fficieele kennisgeving stadsnieuws. op den dag van heden... binnenland. 70*' Jaargang DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 No. 21444 Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel voor advertentiên uit LeideD en plaatsen waar ajenlschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgen9 poslrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poet f. 2.35 -f- portokoeten. ƒ0.18 „0.18 I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden ■engen ter algemeene kennis, dat door hen irgunning is verleend aan H. C. v. Noort rechtverkrijgenden tot het uitbreiden de brood- en koekbakkerij in het per- el Hoogewoerd No. 122, kadastraal bekend meente Leiden, Sectie D No. 162-4. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Februari 1930. 3307 LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS. de alhier onder voorzi terse hap van dr. .1 Mees gehouden vergadering van den irersiteitsraad van het Leidsch Universi- tfonds hebben mr. A. van de Sande khuyzen en mr. J. G. Stoop het financieel sltf uitgebracht over de jaren 1927-r-'28 1928—'29. fc secretaris heeft verslag uitgebracht d de werkzaamheden van het Fonds ge- ©de 1929 en heeft melding gemaakt s een gift, groot f.415 van leden en oud- r.van de Vereeniging van Vrouwelijke ^.ilen te Leiden aan het fonds. ii-;?rvanging van tien uittredenden zijn m van den Universiteitsraad gekozen ':-m: mr. A. Philips, 's-Gravenhage; G. Vissering, Amsterdam; mr. G. G. van Boeven, Rottendam-, dr A. J. Korteweg, aar. mr. R. H. baron de Vos van Steen» 's-Gravenhage-, mr. B. Ph. baron van rraxma thoe Slooten. Leeuwarden; dir. 1 van Holk, Utrecht; mr. E. N. van Klef- 's-Gravenhage; mr. G. de Kempenaer, ikem en mr. G. C. D. baron van Harden ed, Nijmegen. ot voorzitter van den raad is benoemd Vissering tot gecommitteerden zijn ge- ten mr. Vissering en mr. Van Kleffens; curatoren van den bijzonderen leerstoel algemeene volkenkunde jhr. mr. E. C. ran Doorn en jhr. mr. G. A. H. Michiels Kessenich. van den bijzonderen leer- in de nieuwere Fransche letterkunde Ph. B. Libourel en dr. P. C. Mblhuysen. fedegedeeld is, dat prof. dr. J. van der ive vanaf 8 Februari als secretaris is ftreden. tir. mr A. Röell heeft den af tredenden rzitler dank gezegd. IED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. ricravond hield in de benedenzaal van Uidsche Volkshuis mej. M. Nederburgh, :-res aan de H. B. S. voor Meisjes, voor tn en introducées van de Nederl. Naluur- ^orische Vereeniging een lezing over ant en bloem in de Kunst van de Oude ten". ?;reekster ging bij een tiental volken na; 'i- rol daar de plant speelde in allerlei stuitingen. Het langst werd stilgestaan |de Egyptenaren en de Japanners, daar l^eze volken zijn waar de plant de groot- |wl speelt Jij de Egyptenaren werden uitvoerig be leid Lotus en Papirus. De Lotus, een 1 uit de Nijl. die in drie verschillende hen voorkomt, ontbrak nooit op de offer- terwijl op de hoeken van de sar- een blauwe lotus aanwezig was; iu velerlei andere vormen als guirlan- Muz.. vinden we het lotusmotief terug. I*n de Papirusplant, een vorm van stil- 'f'ater en moeras, werd door de Egyp- Ffn zeer veelvuldig gebruik gemaakt; Tl'f' huishoudelijke artikelen warden er f vervanrdigduit de binnenst- schillen schrijfmateriaal gemaakt, terwijl het ItsIp ^er stenge] gegeten werd de Japanners een groote voorliefde Noemen bezit'en zal zeker wel alge- hekend zijn. Elke maand staat daar in ^en van een bepaalde bloem, waar- i meest bekende zeker wel is do Pril) en in de herfst de Chrysant. nr?aniseert picnics om do bloem te he- |o)"ri?n en tegelijkertijd de Paddestoelen wheel was een zeer interessante daardoor de talrijke bezoekers een Hp'i 'Dz}chl kregen in de belangrijke rol, L- Plant in de kunst gespeeld heeft. aantal teekeningen en planten wand verduidelijkle het gesproken0. v een bezoek aan onze mooie Leid- 'Usea- waarin zooveel van'dit alles te w we«d opgewekt Voorzitter was