UW BOEKHOUDING IN ORDE 71,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Maart 1930 Zesde Blad No. 21478 ITALIAANSCHE HERINNERINGEN. FINANCIEEL OVERZICHT. VOOR ONZE POSTZEGEL VERZAMELAARS. m. 1 Florence Het felle leven. Terwijl men voor het Palazzo Vecchiu liial, begint wat men over Florence's g* irhiedenis bijeengegaard heeft, tot leven te komen. Doch de afstand welke ons scheidt Tan die lang vervlogen jaren, zorgt voor het (lair obscur dat deze bonte mengeling van breiden zet in een schijnsel van romantiek. Wilt ge trouwens ook wel den oorsprong van een proces, dat de wereld doortrekken zou, zien in het licht der nuchtere werkelijkheid? Waarom niet als mysterie aanvaard die ge boorte van een nieuwen geest veeleer jeboorte dan „wedergeboorte" die zich allengs als een helder schijnsel zou ontwik kelen, vóór de duisternis van een verward verleden? Toch het Palazzo Vecchio heeft de ge boorte van den nieuwen lijd gezien. Zp|f ontstaan in de verwarring van den strijd, gebouwd in jaren toen het gezag behoefte had aan een wel te verdedigen zetel temid den van een harsttochtelijke verdeeldheid, heeft het alleng9 orde in den chaos zien komen, de bevrijding aanschowd van den menschel ijken geest uit knellende obsessies en later, den nieuwen ondergang aan die vrijheid. En het is of zijn ruwe steenen de herinnering daaraan bewaren en die nu aan ons willen mededeelen Het schiei als een werveling door ons. wat dit gebouw in de eeuwen van zijn bestaan heeft gezien, hoe het aan zijn vastgeplanten voet de groei stuipen zag waarin het felle leven van Florence zich krampte en die tegelijkertijd de barensweeën waren bij de geboorte van een cultuur schooner en verfijnder dan de rereld sedert den bloei der klassieken zag. Een gemeentehuis i9 het, dit „Oude Paleis", maar welk een gemeentehuis Het heeft Dante geherbergd, die tot de eerste priori behoorde welke het betrokken, en ook tot de eersten die er uit verdreven wer den Want telkens hebben massale harts tochten opgegolfd tegen deze muren en soms braken ze zich door de zwaar bespijkerde deuren een weg naar binnen en verdreven de bewindhebbers, braken voor een wijle de macht van de aristocratische Signoria De strijd tusschen Welfen en Ghibellijnen mocht dan eindigen toen Florence in naam Welfisch, inderdaad zich aan Paus noch keizer meer stoorde de Pausen waren in Avignon en de cisalpijnsche macht der keizers was gebroken en zich een vrije republiek voelde. Maar de burgertwisten foënt op adellijke reefen. laaiden toch tol ken* weer op in wisselende vormen Zelfs een oproer van het lagere, stemmenlooze volk. den Ciompi-opstand. wist een groep adel ten eigen bate weer te exploiteeren. Xu eens herstelden de gilden hun macht, dan weer werden ze genoodzaakt, zich on der bescherming van buitenlandsche heeren te stellen Doch zoodra er gevaar van hui ten dreigde, sloten de Florentijnen zich aaneen, en eeuwen lang zag het Palazzo Vecchio geen buitenlandschen vijand aan aan ziin voet Maar we! zag het telkens weer de volksbewegingen om zich bruisen, tol de opkomst der Medici een tijdelijke en betrek kelijke rust gaf Het gezegend bewind van Cosimo den Oude. die onmiddellijk na zijn dood van de Signoria den eeretitel Pater Patriae kreeg, die prachtige periode welk# de Renaissance 2ag rijpen overvol is lij van geweldige namen heeft de Palazzo Vecchio den zetel van een doelbewust en wijs ge2ag doen zijn. dat aan Florence de machtigste positie onder de ftaliaansche republieken gaf. En