Jaargang DINSDAG 25 FEBRUARI 1930 No. 21456 STADSNIEUWS. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN 0EGSTGEEST. MUZIEK. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per pegel tooi advertentiên uit LeideD en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Vooi aJle andeie adverlentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags- en Zaterdags 60 Cts. bij een maiirautn aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Vooi eventueele opzending van brieven 10 Cts poito te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 0 IS Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0 18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. NIVERSITEITS- BIBLIOTHEEK. Ce ontdekker der Fiji-eilanden. Het Gouvernement van Fiji heeft op- x'i gegeven aan Prof. G. C. Henderson, -hoogleeraar in geschiedenis aan de irersiteit van Adelaide, een onderzoek in geilen naar de ontdekking van Fiji-eilan- Prof. Henderson ging van de gedachte <3at de eilanden-groep ontdekt is door Xederlandschen zeevaarder Abel Jans- n Tasman in 164-3. Gouvernement van Fiji stelde aan tl. Henderson een oorlogsschip ter be- aiking om de route door Tasman gevolgd eens te nemen. 'oen zij op het punt gekomen waren van- ir Tasman de eilandengroep voor het st in het oog kreeg, telden zoowel Prof. iderscm als de kapitein van het schip, als destijds Tasman, achttien eilanden, Ftel de groep uit minder eilanden be lt Van enkele eilanden zag men alleen i paar heuveltoppen, die zich voordeden Wonderlijke eilanden, fea kon toen ook de „Heemskerk's van Tasman te'rugvinden en de nauwe doorvaart, waardoor Tasman >t gevaar van vastloopen ontsnapte, saad zegt Tasman in zijn journaal dat fcdte van den doorgang „twee scheeps- i" wasl n nu stuitte de onderzoeker op een ikheid. Tasman wil deze eilanden yceeren met een groep, die hij zag op de groote kaart van de Zuidzee, die zich had, hoewel de laatste groep ten eesten van de Hoornsche eilanden 200 i meer naar het Westen lag, dan zijn i Indien dit uitkwam, zou Tasman ie ontdekker zijn. moeilijkheid was in Australië niet Hossen, de kaart, die Tasman bij zich Tas niet bekend. Om die1 kaart te vin- is Prof. Henderson naar Europa ge il eerst naar Londen. Zoowel in het ;h Museum als bij het Aardrijkskundig Eoolschap aldaar kende men die kaart en raadde men hem aan in Holland antwoord op zijn vraag te zoeken. Nu ïd Prof Henderson eerst te Amsterdam, paa in den Haag bij de Firma Nijhoff en alhier aan de Universiteits-biblio- vond Prof. Henderson wel niet de [langde groote kaart van de Zuidzee zelf, i':' wèT een foto ervan. De kaart is een zeer fraai op perkament geschilderde van de Zuidzee, die bewaard te Parijs in het Depot des cartes de Marine. Zij ig geteekend door den offi- jfea kaartenmaker der Oost-Indische- Hessel Gerritsz in 1669 en gecor- in 1634. Inderdaad staat hierop een ten Zuidwesten van de prosche eilanden, ongeveer 200 mijlen deiijker dan het bestek van Tasman. De zijn met zeer flauwe kleur aange- wat. volgens een aanteekening op de betcekent. dat zij hypothetisch zijn en frbij gevoegde Spaansche naam Islas de Pon wijst uit dat zij een der vele a.f- ï-ningen is van die vermaarde groep eilanden, die men in het laatst XYle eeuw meende dat ergens in de Olijke Groote-Oceaan zou bestaan. Uit "oorden van Tasman zelf is nu uit te dat de eilandengroep, door hem benomen, toen nog niet op een kaart maar dat Tasman de werkelijke jjjdfcer is. Henderson verklaarde dat met het 'b van deze kaart het doel van zijn reis Europa bereikt was. DE ELECTRICITEITS- TENTOON STELLIN G. Bezoek van leerlingen aan het onderwijs gedeelte der tentoonstelling. Naar wij vernemen overtreft het aantal schoolkinderen, dat de Electriciteits-ten toonstelling zal bezoeken, verre de ver wachting. Inolaats van 3000 zullen, blijkens de in middels ingekomen berichten, niet minder dan 5000 kinderen de tentoonstelling bezoe ken. Het spreekt vanzelf, dat de regeling van het bezoek door deze buitengewoon groote