7()ste Jaargang VRIJDAG 31 JANUARI 1930 No. 21435 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. I OVERWEG HAAGWEG. l'ÏÏSZT "EN DAG VAN HEDEN GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden.l LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 130 Cts per regel voor adverteatiën uit LeideD en plaatsen waar is .entschappen van one Blad gevestigd zijn Voor alle andere [adverlentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend Ibij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30 .Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven [10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week'J 018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week0 18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. )HNG 41/2 GELDLEENING DER GEMEENTE LEIDEN VAN 1928. GROOT I. 2.000.090. Hirgemeester en Wethouders van Leiden Bgen ter algemeene kennis, dat bij de fep 27 Januari 1930 gehouden uitloting van ^pligatiën ad f. 1000.— in de 4% pCt. Jeening van 1928 groot f. 2.000.000. ivolgende nummers zijn uitgeloot: 171, 194, 232, 237, 280, 385, 406, 432, [546, 594, 699, 839, 939, 948, 974, 983, R 1206, 1270, 1372, 1406, 1408, 1470, 1526, 1538, 1545, 1552, 1587, 1609, 1623, 1655, 1685, 1700, 1704, 1803, 1807, 1836, 1840, 1903, 1934, 1962, 1971, 1983, 1089, 1996 éze obligatiën worden 1 April 1930, met tot dien datum verloopen rente, afge- en houden op dien dag op rente te £eD. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, jiden, 31 Januari 1930. 2554 feHEN. „KONINGINNEDAG". i de kleine zaal der Stadsgehoorzaal J gisteravond door de Vereeniging fcinginnedag" een buitengewone leden- tdering gehouden met het oog op den len verjaardag van H. M. de Koningin Augustus a.s. at de voorzitter, de heer L. Questroo liet zeer talrijke aanwezigen had wet- 1 geheeten werd aan de vergadering het poopig programma voorgelegd zooals het ur zich dit had voorgesteld Met en- I wijzigingen kon de vergadering zich met bestuursvoorstel vereenigen en werd het uur machtiging verleend het schema [er uit le werken en op de jaarverga ng in Februari voor te stellen. Bevens werd het bestuur machtiging end om in overleg met de commissie van pes de gewenschle- uitbreiding aan het liur te geven. DE KOMENDE LUSTRUMFEESTEN. De plannen nemen vasteren vorm aan. iterenavond heeft de heer Johan de ter Jr in een ledenvergadering van het isch Studentencorps eenige beschouwin- ^egeven over het in Juni op de Kaag te ond op te voeren openluchtspel „De ;ende Hollander", waarvan Mr. Nijhoff ^^uteur is Naar men weet is de heer de ■ster met de regie van een en ander be- De muziek zal gecomponeerd worden Rden heer Matthijs Vermeulen te Parijs, plannen voor de Lustrumviering ne- in den laatsten tijd vasteren vorm aan. het spel zelf zullen wij binnenkort na- bijzonderheden melden Er zij hier na- lelijk de aandacht op gevestigd, dat de jng^zich geenszins uitsluitend bepaalt ag en omgeving |k voor de Leidsche burgerij zal er veel nieten zijn- in de stad wordt een op- f gehouden, een Lunapark verrijst op Schuttersveld, voorts komen er ruiter- len en roei wedstrijden, terwijl ten slotte [et Schuttersveld een vuurwerk met mu- der burgerij wordt aangeboden. in en ander zal wellicht voor de inwo- aanleiding zijn een contra-prestatie té "ken in den vorm van het aanbrengen ersieringen of anderszins. Wij wekken laartoe dringend opl •r den componist Matthijs Vermeulen jolgende: veulen is vooral bekend door zijn cri- °ver muziek en muziekgeschiedenis, je in twee bundels „De twee muzieken" f..en -.Klankbord" (19291 gedeeltelijk 'ijeengebracht. 2*in composities verdienen in het bij- _r de aandacht „La Veille" herhaalde- pzongen door Berthe Seroen en zijn G'sonate. die binnenkort te Amster- wordt opgevoerd Overigens noemen an zijn scheppend werk de drie tot n°g niet gespeelde symphonieën. 