dat duurde zoo ook onder Lorenzo „den prachtlievende". met één ont latende. tragische onderbreking, het Pazzi- oproer. Tn den Dom was de aanslag door de op de Med/ci naijverige familie Pazzi, met Rome'9 instemming gepleegd Lorenzo en zijn broer Giuliano waren lot slacht offers bestemd, doch alleen de laatste viel; Lorenzo ontkwam hoewel gewond Inmiddels Waren de organisatoren van den aanslag met hun aanhang doende om 't Palazzo Vecchio te bezetten, waar ze de Vacca wilden luiden ftn de Florentijnen op te roepen ten strijde legen de tyrannen. Doch van een tyrannie der Medici was toen in de meening der Florentijnen nog geen sprake en in razernij fingen zij de Pazzi en hun aanhang te lijf Weer laaiden de hartstochten door Flo rence's straten en uit de ramen van het Pa- I220 Vecchio hingen spoedig de lijken van de voornaamste bedrijvers van den aan lag. terwijl in de straten de dooden bij sta pels lagen. Dan krijgt het oude. paleis weer rust, maar de vijftiende eeuw eindigt met de ver drijving der Medici en de fel bewogen pe riode van Savonarola en zijn dweepzieke •anhangers Zij vergrootten het paleis met de froele zaal voor de volksvergadering be stemd en die veel later het eerste Parle ment van het koninkrijk Italiö zou herber- Iji en sedert dien den naam „zaal der vijfhonderd" draagt De Renaissance heeft haar eersten bloei beleefd en de vrijmaking van het individp had reeds tot die excessen geleid, waarop Savonarola's regime de reactie vormde. Jcgcn de zonden van den tijd keerde zich Je ..frale" en zijn redevoeringen van den «nsel in den Dom zweepten het volk op. werkelijk niet alleen het mindere volk aanzienlijksten schaarden zich onder zijn jfthoor en ook zij werden er toe gebracht, w aardsche schoonheid die zij met zoo- hartstocht waren gaan zoeken, met ^nveel passie te verloochenen Voor het "alazzo Vecchio werden de brandstapels °Pgericht. waarheen men de kunstschatten ^'eente die de zielen der menschen aan hef Jardrehe bonden en hen zich deden afwen- "kn van dp hemelsche goederen Waf max er bij die auto da fé'«* verloren ziin gegaan mnpjlevol gewrochten a.rheid? Doch Jen taalde daar niet naar en juichte en Elisie bij hel laaien der vlammen. Doch andermaal braken de partijschap pen zich baan en ze ondermijnden de theo cratie van Savonarola. Weer golfde de strijd voor het oude Paleis en nog eens zag het een brandstapel opgericht aan zijn voet, doch thans een waar de groote Dominica ner het leven liet De Signoria aanschouwde uit de vensters van haar paleis het vol trokken van hel vonnis. De Medici keerden terug, werden verdre ven, herwonnen de macht en werden ander maal verjaagd Dan volgt de doodstrijd vau de Florentijnsche republiek in 1630. haar heldhaftige verdediging, waaraan mannen als Michelangelo hun uiterste krachten ga ven. tegen Paus én Keizer en haar uiteinde lijken val. welke haar uitleverde aan de tyrannie van den bastaard-Medici, den „zet, baas" van Rome, Alessandro il Moro. En wanneer men de smartkreet van dezen on dergang wil hooren. nu vier eeuwen later, dan bezoeke men de Sacristi van de San Lorenzo, waar Michelangelo zijn leed ge houwen heeft in de beelden boven de Medici- tomben Men ervaart er de wondere roeping der kunst, die in leven houdt wat zelfs de historie zou begraven onder feiten van haar verderen voortgang. Wie taalt er nu nog naar de kleine republiek Florence die zelf9 in haar groolsten tijd ook maar een beperkt politiek gezag bezeten heeft? Maar de va» van deze republiek heen