REEDS 4 JAREN ACHTEREEN HET EEREDIPLOMA VAN HET INSTITUTE OF HYGIENE TE LONDON! VIRGINIA Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten 71,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Maart 1930 Derde Blad No. 21478 Opnieuw een schitterend succes voor de fabrikanten van Chief Whip de toekenning van het Certificate of Hygiene voor 1930 En voor U rookers opnieuw een overtuigend bewijs dat de schitteren de kwaliteit en zuiverheid dezer sigaret jaar in jaar uit dezelfde blijven en dat het de beste voor Uw gezondheid is ardath Ook met kurk en goud. london m Buifenl. Weekoverzicht. LONDENSCHÉ BRIEVEN. RECLAME. 6328 CHIEF WHIP De Vlo otconf eren tie op eterven. Balfour en Primo de Riviera overleden. Een bof voor Labom. Hetgeen reeds» lang werd gevreesd, staat thans op bet punt om werkelijk te gebeuren: de Londenscbe Vlootconf eren tie mislukt! Twijfel dienaangaande lijkt bijkan3 niet meer mogelijk. Een paar weken geleden reeds schreven wij, dat bet moeilijk is om PTestige te verliezen, moeilijker zelfs dan bepaalde concessies te doen! De juistheid daarvan treedt, helaas, nu aan den dag. Italië heeft zich theoretisch vastgelegd aan pariteit met Frankrijk inzake de sterkte van hun vloten en durft uit angst voor prestige-verlies niet meer terug! Ook al i3 zeker, dat practisch daarvan geen sprake zal kunnen zijn, Italië wil niet toegeven Alles is geprobeerd, om Italië tot een nuchter inzicht te brengen, alles is mislukt en zelfs de verdediger van den vrede, die Briand toch persoonlijk is, heeft er nu de brui aan gegeven. Onverwacht is hij naar Parijs te ruggekeerd; een overhaaste poging van Mc Donald om hem te weerhouden, faaldel De Fransche minister van buitenlandsche zaken liet bovendien geen ruimte voor hoopvolle gissingen over zijn vertrek door kort en bon dig te verklaren, dat hij alleen dan zou terugkeeren, als er voor hem werk was te doenl Duidelijker kan het bijkans niet. De eenige hoop, door enkele optimisten zonder weerga gekoesterd, is, dat Briand door het fait accompli van zijn de confe rentie den rug toedraaien Italië wil nood zaken op het laatste nippertje bakzeil te halen. Edoch, dit is o.i. een schrale troost, om op te hopen, want wie durft aannemen, dat Italië zich zoo openlijk zal laten dwin gen? Italia fara da sede conferentie is ter ziele, al spant begrijpelijker wijs Mc Donald zich nog zoo in. om tenminste naar buiten den schijn te redden. Het bijeen roepen der conferentie immers geschiedde immers na zijn voorbereiding en een vol ledig echec sterkt zijn positie allerminst. Het heet, dat men zal trachten het volko men echec te camoufleeren door het slui ten van een drie- in plaats van het gedachte vijf-mogendheden-accoord, doch het is zelfs zoo zeker niet, dat dit werkelijkheid zou hunnen worden, daar Japan en de Ver enigde Staten het lang niet eens zijn op diverse punten! Summa summarum zal de wereld zich moeten voorbereiden- op de idee van een mislukking.Of dat de communis opinio in de diverse landen wakker zal weten te schudden en de vredesactie onder bet volk nieuw bloed zal kunnen doen toevloeien? Gaarne zouden wij het wenschen, maar zoo heel zeker zijn wij er niet van. Juist op dit oogenblik heeft een Engelsch staatsman voor j$ed de oogen gesloten, die groote verdiensten heeft op het terrein der ontwapening ter zee: lord Balfour. Hij toch ^as de leider der Engelsche delegatie ter conferentie van Washington van 1922, die het eerste en totnutoe eenige succes op ont- yapeningsgebied wist te bereiken! In hem is een- zeer voorzichtig staatsman heenge gaan, waaraan Engeland heel veel heeft te danken, vooral in den oorlogstijd en de eer ste jaren daarna; zelf heeft