71"** Jaargang DINSDAG 25 MAART 1930 No. 21480 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. AFSCHEID VAN DEN HEER ROODZANT TE NOORDWIJK Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel vocrr adverterrtiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cis. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantai woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week.75w. 'f 0,18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0-.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat W. C. van der Lippe, te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel Haarlemmerstraat 189. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Maart 1930. 6599 LEZING VAN DEN HEEK VAN KEMPEN. Op uitnoodiging van de Studenten Ver. voor sociale leriDgen zal de heer C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op Woensdag 2 April te 8 uur nam. in het „Klein Auditorium" der Academie een lezing houden over „Ar beidstoestanden in Ned.-Indië". AANBESTEDING. Ten overstaan van de commissie van be heer over Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest werd hedenmorgen de levering van volle- en karnemelk aap genoemde instel lingen gedurende het 2e en 3e kwartaal van 'het jaar 1930 aanbesteed. Ingeschreven werd als volgt: F. C. van der Stoel, alhici, volle melk f. 9.80 en karne melk f. 5.80; G. J. Verberg, alhier, volle melk f. 10.25 en karnemelk f. 5 50alles per 100 L. EEN MOEDIGE REDDING. 'Het 3-jarige knaapje J. F. H. uit de Ververstraat viel gisterenmiddag te half een vanaf de hulpbrug aan de Oude Hee rengracht in 't water. Tot tweemaal dook hij onder. Hans Kuipers, wonende aan de Oude Heerengracht, sprong geheel gekleed ia "water en slaagde er in 't ventje te redden. Voorwaar een moedige reddingi KNAAP TE "AANGEREDEN. Gisteren is de 7-jarige H. L. M. des avonds te kwart over zeven in de Korevaar- straat aangereden, door een vrachtauto van Var. Gend en Loos, bestuurd door E. S. P. Het knaapje werd met een schedelfrac tuur vervoerd naar het Academisch Zie kenhuis. Zijn toestand was hedenmorgen ernstig. SPONTANE HULDIGING VAN DEN SCHEIDENDE. Gister heeft de directeur van het post kantoor te Noordwijk de heer Roodzant. den Staatsdienst met pensioen verlaten. Op een zeer spontane en hartelijke wijze i9 de heer Roodzant dien dag gehuldigd. 's Morgens te halftwaalf schetste eerst de adj. inspecteur, de heer Obenhausen. namens de Inspectie in een zeer uitvoerige rede de verdiensten van den heer Roodzant en hem dank bracht voor het vele, in dienst van het Staatsbedrijf der P. T. T. door hem volbracht. Mede was een persoon!ijko sdhriftelijke heden welke zich uiteraard in een zoo ge compliceerd bedrijf voordoen, op te lossen. Spr. bood dan namen9 alle bovenge noemde ambtenaren aan den Directeur een rookfauteuil aan, daarbij den wensch uitend, dat hij daarin een lange, welverdiende rust moge genieten. De heer Heemskerk voerde daarna als oudste der bestellers het woord, hij somde in een zeer geestige rede de goede karakter eigenschappen van den heer Roodzant op en betuigde zijn leedwezen over het scheiden. Spr. bood dan den Directeur namens de ge- Hierboven ziet men den scheidenden directeur van het Post- en Telegraafkantoor, alhier, met zijn echtgenoote te midden van de aangeboden geschenken en bloemen. dankbetuiging ingekomen van den Direc teur-Generaal. s Middags te halfvier werd de directeur, die vergezeld was van zijne echtgenoote, door het personeel gehuldigd. Het kantoor was als het ware herschapen in een bloementuin, ruim 25 bloemstukken eenige fruitmanden waren door ingezete nen toegezonden als bewijs van sympathie en hoogachting. Allereerst voerde het woord mej. v. d. Haar namens het