Koninklijk bezoek aan Utrecht Jlste Jaargang DINSDAG 11 MAART 1930 No. 2146S Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Rijkspostspaarbank. academische examens. motie aan de kamer van kooph. toegezonden. bloembollencultuur. firma's uit leiden en omstr. op de taarbeurs. arbeiders-tooneelver. „d. o. s." Het voornaamste nieuws van heden. binnenland, buitenland. Opening van het tweede Jaarbeursgebouw. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts per regel tooi axlTertentiên oit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 36 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cis bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week *0.18 Franco per poet 1. 2.35 portokosten. ft nummer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden. op MAANDAG 17 MAART 1930, des namiddags te twee nni, in het gebouw „tot nut van t algemeen". (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des iFonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid der Commissie txt het Onderwijs. 5439 2o. Praeadvies op het verzoek van L Schilder, om eervol ontslag als onderwijzer ü2 de school Schutterveld A. (41) Voorstel in zake de overname in eigen- la bij de gemeente van de particuliere ge- Wten van de voortuinen, behoorend hij snige aan den Zijlsingel gelegen perceelen (45) h Voorstel tot verkoop van een perceel fowterrein op het Raamland, gelegen aan i Fruinstraat, kad. bekend Sectie M. No. 18 ged. (48) Voorstel tot beschikbaarstelling van !den ten behoeve van het maken van een rimefilmpje van Leiden. (47) S). Voorstel tot beschikbaarstelling van len voor het aanbrengen van een nieuwe rating in de Pelikaanstraat. (43) Voorstel tot beschikbaarstelling van ■1® ten behoeve van het afwenden van rigevaar en het beteugelen van brand het Stedelijk Museum „de Lakenhal". (42) jh Voorstel tot beschikbaarstelling van ten behoeve van de aansluiting van gedeelte van wijk VI en van een ge- slie van wijk VII op dc centrale riolee- p (44) 9o. Praeadvies op het verzoek van het be- •jrvan de Vereeniging tot stichting en in feihouding van scholen met den bijbel te ^plgeest, om medewerking te verleenen stichting van een school voor gewoon Sfer onderwijs. (48) SCHOUW VAN WEGEN, LANEN. ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden, -ren ter algemeene kennis, dat te begin- op Dinsdag 1 April e.k. krachtens 17 der verordening van den 6en Juli Gemeenteblad No. 15), laatstelijk ge- bij de verordening van den 9 Juli (Gemeenteblad No. 22) op wegen ^■D' straten, enz. en wateringen en wlen, schouw zal worden gedreven over 4 wegen, lanen, paden, straten, kaden, ^cen, hofjes, stegen, sloppen of poorten benevens de daarin gelegen of behoorende bruggen en andere kistwerken voorzoover die bijzonder c-igen- 1,71 zijn. en, zonder verhindering door of ^e?e rechthebbenden, voor het publiek keer openstaan, alsmede over alle wate- en slooten, en de riolen ter vervan- daarvan gemaakt, benevens de daartoe ^oorende sluizen, duikers, buizen, toe- en dergelijke werken voor zoo- e die bijzonder eigendom zijn. 5480 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, küen, 11 Maart 1930, J**, tet postkantoor alhier en zjjne putoren werd, in den loop der maand, jMrtankboekjes ingelegd 114.426,48 J laagbetaald f. 77,54923. Derha! vemeer s*egd dan terugbetaald f. 36.877,25. aantal nieuw uitgegeven spaarbank- "p bedroeg 171. .""j® td'scbenkomst dezer kantoren werd Directie op staatsschuldboekjes inge- nominaal f.4550,— en afge- ';'en f 3.400,Derhalve meer in- afgeschreven f. 1.150,Het aantal ,7» nitgegeven staatsschuldboekjes be- "8 1. Bfslaa.gj} zijn voor het doctoraal-examen - ;'celeerdheid mej. M. A. M. Schilte Öi en ^eeren F- Delhez (Dor- A. J. Schuerman (Roelof Arends- 611 L. J, Kloproge (Scheveningen). PROF. Mr. A. H. J. M. VAN KAN. Benoemd tot lid van den Raad van Ned. Indië. Bij Kon Besluit is benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië Prof. mr A. H J. M van Kan, hoogleeraar aan de Reehtshoogeschool te Weltevreden, thans met buitenlandsch verlof. Adam Hubert Joseph Maria van Kan werd 18 Juli te Maastricht geboren. Hij studeerde aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam in de rechten en promoveerde aldaar in 1913 tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift, ge titeld: ..Bezitsverhoudingen". Hij verwierf daarbij de onderscheiding „cum laude". De inzichten, die hij in dit proefschrift om trent de bezitsverhoudingen ontwikkelde, muntten uit door zulk een helderheid van uiteenzetting en door zulk een voortreffe lijke argumentatie, dat hij reeds een jaar na zijn promotie benoemd werd tot opvol ger van wijlen prof Tichelaar als hoogleeraar in het Romeinsch recht aan de Leidsche universiteit Hij aanvaardde dit ambt den 21sten Januari 1914 met een rede, getiteld: „Vrije rechlvorming". Gedurende zijn professoraat aan de Leid sche universiteit behoorden zijn colleges tot de drukst bezochte. Aah zijn groote ken nis van hel Romeinsch recht en de ontwik keling daarvan paarde hij voortreffelijke eigenschappen als docent wat vooral uit kwam als hij het zoo bij uitstek moeilijke hoofdstuk betreffende het bezit behandelde. In latere jaren gaf hij, voornamelijk vooi a.s. Indische juristen, ook colleges in het oud-Fransqh recht. Doch niet tot het Romeinsch recht en het oud-Fransch recht bepaalde prof Van Kan zich. Dit bewees zijn benoeming in 1924 tot hoogleeraar in het burgerlijk recht aan de toen pas opgerichte Reehtshoogeschool te Batavia, waarvan hij tevens voorzitter werd. Hij gaf daar eenige jaren ook de colleges, in het Romeinsch recht en de vergelijkende rechtsgeschiedenis. Prof. Van Kan, die zich thans onderweg met verlof naar ons land bevindt, vervult thans op zijn reis hierheen een belangrijke opdracht van onze regeering in enkele we relddeel en. Ook kwam hij eenige malen voor op de nominatie voor raadsheer bij den Hoogen Rand hier te lande. Gedurende zijn professoraat bier ter stede was hij tevens geruimen tijd voorzitter van de juridische faculteit. Van zijn hand hebben verschillende wer ken het licht gezien, o.a.' Les causes econo- miques de la criminalité (1903); Inleiding tot de rechtswetenschap (in de uitgave „Volksuniversiteitsbibliotheek"); De vredes. gedachte in de middeleeuwen (Rede, Batavia 1025); Uit de geschiedenis onzer codificatie (Batavia 1927); Het rechtsconflict in de "Tragedie van .Teanne d'Arc (Rede. Welte vreden 1929); Les efforts de la codification en France (Parijs 1929); De teboekstelling van het procesrecht in de 18e eeuw (Wel tevreden 1929) enz. Van „Ons Belang". De Broodbakkerspalroonsvereeniging „Ons Belang" in algemeene vergadering bijeen, omvattende alle bedrijven hier ter plaatse, besloot eenparig de volgende motie te zen den tot de Kamer van Koophandel en Fa brieken van Rijnland, alhier. „Gelet op de nieuwe regeling, toegepast in het plaatselijk telefoonverkeer; van oordeel zijnde, dat de regeling van het gesprekkentarief tot groote schade en ongerief van hunne bedrijven is; dat op den duur deze regeling zal blijken te zijn een onhoudbare en ondragelijke last voor alle neringdoenden, en middenstan ders dat, daar de telefoon hel eenige middel is, waarmede de patroon steeds zelf in contact komt met zijn Clientèle, hetgeen voor den goeden gang van zijn bedrijf noodzakelijk is; dat hij zonder noodelooze kosten alle mogelijke inlichtingen kan