71*** Jaargang ZATERDAG 22 MAART 1930 No. 21478 Officieete Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. por regel toot adverientiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 36 Cto. pet regel. Kleine Adverlenliên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cis. bij een maximum aantal voorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poet f. 2.35 portokoeten. ƒ0.18 0.18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. i BEZOEK. De Burgemeester van Leiden brengt teT aigemeene kennis dat Zijne Excellentie de Minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in deze provincie, op Donderdag 27 Maart a.s. de gemeente zal bezoeken en dat Zijne Excellentie op dien dag des namid dags te i uur in het Gemeentehuis, Rapen burg 12, aan belanghebbenden, die zich schriftelijk daartoe hebben aangemeld, ge legenheid zat geven om hem te spreken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 22 Maart 1930. ARTIKEL 75, le LID, DER LAGER ONDERWIJSWET 1920. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente, in zijne op 17 dezer gehou den vergadering, besloten heeit de door het bestuur van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Oegstgeesl gevraagde medewerking tot stichting van een schoolgebouw voor ge woon lager onderwijs in deze gemeente, ie weigeren. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden af, kan ieder ingezetene en het Schoolbestuur van dit besluit bij Gedepu teerde Staten dezer provincie in beroep komen. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 22 Maatt 1930. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. A. Duyndam om vergunning tot het op richten van een banketbakkerij in het per ceel Lijsterstraat No. 12, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie P. No. 1286; b. Gebrs. Stokkermans, om vergunning tot het oprichten van een vernikkelinrich- ting in het perceel Bouwelouwesteeg Nis. 25, 27, 27, 29 en 31, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie H. Nis. 2250, 2107, 2578 en 2579. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn-, alsmede dat op Zaterdag, den 5en April el"., des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 126 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken m te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. 6162 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 22 Maart 1930. TWEEDE DIETSCHE ACADEMISCHE LEERGANG. De werkzaamheden van het Regelings comité zijn thans zoover gevorderd, dat een groot deel van het programma reeds is vast gesteld. Dinsdag 8 April om 10 uur heelt de opening plaats, gevolgd door een algemeen college voor alle deelnemers. Hieronder vol gen de juridische colleges, i Dinsdag 24: Prof de Blécourt: Baljuwen Vlaanderen, Holland en Zeeland. Woensdag 1012: Prof. Welschen. 3 3/441/2: Prof. v. Blom, Bankwezen. Donderdag 1012: Prof. Kranenburg, Waterschapsrecht. Vrijdag 1012: Prof. van Vollenhoven, Oud en nieuw volkenrecht. 24: Prof. Meijers. De natuurphilosophische colleges zijn nog bepaald; reeds hebben hun zeer op prijs festelde medewerking toegezegd de hoog waren Ehrenfest, Keesom en De Haas. Onder leiding van dr. CrommeHn wordt «t laboratorium bezocht. Donderdagmiddag bezichtigt men de Jieuwe wijken van Den Haag onder des- huidige leiding. De avonden worden gevuld o.a. met de [crlooning van de film der B. P. M., een hifistavond aangeboden dooT het Algemeen •Werlandsch Verbond in Den Haag, en een to&cert van de Leddsche Kunstkring Voor «ten. Jgf DE 3-OCTOBER-VEREENIGING. Zooals men zich zal herinneren, is op voorstel door enkele leden, gedaan in de gehouden jaar-vergadering der 3 Oclober- Vereeniging, in die vergadering besloten tot het aanbieden van kaartjes van 25 ct., 50 ct. en een gulden bij de lidmaatschapskaart, die dan door de leden konden worden bij genomen met de bedoeling de opbrengst daarvan te besteden aan het te-kort van het vorig jaar, toen de feestviering tengevolge van het slechte weer zoo bitter tegen is ge- lcopen. De penningmeester nu zal een dezer da gen aanvangen met de inning der contribu tie voor dit jaar, en volgens het besluit der vergadering aan de boden bedoelde