Wat de vrouw draagt. ZIJN LAATSTE WENSCH Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Maart 1930 VOOR DE HUISVROUW. RADIONIEUWS. FEUILLETON. HET MANTELCOSTUUM. strijd zooals er in de laatste jaren om hst mantelcostuum gevoerd werd, is in de rode slechts zelden te hespeuren. Het ging ei. hierom, dat de vooraanstaande salons iel mantelpak, dat vroeger een onontbeerlijk onderdeel der garderobe was, weer in de mode wilde brengen, doch mevrouw zc»f roeide er niets voor en wierp het costuum crerboord. Er was wel veel hardnekkig doorzettings vermogen voor noodig om tenslotte toch de overwinning te behalen en om de elegante ïïouw te bewijzen dat het mantelpak niet illeen goedkleedend, doch ook practisch is; sen had zich in het voorgaande seizoen al verzoend met de gedachte aan een even- beele terugkeer van het mantelcostuum en :j. bij den aanvang van het voorjaar, komt na bijna van zelf tot het aanschaffen van dergelijk kleedingsiuk. En de elegante touw zal het zeker niet betreuren voor feze keer eens toegevend te zijn geweest, rant zonder twijfel biedt het mantelpak velerlei mogelijkheden, alleen reeds het wis selen van blouse geeft het geheel telken male een ander aspect. Dat men hier met een buitengewoon jeng- tige mode te doen heeft, zal wel niemand tegenspreken en alleen al daarom zal ze rel groolen opgang maken, temeer waar de middag- en avondtoiletten met hun gecom pliceerde modellen en aanzienlijke lengt», ofschoon heel chic en decoratief, nu niet be paald jeugdig kleeden. Hel mantelpak zal voor alle mogelijke doeleinden gedragen kunnen worden: het begrip ..costuum'' moet vooral niet al te eng omschreven worden Vroeger verstond men hieronder alleen het „klassieke kleer- aakerscostuum". het z.g tailor-made", maar tegenwoordig heeft dit costuum geen bepaald type meer. maar een modelaard, oie men in duizenderlei varianten tegen komt. Een costuum komt dus niet alleen voor sportdoelemden in aanmerking, doch ook 7oor de wandeling ziel men elegante mo dellen. en vooral voot den namiddag veel fïjden mantelpakken. Hel is niet noodzake- bjk dat hel costuum steeds uit 3 deelen, dus lit rok, blouse en jasje, bestaat Heel vaak komt het voor als ..complet" beslaande wit japon en manteltje Deze laatste hebben de peest verschillende lengte waarbij geen lijn is voorgeschreven, doch de bevestigd wordt, welke eveneens met deze zijde gevoerd is. Het zijden costuum en vooral zwart wit en blauw-witte effecten zal met het vorde ren van het 9eizoen een voorname rol gaan spelen. Een der elegentste modellen ziet U op <h> teekening Het gaat hier om een donker zijden toilet met een lichte décolleté en een eigenaardige, de allernieuwste vorm van rok. Bij een dergelijk japon wordt een met licht materiaal afgewerkt jasje gedragen met eenigszins bollende mouwen die opk met hetzelfde lichte materiaal zijn afge werkt. Ook de hoed van donker vilt of fantasie- slroo heeft als eenige garneering een lichte band. DE OVERGOOIER draagster ervan volkomen vrij laat in haar keuze. Allereerst moet worden vastgesteld, dat bij een costuum (niet zooals dal bij een japon het geval is) het model hel alleen doet, doch dat het hier op de gezamenlijke aan kleeding, die de persoonlijke smaak van de I draagster, verraadt, aankomt. Ieder onderdeel moet met de meeste nauwkeurigheid en bedachtzaamheid geko zen worden. De hoed b.v., zijn model «n garneering zijn o.a. van het grootste ge wicht Handschoenen, schoenen, kousen »n handschoenen zijn