krijgen, welke voor zijn bedrijf gewenscht zijn; dat nu al duidelijk gebleken is, dat aan biedingen en prijsveranderingen van ver schillende fabrieken en handelskantoren niet meer verstrekt worden, zoodat deze maatregel tot groote 9chade en ongerief van hun zaken is; verzoekt uwe Kamer met den meesten aandrang alle pogingen in het werk te wil len stellen, om met alle middelen, die uwe Kamer ten dienste staan te bevorderen, dat ter bevoegder plaatse maatregelen getroffen worden, dat dit zoo onpractische en groot ongerief veroorzakende systeem zoo spoedig mogelijk moge verdwijnen"; besluit deze motie te zenden aan de Kamer van Koophandel te Leiden en te doen publiceeren in de plaatselijke dagbladen en gaat over tot de orde van den dag. Lezing van ir. K. Volkersz. Dezer dagen had er in „Zomerzorg" een gezamenlijke vergadering plaats van de afd Leiden en O. van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de afd. Oegstgeest en O. van de Alg Ver. voor Bloembollencuflluur Als spreker trad op de heer ir. K. Volkersz. Rijkstuinbouweon- sulent te Lisse, met het onderwerp: „Schuur- behandeling van Tulpen" Nadat de voorz. de heer T. van Egmond, den heer Volkersz met enkele woorden ingeleid had, ving deze zijn voordracht aan met een uitvoerige en duidelijke beschrijving van de geheele ont wikkeling van den tulpenbol, vanaf den planttijd tot het rooien, Het een en ander zoo b.v. de verschil lende stadia, waarin de plant achtereenvolgens verkeert, verdui delijkte spr. met zeer mooie lichtbeelden» Deze foto's en dit geheele onderzoek zijn het werk van Prof Blaauw, hoogleeraar Ie Wageningen. die niet alleen de vorming van den nieuwen bol onderzocht heeft, maar ook den invloed van hooge en lage tempe raturen op den groei bestudeerd heeft Zijn onderzoekingen hebben geleerd, dat bij de planting in het najaar de toekomstige plant reeds geheel en al in het klein gevormd is en dat daarna alle deelen zich nog alleen moeten strekken en uitgroeien. Vóór dien tijd dus. gedurende den zomer bestaat de mogelijkheid om door een bepaalde behan deling verschillende resultaten te verkrijgen. Prof. Blaauw heeft met dat doel voor oogen de bollen na de rooiing bij elf temperaturen bewaard, wisselende van 34 gr tot 95 gr F. Daarbij bleek, dat bij 34 tot 48 gr. slechts een zeer langzame groei plaats vond. bij 82 lot 95 gr, evenzoo. bij 33 tot 78 gr daar entegen een zeer snelle groei. Dit is dus van groot belang in verband met de be stemming van de bollen, hetzij verscheping naar het Zuidelijk halfrond, kerstbroei, elis- tervorming, pnz. Al zijn onderzoekingen heeft Prof. Blaauw met de tulp Pride of Haarlem uitgevoerd en de heer Volkersz legde er bijzonder den nadruk op, dat men nu niet moet meenen, dal het met andere variëteiten precies het zelfde is. Als men dat veronderstelde, zou men wel eens geheel bedrogen kunnen uit komen. Na de pauze besprak de heer Vol kersz meer in het bijzonder de resultaten bij bepaalde temperaturen en zette hij uileen wat Prof. Blaauw de beste behan deling oordeelt voor een vroegen broei. Over het trekken zelf heeft de heer Volkersz niet gesproken, ook niet over waf Prof. Blaauw van den broei van Pride of Haarlem zelf mededeelt: misschien dat wij dat een volgen de keer eens mogen vernemen, daar die er varingen voor den kweeker van zoo mogelijk nog grooter belang zijn. Nadat enkele aan wezigen nog eenige vragen gesteld hadden, die de heer Volkersz beantwoordde, sloot de voorzitter de druk bezochfp en zeer geanimeerde vergadering na een hartelijk woord van dank tot den heer Volkersz voor zijn boeiende en leerrijke voordracht. Een grooter aantal firma's dan andere jaren uit Leiden en omstreken is op de