VRIJDAG 7 FEBRUARI 1930 No. 21441 STADSNIEUWS- Vereen, van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de inspectie Leiden. Het voornaamste nieuws van heden. PI ilDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar fcf;ntsrhappeu van ons Blad gevestigd zijn Voor aile andere Eïdvertentiên 35 Cts pet regel Kleine Advertentiên uitsluitend hij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een fcnaximum aantal woorden van 30 Jjncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven BO Cis porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post f 2.35 portokosten. 70.18 „0.18 ammer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. LEIDSCHE LUIMVEE-VEREENIGINQ. I tentoonstelling in de Stadegehoorxaal (rommelige onrust, die gedurende en- Hagen in de Stadsgehoorzaal heeft ge- ht bij het opstellen van de Pluimvee- mstelling, waarvan wij reeds eerder iets j blad hebben gemeld is thans in orde feelmaat verkeerd, maar wat de onrust letreft. deze houdt nog wel enkele da- De geheele groote zaal i9 boven jneden gevuld met levende have, waar lik exemplaar op zichzelf een eigen ge- keeft. zoodat de binnentredende be- Iwordt door een cacaphonie van klan- 1 is intusschen voor den kenner en ook |den leek heel wat moois te zien. in de veslibule treft men aan een meling konijnen waaronder fraaie fclaren de aandacht trekken, terwijl bier ook eenige fraaie loopeenden kan fcderen. (groote zaal wordt gelijkvloers geheel (omen door de afdeeling hoenders, keu- trangschikt naar kleur en ras. Het zou ver voeren alle soorten hier op te en het zou bovendien een zeer on- en ondankbare bezigheid zijn, want )uden moeilijk volledig kunnen zijn en tzer zeer weinig zeggen. Boven de ge lde hokken van de gewone hoenders tóen zich de hokken van de krielkip- Jvan de Dwerghoendersvereeniging, die In groote verscheidenheid zijn ingeion- ■Men weet dat hier in Leiden de eind- I van het seizoen wordt gestreden en i dan ook duidelijk, dat deze strijd is. zoodat het mooiste wat in Ne- i op pluimveegebied te winden is hier l tentoongesteld. [het tooneel vindt men een prachtige meling Holle en Hollandsche krop- [I benevens een eigenaardig soort hoen den heer van Mens, dat eerst hen is 1st, maar thans zoo langzamerhand I is geworden, een zeer merkwaardige van de natuur. balcons van de zaal bevinden zich [uiveiJ, de lange afstanden vliegers van stduivenvereen;gingen van Den Haag Bleiden en Omstreken en voorts een groote meling sierduiven van velerlei kleur »ort. waaronder zeer mooie exempla- ipvallen. Ook hier bespare men ons het pen van namen. de groote zaal is ook nog ondergebracht land van de bekende firma Sluis. iBns dienen we nog even binnen te in een der receptiekamers, waarin tersle Leidsche Vereeniging van Kanarie- tobers en vogel beschermers „De Zan- mooie fokresultaten laat zien en 1 ook „hooren". De kanaries zijn ver- Een fraai exemplaar vam de klasse Holle Kroppers, dat een eersten prijs waardig gekeurd werd Eigenaar is de heer T. F. Vlieland Jr., Leiden. deeld in een aantal klassen wat betreft fok- tijd en aantal, terwijl de expositie wordt opgeluisterd door een aantal kleurkanaries alsmede bastaardsoorten. Den geheelen dag zijn gisteren de keur meesters met de keuring bezig geweest Da bekroningen. Het resultaat van hun/'oordeel is dat de eereprijzen ten deel vielen aan de volgende heeren W. Vehmeyer, Haarlem, gouden zilveren medaille beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin voor de fraaiste inzending groot Nederl. ras. E. Ostermann. Baarn, groote bronzen medaille, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin-Moeder, voor fraaiste inzending dwerghoenders, één kleur, één ras (minstens 12 punten). L. ,T. Schoenmakers, Almelo, verg. zilv. med. beschikbaar gesteld door Z. K. H. Prins Hendrik voor fraaiste inzending Leghorns, Orpingtons Sussex, Plym. rocks. Rhode Island of Wvandottes. Henry le Rev, Den Haag, verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld door den bur gemeester van Leiden voor