zeer zeker aller 'olk, k.y aan het slot van den avond mej. d t ))ark'Ülc dank zegde voor het 2lJ de bezoekers had laten ge- VERGADERING „BURGERKRING". Feestavond ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. Gisterenavond had in de feestzaal van „Zomerzorg" een buitengewone vergadering plaats ter herdenking van het 15-jarig be staan der vereeniging „Burgerkring"! Om ruim half negen heette de voorzitter, de heer J. Arnoldus de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Spr. betuigde allen, die aan den bloei der vereeniging en aan dezen avond hebben meegewerkt, zijn hartelijken dank en gaf vervolgens het woord aan den secre taris. teneinde het overzicht over de vijf tien jaren wel'ke deze vereeniging bestaat, voor te lezen. Speker hernnerde allereerst aan het doei van do vereeniging n.l. het financieel steu nen van zieke leden, waarbij opgemerkt dient te worden, dat waar 15 jaar geleden f. 9steun gegeven werd. dit bedrag thans reeds f. 25.bedraagt. Wel een bewijs dus, hoezeer deze vereeniging is toegenomen. Vervolgens werden eenige woorden gewijd aan de oprichters, de heeren J. Plu, W F. van Klaveren en J. de Bruin, waarvan de laatste twee nog steeds hun bestuurs functies waarnemen. Voorts herinnerde spr. aan het feit, dat de vereeniging geheel ge baseerd is op zelfstandige personen. In De cember 1926 werd aan de beslaande ver- ecniging een fonds voor Ziekenhuisopname- en operatiekosten toegevoegd, waarbij dr. Meijboom als controleerend geneesheer werd aangesteld, in welke functie genoemde heer vol ijver en sympathie voor de vereeniging werkzaam is. Hierna werden eenige woor den gewijd ter nagedachtenis van den oud voorzitter, wijien de heer J. Plu. Spr ein digde met een wensch voor het welzijn der vereeniging Vervolgens verkreeg de ceremoniemeester, de heer M J. Akkermans, welke op uitne mende wijze, dezen avond geleid heeft, het woord Deze wenschte het bestuur geluk met dit lustrum en wees op dé resultaten welke in den loop der jaren behaald zijn. Over het programma kunnen wij kort zijn. daar zoowel de muzieknummers van het strijkje onder leiding van den heer Dee. als de tooneelstukjes van het duo Helman en Lomen, op keurige wijze ten uitvoer wer den gebracht. Rest ons nog te melden dat allen zich om pl.m. half twee aan het sou per verzameld hebben, na afloop waarvan nog een uurtje werd gedanst. FILM- EN LICHTBEELDEN AVOND NATUURVRIENDEN- GROEP. Voor de Natuurvrienden-groep van 't Insti tuut v. Arb. Ontwikkeling (voorheen Ned. Arb. Reisvereeniging) trad gisteravond in de Concertzaal van 't Volksgebouw de heer Max Gerisch uit Rotterdam als spreker op met het onderwerp „Frankenland, Würzburg en Rothenburg". De voorzitter, de heer II. v. Woudenberg, leidde den spreker met enkele woorden bij het publiek in, waarbij hij den heer Gerisch dank bracht voor den steun, ondervonden bij het streven naar bevordering van het tourisme. De heer Gerisch. zijn lezing aanvangende, wees er op dat Frankenland bij vele Hollan ders nog niet zoo bekend is als andere ge deelten van Duitschland. Een reden temeer, meende spr., om eens wat van dfze mooie streek te vertellen en te laten zien. Aller eerst verschenen een aantal zeldzaam mooie opnamen van Würzburg op het doek. Würz burg wordt de stad der kerken genoemd en terecht.'Doch ook het^natuursehoon rondom deze plaats verdient vermeld te worden. In deze omgeving voltooide Walter von der Vogelweide, de grootste lyrische dichter der Middeleeuwen, vele van z'n werken. Na Würzburg ging de reis naar Bad Mer- genfheim. 