behAadeó CteamOiacAetó r» Jaargang ZUN LAATSTE WENSCH LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 Februari 1930 Derde Blad No. 21455 RECHTZAKEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT TE DEN HAAG. Hei pleidooi van mi. Bekker. (Vervolg van Zaterdag). Da verdediger, mr. Bekker. sloot zich ill pleidooi aan bij de woorden van deernis het 0. M. met het verschrikkelijke lot, a! het slachtoffer heeft ondergaan, pleiter, die voor anderen in de plaats is (temen, staat hier als toegevoegd raads- ii, hetgeen hij spontaan heeft gedaan. Over de feilen wilde spr. niet veel zeggen, (ar men niet voorzichtig genoeg kan zijn ■j\ geluigenmaleriaal. De literatuur en de arinngen leeren dat ons. Pleiter kwam tot het psychologisch-juri- igch gedeelte der zaak. Zooals de dagvaar- erf hier luidt, zal de verdachte, naar plei- ss meening, nooit veroordeeld kunnen v.-den wegens moord op mevr. Odem. Ook el uitgangspunt, dat deze verdachte hel Kfpiint had om een gewelddaad te plegen, mjUiet. Dit ligt niet in de geaardheid van to verdachte. Een delict in verdachte's ure zou zijn geweest, diefstal, berooving d.dat ligt in zijn karakter. Waarom heeft (l 0 M. dan niet het misdrijf van art. 312 f.v.S. ten laste gelegd; Art. 288 kan hier, ,'i blijkens de jurisprudentie van den legen Raad, niet van toepassing zijn, rit! een tweede strafbaar feit hier niet is (men vast te staan. Hit hel enkele feit, dat hel slachtoffer ge bed is, volgt in geen enkel opzicht het be- n;svan het opzet van den verdachte om te roden. Uitvoerig bestreed pleiter onder aanhaling in vebl jurisprdurentie, dat hier sprake zou in van voorbedachte rade. ffat het sub 2 ten laste gelegde betreft alludeerde pleiter, dat noch het opzet, ah de voorbedachte rade bewezen is. huneer deze man al in het perceel is gt'- eül dan kan pleiter niet anders zien dan bedoeling om zich te verrijken. Wat sub betreft zal ook z.i. vrijspraak volgen. Wat de handeling ten aanzie'n van het reede slachtoffer betreft, betoogde pleiter, i! de psychologisch juridische opzet van itO. M. verkeerd is. Wanneer deze man ft opzet had om de huishoudster tei dooden. usrom heelt hij dat dan niet gedaan? Hij er de gelegenheid toe. De wonden zijn i'.etwilde weg toegebrachtè De dader heef' shls de huidhoudster weerloos willen lien. kt eenige houdbare uit de ten taste leg- fis het toebrengen van zwaar lichame- letsel aan de huishoudster. Ook de Pre hier ten laste gelegde misdrijven zijn bewezen. fat den persoon van den verdachte he il merkte pleiter nog op, dat het hem niqt iitfis, tot de psydhe door te dringen. Mer eindigde met het college te ver aten alvorens met het requisitoir van het [II. mede te gaan, alles te overwegen, wat pl(r heelt moeten ze'ggen in verband met b wettelijk opgelegden plicht. Rijkens persisteerde bij zijn requisitoir Verdachte, hierna liet woord krijgende, trie den president dank voor zijn leiding den verdediger voor zijn uitstekend, be- teloos pleidooi. Uitvoerig bestreed ver- Ktile verschillende onderdeelen uit de ver gingen van getuige Blom. Ook verschil de getuigenverklaringen bestreed ver- ichte. Hoe de bij mevrouw Odem gevonden tief daar is terecht gekomen, wist ver sie niet. Misschien weet Blom dat wel. erdachte hield volkomen zijn onschuld vol. Herhaalde malen interrumpeerde het k. hierbij den verdachte om hem op teoslrijdigheden in zijn mededeelingen oerkzaam te maken. ■log merkte verdachte op. dat hij, mede wal de franje, welke bij deze zaak ge- uld is, den indruk gekregen had, dat hij er niet voor een rechtbank, maar voor een d van avonturen heeft gestaan. Hier be id» de justitie de hoogste prijzen voor unielooze eeden. Maar een maal zal zij ld» overtuiging komen, dat zij voor de creelsle maal een flater heeft begaan. N uitspraak werd bepaald op 6 Maart a s. PREDIKBEURT BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Dinsdagnam. 