UeAkad&S ChmmOuoücAeAA ZIJN LAATSTE WENSCH r Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 3 Maart 1930 Derde Blad No. 21461 BINNENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. FEUILLETON. Het conflict in de Nederlandsche Reisvereeniging. HOUDING DER COMMISSIE VOOR DE ZEEREIZEN AFGEKEURD. Ben nieuwe commissie van onderzoek. I Zaterdag 19 de Ned. Reisvereeniging in helN. V.-huis te Utrecht de buitengewone ilgemeene vergadering begonnen ter bespre- ting van de grieven die gerezen zijn tegen ce commissie voor de zeereizen, speciaal in rprband met de Barcelona-reis. De vergadering begon al heel rumoerig. Dadelijk werd er al te-gen geprotesteerd, dat de bijeenkomst, welke eigenmachtig door ten voorziter belegd was. niet wettig kon [zijn. Na langdurige discussie werd met op één na algemeene stemmen door deze- ver kering, waarvan men niet wist. of zij wet tig was of niet, een motie aangenomen om Laar niet wettig te beschouwen met alle con- squenlies van dien. De voorzitter oordeelde, dit men, indien niet juridisch, dan toch moreel aan de motie gebonden was. Er gingen ook nog stemmen tegen op, dat mr. v. d. Flier naar men zei, in de aan- nngige kwesties een partijdig man, de vergadering leidde. Sommigen vonden dat ■e voorzitter zoolang kon blijven zitten, tot dat hij onpartijdig bleek. Men besloot echter <ie leiding volkomen in zijn handen te laten. Eerst na deze onrustige inleiding werd de kwestie waarom men eigenlijk samenkwam aan de orde gesteld. De langdurige discussies droegen een fel karakter. Eenige afgevaardigden f keurden het af, dat de commissie van onderzoek alleen uit hoofdbestuurders bestond. De heer van Staveren (Den Haag) eischte dezen avond nog opheldering van de vraag tide heer van Waard inderdaad gratis ver teer voor zijn echtgenoote bij de Scheep- taart Mij. had gevraagd. Verschillende afdeelingert vereenigden zich ip ?en motie om een grondig onderzoek door een commissie in te stellen, zonder d-irin hoofdbestuursleden op te' nemen. De vergadering werd daarna geschorst. Voor een vrij wat geringer publick kwam it penningmeester der N. R. V.. de heer Bikker gisteren als eerste sprc-ker aan het *wrd Hjj verklaarde zich tegen de beschut ting van den heer De Leeve en wees er dat hij 17 jaar geleden de bondskas had 7ergenomen met een tekort van f. 1000. tins is o.m. een stamkapitaal gevormd i f. 44.000. Vroeger bleef het geld renteloos liggen. H Centraal Bureau controleert automa- :h den penningmeester, ien accountantsonderzoek. Zaterdagmor- i plotseling opgedragen, leverde een gun- resultaat op. Spr. richt verschillende ^huldigingen tegen de heer D. Leeve. De "rgadenng kreeg een dergelijk rumoerig irakter dat de heer Bakker moest dreigen RECLAME. Nat cn öuur weer bevorder! hel optreden van verkoudheidsziekten (influenza, griep enz.) en de verspreiding daar van. Men desinfecteere daarom mond-en keel de zaal te verlaten. Spr. verdedigde verder zijn beleid als penningmeester en ver klaarde nooit een cent te hebben geprofi teerd Een commissie van onderzoek zal spr. graag tegemoet zien. Repliceerende verweet de heer De Leeve den voorzitter f. 160 te hebben gefiateerd voor de Nederlandsche Jeugdherbergen Cen trale zonder voorkennis van het Dagelijksch Bestuur. De heeren van Zwijndregt en van Waard, hoewel ernstig beschuldigd, weigerden in het openbaar op de zaak verder in te gaan. terwille van den naam van de ver- eeniging. Vervolgens moet de vergadering een oogenblik ge'sclhorst worden door de talrijke interrupties, waarbij men aan spoorde te eindigen. Nadat de heer Dominicus het woord ge voerd had. sjprak de voorzitter. Wat de Barcelona-reis betreft verklaarde hij de zaak binnenkamers te hebben willen hou den. omdat hij zich terwille van de Reis vereeniging het openbaar worden der din gen schaamt. Spr. venledigde zicht vervol gens tegen verschillende aantijgingen en besprak de kwestie der belangeloosheid van den leider. Spr. weigerde voor een com missie te' versdhijnen tegelijk met den heer van Waard. Eerst moet de kwestie der belangeloosheid worden