AGENDA. FINANCIEN. VISSCHERU-P^ ,rHTEN. VFAGFWRITOEK. UIT HET PARLEMENT. BUITENLAND. RECHTZAKEN. HEDEN: Foyer. StadsgehoorzaalBazar ten bate Lichtkronen Marekerk. 1112 v.m 2—6 en 710 1/2 n.m Nulsgebouw: Conferentie „Zoeklicht". 3 on 8 uur nam Stadsgehoorzaal; Soc. Dem. Vr. Prop- Com. feestavond 8 uur nam. Vriiiag. Foyer. Stadsgehoorzaal: Bazar ten bate Lichtkronen Marekerk. 25 en 711 n.m. Stadsgehoorzaal: Dirk Schater; 8 unr nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Voorgan ger ris. Zandt, uit Delft; halfacht nam De arond-, nacht- en Zcmdagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Maart a.9 waargenomen door de apotheek; W. Pelle. Kort Rapen burg 12. Telel 594. RECLAME. 6970 JAARVERSLAG LEIDSCHE BESTUURDERSBOND EN BUREAU VOOR ARBEIDSRECHT Uit het een boekdeel vormende Jaarver slag 1929 van bovengenoumden Bond slip pen wij de volgende hoofdpunten aan: de secretaris J. J van Stralen spreekt van een zeker optimisme, daar het goed, zelfs uit stekend gaat met de moderne vakbeweging. J1» plaatselijke beweging mag daarvan in ruime mate meespreken. In de samenstelling kwam dit jaar wijzi ging door het vertrek van den heer H. J. Paart, in wiens plaats de heer A. Sasburg lot eersten voorzitter werd gekozen. In de plaats van den heer H. v. d. Wijngaard, werd gekozen de heer J A, N. den Tonke- laar Gekozen werd voorts in de plaats van dep hepr Baart, de heer J. Braggaar. De heer 7 Vredeveldl werd benoemd tol tweeden voorzitter. liet ledenaantal steeg met 517; op 31 Dec. 1929 bedroeg het aantal 4258. De werkloosheid was in de gemeente in 1929 gelukkig van een veel geringeren om vang dan in voorafgaande jaren, tn Januari 1929 hadden alle bi) den Besluurdersbond aangesloten organisaties te zamen een to taal aantal werkloozen van 679. In Juli be droeg dil aantal 142. terwijl in December hel totaal aanlal modern georganiseerde werkloozen 471 bedroeg. Gevraagd wordt van de verschillende gevoerde acties. Inzake verslechtering der Banverbetering is scherp opgetreden tegen een poging van het ge meentebestuur. om een wachllijdregeling in te voeren voor uilgetrokken werkloozen. Besloten is voorloopig geen nieuwe pogin gen Ie doen, om bij B en W. aan te dringen op medewerking inzake hol invoeren van de 14-daagschp aanmelding bij de Arbeidsbeurs voor alie vakken en althans voor aile groe pen uit het bouwvak. De steunbeweging voor de staking van de Groninger Landarbeiders, welke 22 weken duu'de heeft opgebracht een bedrag van f 9958 80 of gemiddeld f. 2.66 per lid. De huisbezoek-actie bij de leden der mo derne vakbeweging voor versterking van de Arbeiders-coöperatie „Vooruit" werd begin 1929 Ier hand genomen, doch had lol nu toe geen bevredigende resultaten Voor het Volksgebouw was 1929 een bij zonder jaar De vakbeweging heeft weder een zeer behoorlijk bedrag aan steun voor hel Volksgebouw opgebracht Aan contributie voor hel Volksgebouw werd door de leden der aangesloten afdenlin- gen opgebracht de somma van f. 2903.71. Geconstateerd wordt, dal het contact tus- schen den Besluurdersbond en de aange sloten afdeelingen nog niet ie, zooals dit in bet belang van de saamhoorigheid der be weging noodig is. Aan het slot van hel verslag wordt mel ding gemaakt van het geleden verlies door het vertrek van den voorzitter H. J. Baart. Dezen werd voor zijn werken dank gebracht. Aan contributies werd ontvangen de somma van f. 3046.03. De balans sluit met een voordeelig saldo van f 297.29. Uit het verslag van hel verslag voor Arbeidsrecht stippen wij aan- in het begin 1029 waren in behandeling 17 zaken In 1029 werden aanhangig gemaakt 165 zaken. Behalve de behandelde zaken werd in een groot aanlal gevallen alleen advies ver strekt. Van de 165 zaken betrof een aantal van 77 hef Arbeidscontract. 