VROUWELIJKE STUDENTEN Vereeniging van te Leiden. 70*te Jaargang DINSDAG 28 JANUARI 1930 No. 21432 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LE1DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel toot advertmtiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Adverlentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecbl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weekƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. it nummer bestaat oit DRIE Bladen EERSTE BLAD. EEN BIJZONDER GOEDE INZET. De V. V. S. L. kan er zich op beroemen, l de gvheele stad gistermorgen en -middag het teeken van haar lustrum heeft ge- an, in meerdere mate, zouden we bijna gen, dan bij een vorige lustrumviering, zichzelve beschouwd is dat een logisch olg van de omstandigheid, dat het aan- meisjes-studenten zich voortdurend uit- idt; zoodat sinds het vijfde lustrum zoo- I het aantal reünisten als het aantal en belangrijk is toegenomen. De feeste- heden van gisteren hebben scherp in het it gesteld de belangrijke plaats, welke meisjes-studenten in de studentenmaat- appij innemen. !erst gistermorgen door de groote mani- ile rondgang door de be vlagde stad en a gistermiddag bij de receptie. )at was gistermiddag tegen halfdrie een tie ran belang op de Breestraat Van kanten kwamen auto's en rijtuigen 1 hooggehoede heeren en keurig-gekapte 03 aanrijden; de stalhouders maakten ie zaken en hadden al hun materiaal ^urreerd om aan de vele aanvragen te awn voldoen. De zaal zelve was even ts aardig aangekleed, hoofdzakelijk in uw en wit, de clubkleuren, met oranje zo ft de luide toegejuichte rede van mej. luvée. welke wij gisteren nog konden fctsen hield het bestuur in het Qlubge- |uv een drukbezochte receptie. De receptie. )eze vond plaats in de bestuurskamer, ffijl in de aangrenzende conversatiezaal letten waren aangebracht. Wel in deze vertrekken, als in vrijwel zalen, tot zelfs in de gangen toe, ston- tientallen van bloemstukken, die leden, fkrvereenigingen, bevriende gezelschap en -vereenigingen, zoowel te Leiden als ers gezonden hadden. )nder deze was ook een schitterend emsluk. geschonken door H. \1. de Ko- i?in en Z. K. H. Prins Hendrik. )e echtgenooten der professoren en lec- en hadden een tafel met eenige fraaie fclen geschonken, terwijl overigens ook van geschenken tot aankleeding van het huw waren ontvangen, pij de zeer velen die hun opwachting bij bestuur kwamen maken, noemen wij Prinses Juliana met haar studievrien den. baron Baud. Kamerheer van de uses. J C. baronnes van Sytzama. adj. m. A L. Schoch. directrice van de par- iliere zaken van de Prinses, mr. P. E. èl, curator der Leidsche Universiteit en P J. Idenburg. secretaris van curatoren, p dr N. van Wijk, ree tor-magnificus en p- dr. J. Ph Vogel, secretaris van den jtaniischen senaat. pof Van Wijk ving zijn toespraak aan het bestuur en de geheele vereeniging |kste gelukwenschen namens den Senaat te bieden. Spr. bracht in herinnering, het bestuur gedurende de laatste maan- zooveel overleg met hem heeft gepleegd, hij met recht kan zeggen, veel van de trhereidingen tot het lustrum te hebben «gemaakt iets waarvoor spr zijn erken- jkheid uitsprak De wijze aldus spr.. arop mej. Couvée de openingsrede heeft [«sproken is een omen voor het verder 'slagen der lustrumviering, waarvoor hij beste wenschen uitsprak. De plechtigheid Vrijdag a.s (eere-doctoraat van prinses Jianai die onmiddellijk op de luslrum- lnS volgt, straalt een hijzonderen glans deze feestviering uit Op een dag als laag, aldus spr.. overziet men het heden het verleden De Leidsche Universiteit een traditie, hetgeen conservatisme Hpbrengt: in conservatisme ligt iets goeds, ■}r dank zij de komst der vrouwelijke ■denten aan de academie is er een evolu- ■kekomen en elk lustrum toont duidelijker welke een belangrijke plaats de meis- ■r^mdenten aan de [>eidsche Universiteit Oernen. Spr besloot met de hoop uit te JRj en- dat het harmonisch geheel waar- ■er de