dan toch den man wiens cplaatstrekken v^or het nageslacht bewaard bleven in zijn fjiina navrante zeiw portret. dat men in de UTizzi ziet een door de voren van het leed doorploegd gelaat met een pijnigende zenuwspanning ge ïnspireerd tot een der grootste meesterwer ken van alle eeuwen. Het is de uitdruk king van een zoo groote smart als er zelden een gevopld zal zijn door eenig menschen- harl. Geldt deze smart alleen ziin geliefde stad aan de Arno. die haar doodstrijd tegen de tyrannie gestreden heeft, of omvat ze het gansche leven, Michelangelo's tijd. die overal vol is van onderdrukking, valsch- heid, verraad en ontzaglijke angst? Maar deze beelden-groepen grijpen den mensch van beden zeker even sterk in de ziel als den tijdgenoot die onder de tyrannie van den bast aard-Medici zucht Daar ziin. onder de figuren die hvee ge storven Medici moesten voorstellen (ze schui nen niet te gelijken, „maar wie zal dit over tien eeuwen zien" zeide de geniale beeldhouwer, die karakterbeelden ..denker" en „strijder" wenschte te scheppend vier reusachtige menschelijke gestalten Den Dag en den Nacht, de Morgen- en de Avond schemering stellen zij voor En de gepijnig de. van levensmoeheid doortogen gelaatsuit drukking van de vrouw, die in de morgen schemering ontwaakt, de zware loomheid waarmee haar leden er zich tegen verzet ten om op te rijzen en den nieuwen dag van vernedering en onderdrukking tege moet te treden blijven u nog voor den geest als ge reeds lang weer dwaalt door de leven, dige straten der stad of over de groene heu velen die haar omringen. We zijn van het Palazzo Vecchio afge dwaald. maar het heeft zijn rol ook uitge speeld. De zetel der regeering. die een trooi* wa9 geworden werd weldra verplaatst naar bet geweldige Pitti-pnleis. aan den anderen oever der rivier; dal thans hel museum van de latere Renaissance herbergt. Hel Palazzo Vecchio is blijvep staan, onverwoestbaar, onverstoorbaar ruw behouwen, massaal van huiten een rots in de branding van den strijd van verfijnde en kostbare pracht in het inwendige Het heeft nog ééns de romantische schoonheid beleefd van een „grooten tijd", toen Florence zes jaar lang de hoofdstad was van het einde lijk hereenigde koninkrijk Italië, van 18G5 lot 1870 Nu is het weer terug gevallen lot de bescheiden positie van gemeentehuis eener provinciale hoofdstad, maar hel bezit een geheimzinnige kracht, welke hef als een onzichtbaar fluïdum uitstraalt, en die het onberoerd houdt, thans zooals vroeger vo«n de lotswisselingen van den tijd Het houdt de aandacht van den beschouwer zóózeer gevangen, dat zij zich niet kan wenden lot de geschonden sfeer van de Piazza, het drukke gedoe van trams en auto's en gid sen en sightseeing cars. ja. aanvankelijk zelfs nauwelijks tot de talrijke beeldpn. die zich groepeeren om zijn voet en in de Loggia der lansknechten naast het Paleis», waar meesterwerken der Florentijnsche beeldhouwkunst bijeen slaan En toch was het de greep van Florence, van dit geheele complex van historis. cul tuur en schoonheid waarmee het Oude Fateis ons omvatte. De greep die niet neer loslaat, zoolang men toeft in de Arno-slad en d'e ook tater. 9fced9 weer, hart en her innering tot haar trekt,... t Nieuwe verkoopdruk op de Amsterdamsche beurs, gevolgd door eeu herstel Voor- en nadeelen van geldbeleggiiio in aandeelen en in obligatiën Wat de teruggang der conjnnctnnr in Ned.