67 belastingzaken. 6 zaken betreffende Ongevallen- en Invalidi teitswet 1 Huurkweslie, 2 zaken betref fende ziekenhuisverpleging, 2 vorderingen schadevergoeding aanrijding en 10 civiele zaken. 26 nieuwe procedures werden bij nel kantongerecht alhier of anderzijds aanhan gig gemaakt. Voor zoover hel succes der behandelde zaken in geldswaarde is uil te drukken werd voer de leden der aangesloten organisaties in totaal verkregen f. 795.93, waarvan 9 Arbeidszaken f. 581.51 cn in diverse andere zaken f.214 02 o Naar wij vernemen is de heer J. W. Schneider, boekhouder aan den Gem. Keu ringsdienst van Waren, alhier benoemd tot boekhouder aan het Openbaar Slachthuis, alhier. Gisteren was cr groot feest in het „Trianon-thcaler" voor het personeel der Leidsche Tapijt- cn Mattenfabriek. Ier gele genheid van hel feil dat de jongste firmant de heer B de Leeuw op 2 April in het huwe lijk treedt Het café was speciaal voor dezen avond gereserveerd Na de voorstelling bleef men nog fan? in opgetogen stemming bijeen Bij den ontvanger der directe belas tingen, 2e kantoor, alhier i-> aan z.g. „ge- wetensgeld" het bedrag van f 27.52 ontvan gen. Abusievelijk is gisteren vermeld, dal jr. J. Gratama heeft gesproken voor de ..Leidsche Kunstkring voor Allen". Dit moet zijn voor „De Leidsche Kunstveroeniging". De Fransche schilder Gaudin in het ver slag genoemd, moet zijn Gauguin. Aangifte is gedaan van het feit, dat uit den Vliet een Fongersrijwiet met clec- trisehe lantaarn werd opgehaald Inlichtin gen ten politiebureele. Op 19 Maart 1930 slonden 610 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven legen 735 op 19 Maart 1929. GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM. Aan liet jaarverslag der N.V. „Gemeen schappelijk Eigendom" te 's-Gravenhage. over 1929, onlleenen wij dat de winst over .1929 f. 1.226.228 (v. j. f.1 055.354) heeft bedragen. waaruit zooals reeds eerder ge meld 15 pCl. (onv.) op de gewone en 81/4 pCt. (onv.) op de preferente nandeelen wordt uitgekeerd. In 1929 werden door de maatschappij 753 pprceelen tot een gezamenlijk bedrag van f. 9.780.000 te koop aangeboden Op heden wordt verhuurd aan 4537 fami lies met een totale huuropbrengst van f. 1,975.000 Op den verkoop van huizen werd I 414.681 (v. j 306.503) winst ge maakt De huizen en terreinen der maat schappij staan thans te lmek voor I. 20 666 480 (v. j. I. 19 538.814 N.V. ALGEMEENE FRIESCHE HYPOTHEEKBANK LEEUWARDEN—AMSTERDAM In de jaarlijksche vergadering van aan deelhouders dezer Bank werden de balans cn de winst- en verliesrekening over hel 30sle boekjaar goedgekeurd, het dividend over 1929 vastgesteld op 23 pCl (v j. 22 pCl.) en werden de heereh mr J. T. Lint horst Homan te Assen en mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck te Breda nis commissaris herbenoemd De marge tussehen de gemiddelde hypo theekrente en de gemiddelde pandbrietrente bedroeg aan het einde van hel boekjaar 0.7315 pCl. Het saldo der winst- en verlies-rekening bedraagt f.213 .706. (v. j. f. 