Zl*e Jaargang WOENSDAG 2 APRIL 1930 No. 21487 STADSNIEUWS. BRAND IN EEN CLICHÉFABRIEK. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DE LICHTKRONEN MAREKERK Het Bazar Comité voor de Lichtkronen Marekerk kan met grooten dank melding maken van d obrengst van den Bazar. Deze bedroeg 1.5611.24: netto. ADRES AAN DEN MINISTER. Het bestuur van de Ver. tot behoud van Trekhonden voor Leiden en omstreken heeft aan den minister van Binnenlandsche Za ken een adres gezonden, waarin het wijst op de moeilijkheden, welke de laatste wijzi ging in de Trekhondenwet voor de eigenaars dier honden heeft gebracht. Waar honden met een grootere borstbreedte dan 16 c.M. bijna niet te krijgen zijn, verzoekt het be stuur de oude bepalingen van vóór 1925 le dezen aanzien wederom in te stellen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: A. van den Ouweelen en Zonen (Beper kende Bepalingen). Leiden, Hooigracht 103, 104, 106; Koppenhinksteeg 9; v. d. Werf- straat 92. Het uitoefenen eener koperslagerij en machinebankwerkerij, den handel in huish. art. en in alle daarmede verwante zaken; een en ander in den ruimsten zin des woords. Vennooten: A. van den Ouwee len. Leiden; H. van den Ouweelen, Leiden; J. A. van den Ouweelen, Leiden. A. J. Blinde Co., Wi'l'helminalaan, Sas- senheim. Bloembollenbedrijf. Eigenaar: A. J. Blinde, Sassenheim. Opheffing (rectificatie): Gebrs. Raumann, Haarlemmerstraat 161, Leiden. Handel in Galanterieën. Wijziging: „Korevaar-Bazar", Korevaarstraat 8, Lei den. Handel in Gailanterieën en huishoude lijke artikelen. Uittredende mede-ei gen aar: D. Heerhis, Leiden, dd. 1 April 1930. De mede-eigenaar G. J. Huyzendveld, is thans eenig eigenaar. KERKKOOR—CHR. ZANGV. „EX ANIMO". Bovengenoemde vereeniging geeft op Dinsdag 8 April a.s. haar jaarlijksohe uit voering in de Stadsgehoorzaal. Voor het eerst treedt hier op het in Mei van het vorig jaar opgerichte Kinderkoor Ex Animo, ter wijl als soliste optreedt mevr. Greta de Knegtter Haar, sopraan uit Delft. Voor verdere bijzonderheden zie men de adver tentie in ons blad van Vrijdag a.s. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De afdeeling Leiden van de Ned. Natuur historische Vereeniging hield een vergade ring in het Leidsche Volkshuis. Nadat en kele huishoudelijke zaken waren afgehan deld kreeg dr. Henrard het woord. Spr. ver telde o. m. over zijn reis naar de Fransche Riviera. In 't bijzonder was het de flora van die streken waarvan spreker zijn ge hoor een indruk wilde laten krijgen. Merk waardig was het om op de vele mooie lan taarnplaatjes de boomen en struiken van het strand tot aan den rand van de Middel- landsche Zee toe te zien groeien wat wel sterk afsteekt bij het kale strand van de Noordzee. Sprekers reis sterkte zich uit vanaf Marseille tot Cannes, zoowel in het binnenland als langs de zeekust. Spr. roemde de ongerepte natuur en de weinige overlast, die hij daar van de eigenaren en het publiek had ondervonden De flora is subtropisch en bevat palmen, b.v, de dadel palmen, myrthe, vijgen, sinaasappelen enz. Van de ingevoerde planten is de Agave fe- rex, de z.g. Aloë en lastig onkruid geworden dat vaak met lange ui Hoopers de wegen vernielt Behalve de flora gaf spr. een aardig in zicht in den merkwaardigen stedenbouw van die streken, de cultures b.v, parfumerie- fabrieken en de mooie wegen die door de Fransche regeering zijn aangelegd. Ter de monstratie had spr prachtig plantenma- teriaa'i meegebracht Met een harte! uk woord van dank aan spreker werd deze drukbezochte vergadering besloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer E. J. F. Linssen (Den Haag); voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter A. mej. H. L. M. König (Den Haag). „ZANG ZIJ ONZE LEUS". De Clir. Zangvereeniging „Zang zjj onze Leus" alhier, dir. de heer A. Teljeur iTit 's-Gravenhageeere-voorz. ds. M. J. Pun- selie, zal 9 Juni a.s. 2den Pinksterdag, deel nemen