7 uur, ds. A. van Dijken van Nieuw-Beijerland. NED. HERV. KERK. Drietal- te Kampen (vac. P. J. Steenbeek): D J v. d. Graaf te Ede; D. Th Keek te Hete- ren en W. L Mulder te Voorthuizen-, te Zoutkamp-Vierhuizen: H. B. Spijkerboer te Gaast; J. Douwes te Haulerwijk en S. J. M. Hulsbergen te Vrouwenpolder (Z.). Beroepen te Zuiderwoude: M. N. W.Smit te Emmen-, te Hoedekenskerke, dr. H. van Oven, te Rithem. DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Het werk der diaconieën. De Commissie voor de Diaconale Armen- zorg in de Ned.-Herv. Kerk, heeft te Amersfoort haar eerste vergadering gehou den met afgevaardigden van kerkeraden- diaconieën der Zuiderzee-gemeenten, gele gen in de provincies Overijsel, Gelderland en Utrecht in het Gooi. Op deze vergadering, welke geleid werd door den voorzitter, ds. Eilerts de Haan, hebben de heeren prof. Slotemaker de Bruine en Folmer, direct :r der arbeids bemiddeling, inleidingen eehouden, die ge volgd werden door een breedvoerige be spreking. Het ligt in het voornemen der commissie binnenkort een vergadering te houden voor de kerkeraden/diaconieën van Noord-Hol land en daarna een voor die van Friesland. Het doel dezer vergaderingen is mede, dat de. commissie zich op de hoogte zal kunnen stellen van het werk der diaconieën, in verband met het droogleggen van ver schillende deelen der Zuiderzee. x JAN MAANDAG 80 JAAR. In de bovenzaal van La Réserve te Am sterdam heeft Zaterdagmiddag de huldiging plaats gehad van den tooneeldecorateur Jan Maandag Ier gelegenheid van zijn 80sten /crjaardag. Tegelijkertijd is de tentoonstel ling van zijn aquarellen, alle zeegezichten, geopend •Namens het huldigingscomité sprak de heer Henri Polak den jarige toe. Voorts is nog het woord gevoerd door den heer H. Coopman9, uit Den Haag. en wet houder Ed. Polak, die mededeelde, dat be sloten was een aquarel van den jubilaris aan te koopen voor een der gemeentegebouwen. De receptie was druk bezocht en er kwa men vele telegrammen. GEDENKTEEKEN ANDRE SPOOR. Zaterdag werd op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag in tegenwoordigheid van de we.duwe en andere familieleden een ge- denkteeken onthuld, dat daar geplaatst is door een comité ter nagedachtenis van den musicus André Spoor, in leven leeraar aan het Kon. Conservatorium. Een groot aantal belangstellenden had zich bij "het graf verzameld. De voorzitter van het comité, de heer Albert Vogel, hield een rede. Een zoon van den overledene, de le luit. van het Indisch leger, de heer Spoor, dankte voor deze daad van groote piëteit. 243. Op 't promenadedek gekomen, begon de ezel 'n flinke vaart. Dat kon Trijntje niet bevallen, hield zich stevig aan zijn staart De passagiers op het dek gezeten, zagen nu den raren stoet, Jokko op den ezel schreeuwde: „Trijntje, Trijntje, houd je goed". 