HOLLAHDSCH ZWITSERSCHE REEPEN Eischt GOEDE kwaliteit, dus eischt zwaarder gewicht 70»** Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Februari 1930 Vierde Biad No. 21457 UIT DE RIJNSTREEK. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 26 FEBRUARI—5 MAART, DES AVONDS TE 8 UUR 26 OEERSTE BOSKOOP. RX Harmonie „St. Caecilia". Onder leiding van haren directeur, den teer Markx uit .Alphen, gaf dezer dagen (jg BK. harmonie „St. Caecilia" in het vereenigingsgebouw aan de Rozen- jan ihaar laatste Vastenavond-uitvoering in dit seizoen. De uitgevoerde muzieknummers stonden tjderozn op boog peil. Onder de zee ceÉjnidige leiding van den beer Mark* -ut de vereeniging goed vooruit. Kt de v*jf eerste nummers muziek, trad op het duo Boesnacb, waarna werd jge- tsuieerd. Na de pauze, werd het overige gedeelte ran het muziekprogramma afgewerkt, en tot slot kregen wjj nogmaals het duo Boes ak op de plankeu. De vereeniging kan wederom met trots op dezen goed geslaagden avond terug zien, rant alien die aanwezig zijn geweest, heb- toa kostelijk genoten en gelachen. Stichting Speeltuin. "Door den heer W. Oskam te Alphen. •jjn aangekocht de perceelen 63 en 65 san het einde van den Zjjdeweg. De bedoeling is om deze perceelen te smoveeren (waarmede al reeds een aan- rau? ia gemaakt) en bet daar ter plaatse sSchten van een lunchroom. Tevens Egt het in 't voornemen om daar tor plaatse een speeltuin aan te leggen, rat voor onze gemeente nog ean ongeken de weelde is. De zeer oude- en rommer- ijjke boomen, welke op bet terrein reeds aanwezig zijn, worden niet gerooid, waar door, vooral bij warm weer, dit pnnteen gezellig zitje belooft te worden, temeer, vaar het geheel ligt aan het kruispunt ZjjdewegNoordeinde. Ongeveer half Juni, zal een en and^r gereed moeien zijn. KOUDEKERK. Loop der bevolking. Gevestigd: Van Waddinxveen, Jacobus ieonardus Kraan Van Oude-Tongc, Wil-le- -ijndert Pieter van BurJk Van Alphen, fillem van Varik. ïertrokken: naar Bodegraven, Catherina Ejlalra Naar Linschoten, Aaltje Zijlstra - Naar Hazerswoude, Plotina Wendelina trie Zuidwijk Naar Alphen, Cornelis int en gezin Naar Wijk aan Zee, Anno lippe en gezin Naar Oldenbroek, Aalt m Los en gezin Naar Alpben, Adrinnue is en gezin. donateurs alle rechten der leden, uitge zonderd het stemrecht, zoodat ook de kin deren der donateurs deel kunnen nemen aan St. Nicolaas en andere feesten, terwijl ook zij in aanmerking kunnen komen voor gezamonlijken inkoop van brandstoften enz. Bij de bestuursverkiezing werden de Voorzitter, Secretaris en Penningmeester, die allen volgens rooster moesten aftreden bij acclamatie herkozen. Besloten werd verder om bi) eventueel overlijden dei leden of donateurs twee H. Missen te laten lezen uit de kas der vereeniging. terwijl verder werd besloten om bij blijvende gun stige toestand der kas het volgend jaar een verzekering te sluiten bij Concordia en zoo danig, dat aan den Pasloor der Parochie een uitkeering. groot f 25.wordt betaald voor bovenvermeld doel. .Verder deelde de Voorzitter mede, dat op 7 Maart a s. door den heer Angenent een lezing za! worden gehouden over het Woningvraagstuk Tot slot werd nog besloten aan het fonds van Groote Gezinnen naar gelang van den toe stand der kas een taarlijksche bijdrage te verleenen. Aan hel eind van de vergadering gekomen werd deze door den voorzitter op de gebruikelijke wijze geslolen. LEIDERDORP. Burgerlijk* Stand. W. Th. Kraan GetrouwdW. Th. Kraan en M. P. Schouten. Dezer dagen is door de directie van de Lichtfabrieken te Leiden een begin gemaakt ut het leggen van den cleclrischen kabel io den Lagen Rijndijk, zoodat spoedig de ge tale gemeente van electricileit zal zijn voorzien. NIEUW E-WET BRING. B aldadigheid Toen de brugwachter aan de brug over de Hingvaart alhier hedenmorgen opstond team hij tot de minder aangename ont- teing, dat in zijn woonkamer een drietal uilen waren ingegooid De reden van deze tad moet worden gezocht in de omstan- öi|hei<3, dat een late Vastenavondlrlant de