178 8381. waar van aan de Statutaire Reserve wordt toege voegd f. 33.960 (v j f. 23.203) on aan de Extra Reserve f 42.000 (v j f 21 000). De (gezamenlijke reserves bedragen dan f 879 907 (v. j. 1.774.706). Aan aandeelhouders worril tpgen intrek king van dividendbewijs nummer 32 oen dividend van 23 pCt. uitgekeerd en aan houders van oprichtersbewijzsn f. 70.70 per oprichtersbewijs nummer 26 (v j. f 4750). DISCONTO-VERLAGING. Hel disconto der Engetsche Bank is heden verlaagd tot 3'/i pCt. IJMUIDEN', 20Mrt. 1930. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1,651,45. Tongen per K.G. f. 3.05—2,10. Zetschol per kist van 60 K G. f. 40—29. Kleine Schol per k. van 50 K.G. f. 25.50-4,50. Bot per kist van 50 K.G. f. 15.50—4.50. Schar per k. van 50 K.G. f. 165. Tongschar per k. van 50 K.G. f.64. Vleet en per slak f. 3,70 1.20. Rieterman en Poontjes per kist ran 50 K.G. f.23—9. Groote .Schelvisch per kist van 50 K.G. 4.5446. Middel Schelvisch per kist van 60 K.G. f.48—41. Kleinmiddel Schelvisch per kist van (50 K.G f.33—31. Kleine Schelvisch per kist van 60 K.G. f. 25—10. Kabeljauw per k. van 125 K.G. f.6625. Gullen per kist van 60 K.G. f. 27.60—14. Lengen per st. f. 4,70—0,80. Heilbot per K.G. f.1.85- 1,70. Wijting per kist van 50 K.G. f.11 3,20. Koolvi=ch per stuk f. 2,300,25. Aangekomen 14 Stoomtrawlers: DM. 10 met f.3180 IJM. 231 met f. 1060. IJM. 503 met f.1120. IJM. 154 metf. 1213. IJM. 14 met f. 1282. IJM. 95 met f. 1877. IJM 94 met f.4480. IJM. 65 met f.1482. IJM. 85 met f.6271. IJM. 232 met f.1359. IJM. 161 met f. 1589. IJM. 192 met f. 1253. IJM 70 met f.1247. IJM. 103 met f.1711. 2 Reugers: VL. 190 met f.2110.'VL. 103 met f.1784 en 8 logger-: K.W. 8 met f.840. K.W. 173 met f 940 KW. 121 m. f.870. K.W. 151 met f 1460. K.W. 40 m. f.815 K.W. 97 met f.1010 VL. 121 m. f.900. SCH. 250 met f. 1110. W. v. B.f te L. Den koristen weg naar Eindhoven vindt u in ons blad van Vrijdag 14. Maait opgegeven. CVan onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 19 Maart 1930. Begxooting van Defensie goedgekeurd. Van Lanschot en Deckers contra v. Embden. Bescherming der non-combattanten. De Eerste Kamer heeft lieden de Begroo ting van Defensie aangenomen met 29 te gen 13 stemmen. De tegenstanders waren de vrijzinnig-democraten en de sociaal-de mocraten. Dat geschiedde reeds om 6 uur, maar de Kamer had dan ook afgezien van repliek, vermoedelijk omdat de Voorzitter had gedreigd met een avondzitting (hij sprak van een nachtzitting zoowaar!)- wanneer de zaken niet wat vlotter gingen. De sluizen der welsprekendheid hebben intusschen heden wel wijd open gestaan. Prof van Embden (V.D.), die gister ander half uur aan het woord was geweest om het denkbeeld van eenzijdige ontwapening te verdedigen, wat hij al eens meer heeft gedaan, heeit daarvoor heden nog twee uui noodig gehad. Dat lijkt wel wat veel van het goede, vooral omdat dit goede volstrekt niet ook nieuw was. Men weet, dat prof. van Erdbden overtuigd is, dat wij in geval van oorlog niet veiliger kunnen zijn dan wanneer we zorgen er in het geheel geen leger op na te houden. Zelfs is hij dc mee ning toegedaan, dat reeds de organisatie van een weermacht om eventueel onze neutrali teit te verdedigen door onze naburen als een onvriendelijke daad zal worden be schouwd en aanleiding zou kunnen geven tot een overval hunnerzijds. Tot toelichting van deze stelling heeft de