De Nieuwe Leidsche Groentenveiling in wording AKKER* ABDUSli Grootsche opzet van een prachtig complex - Tegen half April de opening te verwachten. liet in aanbouw zijnde Hoofdgebouw der Leidsche Groentenveiling. Het hoofdgebouw, dat een hoogte heeft van 12 Al. biedt nu nog den aanblik van een in aanbouw zijnde onoverdekte voetbaltri bune. Met groote behendigheid leggen de werklieden de laatste hand aan het plaatsen van de asbest overlapping. Vanuit de doorgang varen de booten in een ruime haven (140 M. lang 20 M. br. met een diepgang van 1.80 M.) die reeds geheel gereed is. De weg voert vervolgens naar de twee zijhavens: de eerste, 100 M. lang en 15 M. br. is voor het lo9goed be stemd (vervoer naar de stad), de tweede 135 M. lang en 15 Al. breed voor het pat- goed (export naar het buitenland.) Achter de kantoorgebouwen om, kunnen de booten weer naar de Trekvliet terugvaren. leggen van een straat, die in de loei een directe verbinding zal schenken" de Korevaarstraat. Nog dient genoemd de groote fco fustloods (40 M. bij 20 M.) ter berging man den, kisten e.d. Deze is reeds ?ol{ en ligt in het centrum van het terreiD het hoofdgebouw. Indien noodzakelijk er nog een tweede dergelijke bergp Een paardenstal voor 20 viervoeters aan toegevoegd. Hiermede zijn in korte trekken de schillende onderdeelen beschreven. D( taal kosten bedragen ongeveer 350.000 den, waarin door een leening werd zien. Wanneer alles goed loopt, zulle] groentenkandelaren zich tegen half kunnen verheugen in een grandioos jecteerd gebouwencomplex, dat wediiï Situatieteekenlng van de terreinen der Nieuwe Leidsohe Groentenveiling aan den Zoelerwoudschenweg, even vooifoij de spoorlijn LeidenWoerden. (Van onzen eigen verslaggever). Welke rasechte Leidenaar herinnert zich niet sedert onheuglijke tijden de enorme drukte, die driemaal per week heerscht aan den Apothekersdijk en Boommarkt? Gewel dig is het bedrijf, dat daar door de Leidsche Groentenveiling ontwikkeld wordt: booten, en schuiten verdringen zich in de betrekke lijk smalle gracht, wagens en karren rijden af en aan langs de nog smallere waterkan ten 1 Vooral in den zomertijd is het er een rommelige warwinkel, die zich concentreert rond de kleine, groene houten loods en den verkeersagenten heel wat hoofdbrekens kost. Weinig ruimte is er tusschen de opeensta peling der torenhooge kisten- en manden- rijen vóór de veiling tribune en de kantopr- lokalen, waar de kooplieden tezamengehoopt 6taan voor de afrekening. Maar nu wordt dit alles gelukkig gansch tandersl De leden van de Leidsche Groentenveiling begrepen, dat dit gedrang niet langer kon voortduren en hun bedrijf op den duur niet ten goede kon komen. Zij sloegen de handen ineen, zagen uit naar een groot terrein, ge schikt voor de stichting van de noodige ge bouwen en havenwerken, die voldoen aan de moderne eischen van een in alle opzich ten practisch geoutilleerd veilingsbedrijf. „Weg met de nauwe behuizing" was het parool I Dat terrein werd gevonden even buiten Tuin-Sladwijk Het wordt begrensd door den spoorweg LeidenWoerden, de tramlijn LeidenDen Haag, de gronden behoorende aan de N.V. Nationaal Grondbezit alsmede aan de N.V. Hollandsche Constructiewerk plaatsen aan den Zoeterwoudschen weg. van wie de Leidsche Groentenveiling haar tegen woordig eigendom van 4V* H.A. vóór plus minu9 60.000 gulden aankocht, Wie in den laatsten tijd den Zoeter woudschen weg afwandelde, heeft zich af licht met verwondermg afgevraagd, wat al dit timmeren, graven en bouwen toch wel beteekende! Onmiddellijk valt de groo te bedrijvigheid u op, wanneer ge den spoorweg over zijt. Daar ligt reeds een uitgebreid en machtig gebouwen- en vaar- [fcencomplex, waarvan de opzet waarlijk grootscb is! Met behulp vaD bijgaande si- tuatieteekening eD eenige foto's, welke niet dan na veel klau terpartij en langs lad ders en steigers konden worden opgenomen hopen wij een kleinen