UIT DE OMSTREKEN. FINANCIEEL OVERZICHT. AALSMEER. Jaarverg. „Timotheüs". De Chr. Knapenvereeniging „Timotheüs" hield haar jaarvergadering in het wijkge- fcouw „Irene". Na opening en lezing der ▼erslagen van penningm., secretaris en bi bliothecaris sprak de heer Gordo over het onderwerp: „Jeugdwerk". Het verdere van den avond werden voordrachten, samen spraken e.d. ten beste gegeven. Dc kna pen, die het best hadden voorgedragen, fcregen een fraai boekwerk teh geschenke. Een uitstekend geslaagde avond deze 18c jaarvergadering, welke mede door vele ouderen werd bezocht. Nieuwe zaak. Naast hotel „Het Wapen van Aalsmeer" zal vanaf Maandag a.s. etn automobiel handel gevestigd worden va» den heer A. Enzler. Handel in planten. Den laatsten tijd worden in dit centrum weer veel boomen en planten verhandeld, welke naar meerdere plaatsen in het land hun weg vinden, 't Blijkt wel, wanneer men de dagelijkscho verzendingen per ver schillende gelegenheden ziet, dat hier naast de bloemisterij de boomkweekerij nog steeds een belangrijke plaats inneemt. Natuurlijk is het heel goed mogelijk, dat de cultuur van boom en plant zich in de toe komst weer uitbreidt, wat veel tal afhan gen van de financieele uitkomsten van het sni)bloembedrijf. Aanbestedingen. Door den bouwkundige C. G. Luik werd aanbesteedHet bouwen van een woonhuis en schuur aan de Hadleystraat-, in den Stomme,rpolder, voor rekening van den heer K. van Zij verden Jzn. alhier. Ingeschreven werd als volgt: Perceel I (metselwerk)M. Hoek, Alphen a. d. Rijn ƒ.3875; K. Terreohorst, alhier, f. 33S9; Joh. van Loon. Aalsm.dijk f. 2790; G. Kwakken- bos, Bovenkerk f. 2785; E. B. Blaasze, Rijn zaterwoude f. 2678; A. v. d. Zwaard, alhier f. 2477perceel II (timmerwerk)Gebrs. .7. 'en W. v. d. Laarse, alhier f. 2857; C. Spaargaren O.Jzn., Aailsm.dijk f.2335; AL Bik, Rijnzaterwoude f. 2129; Joh. van Bu- rik, N.-Vennep f. 2123; J. Kinkel en Van Breeraen alhier f. 2034; perceel ITI (lood- on zinkwerk)Fa. J. D. v. Iperen, alhier f.495; Gebra. Prins, id f.470: H. .T. Teb- bens, N.-Venneo f. 350: peTceel IV (schil derwerk) C. Pannekoek, Uithoorn f. 289 Massa: Gebrs. J. en W. v. d. Laarse. al hier f. 6300; W. v. d. Bregge en H. v. Win gerden, Nienwveen f. 6035: C. .SpaarcraTen C.Jzn., Aalsm.dijk f.6028: D. Rijsmus, Nieuwer-Amstel f. 5715; J. Kinkel én Van Breemen, alhier f. 5579. Door 'den Bouwkundige C. van Danvmë Hoofddorp werd in café „F'oralia" al hier aanbesteedHet bouwen van een dubbel woon- en winkelhuis, aan de Had leystraat in den Stommeerpolder, voor re kening van de heeren G. Nap en D. Lam mes. In massa- werd ingeschreven als volgt Gebrs. Moolhuizen, Rijk f. 11.663: Aarasen en De Jong alhier f. 11.449; A. Biesheuvel. Biik f. 11.380; Janssen en Appelman. Nieuw Vennep f. 11.190: P. Bakker, id. f. 11.080; Brand en Aardman, Leimuiden f. 10.757. Gegund aan de laagste inschrijvers in massa. Naar wij vernemen is aan dr. 0. H. Hermanides alhier .het Witte Mobilisatie- kruis voor buitengewone verdiensten ver leend, tijdens den oorlog aan de gemobili- seerden bewezen. OEGSTGEEST. Rijwiel ontvreemd. Ton nadeele van N. van L. is gisteravond bij het café van Swaak aan dc Burgemees ter de Kempenaerstraat^een zoo goed als nieuw heerenrijwiel ontvreemd. LISSE. Jaarfeest Geref. Knapenvereeniging. Dezer dagen werd het jaarfeest der Ger. Knapenvereeniging gevierd in gebouw „De Vereeniging." De aanwezigen zullen zeer zeker van het *erk der knapen genoten hebben. Een drietal onderwerpen werden behaudeld, tewijl de avond verder afgewisseld werd door voordrachten. In de pauze werd ge trakteerd. Als bijzonderheid was een zangwedstrijd uitgeschreven. Er werd om de wijze van hngen, door de aanwezigen soms hartelijk gelachen. Jammer dat sommige knapen „de haard in de keel" hadden Aan dit jaarfeest was tevens het af- tfheid van een der leiders, de heer Sohra- vendeel, verbonden. Dc blijvende leider en fr. Ruys richtten tot hem hartelijke woor den. Op verzoek van den leider, den heer A R. Kuiper, ging dr. Ruys voor in dank gebed. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornell's, z. van L. Haasnoot en h Scholman Maria Anna Jacoba, d. van A M. Nulkes en A. M. Langelaan. Overleden: Cornelia Steenvoorden, 55 gehuwd met A. J. Kapel. Loop der bevolking. Gevestigd: Tr. van der Kroef, verpleegster, J*n Amsterdam, dr. Mr. W. v. d. Bcrghstich- W. van Poelgeest, van Den Haag, van van Schiedan, idem P J- Th. Adams, 11. verpleegster, van Den St. Mariagestioht, LangeveJd 29 Oosterwal, geb. Vos, van Beverwijk, Jac. van der Vlist, boerenarbeider, kinschoten, Kerkstraat 55 W. G. J. i lCrs €n fam., monteur, van Noordwijker- Dangeveld J. P. van Schaik en fam. ^handelaar, van Amsterdam. Oude Zee- 32. .Wlrokken: K F. Links, naar Den Haag, ^erparklaan 114 Joh. Warmenhoven J1 'ara., arbeider, naar Katwijk aan Zee, jjj Wassenaarkade No. 26 Jac. Van en fam., visscher, naar Velsèn IJnmii- *D. Marconistraat. RIJNSBURG. „Draagt elkanders Lasten". De vereeniging „Draagt Elkanders Las ten" hield een algemeene vergadering, in de zaal achter het Weeshuis, alhier. Aangevangen werd met het zingen van Psalm 68 10, waarna de voorzitter, ds. A. Altena. de vergadering met gebed opende. Vervolgens hield dc voorzitter een inleiding, aan de hand van Joh. 13 verzen 13 17, daarbij wijzende op de liefde van Christus, die deT vereeniging een aanspo ring mag zijn tot het dragen van elkanders lasten. Na deze inleiding las de secretaris dr. II G Jonker, de notulen der vorige vergadering voor, die onder dankzegging door den voorzitter, ongewijzigd werden vastgelegd. Hierop bracht de secretaris het jaarverslag uit. Wat het vcreenigrngsleven aangaat, merkte spr. in zijn verslag op, dat door de uitvoering van het bestuursbesluit, om de elders wonende leden over te doen aan de zustervereonigingen aldaar, het ledental iets verminderde. Thans zijn aangesloten 7*5 gezinnen, met een totaal van 3504 leden w.o. 168 niet-betalende. Nieuw ingesohreven werden 39 gezinnen met 171 leden, terwijl vertrokken 64 aangesloten gezinnen met 90 leden. Dank zij de medewerking van penning meester en bode 0. v. d. Mei] kwamen de premicn goed binnen, en is de financieel© toestand van de vereeniging gezond. Do kas verkeert echter niet in blakenden wel stand, waarom een kleine contributicver- hooging noodig zal blijken. In het afgeloopen jaar werden in de verschillende ziekenhuizen te Leiden, met steun van de vereeniging, verpleegd 62 leden, met een totaal aan verpleegdagen van 1128. Van de ziekenauto werd 11 maal, en van de luxe-auto voor ziekenvervoer 28 maal gebruik gemaakt. Spr. eindigde met de bede, dat de vereen, in bloei moge toene men, tot nut der leden. De voorzitter dankte den secretaris voor diens jaarverslag. Hierna volgde het jaarverslag van den penmnemeester, den heer D. van Biezen. Uit diens jaarverslag bleek, dat het batig saldo is teruggeloopen van f. 810.24 tot f. 560.47, terwijl het reservefonds toenam met f. 5.88 tot f. 161.87. Nadat namens dc. commissie voot het nazien der Tekening de heer A. in 't Veld had crerappovteerd, dat alles in volkomen orde was bevonden, bracht de voorzitter den penningmeester dank voor zijn jaarverslag en zijn accuraat beheer, en weTd hom aleeheele decharge van zijn beheer verleend. Bij de crehouden bestuursverkiezingen wer den dc aftredenden, ds. A. Altena en