de fraaiste in zending sierduiven, één ras. C. A. M. Spruyt, Gouda, zilveren lustrum- beker. ter waarde van f. 200 aangeboden in. 1928 door eenige leden van de L. P. V. voor dengene die op de eerstvolgende vijf ten toonstellingen der L. P V. in een der af- deelingen gróole hoenderrassen, krielhoen- ders, sierduiven. postduiven, konijnen of watervogels het hoogst aantal punten be haalt. Dezelfde, groote geëm. bronzen beeld (kraaiende haan) naar ontwerp van den beeldhouwer August Falise, voor de fraaiste inzending groote of dwerghoenders van het zelfde ras en kleur. (Tweemaal te winnen door denzelfden inzender). H. Th. Kramer, Amsterdam, zilveren pla quette. aangeboden door den Commissaris der Koningin van Zuid-Holland voor de fraaiste inzending Plymouth Rocks. Foto's Bleuzé. Ptymouth-Rock-haan van den heer K. Kunst te Zaandam, die-met een eersten prijs bekroond werd. Voordracht van dr. P. H. Ritter over „De persoonlijkheid van den onderwijzer". In de gistermiddag in het Trianon-tiheater voortgezette vergadering van bovengenoem de vereeniging werden, nadat de penning meester mededeeling had gedaan van een klein batig saldo over 1928, tot bestuurs leden gekozen de heeren B. J van der Meene en C. H. van Ulden, zulks in de plaats van de heeren C. van der Zwet en N. W. Laman, die aan de beurt van aftreden waren. Vervolgens heeft dr. P. II. Ritter uit Utrecht zijn aangekondigde lezing over ..De persoonlijkheid van den onderwijzer" ge houden. Na uiting te hebben gegeven aan de ge voelens van 9chroom, welke spr had te overwinnen alvorens ertoe te besluiten als leek in een vergadering van deskundigen over dit onderwerp het woord te voeren, gaf hij allereerst een definitie van het begrip „persoonlijkheid". Dit is een norm; niet alleen een beschrijving en omschrijving van den persoon, zooals hij is, maar zooals hij •behoort te zijn-, persoonlijkheid is dus m a w. een ideaal Het karakter van een pereoon hangt samen met verschillende overtuigin gen, hetzij godsdienstige of politieke, hetzij persoonlijke. De persoonlijkheid van een onderwijzer vergt van hem het stellen van een ideaal en dit is te meer belangrijk, omdat juist de onderwijzer jonge menschen moet opkweeken tot personen Alleen zij kunnen goede onderwijzers zijn, die het ambt gekozen hebben uit zedelijke roeping en zich ten volle bewust zijn van de groote verantwoordelijkheid, die het hun oplegt. Spr. stelt dan de vraag: hoe voeden wij op tot persoonlijkheid en wat is het doel daar van? Onder opvoeden verstaat spr. in dit verband het zichzelf-overbodig-maken; het kind zóóver te brengen, dat het zich van een eigen overtuiging bewust is. Daartoe dient de onderwijzer zich in de eerste plaats rekenschap te geven van den diepen eerbied jegens de persoonlijkheid, omdat hij in den mensch een vertegenwoor diger ziet van de mensch-heid. Uit die hooge zedelijke gedachte vloeit logisch een tweede overtuiging voort: een mensch (kind) mag nooit middel, doch moet steeds d o 1 zijn. Hij, die dit voor ooven houdt, zal nooit zijn eigenliefde of ijdelheid streelen, de lachlust opwekken vam de klnssegenooten of trachten de orde te bewaren ten koste van het kind. Daarnevens is spr. van meeniivg, dat bij de opvoeding van de jeugd het voorbeeld als leermiddel den voorkeur verdient boven de methode. Het instinct tot nabootsing, dat in ons allen leeft en dat eigenlijk een aan schouwelijk ideaal is. moot weer aange kweekt worden, m a.w. de idéé moet zich minder syrrnboliseeren in het woord en meer in de daad. Ten slotte geeft spr. een persoonlijke be schouwing over het onderwijs in de natio nale historie. Hij is het eens met hen. die zich stellen op de baste van de internatio nale rechtsgedachte, maar daarnaast rijst toch de vraag of wij deze gedachte kunnen duidelijk maken, wanneer wij aan het kind de nationale gedachte onthouden. Spr. wil deze vraag ontkennend beantwoorden; z. i. zal het onderricht in de vaderiandsche ge schiedenis den kinderen het besef bijbren gen, dat ook ons volk heeft