indruk te geven va-j ia! hetgeen hier in wording is en hetwelk vermoedelijk tegen half April officieel ge opend wordt Een complex, dat het enorm ontwikkelde bedrijf van de Groentenvei ling eindelijk volkomen waardig zal zijn! In de directie-keet is het behaaglijk en gezellig. De thee pruttelt er voor de ver moeide werklieden, die af en toe een warme neus komen halen. De opzichter bestudeert de uitgebreide collectie plattegronden, welke langs de wanden als gezaaid han gen. Er wordt sinds eenige maanden hard gewerkt onder de eminente leiding van ar chitect Goldberg, terwijl de uitvoering der werken opgedragen is aan de aannemers Turkenburg, Oudenes en Gesman te Alphen aan den Rijn Gestaag wordt er gearbeid: het zachte, schoone winterweer helpt tot het vlotte tempo duchtig mee. Het volgend oogenblik komt voorzitter van Vliet binnen. Tevreden wrijft hij zijn handen over den goeden gang van zaken! „Wanneer de vaart en het hoofdgebouw maar klaar zijn, kunnen we dadelijk ver huizen I" zegt hij. Dan noodigt hij ons vriendelijk uit, de terreinen te bezichtigen. Dadelijk valt 't ons op, hoe zij bij uit stek voldoen aan het beoogde doel. Zij lig gen middenin het hartje van de schitte rendste verbindingen. Daar zijn de reeds genoemde lijnen LeidenWoerden (en ve> der, voor de export naar het buitenland, Leiden—Den Haag en ter andere zijde de Trekvliet, verbinding gevend voor aanvoer uit de omliggende dorpen en afvoer naar Haarlem, Amsterdam etc. De entrée voor de groentewagens bevindt zich even over de spoorwegovergang vanaf den Zoeterwoudschenweg: een ruime 10 M. breede straat voert naar het centrum van het terrein waar de fustloods §n het Hoofd gebouw liggen. Twee vertakkingen van den hoofdspoorweg leiden naar de rij pak- loodsen, die reeds geheel of gedeeltelijk vol tooid zijn. Deze hoofdentrée brengt ons allereerst langs de in aanbouw zijnde woningen van den veilingmeester en den fuslmeester Wij loopen het terrein over naar de nieuwe brug, van waar af wij de route volgen, die de aankomende booten door de aangelegde vaarten zullen nemen. Allereerst varen zij door de 150 M lange gracht met een breedte van 12 M., die naar het Hoofdgebouw leidt leggen voorts langs het plankier aan. waarna zij na de loting de waterdoorgang binnen gaan, die loopt tusschen het kantoor en het Hoofdgebouw. Natuurlijk moe9t met betrekkelijk groote kosten het terrein zelf weer in contact ge bracht worden met Trekvliet en spoorweg. Prachtig zijn deze entreé's geslaagd! Ter eener zijde die voor de schuiten. Een vaart is gegraven vanaf de Trekvliet, waarover een monumentale steenen brug komt van 10 Meter breedte (2.50 M. boven N.A.P.) in de kosten waarvan door de Leidsche Groentenveiling bijgedragen wordt voor de helft tot een maximum van 15.000 gulden, terwijl de andere helft de gemeente be kostigt Deze brug. waarvan de voltooiing reeds prachtig vorderde, zal het eigendom van de gemeente zijn De verbindingsvaart loopt tusschen de terreinen van de zeep fabrieken Gebr Tieleman en Dros en van Prof. Kraanenburg, waarvan gronden wei den aangekocht. Voor de veilingtribune, plaats biedend aan 144 personen (6 rijen hoog met 12 bankjes voor 2 personen op iedere rij), wordt halt gehouden Achter deze tribune komt op 27> M hoogte een platform ter breedte van 21/* M., waar eenige telefoon cellen de verbinding met de buitenwereld verzekeren en tevens ruimte is voor de toe schouwers. Vanaf dit platform zien wij in de groote hal (18.40 M. bij 13.50 M.) welke bestemd is om in den winter de groenten op te slaan voor den verkoop of later gebruikt kan worden voor het veilen van bloemen. Een binnen doorgang biedt gelegenheid om 's winters de groenten weer naar de tri bune te vervoeren. Aan de voorzijde staat een rij kiosken voor de consumptie waarnaast een trap omhoog voert naar het platform. Ter ande- rer zijde wordt een overkapping aange bracht van 7 M., om de tijdelijk