Jaargang VRIJDAG 14 FEBRUARI 1930 No. 21447 OH nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. zing p. cornelis de moor jjitbreiding van het placement leiden s.s. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel toot advertenliên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adrertenliën 35 Cts per regel Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maiimum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week0 18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0 18 Franco per post f. 2.35 -f- portokoeten. ADRES AAN DEN RAAD. Over het Werktijdenbesluit. >Igend adres ïs aan den Raad gezonden: eeft beleefd te kennen het Bestuur van Leidschen Bestuurdersbond, kantoor Jende Heerengracht 34 alhier; it het heeft kennis genomen van een de gezamenlijke organisaties van Han en Kantoorbedienden tot den Raad ge- t adres, waarin wordt verzocht de ge- ntelijke Verordening op de Winkelslui- zoodanig te herzien, dat daarin de slui- slijd der winkels wordt bepaald op 7 u. avonds voor werkdagen en op 9 uur des nds voor den Zaterdag, alsmede op een te stellen dag der week na des mid- 1 uur; t adressant meent dat voor de hierbij okken groote groep van ingezetenen een sociaal belang betrokken is bij de in- ging van het gedane verzoek, aangezien de arbeiders in het winkelbedrijf even als andere groepen van arbeiders recht ten op een behoorlijk gereglementeerden niet te langen arbeidstijd, terwijl het ten van een vrijen middag per week hen zeker ook alleszins wenschelijk is; het, in verband met de inwerkingtre- van het Werktijdenbesluit voor Win- sede van belang is te achten dat ten ïd van den sluitingstijd der winkels leene bepalingen worden vastgesteld, nde de controle op de naleving der riijke bepalingen meer doeltreffend te zijn; den waarom adressant den Raad bé- verzoekt de in het adres der gezamen- organisaties van Handels- en Kantoor- fnden vervatte verzoeken in gunstige veging te willen nemen. sleravond heeft de bekende kunst der P. Cornells de Moor op uitnoodiging de Commissie voor het Stedelijk Mu- „De Lakenhal" een lezing met licht en gehouden vorens de adjunct-directeur, de beer t. die de lichtbeelden expliceerde, begon, de heer de Moor een inleiding, waarin lees op de kunsttheorie van den beken- 1 Russischen filmregisseur Eisenstein. |de cultuur der bourgeoisie decadent Vervolgens zeide spr. dat in de |>rale de strijd tusschen zijn optimisme simisme tol uitdrukking is gekomen, [duivelsche Prinses" noemde spr. een droom van zijn afkeer voor de gelijke ijdelheid. In het derde onder aan het leed en het geluk" is echter [vertrouwen in de menschheid terug- na werd overgegaan tot de vertoo- der lichtbeelden, welke zooals gezegd [den heer C. Coert 'geëxpliceerd werden, ferste serie was geheel in den toon van frdersydille gehouden, en de plaatjes [in heldere kleuren uitgewerkt In de |e reeks kwam de fantasie en de ware r kleurencombinatje van den samen- Hot uiting; vooral het eerste beeld van I serie, de Prinses te midden van de jen. die door haar in wangedrochten Vanderd. muntte hierin uit lerde serie, waarvan de beelden in do I 1916 tot 1919 zijn ontslaan, stond Tjl in liet teeken van de verschrikkin gen den oorlog.Bijzonder troffen ons pze serie de afbeeldingen van liet [veld. Kaïn en A-bel en het teere b der bloemen afloop der verloonin? sprak de heer kort woord van dank namens de fzi?en tot den heer de Moor voor hel [Bn kunstgenot. wij vernemen zal het