70*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Januari 1930 Tweede Blad No. 21429 ÜIT HET PARLEMENT. De Automobielen-Tentoonstelling te Amsterdam PROBEER TOCH OOK FAILLISSEMENTEN. KUNST EN LETTEREN. GISTERMIDDAG is het eleclricileitsstation der P G. E. M. Ie Arnhem, officieel door den minister van Waterstaat, Mr. P. Reymer, in bedrijf gesteld. De minister bezichtigt de transformatoren. Rechts: COMMANDER BYRD wiens Zuidpoolexpedi- tie zich momenteel in moeilijke omstandig heden bevindt. JE HEER A. VERAART e Rijswijk, wiens proef nemingen tot het ver wekken van kunstma- tigen regen veel belang steWing hebben. DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN CURAqAO, de heer Slobbe is gisteren door H. M. de Koningin beëedigd. De heer Slobbe verlaat het paleis te den Haag. WAAR DE MANSCHAPPEN DER ZUIDPOOL-EXPED1TIE VAN COMMANDER BYRD WAARSCHIJNLIJK EEN HEEL JAAR MOETEN BLIJVEN. Het logies aan boord van het expeditieschip „City of New-York", dat door het ijs is ingesloten DE „CITY OF NEW-YORK," het schip der Zuidpoolexpeditie van commander Byrd heeft het pakijs aan de Zuidpool bereikt, doch do toestand van het ijs verhindert een doorbraak naar Klein-Azië. an onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 23 Jan. 1930. Afschaffing verdedigingsbei as ting en I opcenten suiker accijns goedgekeurd De Eerste Kamer daarna uiteengegaan. I Het voorstel der regeering om tot belas- ingverlaging te besluiten door de Verde lgingsbelasting 11 en de opcenten op den likeraccijns te schrappen, waartegenover in een wijziging van de schaal van de ijksinkomstenbelasting een kleine wijzi ging moet ondergaan, heeft heden zijn be ing gekregen De Eerste Kamer heeft er par fiat op gegeven, zij het ook niet met iJgeraeene stemmen. Er was tegenstand en die kwam juist uit de partij waartoe minis ter De Geer zelf behoort, die der Christe ik Historischen. Het verloop tot de pauze erd bereids door ons vermeld. Het zuiverste standpunt tegenover het igeeringsvoorstel nam na de middagpauze Je heer Wibaut (S.D.A.P.) in: het ontwerp pookte niet met zijn wenschen, hij had P^er gezien, dat het geheele bedrag van Pt overschot op den crisisdienst bestemd rare geweest voor verlaging van de indi kte belastingen, maar daar was nu niets an te veranderen en dus zou hij met ge sperde blijmoedigheid zijn stem aan het igeenngsvoorstel schenken. (Bij de stero- 'ing was hij intusschen afwezig.) De heer Van Lanschot (R.-K.) was ooK iet volkomen tevreden over het voorge leide. In het bijzonder betreurde hij het, »t de regeering de crisisinkomsten niet reng van de gewone inkomsten had ge- heiden. Maar niettemin zou hij niet te enstemmen Die opvatting beaamde zijn "rt ij genoot Blomjous niet. Hij vond het 00 org, naai hij even voor de stemming Verklaarde, dat de minister die scheiding 'et had gehandhaafd, dat dit ropds vol- kende reden was voor hem om tegen te ■temmen. Minister De Geer heeft met groote ken nis van zaken het voorstel verdedigd. Hli zette uiteen, dat het overschot van het Leeningsfonds, ten bedrage van f. 240 mil- lioen moest gebruikt worden ten einde de mogelijkheid van de voorgestelde belasting verlaging te realiseeren. Met dat overschot zullen de tekorten op de crisisinkomsten gedurende den eersten tijd worden gedekt. Maar daarom kunnen dan ook geen andere belastingverlagingen plaats vinden dan thans is voorgesteld. Voorloopig zal men niet verder kunnen gaan. Alleen is te ver wachten, dat het accres der crisisinkomsten het mogelijk zal maken, dat met 1 Mei 1933 de opcenten op de Inkomstenbelasting worden gehalveerd. Wanneer het mogelijk zal zijn de 20 opcenten op de Grondbe lasting af te schaffen, is niet te zeggen, maar de minister meende, dat die maat regel ook niet zeer noodig was, daar het slechts kleine bedragen geldt. Wat de al- schaffing van de opcenten op den suiker accijns betreft, becijferde de heer De Geer, dat dit een bezuiniging betreft van f. 1.2-1 per jaar per hoofd deT bevolking. Ten slotte verzekerde de minister, dat, als die ontwerp mocht worden verworpen, hij niet