De Leidsche Gemeentebegroting voor 1930 70«fe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Januari 1930 Derde Blad No. 21429 Wethouder SPLINTER en de Burgemeester verdedigen het beleid van B. en W. - Aanvang der replieken Een tragisch slot door het overlijden van den heer SPENDEL. ik J?ehooren b'i elkaar Winterteenen KLOOSTERBALSEM, DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE (Zitting van gisteren.)' WETHOUDER SPLINTER VERVOLGT. Binnen zeer korten tijd zal dit alfes in behandeling moeten komen. In totaal wor den de kosten op 7 millioen begroot, dus wel een reden voor voorzichtigheid. Dit laat ste aan den heer de Reede. Dan de Volkshuisvesting. Bij alle aan vragen werd de toegemeten f. 2400 over schreden. door het rijk gesteld. B. en W. hebben echter niet stil gezeten en een spoe dige beslissing is bij enkele wijzigingen nu toegezegd. Van huurverhooging door opheffing dar huurwetten hoorde hij niet Althans niet van ongemotiveerde huurverhooging. Klach ten zijn bij den heer Kiers niet ingekomen daaromtrent. Als het nog lang moet duren, zullen B. en W. het idee Kooistra aanvaarden: bou wen alleen van gemeentewege. Met Amster dam vergeleken, is Leiden heusch niet ach terlijk in dezen. Ook de heer Kiers noemt den toestand redelijk, al is er aan huizen met lage ihuur een tekort. Ook het bouwen van koophuizen geeft baat door opschuiving. En ook arbeiders koopen huizen. Voor f. 4.500! Plannen zijn er weer een statistiek aan ic leggen. Op Zuiderzicht zal hij niet terugkomen. Het idee van den heer Kooistra voor ver binding Koningsstraat-Musschenbroekstraai ligt in het Veemarkt-plan. Omtrent de soort woningen willen B. en W. zich niet vastleggen. Inzake afkeuring van huizen zal eerst daags een bespreking plaats hebben. Het badhuis Zuiderzicht is thans bij den Geneesk. Dienst, de C. v. F. al gepas- teerd. Tot slot nog enkele losse punt-en. De toestand aan de Hoogewoerd is slecht, doch en W. konden met de tram niet tot over eenstemming komen. De Zijlsingel hangt af van de rioleering. Het plan over Musis is bij de C. v. F. Over de Middelstegracht zijn B. en W. in ttrtderhandeling. De speeltuin in Zuiderkwartier richten 5 en W. alleen in, meer niet. De rest blijft >ver voor latere regeling. Door de grootere wagens is de vurlverwij- dtcing zeer verbeterd. (Reeds in een gedeelte, van onze vorige oplaag geplaatst). (Vervolg van gisteren). DE BURGEMEESTER SPREEKT VOOR B. EN. W. HET SLOTWOORD. Burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen. De VOORZITTER dankt voor de woorden fan waardeering, door verschillende mon- Jen aan het adres van B. en W. gericht, -ij zullen als prikkel werken nog meer te ben. Veel scherpe critiek is dit jaar niet ge dord en weinig nieuws. In hoofdzaak wa- *n het oude zaken, die te berde zijn ge dacht. Wat betreft de klachten der S.D.A.P. 'ver niet vlug-genoeg-werken, hadden de leeren zitting in B en W. dan zouden zij mdervinden, dat het makkelijker is op Poed aan te dringen dan zelf te moeten uivoeren. Z. L ziet de heer v. Eek teveel de belan- jen der arbeiders, hetgeen leidt tot een ver eerde politiek en taktiek. Dat blijkt al zeer nzake de commissie Manders. B. en W. vilden deze commissie technisch samen tellen. Daarom zijn genomen eerst techni- £he leiders, doch daarnaast wilden zij ver- egenwoordigers der burgerij, waarvoor zijn [tnomen de besten uit de raadsfracties. De leer v. Eek zag daarin een passeeren der 'rbeiders, doch alle niet gevraagde burgers :'-n dan gepasseerd, zoo beschouwd. Op e vraag: noem een geschikt persoon, wilde nAD V n'e* *nSaan' dat moest de U.A.P.-machinerie doen. Doch zoo zijn er zooveel machinerieën. Spr. hoopt, dat de ihnt V DOg Za* teru?^e€ren °P zÜn be- Oegstgeest kan hij zich geheel bij r v- Eek aansluiten. Hij waarschuwt voor te veel optimisme ten aanzien n.J bouding van Ged. Staten. En dan L'm! Ministerie van Binnenl. Zaken nog len 8 t a?ers' hoopt echter het beste ne.nn.le ,u^ egoistisch standpunt. De ge- a kwestie van den Zondag-optochten spr- zoozeer aan. 01 de R.