hoogleeraar in het bijzonder de verschrikkingen van den modernen oorlog afgeschilderd met zijne verraderlijke gifgassen, zijn bommenwerpen- de vliegtuigen, zijn inmenging van de weer- looze burgerij in den vernielenden strijd, enz. Hij heeft al die ellende met levendige kleuren geschilderd en gehoopt daarmee zieltjes voor zijn ideaal van eenzijdige ont wapening te winnen. Het is evenwel niet gelukt Ilij werd op scherpe wijze te woord gestaan eerst door den heer van Lanschot (R.K dien hij had aangevallen over de houding van de Katholieke Staatspartij bij het defunsievraagstuk, vervolgens door Mi nister Deckers, die zich bijzonder goed op dreef loonde en den Am'slerdamschen hoog leeraar, die met citaten gestrooid had, ook met citaten te lijf ging Beide sprekers heb ben den tegenstander willen overtuigen, dat er geen direct verband bestaat tussehen eenzijdige ontwapening en de veiligheid van het vaderland, hebben uiteengezet, dat bet praktisch een onmogelijkheid is om het le ger op te heffen en dat ook geen andere staat, ook Denemarken niet, er over denkt daartoe over te gaan Beiden hebben vol mondig toegegeven, dat de moderne oorlog een gruwel is, maar in hel bijzonder de mi nister heeft uiteengezet, dat voor de voor koming van oorlog de Volkenbond nu reeds een krachtig middel is en dat in nog veel hoógere mate moet worden. Intusschen be loofde de minister van Defensie den heer van Embden. dat er maatregelen zullen wor den gelroflen om de non-combattanten te beschermen tegen de wreedheden van den oorlog, maar tevens wees hij er op. dat niet alle gewenschte maatregelen onmiddellijk kunnen verwezenlijkt worden De heer Van Embden heeft, gelijk wc reeds zeiden, hierop het zwijgen bewaard, maar we vermoeden zelfs niet, dal zijn be strijders hem tot andere gedachten hebben gebracht Dat bewijst al zijn stem tegen de begrooting Morgen komt de Begrooting van Buiten- landsche Zaken aan de orde. Ook daarbij kunnen we ons voorbereiden op lange rede voeringen De interpellatie-De Visser over de werkloosheid. Dc Tweede Kamer heeft zich lieden uit sluitend bezig gehouden met de interpellatie van den heer L. de Visser (Comm.) over de werkloosheid en op den keper beschouwd heeft het debat niet door belangrijkheid uit gemunt. De interpollant had gister al niet veel nieuws verteld, daar hij voor enkele dagen dezelfde interpellatie had gehouden in den Haagschen Gemeenteraad en in de Kamer met dezelfde opmerkingen voor den dag kwam als daar. De leden die hun licht over het moeilijke vraagstuk der werkloos heid lieten schijnen, kwamen ook niet met nieuwe denkbeelden voor den dag Terecht is er op gewezen, dat voor het oogenblik hel betrekkelijk nog al schikt met de werk loosheid, verleden jaar was hot erger. Maar van verschillende zijden, o.a. door de hee- ren Hi ernst ra (S.D.A.P.) en Ehels (V.D.l is er op gewezen, dat men zich voorbereiden moet op een grontere werkloosheid vooral ten plattenlande Prof. Slolemaker de Bruine (C -II.) heeft gevraagd dat de takken van ons landsbestuur eendrachtig zouden sa menwerken om de werkloosheid zoo gering mogelijk te doen zijn. De heer Schaper (S.D.A.P.) heeft cr op aangedrongen vreemde werkkrachten te weren, waartegen ter snede werd opge merkt, dat in de eerste plaats daardoor mis schien zeer goede werkkrachten terugge drongen zouden worden, maar bovendien we niet uit het oog moeten verliezen, dat