T entoonstelling van bloeiende Bolgewassen. Jaarean? DINSDAG 18 FEBRUARI 1930 No. 21450 iicieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Winterzorg in „Zomerzorg" Het voornaamste nieuws van heden. DAG DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts 7001 axtvertentiên uit Leider) en plaatsen waar ifditscbappen van one Blad gevestigd zijn Voor alle andere ^«rtenliên 35 Cte per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bü vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cte bij een Biiimum aaotal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis por'0 betalen Bewijsnummer 5 Cis Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per weel Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2 35 -f portokosten. 'ƒ018 „0.18 lammer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den iebeenteraad van leiden. baandag 24 februari 1930, des namiddags te twee nut, in bet Bebouw rh nut van t algemeen". (Steenscbnnr 21). vergadering zal, zoo noodig, des Is worden voortgezet. e behandelen onderwerpen Onderzoek van den geloofsbrief van ieuw benoemd raadslid, den heer E. J. Benoeming van een lid der Commissie financiën (vacature-H. W. Spc-nde!). Benoeming van een lid der Commissie fabricage (vacature-H. W. Spends!). Benoeming van een lid der Commissie i>. Stedelijke Fabrieken van Gas en rkiteit (vacature-H. W. Sponde!) Benoeming van een lid van het Be- der Stedelijke Werkinrichting, uil de nn den Raad (vacature-H. V,'. Spen- koeming van een lid van het Be- fa Vereeniging tot instandhouding 1'. Leidseh Muziekcorps (vacature- .Spendel). fcoeming van een lid der Commissie ■:g van Schoolverzuim. (21) ftaeadvies op hei verzoek van Ph. P. om ontslag als Ambtenaar van den prlijken Stand. (22) Praeadvies op het verzoek van Prof. [I Knappert, om eervol ontslag als kt ran het H. G. of Arme Wees- en pui?. (-23) k Praeadvies op het verzoek van Mr Iran Deventer, om ontslag als lid van Bestuur der Vereeniging tot Bevorde- ran den Bouw van Werkmaaswonin- (24) i Praeadvies op het verzoek van Mr. ran Deventer, om ontslag als Seere- ran hel College van Curatoren van Cïmnasium. (25) 0 Praeadvies op het verzoek van ■rts. om eervol ontslag als hoofd der •I Duivenbodestraat A. (26) Praeadvies op het verzoek van M in Ewijk. om eervol ontslag als onder- fr aan de school Zuidsinge] A. (27) Voorstel tot verhuring van de per- 'n land nabij den Hoogen Morschweg, P Nis 281 en 282, aan P. Glas- n- (38) Voorstel tot overneming in eigendom Dderhoud bij de gemeente van: bel strookje grond aan de Doeza- II, Sectie E. No. 1261 ged.; de strookjes grond aan de Rijn- en 'lade, Sectie M. Nis 1800 en 216. ged.; bet strookje grond aan de Breestraat, Ie 8. No. 1298 ged. (28) Ie Voorstel: 'ot overneming in eigendom en onder lij de gemeente van de sloot en de R grond, liggende voor de perceelen lemmerweg, No 41 tot en met 43; tot beschikbaarstelling van gelden ten bve van de demping en rioleering van kb a bedoelde sloot en het bestraten van pond. (29) 1 Voorstel tot aankoop van het win- U!s en pakhuis met erven aan de Lam- r>rkl Nis 21 en 23 en tot beschikbaar- van de voor dien aankoop benno- telden. (30) b Voorstel tot aankoop van verschii- Perceelen grond en water aan de Os- foordenlaan en de Lusthoflaan en tot O'cbaarstelling van de voor dien aan- benoodigde geiden. (31) Voorstel tot wijziging van het Raads- O't van 28 October 1929, in zake de ont- van de percenten aan de Koppc- t! seE. Sectie I, Nis 2206. 