70*te Jaargang DONDERDAG 30 JANUARI 1930 No. 21434 STADSNIEUWS. de eere-promotië VAN prinses juliana. zuid-holl. ver. „het groene kruis". afd. leiden. academische examens. "zaNG zij onze leus". de nieuwe ziekenauto. handelsregister kamer van koophandel. BINNENLAND. uitvoering der ziektewet Een eenheidsdienst voor controle. uit de kleedingindustrie. de philips-licentie3. belasting betalen op postkantoren. wegenbelasting. Hef voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. medezeggenschap. verspreide berichten. proefvlucht java—singapore. overstrooming. i LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel toot adrertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adverlenliên 35 Cis per regel Kleine Advertenliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per weekƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. 't nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HK.H. Prinses Juliana vertrekt morgen- uddag tegen 3 uur van perceel Stille Rijn 8 ar haar beide jaargenooten. de dames Clay en M. A. de Monchy wonen, per tuig. vergezeld van de beide paranimfen, dames M. Michelin en H C. de Brauw, ngsden volgenden weg: Stille Rijn. Kippe- ug, Aalmarkt, Vischmarkt, Korenbrugsteeg, (reestraat, Steenschuur, Rapenburg, Doe- inbrug naar de Academie aan het Rapen- De Commissaris van Politie brengt ter pddïs, dat morgenmiddag tusschen 3 en 5 r namiddag de beide rijden van het Ra- enburg voor het rijverkeer zijn afgeslo- behalve tusschen Doezastraat en Kai- ^Iraat. IET lustrum der v. v. s. l. fot besluit van de zeer geslaagde lustrum- der V. V. S. L. zijn de leden gister- >®d ie ruim halftwaalf in fakkeloptocht onder begeleiding van het Leidsch Po- 8uziekgezel9chap' langs de gisteren door vermelde route naar de Gehoorzaal ge iten waar het lustrum officieel werd ge len. 'oorop ging de muziek, daarop volgde groot aantal open rijtuigen met bestu- van zusier- en subvereenigingen gees- aerd door fakkeldragende meisjes en slotte volgden eenige honderden vrouwe- sludenfen, allen een flikkerende flam- w in de hand dragende. Oreral waar de lichlstoet langs trok, ont- etfe hij ondanks het late uur veel he istelling. De Prinses, die in de achterste meeliep, werd slechts door weinigen wnerkt. Op verschillende plaatsen werd particulieren Bengaalsch vuur afge- kn, hetgeen het fantastisch effect nog hoogde. e?en halfeen waren alle meisjesstuden- onder de tonen van het „Io Vivat" en clublied in de Gehoorzaal verdwenen. !e heer Bolderdijk liet nog een pittige rsch blazen en daarmede behoorde al- voor de buitenwereld de fide lustrum- Kins der V V. S. L. tot bet verleden, intiemen kring werden de feesteliji:- ;n nog eenige uren voortgezet. liet gebouw Pieterskerkgracht 9 is leravond een ledenvergadering gehouden 1 de afdeeling Leiden van de Zuid-Hol- cdsche Vereeniging „Het Groene Kruis", te ongeveer kwart over negen de voor- - dr. J. A Schreuder. de vergadering de, was behalve het bestuur, geen enkel aanwezig. Ie secretaris, de heer H Filippo W.Fzn. daarna de notulen van de vorige verga ng. die onder dank werden goedgekeurd. eenige agendapunt was de vaststel en een nieuw huishoudelijk reglement, gelegenheid, dat deze toch opnieuw en worden gedrukt had men aange- pen om eenige ondergeschikte verande- Jon aan te brengen. nnder bespreking werd het nieuwe huis- ^elijk reglement goedgekeurd. aaï niemand van de rondvraag sf-hte gebruik te maken werd de verga ns, daarna gesloten. Hot t zijn T00r Doctoraal-examen iü^,e7 i^' Heeren G. M. Bierman ^m) m. r. Krans (Goes). W ^'UUr ^er Christelijke Zangvereeni- iur dl'k ziï onze Leu^", alhier, direc- I j p„eer.A Teljeur. bericht ons dat ds. LEIDSCHE H. B. S.