7ernerTien- za' de overweg Eo v aagweg belangrijk verbeterd wor- Komen er nieuwe grootere overweg, ziin 'e ongeveer 1 meter langer zui den 811 Za' ^et we®dek vei"heterd Voordracht van prof. dr. Alex. Scharff. In het Rijksmuseum van Oudheden heeft gisteravond prof dr. Ale'xander Scharff uit Berlijn, zijn tweede voordracht gehouden, ditmaal over het onderwerp. De particu liere graven van den Pyramidentijd". Spr. betoogde allereerst, dat -omstreeks 3000 jaren voor Christus de Egyptische Pharao's de geweldige pyramiden als graf gewelven oprichtten, die tegenwoordig nog de grootste aantrekkingskracht op de rei zigers naar Egypte uitoefenen. Rond de py ramiden bouwden de bloedverwanten van den koning, hooge hofbeambten en andere aanzienlijke personen hun graven, die on der den arabischen naam Mastabas alge meen bekend zijn. Langen tijd was men de meening toegedaan, dat het MAstabasgraf der 4de en 6de dynastie een algemeen heerschend graftype voorstelde. Uit tal rijke nieuwe opgravingen en bouwkundige onderzoekingen echter bleek, dat het Hds- tabasgraf er anders uitziet, zoowel op de verschillende kerkhoven dus plaatselijk als tijdens de genoemde dynastieën gedurende bepaalden tijdsduur. De gra ven rond de pyramide van Medum bijv. vormen een afzonderlijke groep en toonen een totaal ander beeld dan de eveneens uit de vierde dynastie stammende Masta bas van Gizeh Het is vooral leerzaam, op de kerkhoven van Gizeh de verschillende Mastabas te bestudeeren, waaruit blijkt, dat veel, wat men vroeger onwaarschijnlijk tot de vierde dynastie gerekend had, tot een lateren tijd behoort. De verschillen der bouwwerken van Gizeh berusten niet slechts op de veranderde denkwijze van bouwen in de respectievelijke dynastieën, maar ook op de onderscheidene religieusa meeningen, b.v. wat betreft de wisselende beteekenis van de graftombe of het krach tige toenemen van het mummificeeren. Weer een geheel ander aspect biedt Sak- kara, waar in de vijfde en zesde dynastie een geheel aparte Mastabastyl met veel kamers en gangen binnen het inwendige van de Mastaba valt op te merken. Een enkele maal komt in den pyramidentijd ook het loodrecht omlaag voerende gang- vörmige graf voor. VooTts zien wij reeds gedurende de vierde dynastie bii Gizeh het rotsgraf, dat dan gedurende den pyrami dentijd vooral in Boven-Egypte aangetrof fen wordt en dat in het bijzonder geheel in het Zuiden van het land bij Assuan im poneerend tot uitdrukking is gekomen. De totaal-indruk, die men tegenwoordig van de particuliere graven uit den pyramidentijd verkrijgt, is een van het bloeiende kunst zinnige en religieuse leven, dat ons in ziin groote veelvuldigheid tegemoet treedt» Niets zou onjuister zijn, dan te spreken van een vroegtijdig stilstaan van de Egyp tische cultuur. Overal heerscht verschei denheid en leven. Spr. besloot met te zeg gen dat dit in nog verhoorde mate geldt voor- de beeldende kunst uit den pyrami dentijd. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Mysiiek en Wetenschap. Gisteren vervolgde, pater dr. II van Lies hout, professor in de wijsbegeerte bij de Ivrui9heeren te Zoeterwoude,, in het Klein- Auditorium der Universiteit alhier, zijn voordrachten over de katholieke levensbe schouwing. Handelde de eerste serie, gehou den in het najaar, over de psychologie van hel geloof, zoo zal in deze tweede serie be schouwd worden de verhouding tussc'hen mystiek en wetenschap. Spreker begon met er op te wijzen, dat 't zeer moeilijk is juist aan te geven wat men onder mystiek verstaat. Men spreekt van mystieke poëzie.' men spreekt van mystiek bij beeldhouwkunst en schilderkunst, men zegt van 't interieur van een gebouw, dat er iels mystieks in ligt, men vindt mystiek in sommige exotische godsdiensten, men zegt van sommige wijsgeerige systemen, dat ze mystiek aandoen, ten slotte spreken we van een christelijke mystiek. Mystiek is dus wat in al deze gevallen terugkeert, ze brengt met zich een karakter van geheimzinnig