71st0 Jaargang WOENSDAG 19 MAART 1930 No. 21475 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ct9. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd gijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. t nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE MARANATHA- CONFE-RENTIE. Gistermiddag te drie uur werd onder lei ding van ds. Hoekendijk de driedaagsche Maranatha Conferentie geopend. De op komst was voor deze eerste middagsamen- lomst verrassend talrijk. Ds. Hoekendijk opende met het laten zin- jen van lied 695 uit de zangbundel van Joh. de Heer. Gelezen werd 2 Tim. 3: 15. Daarna werden een paar koren gezongen uit Openb. 22: 17 en Joh. 3: 16. 't Zingen van deze koren was een kwestie van enkele minuten. 't Onderwerp voor dezen eersten middag Tas: „De behoefte aan een nieuwe opwek king". Spreker stond stil bij de vraag: „Kun- sen we tevreden zijn met de Christenen van onzen tijd, m a.w. zijn ze Konings kinderen, zijn ze bruilofts kinderen, zijn ze vracht dragers? Dragen ze de lenletooi die God be doeld heeft Zijn kinderen te schenken? Spreker waarschuwde met nadruk voor de ontwrichting van het gezinsleven van dezen tijd, alsmede voor de ontwrichting van de jeugd. Ook bed vereenigingsleven is ont wricht, niet het minst in de z.g. Christelijke kringen. Ook bepaalde spreker zijn gehoor jtij de werk-schuwheid die zoozeer onzen tijd kenmerkt. De wereld nadert de uiteindelijke strijd üischen kapitaal en arbeid. Het Christen en zooals het zich nu openbaart staat niet fe een „protest", daarom is het machteloos a futloos, het ontroert niet meer, het heeft greep op de.wereld verloren, het heeft de 'eep op de jeugd verleren. De wereld gelijk- wmigheid van het Christendom in dezen lijd wordt een doodsoorzaak zoo de geloo- ngen niet wakende zijn. Tegen Rusland potèsteeren is tegen satan protesteeren. dit aoeten Christenen niet doen zij behooren fc bidden" en de wereld te openbaren friens zij zijn. Na deze rede die men met groote aan volgde, werd deze eerste vergadering set dankgebed door den heer Lucardie be- doten. Des avonds te 8 uur werd wederom ver eerd in de Nutszaal, eveneens onder lei- Eng van ds. Hoekendijk. De zaal was Sprekér deelde mede dat Woen-s- kg en Donderdag mede het woord zullen roeren de heeren Trolstianetsky. een Rust- *che zendeling onder Israel te Rotterdam ds. van Petegem, Vr. E. G. predikant uit hlversum. Deze bijeenkomst werd geopend het zingen van lied 299 uit de bundel Joh. de Heer, waarna de heer Lucardie gelezen was Math. 24 voorging in ga- ri Daarna liet het zangkoor der Vr. E. Ge- Menschap zich op zeer verdienstelijke wijze ïoren. Hierna nam ds. Hoekendijk het woord en over de teekenen der tijden. Spreker 'ft zeven punten uitgekozen, n.l. de Bijbe'- :r'tiek (spreker wendde zich niet tegen Bij- ^'erklaring.doch tegen Bijbelcritiek) Het feede teeken der tijden dat zich in onzen >}i openbaart is- ..Vijandschap tegen God". Ns derde teeken noemt spreker: „De haat Êfen Christus". De toespraak werd onder door de uitvoering van een duet van dames van der Horst en van Dissel Het van dit lied, maakte op alle aanwe grooten indruk, vooral ook door de jjjnstige leiding van den organist den he^r de Kier Hierna vervolgde ds Hoekendijk zijn ^e. Als vierde teeken des tijds noemde hij: schrille wijze waarop de vrouw van tegenwoordigen tijd zich openbaart". vrouw met de sigaret, kaplaarzen de met de kleeding van den ma'n. ;s üets. dan alleen een bewijs van de