122 en 2306. (32) J? Voorstel om. met intrekking van hei i^uil van 28 October 1929: jnet de erven Hazenberg een ovcreen- le gaan in zake den afkoop van i'lke rechten op een of meer per- in behoorende tot het grondencomplex Verzicht"; la rerband met den sub a bedoelden w'iz'?nn de begrootinc van het j-ulelijk Grondbedrijf en de Gemeente- beide dienst 1930 (33) Voorstel tot verkoop van een gedeelte 3D?s den Haarlemmerlrekweg, kad. r-- eemoente Noordwijkerhout. Sectie C 553 eed. (34) 22o. Voorstel tot verkoop van het per ceel bouwterrein op het Raam land aan de Fruinstraat, hoek Cobetstraat, Sectie M. No. 4208 ged. (35) 23o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 29 Augustus 1927 (Gem. blad No 12), regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie van Bij stand voor het Onderwijs. (36) 24o. Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. (20) 25o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Centralen Nederland- schen Ambtenaarsbond, om uit te1 spreken dat in 't algemeen bevorderbaarheid van Controleurs 2e klasse tot Controleurs le klasse gewenscht is. (37) DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare kennis, dat P. Brou wer, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Janvossensteeg No. 26, alhieT. A VAN DE SAND F BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, IS Februari 1930. 3810 BEN ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer M. Zindel. Mochten wij kort geleden melding maken van een 40-jarig jubileum bij de N.V. v/h. R. M. Beulh Zonen, alhier, thans was het 25 jaar geleden, dat de heer M. Zindel bij deze firma in dienst trad. Begonnen als magazijnmeester, bleek al heel spoedig, dat hij ook capaciteiten bezat om de plaats van meesterknecht te vervul len, die inmiddels was vrijgekomen en hij heeft deze functie dan ook tot op heden in goede samenwerking met directie en arbei ders vervuld Deze dag is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Hedenmorgen werd hij met zijn echlgenoote ten kantore door de directie op gewacht en door den heer P. J. Stoffers, directeur, toegesproken Deze wenschte den jubilaris van harte geluk en schetste, hoe de heer Zindel door ijver en nauwe plichtsbetrachting de zaak heeft helpen groot maken, waarna hij hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Eén der arbeiders bood den heer Zindel, namens het personeel, een prachtige fau teuil aan, terwijl zijn collega J. Overduin namens het meisjespersoneel een fraaie schemerlamp overhandigde. Ook het kan toorpersoneel bleef niet achter en schonk hem een vulpenhouder met inscriptie. De heer Zindel, welke zeer ontroerd was dcor zoovele blijken van sympathie, dankte met enkele woorden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: M. H. Verhulst. Geversslraat 19, Oegst geest. Winkel in tabak, sigaren, sigaretten. Eigenaar: M. H. Verhulst Oegstgeest. Wijziging: Ycrzekerings-Maa'.schappij Al gemeen Ziekenfonds voor Leiden. Hoog*- woerd 82. Leiden. Uittredend president-com missaris: J. H. Teeuwen, Leiden. Uittreden'! commissaris: B. J. Schneiders. Leiden, en J. Vlasveld. Leiden. Nieuwe pres.-comm.: A. J. Goddijn. Leiden. Nieuwe comm.: W. God- dijn. Leiden. H. L A Teeuwen. Le den. D. van I'ersor Rijnsburgerweg 12. Oegst geest. Bleembollenkweekeri' en handel Wijz zaak en privé-adres thans: Rijn**- burg. Rapenburg 7. K. L Eimers. Geversstraat 19, Oegstgeest. Winkel in sigaren, tabak en sigaretten. Uittredend eigenaar: K. L Eimers. Oegst geest. dd 17 Februari 1930. Wijziging han delsnaam thans. M H. Verhuist .Stichtsche Glasverzekerin? Maatschappij, (f.). Oude Singel 198, Lc-iden. Hoofdz.: Utrecht, Kr X. Gracht 23. Ontslag van be heerder filiaal: Th. F. Heins, Leiden, dd. 3 Februari 1930. X De gebruikelijke voorjaarsshow van de afdeeling Oegstgeest der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Wanneer buiten in de natuur alleen nog maar sneeuwklokjes en crocussen het naderende voorjaar aankondigen; de bollen velden nog nauwelijks van hun rictbedek- kinrr zijn ontdaan, dan plegen de leden van de afdeeling Oegstgeest en Omstreken der Alg. Ver voor Bloembollencultuur ons in ..Zomerzorg" de resultaten van hun kweek- kunst te laten zien. Het is als steeds een smaakvol