70ste Jaargang WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930 No. 21445 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel voor advertentiên uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd' zijn Voor alle andere jdvertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend tij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een marimura aantal wuorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 33. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.36 -f- portokosten. ƒ018 „0.18 nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. OPENBARE LES VAN Dr. H. E. ENTHOVEN. De val van Delcasgé. Dr. H. E. Enthoven. fl. E. Enthoven uit den Haag, toege- als privaat-docent aan de Leidsche ersiteit om onderwijs te geven in de Knatieke geschiedenis, heeft hedenmid- rijn colleges geopend met het houden I een openbare les, welke tot onderwerp „De val van Delcassé". wees er op, dat, indien een jaar in voorgeschiedenis van den wereldoorlog bekkende gevolgen heelt gehad, dit wal. par 1905 was, waarin de namen Tanger, Ismouth en Björkö op ieders lippen efden. Op zich zelf beschouwd heeft ?wel geen der gebeurtenissen, welke zich om deze plaatsen afspeelden, zulk een *n indruk achtergelaten als het proces, ach den 6den Juni 1905 in het Elyssée rok door den val van Delcassé. In het stond spr stil bij het superieure werk, rdezen staatsman volbracht: de overeen- ist met Engeland, het nauwer aanhalen landen met Rusland, en de verdragen, imet Italië en Spanje sloot, icrna schetste hij in vogelvlucht de poli- welke Delcassé tegenover zijn oostelij- nabuur, Duitschland volgde en stond geruimen tijd stil bij de verschillende fceke en andere verwikkelingen om rits 1905, welke hij aan een uitvoerige houwing onderwierp. omende tot den val van Delcassé, zcide dal deze, in plaats van een buigen voo? luilsche overmacht, een aangelegenheid zuiver inwendigen aard is geweest. Met van voorbeelden zette spr. dit uiteen. ZILVEREN JUBILEUM. VERGADERING NED. VEREEN. VAN DIERENBESCHERMING. ■y ae agent van pouue Ik I bouwer zijn zilveren jubileum - Undsche politie. Hij werd door zijn collega's gelukgewenscht. Pen a een stoffelijk aandenken aan ln 'werd overhandigd, ilieml *e halfvier bracht het Leidsch khSekgeze,schaP ^en jubilaris te in de Heerenstraat een serenade. Belangwekkend jaaroverzicht. Gisteravond had in een der zalen van het café ,.De VeTgulden Turk" de jaarvergadering plaats van de afdeeling Leiden van boven genoemde vereeniging. Nadat de voorzitter allen welkom geheeten had, vestigde hij de aandacfat op de bazar der afdeeling, welke de volgende weck gehouden zal worden. Hierna kreeg de secretaresse gelegenheid de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke -door de vergadering werden go"«dge- keurd. Vervolgens werd het jaarverslag der afdeeling uitgebracht, dit bevatte o.a. een opsomming van d^ gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. Uit het jaarverslag uitgebracht door de 9ecretare9se mevr. J. C. van Poelgeest Brand outleenen wij overigens nog het vol gende: Het afgeloopen jaar heeft zich. wat het landelijk werk van Dierenbescherming be treft, gekenmerkt door een stap voorwaarts in verschillende richtingen. Door een sc)h?r- pere keuring van de trekhonden is het aan tal dezer beklagenswaardige dieren sterk verminderd en de exemplaren die volgens de wet nog in aanmerking komen (wij zeggen niet „geschikt zijn", want dat zijn Ze geen van allen) om last- en trekdienslen te ver richten zijn zóó in prijs gestegen, dat men zich haa9t even goed van een ander vervoer middel (b.v. bakfiets met of zonder motor) kan voorzien. Die hoogere aanschaffings prijs zal misschien ook een reden zijn. om wat zuiniger op de dieren te worden, wat neerkomt op betere behandeling. (Ik mag (hier wel even memoreeren. dat wij de door den minister genomen maatregelen toch niet bijzonder kunnen