waar- !e'd van de profetie van Daniël 11: 27 Als vijfde teeken van den tijd noemde •preker„De stervende moeder" Geen kin is het devies der tegenwoordige huwfc- Een nieuw bewijs van verwording. Als zesde teeken van den tijd noemt spre- er bet „Spiritisme". Reeds eeuwen geledon '2arschuwde Mozes den kinderen Israels het spiritisme. Wie de dooden vraagt, bij, is den Heere een gruwel En lerf zevende voert spreker Israel aan jb zeer groot teeken van den tijd. in ver bod met het beeld van den vijgeboom u.t Ï3lb. 24. deze rede die met volle aandacht door A aanwezigen werd aangehoord, sloot spre id deze samenkomst met het laten zingen lied 688 uit de bundel van Joh. de .fsr en dankzegging, waarna het zangkoor E G onder de leiding van den heer °Mks zich nog eenmaal liet hooren Hedenmorgen werd de Conferentie voort- 'Jj®* met een bidstond, die ook morgen- JJtend zal plaats hebben om 10 uur in het ""w der V. E. Gemeenschap Middelste- DE BAZAR DER MAREKERK. De belangstelling voor den Bazar voor de lichtkronen van de Mare-kerk, gistermiddag en des avonds bleek reeds dadelijk enorm. Tijdens de officieele opening sprak Burge meester v. d. Sande Bakhuyzen nog een spe ciaal aanbevelingswoord, waarin hij ons verzocht de Gemeentenaren namens hem op te wekken tot een bezoek, waaraan wij hier bij voldoen! De eerste verlotingen hebben piaats gehad, de prijzen kunnen aan den foyer worden afgehaald De automaat speelt hedenavond het lied van het vrijwilligers corps der Hervormde kerken. Men verzocht ons nog te willen mededeelen dat de thee en koffie door van Nelle gratis aan het Bazar-comité zijn afgestaan. Een en ander moest echter door de bezoekers wel ten bate van het goede doel betaald worden. RIJKSMUSEUM van OUDHEDEN Voordracht van prof. dr. G. A. S. Snijder. Prof. dr. G. A S. Snijder, directeur van de Allard Pierson Stichting, archaeologisch- historisch instituut der Universiteit te Am sterdam, heeft gisteravond de reeks archaeo- logische lezingen in het Rijksmuseum van Oudheden voortgezet met een lezing over „Het portret in de Romeinsche Kunst". Spreker begon met er op te wijzen, dat men tot voor kort het portret placht te be schouwen als een tak van kunst, waarin de Romeinen inderdaad eigen en origineel werk hebben voortgebracht. Tn den laatsten tijd is echter een strooming te bespeuren, die het Romeinsche portret uit den tijd der Republiek tracht af te leiden van Grieksche voorbeelden. Sommige schrijvers gaan zelfs zoo ver, dat zij elk aandeel der Romeinen aan hun „nationale" kunst ontkennen. Met name wat het portret betreft, acht spreker dit onjuist. Z i. wordt niet genoeg rekening gehouden met de locale. Italische tra ditie, te onderscheiden in a)v de realistische Etrurische portretkunst, waarin vele Ita lische elementen besloten zijn; b) de lerra-cotta-pla9tiek en c) de gewoonte, van gestorvenen gipsmaskers te nemen en de daaruit gegoten wasportretten (cerae of ima gines) te bewaren. Hij toonde vervolgens met verschillende voorbeelden aan, dat de Italische kunstenaars al zeer vroeg een groote vaardigheid aan den dag leggen in (het individueel wijzigen van conventioneel e, uit vormen gedrukte kleiportretten en het vrij vormen van zeer persoonlijke, een malige portretten in klei. Tegenover de Grieksche opvatting, die den mensch altijd min of meer al9 vertegenwoordiger van een type ziet staat de Romeinsche, waarin het absoluut natuurgetrouwe, unieke portret op den voorgrond staat. De eenvoudigste