p Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 20 Februari 1930 Derde Blad No. 21452 BINNENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. FEUILLETON. DE DUBBELGANGSTERS. CHADEVERGOEDING VAN DE BRITSCHE REGEERING. Aan Nederlaadsche haringvisschers. Hel Tweede Kamerlid de heer Van den learel heeft den minister van Buiten!, iten de volgende vragen gesteld (s ie minister bereid, mede te deelen of i schadevergoeding voor Nederlandsche sniijvisschers, waaromtrent volgens de |tm. van Antwoord op hoofdstuk III der üjlsbegrooting 1930 op 26 April 1929 over- ;istemming met de Britsohe Regeering was [reikt, reeds is uitbetaald? Indien dit nog niet is geschied, is de mi- islerdan bereid, de afdoening hiervan zoo gelijk te bespoedigen? Indien de vergoeding wel is uitbetaald, de minister dan bevorderen, dat ook de bemanning het hun toekomende iel spoedig wordt uitgekeerd, wijl velen inner zich in moeilijke omstandigheden rinden? DE RIJKSWERVEN. Een commissie van voorlichting. De minister van defensie heelt een kleine nmissie ingesteld, die hem ten opzichte ui het wervenvraagstuk zal voorlichten Op zijn verzoek hebben zich bereid ver hard in deze commissie zitting te nemen heeren ir. J. A. Kalff, oud-directeur der ederlandsche Spoorwegen, als voorzitter; M. H. Damme. directeur van de wagen- hriek van werkspoor, als lid; ir. G. A. Hooit, hoofdingenieur bij de maatschappij lytnoord en jhr, H. Rappard, oud-directeur rijkswerven, beide laalslgenoemden ais Iriseerende leden. Voorls is als lid aangewezen kapitein- ilenanl Ier zee J. T. Furstner. Als secretarissen zullen fungeeren de term J. P. Bolten, reserve-kapitein der latent?, en J. W. Noë, hoofdcommies met 3 persoonlijken titel van administraleur j de rijkswerven. BELANGRIJKE ORDER DER NEDERL. SPOORWEGEN. 1ADIO OP REDDINGBOOTEN. Dt installatie van de „Biandaris" gereed. It in de haven van Terschelling gesla- cneerde motorreddingboot „Brandaris" >1 gisteren voorzien van een radio-instal- z zoodat het schip bij uitvaren voorl- ■tud in communicatie kan blijven met lhstwacht Het ontvangtoestel met luid- rkr is geplaatst door de Maatschappij Yt Holland. Vooral de luidspreker is van piere constructie. Deze is aan dek bij itiurhuis geplaatst en er is rekening ptehouden, dat bij zwaar stormweer Iplven hier aanhoudend overspoelen, la „Msb." Bgelden voor deze installatie waren bij- ttbracht door studenten van de Techni- |iHoogeschool te Delft. Aanwezig waren li de heer De Booy als vertegenwoordiger 0 de Noord-Hollandsche Redding MaaG hppij en de heer Van de Bergh, direc- z ran „Radio Holland". Er werd uilge- l'ioende proefuilzendingen zijn zeer goed 'sagd. I TELEFOON-GESPREKKEN- TARIEF. Ei woidt in Alkmaar de helft minder getelefoneerd. 1 Dit het met Januari ingevoerde gesprek starief in AlkmaaT zijn invloed we! heett N gelden, blijkt uit het sterk verminderde plal lokale telefoongesprekken Dit be- N? namelijk over de maand Januari 50 ft minder dan in dezelfde maand van het n?e Jaar. (Hbld.). O.a. in verband met de electrificatie der Zaanstreek. Naar gemeld wordt hebben de Nederl. Spoorwegen belangrijke orders geplaatst voor de levering van nieuw, electrisch ma teriaal, dat bestemd is om het thans in aan leg zijnde baanvak AmsterdamAlkmaar en op de lijn UitgeestVelzenIJmuiden dienst te doen. De vervaardiging van dit materiaal, dat van gelijk type zal zijn als hetgeen nu tus- schen Amsterdam en Rotterdam loopt, is uitsluitend aan de Nederlandsche industrie gegund. Zoo