toejuichen, omdat er o.i. op een vrij wat geleidelijker wijze een eind had kunnen worden gemaakt aan de trekhonden-e'llende. n.l. door voor nieuwe bonden ,geen vergunningen meer uit te reiken. Dit had direct kunnc-n leiden tot lotsverbetering van de in gebruik zijnde dieren, die men zoo lang mogelijk zou willen sparen, omdat men na hun dood geen per missie voor andere honden meer zou kun nen krijgen en men had niet de zoowel voor de houders als voor de-honden schokkende afkeuringen in het groot beleefd, waar nu terecht alom over geklaagd wordt). Op het gebied van hulp aan de in het wild levende dieren, die in den winter ge brek lijden door vorst en voedselschaarschth zijn ook stekken gestoken, door het tot stand brengen van een groote organisatie1, die klaar zal staan om in tijden van nood hulp te bieden. Ook heeft ons H.B de dierenbescherming op de boerderij en het voorkomen van brand in stallen, zoowel als de redding van het vee bij branden onder veler aandacht gebracht door het uitgeven van desbetref fende uitstekende brochures, door deskun digen geschreven en ruim verspreid juist onder de menschen, in wier handen ze het meest nut zullen doen. En ten slotte heeft 1929 voor het vee- vervoer perspectieven geopend, waarvan we een vorig jaar nog niet hadden durven droomen. De hoofdbesluurscommissie AI (vervoerbelangen) is er n.l. in geslaagd met de Nederlandsche Spoorwegen een reductie- overeenkomst te sluiten, waarbij haar onder zekere voorwaarden is toegezegd een per centage van het bedrag, xiat de N. S. van het vee-vervoer ontvangen; Deze provisie zal haar in staat stellen een goede controle dienst te organiseeren, die zal toezien op het vee-vervoer per spoor, tram, boot en auto, zoowel als op het drijven naar en van de markt en het lossen en laden. De klachten, thajis nog zoo veelvuldig, over het afbeulen van trekhonden en het mishandelen van marktvee zullen, door wat ons H. B. bereikte, sterk gaan afnemen en het zeldzamer plaat9 vinden op den open baren weg van barbaarsche handelingen tegenover weerlooze dieren, zal het ver zachten der zeden in de hand werken en een gunstigen invloed uitoefenen op de veredeling van ons volkskarakter. In ons bestuur hadden geen verandeTin- gen plaats. Het aantal leden bedroeg 528, maar werd voor 1930 flink aangevuld. De kascommissie bestond uit Mevr. Alings en de heeren de Ren en Blanken. Afgevaardigden naar de Algem. vergade ring in Nijmegen waren: Mevrouw Jonker en de heer Nord Thomson; plaatsvervan gend de heer van Poelgeest. De secretaresse trad af als lid van het H B. en werd vervangen door den heer van Poelgeest, die daarop door het H. B. tot ondervoorzitter werd gekozen. De secretaresse bleef, als vast afgevaar digde van Dierenbescherming m den Natio- nalen Vrouwenraad, algemeen bestuurslid vaji dien Raad. Penningmeester en secretaresse bleven zitting houden in verschillende dooi het H B. ingestelde commissies. Aan alle scholen in Leiden en de om liggende gemeenten werden na de kerst- vacantie onze kalenders bezorgd en iedere maand een nummer van ons orgaan „Die renbescherming" en van „de Kleine Andro- HD nPN DAR VAN UmPN cles" alsmede diverse geschriften ur Utn "tUCn Mevrouw Jonker bleef trouw het contract met de bibliotheek Reuvens onderhouden en zorgde daar voor aanvulling van onze boeken en tijdschriften. De trekhonden hadden ook dit jaar nog een groot aandeel in de binnengekomen klachten, evenals het vee-vervoer en de toestand op de veemarkt. Talrijke gevallen werd behandeld. Met de L. G. V. heerschle ook dit jaar prettige samenwerking. Weer f. 10 werd be schikbaar gesteld voor de stalkeuring, even als met de Eerste Leidsche Vereeniging van Kanarielietfhebbers en Vogelbeschermers. Speciaal met Sassenheim en Katwijk zijn we in zeer vriendschappelijke relatie; ver gaderingen in die afdeelingen werden door enkelen onzer bijgewoond. Op de vergaderingen van