JO* Jaargang WOENSDAG 19 FEBRUARI 1930 No. 21451 Ificieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. handelsregister Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel voor advertentiêD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adrerlentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend tij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, peT week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ018 „0.18 I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. ,p HAANDAG 24 FEBRUARI 1930, des namiddags te twee nar, in het flebouw „TOT NUT VAN 1 ALGEMEEN". (Steenschnni 21). Alsnog te behandelen: So. Voorslel inzake de vaststelling van voorschot op de vergoeding, bedoeld bij 101 der Lager Onderwijswet 1920 over jaar 1930, voor de verschillende in de :,:nle gevestigde bijzondere scholen. (39) !o Voorstel tot het verleeuen van een die over 1927 ten behoeve van de •lelijke Hoogere .Burgerschool. (40) t-jemeesler en Wethouders van Leiden jen Ier openbare kennis, dat zij, uit- feid ten aanzien van de door de Leid- R.-K. Commissie voor Lichamelijke tïding op 21, 22, 23 en 24 Februari a.s. Stadsgehoorzaal aan de Breestraat, le houden fancy-fair, ontheffing i verleend van het sluitingsuur voor 3330 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. TAN STRIJEN, Secretaris. 19 Februari 1930. HOOFDINSPECTEUR VAN POLITIE W. BALFOORT, 0p 1 Maart met pensioen. r wij vernemen, gaat de Hoofdinspec- van Politie W. Balfoort den dienst op a.s met pensioen verlaten. Den eer- Maart 1895 kwam de heer Balfoort in 'le als controleur van politie. In het 1896 werd hij benoemd tot inspecteur wlilie 2de klasse, waarna hij in 1901 :r 'i is tot inspecteur 1ste klasse. In iaar 1921 volgde zijn benoeming tot 'nspecleur. ^inspecteur Balfoort was een be- en zeer gezien politieman, die tijden9 tongdurigen dienst in breede lagen der !er'i hooTe achting heeft afgedwongen zijn meerderen was hij zeer ge- Uti danken hem van deze plaats von* -p en uitmuntende werk. dal hij in het 7 van een goede handhaving der ord^ :edaan' 'pt Balfoort gaat zich te Bennebroek !t fAMER VAN KOOPHANDEL. inschrijving: "nisch Bureau Houweling en Zn, leede B 116, Warmond Techni- Ji ezen: machinereparatie en metaa1- h D?sinrichting Vennooten: T Houwe- lrmond.P Houweling Warmond ,z'7in- Stnomgistfa'briek en Jlistilleer- Valk" v.h T H. Hitman en Co 5 eü en Langtegrachl 95 en 97 en zijn gewijzigd Wijziging han- L foans- Naamlooze Vennootschap ^stfabriek en DistiHeerderij „De Valk" a- Ritman en Co. ADRES AAN DEN RAAD. Over de politie-salarissen. Aan den Raad is volgend adres gezonden: Namens en in opdracht van het bestuur en de leden van de afdeeling Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, ten deze domicilie kiezende Narmstr. 35 te Leiden, richten ondergeteeken- den zich tot U met het beleefd, doch drin gend verzoek de salarissen van het infe rieur politiepersoneel wel te willen herzien en vast te stellen als volgt a. agent van politie f 38per week, hetwelk ymet 7 éénjaariijksohe ver hoogingen kan stijgen tot f. 45.per week b. hoofdagent van politie bij aanstelling als zoodanig f. 49.per week. het welk met 3 éénjaarlijksche verhoogin gen van f. 1.per week kan stijgen tot f 52.per week (w.g.) .T DRAGT. Voorzitter. Cw.g.) M. B. M. VOS. Secretaris. In een memorie van Toelichting wordt gezegd: Naast de technische gebreken, die de thans nog fungeerende regeling heeft, kan niet gezegd worden, dat bij de vaststelling van deze regeling voldoende rekening is gehouden met de factoren, welke voor de loonbepaling in acht dienen te worden ge nomen. Bij het vaststellen van de bezoldiging komen toch. naar de meening van ons be stuur. naast een grondtoon, als factoren in aanmerking: a. eischen van bekwaamheid bij aan