-VEREEN. „EMTéGEëS". Gisteren bezichtigde een aantal leden van bovengenoemde vereeniging de Vereenigde Touwfabrieken -aan den Zijlweg. Ü9 heer Schepers ontving hen in het kan toor en gaf een korte uiteenzetting van het bedrijf, verduidelijkt door eenige monsters staaldraad en hennep. De fabriek kan verdeeld worden in afdee- lingen voor de fabricage van staaldraad, touw en de verschillende deejen der trawl- nelten (rug. buik. vleugels, kuil) De net ten worden dan in Maassluis uit deze dee- len vervaardigd. Alleen de touwfabricage bedraagt onseveer 130.000 K.G. per week. De aangekochte staaldraden worden ge toetst op kracht, uitrekking, buiging en torsie, waarbij een staaldraad van slechts eenige millimeters doorsnede, een kracht van bijna 150 K.G. weerstond en een torsie- hoek van 60 X 360 gr. doorliep. Ze9 staaldraden worden door machines om een jutekern gedraaid; bij de dikkere soorten gaan hier weer achtereenvolgens 12, 18 en 24 staaldraden omheen, terwijl deze samengeslelde draden weer dikwijls met 6 stuks tegelijk om een groot ere jute kern gedraaid worden. Een op deze wijze gevormde staaldraad van pirn. I1/* cm. mid dellijn brak eerst bij een kracht van 23 500 K.G. De hennep wordt eerst gehekeld en ver volgens gesponnen, waarna de draden ver der op ongeveer dezelfde wijze als staal draad behandeld worden. De nettenhreierij geschiedt, in tegenstel ling friet de touw- en staaldraadfahricage nog gehepl mei de hand. Na een bezoek van circa twee uur. ver lieten de deelnemers aan de excursie de fabriek. Heden hebben wij de nieuwe ziekenauto, tot aanschaffing waarvan de gemeenteraad eenigen tijd geleden heeft besloten, bezich tigd. De carrosserie is door de firma Verheul op een Ford-chassis aangebracht. Het uiter lijk van dezen wagen is bijzonder fraai, ter wijl het interieur in room-kleur gelakt is. De brancard is gefabriceerd volgens het patent van dr De Bruyn te Rotterdam en boven dien nog voorzien van een tegenwicht, waar door de stand van de brancard in welken bocht ook. steeds horizontaal is Mede door het aanbrengen van pxlra-sohokbrekers aan het chassis is het schokken van den wagen tot een minimum beperkt Dit brancard systeem wordt algemeen beschouwd als het beste in binnen- en buitenland. Behalve de brancard bevat het inwendige van de auto twee zitplaatsen, terwijl aan den zijwand een fonteintje met waterafvoer en aan het plafond een electrische verlichting zijn aan gebracht. Bovendien verkrijgt men door twee portieren, een groote voor de brancard en een kleinere voor de begeleiders, tot het rijtuig toegang. Zonder twijfel is deze wagen een aan winst voor den gemeentelijken geneeskun digen dienst. elae Punseüe ^pgverei lot eere-voorzitter van ge- üe heeft^ereeniging is bpnoem<* Ds. Pun- €Ze benoeming aanvaard. Wijzigingen; De Leidsche Sloomververij en Chemische wasscherij onder de firma P. Stoeken, Vol dersgracht 23, Leiden. Overleden vennoot: P. Stoeken. Leiden, dd. 24 Januari 1930. J. Wijsman, Oudshoornscheweg 164, Al phen a. d. Rijn, Schilder en behanger. Uittredende eigenaar: J. Wijsman, Alphen a d. Rijn. Wijziging handelsnaam thans: H. Wijs man. C. Klaassen, Watertje D 34, Zoeterwoude. Tabak, sigaren, koffie, thee, landbouw- artikelen. Uittredende eigenaar: C. Klaassen, Zoeter woude, dd. 15 Januari 1930. Wijziging handelsnaam thans: Th. Opdam. Voor de zooveelsle maal geniet de Sleutelstad de eer van een bezoek van een paar wereldreizigers, nl. het echtpaar Wai ters, dat verder België. Frankrijk en Duitschland bezoekt Door den verkoop van brochures, waarin het echtpaar een zuivere ferug-naar-de- natuurleer propageert, trachten zij in hun dagelijksch onderhoud te voorzien Gisteren stonden 764 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 1054 op 29 Januari 1929. Gisteren i9 in het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid te Den Haag een bijeenkomst gehouden waartoe waren uit- genoodigd de verschillende bedrijfsvereni gingen voor de Ziekteverzekering, alsmede de federatie van bedrijfsvereenigingen, de Verzekpringsraad. de Ver. van Raden van Arbeid, en het college van toezicht, bedoeld in art. 119 der Ziektewet. Deze vergadering was belegd door den mi nister en