(T KATWIJK-AAN-ZEE H. J. PLANJE STER-TABAK UIT DE OMSTREKEN. EEN HEES Co RADIO 3852 Zangschool „K a t w ij k" Jaarlijksche Liederenavom» DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. 3 N00RDE1NDE No. 6 TELEFOON No. 221 SCHOOLSTAKING TE MANILLA Naar uil Mauilla gemeld wordt heelt eeo staking van 1U.OOO leerlingen van de 'agere school aanleiding gegcvcD tot verscheidene gewelddaden Gisteren poogden de stakende scholieren twee ambtenaren van hel depar lemen l van onderwijs te lynchen Zij werden echter ontzet. VRACHTAUTO DOOR HET IJS GEZAKT. Op een meer bij Tavestehuis in Finland is een ontzettend ongeluk gebeurd. Een vrachtauto met 13 personen, die in volle vaart over een dicht gevroren meer reed, zakte door het ijs. Bet gelukte nog 8 ar beiders !e redden; de overige 6 zijn ver dronken. De lijken zijn nog niet gevonden. ERNSTIGE BRANDEN IN SALONIKI. In den laatsten tijd zijn te Saloniki her haaldelijk groote branden uitgebroken in de opslagplaatsen van tabak. Gistermorgen is weer een groote opslagplaats van 260.UOO K.G. door brand verwoest. De schade be draagt 1V4 millioen gulden. EEN VREEMD „INCIDENT". Uit New-Orleans wordt gemeld, dat daar bijna een incident had plaats gehad ten gevolge van het feit, dat de gouverneur van Louisiana deo commandant van den Duitschen kruiser EmdeD en den Duitscbea consul-geoeraai heeft ontvangen, gekleed in een groenen pyama, eeD roode kamerjapon en blauwe slaapkamerpantoffels. De Dutt- sche bezoekers waren verontwaardigd over ceo dergelijke behandeling en dreigden on middellijk heen te gaan. tenzij buD excuses werden aangeboden. De gouverneur toonde zich verbaasd Hij was van meening, dat bij de bezoekers had behandeld als „vrien den des huizes." Nochtans heeft de gouverneur zijn ex cuus gemaakt en het incident eindigde met het lossen van zeventien saluutscho ten een bezoek door den gouverneur, in zijn officieel tenue, aan de Emden. DE MOORDEN TE DUSSELDORF. De door de communistische Freiheit dezer dagen gepubliceerde z.g. Mörder- brief, die door de redactie van het blad aan den leider van het „Sexualwissen- schaftliches Instiiut", dr. Hirschfeld wae toegezonden, werd gistermiddag door de recherche op last vao het O. M. te Dussel- dorf in beslag genomen en naar Dusseldorf opgezonden Dr Hirschfeld heeft tegen dezen maatregel geprotesteerd daar hij sis medicus tot geneimhouding verplicht is. Het heet, dat hij een onderzoek wil uitlok ken, of de politie tot het nemen van haar maatregel bevoegd was. Dr. Hirschfeld staat overigens op het standpunt, dat de 16 pagina's lange brief een mystificatie is. DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. De berichten over de overstroomingen in Frankrijk nemen steeds funester omvang aan. De geheele vallei der Dordogne is overstroomd en de rivier voert boomen, meubels etc. mee. Io het departement van de Tarn worden zes dooden gemeld. Te Lavour zijn de fa brieken verwoest en zijn een tiental hui^n ingestort. De electrische stroom is afgesne. den. De Tarn daalt echter De schade in de departementen wordt op circa 100 millioen geraamd. Bij de reddingsoperaties zijn een officier, twee onderofficieren en 4 soldaten gedood Tardieu heeft een bedrag va'n 100 000 franken ter bes-hikking van de prefecten der vijf overstroomde departementen laten stellen bij wijze van eerste hulpverleening. EEN VASTENAVOND-GRAP. Do bewoners van het mijnwerkersplaate- je Cheoter-le-Street in Durham had den verleden jaar een nieuwe manier van viLtenavond vieren ingevoerd, die bestaan had in een partjj voetbal door al wie er aan deelnemen wilde in de hoold-lraat van het stadje. Deze wedstrijd was tot groot genoegen van alle inwoners gehouden, be halve van enkele winkeliers, die de pret met gebroken winkelruiten hadden moeten