stelling; b. dienstprestatie. Toetst men de bezoldiging van de agen ten en hoofdagenten van politie in de ze gemeente aan beide factoren, dan 7al moeten worden erkend, dat de bezoldiging als onvoldoende moet worden beschouwd. Bepalen adressanten zich in de eprsfe plaats tot de eischen van bekwaamheid bij aanstelling, dan meenen zii. dat het voor geen tegensnraak vatbaar is indien zij beweren, dat het in dpn feeenwoord-een tijd noodzakelijk is. dat als eisch voor be noembaarheid voor agent, van politie wordt gesteld, dat de candidnat minstens een arge- meene ontwikkeling bezit, als door uitge breid lager onderwijl verkregen wordt. Daarnaast moet ook de eiseh worden steld, dat de candidaat voldoende politio neel? kennis bezit. De Staatscommissie, ingesteld om te on derzoeken. welke bezoldiging wordt ge noten door de Burgemeesters en de ambte naren en werkKieden in dienst der ge meenten. formuleerde in haar rapport aldus den eisch van benoembaarheid voor agent van politie: ..Bekwaamheid in het verrichten van eenvoudig politiewerk, zoowel wat toe zicht als opsporing van strafbare ïei- ten betreft: bezit van eenige kennis wat den inhoud betreft van de door de politie meest toepasselijke wettelijke benalingen. vooral van die van strafrechtelijken aard; bezit van kennis aangaande de taak en de bevoegdheden der politie: bekwaamheid tot het maken van een eenvoudig proces-verhaal; bezit vaf- een algemeene ontwikkeling, als door goed lager onderwijs of door uitgebreid lager onderwijs verkregen wordt In deze Commissie hadden mede politie autoriteiten zitting. Uit vorenstaande kan dus bliiken. welke eischen. bij aanstelling in politiekringen noodzakelijk worden ge acht Wil men echter met succes deze eischen kunnen stellen dan zal met de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden daarmede reke ning gehouden dienen te worden Geschiedt dit laatste niet. of in onvol doende mate. dan moet daarvan op den duur het noodlottig gevolg zim dat óf bij eerste aanstelling niet de- hand zal kunnen worden gelegd op personeel, dat vo1doet aan de eischen hiervoren genoemd, óf hel personeel probeert, na aanstelling een goed heenkomen te vinden en beschouwt de be trekking als een overgang naar iets anders en beter Adressanten meenen. dat noch het een. noch het ander bevorderlijk kap zijn voo. een zoo goed mogelijk functionneeren van den politiedienst Het is een gemeenschapsbelang, te zorgen, dat de politiedienst goed functionneert. Op den tweeden factor door hen aange veerd. dienstprestatie. willen zij eveneens de aandacht vestigen Ook hieromtrent meenen zii vorenge noemde Staatscommissie aan hpf woord f#» moeten laten Doze Commissie schreef n.l in hel eerste gedeelte van haar rapport over den politic arbeid het volgende: „Nog altijd wordt die arbeid, naar de Staatscommissie meent, in het algemeen te laag aangeslagen. Zij acht het daar om noodig er in de eerste plaats op te wijzen, dat van den politieman een zekere mate van algemeene ontwikke ling moet worden geëischt De taak van het politiepersoneel is in hoofdzaak: handhaving van wetten en verorde ningen. welke in het belang der samen leving zijn geschapen Zij is derhalve uitvoerende macht van het Staatsgezag. Om die laak behoorlijk te kunnen ver vullen, moet de politieman met tact onder alle omstandigheden weten op te treden, hij moet het noodige ondei scheidingsvermogen bezitten, op de hoogte zijn en zich voortdurend op de hoogte houden van alle door de Over heid uitgevaardigde verbodsbepalingen, van verschillende aangelegenheden ter voorlichting van het publiek, hij moet het gedrag der burgers in verband met de wettelijke bepalingen en de open bare orde leiden Hierbij heeft hij ook te doen met hen. die op hoog peil van beschaving staan Ook tegenover dez< laatsten