71*te Jaargang ZATERDAG 29 MAART 1930 No. 21484 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cis. per regel toot advertentiSn uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andeie advertentiên 85 Cts. per regel. Kleine Advertenliên uilsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' Franco per poet f. 2.35 4* portokosten. 0.18 «0.18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. - HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van Zijne Excellentie den Minister van Staat, Voorzitter van het College van Gedeputeerde Staten der Pro vincie Zuid-Holland, om toepassing te geven aan de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ten aanzien van een door het Gemeentebestuur van Leiden ingezonden aanvraag om ver gunning tot het uitbreiden van den Hootd- post van de Brandweer, gevestigd in het perceel Garenmarkt No. 6, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie E Nis 1675 en 1674 (ged.). Geven kennis aan het publick, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre* larie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 12en April e.k„ des voormiddags te hall elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur ot een zijner 'leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Maart 1930. 7000 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van de Firma Johan Parmentier om vergunning tot het uitbrei den van de sajetfabriek op het perceel Schel penkade No. 6, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 4395 (oud No. 3859); Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dal ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 12en April e.k., des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meenteweiken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Maart 1930. 7001 JUBILEUM VAN DEN HEER F. P. KIEVIJT. Op den eersten April izal hot 25 jaar ge leden zijn, dat de heer F. P. Kievijt te dezer stede werkzaam is hij de uitvoering van de sociale wetten. Zijn aanstelling ais agent van de Rijks verzekeringsbank geschiedde op 1 April 3905. Bij de decentralisatie van de Onge vallenwet ging hij op 1 Januari 1923 over naar den Raad van Arbeid, waar de heer Kievijt dadelijk als chef van den Buiten dienst werkzaam werd gesteld. Door zijn functie i9 de jubilaris een be kende persoonlijkheid in Leiden en omge ving. Tevens is deze hoofdambtenaar een humaan chef voor zijn ondergeschikten, daarmede de samenwerking uitmuntend kan genoemd worden. Moge het den immer hardwerkenden ju bilaris niet aan belangstelling ontbreken! Zijn geroemde prettige omgang met een ieder, die hem tijdens den arbeid of daar buiten ontmoet, slaat daar wel borg voor! OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". Jaarverslag over 1929. Onder voorzitterschap van de presidente, mevr. Kuenen, is gistermiddag in een der zalen van de leeszaal aan de Breestraat de halfjaarlijksche ledenvergadering gehouden. (Nadat de secretaris, de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, had voorgelezen, werd het jaarverslag uitgebracht. ITieruit memoreeren wij o.a. het volgende: De aan dit jaarverslag toegevoegde reke ning zal voor het eerst sedert de oprichting der Vereenigdng de onderteekening missen van den man, die gedurende twintig jaren met groote toewijding en beleid de gelden der O. L en B. beheerd heeft: den llden October 1929 overleed de lieer J. Schaap Hz. die vanaf de oprichting als penningmeester deel uitmaakte van het bestuur. Behalve om zijn bekwaamheden als zuinig finan cier, werd hij gewaardeerd om zijn adviezen op onderwijsgebied en kerke!