ta; wilde paseeren doch deze in geopenden taid aantrof. Op zijn pogen om den brug- •ichler uil zijn bed te krijgen werd blijk- tar niet Bpoedig genoeg gevolg gegeven, ""dat hij toen maar gewaagd heelt om de vnten van de brugtvachlerswoning aan een taibardcment te onderwerpen. We kunnen kth niet gclooven. dat dit de gewenschte "mier is om'de brugwachter te wekken. ROELOFARENDSVEEN. Volksbond. Gisteravond hield de Volkdbond haar eer- jaarvergadering in Hotel v. Veen alhier, oea kort woord van welkom opende de JJorzilter ten 8 ure de vergadering met den Christel ijken groet, waarna de secretaris de tolulen voorlas, die onveranderd werden 'i!,gesteld. Vervolgens bracht de penning- jveester zijn financieel verslag uil waaruit dat de toestand na een werktijd van maanden reeds zeer rooskleurig was 'taiks de onkosten verbonden aan de op- GMing, installatie, kinderfeest en feest pond, wa9 er toch nog een flink batig !p>- Namens de controle-commissie vei- tiirde de heer A. van der Meer de beschei. "J in orde te hebben bevonden en werd i*3 den penningmeester voor zijn verrich- J arbeid een kleine gratificatie toegedacht. ;:r:a was het woord aan den Secretaris vsreeniging, die in een keurig verslag werkzaamheden van het afgeloopen ■ei de revue liet passeeren en den wenscb _'%ak dat met Gods Zegen de samen- tang lusschen de leden en het bestuur j'asschen de bestuursleden onderling zou mogen blijven zooals tol lieden, 'dit de Volksbonders zouden worden een jtairps van de Katholieke zaak in ons Hierna was aan de Orde de vast- van de bijdrage der donateurs, 11op f 5.— per jaar of op 1(1 ct per I werd gesteld. Hiervoor genieten de WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Klaas, z. van P. van der Starre en T. de Bruin. Gehuwd: A. Bennis en J. A. E. vaal Rhijn J. A. Luiten en M. E. H. Streng. Gevonden: een rose das. Inlichtingen ter secretarie. ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Besprekingen nieuwe brandspuit Scheolsubaidie Wijziging Begrooting 1929. De Raad dezer gemeente kwam in opem- tare vergadering bijeen. Voorzatter: de Burgemeester, Aanwezig alle leden. De voorzatter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen, welke on veranderd worden goedgekeurd1. 1. Ingekomen stukken. Mededeehng wordt gedaan van de na volgende ingekomen s'tukken. a. Missive vam Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, tot ver huring van de boerderij „Buitendorp" aan P. J. Boarefijn te Alphen a. d. Rijn. tv. Als voren tot goedkeuring van de wij ziging der Begrooting dienst 1929. c. Ate voren tot vrijstelhng vin de ver plichting tot het doen geven van onderwijs in vak j. Srt. 2 der Lager-Onderwgswet 1920 (lichamelijke oefening) aan de open- hare lagere scholen I en II tot 1 Sept. 1931, onder voorwaarde dat aan school I althans onderwijs zal worden gegeven in vak j, art. 2 der Wet van 1878 (vrije en orde-oefeningen der gymnastiek). d. Als voren tot goedkeuring van het raadsbesluit der gemeente Woerden tot af schaffing van de kermis. e. Als voren, houdende mededeehng, dat de bijdrage dezer gemeente in de kosten van den Keuringsdienst Van Waren, kring Leiden, voor het jaar 1930 is bepaald op f. 303,16, terwijl aan genoemden dienst over 1928 een bedrag van f. 29,37 te veel is betaald, welke som op eerstgenoemd be drag in mindering kan worden gebracht. f. Schrijven van den heer dr. J. Bate laan te Reeuwijk, dat hij zijn benoeming tot gemeentearts voor wijk D. aanneemt. g. Als voren van den heer J. van Leeu wen Jr., houdende aanneming zijner be noeming tot Ed Her plhatseijjke Commis sie van toezioht op het Lager Onderwijs. h. Dankbetuiging van den heer D. J, van Brommen voor de hem toegekende gratiiicatie ab volontair ter Secretarie. i Verslag van de Commissie tot we ring van schoolverzuim van hare werk zaamheden over 1929. De voorzitter spreekt een woord van dank voor de vele werkzaamheden door deze Commissie over het afgeloopen jaar verricht. Al deze stukken worden hierna voor ken nisgeving aangenomen. j. Schrijven