VRIJDAG 17 JANUARI 1930 No. 21423 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. 70sle Jaarcancr LEIDSCH ahisn és DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts peT regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. ƒ0 18 „0 18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. UITLOTING GELD LEEN ING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene keunis, dat op IMaandag 27.Januari 1930, des Damiddags I 4 uur in een der vertrekken van het Ge- I meentehuis zal worden overgegaan lot de I uitloting van 50 obligatie's ad f.1000. in de 4'/> pet. geldleening der gemeente I Leiden van 1928, groot f. 2 000.000 A. VAN DE SANDE BAEHUYZEX, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Januari 1930. 1694 ENQUETE WINKELSLUITING. I VOORSTELLEN VOOR DE BEGROOTING 1930. Voorstel van den heer Kooistra. De Raad, van oordeel dat door of van- I wege de gemeente het bouwrijp maken van grond de woningbouw zal bevorderen, ver zoekt B. en W. een plan voor te bereiden, waarin een verbindingsweg zal worden ge maakt vanaf het Noordelijk gedeelte van de Koningsstraat tot het Oostelijk gedeelte van de Groenoordstraat, ten doel hebben de woningen te doen bouwen met een huuir- waarde van f. 4 tot f. 7 per week. Voorstel van den heer van Stralen. De Raad besluit tot het verleenen van toeslag op de uitkeeringen der werklozen kassen vanwege de gemeentelijke steunver- leeoing, voor zoover deze lager zijn dan het bedrag dat na het uitgetrokken zijn van de gemeentelijke steun verleen ine wordt I ontvangen, zulks ten bedrage van het ver- I schil tusschen kasuitkeering en steunuitkee- ring. Voorstel van den heer van Stralen. De Raad, van oordeel dat het gewenscht is om de ondersteuning, welke vanwege de gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon aan behoeftigen wordt verstrekt, zooveel mogelijk te verschaffen in den vorm van loon voor arbeid; van meening tevens dat van gemeente wege een gelegenheid dient te worden ge schapen, waar de daarvoor in aanmerking komende ondersteunden en zoo mogelijk ook andere onvolwaardige arbeidskrachten de voor hen geschikte arbeid kunnen ver richten van oordeel dat de gebouwen der stede lijke werkinrichting daartoe wellicht ge schikt zijn te maken dat daarvoor echter grondige verande ring en reorganisatie van de stedelijke werk nrichting zal noodig zijn. verzoekt B en W. naar de mogelijkheid an een zoodanige reorganisatie der stede- ijke werkinrichting een onderzoek in te stellen en van hun bevinding aan den laad mededeeling te doen. Voorstel van den heer Koole. Bij volgnummer 254: De Raad besluit- tot het aanstellen van volambtenaar Schoolarts, naast de 4 school artsen. Voorstel van den heer Koole. Bij volgnummer 266 De Raad besluit de besturen der beide weminrichtingen op te dragen, de zwem- nrichtingen des Zondags open te stellen rari des morgens 9 uur tot 11 uur en des niddags van 2 uur tot 5 uur. Vcorstel van de heeren Groeneveld, de Reede, Mandeis en Eikerbout. Zij stellen voor: a. aan de leden van den Gemeenteraad ten telefoonaansluiting te verstrekken, b. voor rekening der Gemeente te ne- nen ten hoogste f. 18 aan gesprekken, per aansluiting per jaar, (berekend naar onge veer 2 gesprekken per dag), c. volgnummer 184 der Begrooting 1930 te verhoogen met f. 2000. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. 1 Nieuwe ins chrij vin g: J. M. Krol, Bree-traat 133, Leiden. Schoen winkel. Eigenaar: J. M. Krol, Leiden. Een beroep op de medewerking van alle Leidsche winkeliers. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland wordt thans een en quête ingesteld bij alle Leidsche winkeliers groot en klein, om hun meening te vernemen o.a. omtrent de vraag of voldaan moet wor den aan het verzoek der personeelsorgani saties gericht aan den Gemeenteraad van Leiden, om alle winkels op een bepaalden middag te sluiten'; 's avonds om 7 uur en 's Zaterdags om 9 uur te sluiten, enz. Als dit verzoek zoo wordt ingewilligd, zou den derhalve alle winkeliers, ook zjj, die zi-nder per oneel werken, op genoemde tjjden hun winkels moeten sluiten. Het is daarom van het hoogste belang, dat alle winkeliers hun medewerking ver.eenen, teneinde het aan de Kamer mogelijk te maken zoo be trouwbaar en volledig mogelijk gegevens in haar adres aan B. en W. te Leiden te ver werken. Aller belang is er bij betrokken, daarom, wordt alier medewerking verzocht KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. FEESTUITVOERING VAN HET POLITIE M UZD!.KOJiZELt>uHAp Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Gisteravond vond de leeste.gke herden king plaats van het 1 U-jarig begaan van het Jtcjiifc-iViuziekgezezaCiiap in de 8tadsgenooi- zaal. Um ruiq> kwart over acht heet de voor zitter, de heer Dragt a.rnn haitrii/k we.kom, in het bijzonder den commissaris van politic, den heer Meyer, den directeur van socia.e zaken, den heer P. C. G. A. Wqkmaas, den oud-comni sa is en e_r.