244. Kinderen begonnen te lachen en de ouderen lachten mee, dat was 'n leuke afwisseling van d'eentonige reis op zee. ,,Zie vader", riep 'n lieftallig meisje, „dat vrouwtje heb ik meer gezien, ik zag haar laatst op het partijtje van den verjaardag van nicht Mien". ALPHEN. Speeltninver. opgericht. In het Bloemhofkwartier heeft men op initiatief van de gemeente een speeltuin- vereeniging opgericht welke in overeenstem ming met groote steden ten doel stelt het door de gemeente destijds gereed gemaakle speelterrein voor kinderen te exploiteeren. Het voorloopig gevormde bestuur beslaat u t bewoners van genoemd Bloemhofkwartier t. w. de heeren G. P. de Jong, voorzitter, Rogaar. G. van Geen, J. Vroolijk en M. Be- zemer, welk bestuur in overleg met het g°- meentebestuur het terrein zal beheeren en toezicht zal uitoefenen, waarvoor een of meer leiders zullen worden aangesteld. Het ter rein zal als volgt worden ingelicht. De> eene helft zal ingericht worden voor meer grootere kinderen voor beoefening van balspelen etc.. terwijl het andere gedeelte m twee gedeelten zal worden gesplitst, een ais speelterrein voor kleinere kinderen, waarop een zankbak, schommels, wipplanken, klim- palen enz. zullen worden aangebracht ter wijl het andere dus tweede gedeelte als ga zon zal worden ingelicht met banken voor toeschouwers. Met de werkzaamheden heeft men onder leiding van den directeur van ge meentewerken ir. Waardenburg ^eeds een aanvang gemaakt. De kosten met inbegrip van den grond werden geraamd op f. 15.000. Verslag Vleeschkenringsdienst. Omtrent het verschenen verslag van de vleeschkeuringsdienst kunnen wij het na volgende mededeelen. Gedurende het jaar 1929 werden ter keuring aangegeven 2201 dieren, n.l. 58 paarden, 624 runderen, 83 vette kalveren. 1252 varkens, 69 schapen en 3 geiten. Aangegeven werden voor nood- slachting: 5 paarden, 69 runderen, 15 gras- kalveren, 13 nuchtere kalveren. 12 varkens. 24 schapen, aldus totaal 138 dieren. Bij slagers werden voor consumptie afge keurd 2 nuchtere kalveren. Voorwaardelijk werden goedgekeurd met bestemming voor sterilisatie 3 Tunderen en 2 varkens. Bergra- ven werden bij veehouders 83 dieren, n.l. *2 paarden, 2 veulens, 26 runderen. 20 gras kalveren. 9 nuchtere kalveren, 8 varkens, 15 schapen. 1 geit. Verschillende deelen van runderen, paarden, varkens, kalveren, scha pen en geiten werden afgekeurd. Bovendien werden van 39 runderen welke als nood- slachting aangevoerd waren, alle borst- en buikingewanden afgekeurd. Alle afgekeurde dieren, organen enz. werden onder toezicht nadat alles verkleind was overgoten met creoline en begraven. Tuberculose kwam zeer veel voor n.l. bij 208 runderen en 271 varkens. Bij 54 runderen waren vormen van open tuberculose aanwezig. Echinoccose kwam voor bij 7 paarden, 36 runderen, 31 varkens. Herkeuring werd niet gevraagd. Bacteriologisch onderzoek werd bij 88 nood- slachtingen verricht en bij 6 bedrijfsslach- lingen. Hierdoor konden 34 dieren in consumptie worden gebracht en .konden 3 runderen en 2 varkens na sterilisatie vrij gegeven worden. Microscopisch onderzoek werd zeer dikwijls toegepast, vooral in Aug. en Sept. toen ver scheidene veestapels lijdende waren aan miltvuur. Door den hulpkeurmeester werd eenige malen onderzoek gevraagd van vleesch, dat hij verdacht finnig ie zijn. We gens overtreding der Vleeschkeuringswet werd 10 maal proces-verbaal opgemaakt. In 8 gevallen volgde veroordeeling. Twee proc.