De Narcissen-tentoonstelling in „Bioemlust" te Sassenheim EEN PRACHTIGE COLLECTIE! KUMST EN LETTEREIt De verschillende autoriteiten, welke bij de opening van de ten toonstelling in „Bloem- lust" te Sassenheim aanwezig waren. Van links naar rechts de heeren: J. v. Leeuwen. J. Wijntjes. A. v. d. Voet, A. Berg, Minister jhr. mr. Ruys de Beeren'brouck, A. Frijlink, Burgemeester Gouverneur, G. Vlasveld Jr.. Prof. Dr. v. Slogteren, Jbh. Speelman, wethouder Warnaar. Tn vervolge op ons verslag van gisteren vernemen wij nog het onderstaande: Op dezen guren winterdag van gisteren gingen wij naar het gebouw ..Bloemlust" te Sassenheim om ons te verlustigen in het prachtige gezicht van Flora's kinderen, die in een uitgezochte collectie en in groot aantal aanwezig waren! Behalve de verschillende inzenders wa ren o.a. aanwezig prof. dr. Van Slogteren ir. Volkersz. directeur der Tuinbouwschool, de Directie van H0BAHO, het bestuur van de afd. Sassenheim van de Alg. Ver voor Bloembollencultuur, benevens haar oud-voorzitter de heer G. Vlasveld Sr., B. en W. dezer gemeente, de Postdirecteur, de heer Vooren e.a. Zooals reeds gemeld is de wis9elbeker toegekend aan de N.V. L. v. Leeuwen en Zoon. De jury. beslaande uit de heeren J. v. d. Wilde, Ohr. Eggink, Voorschoten, W. v. d. Laan. Voorhout, A. Sabelis. Heemstede en D. W Lefeber, Lisse, had voorzeker geen gemakkelijke taak, onder al de in vorm en kleur uitmuntende bloemen een keuze te doen. Te ruim halfdrie arriveerde de Minister. Na aan de commissie door den burgemeester voorgesteld te zijn, hield de voorzitter, de heer Frijling. de reeds in ons vorig nummer afgedrukte rede. Vervolgens spra'k de minister als volgt: Rede van den Minister. M. de Voorzitter, Dames en Heeren. Men heeft mij voorbereid hier te zullen komen in een gezelschap toovenaars van kleuren en van vormen van een bijzonder product van onzen nationalen tuinbouw. Ik spreek mijn verwondering uit over het feit, midden in de gure wintermaand Fe bruari deze tentoonstelling te kunnen openen. Gaarne ben ik in uw midden. Het is bekend, dat ep de wereldmarkt uw ge meente een goede plaats inneemt en een gunstige reputatie heeft. Uw 9treven om binnen- en buitenland te verrijken met de mooiste soorten van Nar cissen en Tulpen is met succes bekroond. Gij streeft naar verbetering van vorm en (kleur. Andere soorten zijn met succes ver vangen door nieuwere. Wij staan te midden van, wat men hier noemt, geforceerde bloemen en het is ge forceerd. want de temperatuur en het kli maat zijn van niet geringen invloed aan de grenzen van deze gure Noordzee. Sassenheim is een centrum van kweekers en exporteurs geworden, waarop ons land trol9 mag zijn. Want het rekent zich tot een eer, dat niet minder dan 229 millioen bollen naar het buitenland zijn geëxporteerd. Moge dit in de toekomst zoo blijven! Moge gij het oog open houden voor het ideale werk: Gods gaven in de natuurlijke krach ten. te mogen ontdekken. Als gij de bloemen blijft liefhebben is er geen gevaar, dat er belangstelling zal komen voor mindere dingen dan vervolmaking van het vak. Hiermede verklaar ik de tentoonstelling voor geopend. Hierna reikte de burgemeester aan de winnaars den beker uit en hield daarbij de volgende toespraak: Innig ben ik er van overtuigd, dal de an deren, die met u in 't strijdperk, als ik het zoo noemen mag. zijn getreden, u ook van ganscher harte voor dezen keer de palm j gunnen. Maar wees er evenzeer van verze- kerd, dat niet alleen u. maar oök uw col- lega's, weder een prikkel hebben ontvangen om voort te gaan in den vreedzamen strijd. Wat is het bloembollenvak toch een mooi vak! Door te dringen in de geheimen van dat vak is voor een leek een onbegonnen zaak. Maar een ieder, tlie meer van nabij den nooit rustenden ijver tot veredeling i aanschouwt en telkens steeds mooiere resul taten waarneemt, komt onwillekeurig in groote bewondering. De zelfvoldaanheid, welke men nu van de gezichten kan aflezen, zou doen denken, dat zelfvoldoening de hoogste belooning is en het andere maar bijzaak. Inderdaad en 't strekt onze handelaren lot eer de uitvinding van een mooi exem plaar wordt al spoedig tot gemeen goed ge maakt en de eerste verkooper. die zich al spoedig met een matig prijsje tevreden stolt, kan al heel gauw