manier, nu. om een volkomen betrouwbaar conterfeitsel te verkrijgen, is zonder twijfel het afnemen van een masker. Deze- ge woonte, die op oude religieuze voorstellin gen berust, is lang in zwang gebleven, maar daarnaast komt blijkbaar de behoefte op, portretten in duurzamer materiaal te bezit ten Op grond der wasmaskera worden nu marmeren portretten vervaardigd. Als me dium werd volgens spreker's meening klei gebruikt en hij toonde eenige kleischetsen, die als schakel lusschen de cerae en de daaraan nog sterk herinnerende republik. portretten dienden. Zoo ontslaat uit de me chanische reproductie het persoonlijk kunst werk. waarbij de kunstenaar door het onder drukken van bijkomstigheden en het sterk naar voren brengen van vitale hoofdzaken er in slaagt, ongemeen overtuigende portret ten te scheppen Wanneer dan in het eind van de Republiek en het begin van den Keizertijd het aantal portretten van leven den toeneemt, dan is reeds een Romein sche portreltraditie geschapen, die door geen invloed van Grieksche vormen zooals b.v. in Augustus' en Hadrianus' tijd meer verzwakt kan worden en die zich in den ge'heelen Keizertijd blijft handhaven. Aan een reeks van Keizerportretten toonde spreker ten slottp de verdere ontwikkeling van het portret, waarin steeds sterker het bijkomstige onderdrukt wordt, en de hoofd lijnen een meer en meer expressief, soms zeif9 expressionistisch karakter aannemen. Hij wees er in het bijzonder op, hoe men in den sp;egel van het portret, de lotgevallen van het Romeinsche imperium en de wisse ling der levensbeschouwingen weerkaatst vindt, en eindigde met de hoop uit te spreu ken. dat hij door deze korte, uiteraard eenigszins oppervlakkige behandeling van hel onderwerp immers, over het vrou wen- en kinderportret heeft hij nauwelijks kunnen spreken er toe heeft mogen bij dragen de belangstelling voor dezen interes santen tak van kunst te doen toenemen. LEIDSCHE AMATEUR- FOTOGRAFEN-VEREENIGING. Voor de Leidsche A.F.V. werd door den heer Adr. Boer, redacteur van het fototijd- schrift „Focus", Bloemendaal. oen voor dracht gehouden over de nieuwe kunst fotografie In deze voordracht werd er de aandacht op gevestigd,dat vooral in de Duitsche landen tegenwoordig een sterke strooming is om de nieuwe zakelijkheid ook op de kunstfotografie toe te passen. De spreker begon zijn voordracht met een gedachte van Just Havelaar: „In het meer der kunst weerspiegelen zich de steeds wisselende wolken van den tijd." Op grond van historische gegevens werd aangetoond, dat deze schijnbaar nieuwe be weging in den grond volstrekt niet nieuw is, en er werd op gewezen, dat er op het gebied der kunst steeds stroomingen zijn, die nieuw schijnen, doch vaak niet anders zijn dan een kringloop van gebeurtenissen De z.g nieuwe kunstfotografie propageert zeer terecht absolute slijlzuiverheid en streeft naar het geven van kunst, niet door ingrijpen met de hand. doch door een per soonlijke visie op het onderwerp. Er werd aan herinnerd hoe sedert jaren in allerlei voordrachten over kunstfotografie er steeds op gewezen is. dat het onderwerp weinig beteekenis heeft doch dat de opvatting van den maker beslissend is voor het resultaat, terwijl correcties met de hand, hoewel som tijds nuttig, al te vaak voerden tot weinig gelukkige excessen. Ook werd gesproken over den nieuwen tak in de kunstfotografie- het fotogram, welk streven zich ten doel stelt het maken van abstracte foto's, meestal' zonder gebruik van lens. en