zal de politieman zich correct moeten kunnen gedragen Het publiek in het algemeen moet vertrouwen kun nen hebben in het politiekorps hetgeen alleen mogelijk is als de Overheid kan beschikken over goed voor hun taak berekende politiemannen. Daarom zal de dienaar van politie zich een flinke hoeveelheid algemeene ontwikkeling moéten hebben eigen gemaakt naast de vereischte wetskennis. Daarnevens doen zich andere factoren gelden, waarmede bij de bepaling van het loon rekening moet worden gehou den Het meest op den voorgrond dringt zich hierbij het gevaar, hetwelk aan het vervullen van het ambt van politie dienaar is verbonden, een gevaar, waartegen geen voorzorgsmaatregelen zijn te nemen, zooals bij andere func ties het geval is Verder levert een niet weg te cijferen verzwaring van den dienst op de ge regelde nacht- en Zondagsarbeid Vol gens de thans van kracht zijnde pensioenwetten kap een politiebeambte op 55-jarigen leeftijd worden gepension- neerd tegen zijn uitdrukkelijken wensch. in tegenstelling met de meeste ambtenaren in Overheidsdienst, die op 65-jarigen leeftijd worden gepension- neerd." En verder: ..Ten slotte zij nog aangevoerd, dat vooral de politieman onafhankelijk moet zijn. weerstand moet kunnen bieden aan pogingen tot omkooping. zrch niet mag laten verleiden tot het aannemen van fooien en stellig moet zijn van onbesproken levensgedrag" Tot zoover de meening van genoemde Staatscommissie Adressanten zijn van met ning dat hieraan niets behoeft te worden toegevoegd. Vorengaand citaat doel duide lijk blijken dat de politiearbeid meerdere waardeering, omgezet in bezoldiging, ver dient. als nu het geval is. In den aanhef van deze toelichting meenden adressanten er eveneens op te moeten wijzen, dat aan de bestaande regt> ling ook nog technische fouten aan te wijzen waren. Een daarvan is wel het nog immer in gebruik zijnde klassenslelsel. Reeds meer malen wendde onze organisatie zich tot den Raad met het verzoek een Zoodanige regeling te willen vaststellen, dat voor cu. agenten van politie het klassenstelsel zou komen te vervallen. Waar momenteel van adressanten nog een verzoek bij den Raad in behandeling is voor afschaffing van het kl assenstelsel, meenen zij te kunnen volstaan met de mededeeling dat dit verzoek, ook voor wat de toelichting betreft, nog ten volle wordt gehandhaafd. Ten slotte meenen zij. voor wat hun adres, betreffende salarisverhooging aan gaat. verder er op te mogen wijzen, dat Leiden, voor wat de salarieering van hei Rijkspersoneel betreft, in het Bezoldigings besluit is gerangschikt onder de eerste klasse gemeenten. Een vergelijking van de salarieering m verschillende eerste klasse gemeenten van de agenten en hoofdagenten van politie, zal doen zien dat de cijfers door adres santen in hun verzoek genoemd het salaris op bet peil brengen, waarop de salarieering van deze beambten, in meerdere van deze eerste klasse gemeenten reeds staat. VAN 7Vt M. HOOGTE GEVALLEN Gistermiddag te 3 uur is de 19-jarige loodgieter H. R toen hij vanuit de goot van een perceel aan de Middelstegracht een ven ster wilde binnengaan, van 71/* M. hoogte gevallen Hij kwam op de straat'steenen te recht en werd in zorgvollen toestand naar het St. Elisabeth-Gasthuis vervoerd Been fractuur en ernstige kwetsuren zijn gecon stateerd Hedenmorgen was zijn toestand redelijk wèl. ADRES AAN HET HOOFD BESTUUR DER POSTERIJEN. Van de Nedeil. Mij. voor Nijverheid en Handel. Het Bestuur van het Departement Leiden der Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel, heeft volgend adres gezonden aan het Hoofd bestuur der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie Ons Bestuur heeft de eer het volgende onder Uw aandacht te brengen. Voor de invoering van het gesprekkentarief bij de telefoon hier ter