Tl®1® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 31 Maart 1930 Tweede Blad No. 21485 GEMENGD NIEUWS. IN HETT STADION TE AMSTERDAM werd BtNgui gespeeW. Een aardig -moment voor lïeeft^et gisteren de hockeywedstrijd Holland het Belgische dttei. Be Belgische keeper natten. AJAX heeft gisteren den wedstrijd voor de voetbal-kampioeoBohapscompetitie tegen Willem II te Tilburg verloren met 30. Hoog spel EEK (NIEUWE ONDERZEEËR VOOR DE AMERFKAAsN- SGHE MMfflNE is in Californië onder groote belangstel ling te water geladen. Hierboven 'het moment waarop 't nieuwe schip, de V. 6 van de helling glijdt. Mr. J. T. LINTHORST HOMAN herdenkt op 1 April den dag, waarop hij voor 12 1/2 jaar benoemd werd tot Commissaris der Koningin in de provincie Drente. TWEE GOUDEN GETROUWEN, Jos. Mattheeusen en A. Lameir herdachten hun gouden jubileum bij de N.V. Fabriek van Verbruiksartikelen „-Het Roode Anker" te Ossendrecht en wenschten elkaar met bet leest geluk. DE INBRAAK IN DEN HAAGSCHEN JUWELIERS- WINKEL. Een poütie-post op 50 M. afstand. Dc dader van de inbraak bij den juwe lier Jedeloo in het Noordeinde te Den Haag is al zeer brutaal te werk gegaan. Niet al leen, dat bij heel veel moeite heeft moeten doen om den winkel binnen te komen, maar zijn brutaliteit treedt nog meer aan den dag als men weet, dat het magazijn op ongeveer vijftig meter afstand van het Koninklijk paleis is gelegen, waar dag en nacht een politiepost staatl De winkel van den juwelier bestaat fei telijk uit twee naast elkaar gelegen panden, nl. de no's 100 en 102. Naast dit laatste pand ligt een smalle gang; aan de zijde van den winkel van de firma Jedeloo loopt daar een vrij hooge muur. Bovendien staat op dezen muur nog een hekwerk. De dief is over dezen muur moeten klimmen om zoo doende op een binnenplaatsje te komen Op dit binnenplaatsje staat een boom, waar van de dief misschien bij zijn „werk" ge bruik heeft gemaakt Hoe 't zij de man heeft een klein raampje van een W. C., vermoe delijk a»f een diamant, uitgesneden en zich dooi- de hierdoor ontstane opening, dte niet erg groot is, naar binnen weten te wringen. De dief moet dus niet bepaald een dik postuur hebben gehad. Eenmaal binnen had de man het gemak kelijker. Op zijn weg naar den winkel ont moette hij weliswaar nog verschillende deuren, waarop knippen zaten en die ge sloten waren, maar die vormden toch geen moeilijk beletsel. Van de zijde vanwaar de man het pand is binnengedrongen, kon hij die beletselen van de deuren gemakkelijker verwijderen Zoo is de dief in den winkel gekomen, waar hij heel wat van z'n gading heeft kunnen vinden. De toonbankvitrine heeft hij geheel leeg- feehoaid. Daarin bevonden zich verschei dene gouden voorwerpen, gouden sieraden, diamanten en briljanten. Ieder dezer klei- nooden hadden op zich zelf nog niet een waarde, dat zij volgens de voorwaarden der verzekeringsmaatschappij gedurende den nacht in een brandkast behoorden te zijn opgeborgen. Alles bijeengenomen vertegen woordigt het gestolene echter natuurlijk nog een vrij aanzienlijk bedrag. Hetgeen gestolen is, behoort tot het zgn. kleingoed, dat dus gemakelijk in de zak ken van een jas kan worden medegenomen. In de kast langs een der muren stonden o a. r.og zilveren voorwerpen, die ook een niet onbelangrijke waarde vertegenwoordigen, doch die eigenlijk te groot zijn, om, zonder opzien te baren, meegenomen te worden, zegt het Ilbld Achter den winkel is een vertrek gelegen, waar een groote brandkast staat en waarin de voorwerpen van groote waarde 's nachts worden opgeborgen. Aan deze brandkast heeft de dief ook gemorreld, althans de sleutelplaat was er af geschroefd. Verder is hij niet gekomen. De inbraak is, zooals reeds werd gemeld des Maandagmorgens ontdekt, echter niet door den winkelbediende, doch door den be heerder van het juwelieTsmagazijn. En men is niet eens onmiddellijk bij de komst van den winkelbediende tot die ontdekking ge komen. De sporen van de braak immers waren niet zeer in het oog loonend. Over de -vitrine toch die vrijwel leeggestolen was. lag. alsof er niets gebeurd was, een kleed, dat er altijd 's avonds bij het sluiten van de zaak over gelegd wordt Toen er voor den beheerder een reiziger kwam en de beheerder daarvoor naar de brandkast moest, viel hem in het vertrek, waar die brandkast staat, een geelachtig poeder op. Hij moet toen tot den winkelbediende ge zegd hebben: „Wat is dat voor geel poeder?" De winkelbediende zou op deze vraag ge antwoord hebben- „Ik weet het niet, maar ik denk dat het van muizen of ratten af komstig is" Eerst toen de beheerder den sleutel in het sleutelgat van de brandkast wHde steken, ontdekte hij, dat er een in braak moest zijn gepleegd! Daarna volgde ook vrijwel onmiddellijk de ontdekking van den diefstal uit de toonbankvitrine. Direct is toen de politie gewaarschuwd, die een onderzoek instelde. o BRANDEN. Groote schade te Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Amsterdam een groote brand gewoed