zonder andere voorstelling dan massa's tinten en lijnen. Door den spreker werd niet bepaald be oefening daarvan aanbevolen, doch er wel op gewezen, dat deze zeer nuttig kon zijn voor bestudeering van het vraagstuk der comnositie on vlakvulling - Na de voordracht werd er een groot aan tal lichtbeelden vertoond, zoowel in de oudere, meer romantische richting, als in de richting der schnone zakelijkheid. Er werd op gewezen, dat iedere richting haar recht van bestaan heeft en dat alle richtingen goed zijn mits de maker de kunst verstaat inder daad zichzelf te zijn. en niet 4én of ander voorbeeld navolgt. Bii de lichtbeelden werden treffende staal. tie« vertoond van schoonheid in hoogst on beduidende gevallen, bijv in een partijtje eenvoudige kuipen, terwijl verder nog ge noemd moeten worden oen paar pakken macaroni en een stapeltje planken, schuin van onderen genomen welke ui'ersf eenvou dige. schijnbaar weinig aantrekkelijke on derwerpen door de bijzondere visie der makers tot prachtige composities waren ver werkt. HET 50-JARIG JUBILEUM VAN DE N.V. J. J. POLLMANN. Heden is het feest in den bekenden winkel in galanterieën, religieusc en huishoudelijke artikelen van de firma NV. J J. Pollmann, aan de Hoogstraat. Onder de energieke lei ding van den heer J. J. Pollmann. die in 1880 uit Duitschland naar hier kwarn, heeft deze zaak zich krachtig ontwikkeld en wisten de oprichter, alsmede zijn zoons zich een uitstekende reputatie te verwer ven. Het 50-jarig bestaan wordt zonder veel uiterlijk vertoon gevierd. Wij zagen echter verschillende bloem stukken, terwijl o.a. ook van de K. v. K. een gelukvvensoh was binnengekomen. Wij wenschen den heeren Po'lmann een even gunstige halve eeuw toe. als de afge- loopen 50 jaren geweest zijnl INTER-ACADEMIALE SOCIALE I ALLIANCE FRANOAISE. Voor de afdeeling Leiden van de Alliance fran?aise sprak gisteravond de heer Ville- neau uit Parijs over „Les régions de la France au sud de la Loire". Zijn taak was moeilijk, de heer Villeneau kent de streek goed, hij heeft er jaren gewoond, maar de collectie lantaarnplaatjes, die hij vertoonde, waren niet die. welke hij noodig had. Voor al in het eerste gedeelte van de causerie was dat merkbaar Eenige plaatjes waren wat ouderwetseh Hij sprak evenwel geestdriftig, en op onderhoudende wijze over het zuid westelijk deel van Frankrijk, over Bordeaux, les Landes, de badplaatsen uit die streek. Hij vergat niet, de Fransche keuken en de Franschp wijnen te roemen. In het tweede gedeelte van zijn causerie kwam Corsica aan de beurt, dat de spreker meer dan eens bezocht had De lichheelden over Corsica waren mooi De voorzitter, de heer M Bressen, sprak ten slotte eenige hartelijke woorden van dank. De lezing werd bijgewoond door den Pa- rijschen hoogleeraar Hauser, die thans eenige colleges geeft aan de universiteit al hier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor hot candidaals-examen Wis- en Natuurkunde letter E de heer J. J. Hermans, Oogstgeest; idem letter H de heer J. Weeda, Rijswijk; voor het doctoraal examen Indisch recht de heer Lie Tjiong Tie, Den Haag. STUDIEDAG. Op Zondag 30 Maart a s wordt alhier een Inter-academiale Sociale Studiedag ge houden 's-Middags te kwart over twee zal de bijeenkomst worden geopend door den heer Florin, praeses der Leidsche Sociale Club. Daarna zal de heer W. Nieuwenhuis een lezing houden over: „Naar de rast in de orde Te half zes wordt een diner gegeven, waarop te half acht de