PUROL AGENDA. BUITENLAND. BEDEN: Graanbeurs Gezellige avond ten bate van meubilair-comité „Pniél" 8 uur nam. Jeruël: Btibelbeepreking te 0 uur nani. Ned Leger des Heils: Samenkomst te 8 uur nam. Nutszaal. Bazaar ten bate van het Die- renasyt. 2'tl—ll uur nam. Stadszaal (kleine zaai): Ver. ..Gronio- gen". Opvoering van „Vcrrwegen stried". 8 uur nam. Zomerzorg: Tentoonstelling aid. Oegat- geest der Ver. voor Bloembollencultuur, •f10 uur nam. Oegstgeest CTerwecweg): Evangeli- satiesamenkomst te 7 1/2 uur nam. Woanadao. Casino-theater: Leidsche Radiover. „Teie- funken film- en demonstralie-avond. 8 uur namiddag. Haven 18b.Herdenking sterfdag Mui- tatuli door de „Dageraad". 8 uur nam. Nutszaal: Bazaar ten bate van het Die- renasy). 211 uur nam. Zomerzorg. Tentoonstelling afd. Oegst geest der Ver. voor Bloembollencultuur. 10 uur voorm.10 uur nam. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag S3 Febr. a.s. waargenomen door do apotheek L. B. Du.vster, N.-Ri]n 18, telef. 823. RECLAME. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen 3771 schoonmaken, enz.; in de stokerij 2 stokers en 1 techniker voor de reparaties; in de huishouding 1 juffrouw en ongeveer vijf-en- twintig werksters en dienstboden. (De iö verpleegsters gaan later met de chirurgie mede naar het nieuwe ziekenhuis en tellen dus in deze beschouwing niet mede); in liet voorraden magazijn: 1 provisiejuffrouw met 1 bediende, tevens nog 1 bediende voor de assistentie Van de apotheek kan men zeg gen, evenals van do desinfectie en linnen kamer, dat daarvan elk twee personen dag in, dag uit, in touw zijn uitsluitend voor het transport Ten slotte zij nog vermeld, dal er 1 tuinman aanwezig is. waardoor hel totaal san personen alleen nondig omdat de chi rurgie. enz niet op tijd zijn overgegaan, slijri tot vijftig. Stelt men nu ieders salaris (laag) op f. 1500 's j3ars dan komt men lot het totaal bedrag van vijf en-zevenlig duizend gulden 's iaars Hierbij dienen te worden opgeleid ntle kosten te maken voor verwarming en verlichting, terwijl men bedenke dat de cen trale verwarming in het nieuwe ziekenhu.s vrijwel geheel klaar is eri in dagelijkseh be drijf Znodat ten slotte zonder overdrijving kan gezegd worden, dal hel exploileeren van de twee ziekenhuizen den Slaat per jaar on geveer een ton gouds extra kost. De commissie heeft gemeend u op dit ba- drag altent !e moeten maken Boven geschetste gang van zaken verwon dert de commissie te meer. daar zij zich zeer goed herinnert uil hel jaar 1925. dal, torn de waarnemende directie aan den heer chef vaq den Rijksgebouwendienst had duidelijk gemaakt, dat door een uitgave van enkele duizenden ineens, zeer vee! méér kon wor den besnaard in hoofdzaak op personeel, dez° gelden, hoewel die primitief nief voor leiden od de begroeting rfoodon aanstonds zijn Le'es'aan. waaruit duidelijk bleek, da! de Riiks"ebnuwendionst een open oog had voor het bedrijfsbelang in die inrichtingen, waarmede hij uit anderen hoofd bemoeie nis l'-d Wij willen daaraan nog toovoe-on, dal uil het financieel verslag lsle halfjaar 1929, dcor den directeur a.an de commissie voo-- noi-md uilsehraehl. btijkl. dal de exploitatie van het nieuwe ziekenhuis op zich zelf bin nen redelijke nerken hliiri en zeker niet van belang zal stijgen indien de nu nog niet overgebrachte afdeelingen in hel complex weden nncennmon Wij herhalen nog eens: de dubbele exploi tatie kost imrtijks aan hel riik een zeT grom som cclds waarvan het hoover onder wijs geen aanwijsbaar nut ondervindt. TENTOONSTELLING IN HET MUSEUM VAN OUDHEDEN. Oripineelen