er duizenden Nederlanders in den vreemde werkzaam zijn en we er veel erger aan toe zouden zijn, wanneer die bij wijze van weerwraak teruggestuurd werden. De heer Kortenhorst fïï.K.) heeft natuurlijk wperop bescliermendp rechten aangedrongen maar de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft er zich toe bepaald in algemeene be woordingen uiteen te zetten, dat de regee ring alles zal doen om de werkloosheid te bestrijden en men op hare waakzaamheid kan rekenen. De heer L. de Visser heeft nog getracht een paar moties in stemming te krijgen, een ten gunste van de uilkeering van vol loon aan de werkloozen en een voor de invoe ring van een 7-urendag, maar geen lid der Kamer werd bereid gevonden hem te steu nen en dus werden dc moties weer opge borgen. DE ALGEMEENF TOESTAND Verlaat Briand Londen voor goed? De donaneconierentie. De Engelsche premier, Mac Donald, en tl» eerste Lord der Admiraliteit. Alexan der, waren gistermiddag bij den Ameri- kaanscben de.egatie.eider Stimson. bij wien zjj lunchten. Ooit de andere leden der Ame- rikaansche delegatie waren aanwezig. De coultrentieaange.egenheden werden drult besproken, terwijl later in den middag de besprekingen in St. James Palace werden voortgezet. Rij die gelegenheid waren Siim- son. Mac Donald, alsmede Dwight Mor row cn Alexander vergezeld van de des kundigen hunner respectievelijke naties. Dit was een van de vele ontmoetingen .sinds Zondag. De algemeene toestand ter Confe- Tentie b'.jjft evenwel onveranderd. Men at nog steeds in een impasse, daar men er niet in kan slagen Frankrijk en Italië tot elkaar te brengen. De toeuand was dientengevolge zeltsze;r verward. Gisteravond laat kwam echtereen verrassing en niet h«paald een aangename. Jtriind deelde toen aan de pers mede. dat hjj heden naar Parijs vertrekt en dat het niet meer zeker is, dat hjj met Tardieu. terugkomt. Hp had met Mac Donald ge geten. Deze gemeenschappelijke maaltijd was niet. zooals dat ter conferentie ge bruikelijk was. tevoren aangekondigd, en berustte blijkbaar op een verrassende schik king De mededeeling van Briand heeft eem sensationeelen indruk gemaakt en wekt vest on opgewonden commentaar. Er is echter geen reden oro zich er over te verbazen, aldus het „Vad.". dat vervolgt: De onderbande ingen tussehen Italië en Frankrijk rijn vo.koraen vastgeloopen en het is niet duidelijk, waarop Briand ver der nog te Londen zou hebben te wachten. De wjize van aankondiging laat in den avond na den maaltijd met Mac Donald was het ongewone er van. Blijkbaar berust het vertrek dus nog op een plotseling besluit In Fransche kringen is als reden voor het vertrek opgegeven, dat Briand zeer on tevreden zou zijn. omdat Mac Dona'.d zijn beloite om te trachten door stappen in Rome nog iets te bereiken, niet zou hebben vervuld. F.eteekc-nl dit een onverwacht einde der conferentie en de mislukking? Dc douane-conlerentie nam met een amen dement het Italiaansche voorstel aan tot schrapping van de uitzonderingsbepalingen uit artikel 6 van de ontwerp-conventie. De Duitsche vertegenwoordiger verklaarde zich tegen deze schrapping, aangezien de uit zonderingsbepalingen speciaal voor den Duit- scben landbouw van groot belang zjjn. Der halve werd een commissie aangewezen, die een rompromis voqd. Bij de behandeling van artikel 2. wet artikel in geval van een tariefverhooging onderhandelingen verplich tend