AGENDA. reclame. .ooKers/. ver. van oud-leerlingen der ambachtsschool. 35-tarig tubileum aan de reclame. Sproeten komen vroeg in harmoniekapel t. en d. DE AVONTUREN VAN ADAMSON VISSCHERIJ-BERICHTEN. vischpritzen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. muziekschool der mij. voor toonkunst. BUITENLAND. HEDEN: Leidsche Schouwburg: L. T. V. „Jacob Cats". „Menschen". 8 1/4 uur nam. Oud-KatbKerk fZoelerw. Singel 48a.1: Openbare lezing over „Geloof en Geloofs belijdenis", 8 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen W. II. v. Schaik. Tl'9'li uur nom. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. 'Leidsche Volkshuis: Sprookjesavond met lichtbeelden. Luthersche Kerk: Luthersche Kring. Voordracht van ds. Makkink over het werk van dr. Gerversman; 8 1/4 uur nam. .Ned. Leger des Heils: Samenkomst te 8 nur nam. Stadsevangelisatie (Mor9c'aweg 59): Sar menkomst te 8 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen IV. H. v. Schaik. Tl'9V» uur nam. Oegstgeeat (Terweeweg 1)Evangeli satie bijeenkomst te 8 uur nam. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart waargenomen door de Apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 562. LEZINGEN TIJDENS DE ELECTRIdTEITS- TENTOONSTELLING. In verband met de electriciteits-lenloon- stelling zullen in den foyer van de Stads gehoorzaal de volgende lezingen worden gehouden: Baandag 3 Baart, 8-15 n.m.: R SWIERSTRA. Directeur van Philips' Demonslratiezalen, Amsterdam: „Etalage- verlichting" - Middenstandsorganisaties. Dinsdag 4 Baart, 8 nnr run.: JAN TEDERS. Amsterdam: „Wat ieder van clectriciteit moet' weten." Deze lezing wordt gehouden in de Graanbeurs. Wcensdag 5 Baart, 8 nnr n.m.: W H DRUKKER. Chef-Acquisitie bij do G. E. W Amsterdam: „De electriciteit au, warmte en kracht". Donderdag 6 Baart, 8 nnr, n.m.: L. JANSE, Directeur v. h. Verkoopkan toor van „Heemaf" Rotterdam: „De toe passing van de electriciteit in de Industrie" (Deze voordracht vindt plaats in de grooto zaal van Hotel „Den Burcht"). Vrijdag 7 Baart, 2.30 n.m.: Ir A. PELS RIJCKEN, Hengelo (0): „Technische vraagstukken bij de toepassing van' moderne electromotoren en aanzet- apparaten" (Deze voordracht vindt plaats in de Receptiekamer van de Stadsgehoorzaal. Causerie in het bijzonder voor electrotech- nici). Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be- eiligd, de adein zuiver! n. dooien 3 45 ca 65 cis. 4758 Lezing van den heer J. A. Chriatiaanse. Voor bovengenoemde Vereemging hield de heer J. A. Christiaanse. Zaterdagavond in de geheel gevulde „Burchtzaal" een lezing over „Zwitserland en de Ilaliaansche Meren". Nadat de voorzitter de heer Jan v. d. Graaf de aanwezigen het welkom had toe geroepen en enkele huishoudelijke zaken had behandeld, gaf hij het woord aan den heer Christiaanse. Nadat deze met een enkel woord over „de kunst van reizen" had gesproken, voerde hij zijn gehoor bij Basel Zwitserland binnen. Wij bezoeken dan Luzern en hel beroem de Vierwoudstedenmeer; met tal van fraaie foto's wordt ons de schoonheid van het meer en omgeving getoond. Bij Fluëlen aan het einde van het meer gelegen, gaan we per trein verder en door de interessante treintunnels bij Wassen triomfen der in- genieursltunst bij GSschenen aangeko men. doorwandelen we den „Weg der Ver schrikkingen" de „Schöllenen" genoemd, die Gnschenen met Andermatt