en imitaties. Op den bovengang van 's Rijksmuseum van Oudheden alhier is een kleine tentoon stelling ingericht van namaken, in het ate lier van het Museum zelf vervaardigd, en wel door den amanuensis D Versloot Van een groot aanlal stukken, bronzen heeto jes aardewerk enz zijn naasl elkaar opge steld de origineelen en twee imitaties, zoo- dal do bezoeker zeif gemakkelijk de waarde van dit wprk beoordcelen kan. Aanleiding tot deze (entoons'elling was '1 feit dat juist een vrij aanzienlijke collectie bronzen imitaties, op verzoek van den Ita- fiaansehen gezant vervaardigd, (en behoeve van een nieuw Elruriseh muspum gereed was gekomen De bedoeling der museum- dirorlie is, hel publiek ook eens een indruk Ie geven van dezen lak van werkzaamheid van het Rijksmuseum van oudheden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het: Voorbereidend kerkelijk examen de heer G F D Locher (Leiden!- Candidaais-examen tndisch recht de heer O Sastro Amidjojo (Leiden); Docto raal-examen geneeskunde de heeren W O. Brouwer (Leiden- G .1 Couvreur (Leiden) en B. J. W. Beunders (Wassenaar). NED. VEREENIGING VAN DIERENBESCHERMING. Bazaar tea bate van het Dierenasyl. Hedenmiddag is in het Nulsgebouw alhier door den voorzitter van de afdeeling Leiden, den heer mr. G. H. E. Nord Thomson, om halfdrie de bazaar ten hate van het dieren asyl officieel geopend. Spreker sprak onge veer als volgt: Dames en Heerenl Hot is mij een voorrecht u te kunnen welkom heeten bij de opening van dezen bazaar. In de eersle plaats ook u. mijnheer Borgerhoff Mulder ais voorzitter van do Vereeniging van het Leidsche Dierenasyl, die 't batig saldo van dezen bazaar zal ont vangen en die zoo vriendelijk zal zijn dezen bazaar straks officieel geopend te verklaren. Deze bazaar verschilt niet veel van de vele bazaars, die in hel algemeen worden georga niseerd. Ook hier hebben velen zich verdien stelijk gemaakt om hem te doen slagen; in de eerste plaats wel zij. die hem hebben ge organiseerd en ik noem dan speciaal mevr. Jonker en de heer en mevr. Aalbersberg zonder daarmede iels aan de verdienste van anderen Ie willen tekort to doen en in de tweede plaats zij. die door hot beschikbaar stellen van cadeaux, zoowel particulieren als firma's (hij deze laatste denk ik o.a aan de firma van Nelle, die voor de theeschcn- kerij zorgt en de firma Lindeboom, die de koekjes daarbij aanbiedt) zooveel bijdragen voor het welslagen van het finantiëele re sultaat. In één opzirht verschilt deze bazaar zeker van andere- komt bijna immer het balig saldo ter beschikking van een vereeni ging, die zich ten doel stelt de malerieele of geestelijke opheffing van een groep men schep, deze fancy-fair staat in dienst van de bescherming van het dier. Indirect echter ligt in het propageeren van de dierenbescherming ook een element van geestelijke verheffing van den menseh. Wij zien immers in de historie, dat de kring, binnen welken do menseh besehorming wenscht (e verleenen, steeds grooler wordt. Bezien wij de groepen van de beschermen de objecten, dan zijn het eerst de slaven, dan do arbeiders, terwijl in de laatsle óécennia de behoede naar bescherming van hol dier krachtigen voorlgang maakt en men kan gerust zeggen dat. ai moge men het over de grenzen van de bescherming soms niet eens zijn. de wenschelijkheid van die- renbeschertning in het algemeen in alle lan den en in alle lagen der bevolking wordt ge. voord. Dat men 't ovfcr dc grenzen, binnen welke de bescherming moet wonden verleend, niet eens is. spr-eekt vanzelf; persoonlijk senti ment en economisch inzicht spelen