belangstelling zeer moeilijk is geworden. Toch 19 het gc-iukt het bezoek zoodanig te organiseeren. dat alle 5000 kinderen het tentoongestelde kunnen bezichtigen Dat div resultaat kon worden verkregen is vooi' een belangrijk deel toe te schrijven aan het feit. dat het doel van de tentoonstelling van oen aanvang af is geweest de kinderen daar te laten herkennen, wat zij op school reeds hebben geleerd. Voor het welslagen van het bezoek blijft het een vereischie. dat de kinderen op tija aanwezig zijn en dal de geleiders hun volle medewerking verleenen om den rondgang op de tentoonstelling zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Tenslotte vermelden wij nog. dat op de tentoonstelling deskundigen aanwezig zijn om. desgewenscht. de geleiders van voor lichting te dienen en dat elke school tijdig bericht zal ontvangen van dag en uur, waarop de kinderen worden verwacht '-MER VAN KOOPHANDEL PFABRIEKEN voor RIJNLAND '-"lering der Kamer van Koophandel '['krieken voor Rijnland op Woensdag, februari 1930, des namiddags 2.30 uur vergaderzaal der Kamer Stations- 43 - a?enda luidt: 1 Opening. 2 Notulen, stukken. 4 Mededeelingen 5 Commissie ad hoe inzake Winkel- nj>- 6 Rapport Commissie voor Ver- r'"_ -?t en Telegrafie, inzake: bezorging ;^igeleekende stukken aan huis. 7 Be- Disfriclsbelangen. 8 Rondvraag, boudelijke vergadering. 10 Sluiting. LEIDSCHE VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN. Jaarverslag over 1929. "Van de hand van den secretaris, den heer P. J. Hoogendam, is het verslag over 1929 van bovenstaande vereeniging ver schenen. De secretaris gunt den leden en belangstellenden eerst „een kijkje in de keuken, waar alles klaar gemaakt wordl' door een overzicht te geven van de jaar- lijksche werkzaamheden in de vereeniging. Er blijkt uit, dat er heel wat gedaan moet worden om alles vlot te doen verloopen. Men moet dan ook respect hebben voor de bestuursleden en de dames en hceren.* die i het bestuur terzijde staan, wijl zij al dezen arbeid ten bate van het kind geheel belange loos verrichten. En nu zint men nog op uitbreiding. „Wij wilden zoo graag ons werk nog intensiever maken", schrijft de heer Hoogendam. ,.ja als het kon eenigszins uit breiden, d.w.z. een tweeden tuin in exploi tatie nemen, vooral ook omdat wij tot heden op bouwgrond werken, wat dus geen vaste woonplaats beteekent." Omtrent het afeeloopen jaar wordt opge merkt, dat. door den strengen winter eerst laat kon worden begonnen en de gewassen ook later waren dan andere jaren De op brengst was voldoende. Hoewel het werken met kinderen uiteraard zijn eigenaardige moeilijkheden meebrengt, zijn geen stoor nissen voorgekomen en viel het gedrag der kinderen over het algemeen te roemen. Een zeer moeilijk vraagstuk blijft altijd de lei ding der kindergroepen in de groote vacan- tie. Ten slotte beveelt de secretaris de nut tige vereeniging in alter aandacht aan. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester. den heer A L L Gafchier, blijkt dat 1929 een goed jaar geweest is. Er is een batig saldo, gelukkig, want in 1930 zullen de uitgaven aanmerkelijk grooter zijn. Het terrein moet flink bemest worden, ge reedschappen moeten hersteld en aangevuld worden. Ook zal het landhuisje van blinden voorzien worden, opdat het beveiligd zij tegen inbraak en baldadigheid. Ook de pen ningmeester gewaagt van plannen voor in richting van een tweeden tuin en wekt daarom tot uitbreiding van het ledental op. De inkomsten waren in totaal f. 812.02V2. waaronder f. 172 82Va gemeente-subsidie over 1928 en f. 172.70 aan contributies van kinderen. Er is een batig saldo van ruim 200 gulden. Vrijdag a.s. wordl de algemeene jaarvergadering gehouden, die 0. m een nieuwen voorzitter zal moeten kiezen we gens bedanken van den heer E. Th. Witte. GENOOTSCHAP „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX". Het leerprogramma. Daar het ons gebleken is, dat in Leiden en naaste omgeving nog menigeen onbekend is met datgene, wat M. S. G. aan onderwijs biedt aan hen, die de lagere school door- loopen hebben en voor het latere leven speciaal voor het bouwbedrijf, het machine vak en de electrotechniek een meer uitge breide theoretische kennis zouden willen verkrijgen, geven wij in verband met de advertentie van Zaterdag j.l. een verkort programma van de leervakken, die in de verschillende klassen van M. S. G. onder wezen worden. lste klasse: Nederlandscb, schoonschrij ven, cijferen, rekenkundige vraagstukken, handteekenen, lijnteekenen. 