- verbalen zijn nog niet afgedaan. De toestand der slagerswinkels en der slachtplaatsen werd zeer veel beter. Nog enkele slagers hebben zeer onvoldoende slachtplaatsen, welke evenwel in de toekomst zullen ver anderen. Vele malen weiden de vleesch- winkels gecontroleerd en waar noodig ge waarschuwd tegen onhygiënisch handelen en verzorging van vleesch en vleeschwaren. Opening wijkgebonw. Woensdag 12 Maart a.s. des avonds half acht zal het nieuwe (gebouw lees:) wijkge- bouw der Ned. Herv. Kerk in de Hoorn officieel geopend worden, terwijl het gebouw een dag le voren voor de belangstellende ge meenteleden ter bezichtiging zz\ opengesteld zijn. Gevonden voorwerpen1 belasting plaatje in étui. 1 oud heerenrijwiel en 1 slinger van een auto. Inlichtingen politie bureau Julianastraat. Bjj den ontvanger der directe belas tingen is aan z.g. gewetensgeid binnen gekomen het bedrag van f. 107,76. Tot voorzitter van den Dekenalen Jeugdraad in het Dekenaat Alphen R.D. is benoemd pastoor J. van Kampenhout. Geslaagd voor bet diploma Coupe leerares Nederl. Modevakschoolver. te Den Haag, mej. A. v. d. Tang alhier. Geslaagd is voor het diploma cou peuse der Ned. Modevakschool mej. J. E. Visser, alhier. Geslaagd voor hel diploma-coslumière Nederl. Mode-vakschool te Den Haag Mej. W. M. de Raat alhier BODEGRAVEN. Uitvoering „Hallelnja". Dezer dagen werd de gewone jaarlijkscho uitvoering gehouden van de Chr. zangver. Halleluja" in de Ned.-Herv. Kerk. Ds.' Kruiskoop, de nieuwe Herv. predikant, opende het samenzijn met gebed en wees op de beteekenis van het woord „Halleluja" Vervolgens werd het uitbreide programma; onder leiding van den heer J. M. Kouwen- hoven uitgevoerd. Ingezet werd met en kele goedgezongen kleinere nummers, waar na volgde „Musschen" van Wierts, eeü nummer, waarmee op het laatste concours een eersten prijs in de eere-afdeeling werd behaald. Dit moeilijke nummer werd uit stekend gezongen. Als hoofdnummer volg de „de Maccabeen" van G. H. Vijgeboom. De uitvoering hiervan vergde inderdaad buitengewone prestaties, die echter onder de krachtige leiding van den directeur wer den geleverd. Enkele solo-partijen van den heer Boerhorst, en mej. Veerman werden goed uitgevoerd. Uit nummer was inder daad een succes. Hierna volgden een drie tal nummers door een dubbel terzet, eeni alt-solo met orgel en een orgelbespeling van den directeur. Een oud-Hollandsch liedje en nog enkele eenvoudige verzen' volgden van het koor. Ds. Kruishoop dank te tenslotte met enkele éénvoudige woor den. RECLAME. 2662 („Ueber des Tod hinan»"). Roman van ANNY VON PANHUYS. hol Duitsch dooi W. H. C. BOULLAARD. Joen de professor zich in de garderobe 5® ted en overjas had laten geven, ging .kling von Weiden hem met een vluch- ïroet snel voorbij en liep, zijn overjas "W den arm nemende, ijlings naar buiten. Jl zou zeggen", fluisterde één der la- tj'o zijn collega, die naast hem stond, in -W, „dat bij meneer von Weiden den I 'n brand staat" «ogzaam verliet Berner het paleis. Don jon? daar het ruime slotplein en in de Honk bet rollen van een rijtuig. On- V; rif! dacht hij, dat von Weiden, die haast had wel in dat rijtuig zou zit-, en toen herinnerde hij zich weer diens 'al, dat men zei, den ouden Thomas k ',un ^en 'n?anS van de schilderijzaal L™ben gezien. Het oude sprookje dook opnieuw op. Ja, het was belachelijk en neen, eigenlijk kon hij er niet om rjj en in elk geval was het tactloos van I, eiden. dit onderwerp in zijn tegen- ^theid aan te roeren Natuurlijk, die bet wel