PAKKET 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 31 Maart 1930 Derde Blad No. 21485 <1 buitengewone schoonmaak-pakket" kunnen thans tegen bovenstaande pryzen i normale winkelprys) 3onmisbare artikelen voor hun keuken krj/gen. BINNENLAND. Bullrlcti-Zout GEVEILDE PERCEELEN. FAILLISSEMENTEN. UIT DE RIJNSTREEK. De Rijn^burgerbrug. beier békend onder den naam van Leeirwenbru?, is ook gevallen als slachtoffer van de overigens hoogst roto BLEL'Z*- noodzakelijke verbreeding van den Stationsweg. Links de oude, rechts de nieuwe brug, welke dezer diagen gereed is gekomen. DE STRIJD IN DEN AETHER. D« Liberale Omroep ontevreden. De Liberale Omroepvereeniging heeft op nieuw een uitvoerige memorie gericht aan den minister van Waterstaat, waarin zij verklaart, niet te kunnen instemmen met de motiveering, waarom aan andere groepen wèl zendtijd is en blijft verleend en deze aan de Liberale omroep-organisaties voort durend wordt onthouden. Terwijl zelfs het verleenen van de zendvergunning aan die andere groepen positief in strijd was met het advies der Regeeringscommissie-1925, werd bovendien ten opzichte van de Libe ralen voortdurend een grievende achterstel ling bij andere partijen toegepast. Inder daad zoo wordt verder betoogd heb ben de Liberalen aanvankelijk een afwach tende houding aangenomen in verband met de instelling van een Nationalen Omroep; toen in 1928 echter van Regeeringswege werd gesproken van samenwerking der ver schillende omroeporganisaties, hebben ook de Liberalen een verzoek tot zendvergun ning moeten indienen, wilden zij niet we derom worden buitengesloten. De Liberale Omroep handhaaft mitsdien zijn verzoek om zendvergunning; waar de V.A.R.A. op grond van het feit, dat zij 24 pet. van het volk omvat, in het advies van den Radio- raad 18 pet van den zendtijd zou krijgen, vraagt het liberale volksdeel, dat één tiende der bevolking vormt, op dienzelfden grond 7 pet. van den zendtijd. Het bestuur van den Liberalen Omroep spreekt ten slotte de overtuiging uit. dat de minister, als staande boven de partijen, het recht en de rechtvaardigheid zal betrachten en den Liberalen den hun rechtmatig toe komenden zendtijd voor de verspreiding van hun cultureele beginselen ten spoedig ste zal willen verleenen. AUTOZEGENING VOOR DE St. WILLIBRORDUSKERK TE AMSTERDAM. Een duizendtal personen- en vrachtauto's. Onder zeer veel belangstelling van het publiek heeft gistermiddag een auto-zege ning voor de St Willibrorduskerk te Am sterdam plaats gehad. Tegen twee uur had den zich ruim een duizendtal wagens op de Ceintuurbaan en in de van Ostadestraat op gesteld alle voorzien van een gele strook op de voorruit met de woorden „Auto-zege ning". De meeste wagens waren uit de pro vincie Noord- en Zuid-Holland, doch ook zagen wij deelnemers uit Groningen, Fries land en Zeeland. In het Zuiden van ons land hebben dergelijke auto-zegeningen reeds eerder plaatsgehad. Op het voorplein van de kerk in de Serv'aes Noutslraat stond de pastoor der kerk. de heer F. W. de Rooy met zijn kapelaans en rector Wennen, als mede de geestelijke adviseur van de R. K. Handelsreizigersvereeniging, rector Bots, allen in kerkelijk gewaad opgesteld met een aantal koorknapen en padvinders. Klokslag twee uur zette de stoet zich in beweging en vijf wagens reden het voorplein op Voor ieder der geestelijken stopte een wagen, enkele Lithurgische gebeden werden uitgesproken en met wijwater werden de wa gens besprenkeld, waarna werd weggereden. Aan den uitgang ontving iedere bestuurder een gesloten couvert, waarin een plaquette waarep de beeltenis van de bescherm heilige St Christoffel. De politie droeg zorg dat een en ander een zeer goed verloop had. Een groot aantal agenten te paard en te voet en motorpolitie waren aanwezig. De zegening duurde onge veer drie uur. o VERGADERING VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Het Moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidsper soneel (A.C O P 1 kwam te Amsterdam bij een, waar besloten werd op 10 Mei e.k. een vergadering uit te schrijven met de hoofd besturen der aangesloten bonden. Dan zal de heer F. van Meurs, voorzitter van het A.C.O.P., nadere mededeelingen doen om trent den stand der werkzaamheden van de sub-commissie, die het vraagstuk der ar beidscontracten bij het Rijk in studie heeft. Do heer F. S. Noordhoff, secretaris van het A.C.O.P., zal dan uiteenzetten, hoe het A.G.O.P. zich voorstelt