be/vAadeó CïeamöiacA&üó DE KANG-HE VAAS. p Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 17 Februari 1930 Derde Blad No. 21449 UIT DE OMSTREKEN. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. FEUILLETON. AALSMEER. Overplaatsing. De directeur van het Post- en Telegraaf- jitoor alhier, de heer Yan Knaape, wordt zijn verzoek overgeplaatst naar Amster- ^aar hij chef wordt van bijkantoor Verdam-West. Vergadering bouwver. „Goed Wonen". Dezer dagen werd in hotel „Floralia" een fnvergadering gehouden van de woning- iïr-vereeniging „Goed Wonen", onder orzitterschap van den heer W. Harting Na een hartelijk woord van welkom bobben gesproken, deelde de voorzitter dat het bestuur besloten had weer orbereidingen te treffen voor den bouw een groot complex woningen. De heer Damme, te Hoofddorp, was weer door bestuur als bouwkundige gekozen. De G Nap. secretaris, la9 de notulen en jaarverslag 1929 voor, welke beide met woord van dank door den voorzitter irden goedgekeurd. Tot bestuursleden wer- herkozen de heeren W. Harting, Joh. de en G. J. Beumer, die hun benoeming nnamen. Op voorstel van het bestuur iid het bouwplan, waarvan de teekening ór den aanvang der vergadering door de lea was bezichtigd, na enkele besprekin- goedgekeurd. Een geldleening zal hier bij de gemeente worden aangevraagd wt f. 95.000 en een terrein in erfpacht ge- tagd worden aan de Cyclamen straat. Het ornemen is om 28 huizen te bouwen, iarvan 20 een huurprijs zullen doen van f.5.75f.6 50 en 4 pl.m. f.475 per (waterleiding bij inbegrepen). Nadat g enkele zaken van meer huishoudelijken waren besproken, sloot de voorzitter de rgadering, welke door 40 leden werd be- :R - De gemeenteraadsvergadering, welke r^.was bepaald op Woensdag 19 Februari nader vastgesteld op Donderdag 27 bruari, des namiddags 2 uur. HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. ihoering gemeentewerken De gasvoor- ziening Ambtenarenreglement, tfRaad van deze gemeente kwam dezer »in openbare vergadering bijeen, onder «Merschap van den burgemeester Mr. ïb. Aanwezig waren alle leden. &er de ingekomen stukken en mededee en werd voorlezing gedaan van een »ek van den heer Jac. van Diemen om ■ol onlsflag als onderwijzer aan de open- te lagere school te Zwanenburg, aan kn dit eervol ontslag werd verleend Ingekomen was een schrijven van den S W de Clerq, betreffende de ïnschelijkheid om een zoodanige regeling maken, dat ook in Lisserbroek 's nachts molorbrandweer in Hoofddorp kan wor- opgeroepen Goedgevonden werd aan lreatant te berichten, dat de alarminstal- üe reeds nu zoo is ingericht, dat èn van- Lisserbroek èn vanuit Nieuw-Vennep nachts en overdag deze motorbrandweer worden opgeroepen. Een verzoek van G. Kolle, arbeider, wo- 'ode te Hoofddorp om bijdrage van rijk en roeente voor de opruiming van een krot- oning werd gesteld in handen van B en om in een volgende vergadering nader In advies te dienen De besturen van enkele afdeelingen van ea Nederlandschen modernen bond var» Lndarbeiders beklaagden zich in een adres ic <kn raad. dat burgemeester en wel aders hadden geweigerd hen te ontvangen een vergadering tot bet bespreking van treffen maatregelen in verband met de eerwachten werkloosheid. Door den bur gmeester werd duidelijk gemaakt dat op 7 Gember 1929 reeds een bespreking met de Sturen van verschillende arbeidersorgani saties had plaats