rangeerterrein 'lacement aan den Haagweg van de inasche Spoorwegen belangrijk uit- worden. het steeds toenemend goederenver- aren de terreinen en opslagplaatsen f^3ar uitbreiding achter het station niet mogelijk bleek, werd naar een gelegenheid uitgezien. Achter de '^school aan den Haagweg was ech- lerrein beschikbaar en dit zal nu flgeerterrein en opslagplaatsen inge- l ^en. terwijl een nieuwe groote lederen]°°ds aldaar gebouwd zal «et plan is het geheele goederen- i^;T .Jan achter het Station H. S. M. -1 en S. S. over te brengen. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Tweede voordracht. Gisteren vervolgde pater dr van Lieshout, professor in de wijsbegeerte in 't Kruis- heeren-studiehuis te Zoeterwoude. zijn voor drachten qyer 't Katholicisme aan de Leid- sche Universiteit. Nadat spreker in 'n vorige conferentie had gehandeld over: mystiek en wetenschap in hun onderlinge saamhoorig- heid, zoo werden deze nu beschouwd in hun onderlinge konfliklen. Tevens werd daarbij aangetoond hoe bij deze onderlinge kon fliklen de Kerk van Rome steeds zorg droeg om tegenover een overdreven intellectua lisme te stellen een gezonde spiritualiteit, maar niet minder om tegenover een over dreven cn daarom ongezonde-spirilualiteit te handhaven het goed Techt van verstandelijk inzicht en wetenschap. Het kan gebeuren dat de wetenschap, 'n overdreven intellectualisme, belemmerend inwerkt op '1 spiritueele levem Dat is prac- tisch 't geval bij den geleerde, die om zijn wetenschap 't geestelijk leven soms ver waarloost. cn theoretisch is dat 't geval bij sommige wijsgeerige systemen, zooals het grieksche platonisme. stoïcisme en neopla tonisme, die in het spiritueele leven een te hooge plaats toekennen aan het versland. Het weten wnrdf hier tot deugd, en de deugd tot 'n weten gemaakt Goed mensch kan slechts wezen hij die weet. terwijl de een voudige de eigenlijke deugd nimmer kan be zitten Als zedelijk- ascetisch ideaal wordt beschouwd de stoïsche wijze, in wien het verstand zoo predomineert, dat hij voor alles onverschillig geworden is. Deze opval fin gen miskennen te zeer den natuur van den mensch om te kunnen passen in hef kader der Roomsrhe leer Het kennen van het gopde beleekent nog niet het doen van hef coedo .doch enkel kan het tot het doen van hef goede voeren. De mensen bezit nans' zijn verstand nog vermogens van zinnelijken aard De bewegingen en op- we'Iingen van het zinnelijke kan hij nooit geheel en al afleggen, zoodat de stoïsche wiize nimmer te roaliseeren is. De katholiek** spiritualiteit stelt zich als ideaal, nie! den eonziidigen intellectualist, doch den heilige, bij wien, onder leiding van verstand rn ge nade. de verschillende vermogens harmo nisch zich richten naar de eer van God. Doch niet alleen kan het weten een ge zonde spiritualiteit in den weg staan: omge keerd kan ook de spiritualiteit soms nadeo- lig werken voor het gezond-verstandelijk in zicht De wefensrhan richt zich on het wars; mystiek en asee^p richten zich op het goede of op wat door den mvsticus en asceet als goed wordt beschouwd. Zoo gebeurt het niet zelden dat de asceet en mysticus in 'n be paalde spiritueele uiting zoozeer 'n goed of vermeend goed beginnen te zien. dat ze daarbij het gezond verstand kwijt raken Aldus wordt genrs aan gezond-verstandelijk inzicht nipt zelden oorzaak van een niet juist georien'pprde snirilualiteit Door gemis aan verstandelijk inzicht voelden ascese en mvsb'ek niet z°lden tot monisme in zoo verre hij de mvsb'eke vereeniging alle onder scheid tusschen God en de ziel werd wegge nomen tot dwaas-fanatieke nrnkf ijken gelijk we dien vinden hij do denv'^hen in Tndië. tof moreele ongebondenheid inzooverre men soms beweerde dat voor den zooeenenmden asceet en mvstmus alle wetten van fatsoen waren ODffeheven. Bij d;f lasfs'e hebben we slechts te denken aan Rasnoetin. Her was nie' dp nering?!