heid. volgend het verlaten van T stoffelijke en 't henaderen van 't geestelijke, volgend met name het benaderen van God. Er kan dus sprake wezen van mystiek vooral in 't chrislendom. De christen immers ie door het Doopsel, door genade en liefde op een zeer geheimzinnige wijze afgestorven aan de wereld en verbonden met den Godmensch Christus. Iedere christen, die in genade leeft, is in den grond een mysticus Waar in vele andere gevallen de mystiek tot een wazig begrip wordl krijgl ze hier ^en vas ten en degelijken grondslag Overigens is de mystiek zeer nauw verbonden met de ascese, in zoover we hieronder verstaan een complex van meer of minder strenge is het 75 jaar geleden dat de Duitsche on derzoekingsreiziger Otto Ehlers te Hamburg werd geboren. Otto Ehlers studeerde in de rechten, be heerde daarna verscheidene jaren een rid dergoed in Oost-Pruisen en ving in 1886 me{ zijn vele reizen aan. Hij trok toen naar Egypte, ging vandaar over Zanzibar naar Oost-Afrika en bracht een gezantschap van sultan Mandara van Moschi naar Berlijn Verder bezocht hij Voor-Indië, begeleidde een Engelsche expeditie naar Manipoer en bereisde Achter-Indië, Korea. Japan, Noord- Amrika. Samoa en Nieuw Guinea. Op zijn tocht naar Nieuw-Guinea werd hij, bij een poging om het eiland van de Huongolf uit door te trekken, den 3den Oct. 1895 met zijn Europeeschen begeleider door twee Salomoneilanders vermoord. Van de 443 man sterke expeditie bereikten slechts 22 het doel praktijken en middelen, waardoor we ons afkoeren van 't zinnelijke en komen tot 't geestelijke. Mystiek en ascese samen worden niet zelden aangeduid door den gemeen- schappelijken term „spiritualiteit". Na deze omschrijving der begrippen: mystiek, ascese en spiritualiteit toonde spre ker, hoe in den loop der geschiedenis deze waarden dikwijls samentreffen met weten schap, hoe spiritualiteit, ascese en mystiek eenerzijds en een leven van studie ander zijds in de meest verschillende tijdsomstan digheden elkander zochten. Aangetoond werd hoe èn de spiritualiteit èn het weten schappelijk inzicht, in meerdere of mindere mate, elkander ontmoeten in 't oude China bij Lao-tze en Confucius, aan de oevers van den heiligen Ganges bij de Wijzen van- het geheimzinnige Indië, en bij tal van groote vertegenwoordigers van 't klassieke Grieken land. Pythagoras trpk zich terug met zijn volgelingen in Graecia Magna, om daar een soort heidensch klooster te stichten, waar ascetisch geleefd werd en waar men zich verdiepte in de beschouwing der wijsheid. Met name draagt ook de wijsbegeerte van Plato en Plotinus een mystiek cachet, Hierna kwam spreker tot het christendom en met name tol de katholieke kerk. Uit de christelijke leer in 't algemeen en uit de leer der katholieke kerk in het bijzonder werden talrijke momenten aangevoerd om den rijkdom van mystiek, die we hier aan treffen. in het volle licht te stellen De sacramenten, gelijk die in de katholieke kerk worden opgevat, en vooral het H. Sacrament des Altaars, zijn een bron van rijk op bloeiend mystiek leven Allerheerlijkst spreekt deze mystiek uit de werken van een Theresia van Avila, Joannes van het Kyuis, Ruusbroec en zooveel anderen. Geen taal ter wereld, waarin de mystiek van het H. Sacrament des Altaars niet bezongen is. Bij dat aU.es echter voerden deze mystieke waarden niet slechts tot uitingen van hooge kunst, doch eveneens tot. verstandelijke verdieping: men wilde niet slechts de bele ving, men wilde zich ook oriënteeren ver standelijk. Pater dr. Van Lieshout besloot zijn uit eenzetting met een beschouwing over het kloosterleven, waarin spiritualiteit en in tellectualiteit. ascese, mystiek en weten schap elkander ontmoeten op zeer bijzon deze wijze. Het klooster is uiteraard een ascetarium, 'n milieu van ascetisch leven, maar tevens ook 'n huis van studie. Klooster en studiehuis zijn in vele gevallen syno niem De volgende conferentie, te houden op Donderdag 13 Februari, zal handelen over mystiek en wetenschap in hun. onderlinge konflielen. Morgen. 