daarbij een rol Dit geldt niet slechts voor dieren bescherming maar ook voor de bescherming van de medcmensclien die lof uiting komt o a, bij de sociale wetgeving, die voor som migen ie ver gaai, voor anderen niet ver ge noeg. Zoo ook bij de bescherming van het dier Er zijn dierenbeschermers, die bv. den trekhond willen handhaven, omdat zij meenen. dal de bescherming van den mensen anders in hel gedrang komt-, er zijn dieren beschermers, die den trekhond willen zien verdwijnen omdat de hond nu eenmaal geen trekdier zou zijn Het is slechts een enkel voorbeeld Het zou niel moeilijk val len om er vele te noemen Nimmer beoor- dceie men een beweging als de dierenbe scherming naar hetgeen de uitersien wen cellen: men spreke niet van sentimentaliteit bii hel zien van wat de meest fanatieke be schermers willen noch van hardvochtigheid hij hen. dip niel zon ver willen gaan Men bezie de dierenbescherming zooals de zeer groole middelmoot van de beschermers haar wonschen en steune de vereenigingen. die die bescherming bevorderen;: ieder voor zich kan dan verder naar eigen wensen do nroleclie van hel dier liclrnchfon Hel doet. waarvoor deze bazaar wordt gehouden, is een doei. dai alle dierenbe schermers,} zonder onderscheid toejuichen: een home voor lijdelijk onverzorgde dieren, hel huis waar dieren waarvan de mees, ters lijdelijk weg zijn. een ondprdak kunnen vinden, maar ook voornamelijk een huis, waar dieren, die zwervend of lijdend zijn. onderdak en liefderijke verpleging deel achtig worden en vanwaar zij worden ge distribueerd naar meesiers die goed voor hen zuilen zijn en die op hun aanwezigheid in hun huis prijs zullen stellen Ook in Leiden is een dergelijk asyl cn ik durf gerust te beweren, dat in niet vee! plaatsen de dieren, die in hel asyl worden opgenomen, met zooveel zorg cn met zoo- vocl liefde zullen worden verpleegd als hier. waar hel opperbeheer wordt gevoerd door den heer en mevrouw Van Poelgeest, die den tilel verdienen van ,,dc Nederlandsche dierenvrienden bij uitnemendheid" Aan dit asyl zal de nello-opbrengsi van dezen ba zaar len goede komen. Moei ik u nog aan sporen om veel te geven en veel ie koopen. opdat de kas van het asvi zooveel mogelijk versterki worde? Ik ben overluigd, dat hier ook zonder verder aansporen u al het uwe zult doen om den bazaar te doen slagen Ik kan vrijelijk volstaan met (hans den heer Borgerhoff Mulder Ie verzoeken don bazaar van liet Leidsche Dierenasyl Ie willen openen. Deze voldeed daarop volgaarne aan de vleiende uilnoodiging. Na de opening, waarbij vele bolangsleilen- den aanwezig waren, hebben wij een rond gang door de keurig versierde zaal gemaakt. Onmiddellijk valt de versiering der zaal, bestaande uit krijl-teekeningen op doek en heirekking hebbende op veevervoer en het trekhonden vraagstuk, op Van het tiental slands. welke in de zaal zijn aangebracht, trekt de Indische wel de meeste aandacht: hier kan men zeer vele voorwerpen der In dische huisnijverheid, als sarongs, laschjes. koperwerk en andere tegen zeer billijken prijs koopen. Een groole attractie voor de bezoekers is wei het. door de bouwonder nemers Staats en Haak. belangloos vervaar digde model van een dierenasyl. wal de be zoekers legen een kleiné vergoeding door middel van dakpanneljes af kunnen maken. I Als verdere attractie zijn aanwezig sjoel bak, vijver om dieren te redden en een 1 werpschijf Bovendien zijn er een boeken-, handwerk- en aardewerk-stand terwijl voor ververschingen gezorgd wordt door een ijs-tentje van den heer Van der Kloot en een J koffie- en theeschenkerij van