hierbij ook een onder werp van aandachtige studie. Het effect van een mantelcostuum kan al leen dan goed zijn. wanneer aan de afwer king ervan de allergrootste zorg besteed wordtwant op correctheid komt het aan. Op onze schets toonen wij u een viertal aparte modellen. De mooiste creatie is wel het eerste mo del. het vier-deelige. uit rok. blouse, jasje en paletot beslaande costuum. De mantel hier bij gedragen is voor de nog koude voorjaars dagen een ware uitkomst en doordat in dit Amerikaansche ..Cardigan-omhulsel" geen mouwen voorkomen, zal de draagster er gracieus en slank in verschijnen De tweede afbeelding stelt een model voor dat buiten gewoon jeugdig kleedt De naar boven toe door een ceintuur afgewerkte rok bestaat uit platte plooien, die vastgehouden worden door een dwarsband en dichtgestikt zijn. Eer9t op kniehoogte springen deze plooien open. De blouse, het typische heerenbemd- model wordt met een sportieve gebreide zij den das gedragen. Het eenvoudige rechte jasie heeft alleen ingesneden zakken. Een eenvoudige halfbreede vilthoed in dezelfde tint. zal bij een dergelijk costuum uitstekend staan. Gestippelde stoffen en ..Pa^ille-zijden" zijn bij uitstek geschikt voor een voor- jaarscostuum en zullen ongetwijfeld jeugdig kheden Daarom zal men gaarne zijn costuum uit een deugdelijk materiaal ver vaardigen. Daar hel manteltje van een voorjaars- complet vaak open gedragen wordt, voert met het graag met imprimé zijde, dat aardige effecten bieden kan. Als laatste model ziet U een dergelijke creatie waarbij aan het met geruite zijde gevoerde jasje een shawl is wél het allernieuwste op het gebied der mode. Ofschoon men al weer ver verwij derd is van de Gargonne-mode en men aan een vrouwelijke sihouette vasthoudt, is dit toch een noviteit die men aan de heeren mode ontleend heeft en die zeer goed be valt, daar ze vooral voor sport buiten, gewoon aardig kleedt. Op de schets toonen wij een sportieve plooirok met smalle pas. die door zulke „bretels" wordt opgehouden. Daarbij komt de blouse en het jasje of de halflange paletot. De blouse blijft in deze gevallen natuur lijk uiterst «fenvoudig en practisch Een das van hetzelfde materiaal als het cos tuum is tegenwoordig meer gebruikelijk dan de zijden strikken. Ook maakt men hierbij van denzelfden stof een nauw 9luil.end sporthoedje SOEPEL EN LUCHTIG zijn de nieuwe „pastille-weefsels" en het is geen wonder dat ze op de allereerste shows der toonaangevende 9alons al grooten bijval vonden. Men wordt niet moede, deze beeldige weefsels te bewonderen eD maakt er allerlei toiletten van. temeer waar deze patronen zoowel in stof als in zijde te krij gen zijn. Wandeltoiletten met daarbij behoorende omhulsels van dezen stof vervaardigd zijn beeldig evenals het middagtoilet van ge stippelde zijde Het zal ons dan ook niet verwonderen da^ ook in de avondkleeding een dergelijk idee wordt toegepast (door b.v in de grove tulle metalen moppen aan le brengen.) Verder zullen ook gaas-imprimé's in groote stippen-patronen voor het avond toilet van het komende seizoen beteekenis krijgen. Men vroeg mij om een paar recepten. In de eerste plaats hoe hambroodjes wor den gemaakt. Noodig heeft u hiervoor 6 halve sneetjes brood; 1UO gr. ham, 2 eieren, 1 beschuit, wat peper; ongeveer drie kwart d.L. melk, een beetje paneermeel en een diep pannetje met frituurvet (b.v. Delftsche slaolie), link de ham en draai er met één geklopt ei, de gestampte beschuit en de peper een samen