in de Pieter Pauwstraat. Het was ongeveer kwart over twee toen een nachtwaker het vuur ontdekte op het bovenhuis van per ceel no 11 dat toebehoort aan de drukekrs- firma Teulings en verhuurd is aan den auto garagehouder Muller Beneden is een garage. Op het bovenhuis was het meubilair opge slagen van een familie, die binnenkort naar Duitschland vertrekt. Daarenboven is een zolder, die dient voor opslagplaats van too- neeldécors van gebroeders Beyne. Het boven huis, waar de brand door onbekende oor zaak ontstond is betrekkelijk klein en heeft van achteren een brandmuur. De zolder echter loopt door tot aan de Huidekoper- straat, een diepte van ongeveer 50 Meter. Toen de brandweer enkele minuten na het ontdekken van den brand ter plaatse kwam, was het vuur al doorgeslagen naar den zolder. Chauffeurs waren toen bezig een twaalftal wagens naar buiten te bren gen. Anderen brachten een veertigtal mo torrijwielen uit de aangrenzende garage in veiligheid De brand liet zich dadelijk zeer ernstig aanzien en de brandweer seinde dan ook onmiddellijk „groote brand." Op dit nader alarm kwamen vele motorspuiten en twee mechanische ladders op de plaats des onheils Ook de drijvende stoomspuit „Jan van der Heyden" rukte uit Het was weldra een groote vlammenzee, waar aan vankelijk weinig tegen te beginnen was. De bewoners van de Nicolaas Witsenkade tot aan de Huidekoperstraat werden ge waarschuwd zich gereed te houden om hun woningen te verlaten Slang na slang werd afgerold en weldra werd het vuur met kracht bestreden. De twee ladders waren opgesteld in de Pieter Pauwstraat. Na een half uur, juist toen de „Jan van der Hey den" in de Stadhouderskade arriveerde sloeg het vuur hevig uit aan de zijde der Huidekoperstraat. De brandweer was ern stig beducht, dat de brand naar andere per- ceelen zou overslaan, want het zooge naamde vliegvuur, dat een prachtig schouw spel in den nacht opleverde, was gevaarlijk Een van de ladders werd toen overgebracht naar de Huidekoperstraat. terwijl ook een paar stralen werden geheschen over de perceelen aan de Nicolaas Witsenkade. De brandweer weikte tenslotte met 15 stralen. Hier van werden er zes gebruikt in de Pie ter Pauwstraat, vijf aan de Nicolaas Wit senkade en vier in de Huidekoperstraat. Voor deze watermassa moest het vuur be zwijken. Tegen half vier begon het ziender- oogen te verminderen en was het gevaar geweken. Het bovenhuis waar de brand ontstond branddé geheel uit, ook de zolder, in ge bruik bij gebr. Beyne Zeer veel tooneel- d6cors. die laag verzekerd waren, gingen verloren. De garage in de Pieter Pauwslraat kreeg veel waterschade, evenals Teulings' Grafische Kunstinrichting in de Huideko perstraat. die gelegen is onder den zolder van gebr Beijne. Om ongeveer vier uur begon de brand weer haar materiaal naar huis Ie zenden. Zaterdagmiddag is te Bergen (N.-H.) de villa „Flandria", eigendom van den Bel gischen kunstschilder Arthur Verbeeck. die thans te Londen vertoeft afgebrand De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat kinderen een vuurtje stookten. ONEERLIJK POSTMAN. Een hulppostbesteller te Medemblik is op staanden voet ontslagen, wijl hij „bonnen" ontvreemde uit de der post toevertrouwde reclame-prospecti der bekenden Pirate-ciga- retten. BEIDER BELANG. Alle gearresteerden op vrije voeten gesteld. Zaterdagmiddag heeft de rechtbank te Leeuwarden in raadkamer behandeld de zaak van „Beider Belang en Walda" te 's-Gravenhage in verband met de noodza kelijke verlenging van de preventieve hech tenis. De officier van justitie vorderde een verlenging met dertig dagen voor al de aan gehoudenen. Mrs. Mont te 's-Gravenhage en Veldman te Leeuwarden verzetten zich hier tegen ten aanzien van den commissaris en den directeur van Beider Belang, daar h.i. geen enkele aanwijzing van schuld aan wezig was De rechtbank heeft daarna alle aange houdenen in vrijheid gesteld. o WAAROM DE BATAVIER II WATER MAAKTE. Een kraan was niet gesloten. Het s.s. Batavier II dat Zaterdagavond om zeven uur van de Boompjes te Rotterdam zou vertrekken, maakte, toen het schip zoo goed als reisklaar was, op onverklaarbare wijze water. Er werd onmiddellijk een on derzoek ingesteld, maar men slaagde er niet in een lek te vinden. Men vreesde aanvan kelijk dat het 9chip zou zinken en daarom werd een pompboot langszij gebracht, welke het schip drijvende hield. Het water bleef binnenstroomen Ten slotte ontdekte men, dat de kraan van een lenspomp open stond. Het schip was namelijk naar de werf geweest en daar heeft men blijkbaar vergeten de kraan te sluiten. Zoolang het 9chip zonder lading was ondervond men daarvan geen hinder, maar bij het laden raakte de kraan onder de waterlijn en ten gevolge daarvan drong het water naar binnen. Tot laat in den avond is de pompboot werkzaam geweest. De passagiers zijn per trein naar Hoek van Holland vervoerd, zoodat zij daar nog ge bruik konden maken van de Harwichboqt.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5