bijgedragen tot de cultuur van Europa. Dat de oorlogsge schiedenis de wreedheid zou aankweeken, ontkent spr. eveneens. De onderwijzer heeft tot taak vóór alles op het verwerpelijke van den oorlog en op het licht van den Volken bond te wijzen, doch daarnaast heeft het zeker zijn nut de verdiensten van onze na tionale helden in het licht van hun tijd en omstandigheden te beschouwen. Dit ethi sche karaikter kan in de geschiedenisbe schouwing heel wel worden geaccentueerd. En zeer zeker verdient het aanbeveling de jeugd te wijzen op den heldenmoed van onze hedendaagsche zeelieden, die in de oorlogsjaren hun leven tientallen malen in de waagschaal stelden om hun landgenoo- ten van voedsel te voorzien. Het eerste gedeelte van zijn lezing samen vattende. ziet spr. in het beerip ..persoon lijkheid" een zich consequent richten naar een bepaalde overtuiging Die persoonlijk heid moeten de onderwijzers geven op grond van het feit. dat het kind in wezen het vruchtbeginsel der menschheid een persoonlijkheid is. welke in hun handen ligt In het tweed^ deel van zijn voordracht ging dr Ritter het ontwikkelingsproces bij het kind zelf na en vatte dit samen in de woorden „van den droom tot de daad". De onderwijzers hobben de schoone, doch moei lijke laak het kuisohe en reine, het morcel- gave in het jonge kind zooveel mogelijk te bewaren en het tegelijkertijd binnen te voe ren in een wereld, waarin het zich veilig voelt tegen de vele en. velerlei gevaren, welke het omringen. Als een van de grootste en meest voorkomende menschel ijk e on deugden noemde spr. het lasteren of klikken, waardoor men zichzelf verheft ten koste van een ander Laster is volgens spr. het eerste wat een kind uit zijn droomensfeer haalt en bij de opvoeding zal iedere onder wijzer, die karakter heeft en dat hééft elke onderwijzer zegt spr. stelling nemen tegen dergelijke symptomen als klikken, die zwemen naar karakterloosheid. Zoo heeft elke leerkracht op te voeden tot inlellec- tueele kennis en karakterkennis in onder ling harmonieus verband. Terloops wijst spr. dan op het groote ge vaar, dat schuilt in methodologie, doordat het zoo spoedig leidt tot dorheid des geestes en betoogt, dat aan eiken vorm van onder wijs een ideëel willen ten grondslag moet liggen. Na nog te hebben uitgewijd over de drie-eenheid kara>kier-overtuiging-wil, zegt hij, dat het kind alleen zal luisteren naar een ijzeren consequentie. Dan zal die over tuiging onbewust wortel schieten in de kin derziel en bezit nemen van de geheele persoonlijkheid en eerst dan treden wij het kind ook als persoonlijkheid tegemoet. Het 19de eeuwsche individualisme moge dan plaats hebben gemaakt voor de ge meenschapsgedachte. aldus besloot spreker, daaruit rijst toch weer de persoonlijkheid omhoog, omdat de gemeenschap leeft door door de gemeenschap. Een warm en aanhoudend applaus dankte den heer Ritter voor zijn in hooge mate belangwekkende rede. hetgeen de heer Baak in zijn slotwoord nog nader onder streepte. BINNENLAND. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting, hoofd stuk Financiën. (Binnenland, 3e Blad.) Een twintigtal vliegers en technisch perso neel zullen naai Indië worden uitgezonden om daar dienst te doen bij het militaire vliegwezen. (Binnenland. 3e Blad.) Een roofoverval te Wondenberg; de twee jeugdige daders gearresteerd. (Gemengd. 2e Blad.) Te Utrecht is de Ienning van een balcon gebroken; drie personen zijn omlaag gestort en ernstig gewond. (Gemengd, 2e Blad.) VER. VOOR CHR. GEZONDH.