betalen ,die de verzekering weigerde te vergoeden zoolang zjj geen verhaal op de daders kon krijgen. Du3 hadden de winke liers, toen dit jaar weer geruchten van een voorgestelde herhaling de ronde de den, de politie verzocht hun eigendommen to beschermen en den „wedstrijd" te ver bieden. Gistermiddag klokslag één uur werd de eerste voettal in Hi;b Street afgetrapt en voertgetrapt tot aan de rivier, waar de bal door een paar agenten in beslag werd genomen. De „spelers" deden een gecom- bineerden aanval op de agenten, die ech ter stand hielden en voorloopig vast twee belhamels arresteerden. Een oagenblik later vloog de tweede tal door een winkelruit, maar de politie deed nu een charge en nam onverbiddelijk iederen bal al, die nog docr de bevolking aan bet ro'ien werd ge bracht Natuurlijk lokte dit ontreden pro tester. der bevolking nit en cfe gewapenJe macht moe^t nog een parr jonge mijnwer kers een paar uren opbergen, maar ten slotte zegevierde het gezag met acht voet ballen en zeven airrestanten tegen nnl (N.R.Cr t.f. AARDSTORTING OP MADEIRA. Ten gevolge var, eeD geweldige instor ting van rotsen, die in de zee terecht kwa men bij Kaap Giram eD de hooge golven, die daardoor ontstonden, zijd verschillende personen gedood en talrijke gewond. RECLAME. ->*' S» - Er is een zeker aantal niet- pijprookers, die meenen, dat het te veel moeite is om telkens een pijp testoppen. Laat hen het eens prooee- ren met Dan zullen zij het stoppen van een pijp niet langer lastig vinden, maar het be schouwen als voorberei ding tot een heerlijk genot. 1904 HILLEGOM. ERNSTIGE AANRIJDING IN DEN NACHT. Een wielrijder overleden. In den nacht van Maandag op Dinsdag reden twee fietsers en een auto van Lisse naar deze gemeente Bij de steenfabriek zou de auto de fietsers passeeren, maar door te weinig uitwijken naar links of door welke oorzaak ook (de politie stelt een ern stig onderzoek in, wat nog loopendo is) wer den de fietsers aangereden De gevolgen waren ontzettend; de bestuurder van de auto J. v. d. V uit Voorhout, was zoo ge schrokken. dat hij weg liep en in 't water terecht kwam. De tweede inzittende. S. G. H.. uit Hillegom, liep direct naar een ge neesheer te Lisse om hulp te vragen. De rijwielen waren totaal versplinterd, de radiator van de auto was ingedrukt, een ge deelte van de motorkap lag onder een der rijwielen Van de beide wielrijders was de heer P. H. Damen. een 22 jarige jongeman, te Voorhout woonachtig zwaar gtwond Op de straat lag eon groote plas hlqt-d De hem vergezellende dame, mej Van H uit De Zilk. was niet zoo ernstig getroffen. Op de plaats van hel onheil verschenen de politie van Hillegom. de rijksveldwach ter van Lisse, en de doktoren Versluys van Hillegom en Haase van Lisse De heer D. werd per ziekenauto van Hil legom vervoerd naar het St Joscphgeslicht; tijdens het vervoer is het slachtoffer helaas overleden De toestand van mej. Van H.. die thuis verpleegd wordt, en een lichte hersenschud ding heeft, was tamelijk goed. De beide auto-rijders kregen geen letsel. De politic van Hillegom. die het onder zoek leidt, heeft de auto en het lijk van D. in beslag genomen. Alle vier bij het ongeluk betrokkenen kwamen van een feestje te Lisse. Ter vervulling van twee vacatures aan de openbare lagere school, door het ont 6lag aao W van (ngeD en de aanstelling van een 7e leerkracht, zijn de volgende voordrachten opgemaakt. Ie vacature: S. Mensonides te Delft, 2. W. Mekes te Rotterdam 0 L. Jonges te Haarlem; '.'e vacature1 W Mekes te Rotterdam, 2. L. Mensonides te Delft, 3. L. Jonges to Haarlem. brengt U de geheele wereld in Uw huis. Geheel com pleet in groote salonkast met antenne f. 200.—. Betaalbaar met f. 10 per maand Vraagt nog heden Catalogus No. 3 bij; W. A. GOU W. Voorstr. 