verbindt. In ge voelvolle woorden schetste spr. de schoon heid van dezen tocht. Weder terug in Gö- schenen trekken we door de groote Gotthard- tunnel naar Lugano Alvorens ons echter de weelde van die stad en de Italiaansche me ren te ontvouwen, bracht spr ons in ge dachten terug naar onze eigen Hoilandschc meren, naar de prachtige Kagerplassen. Met groote liefde schilderde hij ons haar gave pracht en met een opwekking om toch ook eens uit te trekken naar onze zoo dichtbij gelegen meren waar het water woelt, de wind ruischl; het riet wuift en de zonne zingt besloot spr. het eerste deel van zijn lezing. Na de panze bezoeken we de Italiaansche meren met haar tropischen plantengroei, bloemenpracht en zonneweelde. Een groot aantal prachtige foto's toovert ons het land schap duidelijk voor oogen, Door den 20 K M langen Simplontunnel bereiken we Visp, van waaruit we naar Zermatt trekken Grooter tegenstelling is moeilijk denk baar. na de lieflijkheid der weelderige eilan den. de ongerepte pracht van het hoogge bergte. Overweldigend was het natuur schoon. dat zich hier voor de aanwezigen ontplooide, culmineerend in zeldzaam mooie opnamen van den Malterhorn, „de Berg der Bergen" Met een woord van opwekking besloot spr zijn mooi gestvleerdc en met warm enthousiasme voorgedragen lezing, die weer opnieuw bewijs was. hoe groote liefde hij het hergenland in 'f algemeen en Zwitser land in 't bijzonder toedraagt! Een lang en hartelijk applaus bewees dat spr. er in geslaagd was rijn hoorders mee te nemen op reis, terwijl de voorzitter ten slotte eer woord van dank sprak voor den mooipp avond! Als gewoonlijk verleende de muziefcehjb der Vereemging on uitstekende wijze hare zeer op prijs gestelde medewerking. UNIVERSITEITS-BIBLIOTHEEK Zaterdag j.i. was de amanuensis J. J. van 0er Reijden 25 jaar verbonden aaD de Uni versiteitsbibliotheek alhier. Als jongen van 12 jaar, regelrecht van de schoolbanken, kwam hij daar in betrekking ais jongste bediende. Gedurende het geheele tijdvak van 25 ja ren is hij eerst als .Koos" later als „van der Reijden" bij zeer velen bekend gewor den. De bezoekers van vroegeren tijd zullen zich kunnen herinneren zijn stiptheid en nauwgezetheid, hoe het na enkele jaren reeds bijna spreekwoordelijk was, dat hij niet alleen alle boeken uitwendig kende, maar ze allen wist te staan ook. In latere jaren kreeg hij andere werkzaamheden en verdween uit het gezichtsveld der bezoekers, hoewel hij achter de schermen even ijverig voor hunne belangen werkzaam blijft, al was het alleen maar op het gebied van „bindwerk" Rijst somtijds kwestie over iels wat z.g „onvindbaar" is dan is van der Reijden in laatste instantie de man die ais rechercheur optreedt, en vaak met succes. Hoezeer hij gewaardeerd wordt zoowel door ,pn"- als ..outsiders" bleek Zaterdagmorgen toen hij in de directeurskamer eerst werd toegesproken door den Bibliothecaris dr. Wieder, die hem namens het gezamenlijke personeel der bibliotheek een enveloppe met inhoud overhandigde, met beslemming naar keuze van den jubilaris. Namens het we tenschappelijk personeel sprak mej. dr Ruys hem toe, terwijl voor de rest van het perso neel zulks geschiedde bij monde van den heer Cornet Sr die hem, namens bezoe kers van vroeger en later tijd. een enve loppe overhandigde, benevens een album met do namen der schenkers Daarmede was dit korte plechtige moment ais oase in den dagelijkschen gang van zaken aehler den rug en verdween „jubilaris" van der Reijden naar huis om te midden van zijn gezin dezen lsten Maart feestelijk te herdenken. