UIT DE OMSTREKEN. Tweede Blad No. 21458 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 Februari 1930 AALSMEER. Raadsagenda. \°or de morgenmiddag te houden verga ring van den raad stellen B. en \V. o.m. or: Een extra bijdrage van ZOO toe te aan de afdeeling van het Centraal EOGtchap voor kinder-herstellings- en ï&ilie-ko.óniésom de Intern. Jury der »te Aalsm. bloemententoonstelling op 1 pil a.s. een noenmaal aan te bieden, een Fopnjs (beker) te schenken ter waarde aU00, deel te nemen in Bet waarLorg- voor f. 1500; een vqfde leerkracht kO.-school voor gemeente-rekening aan pellen; het vak Esperanto, cursus 1930 R, in te voeren aan de Handelsavond- pl, kosten geheel voor de gemeente; f»ow gemeenteschool in het Oosteinde, Rrooting van 4 tot 7 lokalen, begroo- ti opbouw f.2700; menbi.air 11000, verwarming f.4000; op aanvraag touwvereeniging „Volksbelang" aan de Veiling, ten behoeve harer uitbrei- vier woningen aan de Weteringstr. ffwoningen te verkoopen onder voor- Ne; dat vier gelijke woningen in het uitbreidingsplan worden gebouwd. „De Eendracht". is het jaarverslag van de p. Broodbakker^ en Veroruiksvereeni- R ».De Eendracht" alhier. De veriies- vertoont een brute winst- ipvan f. 37.141,29. Op de bakkerij moet woning en garage wordt afgeschre- M. 6769,43, op de maalderij f. 1090, op poven f.2490. De balans geeft een re- aan van f. 70594,43, dividend-uitk. pl-01, terwijl de bakkerij e.a. voor- met een bedrag van f. 23.000,—. De vergaderingen worden gehouden: ^dag 19 Maart a.s. voor de leden in p Oosteinde en Vrqdag 21 Maart a.s. P «e leden in het dorpscentrum, in het Wehouw „Irene". Jaarvergadering „Eigen Hnlp". p^ravond vergaderde in hole! „De III mmen" het ziekenfonds „Eigen Hulp" j het daarmede verbonden „Fonds voor thuisverpleging", onder voorzitter- '4P van den heer D. Tas Gzn. In zijn Paswoord deelde de voorzitter mede, ?l Fonds ook onder de nieuwe ziekte- z^r nuttig werk zal kunnen blijven J ph zal kunnen voorzien in de onl ede 20 pCt. van het loon en uitkee- pr eerste 3 wachldagen. Bovendien v-len geheel buiten de Ziektewet 4 patroons), die dus geheel op het Jannen blijven aangewezen. Door den heer Jb. Bol Pzn., werden de notulen gelezen en onveranderd goedge keurd. Uit de rekening van den penningm., den heer P Vreeken Jbzn., bleek, dat per 31 Dec. 1929 het bezit was f. 19.035,92 en op 1 Jan '29 f. 20.783.66; er ie dus ruim f. 1700 ingeteerd. Bezit fonds voor Ziekenh.- verplegmg 31 Dec. '29 f. 2535,50 en op 1 Jan. *29 f. 1398.13 of een vermeerdering van pl.m. f. 1200. Uit het jaarverslag bleek, dat „Eigen Hulp" per 31 Dec. '29 telde 147 vrouwelijke en 1044 mannelijke leden, totaal 1191; het fonds voor Ziekenh.-verpleging 2000 leden. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren C. Buis Jzn. en Jb. Bol Pzn., terwijl gekozen werd de heer J. Tas (vac.- Van Oorde). Tot lid Comm. van Toezicht werd gekozen de heer D. Eveleens D.Dzn. (vac.-Snethlage). Op voorstel van het be stuur werd besloten, in verband met de Ziektewet, voor arbeiders, die daaronder vallen, de gelegenheid open te stellen hun loon bij „Eigen Hulp" voor de ontbrekende 20 pCt en de 3 wachtdagen aan te vullen, waarvoor betaald moet worden: 10 ct. con tributie. uitkeering f 6 per week; 20 ct. con tributie. uitkeenng le week f. 12 en vervol gens f. 6 per week. De le dag bij "ziekte blijft niet uitgekeerd. Ieder kan lid van „Eigen Hulp" blijven tegen de minimum contributie van 10 ct. per week, ook al heeft men geen recht op uitkeering door de Ziektewet, omdat men tot 100 pet. van zijn loon ig verzekerd bij het Rijk of bij een maatschappij Zoodoende blijft men zijn rechten behouden in het Fonds en kan altijd weer. mocht men buiten de Ziektewet komen te staan, bij ziekte trekkend lid van „Eigen Hulp" worden De uitkeering van het Ziekenhuisfonds werd van f. 2.50 tot f. 3 per dag verhoogd voor 30 dagen. Met een woord van dank sloot de vooz. vervolgens de door pl.m. 150 leden bezochte vergadering. Verkooping. Door wnd. notaris H. J. van Veen werd gisteravond in hotel Koopman publiek ver kocht: 1. Een huis, kantoorgebouwlje. erven, teeiland en water, resp groot 3 A. 55 c.A., 21 A. 60 c.A en 3 A. 37 c.A., gelegen aan den Uiterweg, eig. wede. A. Maarsen Kzn. Gekocht door H Wichmann alhier voor f. 15.300 2. Een