-K. er voor zijn, weet hij niet en kan hij niet on derzoeken. Komt er een compromis, dan zal -rïeze op spr. niet struikelen. Het voorstel-v. Stralen over den Leid sche n Hout acht hij niet rijp voor beslis sing. De kwestie van een verzoek om steun van het bestuur is in bespreking. Straks zullen deze cijfers komen. Art 188 is moeilijk en makkelijk, al naar men wil. Ook in het geval, door den heer Wilmer genoemd, 19 het toegepast: vrees voor verstoring der openbare orde bestond er z. i. niet Men moet rekening houden met tijd, omstandigheden etc. In 1905 is „Aller zielen" verboden. Jhr. De Gijselaar volgde direct na zijn benoeming deze zienswijze, loen men hem daarmee overrompelde. Toen hem wend gevraagd, vreesde hij niet voor orde-verstoring. De belangstelling wa9 flauw voor dat stuk, bijna m geheel ons land en in België vertoond. De heer Groeneveld is de „vriendelijke" criticus van B. en W. Iets hatelijks ligf niet in „lawine", waarvan hij de betee'kenis uit eenzet. Inderdaad zijn er nog enkele verzoeken buiten den raad om bij B. en W. in prae- advies. hij geeft een opsomming. Een centrale auto-garage zou eischen een deskundige leider en deskundig personeel en da't wordt z.i. te duur. Wel wordt nu al ge streefd tot één merk te komen, hetgeen de kosten ten zeerste verlaagt. B. en W. voelen wel voor aulobuslijnen en onderzoeken thans uitbreiding, onder handelingen zijn gaande. Aan het verzoek de raadsstukken eerder te doen afkomen zullen B. en* W. voldoen. Belangrijke stukken kwamen gemeenlijk al eerder. Voortaan zullen de stukken en agenda Maandags uitkomen. De heer Bosman ziet z.i. de industrie- kwestie wat te theoretisch. Het gaat niet zoo eenvoudig, zie ook naar Haarlem, waar trots dat alles gereed was voor ontvangsl het niet beter is gegaan. De idee van sportterreinen bij den Hout heeft zijn volle sympathie, doch kosten enz. zullen degelijk onder de oogen moeten wor den gezien en hij stelt voor. dat B, cn W. praeadvies zullen uitbrengen. De bestrijding der pornografie wordt zoo veel mogelijk ter hand genomen, doch er is weinig te dóen. daar de strafwetgeving zoo vaag is in deze; rechter en O. M. be slissen eigenmachtig. Verandering moet men trachten te bereiken in de Kamer. De heer WILBRINKof aan de opvoe ding van de rechterlijke macht. De VOORZITTER komt dan tot het „7e lid" van den heer Kooistra. De voorgedra- genc is blijkbaar niet in den smaak geval len, ook niet de tweede. B. en W. achten overigens een huurder in het bestuur niet noodig. De bediening der hoornen, aan den Rijns- burgerweg-overweg laat inderdaad te wen- schen over. f Zal worden onderzocht, even als de verkeersregeling daar in het alge meen. Inzake de agenten 2de klasse is gedeel telijk al voldaan aan de wenschen. ander zijds wordt gelegenheid gegeven voor een corps-examen, dat de volle belangstelling geniet. De commissie voor de financiën klaagt over haar bevoegdheden, doch als dit waar is, waar haalt men dan den moed vandaan zoo rauwelijks te komen met een voorstel tot verdere belastingverlaging als nu is ge daan, dat 'n deel der reserves zal opeischen. Het voorstel acht hij principieel fout Dc commissie gaat z.i. zitten op de plaats van B. en W., die met het geheel der stadshuis houding veel beter zijn ingelicht. De heeren voorstellers schilderen ook niet den ganschen financieelen toestand en hij oordeelt het beter de beslissing uit te stellen tot de vaststelling van het verme- nigvuldigingscijfer. Dan is meer bekend en kunnen ook B. en W. rustiger oordeelen dan nu. Thans moeten B. en W. het ont raden. Verloren gaat. er niets door uitstel. Spr. wijst ook op de vele werken, die nog moeten worden uitgevoerd en uitge voerd zullen worden als het reorganisatie plan is afgehandeld. Er i9 achterstand. Het tunnelplan aan den Rijnsburgerweg ad ruim f. 650000 vindt bij het college ech ter geen