telefoonpersoneel. Spr. memoreerde de steeds aangename samen werking tusschen Directeur en telefonisten en beeldde den heer Roodzant uit als een Vader van vele kinderen in het gezin der P T. T., steeds met tact en welwillendheid °rde houdend. Spr. legde den nadruk op het feit, dat vooral het telefoniebedrijf een zeer eigenaardige is, hetwelk vele moeilijkheden ®et zich brengt, welke de heer Roodzant echter steeds wist te ondervangen. Spr. iankte tenslotte den Directeur namens de 'telefonisten hartelijk en wenschte hem een Welverdiende rust toe Hierna voerde namens het gezamenlijke kantoorpersoneel Noordwijk en Noordwijk Zee en de telefonisten het woord de keer Grauw. Spr. uitte warme woorden van waardeering; herinnerde aan het feit. dat 'te heer Roodzant sedert diens optreden als directeur, nu 7 jaren geleden, zich steeds Heeft doen kennen en waardeeren als een feonbeeld van eenvoud en Dlichtsgetrouw- teid, en dankt hern voor zijne steeds wel willende en tactische houding om moeilijk- zamenlijke bestellers een prachtig schilder stuk in gouden lijst aan. Nadat tenslotte de heer Hartman -namens hel Technisch personeel met eenige harte lijke woorden een fraai bloemstuk had aan geboden, voerde de heer van Schendel, Voorzitter der afdeeling Noordwijk van den C B. P. T. T. het woord: Spr. uitte namens de afdeeling warme woorden van hulde, en wees op de spontane medewerking van liet geheele personeel bij de afscheidshuldiging. Hij dankte den heer Roodzant voor de steeds humane wijze, waarop hij het belang van het Personeel behartigd heeft en wi9t zich verzekerd van aller instemming, dat men den Directeur zeer noode ziet vertrek ken. Daarna wees bij op den tact van den Directeur om steeds die sfeer te scheppen, welke voor het dienstbelang noodig was. Spr. bood vervolgens namens de afd. Noordwijk van den C. B. P. T. T. een fraaie palm aan Een hartelijk applaus besloot de verschil lende redevoeringen. De heer Roodzant dankte zeer ontroerd en was zeer verrast door een dergelijke spontane hulde aan hem gebracht. Hij dankte allen voor de prettige samenwerking in den loop der jaren ondervonden, en sprak de hoop uit. dat de nieuw-optredende Directeur ook dezelfde medewerking van het personeel zou mogen ondervinden, waarna allen persoonlijk afscheid van den heer Roodzant namen, waarmede de plech tigheid was beëindigd. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Jeugdherbergen en kampeeren. Het is een goede gedachte geweest van bet „Volkshuis" om tijdens de tentoonstelling van kampeermateriaal een lezing te doen houden over bovenstaande onderwerpen. Jeugdherbergen en kampeeren, twee zeer verwante takken van reizen en trekken. Mej. A. van Oven vertelde gisteravond eerst over een fietstocht die ze vorig jaar gemaakt had langs de toen geopende jeugdherbergen. Ze vertelde over de inrichting van de diverse jeugdverblijven, over de personen die ze er ontmoet had, over de dagindeeling, en tenslotte wees ze er op, dat dit een manier van reizen was die zeer weinig kosten met zich meebracht. Voor kampeeren is toch altijd nog een vrij dure uitrusting noodig, terwijl dit voor een jeugdherberg-tocht niet het geval is. We hopen dan ook dat velen, als er straks voor een Leidsche Jeugdherberg een beroep op hen wordt gedaan, spontaan dit goede werk zullen steunen. De tweede helft van den avond was ge wijd aan de kampeersport. De heer Carl Denig uit Amsterdam, een der voormannen op kampeergebied, had in de zaal een tent opgeslagen en zou op het tooneel een de monstratie geven van het opzetten van een tent. De kampeerder wordt door velen nog be schouwd als „de dwaas, die alles op zijn nek meesjouwt en die zoomaar op den grond en zoomaar onder den blooten