-Indië voor ons land beteekent Bevredigende ontwikkeling van den buitenlandschen handel in Febrnari Het resultaat der Tabaksinschrijvingen mee gevallen Obligatie-uitgifte der Koninklijke Petrolenm Mij. In het begin der afgeloopen week heeft het er uitgezien, alsof de depressie, die reeds sedert geruimen tijd op de Amsterdamsche beurs heerscht. nog aanmerkelijk scherpere vormen zou gaan aannemen Er trad een nieuwe aanzienlijke koersdaling in. waar door zoowel industriëele fondsen als petro- leum-aandee;en. scheepvaart- en vooral Indische waarden werden getroffen De ge- heele stemming voelde zeer onbehaaglijk aan. zonder dat er een directe oorzaak voor de pessimistische opvallingen viel aan te wijzen behalve dan die. welke reeds sinds langen tijd bestaat, lw. de ongunstige alge- meene toe«tand en de daling op de produc ten-markten. Blijkbaar hadden velen, die geruimen tijd de verdere ontwikkeling van de beurs had den afgewacht, in de hoop op een spoedig koersherstel, tenslotte den uioed opgegeven, en zijn zij tot verkoop van hun effecten bezit overgegaan. In een markt als die, welke wij de laatste maanden kennen, is een gering aanbod voldoende, om den koers van zelfs de meest courante fondsen scherp te doen dalen Zoo moet het koersverli-» van 26 pet., dat de Handelsvereeniging „Amsterdam" j.l Maandag te boeken had, zijn veroorzaakt door verkoop van 20 stuks aandeden, een bedrag, dat onder normale omstandigheden weinig invloed op de notce- ring pleegt uit te oefenen, aangezien hel ge makkelijk geabsorbeerd wordt door de vraag, die regelmatig naar dit fonds, welks intrin siek krachtige positie het ook voor beleggers aantrekkelijk maakt, bestaat. Thans daarentegen nemen beleggers groote terughouding in acht; bij een ongunstigen gang van zaken geeft men er zich uiteraard meer rekenschap van dal men door het ko> pen van een aandeel niet alleen in de goede kansen, die een bepaald bedrijf heeft, deelt, doch even goed in de kwade kansen al dier.1 men er rekening mede te houden, dat in het tegenwoordig koersniveau al heel wat on gunstigs is verdisconteerd. Men heeft in den jongsten tijd meer oog voor de aandeelen. die aan belegging in obligatiën verbonden zijn waardoor welis waar de mogelijkheid, om te profiteeren van een gunstige ontwikkeling in een bepaaid bedrijf, hetzij door een hoogere dividend- uitkeering of wel door een sterke koersstij ging, is uitgeschakeld, maar waardoor mon in elk geval verzekerd is van een vast ren dement. terwijl de kans op een omvangrijke koersdaling beperkt is. Wij schrijven met opzet „beperkt"; immers geheel uitgesloten is laatstbedoelde mogelijkheid niet Juist in den laatsten tijd zijn de vaste rente dragende fondsen, ten gevolge van de toenemende vraag en de da ling der geldkoersen, vrij aanmerkelijk i!t koers gestegen Rij aankoop van obligatiën op de tegenwoordige koersen dient men er zich dan ook rekenschap van te geven, dat het huidige koersniveau betrekkelijk hoog is, en dat een teruggang binnen afzienharen tijd niet tot de onmogelijkheden behoort Wanneer de economische toestand weer mocht gaan verbeteren, zal ook de vraag naar geld voor industriëele doeleinden voor de financiering van den handel, de uitbrei ding van bestaande installaties etc. weer gaan toenemen De geldkoersen op de open markt zullen dan overeenkomstig stijgen; men za! bereid zijn. een hoogere rente te be talen voor het opnemen van geld op langen termijn (in den vorm van obligatiën) en een en ander zal zijn invloed op de koersen der vroeger pcëmitleprde obligatiën niet missen. Elke geldbelegging brengt nu