64-66, Hatwijk i. Zee Dir. N. VAN BEELEN Donderdag 6 Maart a.s. in de Zaal v. Chr. Prot. Bel. Aanvang kwart voor acht -lï'SO Plaoobegel. v. D.v. d. REEK Toe^nnesbew. t. 0.30 in y. d. LEE's Boekhandel en 's avonds aan de Zaal 259 Doch onder den mast stond Jokko's baas en dreigde het brutale dier. „Kom gauw. naar beneden, Jokko, kom, gehoorzaam, kom dadelijk hier." De matrozen bezig op dek, hadden in Jokko heel veel schik en zeiden tot den schreeuwenden man: „zeg maak je niet zoo dik." 260. „Ja, meneer,"-zeide een matroos, „vergeet niet 'tis maar een aap." Doch de vrouw wier hoed Jokko had, zeide: „straf dien leelijken knaap." Ook Jan zei: „heuscb het is 'n goed dier, het deed nimmer iemand kwaad." En Piero deed ook een goed woord voor zijn ouden kameraad. Wij hebben weer een reuzen-sorteering in de bekende JONGENSPAKJES, geheel gevoerd, leeftijd 6 tot 14 jaar, in prijzen vanaf f. 5.90, en dan die fijne HEERENCOSTUUMS vanaf f. 14.50. Komt U eens zien, of vraagt maar een zichtzending aan en wij brengen direct een reuzensorteering thuis 11=1 SE NOORDWIJK. Oudste inwoonster overleden. Onze oudste inwoonster Mej C v. d. Berg is in den ouderdom van ruim 99 jaar over leden. De agent van politie A W Kampman alhier is met ingang van 16 Maart als zoo danig benoemd te Voorburg. NOORD WIJK-BINNEN. Gevaarlijk spel! De 14-jarige F. K. alhier wilde in de Molenstraat op een rijdende «chelponkar klimmen met hel gevolg dal hij met zijn beenen lusseben de spaken van een der wielen van bedoelde kar geraakte Dr van Nes verteendp dp eerste hulp De verwon dingen waren gelukkig niet van ernstigen aard Men wanrsehuwp de jeugd voor deze roekeloosheid! Het geval is hier wonderlijk goed afgeloopen! Door een aulo toehehoorende aan de fa S te Leiden werd alhier in dp Kerk straat een der markiezen van den winkel van den heer L K stukgereden De schade zal door de fa. S worden vergoed. OEGSTGEEST. HET AFSCHEID VAN BURGEMEESTER A. J. VAN GERREVINK. Oldemarkt brengt hem dank. Ónder enorme belangstelling heeft Burge meester van Gerrevink afscheid genomen van de gemeente Otdernarkl. in een speciaal belegde openbare zilting van den gemeente raad, onder voorzitterschap van den hear E R. Kraak. Mevr. van Gerrevink was mede aanwezig Aan het slot der vergade ring sprak de heer van Gerrevink een af scheidsrede. waarvan wij het volgende ont- leenen: De heer van Gerrevink zegt allereerst dat zijn benoeming te Oegslgeest. die zonder twijfel oen zeer eervolle is. hem ten zeerste verheugt Ambtelijk zegl sprwijl de eco nomische toestand van dit deel van ons land aan de plaatselijke overheid veroor looft een meer intense behartiging van de haar toevertrouwde belangen en daar vraag stukken aan de orde zijn. waarvan een ge meentebestuur in hel Noordwesten va». Overijssel zelfs niet mag droomen zoodai de gelegenheid voor een ervaren burgemees ter. om zijn krachten aan de belangen der gemeenschap te wijden, daar veel ruimer is. Persoonlijk in de eerste plaats, wijl deze benoeming voor de toekomst van mijn ge zin voor de opvoeding van mijn kinderen, wijde mogelijkheden opent, die wij hier noode hebben gemist, en in de tweede plaats, wijl de nabijheid van groote en goede bibliotheken tot het toegeven aan mijn voornaamste liefhebberij, de vakstudie, ruimschoots gelegenheid biedt. Zoo is dan mijne heeren na een twintig jarigen gezamenlijken arbeid in het be'ang der gemeente Oldemarkl. het oogenhlik van scheiden daar Terugziende op dezen veeljarigen arbeid is mijn gemoed gerust Enkele belangrijke verbeleringen heb ik in dien tijd mei uw medewerking heeren leden van den raad. tot stand mogen brengen, andere had ik gaarne wil'en aanbrengen maar zijn afge stuit op de geringe finaneieele draagkracht van de bevolking dezer gemeente of eet, enkple maal op hel