x\nti-Trekhon- denbond. Jack London Verbond. Nationale Dierenzorg, Jeugdbond voor D B. te Sche- veningen enz. ware& Mevr. Jonker en (of) het secretariaat aanwezig. Groote aandacht werd gewijd aan het harde lot der woonwagenpaarden. Verschillende propaganda-middelen, ook voor versterking der kas zijn gehouden. Bij het behandelen van de klachten had den we ook dit jaar zeer prettige hulp van den heer Hasselbach, wien niets te veel is, om het lot der dieren gunstig te beinvloe den. Met groote vreugde kunnen we ook gewag maken van een hernieuwde zeer coulante samenwerking met de Leidsche Politie, inzonderheid met den heer Kemner. Daar niemand iets op te merken had aan gaande dit verslag, werd dit goedgekeurd, waarna de voorzitter namens de vergadering den heer en mevrouw Van Poelgeest be dankte voor hetgeen zij al9 penningmeester en secretaresse voor de dierenbescherming doen. Hierna bracht de penningmeester zijn jaarverslag uit; waaruit bleek, dat in het af geloopen jaar aan contributies ontvangen was f. 1005.20 terwijl het batig saldo f. 34.861/* bedraagt. Nadat de heer Van der Wiel namens de kascommissie verklaard had de boeken van den penningmeester in orde te hebben bevonden, werd den penning meester décharge verleend. Tot leden d^r kascommissie werden vervolgen? benoemd: mevr Van der Wiel en de heeren Viervant Tukker en Cebol. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de hepr en mevrouw Van Poel geest, bij acclamatie herkozen; terwijl in de vacatures de heer en mevrouw Aalbersberg verkozen werden Bij de verkiezing van af gevaardigden ter Algemeene Vergadering van de vereeniging te Bussum werden geko zen. de heer Nord Thomson en mevrouw Ionker, terwijl als plaatsvervangend lid mevr. Van Eek werd aangewezen Daar de beschrijvingsbrief nog ntel was binnengekomen, kon deze niet worden be handeld. doch de vergadering ging accoord met het voorstel van den voorzitter om ver dere uitbreiding van het aantal dierenartsen in hef hoofdbestuur tegen te gaan. Bij de be handeling van het programma voor het in getreden jaar werd de nadruk gelegd op de te houden bazar en de filmvertooning in Je Stadsgehoorzaal voor schoolkinderen en ouderen op 22 Maart a.s. Nadat bij de rondvraag vele punten wer den behandeld en aan het bestuur in han den wa9 gesteld om te onderzoeken of een. uit vier bamhoes bestaande stok. welke door een der leden was vervaardigd, van nut kan zijn. werd om ongeveer half elf de ver gadering gesloten. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijne bij kantoren werd, in den loop der maand Ja nuari op spaarbankboekjes ingelegd f 95 176.05 en terugbetaald f 103 489 24 Derhalve minder ingelegd dan terugbe taald f 8313 19 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 153 Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 2950 en afgeschreven f 6000 Derhalve minder in- dan afgeschre ven f 3050. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. Stadhuis door de vlammen werd verwoest Al weer driehonderd vijf en zestig dagen scheiden ons van dien rampzaligen Februari- nacht, waarin het schoone bouwwerk van Lieten de Key tot den grond toe afbrandde. Over nog enkele jaren zullen we over dien nactht, die ons thans nog in al zijn verschrik kingen levendig voor den geest 9taat, spre- kèn als over een overlevering en we zullen het opkomend geslacht vertellen van de geweldige vuurzee, van het donderend ge loei der vlammen, van de laatste tonen van het ineenstortende klokkenspel en vooral ook van de afgrijselijke koude, die het water in de brandslangen deed bevriezen en het blus9chingswerk schier tot een onmoge lijkheid maakte. En ten slotte zullen we verhalen, hoe zelfs de brokstukken in hun ijskleed nog een grootschen aanblik boden en dan zullen j we met hen meegaan naar de plaats, waar i eens het oude stadhuis stond en waar j dan Ja, w&t dan GEZELSCHAP NAP DE LA MAR MET EEN MES GESTOKEN. Al