hemel slaapt" Dat dit echter niet het geval is, hebben we in het Volkshuis kunnen zien. De heer Denig kwam de zaal binnen, met alleen 'n rugzak op z'n rug en daar tooverde hij alles uit te voorschijn. In een oogenblik stond op het tooneel een tent. en kort daarna kookte het water voor de thee De beer Denig gaf tusschen de bedrijven door menige goede raad, zooals „afval begraven, lucifers in den gTond sloppen ter voorkoming van brand, kijken waar de wind vandaan komt voor dat je de tent opzet" en nog veel meer wenken. Alles verdween tenslotte weer in de rugzak. Daarna vertelde hij bij lantaarnplaatjes over de verschillende soorten van kampe menten. Eerst een vast kamp met luxe ar tikelen als vouwstoelen, een tafel, dekstoe- len enz. Daarna een trektocht met de fiets, waarbij luxe dingen als een stool en een tafel natuurlijk ondingen zijn. Nog veel min der kun je meenemen op een voettocht, want dan moet je alles zelf dragen. De heer Denig was toen nog lang niet uitgekampeerd want na de voettocht kregen we plaatjes over 'n kampeertocht met een boot en tenslotte een kampeertocht met kinderen, waarvoor de heer Denig zelf een trekkar had geconstru eerd. Het was een gezellige avond cn we hopen dat velen er toe aangespoord zijn om zelf te gaan kampeeren. Dat het niet zoo primitief is als U wel denkt, kunt U nog zien op de tentoonstelling in het Volkshuis, die nog tot en met Woensdagavond geopend zal zijn. „WAAROM OPENBAAR ONDERWIJS?" Rede ds. A. van der Heide. „OSMOSE". Gisteravond hield prof. dr. F. A. H. Schreinemakers in het Anorg. Chem. Labo ratorium alhier de tweede van 'eene reeks van drie voordrachten over „osmose" voor de leden van het Physisch-Chemisch Dis puut en talrijke genoodigden. In deze voordracht behandelde spreker de osmose door membranen, die voor alle stoffen permeabel zijn; de veranderingen in de samenstelling der twee vloeistoffen wor den in een diagram voorgesteld door eene baan. die door spreker de „osmosebaan" wordt genoemd. De vorm dezer baan is van verschillen Ie factoren afhankelijk b v. van de verhouding der hoeveelheden van beide vloeistoffen, van hare samenstelling en van den aard van het membraan, dat nu een groote ro! speelt. Spreker licht deze beschouwingen toe met enkele voorbeelden, die in het Amorg. Chem. Lab. te Leiden zijn onderzocht. Als de diffundeerende vloeistoffen drie be- standdeelen bevatten, dan kan men zich bij de osmose acht verschillende diffusie-typen denken; na invoering van de begrippen: „congruente" en ..incongruente" diffusie inrichting leidt spreker af dat het incon gruente diffusie-type niet mogelijk is. Uit verschillende beschouwingen volgt nu: de samenstelling der twee vloeistoffen be paalt welk diffusie-type incongruent en dus niet mogelijk is: de aard van het membraan bepaalt welk der zeven andere diffusie-typen in werke lijkheid zal optreden. Hieruit blijkt nu o.a terwijl de aard van een membraan, dat slechts voor een enkele stof permeabel is .geen invloed heeft op de richting der diffusie van die stof. speelt de aard van eeü membraan, dat voor meerdere stoffen permeabel is, een groote rolhet membraan doet nl. de keus tusschen de ver schillende mogelijke diffusie-typen. Spreker licht deze uitkomsten nog nader toe met behulp van verschillende stelsels, die door hem en zijne medewerkers zijn onderzocht. Ds. A. van der Heide. Op uilnoodiging van het Leidsch Comité voor de Openbare School hield gisteravond ds. A. van der Heide, uit Voorburg, Tweede Kamerlid der S. D. A. P., een rede over het onderwerp „Waarom openbaar onderwijs?" Toen om acht uur de voorzitter van het comité de heer Ch. L. Waldkötter, de aan wezigen welkom heette, was de groote zaal van het Nutsgebouw