gehad en zij daarom van oordeel waren geweest dat een aparte con ferentie met bovengenoemde vereeniging niet behoefde te worden gehouden. De heeren Griejcspoor. Joore en Vreeken, leden van de gemeeneraad, hadden in een schrijven aan den raad zich beklaagd over onvoldoende technische uitvoering van de gemeentewerken door den gemeente-opzich ter en wenschten een commissie van onder zoek. Na breedvoerige bespreking werd met de gegeven inlichtingen genoegen genomen. De heer Jac Griekspoor had enkele vragen gesteld betreffende een aan den gemeente werkman K Schouten verleend ontslag, waarop door den voorzitter een uitvoerig antwoord werd gegeven en de toezegging werd verkregen, dat door B en W nader zal worden overwogen of terzake van dit ontslag nog eenige wijziging kan worden aangebracht Als lid van de commissie voor georgam seerd overleg werden herkozen de heeren Ouwerkerk. Bras. Randsdorp. Vreeken en Treur Afgewezen werd een verzoek van het Roomsch-Kalholiek Kerkbestuur te Nieuw- Vennep om uit de gemeentekas een som van f 760.beschikbaar te stellen voor de vernieuwing van een brug ten behoeve van de kinderen van de St Antoniusschool al daar. Goedgevonden werd om het voor 1929 toegestane bedrag van f. 1000.voor het treffen van maatregelen tot bestrijding van het roodvonk beschikbaar te stellen voor het jaar 1930. omdat door een samen loop van omstandigheden de voorbereiding in deze belangrijke vertraging had onder vonden. Besloten werd eenige perceelen grond van hel gemeentelijk grondbedrijf te Nieuw-Vennep te verkoopen aan Jac. Griek- spoor, .T. van Stam, E. van der Voet en C. Boesveld. Tot toepassing van de bepalingen der landarbeiderswet zal een rijksvoorschot worden aangevraagd voor acht verschillende landarbeiders, die zich daarvoor hebben aangemeld. Aangenomen wercl een voorstel om met de directie van de Amsterdamsche rijtuig- maatschappij la Amsterdam een overeen komst aan te gaan tot overname van eenige perceelen grond met water, gelegen in de nabijheid van de Badhoeveboerderij nabij het dorp Sloten. Door den voorzitter werd medegedeeld dat van particuliere zijde aan de» gemeente eèn bedrag van f 6000 was aangeboden, onder voorwaarde, dat de gemeente daarbij zou voegen een som van minstens f. 500, teneinde aan de provincie aan te bieden oen wandtapijt in een der zalen van het nieuwe gouvernementsgebouw van Haar lem. Goedgekeurd werd om deze gift te aanvaarden en een som van f. 1100 voor dit doel beschikbaar te stellen. Na breedvoerige discussie werd in begin sel besloten om gas te betrekken van de fabriek te Heemstede, maar alsnog een on derzoek te doen instellen naar het verschil in exploitatie van een distributienet in Haarlemmermeer in eigen beheer, dan wel door de gemeen!e Heemslede. Er werd een begin gemaakt met de be spreking van het concept-reglement en voorts besloten om de vanwege B. en W. aan den raad toegezonden concept-besluiten voor de herziening van de verordening be treffende de ambtenaren en een regeling van de bezoldiging voor de tegenwoordige functionarissen alsnog om advies te stellen in handen van de commissie voor het geor ganiseerd overleg. Bij de rondvraag informeerde de heer de Zeeuw of spoedig voorstellen terzake de rio- leering zijn te verwachten, hetgeen hem werd toegezegd en vroeg de heer S. van Wijk nadere inlichtingen betreffende het dempen van een