werden bij Werkspoor tien mo torrijtuigen derde klasse en negentien bij wagens derde klasse besteld; bij Beyneself motorrijtuigen tweede klasse met bagage ruimte en acht motorrijtuigen derde klasse. De levering moet vóór Maart 1931 geschie den, daar men met de electrificatie in Mei van het volgende jaar gereed hoopt te komen. Het ligt ten minste in de bedoeling, wan neer geen groote tegenslagen dit werk be lemmeren, met ingang van den nieuwen zomerdienst-1931 op genoemde trajecten electrisch te gaan rijden. Tal van groote ge bouwen moeten vóór dien tijd nog worden opgetrokken, o.a een remise bij Amsterdam even voorbij de splitsing van de lijnen naar Haarlem en Zaandam; voorts een groot transformatieslation bij Uitgeest, waar de binnenkomende stroom van 50.000 volt wordt omgezet in een stroom van 10.000 volt. Vervolgens zullen onderstations worden gebouwd bij Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Santpoort, Krommenie en Zaandam, waarin de wisselstroom door gelijkstroom zal wor den vervangen van 1500 volt. Bovendien vragen nog tal van moeilijkhe den in tusschenliggende stations om oplos sing. In Alkmaar zal o.a. een tunnel wor den gegraven als verbinding tusschen het eerste en het tweede perron. Zoo zijn er meer bezigheden, die grootendeels 's nachts moeten worden uitgevoerd, daar overdag de treinenloop het werken onmogelijk maakt. Nog werden bij Heemaf besteld 86 voortbe wegingsmotoren. 18 electrische uitrustingen voor derde klasse motorrijtuigen, 32 uit rustingen voor uithangrijtuigen en 31 motor generatoren Aan Vickers in Manchester werd op dracht gegeven dertig voortbewegingsmoto- j ren te leveren evenals elf electrische uit- j rustingen voor tweede klasse motorrijtuigen en 58 stroom-afnemers. Verder zijn nog twaalf eerste en tweede klasse klasse door gangsrijtuigen (voor D-treinen) bij de West- Deutsche Wagonfabriek besteld en twintig derde klasse coupérijtuigen bij de Hanncver- scbe Wagondfabrik Tenslotte vermelden wij de bestelling van 500 groentenwagens, waarvan er 200 aan Werkspoor zijn gegund, J50 aan de West- Deutsche Wagonfnbrik en 150 aan de Han- noversche Wagonfabrik, alle 500 te leveren vóór 15 Mei a.s. (Hbld.). van dezen inham, waaraan het vliegkamp ligt. Sinds 1926 is het slechts gedurende acht maanden van het jaar geopend; van Novem ber tol en met Februari is hel buiten ge bruik In tegenstelling met het ten zuiden van den Helder gelegen vliegkamp ..de Kooij" is „de Mok" uitsluitend bestemd voor water vliegtuigen; wei bevindt zich in de onmid dellijke nabijheid een klein landingsterrein voor landvliegluigen. die ook nog een lan dingsgelegenheid hebben op sommige gedeel ten van de zandplaat „de Hors". Het vliegkamp ressorteerde bij de oprich ting onder den commandant der Marine te Willemsoord en was bestemd voor oorlogs- watervliegkamp. De afgeoefende leerlingen van „Schellingwoude" werden op dit kamp geplaatst om hun practijk voor oorlogslaak te voltooien. Den 5en April 1922 werden de vliegkam pen „Schellingwoude" en „Veere" met ver minderde bemanning in dienst opgelegd en worden deze vliegkampen door onze mili taire vliegtuigen alleen als hulpvliegkamp voor het innemen van brandstof of het doen van kleine herstellingen tijdens het uitvoe ren van een opdracht uit „de Mok" bezocht. Met ingang van bovenvermelden datum kwam ook de geheele opleiding op water vliegtuigen op Hr. Ms. vliegkamp ..de Mok". Voor de M. L. D. zijn nu dus alleen „de Kooij" als leskamp en „d. Mok" als oefen