AGENDA. BUITENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE TELEGRAMMEN. HEDEN: Academie (K'.tin-audi;o:ium): Voordracht over het Katholicisme van prol. van Lies hout, 8 our nam. Academie (groot-auditorium): Lezing van prof. Drieach uit Leipzig over „Das organi sche Leben". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Leidsche Padvinders „Leeuwkengroep". „Droom van den Hop man". 8 uur. Vrijdag. Jïederl. Leger des Heils, Lammermarkt: Samenkomst. 8 uur nam. Nutsznal: Jongeren Vredes Federatie, Sjrekers mr. Jookes en P. J. Schmidt; 8 uur nam. Stads zaal (groote zaal): Cello-avond. Gregor Piatigorsky. 8 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e: (Casa Cara): Spr. ds. Lcenmans van Delft. 7f/> uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Maart a s waargenomen door de apotheken: A. J. Donk, Poezastraat 31, telet 1313, en G. F. Reyst. Steenstraat 35, telel. 136. DE ALGEMEENF TOESTAND De vlootconferentie Conferentie voor codificatie van het Internationaal recht. De leiders en leden der delegaties van de Vereenigde Staten. Frankrijk en Engeland hebben gistermiddag de Maandag begonnen onderhandelingen voortgezet, op grond van de intusschen plaats gehad hebbende rugge. spraak lusschen de Engelsche en Fransche Ministers van Marine en hunne deskundi gen. Het betreft hier een vraag hoe een mu dus vivendi te vinden voor de door Engeland on Frankrijk overgelegde cijfers voor de af zonderlijke scheepsklassen en vast te stel len welke sterkte de wederzijdsche vloten met inachtname van zekere beporkingen in 1935 zullen hebben. Deze technische werkzaamheden zijn echter buitengewoon moeilijk en gecompliceerd. Briand schijnt than9 minder belangslelling voor de Vloot- conferentie te hebben en heeft den dag groo- tendeels besteed met een pleiziertocht op de Theems te maken. Gisteravond ontving hij de Fransche joui nalisten. Men heeft den vasten indruk, dat de dag van gisteren één der critiekste van de conferentie is geweest en wellicht do beslissende. Briand zei tegen de journalisten: Mijn rol is geëindigd. De zaak zal morgen voor de delegaties komen. Briand zag er gedepri meerd uil en de atmosfeer in de Fransche kringen was somber. Het waarschijnlijkste lijkt op het oogen- blik een verdrag van de 5 mogendheden, waarin een zekere ontwapening bereikt wordt in den vorm van een vlootvacantie ten aanzien van den bouw van nieuwe slagschepen en waarin zooveel mogelijk van hef voorbereidende werk wordt opgenomen, dal den weg zal effenen voor een toekom slice vlootconferentie. Briand heeft duidelijk te kennen gegeven, dat het idee van een politiek verdrag van baan is Hiermee is dus ook de mogelijk heid van belangrijke vermindering van de Fransche tonnagecijfers van de baan. Aan de Italianen zou gevraagd zijn om met hun tonnagecijfers voor den dag te ko men. De Franschen zijn van meening. dat niets kan gedaan worden wanneer men a* Ilaliaansche cijfers niet kent De woordvoerder van de Engelsche dele gatie uitte de meening. dat de conferentie nog een maand zou duren Briand dacht, dat het slechts nog 14 da gen zou zijn. 9 Heden is te Den Haag bijoongekomen de conferentie voor de codificatie van het internationaal Recht. De volgende landen zijn vertegenwoordigd: Zuid-Afrika, Duitschland, Oostenrijk, Bclgic, Brazilië, het Britscbe rijk, Bulga rije, Chili, Cuba, China, Columbia, Dene marken, Egypte, Spanje, Estland, Amerika, Finland, Frankrijk, Griekenland, Honga rije. Engelsch-Indië, Vrijstaat Ierland. L-s- land, Italië