2de klasse- Voortzetting van het voor gaande verder algebra en meetkunde. 3de klasse: Voortzetting van het voor gaande 4de klasse: Algebra, meetkunde, stereo metrie, natuurkunde, scheikunde, electrici- teitsleer, werktuigkunde, beschrijv. meet kunde, handteekenen en vakteekenen. 5de klasse: Voortzetting van het voor gaande; verder goniometrie, trigonometrie, stoomwerktuigkunde en technologie. Na de 5de klasse wordt een eindexamen afgenomen, speciaal voor de theoretische vajrken. (Hiervoor wordt een diploma uitge reikt). Er zijn 2 vervolgcursussen, n.l.: een 2-jarige cursus voor de bouwkunde; een 3-jarige cur sus voor de electrotechniek. Schooltijden: Zomerhalfjaar 1 April30 Sept.; winterhalfjaar 1 October31 Maart. Aanvang der lessen 6.30 n m. Het schoolgeld bedraagt bij een inkomen f. -f.50 p. jaar. 8 .12 16 4 20 i 24 4 28 4 .32 4 ACADEMISCHE EXAMENS. zijn voor het doctoraal examen ;^iUnr]5 mèj.' p van Suchtelen (Den *Len H heeren F. J. van Hellemond! r* ca H. F. Velders (Rotterdam). BRANDMELDING. De Commandant van de Brandweer ver zoekt ons nog eens onder de aandacht van het publiek te brengen dat het melden van brand, teneinde een spoedig handelend opireden van de brandweer te bevorderen, dient te geschieden aan den Hoofdpost van de Brandweer, Garenmarkt 6, Telefoon Nos. 2400 en 2401. met mededeeling van het perceel waarin of de plaats waarop de brand is uitgebroken. Met het oog op het aanvoeren van het meest doelmatig materieel verdient het aan beveling om bij de melding, zoo moceüjk, op te geven den aard van den brand. b.v. schoorsteenbrand, binnenbrand, uitslaande brand, enz. I f. 450— 650 650—1000 ,.1000—1.500 15001750 1750—2000 „2000—2500 2509—3000 3000 en meer Kinderaftrek afhankelijk van aantal kin deren. o Tot penningmeester van de Vereeniging tót bevordering der Bouwkunst alhier, is be noemd de heer F. .1. Liboi, Plantsoen 109 Op uitnoodiging van de Leidsche Vereeniging voot Wetenschappelijke voor drachten zal prof. dr. E. Bethe. uit Leipzig op Woensdag 26 Maart a.s. in het klem auditorium van het Academiegebouw een voordracht houden over: „Platon als Dichter". De minister van onderwijs, kunsten ?n wetenschappen heeft de Chr. H B. S. alhier en die te Alphen-aan-den-Rijn, zoomede de Bijzondere H. B S. te Voorschoten, aange wezen als bevoegd om in 1930 aan haar leerlingen, die het onderwijs in de hoogste klasse tot het einde van den cursus hebban gevolgd, gelegenheid te geven op dezelfde voorwaarden en op dezelfde wijze als de leer lingen der openbare hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, na afgelegd eindexa men, het getuigschrift, bedoeld in artikel 55 der M O. wet. te verkrijgen Voor een prachtig bezetten schouwburg heeft Het Schouwtooneel gisteravond een reprise gegeven van het anti-oorlogs-tendenz- stuk „Er staat geschreven". Het is hier n.l. 4 Maart 1929 reeds gegaan, zij het toen voor zeer matig publiek Dank zij de schitterende creatie van Esther de Boervan Rijk is dit arrti-militairistische stuk van rauwe realiteit een overwinning geworden Zelfs bij open doek werd geapplau disseerd. Een tweetal bouquetten gewaagden van de groote instemming. Een daarvan werd door mevr. de Boer direct geschonken aan Jaap v d. Poll, den bewerker van het stuk en tevens uitnemend vertolker van den als invalide uit de oorlogshel terugkeerenden zoon. Jammer, dat het gezelschap niet over een tragedienne beschikt. Jeanne van Rijn is dat allerminst. Gisteravond te ruim 6 uur is een brandje