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, „Wilka."-sietitel, „Yaie"- sloutei, portemonnaie met inhoud, porte- monnaie (ledig), handschoenen, etui met schrijfbehoeften, sigarenaansteker, dames- taschje met inhoud, koperen gevelversiering, parapluie slobkous, automobielband. Lips- sleutel, zilveren horloge aan lederen arm band. ijzeren duimstok, lorgnet, lavement- spuit. rozenkrans in etui. windkap van een rijwiel, aanzelslinger van een auto, rijwiel- betastingpiaatje in etui. rijwietbetasting- plaatje aan koordje, paardendeken, duim stok. lorgnet in etui, bankbiljet a f. 10, jute zak. rijwielpomp. zak vodden buigtang, na tuurkundeboek. boodschappenmandje, wol len das gouden mednifton met portret, Un derripe. ntanscSpe. alpacea beursje met in houd, zilveren heerenhorloge, eind touw, automobielptaid, leesboekje, zwarlp muls, portemonnaie van mej. T v. Duivenvoorde, goud-fazant, rozenkrans, 4 kooizuur-cylin- ders. handwagen, aelentasch inh dictaat cahiers enz., kosteloos rijwielbelasling- piaatje vierkant zilveren heerenhorloge met grijs lederen armband, dameshorloge met elastieken armband, vulpenhouder met gla zen pen waterpas, gouden ring. 15 jute zakken paardenzweep, vermoedelijk gouden damesring, dameshorloge bedrag aan gcid (minder dan f. 4). rijwielsteutel zak aard appelen. zilveren dopje, celluloid haarspeld, 6 lepeltjes, damesceintuiir. kindcrtielsj". doublé speld, eenige zogels van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden. 2 bankbiljetten a f 10. wil kinderscliocnlje. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Parapluie. taschje inh. pakje, damescein tuur. handschoenen, kam in etui. gouden broche. Gevonden in de Eiectrisciie Tram (Stads- lijn): Parapluie, handschoenen. lak dames- laschje. portemonnaie mei inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen len politiebureelp alhier. »lken werk dag, behalve Donderdag en Vrijdag, lus- schen 1 en 3 uur n.m. het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtol. Bij alle Drogisten 4736 Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur rukte de harmoniekapel T. D. onder leiding van den bekwamen directeur den heer J. Noor- I danus Sr., uit om een serenade te brengen aan den heer J. Bakker, die dezen dag zijn j 25-jarig jubileum vierde bij de heeren Dros i en Gebr. Tieleman. zeepfabrikanten. Het flinke corps marcheerde af langs Hooigracht, Walersteeg. Hoogewoerd. Kore- vaarstraat, Raamsteeg, Doezastraat, Hee renstraat, Magdalena Moonsstraat tot aan dc- Leuvenstraat waar eenige marchen voor de deur van den jubilaris gespeeld werden, welke door de familie Bakker, die naar bui ten gekomen was, aandachtig werden aan gehoord. Daarna trad het dagelijksch bestuur en de directeur naar binnen, waar de eere wijn werd aangeboden. De Keer D. Cornet, voorzitter van het gezelschap sprak den jubilaris met waardee- rende woorden toe, niet alleen als jubilaris, maar ook als goed werkend lid en hij hoopte dal deze serenade met het bijgaand cadeau in den vorm van een mooie fruitmand, naar genoegen zal zijn geweest. Ook de directeur feliciteerde den jubilaris en sloot zich aan bij de woorden van den