hij nooit Veel dank geoogst! Naast Balfour is nog een ander staats man plotseling heengegaan, de afgetreden Spaansche dictator Primo de Rivera, die te Parijs in zijn hotel onverwacht overleed. Over zijn beteekenis zal eerst de geschie denis met volle Techt van oordeelen vonnis kunnen yellen, maar, ook al vraagt men zich sceptisch af of de niet tot de conse quenties doorgezette en dientengevolge niet tot de gewenschtp gevolgen gevoerde poli tiek van den dictator het land wel heeft ge bracht. wat het doel was. toch heeft Primo de Rivera zijn land groote en gewichtige diensten bewezen, die op prijs dienen te worden gesteld. Met hem is een leider ver dwenen, waarvan kan en mag worden ge zegd zelf stak hij het ook niet onder stoelen of banken dat niets menschelijks hem vreemd was De omstandigheden zijn meermalen zelfs een knap leider te zwaar Ook Mc Donald ondervindt dat door de mislukking der Vlootconferentie! Anderzijds is hem echter een meevaller in den schoot geworpen, doordat de liberalen een onver wachte draai hebben genomen. Men weet, hoe bij de liberalen ernstig veTzet bestond tegen de mijnwet en de labour-regeering reeds gevallen zou zijn over deze wet (ten minste, wanneer labour de consequenties had getrokken uit de nederlaag, wat nog niet zoo zeker is) als de liberalen hun leider allen hadden gevolgd. Zij deden dat niet, hetgeen Lloyd George ontstemde en deed dreigen met aftreden als leider. Hem werd toen opnieuw vertroutven toegezegd en dat maakte de positie der regeering moeilijk en precair, daar eenige liberalen eenige con servatieve amendementen op de mijnwet mede hadden onderteekend. Plotseling werd echter bekend, dat de liberalen besloten hadden, om hun handteekening terug te nemen en blanco te stemmen. Als motief werd opgegeven, dat zij de regeering in deze benarde vloolconferentie-tiiden niet lastig wilden zijn.... Direct werd algemeen een ongeloovig gezicht gezet; dat motief leek erg gezochll Toen werd weldra bekend, dat eenige liberale leiders bij mevr. Snow den hadden geluncht en zoodoende indirect bij Snowden zelf. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat daar tusschen labour en libe ralen toenadering is tot stand gekomen; over een gemeenschappelijke actie voor vrij handel en tegen protectie heenl Bijzonder heden daaromtrent ontbreken evenwel nog. Toch is er reeds een vermoeden bij geruchte in omloop: zou het niet mogelijk kunnen zijn, dat labour den steun der liberalen bij de mijnwet en andere aangelegenheden had gekocht voor toezeggingen betreffende wij ziging in het kiesstelsel, waardoor de libe ralen meer macht zouden krijgen naar ver houding van het op hen uitgebrachte aantal stemmen? Bovendien zouden ernstige geva ren Engel, bedreigen, zoo de mijnwet een voudig was verworpen of van haar beteeke nis beroofd door ingrijpende amendementen. Gandhi laat men in Britsch-Indië met rust. Blijkbaar zit de bedoeling voor, hem in geen geval tot martelaar te maken en hem aldus onschadelijk zijn actie te doen beëindigen, waarvan tot dusver bitter wei nig wordt gemerkt. Gandhi zelf wordt juist al roeriger, om zich te doen arresteeren. (Van onzen Londenschen Correspondent). DE TUNNEL. Londen, 11 Maart 1930. Vijf millioen pond sterling zal de .