kamp in dienst. Sedert het afvoeren van de watervliegtui gen uit de oorlogsformatie (1920) is Hr. Ms. vliegkamp „de Mok" geen ooriogskamp meer. doch worden er nu uitslui'end zeevliegers en zee waarnemers opgeleid door den Ma- rincluchtvaarldienst in Nedcrlandsch-Indiè. Jaarlijks is het aantal afgeleverde vliegers pl.m. 15 en dat der zeewaarnemers pl.m. 5. RIJNSBURG. De Bloemenhandel. Met een zeer grooten aanvoer waren de prijzen als volgt: Prins van Oostenrijk f. 5— 6.40, Murillo f. 4.80—5.90, Asalia f. 6.90— 7.70, Rose Gris de lin f. 3.10—4, Ibis f. 6— 6.50, Gele Prins f. 6.60—7.CO, Couronne d'or f. 5.907.10, Mr. v. d. Hoef f. 7—7.90, Fred Moore f. 6.20—6.70, La Reine f. 3.50— 4.30, Cram Brillant f. 34.20, Flamingo f. 4.706, William Copland f- 5.207.80, William Pitt f. 7.SO—9, Bartigon f. 7.60— 9.40, Farncombe Sanders f. 89.70, Pros perity f. 4.605.50, Ornatus f. 0.701.30, von Sion f. 1.30—1.80, Golden Spur f. 2.60— 3.40. SASSENHEIM. STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. A. M. Steyn geb. De Ruvfi d. M. M. C. Bontje geb. Straathof z. I. van Elk geb. Lammers z. M. A. Doel man geb. v. d. Sar d. OndertrouwdR. Kleingeld en G. Renzo- ma. A. van Zanten en M. v. d. Oest. Overleden: Chr. C. de Hey m. 82 j. 1 G. S. Wiersma vr. 41 j. H. Wessel ra. 32 j. HET VLIEGKAMP „DE MOK" TUBILEERT. Morgen twaalf-en-een-half jaar. Op 21 Aug. 1917 werd (en behoeve van den marine luchtvaartdienst het vliegkamp „De Mok" in dienst gesteld. Het is gelegen aan de zuidoostpunt van het eiland Texel, aan een kienen inham van den Texel- stroom, oostelijk van de zandplaat „de Hors". Door een ondiepe betonde vaaTgeul bereikt men van Texelstroom de breede kom VERSPREIDE BERICHTEN. De Rijksmonumentencommissie heeft verklaard geen bezwaar te hebben tegen de plannen tot demping van het gedeelte van het Rokin tusschen Dam en Langebrugsleeg, en van de Vijzelgracht, te Amsterdam. Te Maastricht is een warmwater-bron aangeboord. In de eergisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad zeide de voorzitter naar aanleiding hiervan dat voor de eerstvolgende raadsvergadering een rap port uit Berlijn ter inzage zal worden ge legd over het Chem. en Med onderzoek van het water, waarna exploitatie-mogelijkheden kunnen worden onderzocht. Automatisch levert de boring thans 30 M3 water per uur. Gilleren vierde de heer W. A. P. F. L. van Exter. wonende Prinsevinkenpark 26 le Den Haag onder talrijke blijken van be langstelling zijn SOslen verjaardag. De heer van Exter is petekind van wijlen Koning Willem III, terwijl als tweede bijzon derheid nog kan worden medegedeeld, dat de jarige de oudste-rilmeester der Huzaren is. Ter gelegenheid van dezen verjaardag is gisterochtend de cavaleriemuziek onder com mando van Jhr. van Spengler, voorbij de woning van den heer van Exter getrokken. Het Eerste Kamerlid, de heer J. N. Hendrix, oud-lid van Gedeputec-Tde Staten van Noord-Holland en oud-lid van den Amsterdamsöhen Gemeenteraad te Aerden- hout woonachtig, is naar wij vernemen ernstig ongesteld. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag den 24sten Februari a.s. niet plaats hebben. 