uitgemaakt. De dienstreizen, die men spr. verweten heeft, hebben meestal ten doel leiders op ongeoorloofde handelingen te betrappen. De heer v. Staveren (Den Haag) diende namens alle leiders, die1 geheel be langloos de leiding van reizen op zich namen, een motie in, welke de volkomen belangeloosheid bedoelde te handhaven en waarin de houding van de commissie voor de zeereizen, die van het standpunt was af geweken wordt afgekeurd. Deze motie werd met groote meerderheid van stemmen aan genomen. Vervolgens werd met vrijwel algemeene stemmen op voorstel van den voorzitter be sloten een commissie van onderzoek te be noemen. Spr. zou de samenstelling willen opdra gen aan een hoogstaand man. Hij noemde den naam van Dr. J. Th de Visser (lang durige1 bijval). De commissie moet de meest volledige be voegdheid van onderzoek hebben en zal ook voorstellen tot verbetering dienen aan le geven. Zoo spoedig mogelijk zal verslag moeten worden uitgebracht. Mocht Dr. de Visser bedanken dan zal hem worden ver zocht een ander aan te wijzen. De heer Van Waard geeft nadere verkla ringen over het vervoer van zijn vrouw op de Barcelona-reis en meende niets oneerlijks te hebben gedaan. Van corruptie is z.i. geen sprake. De voorzitter ging nog op die zaak in en sloot vervolgens de vergadering. 4762 MINISTER REIJMER TE DORDRECHT. Een bezoek aan de zeehaven. Zaterdagmorgen te 11.14 uur arriveerde minister Reijmer aan 't station te Dordrecht vergezeld van de heeren ir. F. L. Schlinge- mann, hoordingenieur-directeur der Groote Rivieren en ir P. IU A. Rosenwald, adminis trateur van het Dep. van Waterstaat. Na begroeting door den burgemeester en den hoofdingenieur van den Waterstaat te Dordrecht, ir. C. G. Krayenhoff van de Leur. werd per „Veerdienst I1T" naar de zeehaven gevaren. Daar waren de loop-, wip- en drijvende kranen in volle werking bezig kolen en stukgoederen te verladen, ook het laden van de eerste boot van den beurtdienst DordrechtLonden der Wal- ford-lijn. welk vaartuig te één uur zou ver trekken, werd gadegeslagen, mede in tegen woordigheid van den wethouder, directeur van publieke werken en den havenmeester. Daarna werd een tocht gemaakt over de Oude Maas en den Nieuwen Zeeweg tot voor Rotterdam. De Burgemeester, de wethouder van Publieke Werken en den havenmeester dienden van voorlichting. Via den Nieuwen Waterweg werd ten slotte naar Rotterdam gestoomd, vanwaar de minister te 5 uur naar de residentie terugkeerde. 255. De passagiers hadden reuzenpreL Er klonk gegil, gelach en menigeen van louter plezier, brullend op bet scheepsdek lag. ..Is me dat lachen", riep er een, ,,'t is alles zoo komiek". „Ik" riep een ander schaterend, „ik lach me haast een kriek." 256. Doch de baas van Jokko had gehoord, van den streek met den dameshoed. „Wacht maar, jij, leelijke aap", dacht hij, „van mij heb je nog wat te goed." Hij rende naar het wandeldek, d'anderen gingen hem na. ,,Ja", zei Jan tot Piero en Duim, „straf komt vroeg of spa." NACHTVLUCHTEN AMSTERDAM—STOCKHOLM. Een snelle postverbinding. Naar gemeld wordt is de dienstregeling voor de nachtvluchten tusschen Amsteidam en Stockholm, die tusschen 15 Mei en 19 Juli dagelijks, behalve op Zondag, zul len worden uitgevoerd, definitief vastge steld. Met de postadministraties in de ver schillende landen zijn de noodige besprekin gen reeds gehouden, waarbij veel steun in den vorm van toegezegd postvervoer werd ondervonden. Behalve briefpost, zal ook pakketpost vervoerd worden, doch geen groote kwanta bepaalde artikelen, als bloe men b.v. De luchtverbindingen. die over Zweden. Nederland, Denemarken. Duitseh- land. België. Engeland en Frankrijk zullen plaats vinden, worden in combinatie onder houden door de K. L. M., de A. B. A. (Aero- transport. Zweden), de Deutsche Lufthansa en de De'ensche Luchtvaartmaatschappij, waarbij eenige nieuwe Fokkertoestellen ge bezigd zullen worden. De enorme tijdsbesparing, dio met deze nachtvluchten zal worden bereikt. moge bijv. hieruit blijken, dat het toestel, dat avonds om 8 uur uit Stockholm vertrekt, den anderen