Japan, Letland, Luxemburg, Mexico. Monaco, Noorwegen. Nicaragua, Nederland, Perzië, Polen Portugal, Roeme nie, Salvador, Zweden, Zwitserland. Tsje- cho Slowakije, Turkije, Unie der socialisti sche sovjetrepublieken, Uruguay, Konink rijk Zuid Slavië Totaal dus 44 landen. Onder d* vertegen voordigende staten rijn zeven niet-leden van den Volkenbond, t.w. Eevote. de Ver. Staten. Brazilië, IJs land, Mexioo. Monaco en Turkije. De Unie van socialistische sovjetrepublie ken is door een waarnemer vertegenwoor digd. P" oneningsritting had oïaats in dc Gra ft-like Zolen. Ook Z. K H. Prins Hendrik was daarbij aanwezig. Onze minister vhA buitoni znken, jhr. Beelaeris van Blokland hield eeo begreetingsrede, waarin hij re- tuigde van de warme waardeering van onze reercerine voor het doel, dat ter conferen tie wordt nagestreefd. Het recht 19 immers de hoeksteen van het gebouw der interna tionale organisatie Hij hoopte dan ook op per volledie welslaaen Voorzitter <*er confprentie ia mr. Th. Heemskerk die daarna het openingswoord sprak om dan in een uitvoerige rede de gpcehipdenis van de regeling der Internat, rcehtsnraak te schetsen en de bete^krnis daarvan uiteen te zetten Rij sloof rieh ann be de beste wenerhen. voor een slar gen der eonferentie geuit en wekte or> de uiterste kraehten ir> te «mannen het honge doel te bereiken al 'al daarvoor heel wat werk en geest noodig zijn. Het woord werd daarop nog gevoerd door sir Eric Drummond. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H M Koningin Wilhelmina. Hedenmiddag werd een tweede voltallige vergadering gehouden ter vaststelling van het reglement der conferentie en de be noeming van vice-presidenten en van den adjunct-eecretaris-generaal Vermoedelijk zal ook morgen een voltal lige vergadering worden gehouden ter rego- ling van verschillende punten de werkwijze betreffende. De commissievergaderingen zullen niet voor a.s. Maandag aanvangen: de2C wor den in het Vredespaleis gehouden. DUITSCHLAND. Het Yonngplan door den Rijksdag definitief aangenomen De crisis in Saksen, De Duitsche Rijkedag heeft het Young- plan in derde lezing met 205 tegen 192 stemmen en 3 onthoudingen definitief aan genomen. De meeste leden van de Beiersche volkspartij stemden legen het Youngplan, terwijl 3 hunner zich onthielden, o.a. pre laat dr. Leicht. De stemmingen duurden in het geheel 21/2 uur. Bij de stemmingen over de afzonderlijke wetsontwerpen werd de liqui datie-overeenkomst met Polen met 235 tegen 216 stemmen en 8 onthoudingen aangenomen. De overige liquidatie-overeen komsten werden met 256 tegen 194 stem men en 8 onthoudingen aangenomen. Bij deze stemmingen werden ook een motie ten gunste van de door de in beslagneming van Duilsch eigendom benadeelden en een motie, waarbij grootere bescherming voor de Duitsche minderheid in Polen wordt verlangd, aangenomen. De wetten be treffende de rijksspoorwegen en de rijksbank werden met groote meerderheid aangeno men, n.l. met 299 tegen 156 en met 307 tegen 150 stemmen. In beide gevallen ont hielden 3 afgevaardigden zich van 9temmen. Verder werd een motie der regeeringspar- tijen over de buitenlandsche politiek aange nomen, welke door den voorzitter van de centrumsfractie, dr. Brüning. was ingediend, waarin herinnerd wordt aan de verklaring van de deskundigen, dat het plan voor de schadevergoeding niet alleen door economi sche overwegingen, doch vooral door de politieke machtsverhoudingen wordt be paald Daarom moet de Duitsche regeering niet nalaten, met alle vredelievende mid delen te streven naar een wijziging van de toestanden van het verdrag