1 Aanbesteding. Door de bouwkundigen J. P. Oudshoorn en Zonen, alhier, werd aanbesteed voor re kening van den heer Joh. Speelman alhier: Perceel 1het bouwen van een schuiten huis met toebehoorenperceel 2het bou wen van een kantoorgebouw, chauffeurs woning met garage en schuurtje. Ingeschreven werd als volgt: C. J. Mei man perc. 2 f. 14790; Gebrs. C. eD C. J. v. Nieuwkoop, perc. 2 f.14600; Th. Reeuwijk perc. 1 f. 4340, perc. 2 f. 13350; Van Duin en Vink, Noordwijk aan Zee, perc. 1 f. 4800, perc. 2 f. 13200; A .van Nieuwkoop, perc. 1 f. 4476, perc. 2 f. 12980; C. J. H. van der Lugt, Soest, perc. 1 f. 3970, perc. 2 f. 12979; K. W. van Breda cn Waasdorp, perc. 1 f. 4242. Vervolgens werd aanbesteed voor reke ning van de firma PapendrechtVander- voet, alhier: Het bouwen van een beton- brug aan de Teylingerlaan alhier. Inge schreven werd door K. W. van Breda en Waasdorp voor f. 3300; en voor rekening van den heer W. J. Oudshoorn te Ocgst- geest: Het verbouwen van een winkel- en woonhjiis aldaar. Ingeschreven werd door N. Haasnoot te Oegstgeest voor f. 3997. Loop der Bevolking. Gevestigd: D. Breijer eD gezin. Hoofd straat 144a van Voorhout J. A. Scha- gen, Hoofdstraat 204, v. Abbekerk. Mej H. A. Wensveen, Hoofdstraat 30a, van Zoeterwoude. A. van Zuilekom, Bij dorp straat 31, van Aalten. J. Matheijsen. Rusthofflaan 52, van Leiden. Vertrokken- Mej. A. J. Gcrrits,, vau Kerkelaan 34, naar 's-Gravenhage. E M. Starrenburg geb. Wesseling, van Nieu we Haven 1, naar Veur. J. J. van Hags v. Hoofdstraat 172, naar Alkmaar. Burgerlijke Stand. Geboren: Theresia Maria Anna, d. v. F. C. van der Eist en M. Th van der Kamp. Bernardus Gerardus Cornells, z. v. C. B Sassen en B. G. de Winter. Joannps Franciscus Maria, d. v. A. A. Hueber en H. A. M. Maat. Piet. z. v. W. Landstra en C. van der Voet. Overleden: Jacob de Jonge, 14 j. won. te Lisse. Gehuwd: Adriana Theodorus Starren- burg, 25 j. en Elizabeth Maria Wesseling 25 j. RECLAME. Winterhanden DJ JOOI Wintervoeten FÏV/L 3898 De volgende passagiersschepen zjjn Vrij dag 21 Februari in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. (Medegedeeld door de N.T.M. „Radio-Holland" N.V.). Alphacca, Cerrito radio Alpherat, Rug by radio Alwaki, id. Commewyn?, id. Crvnssen, id. Gehria, Scheven, radio Gemma, Singapore radio In- drapoera, Scheveningen radio J. P_ Coen. id. J. de Witt, id. Kon. a. Nederl., id. Maasdam. Rugby radio N. Amsterdam, id. Nieuw A'dam, New- York radio Patria, Scheveningen radio Prins der Nederlanden, id. Prins Fred. Hendrik, id. Prinses Juliana, id. Van Rensselaer, Rngby radio Rot terdam, Scheveningen radio Slamat, id. Tabanan, Labo Finisterre radio Zee- IJMUIDEN, 20 Februari 1930. VISCHPRIJZEN. Tarbol per IC.G. f. 1.501.20 Griel per kist van 50 K G f. 6531. Tongen per K G. 1.2.752 35. Groote Schol per kist van 50 K.G. 1. 26.5020. Middelschol per kist van 50 K.G f. 2621. Zetschol per kist van 50 K.G. f. 4018 Kleine Schol per kist van 50 K.G. 1. 218.50. Bot per kist van 50 K.G. f. 12.20. Schar per kist van 50 K.G. 1. IF 5. Roggen per 20 stuks 1. 2515. Vleelea per stuk 1. 3.331.85. Groote Schelvisch per kisi van 50 K.G. 1.5731. Middel Schel visch per kist van 50 K.G. I. 47. Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G f. 4846. Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 10 7. Kabeljauw per kist van 125 K.G. 1.40 21.50. Gullen per kist van 50 K.G. f. 18 5.50. Wijting Der kist van 50 K.G. f. 52.90. Aangekomen 22 stoomtrawlers: IJM. 143 met f. 1979; MM. 142 met 1. 2986; IJM 119 met f. 1669; IJM. 327 met f. 1358; IJM. 129 met f. 1718; IJM 53 mei f. 945; IJM. 37 i met 1.2319; IJM. 126 met 1.1686; IJM. 176 met I. 1-103; IJM. 4 met I. 1729; IJM. Ill met 1.1500; IJM. 83 mei 1.1911; IJM. 67 met f. 1312; IJM. 40 met f. 1353; IJM. 1 met 1.1201; IJM. 12 met f. 1463; IJM. 137 met 1.1620; IJM. 57 mel f. 1358; IJM. 13 met 1.2869; IJM 323 met f. 1279; IJM. 97 met 1. 