morgen om 8 uur te' Rotterdam is, zoodat de betreffende post. die er n trein 36 uur over doet. nu reeds in de hveede bestelling van den volgenden dag kan worden opgenomen. In verband met het uur van aankomst in Nederland (8 uurv.m.) zal naar Waalhaven worden gevlogen, opdat de post naar Londen terstond doorgegeven kan worden met de machine, die om 8 uur van Schiphol via Waalhaven naar Engeland vertrekt, wat wegens gebrek aan tijd niet mogelijk zou zijn nis het toestel uit Zweden naar Schiphol vloog. („Te!.") NATIONALE SCHIPPERSVEREENIGING. Congres te Groningen. De in Maart 1929 opgerichte Nationale Schippersvereniging heeft te Groningen haar eerste congres gehouden onder leiding van den heer P. R Harkema. die vertelde dat de vereniging in den korten tijd van haar beslaan voldoende levenskracht heeft getoond. Zij telt thans 1500 leden en bezit 18 eigen beurzen. De secretaris de heer J. Boswijk bracht het jaarverslag uit. dat werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, den heer J. van der Ploeg. Inkomsten en uil gaven bedroegen f. 22.797, het batig saldo is f. 6273 De balans sluit met 'n bedrag van f. 6972. Besloten werd te streven naar samengaan met den Cenlr. Bond van Transportarbeiders Indien de tijd komt dat aansluiting wen- schelijker lijkt, zal er een beslissing ge nomen worden. Het voorstel van de afd Lemmer om over te gaan tot oprichting van beurzen te Has selt. Meppel. Smilde en Zwolle werd aange nomen. Te Hasselt en Smilde zijn intus- schen reeds beurzen ingpsteld. Het voorstel van Emmer Compascuum om b;j dicht wav; of bij staking sl^un te ve*- leenen aan in nood verkeerendc leden werd afgewezen, omdat de financieel» toestand dat niet toelaat. Overeenkomstig het voorstel van Hooge- zandSappemecr werd besloten de grond- tarieven van 15 Mei tot 15 Aug. te hand haven en vervolgens systematisch te ver- hoogen. Aan het II. B. werd overgelaten, dan no^g voor het volgend seizoen een der gelijk tarief samen te stellen. Qe tweede dag van het congres van de Nationale Söhippersvereeniging te Gronin gen, is begonnen met de bespreking van het onderwijs aan schipperskinderen. Aange nomen is een aantal voorstellen, die tot strekking hebben lo. dat de Nat. Schippers vereniging e'en intensieve actie en pro paganda zal voeren ter bevordering van het onderwijs aan schipperskinderen; 2o. dat er bij de regeering zal worden aangedrongen op voldoende subsidie voor onderwijs voor schipperskinderen. Nog werd een motie aangenomen waarin er ten sterkste bij de re'geering op wordt aangedrongen onverwijld maatregelen te nemen in navolging van het Engelsche par lement, ten einde alle schipperskinderen van den leerplichtigen leeftijd lager onder wijs te doen ontvangen. Besloten is in het hoofdbestuur geen beursmeesters te benoemen. Deze kunnen dU.een zitting hebben in den vereenigings^ raad. Het hoofdbestuur is tenslotte samenge steld uit de heeren P. R. Harkema, gesala rieerd voorzitter-propandist, Groningen; J. Boswijk. Njeuwo Pekela-, J. II. de Jonge, Groningen; H. Kluin, Delfzijl; J. v. d. Meer Harlingen; W. Holtkamp, Giethoorn; J. Hof, Aduard; J. Tietje, Groningen-. W. Schotanus, Berlikum. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD. Samengaan met andere maatschappijen. Naar wjj vernemen, voerb de Koninklijke Kollandsche Lloyd nog immer zulks in aansluiting op ons bericht van eenige maan den geleden onderhandelingen met den Nerddeutschen Lloyd te Bremen inzake een overeenkomst, welke vooral een verster king van de positie der eerstgenoemde maatschappij zij het onder betpaalde voorwaarden ten doeil heeft. Ook aan de Hapag en de Hamburg-Süd zijn voorstel len gedaan om van deze overeenkomst deel uit te maken. Wjj vernemen echter, dab beide maatschappijen hier afwijzend tegen over stonden, zulks op grond van den min der sterken financieelen toestand van den Koninklijken Hollandse hen Lloyd. Bovendien maken alle vier maatschap pijen deel nit van de Zuid-Amerika-Con- l'erentie, waardoor het aandeel in de vaart op Zuid-Amerika van de Hapag en deHara- burg-Süd