huis, schuren, erven teei land en water groot 1 H.A. 1 A gelegen aan den Uiterweg Eig. G. J. de Ridder. Ge kocht door P. Ravestein alhier voor f 12 800. Aan de Kerk der Chr. Geref. Gem., Zqdstraat alhier, is men deze week begon nen met den bouw eener consistoriekamer. Deze kerk wordt bovendien thans geheel opgeschilderd. De godsdienstoefeningen wor den voorloopig in het wqkgebouw sirene" gehouden. HAARLEMMERMEER. Uitvoering „Excelsior". Hel fanfarekorps „Excelsior" te Hoofd dorp gaf in de Beurs aldaar een uitstekend geslaagde uitvoering, met medewerking van de familie Hoffman uit Amsterdam, en een harmoniegezelschap. De zaal was flink bezet. Over de muziek, die door „Excelsior" ten gehoore werd gebracht, waren de aanwezi gen zeer tevreden, terwijl ook het optreden van de medewerkende gezelschappen op hoo- gen prijs werd gesteld, 't Was een genotvolle avond, die voor het fanfarekorps dat niets onbeproefd laat om een hoogere trap van ontwikkeling le bereiken, ongetwijfeld een aansporing zaL zijn om op den ingeslagen weg voort t© gaan. HILLEGOM. „Hito" met „Eva Bonheur". De uitvoering van Hito met Eva Bon heur, het tooneelspel wan H. Heyermans, is uitstekend geslaagd. De zaal van hotel Sis termans was geheel bezet. De moeilijkheid van het dubbele tooncel, de woonkamer van de Jaspers en daarboven de kamer van Eva Bonheur met het dub bele spel (onder en boven) was door Hito goed overwonnen. De buitengewone kosten aan de inrichting van het tooneel zijn voor een belangrijk deel bestreden door een groole gift van een onbekende, die met eenige andere bijzondere medewerkers door den spelleider, den heer J Paling, werden be dankt voor hun steun. Het stuk, dat de meeste dilettanten-ver- eenigingen niet durven aan te pakken, is schitterend vertolkt. De hoofdrollen van Jasper. Mop zijn vrouw en Eva Bonheur zijn uitstekend gespeeld, vooral Eva Bonheur had veel succes, terwijl Miep, Storm en Mij pel heel goed waren Eigenlijk was alle9 goed, de kleinste rolletjes inbegrepen. Drie dames werden met bloemen gehul digd; het applaus was dankbaar en wel verdiend. o KATWIJK. Een nieuwe doorbraak? Naar a-anleiding vaD het ingezonden stuk onder bovenstaanden titel, ontvingen wij van een abonné onderstaande beschouwing, die weder een andere kijk op deze kwestie geeft. Deze merkt op: De schrijver geeft blijk een vooruitstre vend man te zijn, en zooveel te meer ver wondert het mij. dat hij zoo eenzijdig is en absoluut geen kijk blijkt te hebben op het algemeen belang van verbetering van de Haven. Het kan toch niet twijfelachtig zijn welke van de twee nieuwe doorbraken, of Havenverbetering, meer productief zal zijn. Men zou wel de vraag kunnen stellen: „Is Havcnverbetering, zooals nu aanbe steed, voldoende." De schrijver ziet geheel over het hoofd, welke bedragen er nu uit gegeven moeten worden, nu hier onvol doende ligplaats is. Honderden Katwijkers zijn nu genoodzaakt elders hun brood te zoeken, die hier gemakkelijk werk zouden vinden. Zoo de Katwijksche schepen hier konden worden uitgerust en gerepareerd. En wat een nevenbedrijven zouden ont staan. Uw briefschrijver zal dit wellicht een belang van enkelen gevonden hebben. Maar voor een visscherijplaats als Katwijk, het wel buiten kijf, dat dit een algemeen belang is. Andere plaatsen scheppen ge legenheid, leggen daaraan groote bedragen ten koste, om industriën tot zich te trek ken. Katwijk heeft een bloeiende visschenj en doet niets, om die te behouden, omdat men bevreesd is, dat, zooals de briefschrij ver het noemt, „eeo kleinere groep" daarvan voordeel zou kunnen hebben, voor bijziend dat welvaart van die „kleinere groep" welvaart voor de geheele plaats beteekent. Doch afgezien van dit alles, de be schoeiing van de Haveü is broodnoodig, om het voordurend grooter wordend aantal schepen, dat te Katwijk moet lossen, een behoorlijke ligpla-ats te kunnen verschatten Wil Katwijk meer werk tot zich trekken,' dan zullen oog grootere bedragen aan Havenverbetering moeteo worden uitgege ven. Wordt dit niet gedaan, en de koit- zichtigheid van vele raadsleden doet zulks met recht vrezen, dan belooft zulks een funesten invloed uit te oefenen. Ik wil de wenschelijkheid van een goeden verbindingsweg Noord-Zuid gaarne beamea doch tegelijkertijd de vraag willen stellen, wat productiever zou zijn, f. 485.000 te be steden aan vergrooting van de haven of aan een doorbraak. Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. Welk bedrag zou in de Gemeentekas vloeien, wanneer hier een be hoorlijk aantal schepen zou kunnen wor den gerepareerd, uitgerust, wanneer daar door üieuwe industriëD zouden worden ge- vestigd enz., enz Met welk bedrag zou de waarde van den grond aan de Gemeente toebehoorend. worden verhoogd 1 Naar ik meen zouden Rijk en Provincie de helft in de kosten van een nieuwe haven willen bijdragen. Veel zou dus kunnen wordo" bereikt. De schrijver blijkt er niet mede bekend te zijn, dat schepeD die van het P. H Kanaal gebruik maken ook noe havengeld moeten betalen. Hij concludeert echter, dat er van uitgaven voor de haven geen cent in de lade van den fiscus terugkeert. Ook niet dat de gemeente alleen het recht ver kregen heeft Havengeld te heffen, indien zij vaartverbetering en een nieuwe haven tot stand bracht. Laat hij eens navragen, welk bedrag daardoor de laatste jaren reeds in de kas van den Gemeente-ontvan ger is gevloeid.. Hij zal dan wellicht een andere kijk op de zaak krijgen. Hij heeft daarvoor geen duimstok, doch een weinig gezond verstand noodig. Men moet niet vragen of een uitgaaf noodig is voor het bad-bedrijf of voor reederij-bedrijf Is uit gave noodig, dan is dat een gemeentebe lang. Laten alle Katwijkers tot. welke groep zij ook behooren, ao,n het Gemeentebelang medewerken en niet kortzichtig zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Verg. het R.K. Wit-Gele Kruis. De R.K. Vereeiniging „Het Wit-Gele Kruis" hield gisteren haar jaarvergadering en vierde tegelijk haar eerste lustrum. Zq deed dit op eenigszins ieestelqke wijze. 's Morgens te 8 uur was er een gezon gen H. Mis, waaraan zeer vele parochianen deel namen. Het altaar en het Priester koor waren voor deze gelegenheid prach tig versierd en in een bloemenzee her schapen. Des avonds te 7 uur was er plechtig Lof, gecelebreerd door pastoor H. J. Maas uit V.aardingen, vroeger te Katwqk, on der wiens herderschap het W. G. Kruis werd opgericht. Z.E. werd hierbq geas sisteerd uoor pastoor Schiphorst en pater Eeekman O.f.M. Hierna had in het Parochiehuis eerst de gewone jaarvergadering plaats. Pastoor Schiphorst opende de vergadering met den. Christ, groet en heette allereerst welkom pastoor Maas, vervolgens den voorzitter en de overige bestuursleden en de leden pater mr. v. d. Helm, directeur van het St. Willibrordus College en pater Beek man. Z. Eerw. sprak dan zqn groote vol doening uit over het werk dezer vereeni- ging, die men een vereeniging van liefde zou kunnen noemen en sprak den wensch alt dat Het Wit-Gele Kruis haar mooi en liefdadig werk nog lang moge voortzetten. Berichten van verhindering, tevens feli citaties waren ingekomen van pastoor Spoor- man, den vorigen pastoor der Parochie, dr Gribling, de voorzitter der Diocesane I leratie van het Wit-Gele Kruis, dr. Cle- veringa, dr. de Ruyter Zylker. Na lezing der notulen en het jaarverslag door den secretaris, bracht de penning- DUITSCHLAND elischt voor zich de eer op, de bakermat te zijn van het huis der familie Hoover, de voorvaders van den Ameri- hanschen president. Hierboven het huis in Ellerstadt bij Bad Dürkheim, waar Andreas Huber gewoond zou hebben. DE DEMPING VAN HET ROKIN IN DE BOOFD8T4D. Ba* door den Bond van Bedrijfsautohouderg in Nederlanj opgesteUW petitionnement voor demping van het Rokin te Amsterdam is gisteren ten stadhuize te Amsterdam aan den wethouder voor Publieke Werken, den heer E. J. Abrahams, aangeboden. ahhbbnabambmmbmnamwar,". DE CH1NEESCHE REGEE RING heeft een aantal jon gemannen naar Amerika gezonden, om zich in het vlieg- wezen te bekwamen. Zij zuil en de grondleggers worden van het vlieg wezen in China. - CT" VERVLOGEN ROEM. Het s'.oopingswcrk van de „Christian Michelsen", die in den Novemberstorm van 1928 bq Hoek van Holland strandde, gaat gestadig voort. Van de romp is niet veei meer over. Te Amsterdam is gisteravond oor de vereeniging Het Mobi- salie-Kruis aan een aantal burgers het „Witte Mobilisatie kruis" uitgereikt. De heer Van Kolfschoten, burgemeester van Edam ontvangt het kruis uit de handen van generaal van Terwisga.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5