stede bestond de ge woonte dat interlocale gesprekken gingen vóór locale gesprekken De telefoonjuffrouw deelde door het locale gesprek heen mede, dat interlocaal moest worden gesproken en verbrak het locale gesprek. Na invoering van hel gesprekkentarief is deze gewoonte afge schaft. is het interlocale gesprek op één lijn gesteld met het locale gesprek, zoodat een interlocale aanvrage moet blijven wachten, totdat het locale gesprek is geëindigd. Naar onze meenhig heeft dit laatste stelsel ech ter het bezwaar, dat een abonné, die in zaken veel gesprekken voert, zoodat zijn nummer zeer veel locaal in gesprek is, te lang moet wachten op het doorkomen van interlocale gesprekaanvragen. Doordat niet gewaarschuwd wordt door de telefoonjuf frouw. weet de abonné niet, dat een inter locale aanvrage op aansluiting wacht, ter wijl. indien de abonné dit wist, hij wellicht liever een interlocale aanvrage zou laten voorgaan als zijnde dit interlocale gesprek dikwijls van meer gewicht dan het locale gesprek, waarmede hij bezig is. Dit kan tot tijdverlies en vertraging in het afdoen van zaken leiden Ons Bestuur meent, dat dit bezwaar zou kunnen worden ondervangen, indien de tele foonjuffrouw. wanneer een interlocale aan vrage komt tijdens een aan den gang zijnd •locaal gesprek, door dit locale gesprek heen even waarschuwt, dat er een interlocale ge sprek aanvrage is en dat dan de abonné. te zijner keuze, kan beslissen, of hij bel locale gesprek waarmede hij bezig is zal voort zetten dan wel dit zal onderbreken en het interlocale gesprek zal laten voorgaan. Het komt ons Bestuur voor dat tegen dit sle'sel geen overwegende bezwaren kunnen bestaan en ons Bestuur heeft de eer U in overweging te geven na te gaan of tot invoe ring van dit stelsel zou kunnen worden overgegaan. Wij kunnen ons volledig aansluiten bij dit adres dat in strekking van groote praclische beteekenis is. GRONINGEN. Gisteravond gaf de Tooneelclub der Gro ninger Vereeniging voor een goed bezette zaal een opvoering van het tooneelspel „Ver zwegen Stried" van mevr C. Mellesv d. Meulen De opvoering getuigde van zeer deugdelijke voorbereiding en stond èn door de goede regie èn door de inderdaad goede krachten waarover deze tooneelclub de be schikking heeft, op een voor dilettanten hcog peil Onder ademlooze stilte in de zaal werd het stuk fen gehoore gebracht Tot het einde toe wisten de spelers het Dubliek te boeien en menigeen werd door hun spel geroerd. Het langdurige en hartelijke applaus was ten volle verdiend. Tammer .dat zoovele oud- Groningers hier ter slede en in de omgeving den weg naar de Vereeniging nog sfeeds niet weten te vinden Het was een zeer geslaagde Groninger avond! DE SNELHEID DER ELECTRISCHE TREINEN. Behalve dal door directe inschakeling van de maximumsnelheid de rijtijd der elec- trische treinen verkort wordt, worden ook van nu tot en met Zaterdag a.s proeven genomen om met den a.s. zomerdienst (15 Mei) der Ned. Spoorwegen, de treinen met grootere snelheid, te laten rijden. Met verschillende electrische treinen, be staande uit zes en acht rijtuigen, worden onder leiding van den ingenieur H Goed hart op de baanvakken Den Haag Leiden- Haarlem-Amsterdam proeven genomen, of het mogelijk is de electrische treinen met nog grooter snelheid te vervoeren. In de cabines der electrische treinen zijn bijzondere snelheidsmeters geplaatst om de snelheid per seconde te kunnen nagaan Met een snelheid van 100 K M. per uur werd de afstand LeidenDen Haag in 11 minuten. LeidenHaarlem in 18 minuten, en HaarlemAmsterdam in 12 minuten af gelegd. terwijl de geheele afstand Den Haag Amsterdam in 42 minuten werd afgelegd. Ook met de snelstoptreinen. de zooge naamde locaaltreinen worden, tusschen Lei denWarmond en de andere tusschensta- tions proeven genomen of het mogelijk is de snelheid te vergrooten. BINNENLAND. De winterbijeenkomst der Kon. Ned. Mi), vcor Tuinbouw en Plantkunde te Lelden. (Stadsnieuws, le Blad). De bloemententoonstelling te Saasenheim geopend. (2e Blad). Algemeene beschouwingen over de Indische begreoting; redevoeringen van de heeren Jcekes, Wijnkoop en Albarda. (Uit het Par lement. 