voldoende beschermd is. Wij vernemen ten slotte, dat de onder handelingen tusschen de Koninklijke Hol- iandsche Lloyd en de Norddeutscher Lloyd zoover gevorderd zjjn, dat aan een over eenkomst weinig of geen bezwaren meer in den weg staan. Omtrent den feitelijken inhoud dezer overeenkomst, in het bijzon der in hoeverre zij van financieelen aard is, wordt een streng stilzwijgen In acht genomen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Naar het „Hbld." verneemt, zal de heer J Blok. commissaris van politie te Culem- borg, binnenkort om gezondheidsredenen, met pensioen den dienst verlaten. RECLAME. 4740 „Ueber den Tod hinaus"). Roman van ANNY VO.N PANHUÏS RR het Duilach door W. H. C. BOULLAARD. De professor had met geen enkel woord ^tracht hem te weerhouden. Hij voelde *ch ellendig te moede, alsof een akelig brok !J de keel hem zou doen stikken en een b»- stnmende angst deed zijn hart ineen krim- rln, ^aar moes! zich beheerschen, wan! oorbijgangers keken hem met nieuws- £9r'?ö blikken aan. Men scheen zijn opwin- dus al te bemerken Hij ging rechtop opdat men niets bijzonders aan zou zien en die oude Thomas moest maar wat wachten Voorloopig had htj ?een tijd om heen te gaan. het leven nog zoo mooi. J voelde een pijnlijken druk op zijn j^n. zwaar ging zijn adem en gretig zoog ït '"ssphe lucht naar binnen, terwijl bV?eten zi°h sneller bewogen naarmate !C^er bij huis kwam. tal voortuintje begroette hem zijn jf'l r* dl* a' naar hem stond uit te kijken. 1 ^eerlijk vader, dat u een dag eerder .*1 0ij ons komt" jubelde ze en bij den '>k van het frissche meisje werd het ^n lichter om 't hart. Tegenover zoo- io'j endfii lachende jeugd moesten wel duistere voorgevoelens van den dood op v'ucht slaan. Mevrouw Berner wachtte op haar man in haar kamer .De reis schijnt jc slecht te zijn bekomen", constateerde zij dadelijk, „want je ziet er niet goed uit." Ze zette een stoel voor hem klaar en schoof een andere daarnaast Toen zij beiden zaten, vroeg ze snel- ...Te brengt zeker iets heel bijzonders voor het schilderijmuseum mee." De professor, wiens hersens weer bezig waren met hel gesprek dat hij zoo even met von Weiden had. keek verward op. „Waar om zou ik iets heel bijzonders hebben mee gebracht?" ..En je ging toch naar Berlijn om een schilderij te koopen?" Mevrouw Berncr's oogen konden zoo spotziek lichten. „O ja. dat is waar ook", stootte de profes sor er haastig uit. „ja zeker, ik wilde daar een stuk voor ons museum koopen. maar de tip. dien ik kreeg, was verkeerd Wat ik vond. was niets voor. ons." „Wie heeft je eigenlijk zoo verkeerd inge licht?" vroeg zij alsof ze op de loer lag. „Wat kan je dat nu schelen?" was de wedervraag, op een toon, alsof hij een einde aan het gesprek wilde maken. „Ik erger me al genoeg over de vergeefsche reis." Maar zoo gauw liet zij niet los: „Toch zou het mij zeer interesseeren den naam van den betrokken persoon te weten." Hij wist niet wat hij daarnp moest zeggen en om aan hel gevraag een einde te maken, zei hij losj°s* „Dien weet ik niet precies meer." „Zoo weet je dien niet precies meer?" Met een ruk stond ze op „Zoo iets weet men anders wel precies en als je me voor een domoor houdt dan ben je 't mis Die heele reis heeft iets mysterieus dat zei ik gis teren Else al en wanneer ik tot nu nog in twijfel was, dan is die nu heelemaal ver dwenen Je optreden verraadt je. Wil ik je eens wat zeggen? Nu dan: je bent vol strekt niet wegens een schilderij naar Ber lijn geweest." „Als je me niet wilt gelooven. Magda hij brak af. „Ik kan je gewoon niet gelooven, hoe graag ik hel ook zou doen." Mevrouw Berner's stem kreeg, toen die luider werd. een on- aangenamen klank. „Maar, Magda, wind je om zoo'n kleinig heid toch niet zoo op." Hij glimlachte, hoe wel hij daarvoor volstrekt niet in de stem ming was. Opwinding is schadelijk voor je teint overigens, dat is waar ook. moet ik je de groeten overbrengen van Pohl, dien ik toevallig ontmoette Daar hij in de komende week toch voor zaken in Schneiditz moet zijn. heb ik hem voor het jubileumfeest ge in viteeTd." „Dat