uitgebroken in het pakhuis van den winkelier W. Z. in de Kattepoort (Clara- steeg). waarin een hoeveelheid asphalt- papieT en eterniet en een aantal kachels zijn opgeslagen. De eigenaar had een uur te voren het pakhuis nog bezocht en heeft ver moedelijk een brandende sigaret achteloos weggeworpen, waardoor de brand is ont staan. De inventaris, welke slechts gedeeltelijk verzekerd wa9. ging grootendeels verloren. De politie bestrepd het vuur het eerste, waarna de brandweer met twee slangen on de motorspuit en een op de waterleiding het blussehingswerk voortzette pn volbracht. De politie alhier heeft onder verden- king van diefstal van ijzer aangehouden J. K. en J. O. beiden alhier woonachtig. De heer A. J. van Genevink. Zooals wij gisteren reeds meldden, is de- heer A. J. van Gerrevink, benoemd tot bur gemeester van Oegstgeest. Hij werd geboren te Deventer 6 Juli 1876. Na onderwijs aan lagere en middelbare school, genoot hij opleiding voor de ge meente-administratie aan de secretarieën te Bathmen en Epe van Juli 1900Mei 1902. Hij werd benoemd lot eerste ambtenaar ter secretarie te Epe in Januari 1902. tot eerste- ambtenaar Ier secretarie te Dalfsen in De cember 1902. Gemeente-secretaris was hij te Dalfsèn van Februari 190328 November 1910. Sinds dien tijd oefende hij de functie uit van burgemeester en secretaris van Oldemarkt, provincie Overijssel. De benoemde is: lid van het bestuur der Overijsselsche Landbouw-Onderlinge; lid van de gewestelijke Landstormcommissie verband Vollenjhovc; secretaris G.-H. leden van gemeentebesturen; lid van de redactie commissie van het orgaan dier vereeniging; medewerker aan de officieele organen der Vereeniging van Ned. Gemeenten: lid van de commissie-Kan tot voorbereiding van een ontwerp van wet tot wijziging der Ge meentewet; lid van het bestuur van den Kamerkring Zwolle der C.-H, Unie; commis saris N.V. Waterleiding Maatschappij Noord- en Noordoost Overijssel. De gekozene behoort tot de Christeiijk- Historische Partij, is Ned. Hervormd, ge huwd en heeft vier kinderen. De gemeente Oldemarkt ligt in de nabij heid van Sfeenwijk en heeft een inwoners- aanbal van 2750. Wij wenschen den heer A, J. Gerrevink veel goeds toe voor zijn bewind over het zich sterk ontwikkelende Oegstgeest. RESIDENTIE-ORKEST. We zijn met de muziek van Beethoven, laat ons dat nu maar eens aannemen, ver trouwd We verslaan zijn taal. ook zijn ge- dachlengang, zelfs de diep liggende idee, die het wezen ijke. het werkelijke is van 's meesters kunst. Dat wezenlijke is een door gedachte gedachte, een door logische door voering van een principe gefundeerde waar heid Beethovens'kunst is een stuk geestelijk leven, z ij n geestelijk leven Ze is zuiver persoonlijk, subjectief. De uiterlijke muzi kale formule is adaequaat aan. gaat paral lel met het essentieele van zijn muziek. Het gegeven, het thema, wordt ges'eld. tegenover (iets anders) gesteld, veelzijdig belicht met geen ander doel dan om het door te voeren, om 't tot zijn consequentie, tot zijn grootsten luister te brengen. Die vorm wortelt in het tonale systeem, in de tonaliteit Eeuwen van muziek hebben ons met die tonaliteit gemeenzaam gemaakt. Daar komt Claude Debussy, wien. door toen nog volkomen on bekende Slavische componisten (Moes- sorgskv in de eersle plaats), een nieuw licht was opgegaan. Hij stelde een gansch ande ren inhoud en vond gevolgelijk gansch ande ren vorm gebruikte zelfs gansch ander ma teriaal. Zijn inhoud (moeilijk onder woorden te brengen) zou men een zielstoestand kun nen noemen, waarin een zeker gegeven is opgenomen, de sensatie van dat gegeven, concreet en precies, onpersoonlijk, objectief. Zijn vorm is de muzikale transpositie van dien zielstoestand, die men muzikale atmos- pheer kan noemen, een sonoren nevel waar in zich beelden aftpekenen, met meer dan weer met minder duidelijkheid en scherpte Zijn materiaal is niet meer de thematiek van de klassieke tonaliteit, doch is bijna uitsluilend harmoniewisseling, een soort