de firma Van Nolle en biscuil-tenlje van de firma Linde boom Ongetwijfeld zal de bazaar, welke voor zulk een goed doel gehouden wordt, j zich mogen verheugen in een groole be langstelling. Ons werd verzocht (e wit len mede- deelen, dat het St. Elisabeth-Gaslhuis voor belangstellenden tor bezichtiging openge steld zal zijn Vrijdagmiddag van 2—-f uur cn Zondagmiddag eveneens van 2l uur. Er beweegt zich een individu door de straten, dat bij de inwoners aanbiedt foto's te vergroolen. Deftig iaat hij zich door mid del van een visitekaartje zich aandienen. Edoch, hij dringt op een kleine vooruitbeta ling aan. De meegegeven foto's ziel men nimmer meer lerug, terwijl hel opgegeven adres onbekend is. Men zij dus op zijn hoede! MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST, Otto Graefi. August Leep older. De piano is, meer dan welk ander instru ment ook, in zich zelf compleet. Het begrip muziek wordt door de piano het volledigst gerealiseerd. Ze geert de horizontale melodie en tevens de verticale harmonie: alles dus wal onze Weslersche ooren verlangen Het instrument in zijn hoog ontwikkelden vom. van den modernen vleugel biedt daarbij nog klankmogelijkheden die. oordeelkundig benut door de moderne speeltechnick, het gemis van den gezongen gestreken of ge- bazen toon niet doet voelen Dal is de vei klaring van het feil dat de piano verreweg de rijkste litteratuur beril. Het instrument leent er zich verder toe om in vereeniging met andere instrumenten op te treden ter bevordering van de zoo noodige contrast werking. (er versterking van hel muzikale uitdrukkingsvermogen van elk der instru menten afzonderlijk. Dit verklaart het feit dat ook aan de kamermuziek (ensemblemu. ziek) met piano alle scheppende geesten rijkelijk aandacht hebben geschonken Wat pleit nu voor een combinatie van Iwee piano's? Naar de boven uiteengezette beginselen eigenlijk niets. De hoedanigheid ..compleet" laat geen trap van vergelijking Ine cn klankcontrast wnrdl nnk niet bereikt. Dat is natuurlijk de reden dal er betrekke lijk gesproken, zoo weinig is geschreven voor piano-duet. En hoort men dan al eens een enkele maal muziek voor twee piano e (anders dan hei om méér dan één reden zoo nullige musiceeren op die wijze in de particuliere muziekvertrekken) dan voelt men, al is de uitvoering nog zoo loffelijk, altijd iets irrationeels in de comhinalie of liever de verdubbeling, die geen verrijking van klankmogelijkheid met zich brengt. Wie gisteravond met iels onvoldaans in zijn gevoel naar huis ging zoeke de oorzaak daarvan in hel uit en in zich zelf min of meer onlogische van het klavierduet Daar is niet aan le ontkomen. Maar eenmaal af gerekend hebbende met dit aan do zaak inhaerente bezwaar, is er (och ook alle aanleiding om er ons van harte over le verheugen als men eens een enkele maal pianoduellisten kan hooren, vooral als die van zon uitnemend gehalte zijn als de beide jonge Müncheners, wier namen aan het hoofd van dit verslag prijken En er zijn dan toch ook nog de literatuur moge niet rijk zijn interessante en zelfs verrukkelijk mooie composities van groole componisten, die zeker niet duurzaam verwaarloosd mo gen worden Tol deze -laatste moet in de eerste plaats Mozart's onvolprezen sonale ,zu zweijen", gelijk hij ze zelf noemde, wor den gerekend, een der riikste klavierslukken van den meester uit het begin van den Weener tijd Ook de Haydn-varialies van Brahms, beter bekend in orkestversie als Sankl-Anlon-Variaüonen. zijn een prachtig slaai van de geweldige variatiekunst van Brahms Verschillende van die kleine varia