instemming, doch er is de Vee markt enz. waarvan de groote kosten zelfs groote optimisten als de heer De Reede nu zich toonde, moeten waarschuwen. De wettelijke opcenten op de inkomsten belasting worden straks de sluitpost der begrooting onder de wet De Geer, afgezien van de kleine belasting-objecten. Gelet 00 de noodige werken, zou het 2e jaar al ge- I vaarlijk worden, meent spr. Afgezien van de neiging om belastingen als haven- en liggelden op te heffen als op geen rechts grond berustend. Geld, dat reeds uitgegeven had moeten zijn voor verbetering mag volgens B. en W. nu niet voor belastingverlaging besteed. Uitstel raadt hij in eerste instantie aan, ver weiping van het voorstel tot o.T te gaan in tweede instantie. Een beroep op de geldmarkt zal toch eerstdaags al moeten plaats vinden en daarvan vreest hij ook nadeelige gevolgen bij aantasten der reserves. DE REPLIEKEN. De heer v. ECK heeft B. en W. geen hulde gebracht doch wenscht niet misver staan te worden in dezen.- Kaast critiek heeft ook zijn fractie waardeering voor den verrichten arbeid in 'jb afgeloopen jaar* Zeker zijn de Lichtfabrieken ook com mercieele bedrijven, doch tevens sociale instellingen. De gasprijs is verdubbeld, de waarde van het geld niet geheel! Daar om kan hi,i zijn uitlating tegenover wet houder Goslinga volkomen handhaven, voo» al waar de fabrieken tonnen winst oplev-r- den. Gas is ook een levensbenoodigdheid! De gemeente-financiën zijn te zeer afhan kelijk gesteld van de bedrijven, waar be taling naar draagkracht wordt gemist. Ver boven de geldwaarde gaat bij hem echter de methode. De armsten moeten vertrou wen kunnen hebben in het parlementaris me en dat eischt gemeente-aTtikelen zoo laag mogelijk beschikbaar te stellen. Spr. bestrijdt dan dat de uitlating, dat de werkloosheid is een uitvloeisel van het kapitalisme een phrase is. Dit aan de hand van de leer van Marx. Dit geeft aanleiding tot tal van interrupties en tot allerlei sa menspraken. Automatisch volgt niet dat hooger gees telijk leven een noodzakelijk gevolg is van betere materieel e toestanden, doch deze laat ste zijn toch noodzakelijk om de mensch to kunnen brengen lot grooter zedelijk bewustzijn. De deugden van mensc'hen- liefde, door zijn partij voorgestaan, ver schillen niet zooveel van die der Christe lijke partijen, meent spr. en hij .ziet daarom niet in, waarom men elkaar niet •kan vinden, al streeft men langs andere wegen naar hetzelfde. Met den heer Parmentier ontstaat dan een vrij heftig debat, als de heer v. Eek zegt. dat de zonde toch niet oorzaak is van ont slag op groote schaal etc. doch het kapita lisme, dat is productie om winst, zooals de heer v. Eek den heer Parmentier als defi nitie geeft, wanneer deze daarom herhaal delijk roept. Stakingen forceeren, doet zijn partij niet. verzekert hij den heer v. Es. juist het tegendeel. A'leen rechtmatig wordt tót staking besloten. Voor armenzorg heeft spr. geen minach ting. doch deze staat hulpeloos om de toe standen baas te worden. Het offer der op centen op de vermogensbelasting is gering voor de kapitalisten, die toch al zoo profi- teeren van deze maatschappij en spr. be treurt, dat zelfs uit den raad daartegen stemmen opgaan. Een stad als Leiden is niet aantrekkelijk voor gegoeden, die mooiere om geving, meer vertier vragen. Niet de belasting beslist hier de vraag: waar krijg ik een goede boterham. De S. D. A. P. wil ae menschen niet ver hinderen Zondags naar de kerk te gaan. De overzij belet spr's partij juist te doen, wat zij wil. Zoo is de toestand. En spr. betreurt, dat de R. K. hier niet voor hun meening durven uitkomen. (Hierover volgt weer een „lustig" debüt met diverse heerén over Engeland, Chris tendom enz.). Medezeggenschap wordt ook door R. K. en andere leidende figuren gepropageerd en nog maals verdedigt hij dit systeem, dat hij nu slechts B. en W. in onderzoek wil gewen, waar vastomlijnde voorstellen vorig jaar zijn opgeworpen. Ook voor de