't Duitsche Karlsbad Deze plaats heeft in alle opzichten haar oud karakter ge handhaafd en gelijkt, zooals de spreker het uitdrukte 'n levend prentenboek van Duil- sche historie en kunst. Hier bevind' zich ook het slot der bekende orde van Hoch- und Deutschmeister. Door het mooie Tauberdal geleidde de spr. z'n auditorium vervolgens naar Rothenburg o. d. Tauber Dit plaatse met z'n onfelbare poorten en torens wordt bijzonder druk bezocht, vooral door Ameri- kaansche touristen De talrijke bouwwerken van den bouwmeester der IGe eeuw. Leo nard Weitmann. veven het stadje 'n achil- derochtigen aanblik Terecht noemde spr Rothenburg n verzameling van m-.ddel- eeuwsche schoonheden. Na de pauze, tijdens welke zich een aan tal aanwezigen voor het lidmaatschap der Natuurvriendengroep aanmeldde draaide nog 'n drietal films, betrekking hebbende op Würzburg. Mergentheim en Rothenburg. In z'n slotwoord bracht de voorzitter den heer fferisch hartelijk dank voor het vebo- dene en sprak den wensch uit ook het vol gende seizoen weer op zijn steun te mogen rekenen Voor de Leidsche Natuurvrienden was hef een welgeslaagde avond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen geneeskunde de heeren A. R. Nieuwenhuis (Leiden); J. E. B. Wientjes (Den Haag) en E. M. Kale (Leiden). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Anton C. Roozen. Hoofdstraat 110, Sas- senheim. Rloembollenkweekerij en -handel. Eigenaar: A. C. Roozen, Sassenheim. Opheffing: Firma A van 't Riet, Middelstegracht 147 Leiden. Timmerman en aannemer. Bij de laatste examens van „L.I.T.E.H." slaagden voor Handelscorrespontie, Duitsch: de heer II Batteljee. Oegstgeest en voor Engel sch- Mej. E. An holt en de heeren A. van deT Drift, J. Langeveïd allen alhier en de heeren J. Bekooy. Oegstgeest, W. Jan sen. Voorschoten, Mej P. Noteboom, Noord- wijk aan Zee en J Schmohl. Sassenheim. Voor de tweede maal heeft het Hof- stad-Tooneel in den Leidschen Schouw burg een opvoering gegeven van „De man in de monnikspij" en ook nu was de publieke belangstelling weer zeer groot. Er werd uitstekend gespeeld vooral Gimberg was prachtig op dreef er was voort durende spanning, en na elk tafereel zeer veel bijval. Gisteravond vervoegden zich aan het politiebureau alhier drie 16-jarige jongens uit Amsterdam, die van hun ouders waren weggeloopen en onderdak gedurende den nacht verzochten. Hetgeen hun werd ver leend, maar niet op de plaats waar zij be doelden, nl. in de ouderlijke woning, waar heen ze door de politie werden terugge bracht. is het 25 jaar geleden, dat de Duitsche schrijver Otto Erich Hartleben aan het Gar- dameer overleed. Hartleben schreef vele drama's, groote en kleine, geestige, satirische en ernstige. Een wereldsucces had hij met het officiersdrama „Rosenmontag", dat den Grillparzer-prijs kreeg, een stuk van aangrijpende tragiek, dat grooten opgang maakte en lang in de mode bleef. Werken, die boven zijn andere stukken uitgingen, waren het kleine sati rische blijspel „Die sittliche Forderung", •hetwelk in zijn soort voortreffelijk was, en de tragedie Hanna Jagert. Vooral zijn detail- schildering is uitmuntend. DE PHILIPS-LICENTIES. Nog slechts één geschilpunt: de prijs. Omtrent de dezer dagen gehouden confe rentie in het kabinet van den minister van arbeid tusschen de N.V. Philips Radio en de vertegenwoordigers der beide organisa ties van radio-handelaren en ontvangtoe stel-bouwers, verneemt het Volk nog nader, dat het voornaamste geschilpunt, dat ter behandeling is overgebleven, is de prijs, dien Philips voor de licenties verlangt Is het blad goed ingelicht, dan stelden de vertegenwoordigers van den B.O.R.N. zich in de gehouden conferentie op het standpunt dat de prijs van de licentie ten hoogste 2 pet. van den toestelprijs mag bedragen. Bij de motiveering van dit standpunt verwezen zij o.a. naar Duitschland, waar men per lampvoet 1 Mark licentie betaalt. Omtrent het aantal te verstrekken licenties bestaat geen verschil van meening, omdat de NV. Philips van stonde af aan te dien aanzien een zeer groote bereidwilligheid heeft ge toond. Zoo zou zij een toestellen-fabrikant 10.000 licenties hebben toegezegd, ofschoon deze slechts duizend per jaar meent noodig te hebben. De voorwaarden, waaronder li centie zal worden verleend, maken geen belangrijk verschil van meening meer uit; in de vroeger reeds tusschen