is aardig van je." Mevrouw Berner plukle aan de kanten gameering harur blouse en. niet verder op het onderwerp wil lende ingaan, zei ze: „Wanneer wordt je portret naar het schilderijmuseum ge bracht?" „Ik denk morgen", antwoordde haar man en stond op. ik ga me nu verkleeden en in dien tijd zorg jij wel voor een kopje thee, wil je?" Mevrouw Berner keek naar de vermoeide trekken van haar man en een plotseling medelijden vervulde haar. Het speet haar nu zoo. dat ze zich zoo even zoo weinig had weten te beheerschen. Waarom zou hij niet naar Berlijn zijn gereisd om een stuk te koopen; eigenlijk bestond er geen steek houdende reden om aan zijn woorden to twijfelen want hij had hem nog nooit zelfs op het kleinste leugentje betrapt. Die ge schiedenis met Else had haar geënerveerd, zoodat ze zich dingen verbeeldde, die heele maal niet bestonden. Wat zag haar man er moe uit en wat een diepe plooien hadden zich om zijn mond gegroefd. Den drang van haar toenemend medelijden volgend, legde zij haar armen om zijn hals en zei: „Arme vent, wat heb ik je met mijn wantrouwpa geplaagd. Fa heb er veel spijt van; ik heb het heusch niet zoo kwaad bedoeld." In de moede oogen van den professor glom een vonkje, dat ab een licht was. Zacht antwoordde hij: „Dat weet ik wel. Magda", en ku9te de hand van zijn nog altijd mooie vrouw. Gansch zijn groote liefde, die deze vrouw altijd had gegolden en nog steeds gold. legde hij in dezen teederen handkus. Mevrouw Berner bleef alleen. Zij herin nerde zich. dat nog onlangs de dokter had gezegd, dat het zenuwgestel van haar man in de hoogste male geprikkeld was, dat er gernis. verdriet of schrik een verlamming der aangedane organen le weeg zouden brengen, dat diezelfde oorzaken zijn hart kwaal zouden kunnen verergeren en zelfs aanleiding konden zijn van een hartverlam ming. Waarschuwend had dokter Murlag haar dat gezegd Al had hij dit dan ook op voorzichtige wijze gedaan, zijn diagnose wis er niet minder bedroevend om. En nu had zij zich laten verleiden zelf haar man te prikkelen Een gevoel van schaamte maakte zich van haar meester, want slecht W33 zij niet. maar te oppervlakkig en mateloos verwend Na d» thee ging de professor naar hel salon Het was buiten geheel donker en de blinden en gordijnen waren gesloten. Hij ontstak een eleclrisch lampje in den vorm van een bloemseherm. dat op zij stond, en niet de anderp lichten, die Tiet vertrek in een zee van licht zouden hebben gezet. Toen het kleine lampje zijn licht ver spreidde, stond Berner plotseling tegenover zijn dubbelganger. Hij zag een hooge ge stalte met een gezicht met matte, nerveuze trekken het was zijn portret, dat Welsch- mann voor het museum had vervaardigd. Het was voortreffelijk geschilderd. Bewon derenswaardig levend was het voorkomen van het origineel opgevat en op het doek gebracht; in het gedempte licht, dat de om trekken van de mahoniehouten lijst bijna onzichtbaar maakte, was de indruk, dien het portret teweegbracht, zoo plastisch, dat men had kunnen denken, dat daar een mensch van vleesch en bloed onbeweeglijk en zwijgend stond. Het portret was op een stevigen. heel laag gestelden ezel geplaatst en de professor ging er direct voor staan, om aandachtig zijn geschilderd ik te be schouwen. Van het hoofd tot de voeten onderzocht zijn blik het en een tevreden uitdrukking vertoonde zich op zijn gelaat, toen hij zich eindelijk van het schilderij ver wijderde en op een in de nabijheid staan- den stoel ging zitten. Diep in gepeinzen verzonken, zat hij daar. Zijn gedachten gingen langs eenzame wegen, verloren zich in een onbegrensde verte en dwaalden dan zonderling en sprongsgewijze van hel een naar het ander. Tot in zijn kinderjaren ging zijn geest te rug en doolden langzaam door de jongens jaren en den mannelijken leeftijd tot heden. Het was of hij zijn gansche leven in korten tijd nog eens doorleefde. En de slanke man met het grijze haar luisterde ontroerd naar dio 9temmen. die uit het verleden tol hem kwamen en met hem praal'en. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9