aan het Concours te Zeist, uitge schreven door het Zeister Mannenkoor, en zal uitkomen in de Eere-afdeeling, zijnde de hoogste afdeeling van dit concours. Met verwijzing naar de advertentie, voor komende in dit blad, deelt het bestuur me de, dart het op veelvuldig verzoek besloten heeft over te gaan tot de oprichting van een kinderkoor. Reeds is een veertigtal kin deren ingeschreven en als de voorteekens riet bedriegen, zal nog een groot aantal inspbrijvingen volgen. De minimum leeftijd voor inschrijving is 8 jaar en de repetities zullen gehouden worden des Woensdagsavonds van half 7 tot half 8. FELLE UITSLAANDE BRAND. Een cliché-fabriek uitgebrand. Gistermiddag om tien minuten over halfzes is brand uitgebroken in het pand Gerrit Doustraat 14, eigendom van de N.V. A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij en waarin de cliché-fabriek „Illustra" (diirecteur de heer Chr. Lamb), is gevestigd De brand werd door de bewoners van de omliggende huizen ontdekt, doordal zware rookwolken uit het dak opstegen Weinige oogenblikken later stond het geheele gebouw in lichte laaie en sloegen hooge vlammen uit het dak op Onder leiding van den commandant, den heer Verhoog, tastte de brandweer, welke zeer snel ter plaatse was, met een motor spuit, met vijf stralen den brand aan Onge veer een halfuur na hel ontdekken van den brand was de fabriek zoo goed als uitge brand slechts de muren konden behouden worden en eenige boeken en een fotografie- toestel konden gered worden. De burgemeester, mr. A van de San de Bakhuyzen en de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer sloegen eenigen tijd den brand gade. Zoowel hel gebouw als de inventaris waren verzekerd; terwijl de clichéfabriek tevens tegen bedrijfsschade was geassureerd De in ventaris was verzekerd voor f 15.000, wat volgens opgave van den verzekeringsagent veel le laag is. Naar rle heer Lamb ons meedeelde, had de fabriek juist talrijke orders ontvangen. HET BEZOEK VAN ENGELSCHE STUDENTEN AAN LEIDEN. Het gezelschap Engelschc studenten, dat gelijk gemeld, gisteren te Leiden is aangeko men. heeft 's middags onder meer een be zoek aan het Academiegebouw gebracht. Na afloop heeft in de Vergulde Turk een ge meenschappelijke maaltijd plaats gehad, waarna het door Sempre Crescendo gegeven invitatie-concert werd bijgewoond Voor vandaag vermeldde het programma o.m. bezoek aan de Lakenhal het Sint El>- 9abethhofie en gemeenschappelijk noenmaal in ,,de Turk". Van middag werd een tocht door de stad gemaakt, terwijl te half zes in de collegïumkamer op sociëteit Minerva de ontvangst plaats heeft door het collegium van het Leidsche Studenten Corps, waarbij de heer A. Ruys, praeses van het Corps een korte toespraak zal houden. Na afloop van dit bezoek heeft een maal tijd op de sociëteit plaats. Het vertrek is bepaald op Donderdagmor gen naar Delft. RECTIFICATIE. Ten onrechte is in ons verslag van de Ver. tot Bevordering der Bouwkunst als spreker vermeld de heer Hans Martin; dit moest zijn de heer H(crman) Martin, een broer van den schrijver. Foto BLEU Zé. O.- ®e photo ..geeit- een beetó van de in't gebouw-aamigeridhte söhaóe. X-STRALEN-OPTICA. Voordracht van prof. dr. W. L. Bragg Jr. Op uitnoodiging van de philosofische fa culteit van Leidsche studenten heeft gister avond in de collegezaal van 't Natuurkundig Laboratorium prof. dr. W. L. Bragg Jr. uit Manchester, een der Nobelprijswinnaars, een lezing gehouden over hel onderwerp: X-ray opties", waaraan het volgende is ontleend: In 1912 ontdekte Laue, dat wanneer X-slralen op een kristal vallen, soortgelijke buigingsverschijnselen bij deze stralen op treden. als voorkomen bij gewone licht stralen. wanneer deze teruggekaatst worden door een tralie van zeer fijn verdeelde in gekraste lijnen Deze ontdekking 19 door de vele toepassingen, die er het gevolg van waren, van zeer groote practische beleekenis geweest Hieruit kwam men n.l