bouquet, <lat ons wordt geboden, rijk gevarieerd van kleur en lijn. waarvan iedere bloem en plant getuigt van de zorg en de toewijding, welke er aan besteed is om den bloei te ver vroegen zonder dat dit ten koste ging van de bloem zelve. Toen wij vanmorgen in de vroegte Zomer zorg" binnenstapten om oudergewoonte de verschillende stands afzonderlijk te bezich tigen, waren de kweekers nog druk in de weer de laatste hand te leggen. In de paden nog overal bakken met tulpen, balen turf- strooisel over den grond verspreid, maar allengs kwam er meer orde en keurig op tijd was alles gereed om de bezoekers te ontvangen. Wanneer we dan met hen een rondgang door de beide tentoonstellingszalen maken, vinden we bij het betreden der zaal rechts van den ingang een fraaie inzending nieuwe tulpen, narcissen en convall aria's van Gebrs. Eggink te Voorschoten. Van de tul pen noemen we hier de M. T. „Her Grace", van een helder witte kleur in rose over gaand, die momenteel reeds dertig dagen in bloei staat en voorts de rijkbloeiende narcis Oliver Grom well. Daarnaast vestigt de vaste plantenkwee- kerij van den heer K. van Veen te Lc-'iden de aandacht op haar nieuwe primula veri9 cerulea. terwijl lage heestertjes deze door mevrouw Völlnarvan Santen uit Den Haag smaakvol gearrangeerde inzending voltooien. De fima R. Tromp en Zn. te Lisse brengt een aantal nieuwe tulpen, waarvan in het bijzonder Gertrude en Leviathan vermel ding verdienen. De Leidsche firma Gebrs. den Older staat bekend om haar fraaie Amaryllissen en heeft van deze bloemen dan ook een groot aantal, varieerend van wit tot rose en don kerrood. prachtig van vorm geexposeerd. Van de collectie nieuwe hyacinthen der N.V. Braam en Zoon te Heemstede wekt de porceleinblauwe ,.Dr. Stresemann" onmid dellijk de bewondering van iederen vak man op evenab do helder rose ..Favorite". Een Drachtige1 decoratieve groep heeft de firma G. Lubbe Thzn. en Zn. te Oegstgeest langs den geheelen achterwand ingericht. De muur is handig door klimopranken ge maskeerd en daarvoor staat 'n keurcollectie narcissen en crocussen in smaakvolle op stelling geëxposc-erd met PoGt. Actaea en de gele Trompetnarcis Lloyd George als uit blinkers. Ook op een gedeelte van het mid denvak heeft deze firma beslag gelegd voor een inzending gelrokken vaste planten: spiraea's, diclvtra's, kerstrozen, enz. De heer J. Uittenboogaard uit Oegstgeest brengt een groote verscheidenheid nieuwe tulpen, waarvan de oranjekleurige Evt. Generaal de Wet", de gele Dvt. „Ottowa", de Triumph Ursaminor en Alkus en de rose Mendeltulp Vera ons de beste leken. Ver melding verdient ook een mand narcissen. Poet ..Ma fiancée" De firma's G v. d. Mey en Zn. te' Lisse met nieuwe hyacinthen en de Ruyter uit Noordwijk met tulpen en narcissen zijn de laatste inzenders op onzen rondgang langs den zaalwand. Een gele narcis met oranje cup ,,Batb flame" en de groote trompetnarcis .,G. H van Waveren" zijn de fraaiste nieuwig heden in de stand van den heer De Ruyter- Van het middenvak wordt een zeer groot deel ingenomen dooi- den heer O. Soeteman uit Noordwijk met een uitgelezen collectie tulpen; de oranjeroode „Jonköping", de witte „Est Lady Borecl" en de donker- rose Dvt .Anny" trekken het meest de bewondering Het overblijvende gedeelte van het middenvak wordt nagenoeg geheet ingenomen door een inzending hyacinthen, van de firma C. Colijn en Zn. te Voor hout. Het zijn bijna alle bestaande han delssoorten maar de bloemen zijn in prach tige conditie. De firma Van Rijn en Van Beelen uit Lisse is de laatste inzendster in deze zaal Zij brengt voornamelijk tul pen en eenige narcissen. Van de eerste noemen wij de oranjeroode Dvt. Morning Glow" en de weinig vertoonde Evt. „£a- turnus"van de tweede de dubbele narcis Charlemagne' In het zijzaaltje brengt de firma Gebrs Homan uit Oegstgeest een groote verscheidenheid