„loods- tunnel" kosten; en vijfentwintig millioen. de dubbele tunnel, die een baan zal moe ten maken voor de treinen op en neer tus schen de kust van Engeland en die van Frankrijk. Zoo zegt de Commissie in haar rapport. Die Commissie is indertijd ingesteld door Baldwin. Ze moest onder zoeken of een tunbel ondeT het Nauw van Calais praktisch mogelijk was, of de con structie technisch en geologisch kon worden doorgezet, of er goede kans was dat de onderneming haar kosten en goede rente zou opbrengen. Om den politieken en stra^ tegischen kant van het geval behoefden de Commissieleden zich niet te bekommeren. Hun rapport is gunstig zonder echter over tc loopen van geestdrift voor de goede zaak. Er zijn geen technische moeilijk heden. De aardlagen van beide kusten uit leenen zich prachtig voor tunnelwerk. Hoe de gesteldheid van den grond midden in het Kanaal is, weet men minder goed. Maar de „loodtunnel", die eerst zou worden ge bouwd, zou de noodige gegevens verschaf fen. Die loodtunnel zou altijd nuttig kun nen blijven voor afwatering. Het zou het beste zijn het werk over te laten aan particulieren, zegt het rapport. En parti culieren branden van verlangen de zaak aan te pakken. Zij twijfelen er geen oogen blik aan dat het geld, de 30.000.000 pond sterling, er zal komen. Aan Franschen kant, waar geen man en geen minister, geen admiraal en geen generaal bezwaar heeft tegen de komst van den tunnel, ligt het geld voor het Fransche aandeel in de onderneming bij wijze van spreken gereed. Aan Engelschen kant staat de zaak anders. Te oordeelen naar de uitlatingen in de pers is het volk in het algemeen voor den aanleg. Maar een zekere gereserveerdheid is merkbaar. Laten wij eerst het oor deel hooren van de meest belanghebbende Engelsche instelling, de Southern Railway. De woordvoerder van deze maatschappij begint de Commissie op haar vingers te tikken over de kosten, over die 30.000.000 pond sterling. Daar zijn wij er niet mee, zegt hij. Wanneer, of liever „als" de eerste trein door den tunnel zal gaan, zal er veel en veel meer geld zijn uitgegeven. Er moe ten stations komen aan beide kusten, met de noodige rangeerterreinen; en gebouwen voor douane; en nieuw rollend materieel dat geschikt moet zijn voor de spoorwegen in Engeland en op het Vasteland; en elec- trisohe centrales en electrische locomotie ven. En zegt de Southern Railway, onze Kanaalbooten voot passagiersvervoer zul len nutteloos worden en het spreekt van zelf dat de maatschappij, die het tunnel plan zal uitvoeren, rekening zal moeten houden met het groote bedrag aan scha deloosstelling, dat wij daarvoor mogen ver langen. De directie van de Southern Railway gelooft wel dat haar onderneming naar verloop yan tijd voordeel sal hebben van den tunnel. Maar Engeland over het algemeen zal er geen voordeel van hebben. En tenslotte vreest de heer Walker, het bedrijfshoofd van de Southern Railway, dat het rapport van de Commissie toch de komst van den tunnel niet nader heeft ge bracht. Deze twijfelzucht bij een onderne ming, van wier houding de uitvoering van het plan grootendeels afhangt, is wat triestig. Eenige bedrijven in Zuid-Engeland ach ten zich door een tunnel, die hun gebied met Frankrijk verbindt, in huil bestaan oi hun welvaart benadeeld. De boeren vreezen dat goedkoope groenten uit Noord-Frank rijk hun markten zullen komen bedreigen. Maar zulk een bezwaar kan weinig gewicht in de schaal leggen, aangezien tegenover dit bezwaar van een luttel aantal groenten- boeren den zegen zou staan van goed on goedkoop voedsel voor een massa men- schen. Het plan heeft natuurlijk zijn voor en zijn tegen, economisch bezien. Dat heeft men bij alle groote plannen. Indien het aan de vissohers op de Zuiderzee lag, zou deze zee niet worden drooggelegd. Zoo staat het ook met den Kanaaltunnel. Er zijn altijd bedrijfsgroepen die voordeel hebben bij behoud Maar er zijn altijd veel meer menschen die voordeel hebben bij verandering Dat moet zoo zijn; want an ders zou de wereld heelemaal niet vooruit zijn gegaan. Het grootste belang, het be lang, dat de meeste zielen vertegenwoor digt, geeft