niet hegrijppn door de belanghebbenden zelf van de heilzame -■trekking van hel voorgestelde Wellicht heb ik ook een enkele maal I misgelasl. Ongetwijfeld zal ik dat gedaan hebben Maar één ding durt ik zeggen. Nimmer heb ik met mijn voorstellen met mijn ambtelijke handelingen, iets anders bedoeld dan het belang der gemeente Olde markt en haar ingezetenen tk durf ver klaren, dat ik die belangen gedurende de bijna twintig jaren van mijn verblijl iner op het hart heb gedragen. Het oordeel over de- vraag, of die voor stellen en die handelingen altijd en onder alle omstandigheden juist waren, komt mij natuurlijk allerminst toe. Maar, mijne heeren dil alles neemt niet weg dat men, na een twintig jarig verblijf in de gemeente, na ee-n twintigjarigen arbeid in het plaatselijk beiang, na twintig jaren in zoovele opzich ten lief en leed met haar inwoners Ie hebben gedeeld, niet meer alle gelegde banden kan doorsnijden of losmaken zonder pijn Inderdaad, nu ik sta op het punt van heengaan, voel ik maar al Ie goed dit niet ongestraft te zullen kunnen doen. Samenwerking met den raad. Met u. heeren leden van den raad der gpmeente. heb ik jaren lang op de meesi aangename wijze samengewerkt Verschil van meening in de vragen van gemeente beleid kon die samenwerking en onze steeds aangename persoonlijke relaties niet ver storen. Nimmer hebt gij mij. ook bij verschil van inzicht, uw vertrouwen ontzegd nim mer hebt gij u. in het vermeend belang uwer partij of in het belang uwer eigen herverkiezing laten leiden lot het voeren e infer oppositie quand néme of tot hel pro- voceeren van incidenten in uw vergaderin gen Er zijn minder gemeenteraden in ons land. waarvan dit zoo algemeen gezegd kan worden dan gij wellicht vermoedt. Ik schenk u mijn vriendelijken dank voor het mij geschonken vertrouwen en voor de aangename wijze, waarop gij in uw verga deringen do godachlenwisselingen hebt ge voerd Meer van dageiijksche beteekenis, en ook meer vertrouwelijk heeren weihouders was hel ambtelijk rapport met u De vergade ringen van hel college zijn niel openbaar en vanzelfsprekend drukte deze omstandig heid op onze Jjijeenkomsten den stempel van groote vertrouweliikheid en van meer rustige overdenking van de behandelde onderwerpen Er was onder ons zeer weinig verschil van meening omtrent de wijze waarop, en de richting, waarin de gemeente Oldemarkt moet worden bestuurd en zoo konden wij bijna steeds tot geheele overeenstemming geraken ten aanzien van de aan den raad uit te brengen adviezen In de zeer spo radische gevallen, waarin zich een meer diepgaand verschil van meening deed gel don. hebt gij de uwe gegeven met een objectiviteit, een tact een juist begrip van toestanden en verhoudingen in de gemeente, die mij eerbied afdwingen en waarvoor ik u al lijd dankbaar zal blijven Onder die omstandigheden waren onze bijeenkomsten voor mij een wekelijks terug- keerende genotvolle arbeid waaraan ik mij met vreugde wijdde en waaraan ik steeds met genoegen zal terugdenken Buiten de vergaderingen van het entlogo hebt gij steeds getoond een volkomen juiste opvalting te hphben van de staatsrechtelijke positie die de wel aan hel college en aan den individueelen wethouder heeft toegekend Ook voor deze strenge handhaving van de collegialitPi! van hel dagetiiksch hesluur een door de Gemeenfpwel zeker gewilde opvalling die in den taatslen lijd meer en ineer in hp' gedrang komt, weet ik u mijn vriendeliiken dank Vervolgens hr.nchl spr. eon bijzonder woord van dank aan zijn vriend E R. Kraak die zoo dikwijls hel burgemeester schap voor hem heelt waargenomen Hierop richtte hij zich vol lof tot den heer J. van Essen, gemeente-secretaris en leide ambtenaar ter secretarie der gemeente Tenslotte memoreerde spr. hel werk v het overige