voorzitter. Blijkbaar zeer onder den indruk bedankte de jubilaris Hij hoopte nog vele jaren zijn beste krachten te kunnen geven zoowel in de fabrieken, alsook aan de harmoniekapel T en D. Daarna werd langs denzelfden weg terug gemarcheerd naar het repetitie-lokaal aan de Hooigracht. Tot ab-aclis der Vereeniging van Vrou welijke Studenten is gekozen mej. N. E. Gorter, alhier. De heer J. W. Kesler, onderwijzer aan de Eerste Leidsche Schoolvereeniging, is be noemd tot directeur van „Ons Huis" te Den Haag. Maandag 10 Maart hoopt dc heer M. Aniba. Middelweg 33, den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaren in dienstbetrekking trad bij de firma M. Langezaal cn Zoon, Hooigracht 110. In druk is verschenen het verslag van den Ceniralen Ouderraad te Leiden over het jaar 1929, samengesteld door den secretaris, den heer Joh TV Harting. Tn dit verslag worden alle aangelegenheden uitvoerig be sproken, welke in het afgeloopen jaar recht streeks of zijdelings verband hielden met het arbeidsterrein van den C. O. R. of die. welke op de scholen plants vonden. De vooral in de omstreken welbekende ..Koopjeskoning" heeft in het pand Haar lemmerstraat 196 a oen nieuwe zaak ge opend In dezen winkel is een uitgebreide keuze van huishoudelijke artikelen aanwe zig en ongetwijfeld zullen velen in dezen bazaar hun inkoopen gaan doen. Ten huize van H. de G. in de Koning straat 29 is gisteravond een begin vp.n brand ontstaan, doordat de bewoners alvorens uit (c gaan, een beet strijkijzer in een kast hadden neergezet, waardoor de plank was gaan sc-hroeien. Bovenburen bemerkten, dat er rook ontsnapte onder de deur van het vertrek der afwezige bewoners. Zij forceer den de deuren wisten het vuurtje met eenige emmers water (e blusschon. De brandweer behoefde geen dienst meer tc doen. In onze beschrijving van pension Zarse aan den Stationsweg hebben wij abusievelijk gemeld, dat de eetzaal plaats biedt aan 14 personen; bedoeld was 40 personen. UMUIDEX, 3 Maart 1930. Tarbot por K.G. f. 1.90—1.40: Griet per Irisl van 50 K.G. f 6535; Tongen per K.G. f. 2.852.30; Groote Schot per kist ■van 50 K.G. f. 3326: Middelschol per kist van 50 K.G f. 3626: Zetschot per kist van 50 K.G. f.5030: Kleine Schol per kist van 50 GK f. 306.50; Bot per kist van 50 K G. f.4 201; Schar per kist van 50 K G. f. 13 10; Tongsohar per kist van 50 K.G. f. 61 31; Roggen per 20 stuks f.2821; Vlee- tcn per stuk f.54.25; Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. f 20—10; Groote Scheivisch per Ids' van 50 K.G. f.5650; Middel Scheivisch per kist van 50 K.G. f. 5510; Kleinmidde! Scheivisch per kist van 50 K G. f. 31-28; Kleine Scheivisch p. kist van 50 K.G. f.26S; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.6745: Gullen per kist van 50 K.G. f 2518; Lengen per stuk f 4—113; Heilbot per K.G. f. 1.75—1.4Ö; Wijting per kist van 50 K.G f. 1050—7; Koolvisch per stuk f. 1.601.55. Aangekomen de Stoomtrawlers: MM 44 met f !700; IJM. 101 met 1. 