ties komen in hun gevoelige schilderachtig heid voor piano beier nog tol hun recht dan voor orkest. Van de modernen kregen we Ie hooren een improvisatie over een Baeh-ko- raai van Busoni. die in het begin frapneert als brillantc kiaviorsalz ook door Ivpische orgelklank-nabootsing, maar te veel in die Liinge gezogen is om op den duur de aan dacht gespannen te houden Dan een zeer geestig stukje van de vrouwelijke Fransche componist Tailleferre (Jeux de plein air' en een zeer goed klinkende Sinfonischer Tanz van Scott Tot slot Rachmaninoff's suite op. 17. waarin het waardevolle te lang is uitgesponnen. De wijze waarop de heeren Graeff en Leopoider dit omvangrijke programma heb ben voorgedragen verdient den allerhoogsien lof: technisch uitmuntend verzorgd spet, muzikaal niet minder en verbazingwekkend wat de bijna volmaakte eenheid, die in het pianoduet zoo moeilijk fs le bereiken, bc treft Vooral Mozart muntte in dit opzicht uit. Ook verdient het vlekkeloos memori- secren van het geheete programma iuist omdat het ,.zu zweijen" is. bewondering. Hot succes der heide pianisten was volko men en in ieder opzicht verdiend Lang durig applaus en herhaalde terugroeping n na elk nummer En aan 'f slot had liet groot aanlal Toonkunslleden zoo weinig hinder van hei theoretisch bezwaar van den aanhef van dit opslel dal ze zon lans ap plaudisseerden totdat de heeren zich nog eens voor de vleugels zetlen en een aller aardigste Taranlelie van den Weener pianist fgnnz Fripdmann lieten hooren Er stonden een paar mooie tbachvleugels (magazijn Bender) op het podium. DE ALGEMEENF TOESTAND Invloe dder Fransche crisis te Londen. Hoewel den lanfcsten tijd roede tot uifcim? kwam, dat de positie van het Fransche kabinet Tardieu niet zoo sterk was, had men toch een val op dit oogenblik, mid den in de Londensche Vlootconferentie niet verwacht. Het was de minister van finan ciën Chéron, die telkens de slagen op moest vangen en in zijn weigering, om iets af te wijken van den ingeslagen weg, mis schien iets te weinig plooibaar was, zoodat hij reeds in conflict was met de financieelc Kamercommissie. Tardieu's afwezigheid wegens ziekte zal ook geen goed hebben gedaan aan den loop der zaken! Tijdens de behandeling der financieelc wetten verminderde de regeeringsmeerder- iieid zoo snel. dat. toen minister Chéron do vertrouwenskwestie stelde, naar aan leiding van een voorstel tot vermindering van de grondbelasting op onbebouwde stukken grond, waardoor de staat een in komen van 50 millioen francs zou derven, slechts een zeer geringe meerderheid voor de regeeriog bleek te bestaan, en dit nog alleen, dank zii de 23 miniptersstemraen. Toen dan ook bii de behandeling van de belastinger dor kooplieden, waarbij voor gesteld werd om voor vrouwen, die in dc zaak van hun zelfstandigen echtcrenoot wer ken een zeker bedrag vftn het belastbaar inkomen raag worden afgetrokken, minister Chéron ten tweeden male de vertrouwens kwestie stelde, bleken de stemmen te sta ken. Ten eiDdo een val der regeering 4e voorkomen betoosde Chéron nog. dat de debatten thans waren gekomen or> een al gemeen politiek terrein. Hii wendde zich lot de retreerimrsraeerderheid, die hii op riep voor de. reeeerimr te stemmen. B" her stemming bleek de Kamer toen met een gCTincre meerderheid de regeering ten val te hebben gebracht- Tntusschen bomt deze crisis in Frankrijk ov» een zeer oncclecen moment, nu te Lon den zoo'n beïan°Tuke conferentie bueen is. Nu duurt ;n Frankrük zoo'n crisis nooit lane, maar het If toch la stier. Bnaud. die vandaag naar de Encrelschc hoofdstad