71*fe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Maart 1930 Derde Blad No. 21484 Bulten!. Weekoverzicht. BRIEVEN UIT BERLIJN. UIT RUSLAND. Aan Jonge Moeders Rondom een reeks crises! Hetgeen reeds langen tijd dreigde, heeft plaats gevonden: het Dnitsche kabinet Mül- ier is afgetreden 1 Sterk was deze regeering van het begin af aan niet, maar in den loop der tijden brokkelde haar gezag geregeld lóeer af en alleen het alles overheerschend belang van het groote vraagstuk van het Young-plan heeft er toe geleid, dat een val totnutoe kon worden voorkomen. Nu even wel het Youngnplan tot in hoogste ressort is aanvaard en voor wat Duitschland betreft wet is geworden, nu waren de dagen voor het kabinet Müller geteld. Alle aandacht kon thans door de diverse partijen worden geconcentreerd op de binnenlandsche aan gelegenheden en zoodoende was de crisis niet te vermijden. Het Duitsche rijk heeft zware lasten te dragen en voor de verschillende partijen met haar verschillende kiezerscorp sen is het uit den aard der zaak niet pre cies gelijk, hoe en op welke wijze deze ge dragen worden. Dat is de oorzaak geworden voor dit huidige crisis. Nauwelijks was het Young-plan aanvaard, of de aandacht moest zidh concentreeren op de regeling der finantieele 'kwesties. Uit den treure is door de regeering9partijen daarover geconfereerd, doch men kon het niet eens worden. Al nader en nader kwam de crisis, wat men ook deed. Toen de nood op het hoogste was gestegen, leek het een oogenblik, dat door een compromis-voorstel van bet Centrum de situatie kon worden gered, temeer, waar op een na alle soc.- dem. ministers zich daarmede konden ver eenigen, doch in de fractie-vergadering won de afwijzende het pleit: minister Wisselll Toen was het bot van het kabinet Muller bezegeld en president Hindenburg aan vaardde de aanvrage om ontslag. Op het debet van de heengaande regeering zal al tijd in de historie blijven staan; dat zij de ontruiming van het bezette gebied wist te bewerkstelligen; de Fransche regeering heeft nog deze week verzekerd, haar beloften te dezen aanzien te zullen nakomen! Uiterlijk over vier maanden zal de laatste vreemde soldaat het Duitsche gebied hebben verlaten en zal een der zwaarste perioden voor Duitschland tot het verleden behooren. Als vaststaand mag men toch aannemen, dat het Fransche parlement het Young-plan volgende week zal goedkeuren, al sputteren de rech'tsche uitersten tegen. Wat het tweede kabinet Tardieu rechts aan stemmen mocht verliezen, wordt ruimschoots goed gemaakt door winst aan de linker partijen; socialis ten zoowel als radicalen zullen toch in groote meerderheid voor stemmen. Maar keeren wij terug tot de Duitsche crisis. Opdracht tot het vormen van een nieuwe regeering is gegeven aan den leider van het Centrum dr. Brüning, die onge twijfeld een op een burgerlijke meerderheid steunend kabinet zal nastreven. Dus een regeering van Centrum, democraten, Beier- sche Volkspartij en Duitsche Volkspartij met wellicht eenige hulp van uitgetreden leden der Duitsch-nationalen en enkele kleine groepen. Het zal worden een minderheids- regeering, afhankelijk van de stemmen van rechts of socialisten! Het slagen van den Centrum-letder staat dientengevolge lang niet vast en zoo dit het geval is, dan zal een zwak kabinet worden opgevolgd door een nog zwakker. Moeilijke dagen wachten Duitschland, nu het samenbindend element der buitenl. politiek vooreerst is uitge schakeld. Behalve Duitschland maakt ook Polen weer een crisis door. De verhouding tus- sdhen regeering en parlement oftewel Sejm wordt steeds slechter in plaats van beter en met alle recht kan opnieuw worden ge sproken van een „Poolsche Landdag". De stille dictator, maarschalk Pilsudski be- heerscht den toestand volkomen en het laat zich aanzien, dat een door zijn broer ge vormd kabinet zal trachten door middel van nieuwe verkiezingen verbetering te brengen