1583; IJM 32 met f. 1334; 4 Beugers- VL. 204 met f. 1082; VL. 39 met 1.1675: VL. 50 met f. 1685; VL. 114 met f. 1986; en 12 loggers: KW. 144 met 660; KW .42 met 750; KW. 23 met 840; KW. 167 mel 760. KW. 130 met 530: KW. 25 met 470, KW 49 met 720; KW 34 met 160; KW. 70 met 695; SCH. 254 met 550; SCII. 234 met 600; VL. 75 met 350. IrSailors Home" was de naam van een «mans huis in Liverpool. Reeds sedert ■fen dag waren de vier muren van zijn sonng room" getuigen van aeonge.oole- pe verhalen uit alle breedte-graden van f Planeet geweest en het loonde niet om J avontuur van Sid Fitzgerald verder te ïlellen, zoo niet deze jonge Engelschman M zijn vrienden bekend had gestaan als fa buitengewoon voorbeeld van onkreuk- rj?Waarheidsliefde lH'l was acht-en-twintig jaar oud en ma- l'Nsl op de „Springflower" toen hij van fistantinopel uit de reis ondernam, die zijn mededeelingen in de club. zulke Zedige gevolgen voor hem zou hebben. L_ voordat hij de wateren van den Bos- L.JS verliet, was hij in Stamboul getrouwd rjn twintigjarige Jandgenoote, ge- bi? k'zz'e Lighninghill, die in een oo?- Fr hotel in de Turksche hoofdstad de Jtie van bar-juffrouw had bekleed P !l ding kon van geluk spreken, ^'apitein van de „Springflower". dat 'J* maar een klein goederen-bootje I daarom geen passagiers aan boord TL- e kapitein, rnr. Gouldfield was een innelijk mensch. Er viel met hem le a en hij nam de jonge vrouw van zijn r en roachinist als hofmeesteres mee |^.nvankelijk liet zich alles kostelijk ori^k vzeer wa? onbeschrijfelijk rJ boeve! November op den kalender N Lgeno'eer^- Lizzie verstond de kunst tr.<l ma^enzii kookte uitne- ej. en als haar goud-blond poppe-kopje w-nnCVenEeetm*i"_nie^008en ,n kwam. *e ^ginnen met mr Gould- l' den iongsten scheepsmaat toe. hun- FJWsen af eenige vrouwelijke wezen bedjjJjg 1r!?gE]0wer" en als zoodanig be- ^1 al spoedig het geheele schip. r'Jch Z8era.l<3 wa- bijgevolg buitensporig o 0? zijn jonge vrouw Hij was tot S t0? °i°reP verliefd op haar en verkeer- 111 wittebroods-weken-stem- Cen bet schip op 'n goeien morgen de Straat van Gibraltar gepasseerd had en den Atlantischen Oceaan binnenvoer. Hier opeens veranderde als op slag de hecle situatie. Het weer werd dag aan dag, van uur tot uur, slechter, hoe meer men naar het Noorden voer; spoedig geraakte men in een stormeen ondoordringbare ne vel bracht den misthoorn in werking en ka pitein en manschappen verkeerden in voort- durenden angst door een of anderen kolossus in den grond le worden geboord. En inderdaad! In een nacht, tusschen één en twee uur. had het ongeluk plaats D.1 Fransche hulpkruiser „La Cigalle" had de kleine „Springflower" aangevaren. De machinist Sid verloor in het water zijn bewustzijn. Hij kwam eerst weer bij, toen hij met verbonden hoofd in een geïm proviseerd ziekenbed van het oorlogsschip lag Zijn eerste vraag was naar Lizzie! „Neen' een vrouw bevond zich niet onder de geredden van de ..Springflower" voor- zoover ze door de „Cigalle" waren opgepikt. Bij dit bericht was de arme Sid niet ver meer van zelfmoord Met behulp van den dokter en de pleegzuster gelukte het, hem van die wanhoopsgedachten te bevrijden Een half jaar later was hij op de recru- tenschoo! te Brighton ter voorbereiding voor den dienst De algemeene dienslplicht was ingevoerd en spoedig bevond zich Sid Fitz gerald als gemeen soldaat op de dread- nr-u^ht .King James". Hij klom spoedig op en zag bijgevolg vele landen