levensmiddelenvoorziening voelen de rechtsche partijen in Amsterdam ook en is men over de werking tevreden. In tegenstelling met den heer Wilmer meent hij. dat de voorzitter met art. 188 te ver is gegaan door coupures te eischen. Beslissen mag z. i. alleen de vrees voor ver storing der orde. niet de vraag of een rich ting wordt gegriefd. Hoever moet dit an ders worden doorgedreven en kan één per soon dat beoordeelen? Bevordering van den tuinbouw moet ge schieden in het belang van den economi- schen toestand. Dit in het oog houden op de toekomst, daar het gebruik van groenten, vruchten en bloemen zal toenemen. Wanneer telkens wordt geïnterrumpeerd wijst de VOORZITTER er op. dat het hier get'n sociëteit is en dan nog in den vorm van een dxjrpssocieleit. De heer v. ECK meente, dat teveel verge ten wordt, wat de jeugd is doch bestrijding der zedelijkheid acht hij altijd goed zij het ook. dat hij dit veelal langs andere wijze wil dan de heer Spendel Hij" wil bestrijding langs positieven weg, niet langs negatieven weg van verboden etc. Bevordering van de Kunst is z.i. zoo'n positief middel ter bestrij ding. evenzoo de spert en het brengen der jeugd in reine omgeving. Zie het mooie werk der A. J. C. Bvordering der industrie heeft zijn volle sympathie en daarom berust zijn weigering in de commissie-Afanders zitting te nemen alleen op de grief dat feitelijk alleen des kundigen zijn gezocht in de rij der groote werkgevers, met voorbijgaan der arbeiders. Spr. verwijst naar Amsterdam. Deze grief is zoodanig dat hij in de commissie geen zitting kan nemen. Den he«er Wilbrink wijst spr. er op, dat het socialisme is een groeiproces, het komt niet met geweld. De heer Wilbrink zal niet op eens op een morgen hetsocialisme vin den. De heer VYJLBRINK: neen. dan ben ik er ook nog. De' heer v. ECK zet nader uiteen, hoe het socialisme er komen zal langs evolutie-weg. Dat de S.D.A.P. in 10 jaar tijde nog niet veel positiefs heeft bereikt, is niet haar schuld. Opstuwend werk deed zij zeker. Vandaar ook de toenemende invloed in de gemeente, die z.i. nog zal blijven groeien. Hie'rna schorsing. AVOND ZITTING. De heer BOSMAN wijst er op. dat liet in de practijk niet zoo gemakkelijk is alleen rendabele industrie toe te'later, doch nood zakelijk is dat ook niet, want meer industrie beteekent z.i. van zelf gelijk-maken der loo- ncn door de concurrentie. Wat de heer Splinter zeide, loont toch ai aan. dat de industrie wel het oog heeft op heiden. Maar Leiden is niet gereed, van daar het niet-doorgaan. Arnhem zegt hem niets in dezen, zoo veel slechter 'gelegen. Of praeadvies over 2ijn voorstel inzake sportterreinen gewenscht is, betwijfelt hij. Dat is zoo wel tei voorzien. Do finantieele kwestie is wat anders, daarover is later te praten. Laat men eerst principieel beslissen. De voorzitter dringt aan op de grootste kortheid. Mevr. HRAGGAARDE DOES bepleit nogmaals een Gem. Tehuis voor ouden van dagen. De bestaande inrichtingen alle van religieuze grondslag, zijn onvoldoende en het scheiden van een oud echtpaar is dan ook te voorkomen. Spr. richt zich dan speciaal tegen den heer Van Ek, nog wel een dokter, wiens houding haar al zeer verbaast, en tegen een interrup tie van d en heer Wilbrink aan het adres van den heer Schüller. De heer Schüller blijft eigen beheer aan bevelen, als voordeeliger en handhaaft zijn standpunt inzake de aangeroerde houtkwes tie. Waarom is er anders nu ook wijziging in de aanbestedingen gebracht? Feitelijk heeft de wethouder zijn uitlatin gen over den Plantsoendienst bevestigd, meent spr. De slechte bonen van los personeel kan hy uit een Iyst aantoonen. Inzake erfpacht draait de wethouder er om heen. Laat liever gezegd worden door het college: wij zyn er tegen. Staan B. en W. als college tegen eigen beheer van onder houdswerken De heer BERGERS: dat heeft de weth. toch al gezegd. De heer SCHÜLLER: is u wethouder of de heer Splinter? Uitvoerig verdedigt spr. daarop nog