zou terugkeer en, heeft zijn vertrek reeds uit gesteld. Vermoedeluk zal cr slechts weinic of niets verandoren. Waarschünlük zal Tar dieu wel weer worden belast roet het vor men van een kabinet, waarin Briand zal bliiven. Voor Poincaré is het thans nog niet do tüd! Tn Londen heeft de Fransche crisis veel bezorgdheid gewekt Men geeft de vrees te kennen, dat de werkzaamheden der conferentie vrij ern stig belemmerd zullen worden doc*r deze regeringscrisis. OisteTen ie ovt?ric?ens te Londen nog druk geconfereerd, doch er is niets gewij zigd. Thans doemen hardnekkige geruchten op. dat bii de onminsticc vooruitzichten voor het tot Stand komen van een 5 mo- gendhedeu-overeenVomst, de 3 voornaam ste vlootmoeendheden onder alle omstan digheden willen trachten hunnerzijds tot een bevredigende overeenkomst te geraken. DUITSCHLAND. Politiek gevaar. Over hel bezoek, dat Hugenberg cn Ober- fohren aan Hindenburg gebracht hebben, wordt medegedeeld, dat beide heeren hun opvatting over de problemen, die in ver band slaan met het plan-Young uiteengezet hebben en in het bijzonder uitgeweid heb ben over hun bezwaren tegen het Duitsch- Poolsche liquidatie-accoord, de sanctie kwestie en de niet-oplossing van het Saar- probleem. evenals de onmogelijkheid voor Duitschland om de hun door het plan-Young opgelcrrde lasten te dragen. Do Rijkspresidenl heeft deze uiteenzettin gen met aandacht gevolgd en verklaarde, dal hij zijn persoonlijke beslissing moest uit stellen tot na afloop van het debat in den Rijksdag en de beslissing van het parlement. Tntusschen is de Rijksdagzilting over het Youngplan verdaagd tot Vrijdag. 'I Kan ze'.fs wel Maandag worden. In de regeering heet het ook tot groote ge schillen te zijn gekomen over de bezuini ging. die zal worden toegepast. De politieke toestand is eenigszins ge vaarlijk. FRANKRIJK. Het kabinet Tardieu gevallen. Plotseling is een crisis ontstaan. Bij de beef reking van de financieele wet. vroeg Cliéron de afzonderlijke behandeling van art. 2, waaromtrent vroeger voorbehoud ge maakt werd en dat het percentage van de grondbelasting voor ongebouwde eigendom nier, van 18 tot 16 pet. terug brengt, met het betoog, dat deze verlaging een tekort zou reroorzaken van 60 millioen. Hg stelde de kwestie van vertrouwen. De Kamer sprak zich slecht» met 290 te re n 270 stemmen voor afzonderlijke behandeling van het ar tikel uit. De regeeringsmeerderheid b'eek geschokt en dat zette links aan tot een scherpe op positie Bg ieder artikel moest worden ge stemd en werden amendementen ingediend. Bg art, 3 (aftrekking van de inkomsten der vrouw, die handel drijft), stelde de re geering de kwestie van vertronwen —Ché ron berekende dat dit 60 millioen zou kos ten en bleef met 6 stemmen in de minderheid. Met 286—28 stemmen werd het artikel aangenomen. Nadat de n:t='ag van de stemming bekend was gemaakt, verlieten de nrnister van Justitie en de minister van Financën on middellijk de zaal, terwijl men „Leve Tar- I dien!" riep. RECLAME. H. P. H. KEEREWEEr BEGRAFENISSEN T, AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16 GREMAT'c 1 Direct werd ten huize ran Tardi«, :nog het bed houdt, kabinetsraad -s Hen en besloten af te treden. Chéroa Donmergne het ontslag van het Ui aangeboden en dit is door den presiiki vaard. Chéron verklaarde nog aan de dat het kabinet bij de slemminj ovt inkomstenbegrooting een rarte rege? meerderheid op den voorgrond stelde" kon niet toestaan, dat bij de stanminj iedere paragraaf, telkens weer de ves wenskwestie moeet worden gesteld. Hg binet zag zich niet verantwoord, wanKg de inkomsten aan de demagogie overlen In politieke kringen is men algemeeo opvatting ,dat Doumergue Tardieu n om opdracht zal geven tot het fom, van een hieuw kabinet, dat, naar met wachl. Woensdag of Donderdag gereed zijn, en niet e=sentiee', zal verschillet het afge'redene. Een vcr-chrrr'tp links wordt niet waarschijnlijk geadt ENGELAND. Nog eens over Rusland .