van de Coöperatieve Bra.id- waarborg-Mjj. Zwammerdam en Omstreken, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd dat de Raad besluite tot aanschaffing ar. een motorspuit. B. en W„ hoewel erkennende dat een motorspuit in voorkomende gevallen goede diensten zou kunnen bewijzen, meenen toch dat de groote kosten aan een en ander verbonden, voor deze gemeente te bezwa rend zijn. De aan8chatfing van een mo torspuit,. toch zal de bouw van een nieuw spuitenhuis tengevolge hebben. Daarbij komt dat naastgelegen gemeenten Alphen en Bodegraven beide motorepuiten bezit ten, welke, indien dit noodig is. hnlp kun nen verleenen. De heer Linschoten wijst er op, dat wij wel met Eodegraven, doch naar hg meent, niet met Alphen een regeling hebben voor hulpverleening, en vindt een zoodanige re geling met Alphen toch ook zeer jjewenscht. De voorzitter zegt dat het ook de be doeling van B, en W. is, om een derge lijke regeling, welke vroeger bestaan heeft, weder opnieuw aan te jjaan. De heer Edelman wijst er op. dat het noodzakelijk is, dat het bestaande brand- bluschmateriaal in goeden staat wordt ge houden. Met het materiaal in den Tempel laai dit veel te wenschen over; Be slan gen zijn zeer slecht. Verleden jaar is er in dien Tempel niet eens beproeving ge houden Voorts zou spr. ook met de ge meente Reeuwijk, welke een motorspuit zal aanschaffen, een regeling voor hulpverlee ning willen aangaan. De voorzitter zegt toe aan .een en ander aandacht te zullen schenken, en vraagt of RECLAME. 4335 iemand een voorstel heelt aangaande het verzoek, hetwelk hierna met algem. st. voor kennisgeving wordt aangenomen. k. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven stellen B. en W voor legen een jaarlijksche contributie van f. 10.welke door aansluiting van meerdere kleine ge meenten teruggebracht gal worden op f. 6 zich aan te sluiten bij het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake maat schappelijk hulpbetoon voor Nederland te Amsterdam. Door aansluiting bij dil Bureau kan worden kennis genomen van datgene, wat bij het „Centraal Archief" bekend is omtrent da in de gemeenten collecteerende en colporteerende instellingen en personen, teneinde een doeltreffende bestrijding van misbruiken op het terrein van het collecte- wezen door samenwerking van gemeenten te verkrijgen. Zonder beraadslaging o[ hoofdelijke stem ming wordt hiertoe besloten. 1. Bericht van de heeren J. Konijn, II. Konijn, C. J. van Zijl en P. Both, allen alhier, dat door hen aan de gemeente Reeu wijk is betaald een bedrag van f. 159.38. zijnde -de kosten van uitbreiding van het bovengrond9ch electrisch leidingnet dier ge meente ten behoeve van de aansluiting hunner perceelen. Ingevolge destijds genomen raadsbesluit zal de gemeente in deze kosten de helft bij dragen, waarvoor een wijziging der Begroo ting wordt goedgekeurd. 2. Verzoek r. h. bestuur der R. K. Meisjes school, uitgaande van de Vereeniging der Zusters Franciscanessen van de St.-Jozef- stichling, om gelden beschikbaar le stellen voor de stichting eener school voor Uitge breid Lager Onderwijs, bestaande uit 4 lokalen, te bouwen boven het gymnastiek lokaal der bestaande Meisjesschool voor Lager Onderwijs van genoomde Vereeniging. Aangezien de bi) de Wet vereischte stuk ken in orde zijn bevonden stellen B. en W. voor, de gevraagde medewerking le verlee nen. Wethouder Van Muiswinket vraagt of de fundeering van hef gymnastieklokaal wel sterk genoeg zal zijn voor dezen bijbouw. De Voorz. zegt dal de gemeente-opzichter hoeft verzekerd dat daar geen bezwaren te gen zijn. Weihouder Hoogendijk -zegf dat do funda tie van zoodanige sterkte is dat er bij de 4 lokalen, zoo noodig nog wei 4 lokalen op zouden kunnen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Van Wijngaarden geeft de Voorz nog enkele nadere toelichtingen omtrent het met het schoolbestuur gepleegde overleg. Daar uit blijkt dat voorloopig met bijbouw van 3 lokalen zou kunnen worden volstaan, doch het komt B en