harmonische tonaliteit die door gebruik van bepaalde toonsopvol gingen (hpele tonen- gamma bijv.) een zekere afmospheer. een zekeren geur, iets feeërieks te weeg brengt, zelfs een bedwelmende invloed kan uitoefe nen Nu meene men niet dat Debussv's mu zikale elementen slechts juxtaposities- zijn aan elkaar geregen stukjes zonder innerlijk verband. Ook hier is constructie, maar van anderen aard dan de tot toen gebruikelijke. BINNENLAND. De Nieuwe Leidsche Groenteveiling in wording. (3e Blad). De nieuwe Burgemeester van Oegstgeest. (Ie Blad). Het liberale standpunt ten opzichte va« de Nederlandsch-Indische betrekkingen. (Binnenland, 2e Blad). De vliegtochten naar Indië in het Engel- sche Lagerhuis fcerproken. (Binnenland. 2e Blad). Het Nederlandsch voetbalelftal en het amateurisme. (Sport, 2e Blad). De bekende schrijver Jac. van Looy over leden. (Kunst, le Blad). De moordzaakLans opnieuw voor de Rotterdamsche rechtbank, (le Blad). Nederland neemt niet deel aan de wereld kampioenschappen voetballen te Montevideo (Sport, le Blad). BUITENLAND. Het kabinet Ghautemps in groot gevaar. (Buitenl. le Blad). De douaneconferentie te Geneve. (Buiten land. le Blad). Groote brand in Italië. (Tel. le Blad). „La mer", trois esquisses symphoniques (geen symphonie dus, zie boven) is een der werken, waarin Debussy's kunst op haar zuiverst is gerealiseerd. De programmati sche toevoegingen der drie deelen zijn zoo overtuigend dat de artistieke werking der muziek is als een sensueelen prikkel, die de, waarschijnlijk zuidelijke, zee in al haar rijk dom van verschijning, in haar golvenspel. in haar ..dialoog met den wind", uitoefent op hem die daadwerkelijk met haar in verbin ding treedt Om die even oorspronkelijke a!s delicate muziek te kunnen genieten heeft men zich los te maken van zekere oudere (daarom o. i. nog geen verouderde) vormen. Wie Debussy wil vej-staan denke momen teel niet aan Beethoven. Dat valt ons. die in Beethoven en wat na hem kwam zijn gecon- feit. niet zoo heel gemakkelijk. Ook al omdat we orkestwerken als La Mer niet overdadig vaak te hooren krijgen. Daarom is het een prachtidee van Dr. Van Anrooy om dit fijne staal van Romaansche muziek tof meerdere bekendheid te brengen .tot beter waardee ring van den esprit francais waarvan het een der allerschoonste voortbrengselen i9. Het Residentieorkest hpeft het werk voor treffelijk uitgevoerd Het is buitengewoon moeilijk om 't den Ivpischen klank te geven door het opene, hef ongecompliceerdp van de factuur, vooral ook om de zoo doorzich tige instrumentatie Als het nog noodig ware dan had deze uitvoering kunnen toonen welk uitnemend orkest het Haagsche 19 en welk een virtuoos dirigent Van Anrooy. Het uitbundige succes, waarin de dirigent het orkest door opstaan deed deelen. moge pleiten voor de orkestrale prestatie, ook voor den muzikalen zin van het Leidsche publiek. Noëla Cousin, aan wie wij van een vorig optreden nog de aangenaamste herinnering bewaarden droeg daarop het a-moll concert van G1 a zou now voor viool voor. Qua compo sitie is hef niet :n allen deele even sterk, vaak van een ietwat monotone, opgeschroef de forsohheid; en er gaat door zekere wan verhouding tusschen 90I0- en orkestpartij menigmaal heel wat energie van den con- scienlieusen solist nutteloos voorbij. Maar toch. als het zoo virtuoos en met zoo (raaien en krachfigen toon wordt gespeeld als we het van Madlle Cousin hoorden, bevat hot ook weer veel aantrekkelijks En stellig moet er kend worden dat het jolige A dur in 6/8 van het finale een prettig blij-eindend slot vormt. De violiste heeft er groot succes mee be haald en de hartelijke ovatie die de vobe zaal haar bracht, was volkomen verdiend De knapne en zeer mooie .Ciaconna go- tica" van Cornebs Dopper die juist zijn zes- hgslen verjaardag hepft gevierd en Richard Strauss' grandiose ..Tod und Verklaning"' moesten we. daar onze tegenwoordigheid elders werd vereischt, tot onzen spijt ver-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1