- Mc. Donald c onafhankelijke arbeiderspartij. En vrijhandelspartij. In lie! Lagerhuis zijn gisteren nieuw gen nopens de godsdienstvervolgiiijs Rusland gesteld. Henderson deelde t dat hij slecht» voorloopige, losse berk! van den gezant (e Moskou had onlrts maar dat hij spoedig in het bezit hoopt zijn van een uitvoerig en gedetailleeri port Op de nadere vraag, of hij de zaal? met Sokoinikof. den Russischen gezapt sproken had. anlwoordde de minister, hij natuurlijk eerst op onweerlegbare i wachten moesl voor men een deTgelijï derwerp ter sprake kon brengen M- opmerking van een paar conservatieve li dat de Russen hun woord reeds zoo geschonden hadden, kon hij daarenl» geenen deeie meegaan De zoogenaamde feilen, die nxt daaromtrent had medegedeeld waren fcenullig geweest om er hel geringsiec ma'ieke PTotesf op fe kunnen baseeres De Brilsche gezant le Moskou lui langdurig onderhoud het Lilwinof. In con bTiof aan het beduur van de denscho afdeelini Hampsfead van dec hankelijke arbeidersnarlij waarbij hijs schreven was. beeft Mac Donald gistel meld, dat hij weigeren zal verder col: lie te betalen, waaruit automatisch n dat de premier zich niet lar.eer beschj wenscht te zien als gewoon lid vand* afhankelijke Arbeiderspartij. Dit is dc3 ni9a(ie. die in 1893 door Keir Hardier? sticht en die thans onder leiding staal' Msxton. MacDonald was indertijd eerste leden geweest, die tol: Keir Hm stichting toetraden. K Lord Bearerhrook. die reeds ongevw jaar in zijn Daily Express een canr» voert voor vrijhandel binnen liet f rijk, heeft gisteren een manifest de ingezonden, waarin hij de stichting digi van de Vereenigde Rijksnarfi) B Empire-oarty), die bij de volronde zingen eigen candidalen zal ?fpllen en h, len zal het beginsel van vrijhandel de deeien des rijks in praktijk Ie btaj Beavcrbroock beklaagt zieh. dat de der drie groole partijen, ofschoon ze de kenen hadden mrelen verslaan, zicht» domme hebben gehouden, maar hij politieke vrienden, van welke er reeds w in het Lagerhuis zitting hebhen zehrd i ten zich sterk genoeg om de beweW doen slagen. BULGARIJE. De gemeenteraadsverkiezing»»' Verscherping der perswet. Zondag vonden in Bulgarije versies plaats voor de gemeenteraden. Volgens 2172 uitslagen, die fhans binnen 2552 gemeenten kan de regeering tjjM op een meerderheid van ongeveer WP cent. De verkiezingsstrijd was i'™ scherp Meermalen kwam het lot bob» Op een verkiezingsvergadering van r^. geeringsblok wprden in het dom Inx"' verscheidene mensellen door hoeren vallen en mishandeld met slokken er Een politieman, die hulp wilde Wh. werd door eenige scholen gewond M politie versterking had gehaald slaag»'"' in de rust te herstellen Volgens een mededeeling van gaarschen minister van justitie'5'" nieuwe perswei in voorbereiding Df wet voorziet in de uitbreiding van kelen, waqrbij de beleediging van vop personen wordt straTbaar gesteld zullen alle berichten die mededeelinr vatten over het particuliere tpyen koning waarin een mtnaehlin! persoon nf positie wordt uitgedrukt gestraft De aanleiding lol deze we L ping is de wijze, waaron de Rulcaari' j zich mengt in de huwelijksplannen koning. I'

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2