kaartjes ir.edegeven. Is het nog noodig een opwekkend woord te laten hooren om met klem de leden aan te raden, door het koopen van kaartjes iets bij te dragen in het tekort? Het is toch van zulk een groot belang voor Leiden en voor nog grooter belang van zoovele neringdoen den. dat de 3 October-Vereeniging finantieel ikrachtig blijve! Het tekort kan in ééns verdwijnen en dus moet hetl CURSUS VOOR METAALBEWERKERS. In het van teekening lezen. Daar gebleken is, dat vele on- en minder- geschoolde "metaalbewerkers, die door hun werkzaamheid wel een goede handvaardig heid hebben verkregen, maar die steeds weer op de moeilijkheid 9tuiten, dat zij een werk- teekening niet voldoende begrijpen, d. w. z. dat zij niet van teekening kunnen lezen en du9 niet volgens teekening kunnen werken en daaTdoor aan veel grooter© werkloosheid bloot staan, dan theoretisch meer on t wikkel- .de mede-aibeiders, heeft de directeur van den Gem. Dienst voor soc. zaken vertegen woordigers van den Algemeenen-, Christe- liiken-, Roomsch Katholieken- en Federa tieven Bond van Metaalbewerkers tot een bespreking opgeroepn, ten einde hen te raadplegen over de noodzakelijkheid van cursussen in het van teekening lezen. De vertegenwoordigers der verschillende organisaties zouden het ten zeerste toejui chen, wanneer het Gemeentebestuur tot op richting van bedoelde cursussen zou kun nen besluiten De voornaamste werkgevers in de metaalindustrie, eveneens geraad pleegd over eventueel te houden cursussen, stonden er ook zeer sympathiek tegenover. Een en ander gaf den directeur vrijheid dit vraagstuk met den wethouder van Sociale Zaken te bespreken, die hem mach tigde aan het College van B. en W. een rap port in zake de oprichting van een cursus uit te brengen. Het College van B. en W. besloot in be ginsel tot oprichting van een of meer cur sussen en droeg den directeur op te onder zoeken, hoeveel leerlingen er voor deze(n) cursussen) in aanmerking komen. De bedoeling is. dat in de Ambachtsschool alhier 2 avonden per week, 1 uur per avond, les zal worden gegeven door een volledig bevoegd leeraar en dat de cursus tweemaal 8 maanden zal duren. Het aantal leerlingen per leeraar zal niet grooter mogen zijn dan 8, daar dit onderwijs aan volwassenen bijna hoofdelijk moet zijn. Bovendien zal een leeftijdsgrens voor de cursisten moeten worden gesteld; bij hooge uitzondering zal een arbeider ouder dan 35 jaaT met vrucht de lessen kunnen volgen. Naar persoonlijke meening van den direc teur, welke ook door het College van B. en W. wordt gedeeld, zal ook van de cursisten eenig lesgeld gevorderd moeten worden, niet om de kosten te vergoeden, want daarvoor zijn deze le hoog (de kosten voor een cur sus van 8 leerlingen worden op plm. f. 550 geraamd), maar om blijk te geven, dat de lessen geapprecieerd worden Het is immers zoo gesteld, dat alles, wal men gratis ont vangt. veel minder gewaardeerd wordt, dan hetgeen, waarvoor men iets betaalt. Een vergoeding van f. 0.25 per week acht de directeur niet te hoog; werkloozen worden natuurlijk van de bijdragebetaling vrij gesteld. De metaalbewerkers, voor wie een cursus in het van teekening lezen van groot belang kan zijn. die meermalen bemerkt hebben, dat hun werkloosheid geringer zou zijn ge weest. wanneer zij theoretisch iets meer ontwikkeld waTen, kunnen zich thans bij hun organisatie-besturen laten inschrijven als cursist, waarna door de directeur in overleg met die besturen bepaald zal wor den, wie tot de(n) cursusfsen) toegelaten zullen worden. Ieder metaalbewerker, die weet. dat vak kennis beteekent minder werkloosheid en die het belang van zich en de zijnen en Bat der gemeenschap begrijpt, make van deze gclegpnheid gebruik en bespreke het boven staande met zijn organisaliebesluur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE-AVOND. In de Doopsgezinde Kerk alhier werd gis teren een gemeenteavond gehouden, waar op muziek, gezang en het gesproken woord elkander hebben afgewisseld. De voorzitter van den kerkeraad, de heer P. A. Hibma, opende de bijeenkomst met een kort wel komstwoord. Het eerste deel van den avond werd grootendeels in beslag genomen door de uitvoering van Psalm 42 van Mendels sohn die door de leden van het Doops gezinde Kerkkoor zeer verdienstelijk ten ge- hoore weid gebracht en waarbij mevr. von Arnim als soliste de toehoorders met haar warme, sympathieke sopraan bijzonder wist te boeien De ijverige directrice, mevr. van Leeu- wende Paauw, kon met groote voldoening op dit succes, dat de vrucht was van maan denlange, zorgvuldige voorbereiding, terug zien. Al? gewoonlijk verleende ook ditmaal de pianiste Toos Gleuns met haar voortref felijke accompagnement haar zeer gewaar deerde diensten. Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld met een lezing van ds. Bonga en een voordracht van religieuze verzen dooT mej. J. L. van Hoorn. De eerste sprak over „Het gebed", waarbij hij ach tereenvolgens stilstond bij zijn vorm, zijn inhoud, zijn wezen en zijn waarde, m°j van Hoorn las gedichten voor van Jan van Luyken. Guido Gezelle, Geerten Gossaert en Jacqueline van der Waals. Zij deed dit met diepen ernst en met gevoelige, zuivere dic tie. Zoowel de lezing als de voordracht wer den met groote aandacht beluisterd. Do •heer Heering, die zoo bereidwillig was, den ongestelden organist te vervangen, bege leidde het gezang der gemeente en liet zich bovendien hooren in twee vlot gespeelde orgelsolo's resp. van Bach en César Franck. In de pauze werd thee geschonken, waar mee zich de jongeren der gemeente belasten, die ook aan het gezellig maken van de kerk goede zorg hadden besteed. Er heerschte op dezen avond, die met een woord van dank door don voorzitter werd gesloten, een zeer prettige, broederlijke geest. DE MAREKERK-BAZAR. Wij vernemen van het Bazar-Comité voor de Lichtkronen van de Marekerk, dat de Bazar buitengewoon is geslaagd. AJle goederen zijn totaal uitverkoc/ht De op brengst, die nog niet nauwkeurig is va9l te stellen, gaat alle verwachtigen te boven. Volgende week wordt die bekend gemaakt CHR. HIST. UNIE. Naar het „Ned. Weekblad" meldt, stelt de afdeeling Leiden van de Chr. Hist. Unie aan de op 23 April te Amsterdam te hou den jaarvergadering der Unie de volgende motie voor: „Met alle waardeering en erkenning voor hetgeen door enkele personen reeds werd verricht, steune onze geheele Christelijk- Hislcrrische Unie met kracht het werk van den Volkenbond en propageere, meer dan tot heden geschiedde, de bevordering van het Internationale recht, opdat de Unie daar door daadwerkelijk mede-arbeidster worde aan het werk van den vrede ondeT de Volken." De Leidsche afdeeling heeft verder ook de volgende motie ingediend: „De Christelijk-Historische Unie, in Aige meene Vergadering bijeen: constateerende, dat het verleenen van onderscheidingen en ridderorden door de Regeering, op groote schaal, de onwaarach tigheid in de hand werkt, spreekt als haar overtuiging uit, dat lot het verleenen van onderscheidingen door de Regeering alleen dan worde overgegaan, wanneeT het verrichten van een zeer bij zondere daad daarloe aanleiding geeft." Leiden heeft tenslotte den heer Jac. Wil brink candidaat gesteld voor lid van het hoofdbestuur. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. v. d. Heyden, Haarlemmer straat 220, Leiden. Handel in glas, porce- lein en huishoudelijke artikelen. Overleden eigenaar: J. van der Heyden, Leiden, dd. G Maart 1930. Wijziging handelsnaam thans: Fa. J. v. d. Heyden. Nieuwe eige naar: mej. A. J. Fasel. J. A. Éigeman, Haarlemmerstraat 129. Leiden. Handel in koloniale waren. Mede- eigenaar: Wed. J. W. EigemanVan Rijn, Leiden, dd. 13 Mei 1929. Overl. Wijziging handelsnaam thans: Firma J A. Eigeman. Adriani's Boekhandel. RapenbuTg 87, Lei den. Boekhandel. Nieuwe procuratie: Mej. W. M. van der Hoeven, Leiden (B. P.). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heeren J. Verwer (Lei den) en H. S. Weyl (Den Haag). MELKVERKOOP. In Café den Burcht, heeft een vergade ring plaats gehad van 't Kringbestuur van den Bond van Melkveehouders, onder lei ding van den heer Joh. Uittenbogaard te Oegstgeest, met de Leidsche melkhandel. De voorzitter sprak zijn blijdschap uit over do flinke opkomst en daar we aan het be gin van het seizoen staan besprak lfïj in den breede of op het oude contract 1929—1930 moest worden ingegaan, met dien verstan* de, dat de prijs zal zijn 8 cent voor zes maanden en 10 cent voor zes maanden, ver hoogd met cent voor consumptie-melk. Daar de melkhandel in zijn geheel hier mes aan wil, bracht de voorzitter in bespre king het Bonds-contract genaamd de Boer- contract dat beoogt de melk voor een jaar vast te verkoopen als volgt: April, Mei, Juni, Juli, Augustus en Maart van 1931 8 cent voor consumptieraclk en Sept. Oct., Nov., Dec., Januari, Februari 1931 10 cent Verhoogd voor 't geheele jaar voor eerste klasse melk f. 0.25 per 100 L. en 2e klasse 10 cent per 100 L. De meerdere melk, die in do zomermaanden geleverd zal worden, wordt beschouwd als industriemelkdaar tegenover staat dat de melk, die in de wintermaanden meer geleverd zal worden dan over de maanden Sept. Oct., Nov. Dec. 1929 en Januari, Februari 1930 met een cent verhoogd zal worden. Indien de prijs van de industriemelk verhoogd zal worden in het seizoen gaat dit contract met de verhooging automatisch mede. De heeren Veldman, Van der Kloot én Van der Hulst kwamen met bezwaren tegen art. 4 van 't contract, daar dit te eenzijdig is, omdat er enkel sprake is van verhoo ging maar niet van verlaging. Na een lang durige bespreking, kon de voorzitter dit artikel niet loslaten, daar anders de ver koop voor een jaar geen waarde zou hclv- ben. Tenslotte is men tot overeenstemming gekomen om op de voorstellen van den Bond van melkveehouders in te gaan, mits de handel in zijn geheel deze overeenkomst in bespreking wil brengen bij de leden. Hierna sloot de voorzitter onder dankzeg ging voor de nuttige en zakelijke bespre king de vergadering. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater. Behalve een komische film ..Dans- delirium". waarin hoogst vermakelijke situa ties voorkomen, draaien deze week in het Casino-theater „Maciste de Reus der Ber gen" en „Othello". In de eerstgenoemde film, welke in de Dolomieten speelt, vielen schitterende bergpanorama's te bewonderen, waarvoor dit Zuid-Europeesch gebergte dan ook bekend staat. Maciste verdient voor zich en zijn zuster de kost als berggids en heeft in deze positie slechts één vijand, n.m.l. een collega, die tevens smokkelaar is, Schultz, een man met een laaghartig karakter. De zuster wordt echter verleid, doch sterft zonder den naam van den dadér te noemen en Maciste zweert dezen te zoeken en le dooden. Hij redt dan een Engebche schilderes van een wissen dood. waarna beiden zich belasten met de opvoeding van het weesje. In een gevecht met Schulz verneemt Maciste toevallig den naam van den verleider van zijn zuster, waarna hij, vergezeld van het Engelsche meisje, op zoek gaat en dezen vindt doch tenslotte op verzoek van zijn metgezellin dezen niet doodt. De hoofdfilm Othello" is de geschiedenis van Willam Shakespeare's drama en de opera van Verdi Hoewel den meesten lezers de geschiedenis bekend zal zijn willen wij deze toch even in het kort herhalen. Othello, zoon van een Moorenkoning en een Spaan9che grande, is als generaal in dienst van de rijke Middeleeuwsche repu bliek Venetie. Na een roemrijke veldtocht tegen Frankrijk en Milaan wordt hij in Venetië gefêteerd. Hij geraakt verliefd op de schoone dochter van een der senatoren der Lagunenstad. Desdemona. en zulks ge schiedt wederzijds. Doch de trotsche Vene- tianen dulden niet dat vreemdelingen met hunne dochters trouwen, waarna Othello ten slotte geheel ten onrechte Desdemona van afvalligheid verdenkt en haar en zich zelf doodt. Deze film. waarin Emil Jannings en Lya de Putti op uitmuntende wijze de hoofdrollen vervulden werd dooT het ver sterkte orkest met operamuziek begeleid. Trianon-Theater. Ditmaal biedt het Trianon-theater een zwijgende en een m'usiceerende film n.m.l. „Studenten Haver" en „Redskin". Begon nen werd met het Polygoon Holland- nieuws en een komisch musiceerend tec- kenfilmpje. De film „Studenten-Haver" toonde ons de bekende geschiedenis van een vader, wien wegens dronkenschap de ouderlijke macht over zijn zoontje ontzegd ■wordt. Na in een weeshuis te zijn opge voed, komt deze onder een anderen naam aan de universiteit, waaraan zijn vader als