eenmaal een zeker risico met zich, waaraan men zich. althans ten decle slechts kan onttrek ken door een weloverwogen keuze van do fondsen die voor belegging in aanmerking komen, zoowel wat obligatiën als wat aan- derien betreft Voor zoover men in het ge lukkige bezit is van orima obligatiën of van aandeelen van goed gefundeerde onderne mingen behoeft men zich dan door een tijde lijke koersdaling ter beurze niet te laten verontrusten en kan men kalm het verdere verloop afwachten. Op de flauwe stemming, die de Amster damsche beurs in den aanvang der week te zien had gegeven, is al spoedig een herstel gevolgd, in aansluiting aan de New York- sche fondsenmarkt. die voor verschillende fondsen een krachtige koersstijging vertoon de en wegens de nieuwe disconto-verlaging in Engeland De grondtoon is hier echter nog altiid weifelend, en dit behoeft ook niet »e verwonderen, wanneer men bedenkt, dal ons land wel in sterke mate den invloed dreigt te gaan ondervinden van de prijsda ling op de verschillende productmarkten, en wel in verhand met den invloed die deze op de economische verhoudingen in onzen Oost zal moeten hebben Men behoeft hier bij volstrekt niet in de eerste plaats te den ken aan de directe nadeelen. die voor Ne- derlandsche aandeelhouders voortvloe'en uit de vermindering van de inkomsten der cul- tuurondernemineen. al is de beteekeni9 daarvan volstrekt niet te onderschatten en al zal deze zich in het loopende jaar onge twijfeld ook in toenemende mate gaan af spiegelen in.de ontvangsten der Nederland- srhe schatkist, uit hoofde van pen vermin dering der opbrengst van de inkomsten-, de dividend- en tanfièmebelasting enz. Van wellicht nog grooter betepkenis voor het economisch leven hier te lande in het algemeen is intusschen het feit. dat de on gunstige toestand in de Indische cultures moet le:den tot een vermindering der koop- Vracht. zoowel van de Eumpeesche als van de inlandsche bevolking, wat noodzakelij kerwijze tot een teruggang van den afzet van lal van Nederlandsche artikelen moet leiden Ook de bestellingen van de Indische ondernemingen hij de Nederlandsche ma chine-industrie ed moeten ongetwijfeld wor den ingekrompen wanneer wegens den on gunstigen toestand niet tanger tot uitbrei ding van installaties wordt overgegaan Het goederenvervoer zoowel tn Nederlandseh- ïndië zelf als in het scheepvaartverkeer, zal van een en ander eveneens den ongunstigen invloed moeten ondervinden, met als waar schijnlijk gevolg een vermindering der be stellingen voor spoorwegmaleriëel en vo»r den houw van nieuwe schepen in het Moe derland Zoo grijpt hel een in het ander ön mocht de toestand in de cultures niet bin nen afzienharen tijd verbeteren, dan za! men de economische vooruitzichten voor ons land met groote terughouding dienen te beoordeelen. Het is intusschen bemoedigend dat de dezer dagen gepubliceerde cijfers van den buitenlandschen handel van ons land gedu rende de maand Februari zoowel wat den tn- als wat den uitvoer betreft, nog een vrij aanmerkelijke stijging te zien geven in ver gelijking met de overeenkomstige maand van het vortge jaar De invoer heeft f 201 mil- lioen bedragen, tegen f. 177 millioen in Fe bruari 1929. de uitvoer is zelfs van f 124 millioen tot f 146 millioen gestegen Hierbij is weliswaar in het oog te houden, dat het handelsverkeer in Februari van het vorige jaar in sterke mate den invloed heeft onder vonden van den strengen vorst, waardoor het goederenvervoer te water langen tijd ge heel