3e Blad). De rijksbegrooting voor 1930; memories van antwoord betreffende binnenlandsche zaken, landbouw en financiën. (Binnenland, 3e Blad). Vragen van den heer Kortenhorst over Dnitsche invoerrechten op Nederlandsche artikelen. (Binnenland, 3e Blad). De moord te Stompwijk; zal de verdachte weer op vrije voeten worden gesteld? (Ge mengd, 2e Blad). Bij Rotterdam hebben gisteren drie bran den gewoed. (Gemengd. 2e Blad). Te Vlaardingen is hedenmorgen een olie- goederenfabriek aan den Parallelweg door brand verwoest. (Laatste Berichten, le Blad) BUITENLAND. Vrijwel stilstand ter Londensche Vlootcon- ferentie en ter Geneefsche douane-conferentie (Buitenl., 2e Blad). Rondom de Fransche crisis. (Buitenl., 2e Blad). Huiszoeking in het Dnitsche Hoofdkwartier der communisten. (Buitenl2e Blad). De verloving van prinses Heana van Roemenië verbroken. (Buitenl. Gem., 2e BI.). LEIDSCHE VEREENIGING VAN INDUSTRIEELEN. Interessante Filmavond. Gisteravond had in de Stadsgehoorzaal een vertooning plaats van de film van Qt machinefabriek Platt Bross Co. Ltd te Oldham. Eén der bestuursleden heette de talrijke aanwezigen, onder wie wij 'n drietal wethou ders. n.l. de heeren mr Tepe, Goslinga en Splinter, vele gemeenteraadsleden en verte genwoordigers van de Kamer v. Koophandel opmerkten hartelijk welkom Vetrvolgens deelde spr mede. dat wijl het zeer lastig is een in een vreemde taal gestelde film, (in dit geval Engelsch) onder het draaien te vertalen, hij m korte trekken de voor naamste punten zou vertellen. Spr vertelde ons. dat de film verdeeld is in 4 deelen n.l. 1 Bewerking en vervoer van katoen, waarbij de overeenkomst in bewerking van wol dient opgemerkt. 2o. De kantoren, teekenzalen, gebouwen en dergelijken der maatschappij. 3o. De ijzertechniek (draaien, schaven, freesen enz.) 4o. Monteering der vervaardigde machi nes en het uitgaan der fabrieken. De film toonde ons eerst het verzamelen der katoen op de plantages, de verwerking to! balen, de aankomst hiervan te Man chester en de verwerking tot garen en later tot stoffen De opname van deze beelden was geschied in bevriende katoenspinnerijen en weverijen in Engeland. Vervolgens kwant de fabriek der Platt Bross aan de beurt, welke uitsluitend machines voor textiel fabrieken vervaardigt en op dit gebied alom bekend is. Opmerkelijk was. dat in de werkplaatsen van dit groote concern, dat eigen steenkolenmijnen treinen en ijzer gieterijen bezit en aan 12 000 arbeiders werk verschaft, zoo weinig personeel aan wezig was en dat alles langs mechanischen weg geschiedt Zeer belangwekkend waren de kijkjes in de gieterijen en de textiel- deskundigen zullen ongetwijfeld met interes se de vervaardiging der machines, welke zij in dienst hebben of bedienen hebben aanschouwd Om een indruk te krijgen van de productie der fabriek zij vermeld, dat de pakafdeeling per jaar ongeveer 80 000 machines verpakt, welke in alle onderdeelen op hardheid, uitzettingsvermogen enz zijn onderzocht terwijl het straatbeeld na het uitgaan der fabriek een indruk gaf van ut. menschenmenigte die daar arbeidt Door een krachtig applaus gaven de aanwezigen aan het einde der vertooning hun dank baarheid tegenover het bestuur voor de leerzame en interessante-film te kennen Rest ons nog te vermelden, dat de film, welke door Remundt werd afgedraaid opge luisterd werd door muziek van piano, cello en viool.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1