meisies-<?tudenten thans hehooren, V de toekomst bewaard moge hliiven Couvfo dankte namens de geheele voor de vriendeliikp woorden. ^en rector maanificus gesproken. V t daarbij de boon uit dat de ach 'n toekomst de vriend- v3n ^en Academi9chen Senaat zal DBr^" hebben. Van de overigen, die ter receptie kwamen ■noemen wij hier nog: mevr. v. d. Sande BakhuyzenGericke, de heer en mevr. De Gij9elaarViruly, zeer vele hoogleeraren, afgevaardigden van de studentenvereeTii- gingen, van de verschillende faculteiten, mevr. Van Eysinga, aan wie de praeses ver zocht den dank der vereeniging te willen betuigen aan de echtgenooten der hoog leeraren voor haar geschenk, benevens tal van reünisten en leden der V. V. S.L. Ook de garnizoenscommandant, overste Le Poole, de commandant van het 6de R.V. A., majoor Haitsma Muiier en zijn adjudant, kapitein Van der Hout waren aanwezig. Te ongeveer 5 uur was de receptie geëin digd. Bij het bestuur der V. V. S. L. is namens de Koningin van den particulieren secreta ris baron van Geen een telegram met ge- lukwensch ter gelegenheid van het zesde lustrum ingekomen, waarin tevens de beste wenschen voor den verderen bloei der ver eeniging worden uitgesproken. Galavoorstelling te Den Haag. Het Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Den Haag geheel gevuld met de fine-fleur van het Leidsche studentenle ven. Een verzameling van kleurige schattige toiletjes der dames, waartegen de éénvor migheid der heeren bijzonder afstak! Naast de spes patriae der Leidsche Alma Mater, de vertegenwoordigers van andere, bevriende zusterverenigingen, reünisten, vele lectoren en professoren, met den rec- tor-magnificus en den secretaris van den Acad. Senaat^aan het hoofd, het college van curatoren, w"o de president-curator, Lei den's burgemeester mr A. v. d. Sande Bak huyzen, de garnizoenscommandant en nog andere autoriteiten der Sleutelstad, alle vergezeld door hun dames en, om de cli max van onze opsomming vol te makende gansche Koninklijke Familie, H. M. de Ko ningin en Koningin-Moeder en de Prins in de Koninklijke Loge. Prinses Juliana te midden van haar clubgenootenl Het was een illuster gezelschap, dat het Haagsche Gebouw vuldeI In Leiden was, helaas, niet voldoende ruimte beschikbaar voor dezen avond! Daaruit spreekt echter reeds voldoende, hoezeer medegeleefd wordt met het Lustrum der V V. S L.! Het was voor mej A O. James als voor zitster der Luslrumcommissie dan ook een buitengewone eer tot dit gezelschap het wel komstwoord te mogen sprekei In de eerste plaats natuurlijk tot de Koninklijke Familie, die, nadat met een luid lö Vivat de avond was geopend onder de tonen van het Wil helmus was ontvangen, door allen staande aangehoord en wier aanwezigheid een eere plaats zal innemen in de annalen van het corps. En dan nog het lidmaatschap van Prinses Juliana. Als jubileumstuk was de keuze gevallen op een der werken van den in Engeland bekenden Noel Coward. ..Hay-Fever", om gezet in de ..vertaling" van „Week-End". Van dezen auteur is hier te lande nog wei nig gegeven. Verkade speelde destijds ..Ge vallen Engelen", dat viel. Cor. v d Lugt speelt thans met meer succes „Klets praatjes" Aan de V.V S.L de eer de derde te heb ben gebracht en daarmede eer te hebben ingelegd. Coward geeft geen diepzinnige pro blemen. levert een satyrieke beschouwing over voor Engeland aan de orde zijnde ..karakteristieken van den dag" die elders niet zoo gemakkelijk aanslaan, al zit er hu mor in van goede soort In ..Week-End" doet Coward voor ons leven 'n phrase uit den in- tiemen ramiliekring van 'n romanschrijver, getrouwd met een voormalige actrice en zich verheugend in het bezit van twee zoo vrij en ongegeneerd opgewassen kinderen, een zoon en een dochter, die steeds ruzie maken, doch steeds weer elkaar terugvin den dank zij het arlistenbloed van mama. die geregeld met ..spel" alle moeilijkheden te boven komt Geen wonder echter dat vrien den. die in deze familie komen binnenval len denken in