met een ander voorstel zou komen. Na eenige replieken is het ontwerp aan genomen met 26 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de Christelijk-Histori schen De Gijselaar, Van Wassenaer van Catwijck, De Savornin Lohman, Van der Hoeven eD Pollema Van die fractie stemde alleen de voorzitter De Vos van 6fccenwijk voor, de overige leden waren afwezig. Wij ders stemden van de Katholieken tegen de heeren Van Sasse van IJsselt en Blomjous, en van de Anti-Revolutionairen de heer Briët. De Kamer is hierop uiteengegaan. De Voorzitter noemde geen datum van eerst volgende bijeenroeping. RECLAME. Een rondgang langs de stands. Toelichting van den heer Leonard Lang. Kuuster De Geer, eens zoo'n doosje Genius Wondbalsem. Voelt hoe zacht en koel als sneeuw deze zalf Uw roode gesprongen huid bedekt Ja. dat doet goed! Genius Wondbalsem. dat he'pt tenminste 25 en 50 ets. 2049 Uitgesproken H. Lammers. los werkman, Bodegraven Emmakade 78 R.-c mr J J Wijnstroom, cur. mr. A A N Thomson H. M Stouthart Jr. winkelier Bodegra ven. Noordzijde 78 R.-c. mr. J J Wijn stroom, cur. mr. A. A. N Thomson. Heden is te Amsterdam de XXe Auto mobielententoonstelling in het R.Al.-ge- bouw voor het publiek opengesteld. Vooraf hebben de vertegenwoordigers der pers de gelegenheid gehad het geëxposeerde te be zichtigen Inleiding tot dit bezoek was een filmvoorstelling in het „Ceintuur Theater", waar vanwege de Kon. Ned. Motorwielrij- ders Vereeniging een voorstelling werd ge geven van de z g. „Motorfilm 1929", zijnde een samenvoeging van een aantal keurige cinematografische fragmenten van de voor naamste gebeurtenissen, welke in het afge- loopen jaar op het gebied der motorrijwiel- sport hebben plaats gevonden. Na afloop van deze belangwekkende vertooning had in het R A l.-gebouw de officieele rond gang plaats Het geheel ziet er wederom, gelijk steeds, keurig verzorgd uit. De zaalruimte is econo misch ingedeeld en alle stands komen be hoorlijk tot hun recht Palmen en fleurige bloemstukken geven deze expositie een aan- trekkelijken aanblik en een achter in de hall op een Dodium opgesteld orkest zorgt gedurig voor muzikale afwisseling. Op de gebruikelijke manier is het mid dengedeelte van de zaal uitsluitend gew.ijd aan de nieuwste snufjes der diverse auto- en motorrijwiel-productie Het is dan ook een bonte verzameling van auto's chassis, doorsnee-modellen, motorrijwielen, zijspan- wagens e d Aardig en interessant tevens is o.a het z g „Ezeltje", een bijna antiquari sche motorfiets, een der allereerste produc ten van de Belgische Fabrique Nationale d'Armes de Guerre te Herstal Rondom dit alles zijn stands gegroepeerd, die alle in direct verband met de auto- en motorrijwielsport staan: modellen van on- Jerdeelen kampeerwagens. lederwaren, me taalwaren accu's, machinerieën lampen, schijnwerpers banden in alle denkbare for maten en uitvoeringen stoplampen, „wen kers". ruitenwisschers bougies en wat ver der des motors en des auto's is Ook het propagandistische gedeelte is niet vergeten, getuige een aantal stands van bladen op motor- en automobiel gebied en van veree- nigingen als A N.W B K N A C en andere In de ruime zijzaal naast de groote hall vinden wij een bonte verzameling, die al- I '^en en uitsluitend gewijd is aan de zware Tiitomobielon zonal? toerwagens. vracht auto's en zware chassis Wat aard en wezen der tentoonstelling betreft, heeft de heer Leonard Lang, de voorzitter van het R.A.I.-bestuur aan de journalisten eenige inlichtingen verstrekt, waaraan wij het navolgende ontleenen. Een beschouwing over de expositie zal uit den aard der zaak meer gebaseerd moeten zijn op de economische positie van het mo torrijtuig dan op de technische snufjes en nieuwe modellen. Immers, de verschillen tusschen de diverse merken bepalen zich veelal slechts tot een verschil in aantal cylinders en in de afwerking van de koets werken, waarover eigenlijk niet veel te ver tellen is. Met de vooruitzichten over het automobilisme in het algemeen, voor Neder land in het bijzonder, is het na de beurs- crisis van October j.l. iets