dr. H. G. Jonker met vrijwel algemeene stem- nen herkozen. Beiden verklaarden zich be reid de herbenoeming te aanvaarden, on der dank voor het in hen gestelde ver trouwen. Als leden van de commissie voor het na zien van boeken en bescheiden van den penningmeester werden met groote meer derheid herkozen de aftredende leden, de heeren A in 't Veld. J. Wessel en P. Kort Jr. Beide eerstgenoemden, ter verga dering aanwezig, -namen de herbenoeming aan. Namens het bestuur deed de voorzitter hierna eenige mededeeling.cn. In de eerste jjlaats deelde het bestuur mede, dat steeds van de daarvoor bestemde ziekenauto van de firma Dieben gebruik moet worden gemaakt, en dat alleen in spoedeischende gevallen van dezen regel mag worden afgeweken. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat in het bestuur was overwogen, waar zooveel leden dikwijls op reis zijn, hoe to handelen wanneer elders blijkt, dat op name in een ziekenhuis noodig is. Waar velen buitenslands verblijven of in veraf gelegen plaatsen van ons land, is dat voor dc Vereeniging van groot belang, Het be stuur meent, dat als regel moet gelden, dat alleen autovervoer op het traject Lei denRijnsburg cn omgekeerd voor rekening van de leden moet gesehioden. De heer v. d. Pol achtte dit niet billijk en wilde alleen vervoer in het buitonland uitschakelen. De voorzitter antwoordde, dat dit alles in bet bestuur overwogen is, maar dat welke grenzen men ook trekt, er altijd onbillijkheden zullen zijn. En alle vervoerkosten kan de vereeniging niet voor haar rekening nemen. Spr. meende, dat daarvoor, zoo noodig, weer andere organi saties zijn en dit ook niet op den weg der vereeniging ligt. Nadat ook eenige andere leden hun stand punt hebben uiteengezet, werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat het batig saldo der vereeniging steeds achteruit gaat, terwijl in de eerste maan den van dit jaar de uitgaven ook weer zeer groot blijken te zijn. Is deze achteruitgang eensdeels verblij dend. omdat daardoor zooveel te meer men schep van den zegenrüken arbeid der ver eeniging konden profiteeren, aan den an deren kant is het cewenscht maatregelen te "treffen, om verdere achteruitgang te voorkomen. Het bestuur 6telde daarom voor, de contributie met ingang van April a.s. te verhoogen van 2 cent tot 3 cent per lid en per week. De heer Wessel vroeg, of een reeds eer- dor door hem ingediend voorstel, geen beta ling per lid, maar 10 cent per gezin, geen overweging verdiende. De penningmeester antwoordde, dat de administratie is ingericht op betaling per lid eD verandering daarvan groote bezwa ren meebrengt. Een betaling van 10 cent per gezin, zou minder opleveren bovendien. De heer A. in 't Veld merkte op, dat meer en mingegoeden hetzelfde betalen en ook dezelfde uitkeering genieten. Onder eerstgenoemden zijn er wellicht die aan uitkeering geen behoefte hebben, en was in die richting wel kasversterking tc ver krijgen. Voorzitter en secretaris merkten op, dat alle leden gelijke rechten hebben en er hoogstens aanleiding kan zijn, om hen die aan uitkeering geen behoefte hebben, even tueel te vragen, of zij bereid zijn geheel of gedeeltelijk afstand te doen, doch dit moest dan geheel vrijwillig geschieden. Nadat ook de penningmeester het voor stel nog had toegelicht, werd het voorstel van het bestuur in stemming gebracht, aan genomen. Bij de rondvraag verzocht de penning- meesterraee9ter verklaringen van ontslag u<s het Ziekenhius, alvorens die bij hem in te leveren, eerst door den huisarts te doen afteekenen. De heer A. Driebergen vroeg, of bij het veroorzaken van auto-ongelW ken geen verhaal, hetzii bi] eigenaar hetzij bii verzekeringsmaatschappij, was