stelt, werd een toevoeging ingelaseht, waardoor in bijzondere gevallen of inge val van wettelijke noodzakelijkheid, deze verplichting tot onderhandelen wordt op geheven en de bestaande overeenkomsten direct knnnen worden opgezegd. Ook deze toevoeging is een concessie aan de wen- schen d er DuiUchers. DUITSCHLAND. Incident in den Thnringschen Landdag. Gisteren had een merkwaardig incident plaats in den Thuringschen Landdag. De natienaal-socialistische afger. Marsch- ner, Staatsraad en vice-voorzitt?r van den Landdag, werd door den voorzitter Von Thiimmel. nadat hij tweemaal tot de orde was geroepen, en herhaaldelijke waarschu wingen ontvangen had. van de zitting uit gesloten en uit d? zaal gewezen. Marsch- ner is niat enke' li.I van het presidium van den Landdag, doch. als Staatsraad, ook lid van de regeering. o ENGELAND. Balfcni'i overlijden De Mijnwet Tegen protectie. In verband met het overlijden van lord Balfour zijn Lager, en Hoogerhuis verdaagd. Van alle kanlen komen condoleantie-betui- gingen in. De Koning noemt den dood van den grooten Slaalsman een nationaal ver lies en zegt dat hij in zijn herinnering zal blijven leven als een groote aantrekkelijke persoonlijkheid cn een wijze, betrouwbare raadsman De buitenlandscbe regeoringen betuigden bun deelneming BaHour zal Zaterdag begraven worden op zijn landgoed Ie Whillingbam in Schot land Denzclfden dag wordt in de abdij van Westminster een herdenkingsdienst gehou den Er zijn nu nog twee oud-premiers over: Liovd George en Baldwin. Na een bijeenkomst van mijnwerkers, par lementsleden en een afvaardiging van het hoofdbestuur der federatie met de ministers Graham en Ben Turnel heeft secretaris Cook gisteren verklaard, dat alle geruchten in de pers over mogelijke intrekking der mijnwet ongegrond waren, en de leden van de regeering hem en zijn mede-afgevaar digden verzekerd hadden, dat dc regeering met de wel zou slaan of vallen 9 9 Ten huize van mevr. Snowden heeft een lunch plaaBs gehad. waaraan labour-Ieden met liberalen deelnamen Er vond een be spreking plaats over de vraag, hoe men een gemeenschappelijke aclie zou kunnen voe ren tot het bieden van weerstand aan de protectionistische politiek der conservatie ven bij de volgende verkiezingen Er werd een comité benoemd tot het onderzoeken van de middelen daartoe. FRANKRIJK. i Uit den ministerraad. In den ministerraad heeft Tardieo een uiteenzetting gegeven van de onderhande lingen te Londen. De raad hechtte er zijn goedkeuring aan en machtigde de regee ring bi) de Kamer een ontwerp in te die nen tot ratificatie van de overeenkomsten betreffende het plan-Young en de regeling der Oostelijke herstelschulden. Voorts keurde de Raad het ontwerp goef ten behoeve van de slachtoffers der over- 8troomingeD in het Zuiden, ten aanzien waarvan de regeering op spoedige behan deling zal aandringen. De Raad machtigde de regeering om na de aanneming der begrooting een ontwerp inzake belastingverlichting in te dienen met name betrekking hebbende op de be lastingen op effecten en beirrsopeTaties. OOSTENRIJK. Bewogen miniiteiraad. De Oostenrijksche ministerraad, die gisteravond vergaderde, ter bespreking van de voorziening in de vacature voor de past van directeur-generaal van de bonds-sponr- wegen, ging eerst tegen één uur vannacht uiteen zonder dat de besprekingen tot een resultaat hadden geleid Uit de berichten in de Weensche