secretarie en gemeenlepersom De voorzitelr de heer Kraak, richi daarop het woord tot den heer van Gen vink en wenschte hem met zijp benoemt hartelijk geluk Hij dankte hem voor all wat hij in hel belang der gemeente hei gedaan, terwijl ook Mevr van Gerrevink deze hulde betrokken werd Hel oudste lid van den Baad in zitting jaren sprak eveneens woorden van gelu wensch, alsook de heer van Essen name het secretarie-personeel. Wij kloplen na tevergeefs bij U aan aldus spr wanne u5j II' dm steun vroegen In het bijzond bracht spr hem dank voor de aangenan samenwerking. Tenslotte werd hel woo gevoerd door notaris Molenaar aldus de l\ Crt Ook deze eindigde mei de beste wei schen uit te spreken voor den burgemeesl en zijn gezin. Burgemeester van Gerrevink dankte tei siote diepgetroffen voor alle blijk van hart lijkheid en de geschenken, getuigend ti waardeering. De heer Sneep bood namei den Raad als een blijvend aandenken aa de gemeente een Devenler Tapijt aan Door den heer Kraak werd deze belai| rijke vergadering geslotoD. SASSENHEIM. De Mottiger Vaart. Op het kantoor der N.V. voorh. Speelml Zonen alhier had een spoedvergaderil nlaats, die werd bijgewoond door bijna al belanghebbenden. Het werk, dat opgedragen wa9 aan d firma Polman te Haarlemmermeer, m op last van genoemde N V. stopgezet. De firma Potman had bij de aannemin 2 opgaven verstrekt, n.l een voor I 3330 waarbij de aannemers zelf voor de uit t baggeren specie zouden zorgen en een vot. f. 2300, waarbij de specie uit de bagger machine in schuiten zou worden geïnde» waarbij dan de gemeente Sassenheim W zorgen voor het verdere vervoer. Nu wenschte echter de gemeente Sassen heim die specie niet meer in ontvangst h nemen, omdat de kwaliteit dier specie nia geschikt is voor demping van de Nieuw Haven, lerwijl bovendien de gemeente dl beschikking kreeg over dempingsmaltriaal dat verkregen wordt door de circa 150 H lange verlenging van de Onrihnven Op bovenbedoelde spoedvergadering kwan dus de vraag naar voren of met de gering moest worden doorgegaan of dal b" werk moest worden stopgezet. Met algemeene stemmen werd beslolel het werk voort te zetten, mits de meerder» gelden hij elkaar gebracht zouden warden, want de firma Polman verlangt, nu zü r<jj verder voor het vervoer der specie moet zorgen f 3030, daar zij berekent, dal hel verwerken van de tot nog toe vrijgekomen specie haar f 300 gekost zou hebben In dit geval zou dan de gemeente Sassen heim van hel subsidie ad f. 700 aan «4 Molliger Vaart nog f 400 moeten betafen. wat de wethouder de heer Bader en »f' Raadslid Joh Speelman, die heiden wk aanwezig waren, beloofden te zullen verde- digen. Er bleef dan nog een tekort van 15 i>CL over de door belanghebbenden lotgerejd» hijdragen. wat alle aanwezigen wilden bij betalen. indien de gemeente Sassenheim subsidie ad f 400 hetealL Daarop ia voorloopig toestemming g»?e' ven om het werk voort te zetten. Nieltegenstaande het waterschap n'jir- lond het onderhoud heeft van deze vaar.. op het verzoek van het gemeentehefluu van Sassenheim om subsidie, dnnr Hiinlsn afwijzend beschikt, wat zeer werd brijeu Bij demping van water wordt door Fijn.»" steeds f 0 20 per kuh. M verlangd, r™" het verwondering haarde, dal Riinlnnd wilde doen nu hel gaal om een zeer W» rijke uitdieping, ie meer daar Rijnland danks zijn onderhoudsplicht lal "ag nooit iets aan deze vaart heeft gedaan Door de afd Sassenheim van de Nfd. 34 alle Vereen tot Dierenbescherming leerlingen der hoogste klassen (3D scholen een prijsvraag wnrdpn ven Hiervoor zijn mocie prijzen haar gesteld WARMOND. Naar men ons mededeelt heef- heer C van Zeijl voor zijn henneming raadslid bedankt Opvolger is Ihans o? C. Wilbrink van de Chr. Hist, lij»!- j

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6