zien. dat de tweede eige naar tegen een zoet winstje zijn product aan de maikt brengt, waar het dan verder zich een weg moet banen. Het is mij steeds een lust zoo nu en dan eenige oogenblikken in „Bloemlust" te mo gen vertoeven. Een lust niet alleen wegens de mooie bloemen, maar ook vooral om het geen hier omgaat. „Bloemlust" is een lust voor onze gemeente! In zijn kort bestaan is bewezen, dat dit gebouw in een zeer groote behoefte voorziet en dat de initiatief nemers den dank en de sympalhie hebben geoogst van alle kweekers en handelaren in en buiten onze gemeentel Spr wil besluiten met den hartelijken wensch, dat niet alleen prijswinnaars bij tentoonstellingen, maar ook alle anderen, die deze inzending bezoeken het goed moge gaan! Aan het slot feliciteert hij met groot ge noegen den ouden heer Van Leeuwen, die op het oogenblik zich verheugt in het suc ces door zijn zonen behaald. Hij wenscht hem geluk met de onderscheiding, die als het ware een bekroning van zijn werk isl Vervolgens werd de tentoonstelling be zichtigd. Z.Exc. werd rondgeleid door webh. Warnaar en gaf blijk zich ten zeerste voor de expositie te interesseeren Tijdens den rondgang werden Z.Exc. door den jongsten zoon van den heer Frijling enkele potten Bicolor Narcissen „Minister Ruys de Beerenbrouck" aangeboden, die dankbaar aanvaard werden. Na de bezichtiging reed men naar het nieuwe Raadhuis. In een zevental auto's namen de minister, B. en W., de commissie en het bestuur van Bloembollencultuur plaats. In het raadhuis aangekomen werd plaats genomen in de raadzaal. Hier hield de burgemeester de volgende toespraak: Rede van den Burgemeester. Ik mag nog wel eens herhalen, dat wij zeer daftkbaar zijn, dat Uwe Excellentie het officieele bezoek van dezen dag aan onze gemeente hebt willen brengen. Wat zoo'n bezoek beteekent. hoe zoon bezoek wordt gewaardeerd spreekt wel ten duidelijkste uit de bladen en uit aller mond, want vanaf j de mare haar rondgang deed hebben we bij elke ontmoeting mogen hooren zoo krijg jullie minister Ruys. den minister president. Ja. die komt bij ons. was dan trots mijn antwoord. En zoo denken en zoo spreken alle Sassenheimers Excellentie, ik acht me gelukkig zoo te j mogen denken en zoo te mogen spreken, want ik ben ook trots op Sassenheim en zijn stoere mannen, op den werklust, die hier naar voren treedt op den durf, op de energie en op de goede resultaten, welke daardoor worden verkregen. Onze mannen het is u wel bekend, blijven niet zitten bij den huiselijken haard, zij ontzien zich niet .om de grenzen van het vaderland, om de zeeën over te stoken, terwijl hun trouwe gaden het offer brengen, dat zij hun ge liefde gemalen haast jaarlijks weken en j soms maanden moeten missen. Door het volhardende werken der patroons worden als vanzelf werklustige arbeiders gekweekt, zoodat werkschuwheid in onze gemeente een niet gekende ondeugd is. Door 'l stoere werken der kweekers en handelaren heerschl Gode zij dank in onze gemeente wel vaart, ook in de geledeTen der werklieden. Het vereenigd werken van patroon en ar- 1 beider schept in onze gemeente een saam- j hoorigheid cn gemeenschapszin, die goede staatsburgers kweekt. Do- gohcele Sassen- heimsehe bevolking heeft liefde voor het i Vorstenhuis, geluige de jaarlijksche Oranje feesten. die door patroon en arbeider ge zamenlijk worden gevierd. Geen wonder dan ook. dat dit volk hoogelijk waardeert dat uw Excellentie enkele uren onder ons hebt wil len vertoeven, uw belangstelling hebt wil len toonen in het werken onzer burgers. En dat Sassenheim daardoor een groot natio naal belang dient, mag ook wel worden beweerd De export van bloembollen verte genwoordigt -een waarde van pl.m. 45 mil lioen gulden en Sassenheim neemt daarin voor een groot percentage deel. Alleen de eigenlijke bollenstreek Hillegom-Lisse-Sas senhcim, vinden daarin 25.000 menschen brood, waarvan het overgroote deel bestaat j uit arbeiders en wel zeer ijverige arbeiders, i Excellentie, ik heb u in deze mededeelin- gen mogelijk niet veel nieuws verteld, maar f ik had behoefte in dit oogenblik weer eens te getuigen, nu we hier voor ons hebben de pioniers onzer nijvere Snssenheimsche be volking, de mannen waarop ik trots ga, en wien ik in uw hooge tegenwoordigheid nog eens gaarne