van Versailles, zoodat niet de machtsverhoudingen, doch de gelijke rechten den grondslag voor de inter nationale betrekkingen zullen vormen. Bij de toekomstige ontwikkeling moet in hoogere mate rekening worden gehouden met de tevensbehoeften van Duitschland. In dezen zin moet ook de buitenlandsche politiek van Duitschland worden geleid. Voor een motie der Duit9ch-nationalen, waarin uitstel voor de afkondiging van' de Youngwetton wordt verlangd, stemde ruim een derde van het aanwezige aantal afge vaardigden. het minimum, dat door de wet wordt vereischt. De regeeringspartijen had den daarentegen een urgente motie inge diend, volgens welke de njkspresidont, in dien de Rijksdag en de Rijksraad de wetten hebben goedgekeurd, de desbetreffende wet ten kan afkondigen, ook als tevoren uitstel door ten minste een derde der afgevaardig den is verlangd. Deze urgente motie werd met 283 tegen 174 stemmen bij 4 onthou dingen aangenomen. Vervolgens had de stemming plaats over de communistische motie van wantrouwen en de motie der regeeringspartijen. waarin de houding van de rijksregeering wordt goedgekeurd De motie van wantrouwen werd met 277 tegen 169 stemmen en 18 onthoudingen verworpen. De meeste leden van de Beiersche volkspartij onthielden zich van stemmen. De voorzitter der partij, dr. Leicht. stemde tegen de motie van wan trouwen. De motie der regeeringspartijen werd met 248 tegen 170 stemmen bij 19 onthoudingen aangenomen. Bij deze stem ming onthield de Beiersche volkspartij zich in haar geheel van stemming. In parlemen taire kringen brengt men deze houding van de Beiersche volkspartij in verhand mei het voorstel van Pruisen tot wijziging van de bepaling, waardoor dc landen, die in finan cieel opzicht zwakker staan, bij de verdee ling der belastingen begunstigd zullen wor den. zitting van den Rijksdag eindigde des avonds om zeven uur. In de zitting van heden, die om 2 uur begint, zal de wet lot bescherming der republiek in tweede lozing behandeld worden In Saksen heerecht een rogeeringscrisis, die blijkbaar alleen door nieuwe verkiezin gen zal zijn op te lossen. De groote coalitie i9 mislukt tengevolge van de houding der Duitsche Volkspartij en de democraten wei geren nu een rechlschc meerderheid te steunen. FRANKRIJK. Hel onderwijsdebat. In de kamer kwam Herriot op vóór on derwijs zonder heffing van schoolgeld wat den staat jaarlijks meer dan 45 millioen zou kosten Louis Marin wenschte, dat het betreffende artikel uit de wet losgemaakt zou worden. Hij wenschte noch de gevangene van de vrijmetselaars, noch van de .iezulten te zijn Minister-president Tardieu betoogde, dat het hier niet om principieels vragen gaat, daar deze pas in Juni bij de behandeling van de schoolhervorming aan de orde ko men De Kamer werd daarom verzocht het betreffende artikel in den reeds door het kabinet Poincaró npgestelden zin aan te nemen. 273. In 'n mallemolen gingen d'anderen. Dat ding ging lïtcl snel in 't rond. Piero en Duim werden draaierig, keken benauwd naar den grond. „Dat valt me niks mee," zei de Lange, mijn maag in T ronde gaat „Mij ook," zei Piero, „blij zal 'k wezen, als 't ding weer eindelijk staat.'' 274. 