anders. Toch dient men in dezen geen voorbarige conclu sies te trekken en geve men acht op vele feiten De ontwikkeling van het automo bilisme in Nederland gadeslaand, ziet men een buitengewoon sterke stijging van den import (dus ook van de verkoopen) sinds 1922. Speciaal 1929 gaf een geweldigen vooruitgang te zien met een omzet van on geveer viermaal die van 1922 Typisch is de inzinking in 1927. toen geen tentoonstelling gehouden werd j De verkoopen van motorrijwielen geven een ander beeld te zien Daar ziet men een i constante van 1922 totdat eindelijk in 1929 van een genezen-zijn gesproken kan worden Uit een en ander blijkt, dat op he- 1 den zoowel de handel in automobielen als in motorrijwielen zich in de goede richting ontplooid heeft Ook uit het aantal aanvra- gen voor stands op de tentoonstelling spreekt dezelfde geest. Een ander belangrijk gegeven wat betreft automobielen is het feit. dat m ons econo misch toch gezond Nederland slechts een automobiel op de 90 inwoners loopt In ver houding tot de ons omringende landen is dit een nog voor veel verbetering vatbaar percentage Het R A I -bestuur laat dan ook niet na een beroep te doen op de regeering van land en stad. want ieder kan in dit op- zicht helpen Speciaal wat betreft het ver beteren der wegen valt nog heel wat te be reiken. Zoo is voor Amsterdam het parkeer- vraagsfuk in de oude «=tad noE Qtepds onop gelost DÊ automobiel heeft bewezen een noodzakelijk vervoermiddel te zijn: het luxe karakter is meer en meer op den achter grond gedrongen Dit is een zeer belangrijk feit. Mocht als gevolg van de beurscrisis de vraag naar automobielen verminderen, dan zal deze vermindering zich toch slechts in zeer beperkte mate doen gelden. In dit ge val zal de productie worden ingekrompen en de prijs iets verhoogd. In Amerika heeft men een dergelijke tactiek reeds bij enkele merken kunnen constateeren. Alles bij el kaar genomen is er dus weinig reden om de toekomst somber in te zien. Daarom is het dan ook goed, dat juist in 1930 een tentoon stelling wordt gehouden, welke aan het openbare leven kan toonen wat de automo bielindustrie vermag en tevens, dat haar leuze is.... „vooruit"!!! Ten behoeve van de bezoekers van het R.A.I.-gebouw vermelden wij nog even, dat zij zich in de tentoonstellingshall kunnen voorzien van een toegangsbewijs voor de bovengenoemde voorstelling der film van de Kon. Nederl. Motorwielrijders Vereeni ging. MARIE W. COELINGH VORDERMANt Naar wij vernemen, zegt de „N. R.CL", is mevrouw Marie W. CoelinghVorderman in Nederlandsch-Indië overleden. Zij is 82 jaar geworden. Den 279ten Augustus 1847 te 's-GTaven- hage geboren, is zij zich eerst laat op het tooneelspelen gaan toeleggen. Zij was al jaren getrouwd toen zij te Deventer toetrad lot de liefhebberij-tooneelvereeniging ,JRhe- torika". waarvan haar man werkend lid was. Haar succes deed haar heur blijkbare roeping volgen. In 1880 kreeg zij engage ment bij Van Ollefen. Moor en Veltman te Amsterdam om vervolgens wat rond te zwerven bij diverse gezelschappen Geruimen tijd heeft zij deel uitgemaakt van het Rotterdamsch Tooneelgezelschap onder directie van P. D. van Eijsden Geen actrice van het eerste plan, viel haar spel vaak te bewonderen in goed uitge beelde veelal oudere rollen, zoowel dames uit hoogen stand als vrouwen uil 't volk. In 1906 heeft zij te Rotterdam in „Miss Hobbs" haar zilveren toon eel jubileum ge vierd en ook in andere steden van het land, in „De tweede vtouw" en „Het dubbele leven" van mej. Pabst. Den lOden November 1911 heeft zij haar 30-jarig jubileum gevierd Van 1914 lot 1916 heeft zij deel uitge maakt van ..Die Haghespelers" onder direc tie van Eduard Verkade Een jaar is zij nog verbonden geweest aan het Hofstad-Tooneel. waarna zij in 1918 möt een eigen gezelschap een afscheidstournée heeft gemaakt met 't tooneelspel De Nicht". Na haar afscheidstournée is mevrouw CoelinghVorderman naar Nederlandsch- ïndië vertrokken. Ten huize van een zuster heeft zij haar laatste levensjaren gesleten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5