gedeelte van den Kruis tocht te Hoofddorp. „Gezellio Samenzijn". Ter gelegenheid van de herdenking van het 10-jarig bestaan van de tooneelvereeni- ging „Gezellig Samenzijn", werd te Hoofd dorp in „de Beurs" de 4e uitvoering ge- 231. De baas vond de lui wel aardig, leidde hen het schip eens rond, doch men stond verschrikt te kijken, toen men voor 'n olifant stond. Duim ging zijn poolen onderzoe ken. Trijn riep: wee9 voorzichtig hoor, wat 't beest wel aan zijn neus hebben mag, net slang voor 'n gaskomfoor". 232. Katrijn hield niet van vreemde dieren, in Arlis zij'n er mij genoeg, is er nou niets anders te kijken, zij aan haar vriend Jokko vroeg. „Ga mee", zei Jokko, altijd aardig, heb nog een oogenous geduld, dan zal ik jou ezels toonen. waar je wis om lachen zult". geven van het uitgeschreven tooneelcon- cours. Zooals gewoonlijk, was ook nu weder de zaal geheel bezet. De Haagsche tooneel- vereeniging „Het Tooneel" trad op met het blijspel „De Kok van het 260ste". E' werd vlot gespeeld en de aanwezigen heb ben zioh ook kostelijk vermaakt. Meer willen we er niet van zeggen, om dat we anders het oordeel der jury vooruit zouden loopen. De voorzitter deelde nog mede dat de eerstvolgende uitvoering niet op 10 Maart, maar op 3 Maart zal worden gehouden. G. van Middelkoop f In zijn woning aan den Meidoornweg te Rijk in Haarlemmermeer is op 65-jarigen leeftijd overleden de heer G. van Middel koop, die gedurende eenige jaren lid is go- weest van het burgerlijk armbestuur de zer gemeente. KILLEGOM. Tegelpad Weerestein. Door B. en W. is aan openbare Werken opgedragen om aan de Weeresteinstraat het nieuwe tegelpad te leggen, zoodra over een afsland \an minstens 100 Meter de hekken zijn teruggezet. Deze hekken moeten van af de Remise tot villa Weerestein een k twee meter naar ach ter, het Rijk heeft de strookjes tuin gekocht en geeft een vergoeding voor het verplaatsen der hekken. Enkele bewoners zijn er mee klaar, velen moeien nog laten beginnen aan de karwei: Nu men weet, dat gerekend kan worden op een nieuw trottoir voor het huis, zal er wel voortgang gemaakt worden. Binnen drie maanden na dagleekening van de koopakte behooren de hekken ver plaatst te zijn. Ongetwijfeld zal er een mooi breed voetpad ontstaan. Een rechte lijn gewenscht. Aan de Oostzijde van de van den Ende laan is een mooi voelpad achter de boomen aangelegd. De tuinhekken zijn alle direct langs dit voetpad geplaatst, maar enkele woningen hadden geen afscheiding, waardoor hiaten zijn ontstaan in de rechte lijn der nieuw ge plaatste hekken, hetgeen niet fraai staat. Een der bewoners heeft aan B. en W. ge vraagd om het gebruik van den gemeente grond vóór zijn huis. Dit verzoek wordt le gen een geringe recognitie gaarna ingewil ligd. want dan kan de bewoner een afschei ding plaatsen en een tuintje aanleggen. Meerdere dergelijke verzoeken zullen wel kom zijn. opdat eenheid ontstaat, hetgeen de sierlijkheid zal bevorderen. Werkloozen. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden in de afgeloopen week als werkzoekenden inge schreven: 1 grondwerker, 3 timmerlieden, 5 opperlieden, 1 mandenmaker, 96 land- en tuinbouwarbeiders, en 1 winkelbediende (vrouwelijk), in totaal 107 werkzoekenden. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis, z. v. A. H. Botermans z. v. A. en S. Zandbergen. Cornelia, *Rijn en J. van Duijvenbode. Hendrika, d. v. D. Langeveld en L. Star. Antjc, d. v. D. van Duijn en M. Pronk. Neeltje d. v. J. Plug en N. van der Plas. Overleden Elisabeth Plokker, 75 j., we duwe van Huibert Guijt. Bastiaan Koe- net, 73 j., echtgen. van Maria Willemtjo Kaehelland. Marijtje van Duivenvoor de, 46 j., echtgenoote van Pieter Berkheij. OndertrouwdJ. van Reenen en L. Mete ring. J. van Duijvenbode en J. Vis. Getrouwd: M. J. Smit en M. de Bert H. van Rhijn en M. Varkevisser. RECLAME. 2662 KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanbesteding. Door den bouwkundige Jae. Haasnoot Kzn. zijn Zaterdag tó Februari de volgende wer ken aanbesteed: Het bouwen van een Bloembollenschuur, voor rekening van den heer Hub. v. Paridon. Hoogste inschrijver Jac. Hemmerswaal Kat wijk a. d. Rijn f. 6475. Laagste inschrijver Corn. Aanhane Katwijk a. d. Rijn f. 5765. Het bouwen van een koeienstal met hooi tas, voor rekening van den heer Joh. van Paridon. Hoogste inschrijver Kt. v. d. Plas Katwijk aan Zee f.3250. Laagste inschrijver Jac. Remmerswaa] Katwijk a. d. Rijn t. 3050. Het bouwen van een Bloembollenschuur te Oegslgeest, voor rekening van den heer N. Zandbergen Wzn. te Oegslgeest. Hoogste inschrijver Gebr. Slingerland Katwijk a. d. Rijn f. 52293. Laagste inschrij ver Joh. Verloop Katwijk aan Zee t 49357. Het bouwen van een Bloembollenschuur te Breezand. voor rekening van de N.V. Zandbergens Bloembollenbedrijf Ie Oegsl- geesl Hoogste inschrijver J. Schouten Bree zand f. 14887 'Laagste inschrijver Th. Ree wijk Breezand f 11459. De maandelijksche collecte ten behoeve van het Bouwfonds der Geref. Kerk alhier heeft opgebracht f. 68.56. Nieuwe telefoon-aansluitingen. 4656 H. Otto Rusthoflaan 21, Sassenheim. 4657 A. W. v. Helden Kerklaan 20, Sas senheim. 4661 D. II. v. N'iekerk Molenslr. 18, Sas senheim. 4646 D. H. v. Niekerk Molenslr. 18, Sas senheim. 4662 W. J. Bakker Vaartkade 5, Sassen heim. 4663 J. H. A. Vooren Directeur p. t. I. kantoor Sassenheim. 2769 Dr. H. A. Marcus H'gom: 2771 J. v. Steenwijk Hillegom. 6036 P. Warmendam Kortenbachdorpsir, Noordw.hout. 887 W. Verduin Heereweg 270 Lisse. 888 L. v. Schooten Heereweg 195 Lisse. Vervallen Aansluitingen: 2202 G. Flentrop Hillegom. 2707 G. Hopman Hillegom. Burgerlijke Stand. Geboren: Simon Jean Cornells, z. v. A'. O. Schönhage en Ph. M. A. Lubbe. Jo hannes Petrus, z. c. C. v. d. Laan en M. Zonneveld. Theodora Adriana, d. v. A. Schrama en G. Oh. de Kuijper. Willem Nicolaas, z. v. C. R. Segers en K. P. Hoo- gerheide. Theodorus Cornelis, z. v. Th. F. Duivenvoorde en M. E. Doeswijk, Cornelis Petrus, z. v. J. L. Hoekstra en M. Burgmeijer. Loop der bevolking. Vertrokken: Wed. A. de BruinBrink, naar Xoordwijk. O. Berkhout geb. Ver steeg en gezin, n. Rotterdam. Gevestigd. A. W. v. Veldhuizen gekomen van Bodegraven, Heereweg 140. A. Schi- pes geb. v. d. Reijden, v. Rotterdam, Meer en Houtstraat 28. LISSE. Rede Df. J. Jongeleen. Ds J. Jongeleen uit Hilversum hield voor de Chr. Gerei. J. V. alhier een rede. Het kerkgebouw was goed bezet en een aandachtig gehoor luisterde naar den spreker. NOORDWIJK. Vergadering Coöperatieve Broodbakkerij. De leden van deze coöperatie vergaderden in café Flora, onder leiding van den voorzit ter de heer P. Ruigrok. Eenige commissa rissen konden wegens verblijf in het buiten land niet aanwezig zijn De notulen werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Door