eenerzijds tot de X-stralen spectra, met al wat daaraan vast zit. en anderzijds tot wat men zou kunnen noemen: X-stralen-miero9copie. die in staat stelt den bouw van zeer kleine lichamen door middel van deze 9tralen te reconstrueeren. Deze X-stralen-microscopie dringt veel dieper door in de onderverdeeling der materie, dan de gewone microscopie, die halt moet houden bij een deeltjes-grootte, welke ongeveer overeenkomt met de kleinste zichtbare golflengte van het licht. Een nieuwe tak van wetenschap, de X-stralen-oplica. houdt zich bezig met het waarneembaar maken van de allerkleinste deeltjes, die bepaald zijn voor de chemische samenstelling der stof, de atomen en de moleculen Over het algemeen vinden zelfs weten schappelijke mensohen het moeilijk om zich een voorstelling te maken van wat er ge beurt wanneer van 'n kristalrooster (atomen die regelmatig geplaatst zijn op de hoekpun ten van een ruimtelijk traliewerk) een X-stralenbeeld op een scherm wordt gepro jecteerd. Men behoeft echter niet de ingewikkelde meetkundige beschouwingen, die hiervoor noodig zijn. te volgen, om zich een begrip to vormen van den opbouw van een chemisch molecuul uit zijn atomen. Wij zijn niet gewend om ons volledig rekenschap te geven, van wat er gebeurt, wanneer in onze hersenen een beeld ont staat van hetgeen in het gewone micros coop zichtbaar is. De lichtgolven, die van het voorwerp onder het microscoop uitgaan, zijn gekenmerkt door twee eigenschappen: amplitude (grootte van den golfuitslag, dus lichtintensiteit") en phase (momenteele toe stand van de golf, tijdens zijn golfvormigen heen en teruggang). Nu is het oog in staat om deze Iichtelementen automatisch te vertalen in de beeldende taal, welke voort durend onze hersenen binnen dringt, en die ons zoo eenvoudig lijkt, dat wij geneigd zijn om te vergeten, uit welke samengestelde ge gevens het beeld, dat wij waarnemen werd opgebouwd. Het zou natuurlijk zeer gemakkelijk zijn, als wij over een zintuig konden beschikken, dat de X-stralen op dezelfde simpele wijze in den vorm van „beelden" naar onze her senen overbracht, als het oog dat doet met behulp van de lichtstralen. Wij zouden dan met een daartoe geëigend supermicros coop" met behulp van X-stralen atomen en moleculen kunnen „zien". Helaas ont breekt ons dit stralen „oog", doch daarom ontbreekt ons nog niet de mogelijkheid om een X-stralen beeld terug te vertalen in het origineel, en dat wel met behulp van het licht. Wanneer we het zeer gecompliceerde en voor een niet in 't vak geschoold persoon moeilijk „vertaalbare" X-stralen beeld kun nen terugbrengen in zoodanigen vorm, dat het gaat lijken op het voorwerp, waarvan het een afbeelding gaf, dan gaan wij iels zien van het voorwerp, en de gecompliceerde wijze, waarop dit „zieon" tot stand komt kan dan evenzeer buiten ons analyseerend versland omgaan als de wijze, waarop het wijze, waarop dit „zien" tot stand komt Wanneer de wetenschapsman, die gespe cialiseerd is in het analyseeren van Laue- of kristalroosterbeelden. deze beelden tracht na te bootsen met behulp van lichtstralen, waarin de sterkteverhoudingen dezelfde zijn als bij de X-stralen-beelden. dan is daardoor de mogelijkheid gegeven, om door een stelsel van interferentiebanden, die beurtelings op een lichtgevoelig strook papier vallen, het molecuul met zijn atomen op de juiste plaats te reconstrueeren. Er ontstaat een soort nicrophotographie met een tien millioen voudige vergrooting. De optische theorie van dit proces werd reeds jaren geleden door Ernst Abbe (den wetenschappelijken opbouwer van de Zeiss- Werke in Jena) uitgewerkt. De toepassing ervan op X-straalvraag- stukken werd voor den eersten keer door den vader van spreker. Sir William Bragg en later door Duane in Amerika uitgewerkt. Zelf heeft hij zich vooral toegelegd op hel uitwerken en de perfeclioneering der expe- rimenteele, meetmethoden, die cms in staat stellen om beelden te ontwerpen van de meest gecompliceerde kristallen. BINNENLAND. De regenmaker aan het woord over zijn proeven; hij acht de vooruitzichten gunstig. (3e Blad). Vergadering der Centrale Commissie over georganiseerd overleg in ambtenaarszaken. (Binnenland, 4e Blad). Een stormachtige reis van de „Johan de Witt" naar Indië. (Gemengd, 2e Blad). Het stoomschip Binnendijk drijft stuurloos rond bij de Azoren. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Te Londen weer eenig optimisme. (Bui tenland en Tel. le Blad). De regeeringsverklarino van het Dnitsche kabinet Brüning. (Buitenl. en Tel. le Blad). De«Poolsche Sejm wordt ontbonden. (Tel. le Blad). Toenemende spanning in Britsch-lndiê. (Buitenl. en Tel. le Blad). BOND VAN TONGE LIBERALEN. Feestelijke propaganda-avond van de afdeeling Leiden. Gisteravond hield de atdeeling Leiden v. d. Bond van „Jonge Liberalen" een leaste- lijken propaganda-avond, die alleszins ge slaagd mag heeten. Bij de opening kon de voorzitter, de heer J. Luc-hies, een vrijwel geheel gevuid9 Graanbeurszaal begroeten. Bijzonder werd het geapprecieerd, dat verschillende voor aanstaande liberale Leidenaars door hun tegenwoordigheid blijk gaven van hun be langstelling in den arbeid van de liberale jongeren. Ook de Bondsvoorzitter en afge vaardigden van de afdeelingen Den liaag en Haarlem, toonden hun gewaardeerde be langstelling. Dr. L N. J. Vos, Lid vam de Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud-weth. van de gemeente Amsterdam, hield daarna een rede over „De beteekenis van het Liberalisme voor dezen tijd". Het is spreker opgevallen, dat jongeren er prys op stellen, overtuigd te worden, dat het Liberalisme een concreten inhoud heeft. Spr. wil geen bewijs in het on geremde geven door te bewjjzen dal noch de Kerkelijke, noch de Socialistische par tijen in staat zijn ten volle als regeenngs- partij op te treden. Het is al meer dan voldoende gebleken, dat de Kerkelijke par tijen gefaald hebben, het Socialisme heeft ook gefaald, de poging van Marx is ook mislukt. Men kan op een bepaald oogenblik niet voorspellen hoe over 10 jaar de toe stand zal zjjn. Spr .wjjst op d5e *cap;taal ophooping en hij gelooft dat de Socialis ten den grondslag van hun ontwikkelings richting verlaten. Echter thans de positieve zijde: het Li beralisme huldigt het vrijheidsbeginsel, het uitgangspunt. Er wordt gepoogd er een caiicatuur van te maken: geen ongebonden vrijheid, iederen dag wijziging van aen toe stand, echter vrijheid voor het individu, het maatschappelijk amenstel moet zien aan palen, noodig is vrijheid naar moge ijk- iieid, in tegen stelling tot het Staatssocialis me, dat bepaalde groepen wil bevoordee- iern, zonder te denken dat het leven pri mair is. Naar spreker's overtuiging is dit in Nederland te veel bet geval; er wordt te veel gereg 1 emen tar iseardzonder te iét. ten op de omstandigheden. Spr. wijst op- de winkelsluitingswet. Elke politieke party moet in iedere periode haar program in een concreten vorm geven. Het is de plicht van de overheid te zorgen dat die maat regelen worden genomen, die bij de ge- geven omstandigheden aansluiten. Het was in Nederland mogelijk, dat ie«d?i- een maar winkelier werd, tot schade voot publiek en bona.fide winkeliers. In het buiten'and heeft men hooge mini mum eischen geste d oor het oprichten van nieuwe bedrijven. De winkelsluitingswet is een gruwel vanuit liberaal standpunt, n.l. beperking van vrijheid van den midden-tand. Hoe staan wy, aldus spr., tegenover de arbeidersklasse en de vrouwen-beweging? Eer. revolutie is niet noodzakelijk «van. neer de overheid met haar beleid met deo tijd meegaat; daarom heeft het Liberalis me dit ook bevorderd, de ontwikkeling heb ben wij te aanvaarden. Hert particulier initiatief moet een zeer groote rol spelen, de overheidsbemoeiing moet aanvullend zjyn, niet hoofdzaak, dan

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1