de actie inzake een nieuwe herziening van het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren te voeren. O.a. zullen daartoe in den loop van Juni, zoo mogelijk op een en denzelfden dag, in de voornaamste plaatsen des lands, open bare vergaderingen voor ambtenaren, ge meente- en rijkswerklieden, onderwijzers en politiepersoneel worden gehouden. Medegedeeld werd, dat de pogingen der Bijzondere Commissie voor georganiseerd overleg voor onderwijzers om in de Rijks Centrale Commissie voor georganiseerd overleg te worden opgenomen, ten aanzien waarvan genoemde commissie in volle een stemmigheid een afwijzend advies had uit bracht, geen succes hebben gehad. Verder werd de gedragslijn vastgesteld, welke tegenover de aangesloten bonden zou worden .gevolgd,zoodra hel ontwerp- Rijksamblenarenreglement zal zijn ontvan gen, hetwelk de regeering vóór 1 Juni e.k. aan de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg ter fine van advies zal doen toekomen. AANSTELLING VAN CONDUCTEURS BIT DE SPOOR WEGEN. Sedert een aantal jaren (vanaf dc wacht geldregeling) waren door overcompleet geen conducteurs bij de Nederlandsche Spoorwe gen meer aangesteld. Naar wij vernemen, zullen binnenkort wederom 40 conducteurs bij de Nederlandsche Spoorwegen aange steld worden. Deze worden benoemd uit die genen die indertijd op wachtgeld werden gesteld en nu in andere functies bij de Ned. Spoorwegen in dienst waren genomen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Onder zeer veel belangstelling werd Zaterdagmiddag het nieuwe observatiehuis „Kampheuvel" te Hoenderloo officieel ge opend. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van den minister van Justitie, mr. J. Don- ner en den burgemeester van Apeldoorn, mr. \V. Roosmale Nepveu. Te "s Gravenhage is. 61 jaar oud, over leden de heer F. L. de Vries, directeur der Twenlsche Bank aldaar. RECLAME. ïf l f voor een goede spijsvertering door Sinds 100 jaar onovertroffen bij moeilijke spijsver tering, maagpijnen enr 250 gr. ff 0,60 Tabletten ff. 0,25 en ff 1,20. Slechts echt In blauwe verpakking met bet portret van den uitvinder. Monsters gratis en franco van den hoofdvertegenwoordiger t «e Brato. Amrterflö-Oost UttB&easparttweg 16 5724 Gehouden verfcooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 28 Maart 1930 ten overstaan van Mr H. M. A. Coebergh, no taris te Leiden: Oude Vest 213, J. \V. P Licht qq voor f. 1610 N. Rijn 116, J. J. v d Reijden voor f 2285, Voldersgrachi 36 Paradijssteeg 26 en 28 en Leliestraat 46. 48. 50. 52 en 54, S. C. de Jongh. samen voor 1. 6855; Prins Hendrikstraat 12. J. A Vreeburg c.s. voor 1. 3450 STATISTIEK. In de week van 2429 Maart werden in Nederland uitgesproken 64 faillissementen. ALPHEN. GEMEENTERAAD. Geneeskundige Armenzorg. - Ver menig vuldi- gingscijier blijft 1,5. - Onbewoonbaar- verklaring - Alphensche A. B. S.? De Raad dezer gemeente kwam dezer dagen bijeen onder voorzitterschap van den Burgemeester dr. H. J. Lovink. Afwezig was de heer Van Dij-k. De voorzitter opende de vergadering met gebed. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten góed-keuring van diverse! Raadsbesluiten. Beantwoording van gestelde vragen: De heer Den Ouden had gevraagd over het koopen en bouwrijp maken van gron den in liet voormalige Oudshoorn. In aan sluiting aan het advies van: de Comm. voor het Grondbedrijf antwoordden B. en W. dat huns inziens daarvoor geen voldoende ter men zijn. In de eerste plaats heeft de gemeente daar geen gronden; er is nog voldoende grond in eigendom van het Grondbedrijf en dit bedrijf heeft niet over voldoende finan ciën te beschikken om voorloopig tot meer deren aankoop over te gaan. De heer Den Ouden was door dit antwoord teleurgesteld en hij achtte de aangevoerde argumenten niet klemmend. Was het grond bedrijf op een gedaan aanbod ingegaan, dan was dit én in het belang van het bedrijf èn in dat van de gemeente geweest. Te zijner tijd zal hij hierop terugkomen. Dc heer Ruling had gevraagd of voor het deel der gemeente, dat aan Zwammerdam grenst geen afzonderlijk ressort voor de ge meentelijke geneeskundige armenzorg ge vormd kon worden. B. en W. antwoordden, dat gezien de wei nige gevallen, die zich voordoen, hiervoor geen aanleiding is. De heer Ruting drong er op aan, dat in spoed-eischende gvallen de geneesheer van Zwammerdam ontboden mag worden. Dit zal overwogen worden. Op een vraag omtrent de verlaging van