in den chaos, het gevolg van de halfslach tigheid in het bestuur. De sovjets doorstaan eveneens moeilijke uren, val dringt daarvan naar buiten weinig dbor. Anders zou het roer door hen niet zoover zijn omgeworpen! In de eerste plaate zijn de maatregelen tegen de .koelaki" stop gezet; in de tweede plaats is inzake den strijd tegen den godsdienst bakzeil gehaald en in de derde plaats zijn den niet-commu- nislen meerdere rechten toegezegd. En al is niet te beooideelen wat deze concessies in werkelijkheid waard zijn, het komt im mers op de uitvoering aan, het afkondigen van deze maatregelen op zichzelf teekent niettemin de zwakte van Stalin's dictatuur. Nog verder Oostwaarts gaande, ziet men China een nieuwen burgers trijd tegemoet gaan. De z.g. Christen-generaal Feng heeft met generaal Yen te Peking een aan Nan king vijandig bewind gevormd en voor de zooveel9te maal zullen beide partijen tegen elkaar optrekken; vermoedelijk wel we derom zonder beslissing, daar immers zil veren kogels daar den doorslag plegen te j geven voor korten tijd! Terugkeerend tot ons werelddeel, zien we, hoe te Londen nog eens wordt gestreefd om de Vlootconferentie nieuw leven in te bla zen. Briand is zelfs naar de miststad terug gekomenvoor een eerlijke en eervolle begrafenis, naar wij vreezen. Hoopvolle verwachtingen werden aan vankelijk gewekt, toen bekend werd. dat de Fransche minister opnieuw de reis naar Londen had aanvaard; men geloofde zoo gaarne, dat er nog 'hoop was op eenige over eenstemming, ook al begreep men niet recht daarop deze hoop was te grondvesten. Dit optimisme is echber al weer druk bezig te versmelten als sneeuw voor de zon, want er blijkt niets te zijn gewijzigdEn hoe zou bot ook, daar alle deelnemende landen zich immers op de hoofdpunten hebben uitge sproken en wel zoodanig, dat er geen terug voor hen over is gebleven zonder schending van het prestige. Hoe redden wij ons in schijn voor de volslagen mislukking, dat is o.i. het groote vraagstuk geworden en an ders niet Of men daarvoor een formule zal Veten te vinden. I (Van onzen Correspondent). Berlin, 22 Maart. Zooeven hebben de Duitsche bladen het bericht gebracht, dat dezer dagen de beide groote reederpen „Norddeutseher L!oyd"en „Hainburg-Amerika Linie" (Hapag) en in aansluiting eenige kleinere scheep raart- maatschappijen als b.v. de „Hamburg-Süd", tot een overeenkomst zullen geraken, die tot op zekere hoogte het karakter van een samensmelting zal aannemen. Een overeen komst, die men in hoofdlijnen met den soort gelijken, reeds lang bestaanden, tusschen onze „Maatschappij Nederland" en den „Rotterdamschen Lloyd" zal kunnen verge lijken. En die zoover gaat, dat men vipwel alle concurrentie wil opheffen, passagiers- en vrachtdienst gemeenschappelijk wil re gelen en de winsten van het bedrijf over beide maatschappijen en bij-ondernemingen gelijkelijk wil verdeelen. Waar wij Nederlanders in het lot van de groote zeevaart terecht een zoo levendig belang stellen, kan dit bericht ons, dunkt mp, evenmin kond laten. Onze groote vaart op Nederlandsch-Indië geeft geen reden tot klagen. „Holland-Amerika-Lijn" en „Kon. Hoïlandsche Lloyd" echter om deze twee nationale zeelijnen er nu maar eens uit te lichten leven, gelijk algemeen bekend is, niet in die weelde welke men haar zoo volgaarne zou toewenschen. Het ziet er niet naar uit, dat de toekomstige politiek der fcuiterJandsche, vooral ook der Duitsche han delsvloten, onze verbindingen met Noord en Zuid-Amerika winstgevender maken zal! De concurrentie tusschen Bremen en 'Hamburg is altijd bijzonder heftig geweest en zij is dat eigenlijk, ondanks alle fusie- onderhandelingen, nog heden. Als typisch voorbeeld diene, dat de „Hapag" onlangs voor zijn schepen, die op Noord-Amerika varen, advertenties in de wereldpers heeft opgegeven, waarin nadrukkelijk verklaard wordt ,dat deze schepen (vooral de E.g. „Ballir.