eens het stelsel eigen-beheer, dat de wethouder zi. niet afdoeDde heeft kunnen bestrijden. Op de genoemde argumenten gaat hij nog kort in. Laat de wethouder eens argumenten noe men, dat kan hij piet. De WETHOUDERdan zal ik het ook maar niet probeeren. Tegenover wethouder Gosünga citeert de heer Schüller een brochure van den Haag se-ben wethouder Drees en uitlatingen van anderen, om het inferieure werk van aan nemers te staven, mede een gevolg van Rnan- tiee*e zwakte. Uit Leiden geeft hij als voor beeld Tuinstad wijk en Eensgezindheid, blok II. Ook van „potjes" geeft hij voorbeelden, terwyl door boycoUsysteem getracht wordt eigen beheer te voorkomen. Nog voorbeelden van knoeien hier ter stede geeft spr. bij verfwerk van dezen winter en aan Zuiderzicht, waar Bouw- en Woningtoezicht wel eens mag in gr (j pen, a-Iaof aan Zuiderzicht al niet genoeg gemeentegeld is verspild door beneden kostprijs te verkno pen. De werken in eigen beheer hier uitge voerd zyn uitstekend, zie het badhuis in de Kooi, het plantsoen in het Morschkwartier, bet sportveld achter de H.B.S. Den heer Bom li wil spr. niet verdedigen, evenmin als een ander partijgenoot, die niet goed handelt. Hce goed het particulier initiatief werkt, blijkt aan de Leidsche Duinwater Mij. des zomers De insinuatie, die de wethouder hem in de schoenen wil schuiven, heeft hij niet ge bezigd. Als de wethouder dit volhoudt zegt spr., blijvende bij zijn ontkenning en ver wijzende naar zijn op schrift gestelde rede: bier zit geen rapaille. Wethouder- GOSLING Adat zit nog: De heer SCHÜLLER: als ik dan rapaille ben. dan bent u de grootste schoft. De VOORZITTER hamert en vraagt ma tiging. De heer VER WEI J kan heel kort zijn. Het verbaast hem dat over de voorstellen Spendel en Huurman B. en W. praeadvies wil len indienen, terwijl B. en W. voor zijn voor stel betreffende de commissie ad hoe, een voudig verwerpen voorstellenhet bewijst opnieuw hoezeer gezien wordt waarvandaan' de voorstellen komen. Voor hem is uitstel niet uoodig, en hfl raadt den raad aan zijn voorstel te acceptee ren. Gelijke pensioenaftrek blijft hij noodig oordeelen, al kost het eerrig geld. De heer SPENDEL was eerst opgewekt na de repliek van den heer v. Eek. doch later zakte de goede stemming.De heer v. Eek ver gat toch bij de zedelijke opheffing van de mensch, de zielEn dat is het voornaamste. Wij Christenen, zegt spr., gelooven aan een voortleven na den dood. Zélfs Horatius gei waagt reeds daarvan. Wanneer 9pr. dit ver der vol vuur uitwerkt, zakt hij plotseling! ineen. Dr. van Es verleent direct de eerste hulp, doet hem op zijn stoel wegdragen naar de belendende zaal. In de raadszaal heerscht begrijpelijkerwijs, groote consternatie en! schrik. De VOORZITTER schorst de zitting onl deze later op te heffen tot Vrijdagmiddag wanneer na een minuut of tien de droeve mare komt, dat de heer Spendel is over leden, tengevolge van een hartverlamming. In de korte rede van den heer Zitman, die zich juist tegen eigen-behéer-uitvoering verklaarde, zooals feitelijk uit de verdere beschouwing reeds blijkt, is weggevallen het woordje „niet". Er moet staan: De heer, Zitman is het niet eens met den heer Schüller enz. RECLAME. De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER', zuivert - verzacht geneest K,Geen goad zoo goed." 2046 191. De beren kwamen rustig natter, bleven loen grom mend, nieuwsgierig staan, keken met uitgestrekte halsen die borstwering en de lieden aan. Toen begon Duim naar hen te gooien met een groot stuk vlammend hout. „Hier", riep Trijn om je le verwarmen, „jullie hebt 't misschien wel koud", 192. De ijsberen wilden er van proeven, doch ver schrikt deinsden ze achteruit, dat was niets voor hun grooten honger, dat schroeide alleen hun witte huid Ze sprongen woest in den ronde, dat viel hun gewis niet mee. „Willen jullie", riep Trijn, „nog meer koekjes, kom dan bij mij op de thee".

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9