W. met het oog op de toekomst praktischer voor thans reeds een vierde lokaal bij le bouwer, opdat wanneer dit later moet geschieden door verbreking der muren enz. de kosten hooger zullen worden. Dit heeft voor B en W wel een punt van ernstige ©verwoging uitgemaakt, omdat thans meer wordt gegeven dan op heden noodzakelijk is. Wethouder Van Muiswinkel wijst er op dat wanneer de school gelijkvloers was. liet dan beter zou zijn om later, wanneei de behoefte daaraan bleek, er nog een lo kaal aan te bouwen, dat wordt meermalen gedaan; doch nu het een bovenverdieping bc-treft is hel beter en voordeeliger den bouw ineens af te maken. Op een vraag van den heer Edelman antwoordt de Voorz. dat de raming der kosten nog niet bekend is. De heer Linschoten zegt dal tegen het verzoek wettelijk niets fn te brengen is, daar de stukken in orde zijn en de Raad dus tot medewerking verplicht is, maar toch zou spr voor de uitvoering bi) B en W. willen aandringen om de meest mogelijke zuinigheid te betrachten Het komt spr. voor dat in vergelijking met hetgeen in de groote steden voor schoolbouw wordt uit gegeven, per lokaal gerekend, de gemeente bij den bouw der bestaande Meisjesschool duur uit is geweest. Architecten toch willen altijd iets moois maken en daardoor woitil het te duur. De Voorz. zegt dat met de gegeven wenk rekening zal worden gehouden. Wethouder Hoogendijk zegt overtuigd te zijn dat bij den bouw van de bestaande Meisjesschool door B. en W. alles is gedaan om op dien bouw te bezuinigen; vandaar dan ook, dat het oorspronkelijke groote en dure plan tot een veel goodkooper en een voudiger is teruggobacht. De heer Edelman vraagt of mei dil ver zoek levens rekening is gehouden met de reeds eerder gevraagde uitbreiding der cen trale verwarming. De Voorzitter antwoordt, dal dit gelijk tijdig met de uitvoering van dit plan aan de orde zal komen. Met algemeene stemmen wordt hierna be sloten de gevraagde medewerking (e ver leenen. 3 Voorstel tot verkoop van een strook bouwgrond breed 1 *n diep 2Ó.5 M aan P Plomp le Bodegraven, voor den prijs van f 2.25 per vierk M.. welke grond gelegen is aan de Dwarsstraat op het bouwplan .Bui tendorp". onmiddellijk naast den door hem reeds gekochten grond. Aangenomen. 4. Wijziging begrootmg dienst 1929. Aangenomen De Voorzitter deelt nog mede, dat hij dezer dagen bezoek heeft gehad van den Chef van de afdeeling Onderwijs ter Gemeentesecreta rie van Leiden, die hem heeft medegedeeld, dat door de gemeente Leiden ten behoeve van het onderwijs in de kennis der electri cileit op de scholen ter beschikking worden gesteld instrumenten met boeken, waarvan de prijs f. 100 bedraagt, doch welke Leiden aan die gemeenten, welke van Leiden stroom betrekken, wil leveren voor den halven prijs of 150. Voorgesteld wordt, om indien do hoofden van scholen van deze leerstof gebruik willen maken, voor reke ning der gemeente zulk een instrument aan te schaffen en dit instrument beurtelings aan de verschillende scholen af te staan. Aangenomen. Rondvraag De heer Van Vliet infor meert naar het hout van het terrein „Bui tendorp" en op de Kcrklaan. De Voorzitter antwoordt dat het hout en struikgewas op „Buitendorp" thans geheel is gerooid, zoodat nu een goed overzicht kan worden verkregen van het terrein, dat al daar nog beschikbaar is voor bouwgrond. Van do nog goede boomen op de Kerklaan zijn 30 stuks verkocht aan den wagenmaker C. Bosman voor den prijs van f. 50 De tak ken en koppen dezer boomen zijn nog be schikbaar en spr. wil na afloop der ver gadering met de wethouders nog overleggen wat hiermede, alsmede met de overige 50 boomen nog moot worden gedaan. De heer Van Wijngaarden brengt hierna ter sprake de aanschrijving aan verschillen de eigenaren gericht omtrent de reiniging van de achter hun woningen gelegen sloot. Na breedvoerige bespreking wordt besloten, dat bedoelde eigenaren op een nader te be palen dag Ier conferentie ten Gemeentehuize zullen worden opgeroepen. De hoer Van Wijngaarden wijst voorts neg op