hangend mengsel van. Klop het tweede ei met een beetje zout; roer er de melk door en laat er de stukjes brood in week worden. Bestrijk de sneetjes aan weerskanten met de ham-pap, wentel ze daarna door het paneermeel en bak ze ten slotte in het dampend heete frituurvet. Laat ze daarna even op grauw papier uit lekken en schik ze dan op een schaaltje, waarop u eerst een vingerdoekje heeft ge vouwen. Het gerecht moet heet gegeten worden; dus u kunt het niet vooruit klaar maken; juist als de broodjes warm en knap pend zijn, is het een bijzonder smakelijk vóórgerecht. U kunt het ook bij de koffie geven maar het is hier misschien wel wat machtig voor. Dan vroeg mijn lezeres of het mogelijk was 's middags bij de thee gebakken broodjes te geven. Zeker is dat mogelijk. Het aantal variaties is zelfs onbegrensd. Aar dige resultaten krijg ik door gewone boter hammen met een vingerdoekringetje uil te hollen en deze ronde plakjes even lichtbruin te bakken in een pan met boter en een wei nig zout. Ook deze broodjes moeten warm gegeten worden; maak ze dus vooral niette vroeg klaar. Gebakken sandwiches zijn eveneens heel smakelijk bij de middagthee. Snij een ge lijk aantal dunne sneetjes brood; beleg elk (ongesmeerd) sneedje met een precies er op passend plakje kaas on voeg telkens twee van die belegde sneedjes samen met een even groot plakje ham er tusschen. Bak vervolgens de sandwiches in een koekepan met een beetje boter aan weers kanten bruin; zorg vooral dat de plakjes in 't begin niet van elkaar schuiven; zoodra de kaa9 heet is geworden en dus smelt, plakt alles vanzelf samen; dan behoeft u voor verschuiven niet bang meer te zijn. En ten derde vraagt mevrouw of men zelf hoofdkaas kan maken en hoe dat dan ge beuren moet Neem 250 gr. koud vleesch; 1 theelepel gehakte peterselie, 1 hard gekookt ei; 2l/s d.L. bouillon of met water verdunde ma gere jus; l/a d.L. azijn (bij voorkeur krui den- of dragonazijn), wat peper en zout. 15 gr. gelatine en wat gehakte ingemaakte uitjes en augurken. Hak het vleesch wat kleiner, maar niet al te fijn; bestrooi het met wat peper en zout en meng er de ge hakte peterselie met de gehakte uitjes en augurken door. Spoel nu een steenen vorm met water om en leg op den bodem een garneering van hard gekookt ei en peterselieblaadjes. Vul dan den vorm voorzichtig met het vleesch- mengseltje en pas goed op dat de versiering op den bodem hierbij niet verschuift. Ver volgens verwarmt u den bouillon of jus, en laat er de gelatine in oplossen; giet er de azijn bij en schenk dan deze vloeistof zóó over het vleesch, dat de vorm er geheel mee gevuld is. Nu is uw hoofdkaas klaar en moet deze op een koele plaats gezet worden om op le stijven; schud ze daarna uit den vorm en maak uw schotel af met een rand van uit- getande citroenschijfjes, afgewisseld door waaiervormig gesneden augurkjes en fris- sche takjes peterselie. Een smakelijk haringslaatje bereidt u op de volgende manier; neem 1 gemarineerde haring, een paar koude gekookte aardappe len. 1 kleine gekookte biet of een paar plakjes ingemaakte biet. 1 zure appel, 1 hard gekookt ei. een paar ingemaakte uitjes en augurken, een kropje sla of een handje vol veldsla, ongeveer 2 eetlepels mayon naise. Snij de haring, waar de graat is uitge haald, in kleine stukjes; doe evenzoo met de biet, de appel en de uitjes, maak de aardappelen en het ei fijnwasch de sla en droog ze. Meng nu dit alles met een klein beetje mayonnaise tot een samenhangende massa