ïjk-godsdien- siig terrein en zoo zal de herinnering aan zijn persoon lang bij het bestuur in dank bare herinnering blijven. In tegenstelling met de heide vorige jaren, toen het ledental achteruitging, kan voor 1929 wederom een vooruitgang geconsta teerd worden; even verblijdend is het feit, dat het totaal der contributies niet onbe langrijk is toegenomen. Voor een deel is dit toe te schrijven aan het verzoek tot de leden gericht, om meer dan de minimum-contri butie van f. 1 bij te dragen. In het „Lcidsch Dagblad" van 19 April 'heeft een belang stellend lid deze zaak: verhooging der con tributie. gedwongen of vrijwillig ter sprake gebracht; het bestuur heeft hiervan ge bruik gemaakt in hetzelfde blad uiteen te zetten, welke bezwaren er tegen de verhoo ging van het genoemde minimum bestaan. Een en ander heeft het goede gevolg gehad, dat verscheidene leden hun contributie ver hoogden; het personeel is er op bedacht zooveel mogelijk in deze richting werkzaam te blijven. Het totaal aantal uitgeleende boeken daalde van 83.359 tot 82,743, dus met 616; het aantal uitgeleende romans van 59.864 tot 58.049 of 1815, zoodat er voor de overige rubrieken, de meer wetenschappelijke en technische werken een vermeerdering valt te constateeren tot 2-4,694, tegen vorig jaar 23,4-95 of bijna 30 pCt. der uitgeleende boeken (vorig jaar ruim 28 pCt.). Het aantal lezers der jeugdbibliotheek bleef ongeveer gelijk (362, v. j. 360); de uilleening daalde daar van 15,483 tot 15,159; in het agentschap Kooipark: (dat wegens vertrek van den heer J. de Ren, die ons gedurende een paar jaren gastvrijheid verleende, werd verplaatst naar Javastraat 3) werden aan 78 lezers (v. j. 70) 3040 boe ken uitgeleend (v. j. 2931). In 'het correspondentschap Voorschoten steeg het aantal lezers van 63 tot 75, de uit- leendng van 3381 tot 3909, een zeer bevre digend resultaat; te Wassenaar werden aan 68 lezers 1234 boeken uitgeleend, voorloopig nog een bescheiden getalmet genoegen kan vermeld worden, dat de Bond van O. L. en B. in de pnov. Zuid-Holland besloot ook voor dit correspondentschap subsidie te ver leen en. Aan de assistente mej. .T. H. Kuipers werd op haar verzoek van 15 Maart tot 15 Sep tember verlof verleend in verband met een buitenlandsche reis; gedurende haar afwe zigheid werden haar werkzaamheden waargenomen door mej. M. Wiersma uit Assen. De dames G. Los en A. Zeegerman beëindigden hun werkzaamheid als volon taires na het afloopen van den opleidings cursus: laatstgenoemde verwierf het as sistente-diploma. De dames M. Sobels en Th. van Braningen waTen verder als vo lontaires in de O. L. en B. werkzaam. Mej. C. M. Bondam werd in November benoemd tot directrice der O. L. en B. te Breda. In het bestuur werd in de vacature, ont slaan door het overlijden van den heer Schaap, voorzien door de verkiezing van den heer dr. I. M van der Vlerk. Voorts werd de heer G Eikerbout ver kozen tot lid van het algemeen bestuur, ter wijl de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden: dr. A. Beets. F. Eikerbout, mr. A. van der Eist, prof. dT. L. Knappert en mr. M. B. VOS herkozen werden. Gelijk te verwachten was sluit ook dit jaar de rekening met een tekort, reden voor het bestuur om met groote voorzichtigheid de uitgaven tot het strikt noodige te beper ken, voor de leden een aansporing le meer om hun contributie vrijwillig te verhoogen. Het jaarverslag werd onder dankzegging der vergadering goedgekeurd, waarna de penningmeester, dr. I. M. van der Vlerk, in de gelegenheid werd gesteld zijn financieel jaaroverzicht te geven. Allereerst dankte spr de heeren, die hem bij de opstelling hiervan hadden bijgestaan tijdens zijn korte zitting als penningmeester na het overlijden van den vorigen functio naris, den heer Schaap. Het belangrijkste feit uit diit verslag is wel. dat het nadeelig 6aldo van f. 1738 tot f. 343,76 is teruggeloo- ipen. De oorzaak hiervan is vermoedelijk de vrij willige verhooging der contributie van een deel der leden. De ontvangsten hadden in het afgeloopen jaar f. 17.697,22 bedragen en de uitgaven f. 18.040,97Va. De rekening en verantwoording was ge controleerd en in orde bevonden door de kascommissie, waarna den penningmeester onder dankzegging décharge werd verleend. Het voorstel van den penningmeester om een kascommissie te benoemen, bestaande uit bestuurs- en gewone leden, werd aange houden tot een volgende vergadering. Hierna verkreeg de heer Eikerbout het woord, die vooral op grondige propaganda onder de arbeidersklasse, b.v. door platen in openbare gebouwen en daarvoor in aan merking komende instellingen, aandrong. Vervolgens deelde de secretaris mede, dat er bericht ontvangen was. dat wijlen de heer mr. C. Overvoorde aan de Leeszaal een legaat van f.500 had nagelaten. Nadat in de rondvraag nog enkele punten van huishoudelijk belang waren behandeld, sloot de presidente de vergadering. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Lezing van den heer Hans Martin. Aan de 229e vergadering ging vooraf een expositie van een groote collectie linoleum sneden, vervaardigd door leerlingen van 13 tot 37 jaar. van de 3e H. B. S. te 's-Graveu- hage. Deze fraaie afdrukken, getuigende van groote vaardigheid en fijn gevoel, werden door leden en introducé's met groote belang stelling bezichtigd. De voorzitter, de heer J. A. Verhoog, opende deze laatste vergadering van het seizoen en gaf, na het voorlezen en goed keuren der notulen, hot woord aan den sprp- ker voor dezen avond,-den heer H. Martin, oud-directeur van het Friesch Museum, thans leeraar aan de 3e II. B. S. le 's-Gra- venhage. Tot onderwerp had spreker gekozen: „Iloe leert men kunst zien?" en hij wees er allereerst op. dat het een gelukkig ver schijnsel is. dal in onzen materialistischen lijd een herleving van de belangstelling in de kunst valt waar te nemen. Wij welen allen maar al te goed, hoe de groote oorlog verruwing der zeden als nasleep bracht en hoe de samenleving een geheel ander beeld vertoont als vóór het uitbreken van dien af grijselijken wereldbrand, welke onze fijnere gevoelens tijdelijk afstompte ja. dit hij velen voor altijd deed. De mensehelijke geest werd ontwricht en met haar de maatschappij welke weer in haar voegen moet worden teruggebracht, opnieuw opgemetseld uit de oude bouwsleenen, echter in anderen vorm, met steviger mortel, op hechtere grondsla gen en met vervanging van veel onbruik baar materiaal door nieuw. Hoe? Dat weten wij geen van allen. Wat de besten onder de menschen echter wèl weten is: dat men de jeugd weer zal moeten doen opgroeien in idealen, in liefde voor het goede en schoone, omdat alleen de predikers van het ideaal kunnen waken tegen verruwing en verwil dering, omdat zij alleen de dragers kunnen zijn van wat men ..cultuur" noemt. Niet het versland alleen leidt ens leven in goede ba nen, naast dit en boven dit behoort de taal van ons hart te spreken en richting te gever». Zij gevoelen dat er, tengevolge van de enorme vlucht welke wetenschap en techniek hebben genomen, pen te groote vereering van deze uitingen van het men schel ijk vernuft heeft post gevat en dat te weinig wordt begrepen dat, hoe hoog men dit ook moge aanslaan, er toch iets anders is dat wij hooger weten te schatten, n.l. die uitingen van ons zieleleven welke zich voor namelijk manifesleeren in het geloof in het goede en schoone. Wie zullen er moeten bouwen aan onze nieuwe samenleving? De jeugd! De jeugd, welke opgroeit in deze ontzag lijke moeilijke tijden van verwarring on maatschappelijk en geestelijk gebied, waarin zij hunne opvattingen zullc-n moeien bepa len en richting geven. Zoo hoopt men van het opgroeiende geslacht te maken jonge menschen met een fier gevoel van eigen waarde Sterk staande op den bodem der werkelijkheid doch met het hoofd boven de wolken uitziende naar het warnae zonlicht, dat do schoonheid in onze ziel doet ont bloeien. jonge menschen wier devies zal zijn: ..Wijsheid, kracht, schoonheid"! Die goede en schoone gedachten waarop spreker doelde zal het kind o.a. vinden in kunstkunst in een of meer vormen ge bracht in de school, ziedaar wat door velen gevoeld wordt als een stap welke belang rijk zal kunnen bijdragen tot het brengen op hooger plan van het geestelijk leven der jongeren. Doch niet alleen den jongeren moet ge leerd worden kunst te zien. Ook de ouderen kunnen hier een lesje nemen Hoe gaat hot toch veelal bij bezoek van Musea en ten toon tt-Hingen van kunsl-objcclen? Een groot deel var het bezoekende publiek zoekt iets uit de catalogi; vraagt wat stelt het voor en van wie i3 't? En dan is de leek in aanschouwing van dat een of ander beroem de werkstuk en zegt: Prachtig, schitterend, mooi! Doch diep ingaan in de ziel van het kunstproduct doet hij niet en kan dat ook r.iet omdat hij niet heeft leeren zien, hoe de kunstenaar hier een stuk van zijn zieleleven