den heer K C. de Monyo werd een jaarverslag gegeven, waaruit we het volgende vastleggen. De totaal ontvang sten zijn minder van verleden jaar, hetgeen hel gevotg is van de broodprijsverlaging met 1 cent. Het loon der bakkers is iels gewij zigd. Naast een zeker vast loon wordt thans een percentage van 6 pet. van de ontvangst gegeven, wat oorspronkelijk op 5 pel. werd vastgesteld. De. heer A. v. d. Voet bedankte als brood- tcoper en in diens plaats werd benoemd de heer C. van Egmond. Aan den laatste is een brooddepöt gegeven te Noordwijk a. Zee in het perceel JulianawegTrompstraat. Het aantal leden bedraagt nu 380. Dit jaar werden negen leden afgeschreven terwijl er 15 nieuwe werden ingeschreven. Er is verbruikt 69 423 K.G bloem. 25.431 K.G. tarwemeel, 1175 K G. roggemeel. Hicr- h*l Eogelscb door J. S. FL1TSCHER Autoriseerde vertaling door v. d. W. SLOT. als^K"moe9* ^U9 roeien, zwaar gebouwd if'.11 JAs en niet gewend aan har- e'd en dus niet in staat om as .Quoten, afsland te roeien, ze.fs isu C' °'ad water (ik had nog daar- ïmicrr?ien toevoe8en. dat hij leed aan een en daarom niet baid zou opschie ten - m ik r®fr verschillende redenen vond Me iorr, lr -m''n mon|3 'e houden). Dus. 4it to I™ 's het niet waarschijnlijk, sltlen j 'rachten naar Frankrijk over to nifej'j was ondenkbaar, daar het meest entje ui P1nl van Franseh? kust ze- Bojimj,achtig mijlen verwijderd lag tier [Tj„ ,ar^en dat hij koers zou zetten eej een», en orn 'n de duisternis op inie v.®"1* p'ek buiten de stad te landen, fee.n (6 tp °m d,e drukke, groote haven per nnen verlaten. Anderen, uitgaan de van het standpunt, dat hij des nachts van Meslie Eiland ontsnapte, betoogden, dat hij zou gaan naar het dichtstbij gelegen punt van den vasten wal en dat hij daarbij het voordcel zou hebben van hel landwaarts gaande tij: is hij eenmaal daar, zoo redeneer den zij. dan kon hij dank zij de duisternis wellicht een ol ander station bereiken en in den vroegen morgen naar Londen gaan Het naastbij gelegen punt van het land was Fliman's End Daar was een goede ge legenheid om te landen; het daarachter ge legen land was van dien aard. dat hef een goede dekking aanbood voor een vluchteting en zonder eenig dorp of gehucht aan te doen was het mogelijk voor iemand die daar be kend was om onopgemerkt te komen aan een station van den spoorbaan op vele mij len landwaarts gelegen Er werd daarom besloten naar Fliman's End te gaan Wij lieton het lijk van Mandhu Khan achter naast dat van Getch volgens Veller en zijn sergeant moesten de polilie-autoriteiten op hpt eiland komen om een onderzoek in te stellen Cherrv en ik gingen de tasch met inhoud halen en daarna gingen wij onder zeilonze gedachten verwijlden -leeds bij het geheim van de afgodsbeeldjes, waardoor de ongelukkige Hindoe zijn leven had ge offerd. Het was een prachtige, heerlijke zomer morgen en een Irisch zeewindje voerde ons snel in de richting van Fliman's End. Toen wij ongeveer halfweg waren, op een plaats die door de plaatselijke visscherslic- den Middelbourne Moorings wordt genoemd, zag onze uitkijk iets drijven en naderbij ge komen bleek hel een riem te zijn Do eige naar van de boot, welk© in den nacht van het verdwijnen van Mandhu Khan van het strand te Middlebourne was verdwenen her kende dien riem onmiddellijk als de zijna: zijn naam was er in gebrand