en zeeën. Hjj had noch veel lijd zich aan zijn srnart toe te geven over de voor alt^d verloren gewaande Lizzie, noch gele genheid brieven naar het vaderland te schrij ven. Z\jn oude moeder in Liverpool kwelde zich af met het eene briefje na het andere te sehnjven, steeds met onjuist adres. ora. na weken en weken te wachten, baar zendingen steeds als onb?ste!baar terug te ontvangen. Toen gaf zrj het ten slotte op, en eveneens de hoop, om met Sid op de een of andeTe wijze in verbinding te komen Toer de groote oorlog eindelijk eindigde en de ..King Jame=" vóór New-Or'eans lag, werd Sid onmiddellijk ontslagen. Maar zijn verlangen naar huis. naar de oude moeder, was sivlert Lizz'e't verdwijnen gekoeld en dasrom nam hij terstond een plaats aan van eeTsten slunrmam op een Spaansch koop vaardijschip „Santa Cruz" De „Santa Cruz" had petroleum geladen en voer door Panama naar Valparaiso. Aan boord werd één der manschappen ziek en in Valparaiso aangekomen, werd aan Sid opge dragen deze naar 't hospitaal te begeleiden, waar Sid de gelegenheid kreeg den dokter te spreken, met gevolg, dat na eenige be zoeken hij den dokter eens zijn levensge schiedenis verhaalde. Toen hij geëindigd had, zei Gonzaga, de dokter: „Dat is wel heel zeldzaam!" „Vindt u dat zoo zeldzaam, dokter?" vroeg Sid eenvoudig. „Ja," luidde hel antwoord, „maar ik weet eigenlijk heelemaal niet of u begrijpen kunt, wat ik daarmee zeggen wil." Vragend blikten Sid's klare, blauwe oogen bij deze woorden naar het bleeke gezicht van den Spaanschen dokter. Deze vervolgde: „In ons hospitaal bevindt zich n.l. sedert eenige jaren een nu als pleegzuster werkende jonge vrouw, van Engelsche origine, die in een schipbreuk gered werd en door een Noorschen stoomer opgenomen is Na de ongelooflijkste avonturen is ze eindelijk hier in Chili aangeland. Ten gevolge van de uit gestane ontbering en den doodsangst, heeft deze vrouw langzamerhand iedere herinne ring aan al het gebeurde, dat vóór de schipbreuk plaats vond, verloren. Dat is een vorm van geestelijke krankheid, die ons, medici, niet onbekend is De merkwaardige overeenkomst der gebeurtenissen bracht mij toen ik uw verhaal had aangehoord, deze vrouw in gedachten Dat Sid onder de gegeven omstandig heden den dokter verzocht, hem met deze Engelsche in aanraking te brengen, sprak vanzelf Maar hij deed dit verzoek zonder de minste ontroering. Dat van de honderden, tijdens den oorlog in den grond geboorde schepen, enkele passagier? gered waren ge worden, wie had dat nog in verbazing ge bracht? Gonzaga ging en Sid wachtte in volle ziele-vree in de ontvangkamer van het hos pitaal zijn terugkomst af Ongeveer vijf minuten verliepen. Toen ontglipte aan Sid's mond de kreet: „Lizzie!" De zon wierp scherp en klaar haar licht door het venster op de gestalte en de trek ken der jonge, blonde vrouw, die juist aan de zijde van den dokter was binnenge treden- De vreugde van den armen man bij het weervinden zijner verlóren-gewaande, was niet te beschrijven Beide armen naar haar uitstekend, riep hij uit: „Dat ik jou eindelijk terugvinden mocht, lieve vrouw van mij, liefste Lizzie!" Maaropeens stond hij als vastgena geld. „Ik heet Killie en niet Lizzie en ik ben niet uwe vrouw," klonk het hem in de ooren. Gonzaga wisselde met hem een veelbelee- kenenden blik. „Dat is nu juist haar ziekte," beteekende die blik, en de arme Sid begreep. Het kostte Sid en Gonzaga zeer veel in spanning, zeer veel overredingskracht om de weergevondene, zoo niet als