Philips en den N.B.R overeengekomen licentie-voorwaar den kan eventueel nog nader gesproken worden. DE ZOMERTIJD. Ook de openbare uurwerken dienen gewijzigd te worden. De minister van binnenl. zaken en land bouw heeft in een circulaire aan de ge meentebesturen de aandacht gevestigd op het kon. besluit volgens hetwelk de zomer tijd dit jaar zal aanvangen op 15 Mei en zal eindigen op 5 October. De minister eindigt zijn circulaire met do opmerking, dat de gemeentebesturen gelie ven toe te zien dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door die besturen beheerde klok ken, gedurende genoemd tijdvak in overeen- stemrrfing zij met de tijdvervroeging. HET GEBRUIK VAN DE WEST. ELECTR. APPARATEN IN BIOSCOPEN. Inbreuk op octrooien? Naar de ,.Meb.' verneemt, hebben een aantal directies van bioscoop-theaters hier te lande van Mr. It. H. Smalhout advocaat te 's-Gravenhage. een schrijven ontvangen namens zijn cliënte: de Zwitsersche Naam- looze Vennootschap Tri-Ergon Aktiengeseil- schaft te Zürich. waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat deze houdster is van een drietal Nerierlandsche octrooien als No. 11003, klasse 42g, Groep 17. betreffende „inrichting voor de synchrone wedergave van optisch-acoustische gebeurtenissen, in het bijzonder ten dienste van de cinemato grafie. No. 11134. klasse 42g, Groep 17. betref fende een „inrichting ten gebruike bij de acouslische cinematografie der versterking van klanken zonder deze te vervormen". No. 11258. klasse 429, groep 17. betref fende een ..inrichting voor het synchroon opnemen en weergeven van optisch acous- ti9ohe gebeurtenissen, in het bijzonder ten behoevp van de cinematografie". Tn dit schrijven wordt er verdei op ge wezen. dat door het gebruik van de in theaters opgestelde Western Electric Appa raten. inbreuk op deze octrooien wordt ge maakt, in ieder geval op het octrooi no. 11258. dat iedere tot nu toe bekende, bruik bare, thans in de practijk toegepaste werk wijze beschermt, waarbii het geluid op de film zelve wordt vastgelegd. Tenslotte wordt meegodfdd dat genoemd Genootschap niet kan dulden" dat haar octrooirechten worden g<»schonden en dat zij voornemens is voortaan schending harer rechten met kracht te vervolgen Alleen de Tobis apparaten hier te lande worden rechtmatig in het verkeer gebracht. UITVOERING RIJKSWERKEN. De collectieve contracten in het bestek. Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft den minister van binnenl zaken en land bouw de volgende vragen gesteld: Kan de minister meedeelen of de Raad van Ministers reeds een beslissing heeft ge nomen omtrent de opnamen van de verplich ting lot het aanvaarden en naleven van col lectieve contracten in bestekken voor de uit voering van Rijkswerken en omtrent de toe passing dier contracten bij werken door het Rijk in eigen beheer uitgevoerd? Indien een beslissing genomen is, van welken datum af kan dan de bedoelde ver plichting geacht worden te gelden? Zoo nog geen beslissing is verkregen, wat is daarvan dan de oorzaak en tegen welk tijdstip kan deze dan worden verwacht? KOOPEN EN VERKOOPEN OP AFBETALING. De' minister van Justitie zal Zaterdag 22 Februari de commissie insta!leeren, aan welke is opgedragen te onderzoeken of en zoo ja op welke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wel moeten worden geregeld. TAXI-CHAUFFEURS EN DE ARBEIDS-INSPECTIE. Naar wjj vernemen is door de arbeids inspectie te Amsterdam in den afgeloopen nacht tegen een vier-tal taxi-onder nemin gen proces-verbaal opgemaakt wegens het laten werken van chauffeurs op hun. om 12 uur middernacht ingetreden, rustdag Op 1 Januari j.I. zijn bij Koninkl Besluit in werking getreden de artikelen van de arbeidswet die betrekking hebben op den rustdag voor transport-arbeiders te land Chauffeurs moeten eiken week een rustdag hebben. WanneeT deze niet op Zondag kan worden gegeven, dan moeten de onderne mers een anderen dag in den daarop vol genden week