neerge plaatste groenten tegen zon of regen te be schermen Aan de overzijde van de waterdoorgang liggen de administratiegebouwen Om te be ginnen de kamer voor de loting en de ver rekening met de loketten, daarnaast het kan toor. in het midden de bestuurskamer met de kluis en ten laatste het archief. Al deze vertrekken zijn plus minus 57* M. bij 6 M Vlak voor het kantoor, tegenover de tribune wordt het afmijntoestel opgesteld. Binnenkort zal zich hier het bonte en levendige schouwspel ontvouwen van ao drukhandelende kooplieden 1 PB PAKLOODSEN MET DE BEIDE ZIJHAVENS EN DE VEHBlttDINGSBRUGGEN, Het uitgestrekte terrein, in het midden vervTooIijkt door een fraai plantsoen, biedt ruimschoots plaats voor de opstelling der groenten aanbrengende of afhalende wa gens. 8 pakloodsen (11 M. bij 15 M.) (16 halve loodsen), van waaruit de groenten onmidel- lijk in de spoorwagens overgebracht kun nen worden, liggen naast de tweede zij haven. De twee neven-spoorlijnen bevinden zich direct naast de loodsenrij. Eventueel zal be zijden de eerstgenoemde haven nog zulk een serie pakloodsen gebouwd worden. Twee hooge, ijzeren bruggen vormen over de beide havens heen, een directe verbinding met het hoofdgebouw Daarenboven wordt een speciale traip- halte ingesteld in de onmiddellijk nabij heid van de pakloodsen, opdat de kooplieden ook van deze zijde het terrein gemakkelijk kunnen betreden. Tusschen de hoofdhaven en de tramlijn werd een terrein van 20 M. breedte aan de gemeente afgestaan, bestemd voor het aan kan met de meest moderne inrichting? dit gebied. Veel energie en durf was dig een en ander tot stand te bren Den ondernemers en uitvoerders vau werk komt alvast een woord van hulde voor hetgeen hier binnenkort bereikt zijna Welk een genot voor de leden n „Coöperatieve Groenten-, Fruit- en men veiling Leiden en Omstreken" op terreinen hun producten te verhande Welk een rede ook tot dankbaarheid tallooze bewoners van Apotheker Boommarkt en Omstreken" voortaan overlast en drukte te missen, die het gr tenbedrijf nu eenmaal midden in dei noodzakelijkerwijs met zich meebracht! Den voorzitter van Vliet een woord dank voor zijn vriendelijk rondgelf waardoor hij ons in de gelegenheid ge: heeft, den in het „groentenvakge'Qt' seerden lezer een blik te slaan op de p waar binnenkort zijn trouwe vriendiw veilingtribune en al wat er bij hoort nieuw gewaad zal pronken! KERK- EN SCH00LN1EUWS. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 26 FEBRUARI. BOSKOOP. Evangelisatie: Nam. 7 uur (Bidstond voor het gewas), ds. P. de Looze van Waddinx- veen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Geref. Kerk (Biddag voor het gewas): Voorm. 10 uur. ds. Meijering; nam. 7 uur, ds. G. O. Donner van Scheveningen. LEIDERDORP. Ned. Herv Kerk: Nam. 7 uur (Bijbel lezing), ds. Mondt. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Colijnsplaat: B. Dijkstra te Harich (Fr.). Te Nïeuw-Buinen: J. J. v. Oosterzee te Dorkwerd. Aangenomen: NaaT Rottum Stitswerd: M. N. W. Smit, hulppred. bij de Ned. Herv. Evang. te Emmen Bedankt: Voor Garslhuizen, Zeerijp. Zui- derwoude. Hollandsche veld (Z. O.) en Goinggrijp: M. N. W. Smit. hulppred. bij de Ned. Hen'. Evang. te Emmen. CHR GEREF KERK. Bedankt: Voor Vlaardingen: J. B. G. Croes te Gouda. Prof. DAMSTé VRAAGT ONTSLA Prof. dr. P. H. Damsté. hoofieeraa: ij klassieke lettereD aan de university Utrecht, heeft wegens het bereiken van zeventigsten verjaardag eervol ontsa? zijn ambt gevraagd. RECLAME. Als Uw BRONCHITIS U overvalt, I de prikkelende hoestbuien U so° j benauwd maken en het slapen be- letten, grijp dan naar de slijmop- lossende, hoeststillende Akkers Abdijsiroop, welke Uwe adem haling weer diep en vrij roaa»- De gracht, loopende van de nieuwe brug naar bèt Hoofdgebou/w der Leidsche G: tenveiling. In het midden het plankier, terzijde de fustloods.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10