BINNENLAND. De begrooting van Boitenl. Zaken door da Eerste Kamer goedgekenrd (Uit het Parle ment, 3e Blad). De reorganisatie van den Rijkswaterstaat; beide inspectenrs-generaal gaan heen (Bin nenland, 3e Blad). Groote brand te Deil bij Geldermalsen; 12 arbeiderswoningen in de asch gelegd (Ge mengd, 2e Blad). Drama te Znilen; een gevaarlijke schiet partij (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Steeds somberder vooruitzichten voor de Vlootconferentie (Buitenland, le Blad). Protestbetoogingen te Moskon (Buitenland le Blad). concierge verbonden is, studeeren. Hier redt de oude man hem van den drank-„duivel" met behulp van het meisje, waarop de jon gen verliefd is. Ontroerend waren de mo menten van tweestrijd van den ouden man bij het zien van zijn zoon, wiens verdere opvoeding door zijn spaarzaamheid mogelijk is geworden en het oogenblik, waarop de zoon met zijn jonge vrouw na de beëindi ging zijner studie afscheid komt nemen van den „concierge" en als deze hem als eenige gunst voor zijn moTeele redding vraagt voor een keer, gelijk de andere studenten dat doen, tegen hem „Pap" te zeggen. „Redskin" of „De Roo<yniid" verhaalt van een Indiaan die gedwongen werd het onderwijs der blanken te volgen en later aan een universiteit gaat studeeren. Hij wordt daar niet geduld en komt wanneer hij terug is bij zijn stam in botsing met het daar heerschende bijgeloof. Ook hier wordt hij uitgeslooten. De tweede tragedie, welke door deze film heenloopt, is het gevolg van een openbare afranseling door zijn drif- tigen .eersten onderwijzer, waardoor hij den bijnaam van „De geslagene" verkrijgt. Als „dritte im Bonde" is er zijn liefde voor het meisje van den stam der erfvijanden de Pueblo9, met wie hij als Navajo niet mag huwen. Tenslotte komt alles door het vinden van een petroleumbron door den uilgestoolene, die daarbij zijn Indiaanschen naam van „Wing Foot" (Gevleugelde Voet) eer aandoet, weer in orde. Hierbij kwam nog aan het licht de absoluut onteerende behandeling, welke de Indianen bij zulke gelegenheden van sommige blanken onder vinden. Deze film biedt behalve schitterend spel van Richard Dix een serie van prach tige gekleurde natuur'afereelen en interes sante kijkjes op de huisnijverheid (het we ven) der Indianen. Het staat vast, dat het onafscheidelijke tweetal Greta GarboJohn Gilbert ook in Leiden een groot aantal vereerders heeft, hetgeen zeker aanleiding zal geven tot een druk bezoek aan het City-theater, waar men hen deze week in „A woman of Af fairs" (Een vrouw van Eer) een zwij gende film kan zien. Naast deze twee over de geheele wereld bekende sterren, 9pelen ook nog hierin Le wis Stone een sympathieke filmartist benevens de nog jonge Douglas Fairbanks, die de speelkunst terdege verslaat. Dorothy Sebastian, een knap en bekoorlijk actrice vertolkt de vrouwelijke hoofdrol. Als altijd is Greta Garbo ook nu weer de verleidelijke vrouw. Wij gelooven niet. dat een tweede actrice haar een dergelijke rel verbetert. Reeds als jong meisje houdt zij van Neville Holderness (John Gilbert), wieii9 vader echter geen toestemming kan geven voor een huwelijk. Hij weet zijn.zoon te be werken een goede positie in Egypte aan te nemen, in de hoop dat hij dan Diana zal vergelen. En inderdaad: wanneer Neville's vader in Constance (Dorothy Szbaslian) de ideale schoondochter ziet. is het huwelijk weldra gesloten. Diana echter kan Neville niet vergeten en tijdens haar laatste ziekbed verzoekt zij den dokter een goed vriend van Neville dezen laatste naar haar te laten komen aan welk veTzoek baar oud vriend, vergezeld van zijn vrouw, voldoet. Ook in Neville's geest is nog steeds de schim aanwezig van de verleidelijke Diana. Geen wonder dan ook. dat, wanneer zij elkaar terug zien. de vroegere herinnerin gen naar boven komen en men hen als „two lovers ziet staan. Neville wordt over- stelpd met liefdegevoelens en vergeet alles, ook dat hij getrouwd is. Hij vraagl Diana met hem een nieuw leven te beginnen Wat moet zij doen? De tweestrijd i? groot, maar om toch een vrouw van eer te zijn. snelt zij met groote vaart weg in haar auto om zich

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1