werd door hem gepresideerd. Hij opende de vergadering met een beschouwing, waarin de noodzakelijkheid werd aange toond. Daarvoor dient te worden gescharen een eenheidsdienst waarvan de verschil lende uitvoerders der Ziekteverzekering naar gelang van hun behoeften zouden kunnen gebruik maken. Men kan zich zulk een penheiüsdienst in tweeërlei vorm denken. Hij zou kunnen wor den opgezet door de overheidsorganen met dien verstande, dat de bedrijfsvereenigingen zekerheid krijgen, dal zij daarvan tegen der» kosfenden prijs gebruik zouden kunnen maken. Dezen vorm acht de Minister niet de mees! eewenschte Veel beter is het. dat de eenheidshenst wordt geschapen door de sa menwerking van de verscbi'lende uitvoer ders en komt te staan onder pen bestuur, waarin de beide soorten van uitvoerders or> voet van gelijkheid vertegenwoordigd zijn. eventueel onder een objectieven, onafhanke- lijken voorzitter. Aan de besprekingen die hierop volgden, namen deel. de beeren L. Heyermans, dr. Posthuma, Van den Boon. als voorzitter van de Federatie van Bedrijfsvereeniginr'en, mr Wittert van Hoogland, als voorzitter van de vereeniging van Raden van Arbeid, mr Werker, als voorzitter van de ministe riele advies-commissie. Uit deze hesrvrekingen kwam- algemeen naar voren de wensch om tof samenwerking te geraken Fchter werd van de zijdo der fe deratie van bedrijfsvereenigingen het stand punt ingenomen, dat bet meer wenschelijk was om eprst de praktijk aan het woord Ie laten om te zien in welke banen de con trole zich zou bewegen. Tn zijn sluitingsrede zeide de minister, dat de overheidsorganen zuUen moeten zorgen op 1 Maart voor de controle gereed te staan wat bun eigen verzekerden betreft Tn mid dels wensr>bfp de Minister, dat ervoor werd gewaakt dat alle maatregelen zoowel door de Raden van Arbeid als dcqr de bedrijfs vereenigingen te nemen, zouden worden ge nomen. a^dus dat zoo min mogelijk beletse len aan de definitieve samenwerking in den weg zou worden geleed. Namens de werknemersbonden in de Kleedingindu9trie wordt het volgende ge schreven: Zoowel door de werkgeversbonden als door de werknemersbonden zijn de Collectieve Arbeidsovereenkomsten, die 15 Febr. a.s. eindigen, opgezegd. 12 Dec. 1929 hebben de werknemersbonden eenige voorstellen bij de werkgeversbonden ingediend o a. betreffende ecne uurloon verhooging, eene herziening van de productie-premie, die de huisarbei ders in den zomer ontvangen om eenige da gen vacantie te kunnen nemen, pen voor de kleermakers premievrije ziekte-verzekering, het verplaatsen van eenige gemeenten naar een hoogere Ioonklasse, het treffen van eene loonregeling voor de z.g engros-confeclie. Op 17 Jan. j 1. werd te Amsterdam eene conferentie tusschen de nartijen gehouden, waarin namens de werknemersbonden de voorstellen uitvoerig werden toegelicht. De werkgevers verklaarden over het complex voorstellen der werknemers niet te kunnen onderhandelen, over bepaalde onderdeelen der voorstellen was te spreken Alvorens eene tweede conferentie (e houden, ver langden de hoofdbesturen der werkgevers bonden dat de werknemers hunne voorstel len zouden terugnemen Tn de briefwisseling, die tusschen de partijen na de conferentie gevoerd is verklaarden de hoofdbesturen der werknemersbonden daarop niet te kunnen ingaan. Zij verzochten den werknemers mede te deelen. tot welke tegemoetkomingen of tegenvoorstellen de werkgevers bereid wa ren. dan konden de hoofdbesturen daarover een advies uitbrengen aan hunne afdeelin- gen Ten slotte hebben de hoofdbesturen der werkgeversbonden den vertegenwoordigers der werknemers een tweede conferentie toe gestaan op beden ter bespreking van de nieuwe Coll. Arbeidsovereenkomst. De licentie-regeling treedt 1 Februari in werking. De N.V. Philips Radio deelt het volgende mede: Gelijk bekend zal zijn, hebben wij in Augustus 1929 aangekondigd dat wij, de beschikking hebbende over o.m. een zestal Nederlandsche octrooien op