-3 zore der Kerk in haar smrifnHiteit deze uitwassen tegen te gaan De Keric toont zich in haar ascese nimmer fanatiek- ze hewirt hier steeds bet gezond verstand Steeds keerde ze zi*b tegen alle mvstiek mot monistische strekkin gen. Ze ging steeds er van uit dat de asceet en mvsticus. als ziinde vóór alles mensch en christen gebonden blijft aan de voor iedereen geldende wetten In haar asceti sche milieu's, de klooslprs. bevorderde ze steeds het soiritueele leven maai- niet minder de wetenschap- door de ondervin ding geleerd, weet ze. dat waar de studie bloeit over het algemeen ook het spiritueele leven bloeit De kloosters waar ijverige be langstelling heerschip voor het intellectuee1? leven, war de bibliotheek 'n voorwerp van voortdurende zorg was. hebben weten schappelijk en sniritueel hel meest tot stand gebracht 't Wetenschappelijk pijl waarop een orde of klooster staat, kan gerust worden aangelegd als maatstaf voor hun heteekenis voor do Kork. De volgpH® oopferenlie te houden op Donderd"" 27 Februari, zal handelen over Persoenl ijkhe'dseul tuur". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heeren H Parfumeur. (Den Haag) en F L. Schlingemann (Den Haag); voor het arts-examen le gedeelte de heer G van Wijk (N Vennep) en mej. A Lombert (Den Haag) Bevorderd zijn tót arts de heeren .T. H. Buis (Wanswerd) en B. A. Prinsen (Almelo). OUDERAVOND OPL. SCHOOL VOOR U.L.O. HEERENSTRAAT. Onder leiding van het schoolhoofd den heer C. W. Huibregtsen, werd in het Gymm.- lokaal van de Duivenbodeschool een ouder avond gehouden. In zijn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom. De com- missie-vooTzitter de heer Nijholt kon wegens langdurige ziekte niet aanwezig zijn. even min als de beide dames-onderwijzeressen, die om dezelfde reden (ziekte) absent waren. Nadat door de secretaresse, mevr. Hooge- veende Vries, de notulen van de vorige bijeenkomst waren voorgelezen, en onver anderd onder dankzegging goedgekeurd, was het woord aan den heer Galjaard 9choolouder die als onderwerp van be spreking had .Bloemen en planten in school en huis". Zooals wij onze kinderen verzorgen, zoo dienen wij ons ook te wijden aan de verzor ging van Flora's kinderen, 't Is met deze kinderen ook al niet alleen goed (e maken door ze van het noodige voedsel (water) te voorzien: daar hoort meer toe. Ze hebben noodig. naast lucht licht, warmtegraad en water, een oordeelkundige behandeling. Jui-T deze behandeling is voor een leek vaak een moeilijk probleem. Als men denkt de plant gord te doen. blijkt maar al te dikwijls dat het tof schade is geweest. Spreker gaf .met de meeste vakkennis, eenige nuttige wenken, hoe men verschil lende kamerplanten wèl en hoe niét moet behandelen, wil men dat de plant zal ge dijen en de kamer zal sieren Nadat spr. deze leerzame lezing had geëindigd werd er gepauzeerd. Dat hij veel dank oogstte bewees hem het welverdiende apnlaus. Doot de commissie dames werd inmiddels een kopje thee ge schonken terwijl vele oudeT9 den tijd be nutten door zich met de rpsp onderwijze over hun