1 Februari hoopt de heer E. Munting. leider van het filiaal alhier der N.V C. C. Bender's Piano- en Orgelhandel zijn 25-jarig jubileum bij deze firma te vieren. De heer Munting is reeds de 3? jubilaris bij deze firma in de afdeeling Leiden en de 11e jubilaris onder het ge zamenlijk personeel Aan blijken van be langstelling zal het hem zeker niet ont breken De heer J. B. Schanstra, werkzaam ten kantore der Hypotheken en het Kadas ter alhier is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot Adjunct-commies te Hoorn De heer P J J van Weerlee. leeraar aan de vakteekenschool alhier is benoemd als lid der examencommissie voor de door 1 T M O in April a.s. te houden examens. Hedenavond opent de heer P MarcK Jr Hoogewoerd 175 bij de reeds jaren be- staandf Heeren^alon. een dames-kapsalon De heei \1arck die in verschillende groote zaken op dit gebied is werkzaam geweest i wordl terzijde gestaan door een bekwame j coiffcuse Dp damessalon ziet er smaakvol uit. en is voorzien van hef allernieuwste op het gebied van haarverzorging AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Bestuurder in „vroolijke stemming". Gisternacht omstreeks halfdrie, is op den Haagweg, nabij de Verffabriek te Delft een voetganger aangeTeden, door den heer v Z. uit Rotterdam, die met een nieuwe Graham Paige auto van de R. A. I. uit Am sterdam kwam. De man werd ongeveer vijftien meter door de auto meegesleept en ernstig door de scherven van een portier raam aan het gelaat verwond, terwijl zijn beide beenen vermorzeld werden. De man, vermoedelijk de 69-jarige zwer ver P. J. S., geboortig uit Dordrecht, werd op slag gedood. Het lijk is door de Rijs- wijksche politie naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Rijswijk ver voerd. De auto werd zwaar beschadigd. De in zittenden, de heer Z. en zijn boekhouder, bekwamen geen letsel. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Naar de ,,Delftsche Crt." verneemt zou den de hoeren in een vroolijke stemming verkeerd hebben. 'T GEVAARLIJKE SPELLETJE. Een jongen achter de tram gevallen. Op de Vaillantlaan, bij het Viaduct, te Den Haag is gisteren een 12-jarige jongen, die achter op de tram wilde mederijden, daarvan afgevallen. Met een hoofdwond en inwendige kneuzingen is hij door den Gen. Dienst naar het ziekenhuis gebracht. BRANDEN. Te Haarlem is gistermiddag omstreeks halftwee een uitslaande brand uitgebroken in de Nederlandsche Raffinaderij van Pe- troleumproducten aan den Spaarndammer weg. De brandweer rukte met twee motor- spuiten uit en wist het vuur met zes stra len uit het Spaarne binnen een half uur meester te worden.Een brandweerman werd door vallende 6teenen aan het hoofd ge wond. Door een lid der EeTste Hulp bij Ongelukken werd hij verbonden. De schade is niet belangrijk. De oorzaak van den brand is onbekend. O O Gistermiddag is in de Ene te Bussum een blok van twee houten noodwoningen, Laar- derweg 14? en 144, afgebrand. De bewo ners, wed Bron en .T. v. Berkt, waren niet verzekerd Van de eerste is alles verbrand; een gedeelte van den huisboedel van den tweede kon nog in veiligheid worden ge bracht. Doot het tiidie optreden der brand, weer kon worden voorkomen, dat de brand verdere uitbreiding verkreeg. Het naast gelegen blok had reeds vlam gevat, ter- wül gevaar bestond voor het creheele uit gebreide complex gemeentelijke noodwo ningen. EEN AGENT BESTOLEN. Gistermiddag is te Amsterdam een 7-ja- rig jongetje dat aan den ÏJ-kant speelde, in het water gevallen Een agent die^ het ongeluk zag geschieden, slaagde er in met een onbekend gebleven burger den jongen te redden Tn dien tijd heeft, iemand van de gelegenheid genrnfiteerd om de leeren hand schoenen van den agent, welke hii op den walkant had gelegd, te ontvreemden. WEER VLOT GEKOMEN. Het gisteren hij Zandvoort gestrande schip blijkt de Engelsche ..Ronan" te zijn. Het is in den namiddag vlot gekomen. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Over de HollandschDuitsche grens bij Kerkrade wordt nog immer een leveudige smokkelhandel gedreven. Nabij Haanrade werd weer een Duitscher gearresteerd, die een groote hoeveelheid koffie en tabak over dc grens had gebracht. Bij het douanekantoor Strasz werd een personen-auto aangehouden, die speciaal was ingericht voot het smokkelen. V<?r schillende geheime ruimten onder de zit tine en in den vlcer waren aangebracht die gevuld waren met allerlei frauduleus uit ons land ingevoerde waren. De chauf feur en de hegeleider waren beroepsmok keiaars. Alle contrabande werd in beslag genomen. BINNENLAND. De Eere-promotie van H. K. H. Prinses Juliana aan de Leidsche Hoogeschool. (2e Blad). Serenade van de V. V. S. L. aan H. K. H. Prinses Juliana te Katwijk aan Zee (3e Blad) Verschenen ia het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting voor 1930 (3e Blad). Een circulaire van den minister van Bin* nenlandsche Zaken over de financieele ver* houding tusschen Rijk en gemeenten. (Bin' nenland, 4e Blad). Tegen Salomon Liebermann ia drie jaar geëischt met aftrek van 8 maanden pre ventief. (Rechtzaken, 4e Blad). a BUITENLAND. Rondom de Londenache Vlootconierentie. (Buitenl. en Tel., le Blad). Een nienwe regeering in Spanje gevormd. (Buitenl. en Tel., ie Blad). In Prnisen is minister Becker afgetreden. (Buitenl., le Blad). VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks zeven uur is in de Nieuwe Gracht te Ha-arlem nabij het Nassauplein te water geraakt de 28-jarige J. G. Met een reddingshaak werd hij uit het water gehaald, doch de levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. Uit den in houd van zijn tasch kon men opmaken wie hij was en dat hij waarschijnlijk kok moet zijn op een zeilboot. Zijn woonplaats kon echter nog niet worden vastgesteld. KINDERVERLAMMING. In het gezin van den landbouwer Hennen te Susteren, is een geval van kinderver lamming geconstateerd. KIND VERBRAND. Bij het stoeien viel bij den landbonwo* M. v. d. Brand te Volkel in Noord-Brabant de kachel om Een 4-jarig meisje kreeg kokend water over het lichaam, waardoor gelaat en lichaam ernstig verbrand wer den. In zeer ernstigen toestand is de kleine naar het Liefdehuis overgebracht. EEN INTERNATIONALE AUTODIEVEN-BENDE. Men meldt uit Roosendaal aan de ,,Msb." In verband met de berichten omtrent een complot van Belgische en Nederlandsche lieden, die in het eeüe land gestolen of ver duisterde auto's van de hand zochten te doen. wordt nader uit Antwerpen gemeld, dat het hier betreft een wijdvertakte orga nisatie. die o.a ook in Nederland opereer de. Thans wordt dan ook een onderzoek ingesteld in Nederland in samenwerking met de Belgische Justitie. Een der hoofd leiders schijnt mede te zijn de Nederlan der W. O. v. d. M vroeger fouraechande- laar te Roosendaal, die zich al reedc te verantwoorden had we eens bedrirndbke bankbreuk, te Roosendaal gepleeed. Deze v d. M. is te Antwerpen in het Huis van Bewaring ingesloten. GRIJSAARD op ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg in den straatweg Assen-Loon is de 92-jarige heer Hanning aangereden, zegt de „Te'l Toen de heer Hanning zich op den overweg be vond, bemerkte hij te Iaat dp nadering van den trein om nog te kunnen passeeren Hij werd door den zijkant van de locomotie! ge grepen en tegen den grond geslingerd De trein stopte onmiddellijk en nam het slacht offer mpp naar hel station Assen waar alras een dokter arriveerdp. De rechterarm van den ouden man bleek op twep plaat sen gebroken en bovendien had hij enkele onbeduidende wonden bekomen. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen en maakte het gisteravond, zijn hoogen leeftijd in aanmer king genomen, tamelijk goed.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1