vrij goed bezet. Onder de aanwezigen bemerkten wij o. a. de ge meenteraadsleden, de heeren De Mey en Schüller. In zijn kort openingswoord verge leek de voorzitter de openbare en bijzondere school met de tweelingzonen van aartsvader Isaac n.m.l. Esau en Jacob; van wie de eerstgenoemde zijn eerstgeboorle-Techt in j den loop van den tijd moest afstaan aan zijn jongeren broeder. Allereerst wees de spreker van den avond er in zijn rede op, hoe de openbare school sedert 1922. niettegenstaande de toename van het aantal leerlingen, in aantal is af genomen en hoe sterk de bijzondere school in ditzelfde tijdvak is toegenomen. Bij een beschouwing van de cijfers van de jaren 1921 tot 1925 latere cijfers stonden spr. nog niet ten dienste bleek, dat er in deze vier jaren een vermeerdering van 133 openbare scholen is geweest; waarbij dient opgemerkt de groote toename van kinderen over dezelfde periode; terwijl het aantal j scholen in de jaren 23, 24 en 25 telkens af- nam. De bijzondere scholen namen echter i in hel tijdvak 1922 tol 1925 toe met niet minder dan 773. Ook het aantal leerlingen der openbare scholen nam af en wel met 76.643; terwijl de bijzondere scholen een toename van 113.361 leerlingen boekten. Dat de cijfers na 1925 nog ongunstiger voor de openbare scholen zijn geworden behoeft, gezien het aantal bijzondere scholen, dat elk jaar gebouwd wordt, geen nader betoog. Dit proces van overvleugeling der openbare scholen door de bijzondere onderwijs-inrich- tingen is nog steeds niet tot stilstand geko men Sur. noemde de handhaving en verbe tering der openbare, neutrale scholen nond- I zakelijk voor het onderwijs en de opvoeding der volkskinderen. i- Vervolgens gaf spr. een overzicht van het I ontstaan der bijzondere scholen; in zijn I jeugd was de heer Van der Heide met jon- j gens van allerlei religie op school geweest; zonder dat er echter godsdienst-twisten j voorkwamen. Dit sluit echter het bestaan van bijzondere scholen in dien tijd niet uit; doch de bezoekers van deze instellingen moesten de kosten geheel dragen en tevens in den vorm van belasting aan de instand- i houding der openbare scholen bijdragen. Langzamerhand echter verkregen de bijzon dere scholen subsidie en nadat de politiek- religieuse partijen een coalitie gevormd had den. kwam de finantiëele gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs <ol stand. Tegen deze totstandkoming van de gelijkstePing hadden de S D. A P ers geen bezwaar, daar zij zich op het standpunt plaatsten dat. waar de onderwijswet de ouders dwingt hun kinderen naar school te zenden deze ouders dan toch wel het recht zouden hebben de school en het te geven onderricht voor hun kinderen te bepalen. Na de verkregen gelijkstelling heeft de schoolstrijd zich echter voortgezet in de ge meenten en dorpen, waar voortdurend nieuwe bijzondere scholen opgericht worden en waarbij door de kerkelijke partijen veelal een verre van eerlijke politiek wordt toege past en vaak dwang wordt uitgeoefend te? verkrijging van het benoodigde aantal hand- teekeningen, waarvan somtijds velen gege ven worden na do mededeling dat de kin deren niet naar de betrokken school ge stuurd behoeven te worden Volgens spreker is het groote aantal kerkelijke en politieke secten en partijen in Holland slechts moge lijk door den sectarischen aanleg van den Nederlander en hierdoor kon het niet anders of de rechtsgelijkheid van de bijzondere en l BINNENLAND. De verbinding tusschen Amsterdam en 'den Rijn (Binnenland, 3de Blad). Huldiging van de „Hofplein"-bemanning (Binnenland, 3de Blad). De Zesdaagsche wielerwedstrijd te St. Etienne is gewonnen door het koppel Van KempenFame (Sport, Iele Blad). Te Cnlemborg is de sigarenfabriek