te ver krijgen van daardoor aan de veroeniffinc veroorzaakte kosten. Na eenige bespreking deelde het bestuur mede, in voorkomende gevallen met deze opmerking rekening te zullen houden, al was het ook niet bereid eenige gerechte lijke actie te ondernemen. De voorzitter eindigde hierna met een woord van dank aan de aanwezigen, en sloot, nadat nog was gezongen „De Avond zang", de vergadering met gebed. Auto in brand. Gistel-avond werd ontdekt, dat de caros- scrie van een auto van den heer H. C. alhier in brand stond. De hulp werd inge roepen van den commandant van de brand weer, den heer G. Vos. die in de nabijheid was. Het mocht deze gelukken den brand met emmers water te blusschen, voordat deze ernstige afmetingen kon aannemen. De brandspuit behoefde geen dionst to doen. Do oorzaak van den brand is onbe kend. Tuinbouw. Tegen alle verwachting in ia er d© laatste dagen een meerdere vraag gekomen voor waspeen, een artikel dat hier in groote hoe veelheden wordt verbouwd. Ook de prijs is hierdoor naar boven gegaan en gaat van f. 5.507.50 per 100 K.G. Grove peen wil nog niet, evenmiD kroten waarvan de prij zen resp. f. 12 peT 100 K.G. bedragen. Ook. voor roode en gele kool is weer min der vraag. De eerste gaan tot f. 10, gele van f 7,0010.80. Met uien blijft het slecht gaan. Betaald wordt van f. 0.60—1 p. 100 E.G. Veel moet hiervan als waardeloos worden weggeworpen. Nod. Herv. Kerk. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Kerk al hier ds. Ph. Peter te Yls/t (Fr.) SASSENHEIM. Bnrgerliike Stand. Geboren: Hemïcns Jacobu9 Jozephus en Dorothea Antoinette Josephina. z, en d. van H. Otto en M. G. van Leeuwen Alida, cL van A. G. J. C. van Breda en J. Bouw meester. Gehuwd- Arie van Diggelen, 31 j. en Lena Margaretha Dorsman, 22 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mej. M. van Velzen, Jacoba van Beierenlaan 17, van Warmond Mej. M. P. Verkerk, Hoofdstraat 175. van Alphen a d. Rijn. W. D. Knopperts, Menneweg 22 van Noordwijkerhout Mej. A. Bijkerk, Hoofdstraat 238, van Rotterdam Th. F. van den Bosch, Hoofdstraat 183, van Voor hout Mej. A. E. Kruithof. Hoofdstraat 85, van Legden Mej. F. V. K. Schaum. Jac. van Beierenlaan 7. van Voorhout. Vertrokken: C. Staring en gezin, van Hoekstraat 19. naar Anna Paulowna Mej. A. H. Nederland, van Teijlingerlaan 53, naar Uithoorn Mej. G. van Zuijlen, van Tiiloosstraaf 38. naar Oegsteeest Mej. J. B. M van der Klauw, van Hoofdstraat 119, naar Nijmegen Mej. A. M. Elstgeest, van Florisschoutenstraat 24, naar Alkc-made. VEURLEIDSCHENDAM. Voor een goedbezette zaal gaf de man- dol ine-vereeniging Conbrio een goedg> slaagde Momusavond. Een gedeelte van den avond was ingeruimd voor voordrachten en een tombola. Aan het einde dankte den voorzitter allen voor hun belanglooze mede werking. inzonderheid mevr. van der Steen uit Den Haag, welke bovendien een bloe menhulde ontving. Een gezellig bal besloot den avond. ZOETERWOUDE. De keuring van do dienstplichtigen der lichting 1931 uit deze gemeente zal gehou den worden te Leiden op Vrijdag 11 April a.s. RECLAME. H. P. H. KEEREWEFf4 BEGRAFENISSEN T., „ei- AUTO-TRANSPORT Aï»lnrt«rkM6. CREMATIE «762 De verdeie verlaging der rentetarieven een ongunstig symptoom Nieuwe daling op de katoen- en de tarwemarkt De stemming op de New-Yorksche Beurs betrekkelijk gunstig Invloed van het aftreden van Dr. Schaoht op den Duitschen wisselkoers en de beurs En nieuwe Indische Staatsleening Streven naar kostprijsverlaging in de kunt- zijde-industrie Herleving van den concurrentie-strijd op de potroleum-markt? Het feit, dat verschillende circulatie banken aan het oinde der vorige week haar disconto opnieuw hebben