hulde breng, overtuigd als ik ben, dat het Uwe Excellentie goed zal doen eens een blik te hebben kunnen werpen in het samenleven en werken van gemeente bestuur en gemeentenaren. De Sassenheimers, ik heb het reeds ge zegd, zijn trouwe zonen van hun Vader land, zij koesteren als zoodanig dan ook een grooten eerbied voor den eersten plaats vervanger der Koningin, voor den minister president. die met vaste hand het schip van staal bestuurt en in zijn tegenwoordig mi nisterie zijn roemvol verleden weder hand haaft tot heil van Vaderland en Volk Excellentie, een tweede groot genoegen vervult mij. n.l. dat ik u mag begroeten in ons nieuwe gemeentehuis; wat u hier ziet, legt getuigenis af van de waarheid mijner zooeven gesproken worden, en het is me een dubbel genoegen u te kunnen zeggen, dat dit is gesticht op den eenparigen wil van den geheelen gemeenteraad Excellentie, ik besluit mijn toespraak met den hartgrondigen wensch en bede. dat, bij de gratie Gods, onze geliefde Koningin en Uwe Excellentie nog vete jaren ons dierbaar vaderland mogen besturen Wij en onze menschen zullen zijn en blijven uw beider vereerders en trouwe onderdoren. Tot onderpand op dit oogenblik moge ik u den eeredronk wijden. De Minister antwoordde hierop: Rede jhr. Ruys de Beerenrbouck M. de Burgemeester, Mijne Heeren! Toen gij, mijnheer de burgemeester, eeni- gen tijd geleden mij uitnoodigde deze ge meente te bezoeken, om uw nieuw Raad huis te bezichtigen, werd daaraan de opening van de tentoonstelling verbonden. Ik had nog niet het voorrecht deze ge meente te bezoeken en mede daardoor was mijn jawoord spoedig verkregen. Nu ik de tentoonstelling gezien heb, bewondeft energie en de wilskracht van de L, heimers en van de geheele streek, die naam in het buitenland hoog houfo- Over uw heerlijke teelt heb ik^ eenige woorden mogen zeggen. Nu mijn gelukwenschen aanbieden mej mooie raadhuis in deze schitterende ra zaal. Ik wensch u van harte toe. Mijnk de Burgemeester, dat u met behulp van b die u terzijde staan, nog lang de beiav van de ingezetenen van het mooie s2 heim zult mogen behartigen! Spr. wijdde ten slotte een dronk op welzijn van het heerlijke Sassenheim Men bleef nog eenigen tijd bijeen, waaj Z Ecx met B. en W zooals reeds' het Wijkgebouw der Prot. Ziekenverpk-j en het St Bernadusgesticht bezichtigden' Het was voor de kweekers weder een i denkwaardige dag! NIEUWE UITGAVEN. N.V. H. D. Tjeenk Willink en Zoon'sC Mij. Haarlem: Hoofdstukken uit de gesri denis der Staathuishoudkunde door m* W. F. Treub. Philips J. Kruseman 's-Gravenhage: laatste Vreugde door Knut Hamsun. Uil Noorsch vertaald door S. van Praag Erven J Bijleveld, Utrecht: De ReC door Franz Werfel. De geschiedenis van schuld uit de jeugd. Geautoriseerde verte van P. van Schilfgaarde. Een fraaie groep Amaryllis van de firma Gebrs. den Older te Leiden, welke op I Bloemententoonstelling in Zomerzorg met den tweeden prijs bekroond werd Foto's Bleuzé. i Een overzicht van de inzending tulpen van den heer C. Soeteman te Noordwijk, welke door de jury als de meest belangrijkst werd gekwalificeerd. Eveneens op de tentoonstelling in Zomerzorg. Rede ran den Burgemeester. Geachte Hoer Van Leeuwen 1 Mij dunkt, het is voor u een dubbele vol doening te mogen vernemen, dat aan uw product thans de onderscheiding is te beurt gevallen om te worden bekroond met den wisselprijs. den zilveren beker, uitgeloofd door de afd Sassenheim der Alg. Vereeni- ging voor Bloembollencultuur. Wanneer ik zoo vooraf hoorde verluiden over verschil lende mooie inzendingen, dan staat wel vast dat de heeren der jury een niet gemakke lijke taak gehad hebben. Voor mij is het gemakkelijker hun uitspraak te bezegelen, door te voldoen aan den wensch. overeen komstig dien uitspraak, den prijs uit te reiken. Welaan ik doe dit volgaarne en wensch u met dit succes van harte geluk! I Een groep officieele personen bij de opening der tentoonstelling van de afdeeling Oegstgeest der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. In het midden de heer Krelage, voorzit van bet H- B.; rechts van hem de heer T. van Egmond, afdee lings voorzitter; daarnaast de burgemeesters van Leiderdorp en Leiden, de heeren Brug en v. d. Sande Bakbuy#®-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 8