aanwijzen. Dp chauffeurs zijn daan*oor in het bezit van een rustdagkaart waardoor controle mogelijk is. De zaken zul len binnenkort bij den Amsterdamsdhen kantonrechter voorkomen. BINNENLAND. De papegaaien-ziekte; drie nieuwe ge vallen te Amsterdam. (3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). De rijksbegrootina voor 1930; voorloopige verflagen van de Eeute Kamer. (3e Blad). De zomertijd; de gemeentebes teren dienen er voor te zorgen dat alle apenbare klokken verzet worden. (Binnenland. Ie Blad). Plechtige installatie van den heer Kete laar als burgemeester van Warmond. (3et Blad). BUITENLAND. Rondom de Londensche Vlootconferentie. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Aanslag op het staatshoofd van Estland bij zijn bezoek aan Warschan. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). De strijd tegen de alcohol in Amerika. (Tel. Ie Blad). BEGRAFENIS Dr. A.J.A. THOMAS Gistermiddag is onder zeer groote be langstelling op de nieuwe algemeene be graafplaats te Baarn ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van dr. A. 1. A. Tho- (nas, arts, aldaar. Aanwezig waren o.a. de intendant van de koningin-moeder, jhr. De Jonge van Zwijnbergen, het voltallig college van B. en W., uitgezonderd de burgemeester, die momenteel buitenslands vertoefd, tal van raadsleden en doktoren, benevens vele ver tegenwoordigers van vereenigingen en licha men, in welker bestuur de overledene zit ting had. Een schat van bloemen dekte do baar. De oudste wethouder, de heer W. G van Doornik, sprak namens de gemeente een laatsten groet aan een der beste medebur gers van Baarn. Daarna hebben gesproken de heerendr. J. A. Klyn, prof. Nijhoff (voorz. der Maat schappij tot bev der Geneeskunst), dr. Doger (namens de afd. Gooi en Eemland van dio Maatschappij), prof. Baart dp la Faille (voor de Prov. Ver. tot bestr. der T. B. C.), A. B. van Tienhoven, dr. P. A. de Wilde. A. J. Korthals Altcs, naiuen9 het dep. Baarn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dr. J. G. Meijnen voor de plaatselijke Vereeniging tot bestrijding der t.b.c., waai-van de overledene voorzitter was en dr. Welffer uit Bilthoven namens de ge zondheidscommissie voor Baarn c.a., waar van dr. Thomas eveneens voorzitter was. De zoon van den overledene, de heer Th. A. Thomas, dankte. J. DEGGELEN 80 JAAR. Gisteren heeft de heer J. Deggelen, te Den Haag, eere-voorzitter van den Alg. Ned. Uurwerkmakersbond, secretaris van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Horlogemakers en voorzitter van de Haag- sche afdeeling van deü Ned. Bond van Hor. logemakers onder veel belangstelling uit deze kringen zijn 80sten verjaardag vierd. 's Avonds is hij namens de organisa ties gehuldigd. ONDERSCHEIDING T. J. DA SILVA. Dp heer J. J. da Silva. directeur van het persbureau Vaz Dias te Amsterdam, is be- 1 noemd tot ridder in de Kroonorde van j België. VERDIENDE ONDERSCHEIDING. Znoals men zich herinneren zal. heelt liet motorschip „Dordrecht" van Van Omrne- ren's Scheepvaartbedrijf op 24 Januari j.I. do opvarenden van een Fransch marine vliegtuig. hetwelk door motorschade ge dwongen was op zee in de buurt van Mar seille neer te strijken, gered De Fransche autoriteiten hebben thans besloten, aar die genen, die aan de redding, welke o.itOier moeilijke omstandigheden plaats vond neh- ben deplgennmen een herinnering te schen ken. De kapitein zal een gouden chronometer ontvangen terwijl de marconist en de acht andere Dersonen e'lk een zilveren htwuiie- ringsmedaille met inscriptie zullen ontvan gen Ook de kapitein krijgt een der* luke medaille Vprder sleldpn de autoriteiten een bedrag van f 500 beschikbaar ^elk»- som verdeeld wordt over dp verschillend» rid ders, mH uitzondering van dep kaniiein. De uitreiking door den Fransehen consul zal plaats hebben ten kantore van Van Ommeren'? Scheepvaartbedrijf od Woensdag a.s., des voormiddags 11 uur.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1