een zeker soort inrichting (e zijn aanbeland, zooals ook het viertal ..vrienden en vriendinnen" door ieder lid der familie is er één uitgenoodigd on kundig van de anderen die 's morgens na een ontzettenden avond haastig eclip- 1 seeren onder een nieuwe familie-ruzie. Het is geen stuk van hooge kwaliteiten, maar voor een avond van lichte onlspan- üing toch niet ongeschikt, al leent het zich ook niet voor uitbundigheid. De tooneelclub der V.V.S L. heeft zich met toewijding aan de vertolking gegeven in een keurig verzorgd decor dat aparte vermelding alleszins verdient. Er zou meer te maken zijn geweest van het stuk denk b.v. eens aan Fie Carelsen in de rol van de moedert doch hetgeen bereikt werd was voor dilettanten te prijzen. Als ge heel was er in de voorstelling veel goeds, al had het tempo nog wel eenigszins snel ler gekund. De waardeering voor het gebo- dene was groot. H M. de Koningin ging tel kens voor in het applaus, dat ruimschoots den executanten ten deel viel. Na afloop werd een schat van bloemen en kransen opgedragen door vertegenwoor digers van zusterverenigingen, als hulde voor het dezen avond gepresteerde Ook de regisseur, de heer Louis van Gasteren, deelde in de dankbetuigingen. Eet programma voor heden en morgen. In tegenstelling met de feestelijkheden van gisteren, zal de buitenwereld van de festiviteiten van heden en morgen weinig kunnen bemerken, aangezien ze grootefi- deels in intiemen kring worden gevierd. Vanmiddag om 1 uur begon in de groote Stadsgehoorzaal een officieele feestlunch, gevolgd door de uitreiking van den lustrum almanak en prestaties van verschillend0 leden. Vanavond te halfnegen vindt in het club gebouw een avondfeest plaats, terwijl do foyer in de groote Stadszaal in beslag ge nomen zijn door het officieele bal Prinses Juliana neemt alleen aan het avondfeest in het clubgebouw deel De dansmuziek in de Gehoorzaal wordt verzorgd door de bekende „Keytown-Melo- dians" en „The Resonance Boys". Morgenmiddag te halfdrie is er in dc Gehoorzaal een theemiddag gearrangeerd, voorafgegaan door de opvoering van „Een dag vol verrassingen", van mej. N. Farens- baeh. lid der V V. S. L. en muzikaal opge luisterd door het Klein Symphonie-orkest van de Kon Militaire Kapel onder leiding van den Kapelmeester D. F. Bandel Te halfnegen wordt in den Leidschen Schouwburg, uitsluitend voor genoodigden, door het gezelschap van Fritz Hirsch een opvoering gegeven van de operette „Die Fledermaus" van Johan Strauss. Na afloop trekken reünisten en leden onder belichting van fakkels in optocht naar de Stadszaal en wel in de volgende route: Oude Vest. Turfmarkt. Prrnsessekade Kort Rapenburg. Boom-. Bloem-, Aal- en Visch- markt Koornbrugsteeg. Breestraat. Gehoor zaal. Het Leidsch Pnlitiemuziekgezelsehap verleent wederom zijn zeer gewaardeerde medewerking. In de Gehoorzaal vindt dan het slotsouper de prijsuitdee'ling en de sluiting van het lustrum plaats. De lustrum-almanak. i Zooals wij hierboven al schreven, is hedenmiddag de lustrumaJmanak 1930 uit gereikt, welke, wat het uiterlijk betreft, wei nig afwijkt van zijn voorganger. Alleen het woord „lustrum" op den omslag wijst op het bijzondere van dezen jaargang. Aan de uitgave N.V. Boek- en Steen drukkerij Eduard Udo is wederom alle zorg besteed Behalve de gebruikelijke ru brieken als kalender, post- en telegraaf- tarieven in memoriam. een lijst van cura toren. faculteitsbesturen, hoogleeraren. pri vaat-docenten en lectoren, foto en samen stelling van het bestuur der V. V. S L. en sub-vereenigingen. jaarverslagen en het I novitiaatsverslag 1929. beval deze lustrum almanak de gisteren door mej. Couvée uitge- sproken openingsrede, en herinnering van mr Annie Gerdeckde Waal eerste praeses der V. V S L. en tenslotte het Mengelwerk, de mixed-pickles en do ledenlijst der ver eeniging. Mr. J. A. VAN DER STOK. Mr. J. A van der Stok, hoofdcommies redacteur ter gemeente-secretarie is in de plaats van mr. G J. van Deventer benoemd tot referendaris-plaatsvervangend gemeente secretaris. AANBESTEDING. B. en W. van Leiden hebben heden aan besteed hel leveren van 77000 stuks Zweedsche granietkeien en van 1600 M. hantsteenen of granieten trottoirbanden in twee perceelen Er waren 20 inschrijvers. Laagste inschrijver N.V Mij voor Bouw en Wegenmateriaal le Rotterdam Deze schreef in voor granielkeien met een bedrag van f 234 90. voor trottoirhanden met een he- drag van f. 4.90. De gunning is aangehou den. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het dootoraal-examen geneeskunde de heeren P E J. ten Seldam (Den Haag) en C. J. van de Stadt (Zwolle). Kapitein W. Antheunissen, van het 4e reg. inf. is bij de Koloniale Reserve te Nijmegen geplaatst ,om te zijner tijd te worden gedetacheerd bij de troepen op Curacao. Dr. J. W. Loos, toege'.atan als privaat docent in de eerste hu'.p bij ongelukken aan de Universiteit alhier, zal zijn lessen aan vangen met het houden eener openbare '.es op Vrjjdag 21 Februari a.s. des nam. te kwart over drie in de collegekamer van prof. Zaaijer in het oud-Academisch Zie kenhuis. In verband met de eere-promotie van H.K.H. Prins® Ju'.iana op Vrijdag a.s. zal het gedeelte van het Rapenburg tusschon Nonnensteeg en Doelensteeg van des mid dags 3 tot circa 4 uur voor het verkeer af- ge-fr.ter aim. Niet het Academiegebouw zal dien dag vanaf 12 nur ge^ot-n ziin, zooafs wij giste ren meldden, doch de Hortus. GEMOEDSBEZWAREN TEGEN GODSDIENSTOEFENINGEN. Bij gevangenen en verpleegden. Op vragen van het Tweede Kamerlid van der Waerden: 1 Is het den minister bekend of alle col leges van regenten de bevoegdheid, hun toegekend bij algemeenen maatregel van bestuur van 31 Augustus 1886, aldus inter preteeren, dat aan alle gevangenen en ver pleegden, die ernstige gemoedsbezwaren hebben tegen het bijwonen van de gods dienstoefeningen, ook vrijstelling wordt verleend? 2. Zoo neen. is de minister bereid hier omtrent een onderzoek in te stellen en de resultaten van dit onderzoek mede te dee- len? heeft de minister van Justitie geantwoord: De ondergeteekende heeft in de vragen aanleiding gevonden zich omtrent de in de zen in de verschillende gestichten gevolgde practijk nog eens opzettelijk te vergewissen. Hem is daarbij gebleken, dat in het alge meen, voor zoover door gedetineerden of verpleegden op grond van ernstige gemoeds bezwaren vrijstelling van het bijwonen van godsdienstoefeningen wordt gevraagd, deze ook wordt verleend, indien althans het bestaan van zoodanige bezwaren inderdaad moet worden aancrenomen. Vooral in de ge- meenschapsgestichten is die toetsing van de bezwaren wel nondig: in een van die ge stichten wordt zelfs mede met het oog daar op het verleenen van vrijstellingen ten aan zien van in gemeenschap geplaatsten prac tise!) onuitvoerbaar geacht, waaraan het betrokken gesfirht^h^tuur echter toevoegt, dat nimmer ernstige bezwaren tegen den kerkgang uit de .gemeenschap zijn verno- VEREENIGING VAN NEDERL. TANDARTSEN. Te Utrecht vergaderde de Vereeniging van Nederlandsche Tandartsen onder voorzitter schap van den heer Oh. F L. Nord (Den Haag) In zijn openingsrede herdacht de voor zitter de gestorven leden L T. A van Has selt en J. W Switters en wijdde een be schouwing aan den vooruitgang van de tandheelkundige wetenschap in het laatste decennium. Na afdoening der huishoudelijke aangeis- genheden, was het wetenschappelijk pro gram aan de orde. dat ditmaal in hoofdzaak was gewijd aan de pyorrhoea alveolaris. Uit de levendige discussie, die op de ver schillende over dit onderwerp gehouden voordrachten volgde, bleek de algemeene belangstelling, die hiervoor bestaat en de noodzakelijkheid, de behandeling van deze aandoening vroegtijdig ter hand te nemen. Ir. T. T. BEYNES. t Te Nijmegen, waar hij de laatste jaren woonde, is overleden, 57 jaar oud. ir. J. J Beynes. lid der N V Koninklijke fabriek van spoor en andere wagens, voorheen J. .1 Beynes te Haarlem. De heer Beynes was mede oprichter com