was gestremd Dit neemt niet weg. dit de cijfers voor de afgeloopen maand een goed figuur maken en in geen geval wijzen op een diepgaande crisis in het Nederland sche bedrijfsleven als geheel genomen De uitvoer van radio-artikelen (toestellen, luidsprekers, lampen en onderdeelen), die natuurlijk vrijwel geheel op rekening van het Philips-concern komt. is in de tweede maand des jaars weliswaar kleiner geweest dan in Januari, maar van veel beteekenis is die teruggang niet. vooral wanneer men er rekening mede houdt, dat Februari drie da gen minder heeft geteld dan Januari. Er werd nog voor een waarde van f. 6.445 mil lioen aan de bedoelde artikelen uitgevoerd, tegen f. 6.16 millioen in de voorafgaande maand. De uitvoer van metaaldraadgloei- lampen is naar verhouding meer terugge gaan. en wel van f 1 73 millioen in Januari lot f. 1.36 millioen in Februari, zoodat de minder gunstige conjunctuur op de gloeilam pen blijkbaar nog meer invloed heeft dan op den radio-afzet De uilvoer van kunstzijde garens is, den korleren duur der maand in aanmerking genomen nog boven dien van Januari uitgekomen Opnieuw is de gm> tere afzet met verdere prijsconcessres ge paard gegaan De gemiddelde prijs der uit gevoerde garens heeft in Februari slechts f.2 86 per Kg. bedragen, tegen f. 2.95 in Januari een gemiddr-lde voor het eeheele jaar 1929 van f. 3.17 en voor 1928 van f 3 88 per Kg. De moeilijkheden, die de kunstzijde industrie thnns doormaakt, worden ge ïllustreerd door de ongunstige resultaten van de Britsche dochteronderneming der Aku de British Enka Het verlies dezer maat schappij is gestegen tol 239 600 Pond Ster ling. hoofdzakelijk, naar in het verslag wordt medegedeeld, door de hooge pmdiiclie-tns- ten die aan technische moeilijkheden waren toe te schrijven, en de daarmede gepaard gaande daling der verkoopprijzen Door het aanbrengen van technische verbeteringen en bezuinigingen zal men thans trachten, aan de moeilijkheden het hoofd te b:eden Voor het Aku-concem vormt deze Britsche ondermaatschannij een verliespost, die men als zoovele andere zal dienen te aanvaar den maar die de uitkeering op de aandee.en in elk geval nief ten goede zal komen De vraag, of er al d^n niet eenig dividend za! worden uitgekeerd en hoe hoog dit even tueel zal worden, wordt nog altiid druk oe- anroken Hoog gesnannen ziin de verwach tingen niet, zooa's wel duidelijk Wijkt uit de verdere koersdaling van het fonds bene den pari. Terwijl Tndische waarden, als boven reeds opgemerkt, in hel algemeen gedrukt werdea door verkoopen. welke voornamelijk van Indiê zelf uitgingen, konden tabaksaande*- len zich goed handhaven op het hoogere koerspeil. dat bereikt was na afloop van eerste Sumatra tabaksinschrijvingen te Am sterdam Zooals te verwachten was. zijn de prijzen, tengevolge van de mindere kwaliteit, aanmerkelijk lager dan verleden jaar Dank zij het groote animo dat koopers ook dit maal weder aan den dag legden, zijn de be haalde prijzen echter tegenover de veelal pessimistische verwachtingen toch nog mee gevallen en waar in het koerspeil voor ta- baksaandeelen reeds veel ongunstigs was verdisconteerd, vonden velen hierin aanlei ding. in deze afderiing weder een kansje te wagen De gemiddelde prijs die de Deli Mij. in de perste inschrijving heeft gemaakt, heeft 238 cent per Kg bedragen legen 344 cent voor dezelfde merken in het vorige jaar De Deli Batavia Mij maakte een ge middelde van 229 cent tegen 323 cent per Kg in het vorige iaar. de Senembah Mij. van 