nieuwe narcissen, waarvan Poet Sarchedon, de trompetnar cissen Godolphin en Golden Queen en de Inc. Gladstone ons het beste kunnen be koren. De firma Groeneveld en Lindhout uit Noordwijkerhout vestigt de aandacht der bezoekers op een geheel nieuw ras en kele vroege tulpen, eenigszins grillig van vorm en voornamelijk lila-variëteiten. Van de nieuwe narcissen en tulpen van den heer J. van Paridon Jzn. te Noordwij kerhout bewonderen we vooral de Ame rican Beaty" en ,,G. H. v. Waveren" en de mendeltulp ..Vera'. De firma Bluting en Co. te Hillegom brengt haar specialiteitsartikel amaryllis naar voren, waarvan de fraaie vormen en de smetteloos witte kleur %e bewondering afdwingen. De heeren Jae. Brussee en Cor do Vis ser, beiden uit Rijnsburg exposeeren elk een mand tulpeneerstgenoemde de Dvt. „PAurore"laatstgenoemde de Evt „Vic- toir d'Oliveira." In het middenperk van de Gebrs. Vree burg uit Lisse aanschouwen wc tenslotte eenige fraaie -nieuwe tulpen: Evt. ..Kroon prins Otto", Triumph" en „Matchless" De jury bestaande uit de heeren Roes en Dix (Heemstede), Hoog (Haarlem). Ver- duyn (Lisse) en Kriest (Leiden) stelde de bekroningen als volgt vast: Nieuwe hyacinthen: le prijs ..Dr. Strese mann" (ver?, zilv. med.) en 2de prijs ..Fa vorite (zilv. med.) N.V. Braam en Zn.. Heem stede. Groep hyacinthen (meest belangrijk): 1ste prijs (gouden med.) C. Colijn en Zn.. Voor- hout, 2de pr. (kl. gouden med.) N.V. Braam I en Zn.. Heemstede. Mooiste en meest decoratieve inzending: le prijs (gouden med.) fa. G. Lubbe Thzn. en Zn. te Oegstgeest; 2de pr. (kl gouden med.) Jac. Uittenboogaard. Oegstgeest: 3e pr. (verg. zilv. med.) C. Colijn en Zn., Voorhout; 4de pr. (zilv. med.) Gebrs. Vreeburg, Lisse. Groep Narcissen (meest belangrijk): le pr. (gouden med.) fa. G .Lubbe Thzn. en Zn., Oegstgeest; 2de pr. (kl. gouden r^ed.) H. Ho- man en Co.. Oegstgeest; 3de pr. (verg. zilv. med.) Gebrs. Eggink, Voorschoten; 4de pr. (zilv. med.) fa. van de Wereld. Roelofarends- veen. Groep Tnlpen (meest belangrijk): le pr. (gouden med.) C. Soeteman, Noordwijk; 2de pr. beker) Jac Uittenboogaard, Oegstgeest; 3de pr. (verg. zilv. med.) Gebrs. Eggink, Voorschoten; 4do pr. (zilv. med.) Gebrs. Vreeburg, Lisse. Nieuwe narcissen: le pr. (zilveren beker) Poëticus Actaea (fa. G Lubbe Thzn. en Zn.. Oegstgeest. 2de pr. (verg. zilv. med); Bony- thon (H. Homan en Co.. Oegstgeest); 3de or. (zilv. med.) La Fiancée (Gebrs. Nijssen, Santpoort); 4de pr. (zilv. med.) Gladstone (H Homan en Co.. Oegstgeest Groep Amarilissen: le pr. (kl gouden med.) Blulwig en Co.. Hillegom*. 2de pr. (zil veren beker) Gebr9. den Older, Leiden. Groep vaste planten: le prijs (verg zilv. medfa. G. Lubbe, Thzn. en Zn.. Oegst geest. 2de pr. (zilv. beker) K van Veen Lei den. Nieuwe tulpen: le prijs (zilv. beker) Gol den Giant (C. Soeteman, Noordwijk)2de pr. (verg zilv med.) Aviateur (Jac. Uitten boogaard. Oegstgeest); 3de pr. (zilv med.) GruHeman Giant (G. v. d. Mcy's Zonen. Lisse). 4de pr (zilv. med.) Alice Keith (Gebrs Eggink. Voorschoten^ Nadat bpstuur, tentoonstellingscommissie en eenige genoodigden zich aan een lunch hadden vereenigd, werd te ruim halfdrie de tentoonstelling door den voorzitter, den heer T. van Egmond geopend, waarna ook de alg. voorzitter, de heer Krelage het woord voerde. Wij komen hierop morgen nader terug. DRIEJARIG KIND TE WATER. Gistermiddag omstreeks 4 uur geraakte een .3-jarig kind spelenderwijs in de pas uitgediepte Waardgracht. De heer J Zirkzee begaf zich te water en slaagde er in het kind te redden! Een woord van hulde en dank aan den moedigen redder is wel op zijn plaats I BINNENLAND. De begrooting der posterijen; het voor- loopig verslag der Eerste Kamer (3e Blad). Het classificatie-rapport voor het spoor* wegpersoneel door de organisaties aan vaard (3e Blad). Er is geen gevaar meer voor uitbreiding der papegaaienziekte; in Den Haag en Breda blijken echter nog drie slachtoffers te zijn. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De Rotterdamsche moordzaak-Lans; nieuwe behandeling op 25 Februari voor de rechtbank (Gemengd, 2e Blad). Groote bestellingen der Ned. Spoorwegen in Duitschland (Binnenland, 3e Blad). De pensioenkwestie der typografen; de eisch van den heer Clausing in kort geding ontzegd (Laatste Berichten, 1ste Blad). In den ouderdom van 72 jaar is te Gro ningen overleden prof. dr. G. Hymans, oud- hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Het Fransche kabinet Tardien in de Kamer gevallen (Buitenl. en Tel., le Blad). De vlootconferentie door de Fransche crisis gehandicapt (Buitenl. en Tel., le Blad) Een nienwe vrijhandelspartij in Engeland (Buitenland, le Blad). Het communistische complot op den Balkan (Buitenl., le Blad). HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS Klacht van de Commisie van Toezicht. In de „N. R. Ct." vonden wij volgend be richt, dal niet voor publicatie bestemd was. De commissie van toezicht van het be heer van het academisch ziekenhuis te Lei den heeft een brief gericht tot curatoren der Leidsche universiteit van den volgenden in houd: Beleefd zij het aan de commissie van toe zicht van het beheer van het academisch ziekenhuis te Leiden veroorloofd, aan uw college het volgende mede te deelen: Bij het bestudeeren van het verslag over de eerste zes maanden 1929 is de commis- sie van toezicht er toe gekomen, enkele on derdeden van het ziekenhuisbedrijf per soonlijk nader te gaan onderzoeken. Dit praktisch onderzoek is geschied op 10 Ja nuari 1930 des namiddags. Bij deze gelegenheid heeft de commissie het plan opgevat om te trachten te becijfe ren, wat het den Nederlandschen Staat per jaar kost. dat de chirurgie de apotheek en de desinfeclie niet op tijd en in logisch ver band met de overige klinieken zijn overge gaan naar het nieuwe academisch zieken huis. met andere woorden: wat kost het den Slaat, dat er thans feitelijk twee academi sche ziekenhuizen worden geëxploiteerd? De commissie zal zich in dezen brief niet verdiepen in de kwestie, hoe lastig het 19 voor de directie om twee ziekenhuizen, lig gende op ongeveer achthonderd meier van elkaar, dewelke elk als een eigen geheel moeien worden beschouwd, maar toch niet gescheiden kunnen, noch mogen worden ge voerd. te beheerpn om maar niet te spreken van contröle. administratie, keuken, linnen goed. schoonmaak, verwarming, enz. op af stand. Evenmin zal worden uitgeweid over de medische bijzonderheid, dat de chirurgie zich niet bevindt temidden van de andere klinieken, de apotheek d&£r waar slechts weinig harer producten worden afgenomen, de desinfectie op een plaats, waar maar zeer weinig te desinfecsteeren goederen ontslaan. Ook zal te dezer plaatse niet wordpn ge treden in de vele beloften en de niet-nako- ming hiervan door den Rijksgebouwendienst, evenmin zal worden uiteengezet, wie aan dezen, op zijn zachtst uitgedrukt, zeer merk- waardigen toestand schuld draagt. Slechts zullen eenige droge, niet geflatteerde cijfers worden geproduceerd waaruit uw college moge duidelijk zijn. dat allerlei staatsgelden op de begroeting uitgetrokken voor hooger onderwijs de facto hesleed worden voor doeleinden die slechts in zeer verwijderd verhand daarmede slaan. Om dan tot de feiten te komen: Voor den algemeenen gang van den dienst zijn in het oude ziekenhuis (d w.z voor de chirurgie, apotheek en desinfectie) aanwezig: 1 klerk en 4 portiers Cte weten 1 dagportier 1 nacht portier. 1 hulpportier voor de spitsuren °n als algemeene hulp. benevens i brancard- bediende'' men bedenke ondertusschen. dat het verplegingshesluit 1929 ook geld! voor het oude ziekenhuis; wijders in de keuken 1 kok, 1 kokin en 4 werksters voor groenten-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1