en vul er dan twee of drie groote schelpen mee; bedek daarna het slaatje met een dun laagje mayonnaise en leg er, als versiering, een waaiervormig gesneden augurk op. Een huzarensla wordt op dezelfde wijze toebereid, doch in plaats van een gemari neerde haring neemt u ongeveer 1 ons koud kalfsvleesch, dat u in fijne snippers snijdt. Het wordt zoo dikwijls door huisvrouwen vergeten, dat er goed en krachtig voedsel in soepen zit In de dislributiejaren van den oorlog maakte men daar veel propaganda voor. Dat was ook wel een beetje omdat alle spijzen in die dagen een geringer voed- selgehalte bezaten, en de soep vast eenige maagvulling gafl Doch tegenwoordig, nu men zoo'n „stop-gerecht" niet meer noodig heeft, kan het alleen om de smakelijkheid worden genomen. Er bestaat b.v. nog een ouderwetsch recept voor een lekkere witte boonen-soep. U kunt dan één dag de boonen eten en den volgenden dag van het restant soep koken. Neem 2 liter goede bouillon; 3l/i ons witte boonen, V» ons boter, 2 eieren, wat kervel en verdere specerijen. Week de witte boonen, kook ze en wrijf ze fijn door een zeef. Giet de bouillon bij dc boonenpurée-, doe er twee eetlepels fijnge hakte kervel bij en laat de soep gedurende een klein half uur zachtjes koken. Voeg er nu de boter aan toe. Schuim de soep af'en bind haar, als ze in de terrine is met twee eierdooiers. Voeg zoo noodig wat zout en peper en een weinig peterselie aan de soep toe. Ook van «avoyekool is een goede soep te maken. Noodig: 2 liter sterke bouillon, een klein savoyekooltje. 1 ons boter. Snij het kooltje in kleine stukjes. Kook ze even op. Giet ze af en doe de stukjes met de boter of met het vet van de bouillon in een kookpan. Voeg er een fijn gesneden uitje aan toe Laat dit fruiten; giet er nu nog een scheutje soja of wat jus bij. Als de kool gaar gefruit is, voegt u er de bouillon aan toe. Kook de soep on Schuim ze af en laat ze 16 minuten zacht doorkoken. Schep er het overtollige vet af en uw soep is klaar. OVERVLOED VAN RADIO PATENTEN. Het Amerikaenfche Patent-Bureau in Washington wordt overstroomd met patent- aanvragen op radio-gebied Reeds wachten circa 2000 aanvragen op behandeling. DE DRIE MILLIOEN IN ENGELAND GEPASSEERD. Het totaal aantal betalende luisteraars in Engeland bedraagt thans precies drie mil- linen 9986 zoodat men de drie millioen reeds een eind gepaseerd is Het werkelijke totaal is belangrijk hooger, daar blinden in Engeland een gralis-license ontvangen. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN. Breestraat 154, Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG. Haarlemmerstraat 2, W. G. J. VERBURG. Sigarenhande! Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 en des Zaterdags bii A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 („Uebei den Tod lunaus"). Roman van ANNY VON PANHUYS. Uit het Duitscb door W H. C BOULLAARD, (Nadruk verboden.) 20.' Voortaan verschijnt de officier dagelijks en fcadat hij haar tenslotte had aangesproken *at vriendelijk werd opgenomen, mag hij dame in haar villa, die door den tuin is °nigeven. bezoeken. Steeds ziet hij echter de door hem innig vereerde vrouw slechts het hoofd. Hoe mooi moet het lichaam dacht hij, en verzocht zijn aangebe dene. die zich uitgeeft voor de weduwe van jen hoogeren ambtenaar, dit spelletje te ein digen en zich volledig aan hem te verto> r'ÉD Onder allerlei voorwendsels weet ech ter de geslepen vrouw den armen verliefde het lijntje te houden, terwijl het