-Klasse"), welke in deze dagen ver. bouwd zijn om grootere snelheden te be reiken, ondanks deze snelheid niet vibree- ren, niert aan de bekende onaangename tril- Er.g onderhevig zijn. Een wenk aan het Edres der Eremer directie, die niet ont kennen kan, dat deze trillingen bijvoorbeeld op haar verleden jaar in dienst gesteld prachtschip „Bremen" het verblijf, vooral in het achterschip, vaak allesbehalve tot een genoegen maken. Met zulke venijnigheden hebben Bremen en Hamburg elkaar door alle jaren heen in het vaarwater gezeten. Dat zij dezen strijd in de naaste toekomst zullen opgeven, is niet aan eigen neigingen te danken! De groote banken, welke achter deze maat schappijen staan, hebben weten door te ïëtten, dat door een gedeeltelijke fusie zeer groote uitgaven gespaard zullen wor den. Bankdirecties hebben nimmer voor keur voor sportieve concurrentie gehad. Voor haar is geldverdienen de hoofdzaak. Leenen zij kapitalen, dan iwillen zü de grootst mogelijke zekerheid hebben, dat dit geld er op den duur met flinke winst weer uitkomt. Geld verdienen willen ten slotte ook Hapag en Lloyd. Maar de mannen, die aan het hoofd dezer rederijen staan, hebben bovendien nog een hartstocht, die geld kost en waarbij het zeer onzeker is, of de winst daarmee in gezonde verhouding staat. Dit is de hartstocht: de mooiste en de snelste schepen te bezitten. In dezen wedstrijd staat tegenwoordig Eremen stellig bovenaan. Woensdagmiddag is de ruim 50.000 ton groote „Europa" van Bremerhaven uit voor haar eerste reis naar New-York in zee ge stoken. Nabjj Southampton kruiste zjj de ongeveer even groote en in hoofdzaak ge- lijkwaardige „Bremen", die zich een wereld naam verworven heeft door het imaginaire „blauwe Ent der Oceaan" te veroveren, dat lange jaren in het bezit der Engelschc „Meuretania" geweest is, die in de afge- ïocpen maanden ondanks ombouw er niet in slagen kon het snelheidsrecord der „Bre men" te verbeteren. Wellicht zal dezen zo mer, als de periode der winterstormen voor- bjj is, de „Europa" nog Sneller blijken dan de „Bremen". Misschien zal de „Europa" er deze week reeds in slagen, van Cherbourg tot de vuurschepen van New-York een gfoo. ter gemiddelde snelheid tot stand te bren gen. (Zooals men weet, heeft de „Europa'' inderdaad reeds „den blauwen wimpel" veT- overd. Red. L. D.). In elk geval bezit de „Lloyd" thans de twee fraaiste, snelste en meest moderne, en bovendien op drie of vier uitzonderin gen (in hoofdzaak geconfisc eerde Duitsche schepen in Enge'.sch en Amerikaansch bezit) na, ook grootste schepen van alle han delsvloten ter wereld. Schrijver dezes heeft beide schepen tot welker „Express-klasse" nog de 32.000 ton groote en zeer weelderig ingerichte „Co'.umbus" behoort, die zich op hetoogen- bEk op een wereldreis voor toeristen be vindt kort voor hun eerste uitreizen m> gen bezichtigen. Ze behooren stellig tot het allerbeste, wat op dit gebied ooit door menschenhanden tot stand gebracht is. Wij Nederlanders, kunnen op onze nieuw ste schepen terecht trotsch zpjn. Onze „Sta tendam" moge dan ook al iets kleiner zijn dan de „Co'.umbus" en dus een baby naast „Eremen" en „Europa", haar inrichting is steiiig waard, naast deze reuzenschepen de aandacht te trekken. En er is zelfs onder de altijd op snelheid en superlatieven ver zotte Noord-Amerikanen een groot pereer. tage reizigers, dat Eever langzaam reist, er de voorkeur aan geeft twee tot vier da gen langer op zee te zijn en van de rust van een zeereis te genieten, in plaats van met een snelheid van 27 tot 28 zeemijlen over de golven voort te vhegen. Een snel heid, die meestal ook een zenuwprikkeiend concert van vaak nauwelijks draaglijke tril- Engen met zich brengt. Schepen van een zoo geraffineerde vol maaktheid, een zoo rustige en weldadigs luxe, een zoo imponeerenden omvang als de ze „Bremen" en deze „Europa" echter heeft Nederland niet heeft eigenljjk geen enkele andere