verlaagd, heeft niet tol een herleving van den beurshandel kunnen leiden, al zijn de tegenwoordige rentetarieven de laagste die sinds verschei den jaren werden bereikt. Wat ons land be treft. moeien wij teruggaan tot October 1927. om een officiëelen rentevoet van 31/3 p?t. aan te treffen Engeland had zelfs sinds 1935 geen officieel disconto van 4 pet. wekend, terwijl in Duitschland het bankdisconto met een noteering van 5 1/2 pet. het laagst is sinds Juni 1927. Reden tot veel verheu genis geven intusschen de lage geldkoersen vooralsnog niet. Veeleer zijn zij te beschou wen als een ongunstig symptoom, in zoo verre zij het uitvloeisel zij van de depressie, die handel en nijverheid thans doormaken, en waardoor de geldbehoeften van het za kenleven tot een minimum zijn teruggegaan. Dc onzekerheid, of de prijsdaling voor ver schillende producten wellicht nog verdere vorderingen zal maken, heeft tot gevolg, dat in tal van hranches mondjesmaat wordt ge kocht en zoo weinig mogelijk voorraden wor den aangehouden. Als gevolg van de lage prijzen is voor de gereduceerde omzetten nog minder geld noodig dan bij hoogere notee ringen hét geval zou zijn. In de laatsle weken heeft vooral weder de katoenmarkt reden lot bezorgdheid zegeven. Do katoenrrijs, die begin Januari te New York nog 17.43 een te per Ib. noteerde, en tot 15.40 cents einde Fohruari was gedaald, no teerde Dinsdag j.1. 14 cents per Ib waarop slechts een betrekkelijk gering herstel is gevolgd. Op de tarwemarkt is de rust even eens nog niet teruggekeerd De noteering voor harde wintertarwe le New York is ver der tot 109 3/8 cents per bushel gedaald, te gen 114 cents einde Februari on 138 cenls aan het begin van dit jaar. Het zijn voor namelijk de groote voorraden, die de markt blijven drukken, nu de mogelijkheid, dat deze geleidelijk door het verbruik zullen worden opgenomen, wegens den onbevre- digenden economischon toestand hoe langer hoe geringer wordt. Hot is inlus9chcn wel merkwaardig, dat juist de New Yorksche fondsenmarkt. die in veel sterkere male dan de andere effecten beurzen heirokken is bij den gang van za ken op de goederenmarkten, vrijwel de eenige uitzondering vormt op de ongunstige stemming, die alom ter beurze heerscht. Hoewel cenigszins aarzelend ontwikkelen de meeste koersen op de New Yorksche beurs zich toch in opgaande richting, terwijl de tendenz op de meeste beurzen aan deze zijde van den Oceaan juist den anderen kant uitgaat, in New Yorksche heurskringen heeft men blijkbaar nog altijd voldoende vertrouwen in hel recuperatievermogen van het Amerikaansehe bedrijfsleven, om de verwachting van een opleving, welke volgens velen niet voor het najaar te ver wachten zou zijn. reeds thans te verdiscon- teeren door den aankoop van fondsen op het verlaagde koerspeil. Voor zoover men zich hierbij beperkt tel de aandeden van goed gefundeerde maat schappijen. die tijdens de hoogconjunctuur een groot deel van haar winslen voor ver sterking van haar intrinsieke positie hebben aangewend, is tegen dergelijke aankoopen weinig in te brengen, wanneer zij tenmin ste geschieden door kapitaalkrachtige krin gen, die hij een eventueele verdere daling hun bezit niet onmiddellijk ten gelde beho»- ven le maken De Xovemher-dAbAcIe op do New Yorksche beurs heeft in elk geval het goede gevolg gehad, dal de speculatie heel wat voorzichtiger is geworden, zoodat koers- opdrijvineen en excessen als die, welke het vorige jaar aan de orde van den dag wa ren. in den eersten lijd wel achterwege zul len blijven Dat het Amerikaansehe publiek vooralsnog op zijn hoede is blijkt wel uit bet feit, dat de koersstijging binnen beperkte grenzen blijft, terwijl