heeft weergegeven. Dit als inleiding beschouwende, verduide lijkte spreker met een kleine doch fraai9 collectie lichtbeelden, wat er door den wa ren kunstkenner bij al die kunstuitingen op te merken valt. Zóó was'het met de afbeel dingen der plastische kunst der Egyptena- ren en Grieken en later bij de 9ehitlerende projecties der middeleeuwsche kathedralen en schilderstukken. Wat wist spreker dui delijk naar voren te brengen hoe die groot meesters, met hun pyramide-vorm van den gehcelen opzet een bekorer.de rust deden ui [gaan Zoo werden de weTken van Michel Ange'lo in de Sixtijnsche Kapel verklaard -*n bezien met het oog van een kenner en werd cok verklaard, hoe Rembrandt b.v. in zijn Nachtwacht, de op den voorgrond staande personen zóó belichtte, dat er een ruimte verdieping ontstond, van ongeëvenaarde schoonheid. Het zou hieT te ver voeren alle die voor beelden te memoreeren doch het dient ge zegd: Spreker leerde hier in die laatste ver gadering van het seizoen aan de leden van Bouwkunst en introducé's in een eenvou dig doch hoog staand betoog het ware kunst genot smaken, wat er uitstraalt van de wericen dier hoogopriesters der kunst, die ons zijn voorgegaan. Zeer zeker, de tech nische en andere fouten werden óók ge markeerd, doch spreker wees er eveneens op, dat die kleine afwijkingen absoluut geen schade toebrachten aan het hooge ideaal wat de kunstenaar zich voor oogen had gesteld. Toen dan ten slotte het bekende schilderstuk „De man met den houweel", op het doek verscheen en spreker het be treffende gedicht van Adema v. Scheltema citeerde was het einde daar en viel spreker een warm applaus ten deel. wat door den voorzitter den heer J. A. Verhoog in woor den van groote dankbaarheid voor het ge smaakte kunstgenot nog weTd onderstreept. Besloten werd de Iraditioneele zomer- excursie dit jaar te houden naar de Leer dammer glasfabrieken en het vliegveld „Waalhaven", aldus schrijft on9 de heer Fred. A. Wempe. Toen de voorzitter nog eer. feestcommis sie had benoemd tot voorbereiding van het 35-jarig bestaan van Bouwkunst in 1931, werd deze waardige en zeer geslaagde ver gadering gesloten, met een tot weerziens in de Octohervergadering. OUDERAVOND SCHOOL OUDE-VEST. Voor den ouderavond in het gymnastiek lokaal van de school aan de Oude Vest was een zelfs voor deze school zeer groote be langstelling. Aanwezig waien ruim honderd dertig ouders, zoodat de zaal te klein bleek. Het hoofd der school, den heer Koops opende dezen avond met een prettig en hu moristisch getint speechje te half acht, waarna hij het woord gaf aan den heer Meerburg onderwijzer dier school tot het opvoeren van een kindercantate, tot welker uitvoering de kinderen alreeds wa ren opgesteld. Vele uren ingespannen arbeid heeft het den heer Meerburg gekost, trouw ge assisteerd door om met den heer Koops te spreken zijn kunstzuster mej. Broese aan de piano om de zangstukjes er bij de kleinen in le krijgen. Maar het resultaat overtrof dan ook de stoutste verwachtingen. De kinderen waren uitstekend onder appèl en het was aan deze geschoolde opvoering zeer goed te bemerken, dat de heer Meer- buTg geen vreemde is op dat terrein. Mej. Broese begeleidde gemakkelijk en soepel en betoonde zich een grooten steun. De soli werden gezongen door mej. Mientje Hout man. We hebben met oprechte vreugde van haar zuiver geluid genoten. Het hartelijk applaus, dat na ieder nummer uit de zaal opklonk was dan ook ten volle verdiend. Deze waardeering had dan ook een herha ling van enkele nummers ten gevolge, het geen vooral de kleine arlisten met recht- matigen trots vervulde. Nadat de heer Kcops den heer Meerburg met deze uitstekende prestatie hartelijk ge complimenteerd en mej Broese en Mientje Houtman voor hunne muzikale medewer king dank gebracht had, werden de kinde ren aan de ouders overgegeven ter begelei ding naar huis. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van het werk van de kinderen en tot verkrijgen van even tueele inlichtingen over het werk van de betreffende onderwijzeressen en onderwij zers. Van een en ander werd een druk ge bruik gemaakt. Thans werd nog een korte vergadering gehouden tot het kiezen van een lid van de oudercommissie ter vervanging van den heer v. d. Putten, die wegens vertrek naar elders had moeten bedanken. Den heer v. d Putten werd bij monde van den heer Koops dank gebracht voor hetgeen hij voor de ouderavonden heeft gepresteerd. Candi- dalen waren de heeren v. d. Noorda, v. Ap pel en Quijs. De heer v. d. Noorda bleek na schriftelijke stemming te zijn gekozen, welke benoeming werd aanvaard. BINNENLAND. Bezoek der deelnemers aan de Haagschs Codificatie-conferentie aan Leiden. (Stads nieuws, le Blad). Een twintigtal Engelsche sportvliegers zal volgende maand een bezoek brengen aan ons land. (Binnenland, 2e Blad). 200 papegaaien verbrand aan boord van een te Rotterdam aangekomen schip. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Stilstand ter Londensche Vlootconferentie. (Buitenl., le Blad). Dr. Brüning aan het onderhandelen over de oplossing der crisis in Dnitschland. (Buitenl., le Blad). De lersche regeering is afgetreden. (Bul ten!le Blad). Op voorstel van den heer v. Appel werd een collecte gehouden ten 'bate van het fonds voor onvoorziene uitgaven. Te ongeveer kwart voor tien eloot de heer Koops dezen prachtigen avond met een woord van groote waardeering voor de trouwe opkomst en de mooie samenwerking tusschen ouders en onderwijzend personeel, hetgeen trouwens deze school wel in 'het bijzonder kenmerirt. EVANGELISATIE RADIO-SAMENKOMST. 9 De Ned. Chr Radio Vereeniging zal a.s. Woensdag 2 April in de Pieterskerk een Evangelisatie-samenkomst per Radio uit zenden. Als sprekers hopen op te treden ds. D, Kuilman, ds. II. Thomas en ds. M. J. Pun-« selie alhier, terwijl de Chr. Oratoriumver- eeniging „Con Amore", dir. de heer D. Smink, en de orgelist der Pieterskerk, de heer Leo Mens, hunne gewaardeerde medewerking zullen verleenen. Wij wekken onze lezers gaarne op, deze samenkomst bij te wonen. Laat de Pieterskerk a.s. Woensdagavond tot in alle hoeken gevuld zijn met een aan dachtig luisterende schare. Verder verwijzen we naar de desbetref fende advertentie in dit blad. DE BIOSCOPEN. City-Theater. Na een komische tëekenfilm .Bange Droomen" half geestig, half mysterieus met vele goed geslaagde trucs, draaien in het theater aan de Haarlemmerstraat twee spannende en groote films. „Haar held", is gesponnen rond den jaarlijkschen zwemwed strijd tusschen de Engelsche universiteiten Stanford- en Colton-college. Typisch in deze overigens zeer goede film is wel het Amc- rikaansche tintje dat zich uit in een als strandopzichter optredend student, daar deze anders zijn hotelkosten niet kan be talen. Spannend zijn de twee zwemwed strijden over langen afstand. De tweede film is musiceerend en getiteld ,,De Zee schuimers". De hoofdzaak van deze uiterst sensationeele film is de groote liefde van den woesten zeerob voor een cabaret-ac- tricetje uit een lugubere havenplaats, welke liefde langzamerhand na eenige, zij het niet altijd vrijwillige gemeenschappe lijke avonturen, wederkeerig wordt. Tref fend is het ,,fata morgana" van den ouden schipper, wanneer zij gedrieën in een roei boot na den ondergang van het scjiip on der de verzengende tropische hitte rond zwerven. De inhoud van deze film komt in het kort op het volgende neer: Twee zee lui koesteren liefde voor hetzelfde meisje. De een, die het goed met haar meent, laat haar 's nachts uit het café, waar zij opj treedt, ontvoeren en aan boord brengen. In voile zee breekt echter brand uit en slechts zij beiden en de oude scnipper weten zich te redden. Na een lange zwerf tocht en een tragischen dood van hun met gezel. belanden zij op een schip, waarvan de bemanning aan het muiten is geslagen onder leiding van den medeminnaar van Rose. Deze neemt onmiddellijk, niettegen staande een in nood gedane eed, haar oude leven weer op. HaaT metgezel. Steve Domkin, gaat op onderzoek uit en vindt den kapitein, on der wien hij vroeger heeft gevaren en diens dochter nog in leveo. Tenslotte slaagt Dom kin er in. na een gevecht met zijn tegen stander Tosmey, de muiterij te bedwingen. Rose beseft dan tenslotte haar liefde voor hem!

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1