missaris en lid van den raad van toezicht van de Spaarnebank te Haarlem Voorts was hij nog buitengewoon lid der tarief- commissie. BINNENLAND. Het lustrum der V. V. S. L. (Stadsnieuws le Blad). Het ministerieel antwoord aan den heer Van der Waerden inzake gemoedsbezwaren tegen godsdienstoefeningen bij gevangenen en verpleegden. (Binnenland, le Blad). Doodelijk ongeluk te Vlaardingen; arbei der van een steiger gevallen. (Gemengd, 2e Blad). Een drama in Den Haag; twee dooden. (Laatste Berichten, 1ste Blad). Het strafproces van Salomon Liebermann (Rechtzaken, 1ste Blad). In verband met den moord te Voorburg is te Den Haag een verdachte gearresteerd. (Laatste Berichten* 1ste Blad). BUITENLAND. Rondom de Londensche vlootconferentie. (Buitenland en Tel., le Blad). Engelands toetreden tot de facultatieve clausule. (Buitenl., le Blad). Een ernstig mijnongeluk op Formosa (Japan) (Tel., 1ste Blad). DE ARBEIDSINSPECTIE BESTAAT 40 TAAR. In een te Den Haag gehouden vergadering van den directeur-generaal van den Arbeid met de districtshoofden en hoofdambtena ren der Arbeidsinspectie heeft de heer Zaal berg in herinnering gebracht dat de Arbeids inspectie 4U jaar bestaat. Minister Ver schuur. die mede aanwezig was heeft in zijn antwoord de Arbeidsinspectie met haar veertigjarig jubileum geluk gewenscht en daarbij zijn volledig vertrouwen in dezen dienst uitgesproken. Voorl9 heeft de minister den wensch te kennen gegeven, de uitvoerende taak der Arbeidsinspectie van nabij te kennen door meer dan tot dusver gebruikelijk was. de periodieke bijeenkomsten der hoofdambte naren bij te wonen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon Besl. is aan G. W. Snijder op zijn verzoek, met ingang van 18 Febr 1930, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oud-Vossemeer. Te Amsterd-m is hedenmorgen over leden in den ouderdon) van 43 jaar, de heer E. D. Kalker. commercieel directeur van de Eerste Nederlandsche Cementia- diïstne waarvan de fabrieken te Maastricht gevestigd zijn. Zondagmiddag is in zijn woning te Zandvoort, na een zeer korte ongesteldheid, overleden de heer H. Meyer, chef van de werkplaats der Noord-Zuid-Holl. Tram- Maatschappij te Haarlem, waarbij hij op 1 April 1925 zijn vijf en twintigjarige dienst vervulling herdacht Tot lid van de Nat. Landstormcommis sie in de plaats van den Min. van Oorlog, mr. dr L. N. Deckers is benoemd de heer A N. Fleskens, lid der Tweede Kamer (R.K.) Gistermiddag had aan de sluis van het MaasWaalkanaal te Weurt bij Nijmegen de onthulling plaats van een gedenkplaat ter herinnering aan den heer G S. Vlieger, oud-secretaris van ..Schuttevaer". Er waren vele autoriteiten aanwezig, w.o. de Minister van Waterstaat mr. P. J. Rey- mer. verschillende hoofdambtenaren en in genieurs van den Rijkswaterstaat en de Scheepvaart-inspectie, verder de Eerste Ka merleden J C L. van der Lande, en J. F. C. Arntz, ir. J. Koster, het Tweede Kamerlid L F Duymaer van Twist het volledig be stuur van „Schuttevaer" en de ontwerper van de gedenkplaats ir dr. P. van Konijnen burg. Gezien het politieke karakter, dat bui tenstaanders aan den te Den Haag te hou den Bormsavond hebben gegeven, heeft de RK Reisvereeniging aldaar besloten de lezing definitief af te lasten. Zooals bekend is werd bij den groo- len brand te Middelburg hel grootste ge deelte van hel .Grand Hotel Verseput' in den asch gelegd. Alleen het achterste ge deelte bleef behouden Dit is thans weer zoover in orde gebracht, dat het dezer da gen weer in gebruik is genomen. UIT NEP. OOST-ÏNDIE. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. PALEMBANG. 27 Jan. (Aneta). Een auto, waarin vijf Amerikanen gezeten waren, is tegen een boom gereden en over den kop geslagen De heer Schleck assistent chef bij de afdeeling Constructie van de Ned. Koloniale Petroleum Mijwerd gedood de heer Doyter werd ernstig pn de hepren An drew en Mac Dermott werden licht gewond.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1