van de N.V. Ph. de Ruiter en Zn. uitgebrand. (Laats-te (Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. De douaneconferentie te Genève is ge sloten (Buitenland, lsfce Blad). Weer berichten over generaal Koetjepol (Buitenland Gem., 2e Blad en Tel., Ie Blad) De Engelsche oorlogsbegrooting is aange nomen (Buitenland, l<ste Blad). De blauwe wimpel voor de Europa. (Tel. Ie Blad.). de openbare scholen moest in on9 land tot deze resultaten .welke buitengewoon duur zijn, aanleiding geven. Gedurende het tijdperk 1920 tot 1924 zijn voor een toename van 33.000 scholieren liefst 4500 onderwijzers noodig geweest; ter wijl het vierde deel hiervan voldoende zou zijn geweest wanneer wij een algemeene school hadden. Naar aanleiding van een artikel in het Chr. Schoolblad; waarin gezegd werd, dat de kinderen, die de' openbare school bezoeken, overgeleverd zijn aan revolutie en ongeloof, deelde spr. mede, dat in de twee provincies van ons land met een miniem klein aantal openbare, lagere scholen het aantal zeden misdrijven procentsgewijze het grootst is en dit met zoo'n groot aantal „opvoedend©" bijzondere scholen. Vervolgens haalde spr. het antwoord aan van een hoofd eener Bij zonder Chr. School, den heer Fijn van Draat, naar aanleiding van de bevinding van baron Mackay, dat de leerlingen der bijzondere scholen op straat het meest bal dadig en ondeugend waren en waarin ge noemde heer zeide. dat daar in de bijzon dere scholen God aanwezig was; de duivel buiten de schpol, dus op straat, de leerlingen trachtte te verleiden en aldus het werk God's te vernietigen. Vervolgens haalde spr. al9 bewijs van den invloed, wélke de persoon van den onder wijzer op de leerlingen kan hebben, het feit aan, dat prof. bij zijn huldiging door de vooraanstaande wetenschappelijke per sonen van de geheele wereld dank bracht aan zijn onderwijzer van de lagere school als de man. die hem de liefde voor de na tuurwetenschappen had bijgebracht. Een groot bezwaar tegen de bijzondere scholen vond spr. het op een volkomen onbegrijpelijke wijze onderricht geven in het godsdienstonderwijs en het instampen van de religie; waardoor later zich velen afkeeren. Als symbool voor de volkseenheid, welke toch meer zijn kan een holle phrase, noemde spr. de openbare school, waar een ieder ruimschoots gelegenheid heeft om zich op de hoogte te stellen van de ideeën van een ander en zoodoende daarover ook een oordeel kan gaan vellen De openbare school onthoude zich van elke aangrijping van iemands godsdienstig gevoel; terwijl gods dienstonderwijs. mits op vrijzinnige wijze gegeven, van zeer groot nut kan zijn. Vervolgens vestigde spr. de aandacht op de commissie, welke ingesteld is tot aanwij zing van de middelen om met behoud van de financieele gelijkstelling de kost°n van het onderwijs te verminderen en welke in den loop van dit jaar verslag zal uitbren gen. Met de aansporing om lid te worden van de vereeniging voor volksonderwijs, welke voor de openbare scholen op de bres staat en zuiver eerlijk te werk gaat. besloot ds Van der Heide zijn redp. Een krachtig applaus bewees hoezeer de aanwezigen zijn inleiding op prijs stelden Nadat de voorzit ter namens allen spr. dank gebracht had voor zijn rede bestond er gelegenheid tot het stollen van vragen Slechts de heeren Broekhuizen en Schüller maakten hiervan gebruik en werden tot volle tevredenheid door ds Van der Heide beantwoord. Nadat er vanuit de vergadering bij den snr op aangodrongon was om in zijn kwa liteit als lid der Tweede Kamer mede te werken tot inwilliging van verzoeken tot stichting van dringend noodzakelijke, open bare. lagere scholen, werd de bijeenkomst gesloten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1