het herstel bovendien telkens opnieuw door de reactie wordl on derbroken. Van de Europeeache beurzen heeft vooral die te Berlijn meerendeels nog een onpret tig aanzien; lijdelijk was de stemming zelfs weder bepaald flauw, in verband met den onzekeren politieken toestand en het aflre- den van den President der Duttsche Rijks bank. Weliswaar had Dr. Schacht zich tij dens zijn Presidentschap weinig vrienden welen te maken door de d-kwijls rigoureuze middelen, die hij ter beschikking van zijn doel meende Ie moeten aanwenden Dit doel zelf. de stabilisatie van het Duitsehe ruil middel en de handhaving van deze stabili teit heeft hij echter nooit uit het oog verlo ren, en in de eerste schrik hebben velen zich afgevraagd, of wel een plaatsvervanger te vinden zou zijn. die mei even vaste hand als Dr. Schacht, de waardevastheid van do Duitsehe valuta boven alles zou stellen. De noteeringen der Duitsehe obligation, ook op de Amsterdamsche beurs, hebben, evenals de Duitsehe wisselkoers zelf, duide lijk den minder aangenamen indruk weer spiegeld dien het aftreden van den Rijks bankpresident veroorzaakte. Al spoedig heeft men er zich echter rekenschap van ge geven. dat de waarde van de Duitsehe Rijks mark. dank zij de sinds de valuta-stabifisa- tie genomen maatregelen, wel zoo hecht verankerd ligt dat deze niet gebonden is aan AAn persoon, welke beteekenis deze ook voor de Duitsehe volkshuishouding moge hebben De Duitsehe hankbiljettenciTculatie 's thans voor meer dan 70 pet door goud en buitenlandsohe wissels gedekt en de goud voorraad der Rijksbank is sinds het begin van dit jaar met ca. M. 180 millioen toege nomen. De Rijksbank heeft dan ook niet ge schroomd om tot een verdere verlaging van haar disconto over te gaan, en na een tijde- lijken teruggang van 59 52 tot 5932 heeft de Duitsehe wisselkoers zich hersteld lot nagenoeg het punt van uitgang De benoe-. ming van Dr. Luther tot President van de Duitsehe Rijksbank, die algemeen als „the right man on the right place" wordt be schouwd, heeft ook in het buitenland een goeden indruk gemaakt en de noteeringen der meeste Duitsehe obligatiën konden in de laatslc dagen het geleden verlies geheel of ten deele inhalen. fn andere vaste rente dragende fondsen gaat weliswaar iets minder om dan voor enkele weken het geval was, maar toch blijft dc grondstemming vast. De Neder- landsch-Indische regeering maakt van deze gunstige stemming der beleggingsmarkl ge bruik voor de uitgifte van een nieuwe lee ning. tot een totaal bedrag van f 37 880 000, waarvan echter slechts f. 16130 000 aan het publiok ter inschrijving worden aangeboden, daar 't restant reeds bij de pensioenfondsen elc. is geplaatst Bij een rente van 41/2 pet, wordt de leening tol een koers van 96 pcf. uitgegeven, dus iets beneden de beursnotee- ring dor oude 4 1/2 pet. Indische leeningen. Voor aandeden is de stemming op de Amsterdamsche beurs weder uitgesproken flauw geweest, vooral voor de leidende in- dustriëele fondsen, van welke Margarine Unie zelfs tot heneden de 300 pel. daalden, terwijl ook Philips een nieuw koersverlies boekten. Sleehls voorbijgaand trad echter eenig herstel in. Voor kunstzijde-aandeelen blijft de stem ming gedrukt, in verband met den ongun- stigen gang van zaken in de textielindustno en de lage prijzen, die thans voor kunst zijde-garens gelden, In een onderhoud, dat de redactie van ..Humf. Fin dezer dagen gehad heeft met een der leiders van de Aku werd de vraag, of de Aku bij de tegenwoor dige lage prijson nog winst maakt, welis waar bevestigend beantwoord. Ten aanzien van de kwestie, of deze winst tot uitkeering van dividend zal kunnen worden aange wend wenschte men zich echter nog niet uit te spreken. Rij de Alcu wordt thans doelbewust ge werkt aan verlaging van den kostprijs en de uitbreiding van den omzet, terwijl noode- looze uitbreidingen worden stopgezel, waar door men verwacht, weder tot gunstige re sultaten te zullen komen. Ook bij de andere groote kunstzijde-concerns is iniussehen het zelfde streven naar verlaging van productie kosten waar te nemen, eveneens door ver grooting van den omzet. De overproductie in deze tak van indusrie zal door bedoeld streven dus verder toenemen. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat eerst een inter nationale regeling van productie en afzet redding zal kunnen brengen. De pogingen in deze richting hebben echter tot dusverre niet tot een resultaat geleid, voornamelijk als gevolg van den tegenstand der Italiaan- sche ondernemingen die naaT het heet, een onevenredig groot deel opeischen van het door scherpe concurrentie veroverde afzet gebied. Op verschillende andere gebieden woedt in den jongelen tijd de concurrentiestrijd tusschen groote concerns eveneens weder heftiger dan nog betrekkelijk kort geleden. Dit is ook begrijpelijk, aangezien in een periode van afnemende vraag de neiging, om elkander den afzet afhandig te maken. wel moet toenemen Op de petroleummarkt schijnt de strijd tusschen de beide machtige groepen, de Koninklijke-Shell en de Stan dard Oil, weder te zijn herleefd. Dit is ten minste af te leiden uit de medcdeeling van de Koninklijke, dat de prijspolitiek van de Standard Oil in Ned. Indië voor haaT aan leiding was, haar benzineprijzen aldaar te verlagen Reeds eerder had een verlaging der benzineprijzen door de Standard Oil. ais afweer tegen hel binnendringen van de Ko ninklijke-Shell in bepaalde streken in de Verecnigde Stalen, waar tot dusverre de Standard Oil alleenheerschers was. de aan dacht getrokken. Af (e wachten blijft thans, of de nieuwe prijzenoorlog zich ook over andere gebieden zal gaan uitstrekken Reeds bij vroegere ge legenheden hebben de beide concerns her haaldelijk hun krachten gemeten zonder dat een van heide het onderspit heeft gedolven. Het eenige goede van zulk een strijd is, dat het publiek van de lage benzineprijzen pro fiteert. Aan de financieele resultaten der petroleummijnen kan dit echter niel ten goede komen De stemming voor aandeelen Koninklijke Petroleum, die sinds geruimen tijd gedrukt was, is in de laatste dagen in- tusschen eenigszins verbeterd, in verband met een vermindering der petroleumproduc- tie in de Vereenigde Staten I-evendige handel had plaats in aandee- len en claims Amsterdam-Rubber. Zooals verwacht was. heeft het aanbod de over hand gehad, en is de koers teruggeloopeu. Ook tabaksaandeelen waren flauw, nu de eersle ondershandsche afdoeningen uit d»n nieuwen nogs' hebben plaats gevonden tegen lagere prijzen dan die. welke voor de des betreffende merken in het vorige jaar wer den gemaakt. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week; Algemeene Kunstzijde Unie 105, 1061/2, 98. 99 1/2. Calvé -Delft 140, 131. Centrale Suiker Mij. 57 50 1/4. Margarine Unie 315, 293, 311 1/2. 297, 31)41/2. Philips Gloeilampen 461. 447. 450. Ned Kabolfahriek 398. 380 1/2. Aniem 316, 310. Intern. Crediet en Handelsver. „Roller- dam' 250. 341. Boeton Mijnbouw 176, 165. Koninklijke Petroleum 382. 3791/2. 385 3/4. Amsterdam Rubber 169, 140 ex claina 137 1/4 rdem claims f 1721/2. f 178, 1.170 Hessa Rubber 200. 193. Serbedjadi 120 111 Ned Scheepvaart Unie 1741/4, 170 3/4. Handelsver Amsterdam 559, 5541/2. Dell Batavia Mij. 397. 383. Deli Mij 343 333. 33.5. Senembah 403, 390, 393. 3-4

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 15