Sid's vrouw, dan toch als Sid's gast de reis op de „Santa Cruz" van Valparaiso naar New-Orleans le laten meemaken, daar de dokter van mee ning was. dat een zoo snel mogelijke terug keer naar Engeland en het weerzien van het vaderland het ontglipte geheugen mis schien zou herstellen. En eindelijk, na vele, vele weken, land de men in Liverpool aan. Het kleine huisje van moeder Fitzgerald was in de Albert street gelegen. Sid had niets tevoren be richt, zoodat hij al9 vreemdeling, na jaren, door niemand meer verwacht, eindelijk de bekende buurten insloeg. Doch ook nog in de dagen van hoogen ouderdom ziet het oog eener moeder scherp. „Sid. mijn jongen, Sid!" kreet ze. ..Moeder, moeder!" snikte hij. Beiden vielen elkaar in de armen, beke ken elkaar streelden elkander's lieve ge zichten Inmiddels stond de weergevonden vrouw afzijdig Eindelijk keerde de moeder zich tol de jonge vrouw en zei: „Maar, Lizzie, waarom heb je mij niet gezegd, dat Sid heden terugkeeren zou Dat wist je toch. toen je vóór een uur weg ging En hoe ben je opeens in een andere jurk?" „Ik heet Kitty en ik ben niet zijn vrouw". De ongelukkige Sid stond verlegen Het was vrepselijk: nu ook had de oude moe der evenals Lizzie haar verstand verloren, om zijnentwille! Had hij het toch maar nimmer in zijn hoofd gehaald, hier terug te komen. Juist wilde hij naar buiten rennen om de eenzaamheid op te zoeken voor dit ondra gelijk verdriet, toen een jubelkreet hem tegen schalde: „Sid! Sidl Sid!" Hij zou in elkaar gezakt zijn, zoo niet een paar weeke ,liefkoozende vrouwe-armen hem hartstochtelijk hadden gegrepen. En het schier-onbegrijpelijke stond in le venden lijve nu waarachtig vóór hem: twee vrouwen, gelijkend op elkander als twee droppels water! Ook de oude moeder beefde over haar ge heele lichaam. Het duurde dagen, voordat aan de arme stakkerds duidelijk voor den geest stond, hoe alles zich aldus had toege dragen. Dagen duurde het voordat Lizzie Fitzgerald haar omzwervingen voldoende uitverteld had en aldus den sluier van het geheim over Sid's dubbel-huwelijk had weg genomen. ..Tezamen met nog andere schip breukelingen van de „Springflower aldus vertelde de ware Lizzie was zij in dien verschrikkehjken nacht door een groote boot opgepikt, die naar Australië en Nieuw-Zeeland voer Ontelbare brieven had zij van de Engelsche kolonie gezonden, aan haar Sid, maar geen dezer brieven had hem bereikt. Ten slotte had zij, van alle midde len beroofd, een betrekking als kamenier aangenomen bij een rijke, Engelsche dame en was met deze kort geleden naar Enge land teruggekeerd Een verlof van vier we ken. dat men haar toestond, gebruikte zij om een bezoek aan Liverpool te brengen, aan Sid's moeder, in de hoop haar navor- schingen van hier uit voort te zetten. Die waren nu eindelijk bekroond Aldus, ongeveer, heeft Sid Fizgerald mij zijn onwaarschijnlijk avontuur in het Zee manshuis in Liverpool verteld en hij voegde er aan toe: Doch ook voor de ongelukkige Kitty is deze merkwaardige en verwarring wekken de gelijkenis met mijn vrouw tot zegen ge worden De plaats, die mijn vrouw bij Lady Hulmeby vervulde, werd door Kitty bezet. Die Lady is mijn getuige van de waarheid dezer geschiedenis." vervolgde hij ..Lady Hulmeby is zelf naar Liverpool gekomen, heeft in 't huis mijner moeder in de Albert- street beide vrouwen gezien en wa? niet bij machte haar kamenier van haar dubbel gangster uit Valparaiso te onderscheiden. o

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9