171 tegen 336 cent. De verwachting, dat de eerstvolgende emissie door de Koninklijke Petroleum Mij den vorm zou aannemen van obligatiën in plaats van aandeelen wordt thans bevestigd. Volgens de voorloonige berichten dienaan gaande zal de uitgifte plaats vinden van een totaal bedrag van 40 millioen dollar obliga tiën die slechts een rente zullen dragen van 4 pel miar aanmerkelijk heneden pari (waarschijnlijk om en bij de 90 pet.) zullen worden aangeboden De obligation zullen voorz'en ziin van een .warrant" die in een zekere verhouding recht zal geven op hel verkrijgen van een aandpe! Koninklijke Petroleum tot den koers van 500 net tn de eerstvolgende drie iaar, en tot den koers van 625 net in de daaronvotgende periode Waar aandee'en Koninklijke op het ooeenblik nog geen 4O0 pet noteeren is de waarde van de warrant vooralsnog slechts denkbeeldig 7ij zal slechts dan waarde krijgen wanneer een aanzienlijke koevsverbetcring mocht intre den. De goede zlide van de emissip in den bedoelden vorm, ook voor aandeelhouders, is de omstandigheid dat de Koninklijke te gen goedkoop© voorwaarden geld verkrijgt tot uitbreiding van haar bedrijf, waarvan ook aandeelhouder» óp den duur moeten profiteeren Hieronder volgt een overzicht van de koersontwikkeling in de afgeloopen week: Koloniale Bank 200. 190. 191 1/2. Algemeene Kunstzijd© Unie 95, 861/2. 98 96 1/2 Margarine Unie 302 1/2 292. 324. 323 1/2. Philips Gem Bezit 436. 413, 431. Aniem 303 290. 29o Koninkl Petroleum 382 1/2 379. 389. 385. Amsterdam Rubber 134, 141. Ned Scheepvaart Unie 169 1/2. 167. 170 1/2. Kon Paketvaart 208 1/2. 192 202. Handelsver .Amsterdam" 551, 520. 530, 508 519 Suiker Cultuur 219 211. 215. 210. Tjeprer Cultuur 715 650 Deli Batavia Mij 377 366 382 Deli Mij 335 328 347 1/2 Senemhah 389 1/2 385. 398. 394. Kali Tello 270. 250, 253. Correspondentie voor deze rubriek, zendc men aan de redactie onder motto Poet- zegelrubriek". Advies wordt, zoowel aan beginnelingen als aan gevorderden gratis gegeven Behandelden wij in onze laatste 3 rubrie ken het onderwerp hoogdruk, thans zullen wij gaan 2ien op welke wijze men oog meer postzegels vervaardigt. De manier die hier op volgt is de: Vlakdruk. Hoezeer ook reede in de middeleeuwen de steen gebruikt werd voor hoog- en diep druk, zoo is het de verdienste geweest van Aloys Sonefelder, in het jaar 1798 een derde manier te hebben gevonden om den steen bij het drukken te gebruiken, en wel in vlakdruk. Senefelder was een arm tooneel- speler, die al zijn energie er op richtte, zelf zijn muziek te drukken. In het eerst sneod hij stalen letters, later nam hij proe ven met gewoon brievenlak. en daarna nam hij zijn toevlucht tot een koperplaat, die onder zijn probeeren beangstigend dunner werd. Geld om een nieuwe plaat te kooprn had hij niet. ®n zoo zocht hij naar een goedkooper grondstof en vond die in den steen. In vroeger tijden was al wel gebruik gemaakt van marmer, voor hoogdruk werk, maar het wa* niet fijn genoeg gebleken. En., nu bleek de bij uitstek geschikte, die na eeuwen nog aldoor gebruikt wordt, let terlijk voor zijn voeten te liggen, in de Solenhofener steengroeven. Senefelder ge bruikte den steen aanvankelijk nog in hoog druk, on kreeg diepteverschi) door wegbij ten met zuren, ter dikte van een kaarten blad, maar dat bleek niet voldoende om t© kunnen inkten, met de gewone boekdruk kers verfhallen, totdat hij na eindelouze teleurstellingen en ontmoedigingen de on sterfelijke uitvinding deed, dat ondcT be