haar, zij haar listigheid, gelukt van den °lficier, die werkzaam is bij den inlichtings dienst, gewichtige geheimen te weten te *omen. nadat zij hem door haar. belofte, jch voluit aan hem le vertoonen. meie- d^lzaam had gemaakt. Wanneer zij alles *e*t wat zij wil weten, doel zij haar belofte island en met afschuw ziet de jonge man, d*l het mooie hoofd op een mismaakt ktaam rust. Wankelend treedt hij achteruit ^de misvormde verdwijnt. «Spionl" riep hij haar ontzet na. „Verliefde dwaas!" klinkt het spottend terug en de officier gaat heen, om een einde aan zijn leven te maken. Natuurlijk waren er in het stuk nog eemge grootere en kleinere rollen onder andere had de schrijver een interessante rol voor zich zelf geschreven, maar om de hoofdper soon. om ..de-spion"' draaide alles. Ada ging naar de kleine schrijftafel ea nam daar de eerste akte van het stuk uit. Boven de schrijftafel hing een oude gravure, den admiraal de Ruvter vonretellend. Op merkzaam beschouwde zij eiken trek van het portret, als had zij het nog nooit te voren gezien. O wat een man. wat een voortreffelijke, koene man moet hij geweest zijn, die in de heele wereld bekende almiraal. Zelfbewust zijn en trots spraken uit zijn trekken. Ada glimlach tegen het portret en overdracht, dat er bijna driehonderd jaren waren vergaan, sinds hij leefde en dat de krans van roem ruchtigheid. die de vaderlandse he geschiede nis hem had gevlochten, nog immer groen was gebleven. Waarlijk, op zoo'n voorvader kon ze trotsch zijn. Ada nam plaats in den leunstoel, waarin haar vader zooeven zat en verdiepte zich geheel in .de Spion". Nu eens bewogen zich haar lippen zacht fluisterend en murmelden woorden voor zicb heen. dan weer zei ze een zin overluid, om er den indruk van te onderzoeken Haar gedachten waren volledig in beslag genomen door haar werk en daar door hoorde zij niet dat de ouderwetschc bel aan de voordeuT overging. Maar de Ruyter die inmiddels in zijn ka nr.er een ander pak had aangetrokken, boorde hel wel en ging open doen. Mijnheer von Weiden, dien hij verwacht te, stond voor hem. De kleine man verzocht den bezoeker binnen te treden en liet hem in de kamer, waar Ada zat. Dat was de net ste en gezelligste kamer van het huisje. In alle vier vertrekken, die de woning bevatte, stonden oude en gebruikte huurmeubel9. Mijnheer von Weiden bejroette Ada, die een gedwongen vriendelijkheid aan den dag legde, want zij vond hel heel onplezierig ge stoord te worden. De zaak. waarover von Weiden met haar vader steeds heen en weer redeneerde en waarover beiden voortdurend lachten interesseerde haar absoluut ni»t. Natuurlijk praatten zij vandaag weer ov»r dat onderwerp, waarover von Weiden nu méér dan ,ooit lachte, wat met de Ruyter thans echter geenszins het geval was. Op diens gelaat was een mengsel van droefheid en gemelijkheid zichtbaar en hef klonk niet al te vriendelijk toen hij zei: ..Eerlijk ge zegd, mijnheer von Weiden, wilde ik, dat ik de heele zaak ongedaan kon maken." „Maar mijnheer de Ruyter" antwoordde de ander lachend, „eigenlijk is er niets ge beurd." De tooneelspeler mompelde iets voor zicb heen. waarvan allen het woord „stommi- teit" verstaanbaar was Toen deelde hij von Weiden mede dat hij de huur van het huis wenschte op te zeggen omdat hij nu zijn zaken geregeld waren weer naar Neder land terugkeerde Hij had oer kwartaal ge huurd en betaald om eiken dag te kunnen vertrekken .telkens drie maanden huur voor..it ..Het doet in» oprecht leed. u