- EN VACANTIE-KOLONIES. Jaarverslag 1929. De aid. Leiden van de Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies in Nederland, mocht in 1929 een nog iets grooter aantal kinderen naar de koloniehui zen uitzenden dan in 1928, n.l. nu 32 (19 meisjes, 13 jongens), met 858 door de afd. bekostigde verpleegdagen, tegen 28 kinde ren met 710 door de afd. betaalde verpleeg dagen in 1928. Van de Gemeente Leiden werd krachti- gen steun ondervonden in den vorm van subsidie per kind per verpleegdag, waarbij dit jaar voor het eerst het vastgestelde maxi mum bereikt werd De contributies onder gingen helaas een gevoelige daling. Door de opbrengst van een verloting en een col lecte, en door enkele binnengekomen giften, is het toch nog gelukt zoo'n mooi aantal kinderen te kunnen helpen. Waar de resul taten bij hen die aan de beurt kwamen, we der zeer gunstig waren, hoopt het bestuur zeer. ook in 1930 zooveel steun te mogen ondervinden, dat op dezelfde schaal in dit nieuwe jaar geholpen zal kunnen worden. Laten velen, die voor het mooie werk om zwakke kinderen te versterken, en ziekte te voorkomen, gevoelen, zich als lid komen opgeven aan de secretaresse mej E. C. de Lange, Witte Singel 65. Leiden. BUITENLAND. Rondom de Londensche Vloot conferentie. (Buitenland en Tel., le Blad.) Mexico's president zal met een week zijn ambt kunnen aanvaarden. (Buitenl. le Blad) De mijnwet in Engeland in behandeling. (Buitenland, le Blad.) NEDERL. PROTESTANTENBOND. Kri8tian Lavrans Dochter. Gisteravond hield mej. De Ridder op uit- noodiging van de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Protestantenbond een le zing over bovengenoemden Noorschen cyclus Om even acht uur opende de voor zitter der afdeeling, de heer Van Sermondt, deze bijeenkomst, waarna hij eenige sym pathieke woorden wijdde aan de nagedach tenis van wijlen den heer Sytsma, in leven bestuurslid der afdeeling. Hierna verkreeg mej. De Ridder het woord. Spr deelde mede, dat zij niet zou spreken aan de hand van dezen cyclus, daar dit boekwerk daartoe te groot was, doch over het gansche werk Volgens spr. is het zeer natuurlijk, dat iemand, die iets nalaat of iets verkeerds doet hier later voor boet (het woord straffen wenscht zij niet te ge bruiken, daar alleen voor kinderen of kin derachtige menschen dit woord van toepas sing is) Uit de wijze waarop spr. dit boek werk behandelde bleek, dat zij veel gelezen heeft en al het gelezene overdacht en in zich opgenomen heeft, de talrijke aanwezigen volgden met groote belangstelling haar lezing. DE LAKENHAL. 15 Februari a s. zal in de Lakenhal alhiier een tentoonstelling geopend worden van werken van den heer Graadt van Roggen uit Bergen-aan-Zee, hoofdzakelijk bestaande uit zwart-en-wit-toekeningen, etsen droge naald en enkele schilderijen. LEIDSCH SYMPHONIE-ORKEST Op het Concert van het Leidsch Sympho- nie-Orkest, Maandag 24 Fcbr. a.s. zal als soliste medewerken mej. Gfr-ista Schouten (klavier) met werken van Beethoven, Liszt, Chopin en Borkiewisz. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen; Firma P. Gerth, Nieuwe Rijn 64 en 65, engros rijwielen en onderdeelen Eigenaar, mevr J. A. Roos. echtgenoote van P. Gorfch. Leiden (Huwe- lijksche Voorwaarden). W. Hennipman, Doeswerf 4. Leiderdorp. I Timmer- en aannemersbedrijf. Eigenaar: W. Hennipman, Leiderdorp. 1 Eeni-gen lijd geleden vervoegde zich bij een predikant hier ter stede een per soon, zich noemende J A H. Schepers uit Kerkrade. Deze gaf voor geen reisgeld te hebben om naar huis te komen en beloofde de geleende penningen te zullen terugbe talen, zoodra hij weer werk had gevonden. Dominéé stelde den man f. 7.ter hand, maar moest bij onderzoek te Kerkrade er varen. dat S. aldaar als een oplichter be kend slaat. S. schijnt dezelfde truc al meer malen met succes in deze stad te hebben toegepast. Men zij voor het vervolg gewaarschuwd. Op 1 Maart a.s. zal mr. dr .T. C. Overvoerden directeur van het Stedelijk Museum en de Lakenhal en het Gemeente- Archief veertig jaar in gemeenledienst zijn, waarvan twee jaar in Utrecht negen ia ar in Dordrecht en 29 jaar in Leiden. Mr. Overvoerde wenscht dezen dag ge heel onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het vervoer op de N Z H T.M -lijnen Scheveningen-Loiden-Katwijk Noordw. (in clusief stadslijn Leiden) en Leiden Heem slede heeft in de afgeloopen maand respec tievelijk opgebracht f 121 901 en t 10 467 tegen f 117 457 en f 11 423 in dezelfde maand van het vorige jaar.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1