Verder zei lende zagen wij een zwarte plek Dat was de vermiste boot. dansende op de golfjes. De boot was leeg en wat ook mijn met gezellen gedacht mogen hebben, ik begreep, dat oom Joseph Krevin zijn loon had ge kregen. Voor wij bij de boot waren, had ik een veronderstelling opgebouwd over hetgeen geschied was. De inspanning om zelfs zulk een klem vaartuig te roeien, was voor iemand met een zwak hart te veel geweest; hij was ineen gezakt en over boord gevallen bij een poging om de riem op te visschen. die uit zijn hand was geglipt toen een llauwte hem overviel Zijn jas lag netjes in de boot; blijk baar had hij die uitgedaan toen hij begon !e roeien. Cherrv doorzocht de zakken. Hij nam er verschillende dingen uit. waaraan hij ech ter niet veel aandacht schonk, totdat hij een portefeuille in handen kreeg, dichtgebonden met een eindje touw. Er zat iets diks in en wij hielden onzen adem in, toen hij dat er uit haalde.. een stuk zeemleer, waaruit te voorschijn kwamen een paar groote dia manten. prachtig schitterend in do stralen van de morgenzon en volgens majoor Cotlam van een gloed en hoedanigheid zooals hij nimmer had gezien. Cherry zoowel als ik be grepen vanwaar deze diamanten kwamen. Zij waren verborgen geweest in de beeldjes van juffrouw Ellingham en toen Krevin viel en een beeldje daardoor brak ontdekte hij do eerste diamant en daarna in het andere beeldje, dat hij openmaakte, de twee de en hoewel hij een gedeelte van den buit door het breken van de Kang-he vaas miste, had zijn ongeval hem een schat opgeleverd. Wij brachten de diamanten bij julfrouw Ellingham en begrijpelijkerwijze werden aan het vinden van die diamanten velerlei be schouwingen vastgeknoopt, waarin ik geen belang stelde En Keziah trok er haar neus voor op Wij dachten voornamelijk aan oom Joseph Van hem werd nooit meer iets ge hoord. Zijn lijk werd niet gevonden. Of schoon hij dood was veroorzaakte hij ons toch nog eenigen last. want de oude zondaar had geld nagel alen en daar wij de naaste bloedverwanten waren kwamen zijn bezit tingen aan ons. Keziah wilde niets aanne men. Wij gaven alles, uitgezonderd twintig of dertig pond, aan plaatselijke liefdadige in stellingen. Met het achtergehouden geld had Keziah een bepaalde bedoeling. Ondanks alles, zeide zij, was het niet bewezen, dat oom Joseph schuldig was aan al de misda den waarvan hij werd verdacht en de mo gelijkheid kon bestaan, dat hij meer of min der of geheel onschuldig daaraan was. Volgens haar had die bruine Mandu Kann, zooals zij hem noemde, evengoed Getch om gebracht kunnen hebben als Krevin en als Krevin die Mandy Kann had doodgeschoten, kon dat best geweest zijn uit zelfverdediging wie kon dat zeggen? En je kon zeggen wat je wilde, ondanks alles was oom Joseph een Krevin en verwant aan de Heckitl's en al kon hij niet begraven worden bij zijn voorvaderen toch kon hij in ieder geval een monument krijgen tusschen zijn familie op het kerkhol te Middlebourne, waar twee of drie geslachten der Krevin's en Heckitt's waren begraven. Pepila en ik trouwden vijf jaar later in de kerk te Middlebourne. nadat ik mijn examens had gedaan en lid van de rechter lijke macht was geworden Iedereen uit de buurt was bij dat huwelijk tegenwoordig en velen kwamen ons gelukwensehen Men zeide algemeen, dat wij een knap paar waren.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9