zeevarende natie ter wereld,Duitscn- land heeft naar buiten toe steeds heets tranen geweend, dat het zjjn oceaanreazen, zijn trotsche zeebodems van boven de 50.000 ton, die kort vóór den oorlog vooral door de energie van wijlen BaHin door de „Hapag" gebouwd waren, aan den vijand heeft moeten afgeven. Maar voor de inge wijden waren het krokodillentranen. Want al is de geramenljjke tonnage der Duitsche handelsvloot van voor den wereldoorlog nog altijd niet bereikt, Bremen en Hamburg be zitten thans tal van schepen, die pas de laatste drie tot vijf jaren de werven ver laten hebben en met welke zich de zeekas- teelen van Engeland, Frankrijk en Ameri ka, van Italië en Nederland (de „Staten dam" uitgezonderd) niet meten kannen. Het publiek, dat thans door Unter-den- Linden wandelt, waar de groote kantoren der iiftern. scheepvaartmaatschappijen ge vestigd zijn, blijft zich uitsluitend voor de vensters van den „Nord-deutschen Lloyd" verdringen, waar de modellen van de be roemd geworden „Bremen" en „Europa" te zien zijn. En in het drukke zomer- en herfstseizoen zjjn deze beide schepen straks voor alle reizen uitverkocht. Voor den Yankee heeft meestal slechts het allernieuw ste, het sensationee'.e voldoende aantrek kingskracht. Is het „record-schip" teveni een der grootste en weelderigste op aarde, dan heeft het de grootste kansen, de ge. weldige sommen, die er in vastgelegd zijn, nog tjjdig te kunnen amortiseeren. Wat iets zeggem wil, als men bedenkt, dat één en kele overtocht van de „Bremen" of de „Eu ropa" de ronde som van één millioen mark aan bedrijfskosten verslindt (waartegenover dan echter l'/a tot 2 millioen mark inkom sten staan als het schip zeer goed bezet, dan wel geheel uitverkocht is). In Duitsche scheopvaartkringen is me?, het er na den oorlog steeds oneens over geweest, of zulke geweldige schepen de meeste toekomst hebben dan wel de klei nere, waardoor niet zulke enorme kapita len aan de onderneming onttrokken wor den .Bremen heeft zeer spoedig groote weel- deschepen gebouwd, Hamburg echter, dat vóór 1914 onder Ballin's leiding eveneens bij Engeland en Amerika niet wilde ach terblijven en "het recort der allergewel digste dravende luxe-h^els op zijn naam had, is na den oorlog, da.nk zjj dr. Cuno, tot andere inzichten gekomen en is bij de kleinere schepen gebleven. De gedeeltelijke fusie zal nu aan dezen strjjd een einde maken. Het Duitsche scheep vaartconcern zalovei schepen van alle afmetingen beschikken» en zal de winst der reuzen gering blijken, dan .zal dat door de kleinere vaartuigen zoo mogelijk weer worden goedgemaakt. Geheel afgezien echter van zulke tech nische vraagstukken moet men zijn bewon dering uitspreken voor wat de Hansa-ree- ders in Bremen, onder leiding van den dir.- generaal van den Norddeutschen Lloyd!, Ge- heimrat Stimming, de laatste jaren tot stand gebracht hebbenMijn wandelingen dooi „Bremen" en „Europa" waarbij ik geen oogenblik rust genomen had, hebben beide malen niet minder dan drie uren onafge broken geduurd. De geweldige afstanden in deze reuzen met negen tot elf verdiepin gen, die tallooze liften noodig maken, kat de reiziger, die met schepen van onze nationale ondernemingen vertrouwd is, zich nauwelijks voorstellen. Aan vaartuigen en dat is een bezwaar voor vele overzee- reizigers, herinneren zulke reuzen eigen lijk nauwelijks meer. Vooral in de eerste klasse, die als gewoonlijk in het midden schip gelegen is, wandelt men thans over een lengte van eenige honderden meters door zalen en winkelstraten, die men op het vasteland slechts in de allergrootste weeldehotels in zulke afmetingen pleegt aan te treffen. Het schip is de voortzetting van het hotel in Berlijn en de overgang naar het hotel in New-York. Slechts tril ling en (ook bij zulke reuzen vaak nog onaangename) deining herinneren er aan, dat men zich niet meer op het land bevindt. Maar reizen met zulke schepen is in