radio-ontvang- schakelingen, voortaan van de toestelbou wers- en -importeurs zullen verlangen, dat zij zich van een licentie voorzien. Sedert dien hebben wij in overleg met het bestuur van den Nederl. Bond van Radio- handelaren de voorwaarden vastgesteld, waaronder de verleening dezer licenties aan de Nederlandsche toestel'bouwers zal plaats hebben. Tijdens deze onderhandelingen zijn ons bezwaren kenbaar gemaakt, die wij alle zorgvuldig hebben onderzocht en waaraan wij, voorzoover zij gegrond bleken, ten volle tegemoet zijn gekomen. De contracten, die wij aan licentie-aanvragers ter onder- teekezung hebben toegezonden, beantwoor den aan de eischen van redelijkheid. De licentie-regeling treedt thans op 1 Februari a.s. in werking, van welken datum af onze licentienemer9 hun toestellen van een plaatje zullen voorzien, waarop de woorden „Philips Licentie Nederland" en een volgnummer zijn gedrukt en waarin een typenummer is geperforeerd. Van dien datum af zal dus de handel in toestellen, die door niet-licentiehouders zijn gebouwd of geïmporteerd, ongeoorloofd zijn en als onrechtmatige daad, immers inbreuk op onze octrooirechten, worden vervolgd. Ter voorkoming van misverstand willen wij niet nalaten er op te wijzen, dat de zelfbouw van toestellen ten eigen behoeve door amateurs door deze lecentieregeling niet wordt getroffen. Dr. F. L. Rutgers, wnd. voorzitter van den Ned. Bond van Radiohandelaren, verzoekt in aansluiting aan het bovenstaande het vol gende te willen vermelden: In de vorige week gehouden vergadering van den bond werd een motie van wantrou wen in het bestuur en tevens een verzoek aan het bestuur om af te treden aangeno men. Zulks naar aanleiding van het feit, dat dit bestuur zonder de belanghebbende leden daarin ook maar eenigszins te kennen, met de N.V. Philips een onereuze overeenkomst had ontworpen welke het bestaan van dui zenden werkgevers en werknemers zou in gevaar brengen. De ontworpen overeen komst hield de ondergang van een groot aantal bedrijven in en de vereeniging heeft door aanneming van de motie hiertegen po sitief stelling genomen De indruk, dien Phi lips' communiqué tracht te wekken, dat de overeenkomst in overleg met den bond zou zijn vastgesteld en dat deze beantwoordt aan alle eischen van redelijkheid moet dan ook als bewust misleidend worden gesignaleerd. Hoewel proef-processen gaande zijn, pro beert de N.V. Philips thans, zonder den uit slag daarvan af te wachten onderteekening van die overeenkomst individueel te forcee- ren, onder bedreiging van gerechtelijke ver volging na 1 Februari a.s. De zelfstandige industrie en handel zal hiervoor niet wij ken en blijft weigeren te teekenen. Tegen afpersing en rechtsverkrachting zal stelling worden genomen en maatregelen tot een gemeenschappelijk dragen der kosten zijn reeds genomen. Door het Centraal Bureau tot behartiging der belangen van de postagenten in Neder land is aan den Directeur-Generaal verzocht het belasting betalen op de postagentschap pen open tp stellen fot 6 uur 's avonds. Door den directeur generaal is geant woord, dat dit verzoek is ingewilligd. j Verlaging voor personenauto's en motor rijwielen gevraagd. De besturen van den A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland en van de Kon. Ned. Automobiel Club hebben een adres gericht aan de Ministers van Waterstaat en van Financiën, met verzoek om vermindering van de wegenbelasting voor personenauto's en motorrijwielen. Op grond van verschillende overwegin gen vragen adr. te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk art. 3 van de Wegen belastingwet, met terugwerkende kracht tot 1 Januari j.l. in zooverre worde gewijzigd, dat dit zal luiden: 1. De belasting bedraagt voor een vol jaar: avoor een rijwiel, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht, onverminderd de rijwielbelasting f 2 (thans f. 3); b. voor een motorrijtuig op twee wielen, niet vallende onder de omschrijving van