geruimen tijd klaagde de 13-jarige A. T wonende in de Heerenstraat erover, dat zijn klassegenoot P. hem altijd plaagde. Gistermorgen vóórdat de school in de DuiT venbodestraat begon, was er al weer ruzie en om 12 uur werd T. door P. opgewacht. Eerst genoemde zocht zijn toevlucht bij een -Ier onderwijzers, doch toen deze zijn huis be reikt had, voegde P zich onmiddellijk weer bij zijn medescholier. De twist schijnt toen zóó hoog geloopen te zijn .dat T zijn knip mes te voorschijn haalde en onverhoeds P. een steek in den buik toebracht Dr. Kors achtte opname in het Academisch Zieken huis noodzakelijk, waar P. een operatie heeft moeten ondergaan. Flierefluiter'# oponthoud. Verbazen zal het niet, dat na het gewei-, dige succes van de tooneelbewerkirig van het eerste deel van de Merijntje Gijzen- cyclus van A. M. de Jong, genaamd „Het Verraad", de auteur ook een dramatiseering van het tweede deel „Flierefluiters Opont houd" heeft verzorgd Dat lag bijkans in de lijn der noodwendigheden 1 Gisteravond is het gezelschap van Nap de la Mar met dit 2de deel in de vrij goed ge vulde Stadszaal opgetreden. De bewerking is op denzelfden leest geschoeid als van „Het Verraad": losse tafereelen, door een „spre ker" aan elkaar geregen Een gemakkelijk aanslaand décor door gebruik van gordijnen met wisseling van achterdoek. Men zou kun nen gewagen van sprekende en bewegende schilderijtjes! Speciaal geldt dit voor Flierefluiter'8 Op onthoud, waar de actie immers, vergeleken bij „Het Verraad", zeer beperkt blijft en er niet is die gedramatiseerde climax, die het eerste deel weet te verheffen tot tooneel, boven den schilderij-indruk uit. De inhoud van het 2e deel van de Jong's cyclus dien wij natuurlijk bekend veronderstellen be val nu eenmaal niet zulke krachtige accen ten. blijft meer bepaald tot milieu-schilde ring, uit- en inwendig! Niettemin heeft de Tooneel-Flierefluiter ons aangenaam welen bezig te houden De bewerking boeit trot9 de geringe actie, daar de auctor intellectualis blijkbaar wel aan voelt, waarop het publiek reageert! De elkaar snel opvolgende tafereelen zijn met zorg gegrepen uit den roman en „doen" het uitnemend Vooral de snaar der stille verteedering wordt met succes bespeeld en weet enkele passages te maken van een diep aangrijpende tragiek B.v. de scène van het afsterven van „meneer de pastoor"! Ander zijds wordt de „note gaie" niet verwaarloosd (b.v. in de erfenisscène), zoodat ook de lach niet ontbreekt Ernst en luim zijn hier zoo door elkaar geweven, dat een geheel is be reikt, dat niet tot uitbundigheid leidt in droefheid of vroolijkheid, doch steeds den gulden middenweg bewandelt. De vertolking valt over de gansche linie te prijzen In het sappige Brabantsche dialect werd kostelijk getypeerd Allereerst zij ge noemd Flierefluiter van Waller Smith, die Nap de la Mar verving Was de reclame met Nap de la Mar in de hoofdrol overigens wel heelemaal reëel? Smith heeft echter dezen levenslustigen zwerver met zijn eigen levens- philosophie scherp doen leven Men voelde dien onhedwingbaren zwerverslust uit zijn houding en spel en bijzonder goed was zijn gelaatsmimiek Ciska Cremer was wederom de Merijntje, nu wat ouder, meer ingetogen en sober Ook nu was haar spel van opval lende natuurlijkheid. Naast haar dient genoemd Mientje Pam als Blozekriekske Dat waren kostelijke loo- neeltjes, die met hun drieën Mientje wist keurig te typeeren de verleidelijkheid, lie haar van moeder's zijde niet vreemd isl Verder dient geprezen de pastoor van Hans Bruning, waardig en toch van christelijke blijmoedigheid De slrafscène was wel zijn hoogtepunt De Jans van R de la MarKley was zoo getypeerd als men niet anders kon verwachten van dit huishoudingsmeubel. De bijrollen sloten zich keurig aan Misschien had de spreker beter gedaan op een stoel terzijde plaats te nemen, in plaats van telkens achter hel doek weg te komen, hetgeen wat hinderlijk was. De vele aanwezigen waren zeer voldaan en hebben in hartelijk applaus daarvan ge tuigenis afgelegd. Er moest vele malen worden gehaald. ACADEMISCHE EXAMENS. I Geslaagd is voor het candidaats-examen I Wis- en Natuurkunde letter I en idem letter J de heer L J. J Pop (Maastricht), doctoraal examen Pharmacie mej. S. Polak (Den i J Haag). J BINNENLAND. Onze verhouding tot België; het voorloopig verslag dei Eerste Kamer over „Buiten- landsche Zaken." (4e Blad.) De Tweede Kamer weer in vergadering bijeen. (4e Blad.) Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Justitie-begrooting. (Binnenland. 3e Blad.) Drama te Eindhoven; 3 dooden. (Gemengd 2e Blad.) Te Bilthoven is een man uit Amersfoort door den trein gegrepen en gedood. (Ge mengd. 2e Blad.) De moord aan het Beznidenhont te Den Haan; inhoud der dagvaarding. (Rechtzaken, 4e Blad.) De dader van den moord te Waddinxveen ia tot 8 jaar met aftrek van preventie! ver oordeeld. (Rechtzaken 4e Blad.) De intrede van Warmond's burgemeester. (4e Blad.) Inzake den moord in het Leidsche woon- wacjenkamD werd heden %oor het Haagsche Hof acht jaar pevangenlwtTaf teoen den dader geëischt. (Rechtzaken, 1ste Blad). BUITENLAND. De Vlootconferentie te Londen behandelt de duikbooten. (Buitenland en Tel., Ie Blad.) De Vonngplannen in den Duitschen Rijks dag. (Buitenland, le Blad) De eerste verjaardag van het verdrag van Lateranen. (Buitenland, le Blad.) Een Dnitsch mailschip in de haven van New-York pezonken. (Builenl. Gem 2e BI. en Tel.. le Blad.) NED. GENOOTSCHAP TOT ZEDELITKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Lezing van Mej. Mr. G. Frida Kaiz. Voor de afdeeling Leiden van boven genoemd genootschap heeft gisteravond in de groote Nutszaal mej. mr. C. Frida Kntz, lid van de Tweede Kamer der S. G. een le zing gehouden over „Misdaad. Straf en Ro- classeering". Bij afwezigheid van den voorzitter der af deeling. ds. Joh. W. Groot Enzerink, werd de vergadering geteid door dr J. Schokking van Katwijk die de spreekster met enkele woor den inleidde Spr. heette de aanwezigen welkom en wees in het kort op het doel. dat het genootschap nastreeft. Toen mej Katz daarna het wooid ver kreeg begon ze met het een en ander te ver tellen over het Wetboek van Strafrecht, waarbij de Overheid bepaalde handelingen als onrecht verbiedt en personen die zich aan zulke handelingen schuldig maken straft. Zulke nersonen begaan een misdaad of misdrijf Economische misdrijven zijn diefstal, verduistering Men kent verder mis drijf tegen hef leven, zooals moord. dood slag mishandeling Voorts zijn er de zeden misdrijven. Er zijn ook overtredingen: openbare dron kenschap enz Deze rangschikt men niet onder misdaad Vele menschen denken daf zij ver van de misdaad afstaan Dat is een dwaling. De oor logsjaren zijn ook in dit opzicht leerzaam geweest. Denk aan de smokkelarij Het kwaad zit in ieder verborgen en het is ge nade als wij niet met den strafrechter in aanraking komen. Naast de overtreding staat de straf Ten opzichte hiervan heeft men in verschillende tijden verschillende motieven gphad Tn de oudheid gold veela' de wraak als motief. Toen de beschaving doordrong is daarin vprandering gekomen Bij de vaststelling der strafrechtweften heeft voorgpzeten dat hel geschonden recht mopst hprcfeld wor den. he* idee der vprgelding dus Daarnaast geldt de bescherming der maatschappij a'a belangrijk motief voor de toepassing der straf. Langzamerhand zijn opgekomen de fheo- riën. die den persoon van den misdadiger meer op den voorgrond plaatsten de 'hen nen omtrent erfelijke belasting, economi sche omstandigheden de osvche van °pp be paald mensch enz Waarvoor wil men dc straf dienstbaar maken? Ook voor de zedelijke verbetering der misdadigers. Hiervoor is de aard van de straf een groote factor. Infusschen is een van de eerste maatrege-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1