de eerste klasse althans nog slechts het voorrecht van menschen, voor wie het er niet op aankomt of zij voor vijf tot zes dagen aan boord duizend gulden meer ol minder uitgeven. Hutten voor één persoon, met douche of badkamer, kosten rot 600 dollar per overtocht. In het h-la-carte res taurant op het allerhoogste dek, waar die passagiers hun maaltijden gebruiken, die zich met het vulgus profanum der eer ste klasse niet „encanailleeren" willein, moet men prijzen betalen, die de Neder landers slechts in zijn beroemde „visch- restaurants" der groote steden pleegt uit te geven. Waartegenover dan weer moet toegege ven worden dat (gelijk trouwens ook op de „Statendam") in de lagere klassen en zelfs in de zoogenaamde „touristenklasse" voor betrekkelijk weinig geld meer ga- boden wordt, dan men nog kort geleden in de eerste klasse der internationale handels vloot verlangen durfde. De tweede klasse op „Bremen" en „Euro pa" biedt zalen en hutten, die een kwart eeuw geledeD bijvoorbeeld op onze nieuw ste Indische mailbooten in zulk een om vang en met zooveel verfijnde luxe on denkbaar waren. Willen wij thans de concurrentie op de wereldzeeën tegen zulke geperfectionneeT- de weeldeschepen volhouden, dan zullen we geld in onze handelsvloot moeten gaan ste ker en bij de propaganda ons eindelijk moeter. gaan herinneren, dat het spreek woord „de cost gaet voor den baet uit* op Nederlandschen bodem geboren werd'! ROLAND. RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten 75* Staal-Tabletten ÖO Maag-Tabletten i 76* Bij Apotheken en Drogisten 6992 (Nadruk verboden). DE TERUGTOCHT VAN STALIN. Voor iedereen, behalve natuurlijk de bobjewistische intelltctueelen in West-Eu ropa, die zonder eenige kennis van de Rus sische toestanden, zonder het .minste be grip van hetgeen zich in Rusland afspeelt, ue bolsjewiki door dik en dun verheerlij ken en hartstochtelijke dithyramben over -elke daad van de tegenwoordige heerschers van het ongelukkige Rusland schrijven voor iedereen met een gezond stel hersens was het duidelijk, dat de „linksche" koers, welken de dictator na de verplettering pan Trotsky had ingeslagen, onvermijdelijk tot een mislukking moest leiden. Wie bovendien de gebeurtenissen in Rusland volgde em contact met dat land onderhield1 (ondanks de vreeselrjke, echt-Aziatische, censuur-maat- regelen van de bolsjewistische bende en de middeleeuwsche vervolgingen tegen ieder een, die betrekkingen onderhoudt met het buitenland behalve dan de beruch te WOKS, die overal in het buitenland ver- eenigingen opricht en onderhoudt, welke „het buitenland moeten inlichten" be staat er mogelijkheid langs omwegen, met voorbijgaan van de bolsjewistische cen suur, contact met Rusland te onderhouden), wist, dat de toestand in Rusland kritiek was, dat de stemming aan die van 1921 deed denken. De heersohers zelf hielden rekening met de mogelijkheid van een al- gemeenen boerenopstand, en om dien op stand te voorkomen, liet Stalin tienduizen den boeren neerschieten. Evenals de „bloe dige sultan" Abdul-Hamid, met wien de tegenwoordige despoot van Rusland, even eens een Aziaat, veel overeenkomsten ver toont, dacht Stalin, dat door een flinke ader lating een opstand te voorkomen was en evenals die sultan heeft Staün zich vergist. Zooals bekend, zag Lenin zich in 1921 door de toenemende ontevredenheid der boeren en het dreigende gevaar van een algemeenen opstand tegen het stelsel van het „militaire communisme" genoodzaakt, dat regime op te geven en de NEP (Nieuwe Economische Politiek) in te voeren. De boe ren kregen het recht, na de aflevering aan den staat van een bepaalde hoeveel heid graan, hun productie vrijelijk laan de stedelingen te verkoopen. Deze laat- sten kregen het recht in het klein handel te drijven, ambachten te beoefenen enz. De NEP, ondanks al zijn gebreken, was toch een vooruitgang in vergelijking mot het „militaire communisme" en