ochtendbladen blijkt echter, dat de ministerraad een bewogen verloop heeft gehad. Tegen middernacht verliet de vice-kanselier Vaugnin bleek en in hoogst opgewonden toestand de vergaderzaal. Na eenigszins te zijn bijgekomen van een hart aanval begaf hij zich ondersteund door twee kanselarijboden naar zijn auto en reed naar huis. O DE VATICAANSCHE STAAT. Stille Mis van den Pans. De Paus heeft in de basiliek van St. Pie- ter een stille mis gelezen ter verzoening van de gruwelen en godsdienstige vervol gingen iD Rusland. Dc plechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van de karen- nalen, de leden van het corps diplomatique, de vertegenwoordigers der Romeinsche aris tocratie, de religieuse orden, de seminaries, de katholieke studenten en een reusachtige menigte. De Paus werd bij aankomst leven dig toegejuicht. Tijdens de mis wer den boetpsalmen gezongen en na afloop litanieën en het De Profundis. Bij het ver laten van de kerk werd de H. Vader weer geestdriftig toegejuicht. SPANJE. Begrafenis Primo de Rivera. Ouder geweldige belangstelling is giste ren het stoffelijk overschot van Primo de Rivera bijgezet. Aan een treurparade nam het geheelé garnizoen van Madrid deel. In den lijkstoet werd de Infant Don Fer nando als vertegenwoordiger van koning Alfonso opgemerkt- Verder namen aan deze plechtigheid deel het geheele thans zitten de kabinet, de ministers tijdens de dicta- tunr en het corps diplomatique. Een vliegeskader kruiste boven den stoet Toen de kist in de groeve was neergelaten, gaf de artillerie een salvo. Het is niet tot incidenten gekomen. De koning woonde zelf de doodenmis bij. in het station voor den overledene gelezen, direct- na aankomst van het stoffelijk over schot te Madrid. o CHINA. De strijd begint opnieuw. Naar uit Peking gemeld wordt, heelt ge neraal Jen Si Sjang te Peking een nieu we Chinee.-che regeering gevormd. Tot dew regeering behooren de generaal; Feng en Woe Pei Foe. De regeering zal te Peking zetelc-n. In een verklaring venvjjten de ge neraals Tsjang Kai Sjek op onwettige wijze de macht in handen genomen te hebben en door zjjn maatregelen de oorzaak te rijn van den hongersnood, waardoor China wordt geteisterd. De verklaring sluit met er T Ie wijzen, dat geen enkel Chinees de na den van Tsjang Kai Sjek kan vergeven. Tsjeng Kai Sjek wordt dan ook vogelvrij verklaard. Ieder burger heeft het recht hem te dooden. In de provincie Kwanga hebben de troepen der Noordelijke pro vincies het gebied van Foean na hevigen strijd bezet. o VEREENIGDE STATEN. Diplomatieke onscliendbaarheid. Senator Mc. Eetbar heeft een wetsvoor stel ingediend, waardoor opheffing van de diplomatieke onschendbaarheid voorzien wordt voor het geval van overtreding der Amerikaan9che wetten betreffende het ver- keer op den openbaren weg. Het voorstel is het uitvloeisel van een ongeluk, waarbij de Chileensche marine-attaché een spoor wegambtenaar aangereden en ernstig g°* wond heeft. DE MOORD OP DEN HEER LANS Hooger beroep. Mi' J. A. dc Visser, de vertegenwoordiger van het O. M is in hooger beroep gegalm om het vonnis van de rechtbank te o"1 f dam. waarhij J. G. v 0„ procuratienouo van de N.V. Adr. de Haas. HandelmMi- schappij is veroordeeld lot 15 jaar Pp genisstraf, wegens doodslag op zijn 1 leur P. C I-nns. en wegens valscbheid geschriflc en verduisteringen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2