Jaarbeurs te Utrecht vertegenwoordigd. De stands maakten, voor zoover wij dit op den voordag beoordeelen konden een uitsteken den indruk Aardewerkfabriek „De Rijn", v.h. II. Zaal berg. N. V., Leiderdorp. N. V. Zilverfabriek „Voorschoten" en Atelier voor Edelsmeed en Penningkunst v.h. Kon. Begeer. Voorschoten. Fa. H A. van Berkesteyn, Stoelrompen, kleinmeubelen, etc. te Waddinxveen. N. V. Wemink's Beton Mij., Leiden. Brouwer's Aardewerk „Vredelust", Leider dorp. N. V. Carley's Octrooi, Klokken. Voorburg. Van Dijk Junior. Bouw- en Wegenbouw materiaal. Alphen a. d. Rijn. „Imenexo". N. V. Intern. Handel Mij., Verlichting en Verwarming, Leiden. Kapok- en Matrassen f abri e'k „Kleine", Leiden Koninklijke Ned. Fabriek v.h. J. C. Zaal berg en Zn. N.V., Wollen dekens. Leiden. N. V. Leidsche Meubelfabriek, Leiden. Meubelfabriek Matse. Waddinxveen. N. V Stoommeubelfabriek Modderkolk en Dijs, Waddinxveen. N. V. Oosthoek en Zn.. Dakbedekking, cement enz.. Alphen a. d. Rijn. N. V. v h. Fa. van Rijn en Kloot, Dakbe dekking etc.. Alphen a. d. Rijn. N. V Koninklijke Stoomzeepfabriek v.h. Sanders en Co.. Leiden. Opvoering van >,Allerzielen". Gisteravond heelt bovengenoemde loo- neeivereeniging in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal het bekende tooneelstuk „Allerzielen" van Herman Heyermans op gevoerd. De voorzitter betuigde zijn vreug de over de groote opkomst bij deze eer ste openbare opvoering van dit stuk in Leiden, hoewel eenige, niet hinderlijke cou pures hadden aangebracht moeten worden. Spr. riep de clementie in van het publiek voor de slechte accoustiek in de zaal, waardoor een opvoering van dilettanten nog zwaarder wordt. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de opvoering van het drama, W3t wij ongetwijfeld eenieder voldoende bekend achten, dan dat wij over het stuk zelve hier nog zouden uitwijden, Door de langzame uitspraak der spelers, verloor het stuk vooral in het eerste be drijf helaas veel van de actie. Evenwel waren alle spelers ten volle voor hun taak berekend, hoewel enkelen er in het eerste bedrjf nog niet volkomen in wa»- ren. In het bijzonder zouden wij de beide pastoors en in de eerste plaats, pas toor hjansen willen vermelden, doch de anderen deden niet veel voor hen onder en de geheele opvoering stond voor dilet tanten op een zeer hoog pellf Voor een volgende opvoering verdient een vervanging der platen in de studeer kamer van pastoor Nansen door een beeld aanbeveling. Rest ons nog te vermelden, dat een tweetal ledc-n van .„Aufgepast" de pauzen met piano- en vioolmuziek aanvulden. B.H. de Koningin zal op 39 April da nienwe schntslnis Ie IJmniden openen. (Laatste Berichten, 1ste Blad). Indnikken van de vergrootte Utrechtache Jaarbeurs 1930 op den dag voor de opening (3de Blad). Bet tweede Jaarbeursgebouw door B. M. de Koningin geopend (1ste Blad), Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der drankwet (Binnenland, 3de Blad). Be termijn tot gevangenhouding van den verdachte van den moord te Bennekom verlengd (Gemengd, 2de Blad). De verdachte in de Rotterdamsche moord zaak-Lans is tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Rechtzaken, le Blad), Pessimisme over de conferenties te Londen en Genève (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). Naar een financieel compromis in Duitschland? (Buitenl. en Tel., late Blad), Ernstige spoorwegramp in Brazilië; bios coopramp in Korea (Buitenl, Gem., 2e Blad). Ook een rondgang door het Diaconessenhuis. Utrecht was vandaag in feestgewaad in verband met de plechtige opening van het tweede jaarbeursgebouw. Uit tal van particuliere vensters, vooral in den omtrek van het Centraalstation hoewel ook de