't Gebeurde als ze verwachtten. Nauwelijks stond de molen stil, of dc baas vroeg hun dadelijk' „Of u maar betalen wil." „Betalen," zei Jan, ,,'k heb geen centen, 'k dacht U slaat hier voor plezier. „Ik kan ook niet betalen," zei Duimpje. De baas was woedend als een stier. ENGELAND. Labour-waarschuwing. - Nog eens de gods dienst-oorlog der sovjets. - Gandhi's marsch. Hoewel de nederlaag der regeering in het Lagerhuis geen gevolgen zal hebben, wordt van de zijde van Labour een soort waar schuwing geuit tegen een herhaling door te spreken van de mogelijkheid van verkie zingen in Mei of Juni. waarvan conserva tieven noch liberalen gediend zouden zijn! Op grond van de cijfers van de voorziene uitgaven die lot dusver voor het dienstjaar 1930/31 openbaar zijn gemaakt, berekent men, dat de nieuwe begrooting met een be drag van 781 millioen p.st. zal sluiten, d.i. 40 millioen meer dan verleden jaar Aan gezien 25 millioen van deze vermeerde ring uit gewone ontvanzslen bestreden moeien worden, liikcn nieuwe belastingen onvermijdelijk. In hel Lagerhuis is gistermiddag de vraag gesteld, of de regecring niet met alle andere landen, die vertegenwoordigers te Moskou hebben, kan samenwerken om druk op de Russische regeering uit te oefenen, teneinde de godsdienstvervolgingen, te doen ophou den Eventueel kan men dreigen alle gezan ten terug te roepen. Hendersón nnlwoordde, dat hij voorloopig geen zin had om het initiatief in deze van Engeland te doen uitgaan Toen vroeg een conservatief. of de regepring bij den Paus, die den eersten stoot tot een offieieele pro testactie had geeeven. had geïnformeerd welken weg het Vaticaan dacht in te slaan, nu het protest geep' uitwerking had gehad. Henderson antwoordde; dat de regeering geen inlichtingen bij het Vaticaan ingewon nen had. en het z i. oók niet op den weg der Engeischo regeering lag om zulke stappen te doen Als het Vaticaan plannen van ver dere strekking koesterde, zou men dit wel lanes de gebruikelijke kanalen vernemen Volgens berichten uit Bombay bestaat de door Gandhi persoonlijk geleidde troep, die een marsch maakt door Britsch-lndië, ten einde voor de onafhankelijkheid te ageeren, in hoofdzaak uit Hindoes. In de colonne be vinden zich slechts twee Mohammedanen, waaruit men terecht meent te mogen aHei- den, dat de Mohammedaansche bevolking niet bijzonder enthousiast is voor Gandhi's plannen. Dit blijkt uit het feit, dat in de Wetge vende Vergadering de Mohammedaansche afgevaardigden de regeering bijgestaan heb ben om de jongste motie van wantrouwen wegens de arrestatie van Patel, te verwer pen. Dit wordt veelheteekenend geacht we gens de omstandigheid, dat de Mohamme danen 1/3 van de totale bevolking van In- dië uitmaken. Op het moment, dat Gandhi zijn hoofd kwartier verliet, werd te Bombay een groote betooging gphouden. waarbij het tnt botsin gen met de politie kwam. Er werden win kels bestormd en de ruiten van het gebouw van het Engelsche blad „Times of India" werden ingeworpen Door de jeugd werd eveneens een manifestatie op touw gezet, waarbij getracht werd de Engelsche vlag naar beneden te halen Een vermogend koopman heeft een belangrijk bedrag ter j beschikking van Gandhi gestpld voor het uitvoeren van diens plannen Te Bombay is een soort van ..krijgsraad" ingpsteld. die zich tot taak stelt vergaderingen te beleg gen en aanhangers te werven Door dit in stituut worden groote hoeveelheden vlug schriften versnreid. die er op aandringen Gandhi tot het uiterste te steunen. Te Asali. waar pen 100-tal inwoners den optocht met vlaggen kransen en muziek onwac.htten, dangde Gandhi de regeering uit. hem aan (e houden' Als dit geschiedt, heeft hij Abbas Tavabia. de oppersle rech ter tot ziin opvolger aangewezen als le'dpr Verschillende filmondernemingen volgen Gandhi's marsch DE VLOOTCONFERENTIE. LONDEN. 