het leidde dan ook tot een snelle ontwikkeling van het land. Bijzonder sterk was de opbloei van den landbouw, die in den loop van een paar jaren den vooroorlogschen toe stand bereikte. Er kwam op het platteland een zekere welstand (zeer betrekkelijk ge sproken, natuurlijk). Stalin, die na dêndoo^ van Lenin langzamerhand heer en meester over het uitgestrekte land wist te worden, schrok voor de gevolgen van dien ^roeien- den welstand De .boeren wilden niets van het communisme (of „kommoenieja", zooals zji zich uitdrukten) weten. De snelle ont wikkeling van den landbouw deed' dus in den „communistischen" staat een zuiver ka pitalistisch element ontstaan. Daar tegelijker tijd in de steden een nieuwe middenstand (de z.g. „nepmannen") was ontstaan, la£ het voor de hand, dat een doorgaan op dien weg ten slotte tot de volkomen ineenstorting I van het communistische regime zou moeten I leiden: de boeren en "de nepmannen zouden natuurlijk op den duur naar politieke reoV I ten gaan verlangen en aangezien de boe- I ren ruim 80 j>ct. van de Russische bevol king uitmaken, zou dit tot een geweldda dige of vreedzame verdrijving van de bols jewiki moeten leiden. Stalin besloot daarom een einde te maken aan de NEP. Dn particuliere handel werd onderdrukt en uitgeroeid, alle particuliere fabriekjes (behalve die van buitenlanders) werden gesloten, de nepmannen werden bij bosjes haar het barre Noorden verbannen, hun bezittingen in beslag genomen. Daarna kwamen de boeren aan de beurt. Zij verlo ren het recht hun graan aan particulieren te verkoopen. maar moesten alles aan agen ten van den staat afleveren, waarvoor zij belachelijke prijzen kregen. De boeren ant woordden daarop met inkrimping van de be. zaaide oppervlakte. Het gevolg hiervan was, dat de Russische graanuitvoer meer en meer slonk. Het graan dat vroeger een der be langrijkste objecten van den Russischen uitvoer is geweest, nam ten slotte de laatste plaats in dien uitvoer in. Het kwam zoo ver, dat de steden, het leger en zelfs de regeerende partij de communis ten spelen in Sovjet-Rusland de rol van de regeerende klasse, een soort adel dus) ge brek aan voedsel hadden en dat in Rusland een distributie-stelsel moest ingevoerd wor den. erger dan in Duitschland in de moei lijkste jaren van den oorlc^. Stalin besloot toen zich van de afhanke lijkheid van de boeren te bevrijden. Daar voor zouden „graan-f abrieken" opgericht worden, de z.g. „sowchozen" De sovjet staat stelde groote bedragen beschikbaar, er werden uitgestrekte landerijen bij de boe ren ontnomen en aan de communistische boerderijen afgestaan. De zaak liep echter op een volkomen mislukking uit. De sow chozen, ondanks het feit, dat zij over gewel dige uitgestrektheden besten grond, over de allerbeste buitenlandsche landbouwmachi nes, kunstmest, goed zaaizaad enz. beschik ten, bleven ver ten achter bij de boeren. De communistische „gxaanfabrieken" leverden veel verlies op, maar produceerden geen graan. Toen bedacht Stalin wat anders. Hij, zou de boeren dwingen communist te worden en hun bedrijf te collectiviseeren. De wil van den sultan is een wet dacht deze onweten de Oosterling, die door een toevalligen sa menloop van omstandigheden heerschervan 150 millioen menschen is geworden. De z.g. koelaki, de welgestelde boeren, werden vo gelvrij verklaard. Hun bezittingen werden in beslag genomen, de meest actieven onder hen werden zonder veel omhaal neergescho ten (Moskou gaf bevel die menschen onmid dellijk neer te schieten zonder de overheid te raadplegen). Wat zich de laatste maanden in Rusland afspeelde, overtreft alles, wat de rijkste verbeelding zou kunnen bedenken. Menschen werden van alles beroofd en uit hun huizen verdreven. Vele duizenden wer den 's winters op straat gezet, waarbij velen van honger en koude omkwamen. De overi ge boeren werden gedwongen lid van een „kolchoz" te worden (op communistische ba. sis