grappig vinden indien de 'au den ouden Thomas waarheid werd, ^'oan zou de goed bezoldigde betrekking 'in 'eur vacan' komen voor den schil - L~39 Wetschmann, von Weidens nogal o^Kn schoonzoon, die reeds een jaar geleden met 9ucces daarnaar gesolliciteerd had Toen had Berner namelijk le kennen gegeven van plan te zijn eerlang zijn ont slag aan te vragen want hij voelde zich ziek en niet meer heelemaal opgewassen tegen de eischen. die het ambt hem stelde. Maar toen hij zich weer wat beter begon te gevoelen, was hij maar aangebleven; vrouw en dochter hadden hem overreed en ook de hertog deed al wat hij kon om te voorkomen, dat de kundige man heenging. Rustig en ernstig liep de professor in de nachtelijke stille der straten, waar zijn voet stappen op het ptaveiser weerklonken. Zijn hoed droeg hij in de hand en frisch woei de nachtlucht om zijn hoofd Nu kwam hij uit de Marktstraat en sloeg de Alleestrasse in. Op den hoek, waar beide straten samen kwamen, verhief zich een reusachtige steen klomp, het Schilderijenmuseum. Als een breede, donkere muur stond daar het vorm- Icoze gebouw. Over den rechlerzijgevel liep, alsof het helder water was een lichte streep: de maan stond in haar lichtende, vol'e pracht aan den hemel De professor begon langzamerhand te loe pen en gedachleloos dwaalde zijn blik over het kolossale, massieve gebouw, totaal ge dachteloos. Steeds meer naderde hij het en daarbij vielen hem cpnieuw von Weiden's woorden in: ..Weten de heeren al, dat men zegt den ouden Thomas weer aan den in gang van hel schilderijmuseum te hebben gezien?" Als of die woorden zijn oogen be stuurden. keek de professor met starren blik naar den ingang van het museum en hemelsche goedheid! waakte hij of had een booze droom hem le pakken daar stond midden in de ouderwetsche, breede deur een kleine, magere, gebogen gestalte in kuiten broek en jas met lange panden. Trillend schoof de heldere streep maanlicht iels naar voren en duidelijk kon de koortsachtig opge wonden man een smal, gerimpeld gezicht onderkennen, met staartpruik en driekanten steek. De griezelige verschijning stond volmaakt stil, geen beweging verried dat zij leefde. Een huivering ging den professor door de le den en als belooverd waren zijn voeten aan den grond genageld. Hij greep met de hand naar zijn voorhoofd, want hij kon maar niet gelooven. dat wat hij daar voor zich zag, werkelijkheid was. Een product van zijn op gewonden fantasie was het en meer niet. Hij sloot even zijn oogen. om die dadelijk weer wijd open te spalken maar nog altijd stond daar de gestalte in haar oude kleeder dracht De professor voelde, dat hel hart heviger begon te kloppen. Plotseling stormde hij in ademlooze haast weg en zonder het zelf te willen, bleef hij, als gehoorzamend aan een vreemden, sterkeren wit, nog even stilstaan, wendde het hoofd om wt ijlde da delijk daarop met trillende knieëirnaar huis. Want nog altijd kon hij de gestalte onder kennen en nog iets zag hij, dat hem het bloed in de aderen deed stollen de ge stalte wenkte hem, wenkte. In zweet badend kwam hij thuis en zijn oude, trouwe huisknecht Maurer, die de deur opende, schrok toen zijn heer bijna te gen hem aan viel. „Maar professor, wat is er met U ge beurd?" vroeg hij haastig, den uilgepullen man met beide armen ondersteunend. De klank van de welbekende stem scheen den opgewonden professor weer tot zichzelf te brengen Zijn houding werd rechter