1.1 Maart. (Ned. Tel. Ag.) Vol gens de .Daily Herald" zijn de bespre- kingen ter Londenscbe Vlootconferentie op het doode punt gekomen. Heden zullen de laatste pogingen worden gedaan om de kloof to overbruggen. DE DOUANE-CONFERENTIE GENEVE, 13 Maart (V. D.). De diploma tieke douaneconlerenlie zal Vrijdag een ple naire zitting houden om de Brileche gedele geerde. den minister van Handel, Graham, gelegenheid le geven het standpunt vjn Groot-Brittanmï ten opzichte van het Fran sche voorstel inzake de stabilisatie van de handelsverdragen en de consolidatie van de autonome douanetarieven in landen zon der tariclverdragen uiteen te zclten. DUITSCHLAND EN DE YOUNGPLANNEN. BERLIJN, 13 Maart. (V.D.). Vernomen wordt, dat rgkspresident von Hindenburg vanmorgen de wets-ontwerpen, die in ver band staan met het Young-pian, heeft on derteekend, met -Uitzondering van hoofd stuk 10, dat do overéénkomst met Pó'.en behandelt. Dit heeft echter slechte louter formeele beteekeni-s, aangezien dc over eenkomst volgena de grondwet nog een formeel onderzoek dient te ondergaan. Te- ne.gk met de onderteekening der gisteren door den Kjjksdag aangenomen wetten, heelt president von Hindenburg een mam- lest uitgevaardigd. BERLIJN, 13 Maart. (Wolff). Heden heelt de Rijlc-raad alle bij het ïoungplan be- hoorende wetten met 12 tegen 5 stemmen aangenomen. Beieren, Saksen, en Meck'.en- burg-Sehwerin onthielden zich van stemming. BERLIJN 11 .Maart. (V.D.) In het door president Von Hindenburg, tegelijk met de onderteekening der gisteren door den Rijks dag aangenomen Youngwetten uitgevaar digde manifest, motiveert hij waarom hij ondanks de vele verzoekschriften, die tot hem gericht zijn om zijn baodteckening niet onder dpzo wetten te plaatsen, zich daartoe niet raeendo to kunnen leenen en waarom hij het het beste voor de toekomst van Duitschland achtte het Youngplan t« aanvaarden TevcDs doet hij oen dringend beroep op het Duitsche volk om de onder linge partijgeaehillT te vergeten en elkaar over de grens der partijen, heen de hand te reiken om samen te werken aan den op. bnnw van Duitschland en de toekomst vaa het Duitsche volk. SPANJE. De verkiezingen in 1931 Volgens berichten nil Madrid zullen de verkiezingen in Spanje pas volgend jaar gehouden worden. De kiezerslijsten zul- len echter nog dit jaar g?reed gemaakt worden Men maakt daaruit de gevolgtrek king .dat de verkiezingen voor de prov. 'landdagen eo gemeenten in het begin tan het velgend jaar gehouden zullen worden. De parement-verkiezingen zouden dan pas daarna plaat- hebben. Of aandrang van de vertegenwoordigers van de boiteniand-iche pers is de oensunr or geheven voor buitenlandsche correspon denten. OVERWINNING VAN TARDIEU. PARIJS. 13 Maart (Havas). De1 Kamer heeft mei 320 tegen 260 stemmen de con clusies verworpen van de finaneieele com missie. om het aantal regeeringsleden te bepalen op 25. De regeering, die immers 33 leden telt. had do kwestie van vertrou wen gesteld Bij de schoolkwestie leed de regeenng weer een nederlaag, die geen gevolgen heeft» PARIJS, 13 Maart. (Ned. Tel. Ag.). In <Je nachtelijke zitting 'ter Kamer die gis terenavond om 9.30 begon, hc-eft heden morgen om tien uar de stemming plaats gehad over de inkom^tenbegrooting die met 476 togen 112 stemmen wer l aangenomen. De inkomsten bedragen 50-109 mill. fr. DROOG AMERIKA. WASHINGTON, 12 Maart (Reuter). Een zaak van het grootste belang voor millioenen Amerikanen is heden bij het Hooggerechts- hc»r der Ver Staten aanhangig gemaakt Het departement van justitie dat thans belast is met de naleving der drankwetten, heeft namelijk aan den Koogen Raad een beslis sing gevraagd in de