de tarieven voor de huur van water- en lichtmeters antwoordden B. en W. dat deze verlaging verhooging van de andeTe tarie ven tengevolge zou hebben. De heer Spreij had een ander antwoord l-aclischer gevonden, bij de begrooting hoopte hij er op terug te komen. De heer Boeren bepleitte afzonderlijke exploitatie-rekening voor de meters. Op een vraag van den heer Den Uyl be treffende de prestaties van de geneesheeren belast met de armenpraktijk deelden B. en W. mede, dat het Alg. Armbestuur in de laatste 3 jaren respectievelijk 56, 58 en 61 consenten heeft afgegeven. De heer Den Uijl is niet bevredigd. Hij verzoekt te mogen weten, wat de heeren doctoren voor het hun betaalde geld hebben verricht. Hem is een geval bekend, dat een der doktoren het werk overdroeg aan een I vroedvrouw. Kan de gemeente dan niet beter voor het geld een gemeentelijke verloskun dige aanstellen. B. en W. zullen nogmaals nadere informaties trachten te verkrijgen. Een adres van dqn Chr. Besturenbond waarin werd aangedrongen om het telefoon kantoor niet op Zondag open te stellen werd in handen gesteld van B. en W. Evenzoo geschiedde met een verzoek van de muziekver. Excelsior te Aarlanderveen, waarin een subsidie gevraagd werd. Alvorens overgegaan werd tot de behan deling der agenda vroeg de heer ten Cale Brouwer een tweetal wijzigingen in de no tulen. Een daarvan werd aangebracht, de andere bleek overbodig te zijn. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst met de Directie van de Nederlandsche SpoorwegeD inzake overneming door de gemeente in gebruik en onderhoud van een strook grond langs de spoorlijn in „Hazeveld." Zonder discusie, h. 9t. aangen. la. Voorstel van B. en W. tot het ver- koopen van grond aan het Hazeveld aan de heeren W. Brouwer en A. L. den Hollander. Nadat de heeren kennis genomen hadden van de situatierekening zonder h. st. goed gekeurd. RECLAME. 7018 (De heer Bergshoef verliet de vergadering) 2. Voorstel van B. en W. om inzake de verzekering krachtens de Ziektewet voor het gemeenlepersoneel aan te sluiten bij dc Algemeene Bedrijf svereeniging voor Ziektegeldverzekering te Amsterdam. De heer Boeren informeerde of deze aan sluiting een tijdelijk karakter heeft. Dit werd hem toegestemd. Verder vroeg hij of het geen overweging zou verdienen dat de gemeente de gevorderde premie geheel voor haar rekening neemt. De heer ten Cate Brouwer bestreed dit, terwijl de heer Den Uyl het bepleitte. Welh. Herngreen merkte op dat voor een paar jaar bij de vaststelling der loonen en jaarwedden der gemeente-ambtenaren reke ning is gehouden met premiën voor pen sioen en zieklegeldcn. De heer Koren wilde de losse arbeiders in dienst der gemeente geheel vrijstellen van premiebetaling. De voorzitter merkte op, dat dit in strijd zou zijn met de eenmaal vastgestelde rege ling. Na nog eenige discussie z. h. st. aange nomen. 3. Voorstel van B. en W. om van 1 1930 tot en met 30 April 1931 ondershands op te dragen aan M van Essen het ophaleD van asch en vuilnis eDZ. in de gemeente voor de som van f. 5500 De heer Den Hertog vroeg waarom dit bedrag verhoogd werd van f. 4500 op f. 5500. De voorz. zeide, dat de uitbreiding der gemeente dit noodig maakte. De heer RoTen vond het bedrag van f. 6500 dat eerst gevraagd werd niet over dreven. Do heer Spreij oordeelde dat het voorge stelde bedrag niet te hoog is. De heer Boeren zou wenschen, dal wat meer de hand gehouden werd aan de be paling, dat de wagens met deksels afgesloten moeten zijn. De auto is maar al te vaak overladen vol, zoodat het stof overal heen verspreid wordt. De heer Ruting vroeg of hel deel aan Zwammerdam grenzend ook niet kan deelen in het voorrecht, dat het vuil weggehaald wordt. Hierna z. h. st. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. mzakc de ves tiging vaD het recht van opstal voor het leggen van buizen voor de gas- en water leiding en van kabels voor de electriciteits- voorziening in de Zeilmakerstraat en Bloem straat. Z. h. st. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. om aan H. Vet alhier weder te verhuren de geracentewo- ning flooftstraat No. 256. Z. h. st. aangenomen. 6. Voorstel van B en W. tot verhuring van het pand van Mandersloostraat hoek Bruggestraat aan den beer J. H. Benard voor den tijd van 3 maandeD telkens raet> stilzwijgende verlenging van 3 maanden, doch niet langer dan een huurtijd van 2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9