vroeg of laat (helaas veelal la-at) den doorslag. Maar in Engeland is er een andere fac tor, die de komst van dezen tunnel tegen werkt, dat is een gevoelszaak. Het is nog niet zoo lang geleden dat in Engelsche ge moederen het vasteland van Europa een zondig gebied werd geacht; en het volle van dit land prees zich gelukkig er van te te zijn gescheiden door een breed stuk zee. De bespottelijkheid van dit inzicht deed aan de realiteit van zijn bestaan niets af, En wat meer zegt; hoewel de oorlog veel veranderd heeft (ook, dit terloops, in de opvattingen over de strategische waarde van Engeland's afscheiding van de rest van Europa) is in milderen vorm toch nog veel volksgevoel overgebleven dat het Vaste land, zijn „continentals en hun opvattin gen en gewoonten misprijst. Zoo in mate rieel en politiek opzicht van de „splendid isolation" van Engeland weinig is overge bleven, in geestelijk opzicht tracht men er nog wel aan vaet te houden. Het plan van een Kanaaltunnel heeft bijna een eeuw lang huiver gewekt in Britsohe gemoederen en is voor de Britten altijd meer een za-ak geweest van het hart dan van het hoofd.- In dezen tijd ia het idee misschien niet meer zoo huiveringwekkend maar het blijft toch nog meer een gemoedszaak dan een verstandszaak. Het lot van dit plan heeft wat Engeland betreft nooit afgehangen van berekeningen over eerste kosten en: uiteindelijke winsten. Sentiment heeft de' uitvoering in het verleden tegengehouden en zou het nn wederom kunnen doen. Een feit is echter dat er na den oorlog veel in dat sentiment ia veranderd, zooveel mis schien dat praktische overwegingen die moeten leiden tot uitvoering van het plan' nu wellicht den doorslag kunnen geven, Engeland gaat er tenslotte altijd prat op dat het pionierswerk doet in de wereld,- dat het er nooit van ia teruggeschrokken iets nieuws aan te pakken. Indien het dit universeel waar wil maken dan zal het nu eindelijk met hart en ziel dit constructieef werk moeten doorzetten. Het ia een van de groote wereldwerken, die den aardbol praktischer moeten maken voor het men schel ijk bedrijf. Het graven van het Sues- kanaal en dat van het Panama-kanaal wa ren zulke werken. Velen moeten voelen, dat het graven van den tunnel onder het) Nauw van Calais al veel te lang is uitge steld. Het zal belangwekkend zijn te hooren wat men straks in het Lagerhuis, dat het rapport moet bespreken, over het plan zal zeggen. Dan zullen opnieuw de militaire en politieke kanten naar voren worden ge bracht. Het is nog geen zes jaar geleden dat de Commissie voor de Rijksverdediging (in 1924 dook het plan na lang in de diepte te hebben gelegen weer eens aan de opper vlakte) den toenmaligen premier MacDrt- nald adviseerde dat er een „element van gevaar" lag in den tunneL Dat gevaar is, moeten wij aannemen, de mogelijkheid dat in tijd van oorlog een vijandig Frankrijk (of een vijandig land dat Frankrijk heeft bezet) bij verrassing het Engelsche einde van den timnel zal bezetten. Een gewoon mensch, die de beroepsvrees- achtigheid van den militair niet bezit, kan dit gevaar niet zien en meent integendeel dat men met een der wonderen van de techniek, in verscheidenheid aanwezig, met een druk op een knop den tunnel zoo noo- dig onbruikbaar kan maken. Of de Com missie voor de Rijksverdediging er nog zoo over denkt als zes jaar geleden, zal blijken wanneer de tunnel onderwerp van debat wordt in het Lagerhuis. Ongetwij feld zullen de oude insulaire ideeën er weer worden vertolkt; de vraag is slechts of er ook nu nog gewicht aan zal worden gs- hecht. RECLAME. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten «404

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9