2700; UM. 182 met 2860; IJM. 490 met f. 1800; MM 60 met f. 2600; MM. 175 met f. 1G0O; MM 129 met f. 1900: IJM. 90 met f 2200; IJM. 52 met f 1500: MM. 74 met f.1200: MM. S9 mei 5900: MM. 102 met f.2300; IJM. 1 met f. 800, IJM. 107 met f, 1500: IJM. 150 met f.2000. IJM. 384 met f.2100; IJM. 3 met f 4100; IJM 20 met f S600; IJM 2! met f 3500: MM 22 met 1600; IJM. 26 met f.1600: IJM 82 met f.4900; IJM 61 met f. 1700. IJM IJM 23 met f 1700 MM 67 roet f 1500: IJM. 57 met f.1800 IJM IJM 15 met f 2700: IJM. 177 met f. 1500; MM 159 met f 1SO0: tJM. 32 met f. 1300: MM 190 met f.2900: en in de Haring- haven de loggers KW 22 met f. 710 KW. 167 met f 550: KW 38 met f 720: K W. 144 met f 635; KW. 4 met f.540: VL. 204 met f.280. K W 5 met f460. SCH 8 met f 7-45. Beuger 39 met f. 1510Beugcr 50 met 1 1200; Beuger 115 met f. 1245. 132 met f. 1900; MM. 139 met f 2800; IJM. 155 met f. 1400; •24 met f. 1700; WISSELEND E IDEALEN' Goudhaartje en de Troubadour. Zaterdagavond was het een echte avond voor de jeugd in den Schouwburg. De jeugd met al haar friscbheid vierde er hooguj en stak de ouderen aan. Men voelde on willekeurig nog zoo iets van het bekende: hoe heerlijk, als de jongenskiel nog om de schouders glijdt! Hetgeen overdrachtelijk ook geldt voor het andere geslacht Do jeugd met haar levensovermoed, met haar opborrelend en ..sprudelend" frissohe jonge leven, was aan het woord in de aar dige kindcroperctte „Goudhaartje en do Troubadour" van Gcertruida van Ylade- rackeD. Jeugd was het, die overwoei van het toon eel naar de zaal en als bij" voor baat alle critiek ontwapende. Jeugd over won de aanmerkingen, die soms in het verharde gemoed" van den oritious opkwa men, jeugd schiep een stemming van een zich overgeven aan critiekl.oozo waard co ring! Het is 'n aardige kinderoperette, Goud haantje en de Troubadour", waarin natuur lijk aan het slot het goede wordt beloond. De zich voor allen, die in moeilijkheden yerkeeren, opofferende Goudhaartje valt immers dc eer te benrt mee te mogen trek ken met den beroemden troubadour op zijn vele verre reizen. Men heeft er verder het goedhartige toovervrouwtje, dwaallichtjes, paddenstoelen, elfjes, kortom de gebruike lijke ingrediënten voor een de kinderharten boeiend en streelend spel van verbeelding. De. muziek is van goed gehalte. En aardig is het onder leiding van mej. Harry v. d. Harrt. ten tooneele gebracht. Onder de executanten had men de diverse schakeeringen, die daarbij steeds plegen aanwezig te zijnbravour. overmoed, schuchterheid, lichte verlegenheid, doch nimmer het geheel verstorend. Met volle dige overgave heeft do jeugd c.-ch gege ven aan het spel en al was het mit- schien iets te gediseiplineerd, wat echter moeilijk practisch creheel is te ondervan gen een avond geschonken van echte kindervreugd. Moeten w\j namen noemen, wijzen op het overdonderend frissehe van een der herauten, op het lieftallige van Goudhaartje, op Pict's losheid, op den goe den zang van het toovervrouwtje. op, ja op wat niet alDoch we achten dit over bodig. Genoeg is o.i. hot vastleggen van het feit, dat de avond voor de Mna^k- sehool welgeslaagd raag heetcn t Wei-geslaagd wat betreft het gepresteer de. eveneens welgeslaagd voor zoover het de belangstelling betreft en de waardee- ring De schouwburg was bükans geheel bezet en hartelijk is er geapplaudisseerd. Aan mej. Harry v. d. Harst werden bloe men «aangeboden, waarvan ziï mededeelde aan mevr. v. d. FevdenBrakel, die on de piano zeer verdiensteliik had begeleid en zoodoende een werkzaam deel had in het Niet vermeld hebben we nog, dat de avond begon met de vlotte kindersympho- nie van Jos Haydn onder leiding van den heer Jae. v. d. Burg. hoofdlecraar riool aan de Muziekschool. In dit eenvoudige licht aansprekend