als huurder te verliezen" zei von Weiden en sprak hiermede de waarheid want de kans. dat zich weer °en huurder van dit huisje zou aanmelden, was niet groot. En toch voelde hij door die opzegging een zekere opluch ting, want in eik geval was 't het beste, dit de tooneelspeler de residentie of nog beter Duitschland verliet. Heel in do vroegte stond Zernikow den volgenden ochtend op, want hij wensch'e zoodra mogelijk naar de villa der Berner'9 te gaan. om te informeeren hoe het den pro fessor ging. Hij wiesch zich met veel koud water om een helder hoofd te krijgen, want achter zijn slapen rumoerde het alsof hij te veel had gedronken en toch had hij gisteren zoo goed als geen wijn gebruikt Maar het was de herinnering aan den slechten nacht, die hem akelige droomen had gebracht, die hem nog in zijn hoofd zat en met puntige hamers achter zijn slapen klopte Het koude water en een krachligc afwrij ving deden hem goed. Vlug kleedde hij zi^b aan en begaf zich. na een kop koffie dat de kellner hem bracht, te hebben gedronken, met een snellen pas naar de Alleeslrasse. Overdag was de weg daarheen gemakke lijk te vinden Hij herinnerde zich gister avond met den orofessor de Marktstraat rechtuit te hebben gevolgd tot aan het schil derijmuseum* daar moest het begin der Alleestrasse zijn Met buitengewone belang stelling Keschouwde hij iD het voorbijgaan het museum en vorschend gingen zijn blik ken naar den ingang er van alsof daar nog eenig sooor van hetgepn er gisteren was ge beurd. zou te vinden zijn. Hij liep er vlak langs steeds nnhemerkt zoekend Het museum was nog niet geopend, want het had zooeven pas zeven uur geslagen Hij ging op de bovenste treden van den ingang staan en om evenlueele voorbijgangers te misleiden, deed hij alsof hij het groote. aan de deur bevestigde hord las maar onop houdelijk keek hij zoekend naar beneden. Indien de man, die zich gisteren hier als baron Thomas vertoonde, op de een of andere wijze eenig spoor had achtergelaten, dan zou hij ten minste een begin hebben om verder te zoeken Als hij den schurk te pak ken kreeg, die zoo n komedie in elkaar had gezet, dan zou hij hem aan het versland brengen, dat het een misdaad was zulke aanslagen te plegen op de zenuwen van 'ij- dende medemen9chen Het kon niet andere dan een domme, onbekookte grap zijn ge weest. Maar.wat lag daar voor glinslerencs in dien hoek. half verscholen achter wat zand, afkomstig van schoeisel? Walter keek vlug even om ziende dat er niemand in de nabijheid was. bukte hij zich, greep naar bet glinsterende voorwerp en be keek het terwijl hij schijnbaar steeds stond te lezen wat op het bord stond geschreven. Het wa9 een goudkleurige, metalen knoop, waarin een doorzichtig steentje was gevat. Hij deed den knoop die waarschijnlijk *ot een damestoilet had behoord, in zijn vest zak. het voorwerpje stond zeker in geenerlei verband mei den grappenmaker. Maar zei hem een innerlijke stem, mis schien toch wel je kunt nooit weten en als dat zoo was. dan bestond de kans met dit corpus deleeti den zoogenaamden ouden Thomas te ontdekken In de villa trof Walter iedereen in de grootste opgewondenheid aan Mevrouw Ber oer kwam hem bleek en met de sporen op haar gezicht van slecht te hebben geslapen tegemoet en Else's oogleden waren dik «n rood vm.n hel huilpn Aan het bed van den professor zat dokter Murfag die zooeven een thermometer in de okselholte van den pa tiënt had aangelegd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 17