binnenstad en de buitenwij ken niet waren achtergebleven alsmede van de openbare gebouwen wapperde de driekleur; de drukte in de straten en niet minder het feit dat de politieagenten voor deze bijzondere gelegenheid den blinkenden helm droegen, gaven kleur en leven aan het feestelijk aanzien der stad. Te 10 uur 10 arriveerden de Koningin en de Prins aan het Centraal Station, vanwaar de hooge gasten zich met het gevolg per auto naar het Vredenbijrg begaven. Op het sta tion en langs den Leidscheweg en het Ca- tharijnenburg had zich een vrij dichte me nigte opgesteld, die het Koninklijk Paar har telijk toejuichte. Te 10 uur 15 kwam de stoet ter Jaarbeurs aan. Het gevolg bestond uit mevr. G. C. gravin van Lijnden van Sanden- burg geb baronesse van Nagell, grootmeeste res; jkvr. A. R. A. H. M. O. baronesse van Heeckeren van Keil, hofdame; J II. F. graaf Du Monceau, opperceremoniemeester en grootmeester van het Civiele Huis van H. M., F. M. L baron van Geen, part. secreta ris van H. M., J. L. D. baron Sirtema van Grovestins, ordonnans-officier en J. W. Ter- mijtelen, adjudant van Z. K. H. De vorstelijke personen werden in het Ad ministratiegebouw ontvangen door de leden van den Raad van Beheer en de leden van den Raad van Bestuur van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen. Bij het binnentreden van de kamer van den Raad van Beheer bood de dochter van den voor zitter. mej. FeDtener van Vlissingen. aan H. M. de Koningin bloemen aan. Onmiddel lijk begaf het vorstelijk gezelschap zich daarop door den hoofdingang van het Eer ste Gebouw naar het Jaarbeursrestaurant, dat eenvoudig met palmen versierd was en waar een tweehonderd tal genoodigden bij een waren gekomen. Wij merkten o.m op: mr. dr. graaf van Lijnden van Sandenburg, vice-president van den Raad van State, Z.Exc. den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid, voorts dr H. Th. 's Jacob, commissaris d^r Koningin in de provincie Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, de gezanten van Amerika. Zuid- Afrika, Frankrijk. België Zwitserland. Oos tenrijk. Tsjecho-Slowakije. en Hongarije, Chargé d'affaires van Duitschland en Italië. G. Glaser, Attache Commercial van Frank rijk, dr. A. baron van Heemstra, oud-gou verneur van Suriname, mr. dr. A. Scholtens, secretaris-generaal van het Departement van Arbeid, ir. M. H. Damme, directeur- generaal van de Posterijen en Telegrafie, do Directie der Ned. Spoorwegen, de leden van Gedeputeerde Staten en de wethouders van Utrecht. De heer F. H. Fentener van Vlissingen. Toen de vorstelijke personen hadden plaats genomen, nam de voorzitter van den Raad van Beheer, de heer F. H. Fentener van Vlissingen. het woord. In zijn zeer uit voerige rede herinnerde spr. aan hel feit dit al wie geen vreemdeling is in de economi sche geschiedenis van het vaderland, weten moet, dat de leden van het Koninklijk Huis steeds zijn vooraangegaan. indien het goli de belangen van onze economische ontwik keling en onze volkswelvaart te behartigen. Na de totstandkoming van bet tweede gebouw in den breede te hebben gememo reerd. wierp spr vervolgens een terugblik in de geschiedenis van het Ned. Jaarbeurs- instituut. waarna spr constateerde dat de dag van heden zeer zeker voor de Ned. Jaarbeurs een heuglijke dag, een blijde feestdag ma? heeten Desniettemin al dus spr. zijn wij ons terdege van bewust, dat de thans nog steeds stijgende lijn van onzen groei onderbroken kan worden door meer of minder gevoelige inzinkingen. Daarom zullen we slechts na rijp beraad verdere stappen zetten op den weg der gelei delijke uitbreiding. Na allen, die aan het tot stand komen

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1