letter aindien het eigen gewicht niet meer bedraagt dan 60 kilogram f 8 (thans f.10); indien het eigen gewicht bedraagt meer dan 60 kilo gram doch niet meer dan 120 kilogram f. 16 (thans f 20)indien het eigen gewicht meer dan 120 kilogram bedraagt f 24 (thans f. 30) c. voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, niet vallende onder de omschrijving van letter a en ingericht voor personenver- voer; indien het is ingericht voor het ver- j voer van niet meer dan 7 personen, den be- j stuurder inbegrepen per 100 kilogram eigen gewicht f. 5 (thans f. 6 met een minimum van f.48). De uitvoering der Ziektewet; de minister bepleit de wenscheliikfceid van een een heidsdienst voor controle. (Binnenland, le Blad). De kwestie der Philips-licenties. (Binnen land. le Blad). Het hooger beroep van Salomon Lieber- menn; een brief van een bedrogen Leidsch student. (Rechtzaken, 1ste Blad). Rondom de Londensche Vlootconferentie. (Buitenl en Tel. le Blad). De crisis in Spanje ngp niet opgelost. (Buitenl en Tel. le Blad). De Belgische Kamer over de Haagsche Conferentie. (Buitenl. le' Blad). Naar „Het Volk" verneemt, hebben N.V.V. en S.D.A.P. een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen in het buitenland naar den stand der medezeggenschap op dit oogenblik en om na te gaan of aan de arbei ders bij rationalisatie in fabrieken en werk plaatsen op eenigerlei wijze medezeggen schap wordt verleend. Het onderzoek zal zich uitstrekken over Duitschland, Tsjecho-Slowakije en Oosten rijk. Alvorens deze landen te bezoeken, wordt eerst een uitgebreid schriftelijk onder zoek ingesteld. Daarna zal zoowel van het schriftelijke als van het persoonlijke onderzoek een rap port worden uitgebracht. Voor deze commissie heeft de S.D.A.P. aangewezen den partij-voorzitter den heer J. Oudegeest, het N V.V. benoemde de heeren P. Danz, K. de Jonge, C. van der Lende en G. J. A. Smit Jr. De heer Smit werd aange wezen als voorzitter en de heer Van der Lende als secretaris-rapporteur. In aansluiting op het bericht van gis teren kan nog worden gemeld, dat Prins Hendrik de reis van de Koningin en de Prinses naar Beieren niet zal meemaken. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van de Centrale Commissie voor de Sta tistiek prof. dr. ir. J. Goudriaan te Eind hoven, mr. H. van Haastert. secretaris-pen ningmeester R.-K. Ned Boeren- en Tuin- dersbond te Den Haag prof. mr D. van Blom, hoogleeraar te Leiden en dr. H N. ter Veen, lector Gemeentelijke Universiteit Amsterdam. Te Den Haag is een herdenkingsverga dering gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Vereeniging van Raden van Arbeid. Dr. baron Wittert van Hoogland hield een herdenkingsrede over het onderwerp: „Onderschatting van den Staat met betrekking tot zijn sociale taak". Te Utrecht is een bijeenkomst gehou den van hoofden van plantsoendiensten en wel naar aanleiding van de iepziekte. Beslo ten werd tot instelling van een commissie om het vraagstuk der iepziekte en haar be strijding verder in studie te nemen. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 3 Februari a.s. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. EATAVIA, 29 Jan. (Aneta). De K.N.I L.M. heelt het voornemen op 10 Februari a.s. 'eer. proefvlucht te ondernemen van Java raar Singapore. Daarbij is gerekend op slechts één tnsschenlanding ,n.l. te Pa'.em- bang, waar benzine zal worden ingenomen. De landing te Singapore zal plaat= hebben op het militaire vliegveld Seletar. Op 11 Februari wordt teruggevlogen. De duur -an de vlncht is berekend op 7 oren. MEDAN, 29 Jan. (Aneta). De overstroo- ming i.h. Wampoe-gebied richtte groote-ciia- de aan in het Langkat.-che. Een groote uitge breidheid plantklaar land onder d= onder neming Scaring D overstroomd. De riviTkampongs werden getei-t'rd door dijkdoorbraken, waardoor groote schide on- der de reeds geoogste paddi's is aangericht

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1