de wenschelijkheid om de politie-veror- dening en de heer Linschoten om het. regle ment van orde voor de raadsvergaderingen le herzien. De Voorzitter zegt toe deze aangêlegen- heden eens onder do oogen le zullen zien. Hierna sluiting dei vergadering. In de gehouden jaarvergadering van do Ned. Herv. Schoolvereeniging alhier werd Je heer C. Goobel, die als bestuurslid aan do beurt van altrcding was, als zoodanig herkozen. In do vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Z. J. Ninaber van Eijben werd lol bestuurslid gekozen de lieer R Paul. Ds. J. van Woerden werd tot eero-voorzitter benoemd. RECLAME. Weet U hoeveel een vrouw van 30 jaar moet wegen? Dat hangt natuurlijk af van haar lengle. Indien zij 1.70 M. lang is, moet zij vol gens de knapste deskundigen ongeveer 110 pond wegen. Is zij 1.60 lang dan zou het normale gewicht ongeveer 125 pond tnoe- ten zijn. Het is gevaarlijk om er maar steed9 door moeite voor te doen slanker te worden. Overal zijn de herstellingsoorden vol met vrouwen, die haar gezondheid daardoor ver woest hebben en die U zullen vertellen, dat het zulk een opoffering niet waard is om 9lank te willen zijn Daarom hebben zoo vele duizenden man. nen en vrouwen, die te weinig wegen, ver trouwen in Mac Coy's Tabletten. Iedereen weet, dat levertraan het besle kracht- en lichaam sterkende middel is, dat de medische wetenschap kent. doch slechts weinigen kunnen het innemen door den af schuwelijken. naar visch ruikenden reuk. Dit is de reden, waarom Mac Coy's Lever traan Extract Tabletten zoo'n enorm succes hebben. Want in Mac Coy's tabletten zijn de gezondheid-opbouwende en versterkende eigenschappen van uitgezochte kabeljauw- levers en andere waardevolle bestanddee'en vereenigd en verwerkt tot kleine, met een laagje suiker bedekte tabletten, zonder dien onaangenamen smaak, reuk en zonder na smaak. Het is zoo zeker, dat Mac Coy's tabletton U goed zullen doen. dat U geen enkel risico loopt Zij zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f. 1.95 per doo9. Ei9cht Mac Coy's Tabletten de origineele en eenige cefhte. Weigert namaak Indien niet direct verkrijgbaar wendt U dan tot de N V. Rownlree Handelsmaatschappij, Keizers gracht 124, Amsterdam C. gracht 124, Amsterdam, C. 4326 ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 3500 (op s lijnen") REDACTIE IS07 ©VOllt haan 3 uuxste kwartier nieuwe haan ZUID VIMUS MAM JUPITCN SATURNUS Den laatsten dag dezer maand is het Nieuwe Maan, dan staan Aarde, Maan en Zon in één ljjn, in de aangegeven volg orde, Bg Volle Maan staan ze dék in eikaars verlengde, maar dan 13 de volgorde: Maan, Aarde, Zon. Feitelijk is dit niet héélemaal just: in één vlak moesten we schrijven. Want anders was er om de 14 dagen een zons- en een maansverduistering. Waarom dat niet zoo is dat zou ons nu te vervoeren. Een nog niet volledig Eerste Kwartier 't is nog maar een sikkeltje rindt men 4 Maart in het Westen. De nn komende drie weken is de Groote hond op onze breedte om een uur of Westen links van dan ocaunuuwer is, wan neer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij stamkaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men no b.v. da sterrebeelden aaD den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaartborizon, waar OOST staat, vóói zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) V3P den beschouwer is afgewend, men zal dan voor hel NO-lijke vierdepart vam de kaart de sterrenbeelden zien, joist zoo, als zg aan den hemel staan De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zijn vaD de acht het duidelijkste te zien: erg hoog le grootte of belderder de dikke ronde boven den horizont komt dit sterrebee'.d stippen zijn sterren van de 2e grootte en al f00''- I de andere, kleinere, stippen zjjn sterren van de 3e of van eei lagere grootteklasse. Men dient er rekening mede te boude*:. £?4 tn'IVgeeft dat in werkelijkheid bet Oosten rechts en plaate *an deD Noord-Hemelpool aan.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13