principieels kwestie, of de knoper van sterken drank schuldig is aan samenzwering tot overtreding der drankwetten Tot nu toe was alleen de ver vaardiger de vprkooper en de vervoerder ajs strafbaar aangemerkt. JUWEELENDIEFSTAL. LONDEN, 13 Maart (V. D.). Uit het huis van mevr. Wilton-Frilmer. een dochter vao Lord Quecnsborough welk huis ge.egen Is aan de Hallstroet te Londen zijn haar ju- weclen tor waarde van 10 000 pond sterling in den afgeloopcn nacht gestolen. MOORDEN IN AMERIKA. NEW-YORK. 13 Maart. (Reuter). Bij twee verschillende schietpartijen in de Italiaan- sche wijk van Brooklyn zijn gisteravond vijf personen gedood Bij de eerste schietpar tij betrof het een man, die zijn vrouw, zija schoonmoeder en zijn zwager doodschoot, omdat, zooab? hij verklaarde, hij er genoeg van ha-d om met zijn vrouw te vechten. Op honderd metei afstand van dit drama wer den de lijken gevonden van twee manneg die volgens de politie twist hadden gekre gen over do verdeeling van het geld dat zij hadden ontvangen voor het binnensmok kelen van Italianen ïd de Ver. Staten. MADAME HANAU. PARIJS, 12 Maart. (Belg. Tel. Ag.) Ma dame Hanau heeft bij de Kamer van Afge* vaardigden een verzoekschrift ingediend, waarin zij de bescherming inroept der wet gevende macht tegen het machtsmisbruik waarvan zij het slachtoffer is. De petitie is verwezen naar de commissie voor de bur gerlijke rechtsvorderingen die rapport uit bracht aau den afgevaardigde Bardon." Deze heeft kennis gonomen van het dossier en zal verlof krijgen aan madame Hnnaa een bezoek te brengen. De commissie heeft hem verzocht ten spoedigste rapport nit brengen. Madame Hanau, die na dertien dagen gevast te hebben, zeer verzwakt is, moest 's avonds worden overgebracht naar het ziekenhuis te Cochin. RUSSISCHE PROPAGANDISTEN? NEW YORK. 12 Maart. (Reuter). De land- verhuizingsambtenaren hebbeD op Ellis Eiland twintig Russen gedetineerd, die be weerden naar de Ver. Staten te zijn peko men om door middel van de Russische han delmaatschappij Amtorg Amerikannsche machines te koopen. De genoemde maat schappij beweert echter, hiervan niets te weten. DE OVERSTROOMING IN ZUID-FRANKRITK. PAU. 12 Maart. fBelg. Tel. Ag.) Tenge volge van de geweldige regens zijn ook hier verschillende rivieren buiten haar oevers getreden er» hebben goheele landstreken onder water gezet. De bevolking is 7cer verontrust daar een totale stopzetting van het verkeer dreigt-. FRAUDE IN CANADA. OTTAWA. 12 Mrt. (Reuter). Et is een be vel uitgevaardigd tot inhechtenisneming teges d<> twee voornaamste makelaars firma's alhier die beschuldigd worden van samenspanning om het publiek te bedriegen. De firma, die twintig filialen heeft in het Westen van Canada is de zesde en een voornaamste op het gebied van het mijn wezen DE PAPEGAAIENZIEKTE. LONDEN. 13 Maart (Reuter). Dr. Spencer, do burgemeester van Ashton Tyne (Engl-e is heden gestorven aan de papegaaienzick'.e. Zijn vrouw en de verplegster zijn be:deo ernstig ziek. zijn vrouw is aan de beterende hand. Dit is het zevende sterfgeval aan e papegaaienziekte in den loop van dit jaar i Engeland. o STRIJD IN TORDANIE. JERUSALEM. 13 Maart. (YD). Berichleu uit Arabischen bron molden dal 33(1 grens van Trana-.Iordanb een sterke ">M* litische strijdmaehl ie .amengetrnkken 6 )9 reed? een'ge malen Inl gevechten men warhii talrijke dnnd.en *n go""" vielen Twee Engelarhe v'iegpr? neprgeiehnfen Dp ?triid gaat om hpl van de stedpn Ma én en Akaha 0"* steden in Trans-Jordanié zouden hcdr- zijn. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2