beheerd landbouwbedrijf, waarbij de boeren al hun have aan de gemeenschap afstonden en als gewone knechts moesten gaan werken). De boeren moesten zwichten voor de overmacht en zoo werd in den loop van een korten tijd de helft van de Russi sche boeren tot het communisme bekeerd. De boeren vernielden echter moedwillig hun werktuigen, slachtten hun vee, zorgden er voor. dat zij als arme menschen lid van een kolchoz werden. Het was dus duidelijk, dat die menschen niet in staat waren wat te produceeren. Rusland werd opnieuw door een hongersnood bedreigd. Een gedeelte van de boeren weigerde zich echter te schikken naar de bevelen van Sta ün. Zij werden bij duizenden neergeschoten, naar het barre Noorden verbannen, in de gevangenis geworpen. Dat kon echter het verzet niet breken. Dat verzet nam integen deel met den dag gevaarlijker vormen aan. De anti-godsdienstige politiek van de sovjet- regeering maakte de verbittering nog ster ker. De toestand werd ten slotte zoo drei gend. het gevaar van een algemeenen op stand zóó groot, dat de leden van de golow- ka (de regeerende groep bolsjewiki) pressie op den dictator uitoefenden en hem dwon gen de boeren tegemoet te komen. Staün publiceerde toen een stuk in alle sovjet-bla den, waarin hij verklaarde, dat alles de schuld van de ambtenaren was, die zijn de creten verkeerd hadden uitgelegd, dat hij te gen gedwongen collectivisatie was, dat hij integendeel wil, dat alleen zij lid van een kolchoz worden, die het uit vrijen wil ver kiezen enz. Tegelijkertijd kondigde hij be paalde tegemoetkomingen op godsdienstig gebied aan. Alle sovjet-bladen (andere dan bolsjewistische bladen mogen in Rusland niet verschijnen) plaatsten het leugenachti ge en onbeschaamde stuk van Staün in ex- tenso. Hetzelfde stuk werd in vele milüoe- nen exemplaren in geheel Rusland ver spreid. De hoop. dat die verklaringen van SlaÜn de gemoederen zouden kalmeeren, bleek echter ijdel te zijn. De ontevredenheid der boeren nam met den dag toe. Tegelijkertijd werd het gevaar van een nieuwen hongers nood met den dag dreigender. De boeren, zoowel zij die lid zijn van een kolchoz als de „kapitalistische boeren", die tot ivu toe hadden geweigerd zich bij een kolchoz aan te sluiten, ploegen niet of doen het althans in zeer geringe mate. Er moet dus evenals in 1921 overijld gehandeld worden. Het centraal comité van de Russische communistische partij heeft toen eep oproep gepubliceerd, waarin een soort „boeren-nep" afgekondigd werd. Het wordt ten strengste verboden iemand te dwingen üd van een kolchoz te worden. De bolsjewiki hadden de laatste maanden de markten verboden. Nu worden de markten opnieuw geopend. De boeren kregen opnieuw het recht hun le vensmiddelen te verkoopen aan wie zij1 willen. Kerken mogen alleen dan gesloten worden, wanneer de leden van een parochie het nadrukkelijk wenschen. Communisten, die de godsdienstige gevoelens van de boeren beleedigen moeten streng gestraft worden. Alle ambtenaren, die in strijd met deze bevelen handelen, moeten onmiddellijk ontslagen worden. Wanneer ge deze onverwachte bevelen vergelijkt met hetgeen nog een week gele den door de sovjet-regeering voorgeschreven werd. dan wordt het u duidelijk, dat er in het Kremlin een paniek-stemming moet heerschen. De bolsjewiki, die nog kort ge leden verklaarden, dat zij geen concessies meer aan de boeren zouden doen. dat geen terugtocht meer mogelijk was. zijn in vollen aftocht Staün hoopt op deze wijzp een in eenstorting van het sovjet-regime te voor komen. In hoeverre dit hem zal lukken, zal de naaste toekomst aantoonen. Dr BORIS RAPTSCHINSKY. RECLAME. Als het huidje van uw kindje stukgaat of smet geneest het dan met Purol droog met Purolpoeder. Bride «fUkdto bl) Apotb. CD Dropttfcn. ■"ttlMMJM»'". 6953 ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen') REDACTIE s> 1507

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9