heer André Peters zal spreken over: „De vormen van het nieuwe leven. AUTOBOTSING. Gisterenmiddag botsten op den hoek Lan- gebrugPapestraat twee vrachtauto's te gen elkander op. De wagen van den lieer A. C. uit Haarlemmermeer, werd zwaar beschadigd, in het bijzonder de radiateur. Die van den expediteur B. L. H. alhier bekwam geen letsel. De beide chauffeurs verklaarden geen signalen te hebben ge hoord, hoewel zg deze wel hadden gegeven. AANBESTEDING. Voor de levering van hout, grind, steen slag, rijshout, enz. in totaal in 19 perceelen ten overstaan van den Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland ia als volgt inge schreven; J. van der Vlies, Sliedrecht, perc. 13 f. 694. N.V. Houthandel v.h. Kemperman, Sil- wolde, perc. 1 f.399; perc. 3 f.569; perc. 6 f. 1596; perc. 6 f. 1827. D. Versloot, Bodegraven, perc. 9 f.674; perc. 10 f. 226.10; perc, 11 f.413; perc. 12 f. 237.90. perc. 14 f. 1699.20, perc. 15 f. 1339.20, perc. 16 f. 849.60; perc. 19 f.275. H. P. van der Wal. Gouda, perc. 9 f. 3.19 M3; perc. 11 f. 3.59 M3. J J. Oudakker. Haarlem, perc. 9 f. 3.78 M3.perc. 10 f. 3.98 M3. P. van Wijngaarden, Sliedrecht, perc. 13 f 665, perc 18 f.1450; perc. 19 f. 269.50. P J. van der Hagen Zn., Boxtel, perc. 1 f. 399.31, perc. 3 f. 664.35. Hollandsche Hoepel-handel, Sliedrecht, perv. 13 f. 667.30. N.V. Houthandel v.h. W. Hoogendijk Wzn., Gouda, perc. 3 f. 689.05; perc. 5 f. 1441.66; perc. 8 f. 255.81. H. A. van den Brand Azn., Oudgastel, perc. 1 f. 438; perc. 3 f. 616; perc. 7 f. 1700. N.V. Houthandel v.h. B. Timmer, Meppel, perc. 1 f.435; perc. 2 f.865; perc. 3 f.584; perc 4 f.1361; perc. 5 f.1356; perc. 6 f. 1917; perc. 7 f. 1860. perc. 8 f. 252 E. van den Berg, alhier, perc. 9 f. 4.30 per M3; perc. 11 f. 4.25 per M3.; perc. 13 f. 4.80 per M&. J. Visser Jzn., Werkendan», per<t. 13 f. 688. J. de Dreu, Goes, perc. 14 f. 2032.80; perc. 16 f. 1478.40; perc. 16 f. 1100.40. Massa 14. 15, 16 f. 4611.60 Fa. N. A. van der Eerden, Box te'., perc. 1 f.393,perc. 3 f.608,perc. 5 f.1444; perc. 6 f.1688; perc. 7 f.3450; perc. 17 f. 1050. N.V. Gips' Houthandel, Dordrecht, perc. 7 f. 0,75 per stuk, perc. 17 f. 0,50 p. stuk. N.V. Grind- en Zandhandel v.h. D. v. E&arsen, Amsterdam, perc. 3 f.720; perc. 10 f.399; perc. 12 f.270; perc. 11 f. I860; perc. 15 f.1278; perc. 16 f.1080; perc. 18 1.1535; perc. 19 f. 247,50. N.V. Houthandel v.h. N. Fros, Den Haag, perc. 1 f.530; perc. 2 f.850; perc. 3 1820; perc. 4 f.1365; perc. 7 f.1950; perc. 8 1.225. W. B. Versloot, Zwamraerdam, perc. 9 f. 786; perc. 10 f.468; perc. 11 f. 261,10. J. M. Samson, alhier, perc. 9 f. 3,49 per M3.; perc. 10 f. 3,74 M3.; perc. 11 f. 3.95 M3.perc. 12 en 16 f. 8,60 M3.; perc. 14 en 15 f. 8.03 M3.perc. 18 f. 5,70 per tonperc. 19 f. 4,60 per M3. N.V.* Dekk r' Houthandel. Zaandam, perc. 2 f. 808; perc. 4 f.1287; perc. 8 f.217. N.V. Houtbcr iding teg n B ('er A''an, perc. 6 f.1894; perc. 7 f.1574; perc. 17 f.819. N.V. Van Swaay en Co., Den Bosch perc. 7 f.1900; perc. *17 f.850. J. Marmak, Zaandam, perc. 9 f. 3,75 per M3.perc. 10 f. 4.20 per M3. N.V. Schipp-r Amsterdam perc. 9 f. 3,65 per M3.p^rc. 10 f. 4,10 per M3. N.V. C. Mirandole, Rotterdam, perc. 6 f.1705; perc. 7 f.1760; perc. 17 f.305. Gebr. Hulsinga, IJselmonde, perc. 7 f.1660; perc. 17 f.840. Stoomhontzagerg Volharding. Oldenzaal, perc. 1 f.428; perc. 2 f.616; perc. 6 f. 1978. BINNENLAND. Beschouwingen in de Eerste Kamer over de begrootina van defensie. (Uit het Parle ment, 3e Blad). Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het Wegenfonds. (Binnenland, 3e Blad). Protest van den V. f. R. O. tegen het advies van den radio-raad. (Binnenland, 3e Blad). Tekort van vele millioenen bij „Beider Belang". (3e Blad). BUITENLAND. Overleden is de Engelsche staatsman lord Balfonr. (Tel. Ie Blad). Weer een manifest van Hindenburg over het Duitsch-Poolsche liqnidatie-verdrag. (Buitenl. Ie Blad). Het proces Pangalos in Griekenland be gonnen. (Buitenl. Ie Blad). Do Engelsche liberalen en de mijnwet. (Buitenl. Ie Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: „Elite", Nieuwstraat 34, Leiden. Bonbon en suikerwerkfabriek. Overleden mede-eige naar: H. J. van HensbeTgen, Leiden, dd. 11 Maart 1930. J. C. Oud, Oude Heerengracht 17, Leiden. Vleeschhouwerij-Spekslagerij. Het filiaal tfl Leiden, Magdalena Moonsstraat 15, is dd. 10 Maart 1930 overgegaan aan J. D. Mulder. LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. NAAR NEDERL.-INDIE. Bestemd is voor uitzending naar Ned.- Indië de heer M. Hins alhier als adim. amb tenaar bij het Binnen!. Bestuur. Lezing ir. J. Gratama. Gisteravond hield in hotel „Den Burcht" ir. J. Gratama op uit'noodiging van genoem- den kring een lezing over „Moderne Bouw-» kunst". De voorzitter van den Kunstkring, mr. Slagter, heette allen welkom en wijdde, alvorens den spreker het woord te geven, eenige sympathieke woorden aan de nage dachtenis van het oudste bestuurslid, wijlen den heer mr. J. C. Overvoorde. „Mr. Overvoorde". aldus spr., „heeft tij dens de lange jaren, vanaf 1899, welke hij in het bestuur van den kring werkzaam is geweest, door zijn groote energie èn door zijn arbeid zeer veel bijgedragen tot den bloei van den Kring. Zijn nagedachtenis zal dan ook zeker bij het bestuur en de leden van den kring bewaard blijven! Vervolgens verkreeg ir. Gratama het woord; spr. herinnerde allereerst aan zijn lezing van verleden jaar over de ontwikke ling der bouwkunst. Alvorens de moderne bouwkunst te behandelen, gaf spr een kort overzicht omtrent het ontstaan van deze kunst en de verschillende uitingen, n.m.l.: het Expressionisme, het Futurisme en het Kubisme. Als bron waaruit de moderne kunst is ontstaan, noemde spr. het Realisme, dat in het begin van deze eeuw opkwam als een reactie tegen het Romantisme, dat in het 'aatst der vorige eeuw zijn hoogtepunt bereikte „Wanneer wij", aldus spr., „schoonheid beschouwen als de feestelijke bekroning van een cultuur, dan biedt de moderne kunst, -zelfs in het werk van den besfen vertegenwoordiger, Vincent van Gogh, geen schoonheid, als zoodanig". Inte ressant zijn echter de groote, pousseerende krachten, welke de moderne kunst voort stuwen. Hoewel het wezen van het Realisme het uitbeelden van de werkelijkheid is. komt toch bij haar grootsten schrijver, Emile Zola, in „La Terre" de mystiek door het voortdurend oproepen der realiteit te voor schijn. Als doel van de realistische bouw kunst gold het voortdurend specialiseeren op de doelmatigheid, dr. Berlage in zijn aan- vangstijdperk. Kort voor en na den oorlog ontstond onder de jongeren een strooming, waaruit het Expressionisme is voortgekomen, met als wezen hel weergeven van den eersten indruk en als beste vertegenwoordigers de schilders Jacob Maris en Breitmar. Daar deze kunstuitingen uit den aard deT opvatting voor anderen somtijds geheel onbegrijpelijk waren, was deze vorm van kunst niet be-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1