paalde omstandigheden drukken mogelijk wae van een volkomen vlakken steen zon der eenige vooruitspringende lijnen of ver diepte gedeelten Geliik het met zoo meni ge gewichtige ontdekking ging. zoo gebeur de het ook hier: het toeval kwam te hulp. Toen de waschvrouw kwam. bezat Senefel der niet een enkel brokje papier om de medegegeven wasch aan te teekenen. en zoo noteerde hij zijn waschlijstje voorloopig op een blokje steen. Een poosje later, het genoteerde willende afwasschen. kwam het denkbeeld bij hem op, den steen in zuur te dompelen en ziet, na eemgen tijd ble ken d© inktletter» staan gebleven te zijn, en was alleen de steen, waar deze niet be schreven was. weggebeten. evenwel zeer weinig diep. Den steen bekijkend, bleek deze alleen vochtig, waar de vettige inkt niet stond, de inkt daarentegen droog Er een drukplankje op drukkend, met stof overtrokken en van inkt voorzien, bleken de letters nu juist wel kleurstof aan te nemen, en de vochtige steen niet. En zoé verder proeven nemende, ontdekte hij dat een bevochtigde steen ook inkt afstiet cn daarentegen letters of teekening wel inkt namen, zelfs wanneer er in het geheel geen diepteverschi! was, en de steen volkomen vlak. Bevochtigen met een dunne oplos sing van Arabische gom bleek nog doel matiger. En hiermede was de uitvinding van den steendruk een voldongen feit. Wij weten dus nu, dat een teekening op een geheel vlakken steen aangebracht in vet tige materie, zich laat inzwarten met druk inkt of kleurstof, wanneer wij maar zorg dragen, den steen eenigazms vochtig te houden met een dunne gomoploseing, waar bij dan de onbeschreven gedeelten van den steen volkomen onbevlekt door kleurstof of inkt, geheel blank blijven. Het principe van deze druk-methode komt dus neer op de onderlinge afstooting van inkt en gom- oplossing, en de onderlinge aantrekking van drukinkt en de vettige substantie van de teekening, zij dit lithografische inkt, lithografisch krijt of iets dergelijke is. Fei telijk hebben we dus op den steen twéé geheel zelfstandige gronden één, die inkfc neemt, omdat hij vettig droog is, en een die geen inkt neemt, omdat hij nat is, en toch liggen deze twee partijen in één en hetzelfde vlak. vandaar de benaming vlakdruk. Wij behoeven wel niet te zeggen dat de hedendaagsche steendruk heel wat volmaakter is, dan de eerste proeven van Senefelder! Ook deze werkwijze is tot een bepaalde kunst geworden die wii in two© geheel van elkander geseheiden onderdee len snlitsen le. het teekenen op dpn steen, de eirenli'ke lithografie en 2e het maken van afdrukken, de steendruk Hierover in ons volgende artikel meer CORRESPONDENTIE. P. J. O. Jr., Voorschoten Veel van wat n vraagt, is momenteel nog niet voor- tadig; ik hoop u echter van dienst te kun nen zijn, maar even geduld. P. B. de R., Leiden ïk ben bijna ge reed, volgende week kan o de zegels terug verwachten. W. J. A. v. G., Leiden. U zal nog even geduld moeten hebben wat u vraagt, is binnen eenige dagen in mijn bezit De Amerikaansche zegel heb ik gevonden, ik zal hierover tegelijkertijd inlichtingen ver strekken. L. fich.. Leiden. De verwijs n naar het hierboven aan Van Q. gegeven ant woord. H. S., Leiden. Het in uw bezit zijnde zecel heb ik nog niet kunnen vindon, wel dat. hetwelk ik meegenomen heb, deze i» van Portugal. Hierover sehriift ik u bij retourzending wel nader PHILATELIST. RECT.AME. VANAF 1.8— PCT MAAND Brieven Bur. van dit Blad onder No 9334,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 19