kinderen te onderhouden Daarna werden .door den heer Galjaard met de projectie-lantaarn eenige mooie series exemnlaren van planten vertoond, waarbij hij telkpns weer eem,fre onlb'ee wenken gaf De voorz. sloot onder dankzegging in het bijzonder aan. don heer Galiaard voor het gesprokene en aan de aanwezigen voor hun opkomst den goed geslaagden avond. AUTO-ONGEVAL VOOR ONS GEBOUW. Hedenmorgen even voor elf uur. werden wij opgeschrikt door een hevige knal. vlak voor ons gebouw. Wij stormden naar buiten- Het bleek, dat bij de gevaarlijke bocht hoek Witte SingelNoordeindsplein de vracht auto van den vischhandelaar Hendrik Schaap uit Katwijk gehotst was tegen een auto van Stadsverkeer S. wilde bij het ne men van de bocht voor de aankomende bus naar rechts uitwijken, slipte en kwam bij het linksomgnoien van h*>f stuur dwars over den weg te staan, waarbij hij tegen de bus opvloog Een der voorveeren van zijn wagen brak. de vooras werd verbogen, terwijl zijn lir.kervoorspatbord zware deuken vertoonde. Met geen mogelijkheid kon hij de auto mee> in beweging brengen De bus werd aan den zijkant zwaar geschramd Fep en ander veroorzaakte groote belangstelling, alsmede korten tijd stagnatie in het verkeer. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: N V. Spaarbank der Algemeene Delftsche Credietbank (filiaal). Oude Singel 28. Leiden Hoofdzetel Koornmarkf 70. Delft. Directeur: Ch. W. J. Alsemgeest. Leiden. Jachtwerf ..De Does". M. A. v. Croeningen Van der Doesstraat 18. Leiderdorp. Scheeps bouw en Reparatiewerf Eigenaar: M. A. van Croeningen. Leiderdorp Opheffing: Vischhandel de Scelvisch. Haarlemmer straat 87. Leiden Wijzingen: Wed. P. de Wilde en Zonen, Breeslraat 93 Leiden. Handel in manufacturen en bedden Bovengenoemde handelszaak 19 met ingang van 1 Januari 1930 omgezet in een vennoot schap onder den naam- Firma Wed P de Wilde en Zpnen 'Beperkende Bepalingen). Vennooten; R. de Wilde, Oegstgeest (Huwe- tijksche Voorwaarden H de Wilde. Oegst geest. Groothandel D.H.W. Haarlemmerstraat 210, Leiden Galanteriën. luxe en huishou delijke artikelen, speelgoederen Nieuwe Beheerder: H Teleng, Leiden. (Beperkende Bepalingen.) Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij ,,St. Pancratiüs" R A. Veen. Wijk B 50, Alkemade. Overleden Bestuurslid: H. Bartels Roelofarendsvéen. CONCERT „DE VEREENIGDE ZANGERS". Een belangrijke avond! Veel goeds valt er over den rijk wisselen den avond van gisteren in de prachtig be zette Stadsgehoorzaal te zeggen. Maar ook dienen er kantteekeningen gemaakt te worden. Allereerst het goede: verblijdend was het feit, dat er eenige nieuwe en belangwek kende composities werden uitgevoerd, waarnaar wij met bijzonder genoegen luis terden. Daar was het krachtig en met waar élan gecomponeerde en nog weinig uitge voerde interessante „Dies Irae" van Jan van Leeuwen, een werk, dat voor een mannen- zangverecniging als geschapen is en waar mee men van een succes bij voorbaat reeds verzekerd kan zijn! Maar het is een buitengewoon zwaar werk. mede door de moeilijke en onver wachte rhythmen, als door de zwaar te treffen intervallen en veelvuldig voorkomen de septime aceoorden Het koor heeft er zich onder de bekende, enthousiaste leiding van den heer Van Sijll reeds kranig door heen geslagen, doch we zullen het gaarne op een volgende uitvoering nog eens hooren Want het g.msche gebouw bevindt zich nog in de grondverf, een glanzen'd vernis ont breekt nog, op enkele plaatsen zelfs