doch zeer de aandacht der executanten vragend kinderwerk, werd eveneens de volle jeugd gegeven, die over alles heen kwam. zelfs over een soms hape rende ..koekoek" Waar de baten zijn ten behoeve van de Kinrlerbewaarplaats. is door deze uitvoe ring ook nog de liefdadigheid betracht. Jonge dames verkochten bovendien bon bons en verzorgden de bediening in de pauze aan de buffetten voor het goede doel. DE ALGEMEENE TOESTAND. Tardieu geslaagd. Tardicu heeft in Frankrijk een kabinet gevormd, zij het zonder radicalen. In hoofd zaak is het dezelfde combinatie als zoo onverwacht ten val werd gebracht. Cheron is echter aan Financiën vervangen even als Leygues aan Marine, door DumeaniJ. Al is het 2e kabinet-Tardieu ook niet be paald krachtig, de eerste stormloopen zal het echter wel doorstaan, zoodat de diverse conferenties nu wel tot een eind zullen zijn te voeren. Of het een goed eind zal zijn, blijft twijfelachtig... BELGIE. Jaspar aan koloniën. Minister-president Jaspar is belast roe! het ministerie van koloniën. DU1TSCHLAND. Naar een crisis? Wapens teruggevonden. Daar de Duitsche Volkspartij haar ver zet tegen het noodoffer niet wil opgeven, vreest men, dat het tenslotte nog wel eens tot een crisis zou kunnen komen. Alle on derhandelingen over eD weer hebben totaal geen resultaat opgeleverd. Hindenburg heeft de voorzitters der Rijksdagfracties van Centrum eD Volks partij ontvangen. De rijkspresident zou daarbij als zijn op vatting omtrent een „Notopfer" te kennen hebben gegeven, dat het deel van de be volking. hetwelk geen nood lijdt, bet eerst behoort bij te springen. Het betreft hier een zuiver persoonlijke meening van den rijkspresident, die een inmenging in den strijd der partijen of beïnvloeding daarvan blijft weigeren. In aansluiting op de conferentie van den fractievoorzitter met den rijkspresident, heeft het bestuur van de fractie dei D. Volkspartij gisteren een vergadering ge houden, waarin dr. Schols verslag uitbracht over die conferentie. Als resultaat van dia, bespreking wordt medegedeeld, dat de houding van de D. Volkspartij inzake het „Nbtopfer" ongewijzigd is. Het grootste deel der te Leipzig gesto-1 len wapenen is in het Westen der sta» teruggevonden in een sousterrein waar de communistische partij een bibliotheek en een vergaderlokaal bezat. Daar werden lichte mitrailleurs en 30 infanterie «roeren troffen. Voorts werden tc Alten bij Engels- dorf, eveneens door de Leipziger politie, licht mitrailleurs en 30 infanteriegeweren in kisten verpakt, teruggevonden. SPANJE. Naar een nieuwe dictatuur? Xa de rede van Sanchez Guerra zullen voortaan politieke redevoeringen en P1"0' paganda-bijeenVomsten niet meer ge°or" loofd zijn. De censuur zat misschien worden breid. Gczae en orde zullen streng worc,'\ gehandhaafd. De gezanten van de vertel lende landen zullen van een speciaal op richten Spaansch bureau alle inlichting krijgen betreffende Spanje De regeering schijnt thans het mt5\„r„n ven van verkiezingen niet meer opP° 1 te achten. Parijsche bladen verspreiden genie dat Bcrenjrucr zou ziin afgetreden H'l deD koning zijn ontslag hebbeD aar den. omdat deze hem hezwaren zou gemaakt dat hii de rede van hehheO Sanchez Guefa had toegelaten Officieel z,in detf berichten niet bevestigd en meeT dan ruchten zijn het niet. 0 j

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2