en een zonderling lachje gleed even om zijn lippen, toen hij zachtjes antwoordde: „Och, Maurer, het was weer mijn oude kwaal, je weet het, hartkramp, die mij on derweg overviel". Door den knecht geholpen zocht de profes sor dadelijk zijn slaapkamer op. Vermoeid zonk hij in een lagen, gemakkelijken leun stoel en terwijl Maurer een kalmeerend poe dertje voor hem klaar maakte, waren Ber- ner's gedachten bezig met het zooeven door leefde, dat hem hier, in de gewone huiselijke omgeving, als een wilde, afschuwelijke droom toescheen. Hel kon toch ook geen wer kelijkheid zijn geweest, want aan spoken ge- looven, neen, dat is onzin en toch had hij de verschijning duidelijk gezien. Had hij die werkelijk gezien? Of was het mogelijk, dat zijn ziekelijk opgewonden hersens een waanvoorstelling voor een on middellijke zinswaarneming hielden? Ja, misschien was het dat, dacht hij, want hal lucinaties besonden; in koortstoestand wa ren zij geen zeldzaamheid en koorts had hij zijn warme adem en droge lippen waren het bewijs er van. Maurer gaf hem een groot glas water, dat hij tot den laalslen druppel ledigde. „Dank je wel, Maurer". Hij wilde het glas teruggeven, maar zijn hand beefde plotseling zoo, dat hij het moest loslaten en het op den vloer in stukken viel. Boosaardig glinsterden de scherven in het schijnsel van het electri- sche licht en afgemat liet de professor zijn hoofd op de borst zinken Wat was hij eigen lijk nog? Een oude, zieke man, versleten, als gevolg van een jarenlange hartkwaal, ner veus en afgeleefd Voor hem ware hel wet het beste spoedig den weg in te slaan, die van de aarde naar de eeuwigheid leidt. Voor vrouw en dochter gaf zijn kwaal in den Iaatsten tijd aanleiding tot voortdurenden angst en bezorgdheid. Zijn ambt, waaraan hij met zijn gansche ziel hing, zou iemand anders even goed, zoo niet beter, vervullen; een jonge kracht zou zijn plaats innemen. Misschien Hans Welschmann, die zijn por tret had geschilderd, ja waarschijnlijk wel hij, want die wachtte er at zoo lang op om directeur te worden Terwijl hij zich met die gedachten bezig hield, raapte de knecht zorgvuldig de glas scherven op en toen dat gedaan was, zei hij: „Kom professor, nu moet U naar bed; U weet, rust is uw beste geneesmiddel". Berner gehoorzaamde den trouwen dienaar en liet zich als een kind uitkleeden. „Zeg aan mijn vrouw en dochter, als zij thuis komen, niets van mijn aanval; het zou haar maar onnoodig doen schrikken", beval Berner en Maurer knikte. Hij wist, dat de professor vrouw en dochter zoo graag zorgen bespaarde. „Je kunt nu wel gaan en in je kam»r een dutje doen tot het rijtuig de dames thuis brengt", vervolgde Berner, zich in het fris- sche, koele bed wat uitrekkend, „ik zal trach ten te gaan slapen, dus goeden nacht, Maurer". „Wel te rusten, professor" De huisknecht draaide bij het verlaten van de kamer h»t licht uit en trok de deur zachtjes achter zich dichL Onrustig lag de professor in bed zich om en om le draaien; de herinnering aan de hallucinatie, die hij had gehad, wilde hem maar niet verlaten en steeds meende hij het kleine, oude mannetje te zien dat er uit zag, als of het in de directeurskamer van het schilderijmuseum uit de lijst geklommen was, waarin het portret was gevat van den eersten directeur, baron Thomas, of zooals hij algemeen werd genoemd, „de oude Tho mas", (Wordt vervotgd.5

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9