een behoorlijke dosis verf. Men moet echter be wondering hebben voor de durf, waarmee deze zware opgave aangepakt is. Er waren talrijke schoone momenten: stralend klon ken de majestueuze bazuinklanken in het „Tuba mirum" Het vurige en meeslepende, de oogenblikken, waar de dirigent zijn zangers opvoeren mag tot sonore en volle klanken, dèt is het genre, wat hem het beste ligt. In dit opzicht kunnen wij dit koor zonder eenige restrictie hulde brengen! De avond was vol van contrasten: na composities waarin geweldige forti de zaal inschalden, werden wij plotseling verplaatst in een sfeer van serene devoolheid en men wist hierin veel teeders te schenken. Zoo bijv. het reine Kerstlied van Diamant, dat volkomen binnen het kunnen van het koor reikte en waarvan een zuivere en innig muzikale vertolking werd gegeven. Toch hoede het koor zich ernstig voor een niet op toon blijven: verschillende malen zakten de zangers op bedenkelijke wijze in de zachte passages van bijv. het „O, stille nacht" Met het „Onze duinen" van Loots kon welverdiend een groot applaus bóhaald worden: een interessante compositie, die weer blijk gaf van het prijzenswaardige streven van den dirigent het repertoire te verfrisschen! Het gemengd koor ..Mignon" uit Hillegers- berg wag voor dezen avond epn aangename attractie Maar nóg meer dan voor de zan gers uit Leiden geldt hier de- vermaning toch vooral de noodige aandacht aan de zui verheid te wijden. De stem blijft nog te veel achter in het gehemelte hangen en er is te weinig steun. De sopranen en bassen van dit koor bezitten uitstekend materiaal, de alten steken minder gunstig af. Toch hebben deze zangers en zangeressen een goede prestatie geleverd, al is een fijnere afwerking ook hier denkbaar en al blijft het ophalen van de toon pen zwak punt. Dapper heeft het knapenkoor gezongen: wat deden zij hun best in het geestige kik kerliedje van Wierts. Doch ook hier begon nen de kikkertjes vroolijk boven het water te kwaken, maar zakten hoe langer hoe meer de sloot in' Zij zingen echter met op getogenheid en liefde: moge er zich nog vele jeugdige zangertjes bij dit koortje aanslui ten Den dirigent dank voor zijn interessant programma. Zijn diverse kwaliteiten hebben wij reeds meermalen geprezen: ditmaal nog een apart woord van hulde voor de ijzeren discipline, die onder zijn mannen heersch! Onze bemerkingen, waartoe ook nog ge voegd moet worden een waarschuwing tegen de niet 9feeds al te duidelijke articulatie zijn bedoeld als een aansporing, verder te gaan op den uitstekenden weg. waarop de Vereenigde Zangers zich reeds onder den beer Van Sijll bevinden Hij heeft reeds bui tengewoon veel bereikt- het enthousiasme waarmede op de uitvoeringen van dit koor gezongen wordt, doet steeds weldadig aan! 25-JARIG BESTAAN LEIDSCHE BAKKERSVER. ..ONS BELANG". De bakkerspatroonsvereeniging ..Ons Be lang" alhier viert op 3 Maart a.s. haar 25- jarig bestaan. Een receptie zal worden ge houden op 3 Maart a.s.rin het café-restau rant ..Zomerzorg". de? namiddags van 3 tot half 5 uur. terwijl des avonds een gezellige bijeenkomst van leden en genoodigden zal plaats vinden. BINNENLAND. Een belangwekkende rede van den beer Cclijn over IndiS (Uit het Parlement, 3e B Minister Rnys de Beerenbronck over de overheidstaak ten opzichte van de bestrijding der dans-ezcessen. (2e Blad). De moord aan het Beznidenhont in Den Haag; voortgezette behandeling voor de rechtbank. (3e Blad). De bekende Rctterdamsche architect J. Verheul Dzo. is heden zeventig jaar. (Bin nenland, le Blad). De reeelirn van de premiebetalino voor de ziekteverzekering. (Binnenland, le Blad). Vergadering van de afd. Znid-Holland van het Ned. Trekpaarden-Stamboek. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Het heoger beroep van Salomon Lieher- mann. (Rechtzaken, 1ste Blad). De stratschepregel weer gewijzigd; de keeper man zich bewegen op de doellijn (Sport, ie Blad). Beschrijving van de nienwe O. L. School te Oegstgeest. (3de Blad). Bescbriiving van de nienwe Hervormds KcTk te Hillegom. (ide Blad). Atrcbeid van Bnrqemeester J. G. M. van Griethnysen te Oegstoeest. (ide Blad). BUITENLAND. Rendcm de Lendensche Vlootconfercntic. (Buitcnl. en Tel., le Blad). De Engetsche mijnwerkersleider Cook tegen de regeering Mc. Donald. (Buitcnl., le Blad). Engeland en de godsdienstbestrijding in sovjet-Rnsland. (Buiten!., le Blad). EEN HUWELITK VAN EEN UUR. EEN ZELDZAAM GERAFFINEERDE TRUC. Ter leering van trouwlustige oude heeren. Dezer dagen vervoegde zich bij de politie alhier een 60-jarige heer uit Den Haag. die opsporing verzocht van zijn 26-jarige vrouw, waarmede hij e'en uur geleden in het huwe lijksbootje was gestapt, doch die hem nu al smadelijk in den steek gelaten had. De verlaten echtgenoot Vertelde, dat hij op 1 December op het Plein te Den Haag was aangesproken door een hem onbeken den heer. die vroeg of hij geen zin had om te' trouwen met een schatrijke jonge Fran- sche vrouw. Op het bevestigend antwoord van den candidaat-echtgenoot zeide de heer. dat hij dan maar zijn vertiuisbiljet in Den Haag moest opvragen en domicilie kie zen te Rotterdam. Toen de trouwlustige heer tien dagen later in een Haagsch koffiehuis den onbe kenden bemiddelaar wederom ontmoette, deelde deze hem mede, dat het huwelijk niet te Rotterdam, doch te Leiden zou worden voltrokken Voor den vorm moest hij dus als zijn woning een perceel aan de Lange Mare opgeven. Onze hoofdpersoon in dit verhaal, vol van idealen voldeed aan dit verzoek en ont moette één dag voor den. ondertrouwdag in hetzelfde Haagsche koffiehuis pen anderen heer. een Be'lg. die zeide eveneens een vriend te zijn van zijn aanstaande weder helft en voorts de heugelijke mededeeling deed. dat hij den volgenden dag in een hotel hier teT stede met zijn vrouw zou kennis maken. Blijkbaar viel die kennismaking niet tegen; althans het tweetal stapte welgemoed naar den Burgerlijken Stand, steeds verge- zeld van de beide vrienden, waar de eerste schrede' op het gladde pad, dat naar het huwelijk leidt, werd gezet. De schatrijke, jonge Francaise. zekere M Z. uit Parijs ver trok onmiddellijk na de plechtigheid zooge naamd per trein naar Parijs zoodat de bruidegom nog ste-eds niet in de gelegenheid was geweest zijn jonge bruid onder vier oogen te spreken De huwelijksplechtigheid werd vastgsteld op 12 Februari; beiden zou den zorgen, dat de vereischte formaliteiten werden vervuld. Op den lang verbeidpn trouwdag ontmoet ten de aanstaande echtelieden elkaar alweer in gezelschap van de twee „vrienden" in een café aan de Breeslraat Nadat een en ander was gebruikt, ging het viertal naar de Stadsgehoorzaal, waar het huwelijk wprd voltrokken. Teruggekeerd in hetzelfdp café aan de Breestraat vroeg de jonge mevrouw aan haar man of ze' het trouwboekje eens mocTit inzien. Deze had daartegen geen bezwaar en vatte haar weigering om het even latec

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1