-vooraL.er, denhe.r Stapel, de aanwezige inspecteurs, aigevaar- digden van de 3 October vereeniging, Sempre Crescendo en verdere zustervereerigragen. Spr. herinnert dan aan het driemanscnap, aan wie de vereeniging haar bestaan dankt, de heeren Post, Van der Schalt en Bruinsma, aan het goede beleid van den penningmeester en memoreert vervolgens den vroegeren di recteur ,den heer Kouprie. Vervo.gens deelt de heer Dragt mede, dat als laatste nummer er een kleine huldiging der vereeniging zal plaats vinden, en dat dan de burgemeester, die Later komt, eenige woorden zal spre ken. Daarna wordt overgegaan tot de uit voering van het muzika.e gedeelte van het programma en begonnen met de pittige, door den kranigen directeur gecomponeerde ju- biieummarsch. Vervolgens speelt het ge- zeischap de nummers, waarra.de het op net concours te Monster in den loop van 1929, den eeden prjjs in de le aideeling be- haaiu ueeft. Het feat, dat de directeur aan het einde van het gedeelte van het program ma voor de pauze door het enthousiaste pu bliek gedwongen werd een toegift te geven, spreekt boekdeelen over de waardeering welke men koesterde voor het kranige korps. Vervolgens dankt de voorz. den directeur, den heer Bolderdijk, voor het vele, dat hjj in den loop der jaren voor het gezelschap heeft gedaan en biedt hem als herinnering een zegelring aan, terwjjl spreker mevr. Bol derdijk met een bloemstuk huldigt. Als eerste spreker volgt daarna de burgemeester, de heer A. v. d. Sande Bakhuijzen, die het een genoegen acht, de eerste te zijn, die de jubi- leerende vereeniging toespreekt. Spr. jaoopt, dat het het gezelschap in ieder opzicht goed moge gaan en dat op het concours, dat de vereeniging op 22, 23, 24 Juli a.s. zal hou den, de afdeeling Uitmuntendheid behaald moge worden. Spr. stelt een prjjs voor dit concours beschikbaar. De volgende spreker, de commissaris van politie prgst de goede harmonie, welke in dit gezelschap heerscht en stelt eeveneens een medaille ter beschik king. De heer Dragt dankt deze beide spre kers voor hun v riendeljjke woorden en hoopt, dat het gezelschap aan hun verwachtingen zal beantwoorden. Daarop volgt een heele rij van afgevaar digden van zu^tervereenigingen, o.a. de Posfc- Harmonie, de Harmoniekapel T. en D., R.K. politiebond, P. C. en L. en Politieschietver- eeniging, die allen een geschenk ter her innering aan dezen dag aanboden. Hierna komt het Huldigingscomité, dat de ver eeniging namens de donateurs en personen, die met de vereeniging sympathiseeren, een stei schelleboomen aanbiedt, waarvan 3ls bijzonderheid gezegd kan worden, dat het het tweede stel in Nederland is. Vervolgens wordt het gezelschap door de dames een tambojr- majoor staf, een tweetal trommels en een bariton-saxophoon aangeboden en den direc teur eeD dasspeld. De voorzitter bedankt dan achtereenvol gens alle sprekers voor hun woorden en hul deblijken. Hierna is het eerste deel van het program ma geë'ndigd. en treedt na een korte pauze, waarin de kranige Jazz-band „Aufgepast" zich verdienstelijk maakte, de familie Hof maan op in haar radio- en gramophoon-reper- toire Het is onnoodig te zeggen, dat dit goed was. Een bal onder leiding van dc-n heer W. F. van Wgk, besloot dezen ten volle geslaagden avond. Adres aan Ged. Staten van Znid-Holland. Zooals wij reeds hebben aangekondigd, heefl de Kamer van Koophandel alhier zich in een adre9 gewend tot Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. Wij laten dit adres hieronder volgen: Zooals u reeds bekend is, levert de zeer smalle passage in de Bruggestraat te Alphen aan den Rijn, groot gevaar op voor het ver keer, terwijl door de nieuwe uitmonding op den Rijksstraatweg, zelfs een uiterst gevaar lijke situatie wordt geschapen. Vooral het autoverkeer uit de richting Utrecht en gaande in de richting Leiden al bijzonder gevaarlijk. De bebouwing is daar zoodanig dat het bovengenoemd ver keer van deze uitmonding niets bemerkt. Dat deze bijzonder gevaarlijke situatie her haaldelijk aanleiding moet geven tot ong2- lukken, is dan ook vanzelfsprekend. De practijk leert dan ook. dal er bijna geen week omgaat of op dit punt heeft een meer of minder ernstige aanrijding plaats. Tot nog- toe hebben zich deze verkeersongelukken hoofdzakelijk beperkt tot materieele schade. Naar de meening der Kamer is deze geluk kige afloop slechts toe te schrijven aan bij zondere omstandigheden, doch zij is er van overtuigd, dat op den duur op deze plek een ongeluk met doodelijken afloop met kan uit blijven. Dat de Bruggestraat zelf, nog afgezien van de uitmonding op den Rijksstraatweg, veel te smal is voor het verkeer, is zoo evident en zal door uw College zonder twijfel on middellijk worden toegestemd, zoodat de Ka mer met de congtateering van dit feit zal kunnen volstaan. Naar de meening der Ka mer is het niet verantwoord, om dezen toe stand te bestendigen. Nu zal, zooals officieel bekend is. de door- vaartbreedte van de brug ever den Rijn door de Provincie vergroot worden, waarbij onge twijfeld ook, naar de Kamer meent te mo gen aannemen, de rijbreedle der brug za! worden vergrdot. Verbreeding van de Brug gestraat, de oprit van deze brug, zal dan moeilijk kunnen'uitblijven. Ook echter nog afgezien zeif9 van dit voornemen is, naar de meening der Kamer, verbreeding der Brugge straat een zaak, welke door het verkeersbe- lang dringend wordt geëischt en door het College, dat de straat in beheer en onder houd heeft, niet mag worden verwaarloosd. Waar echter de gemeente Alphen de grootste belanghebbende ten deze is en deze' gemeente ongetwijfeld het hare er toe zal willen bijdragen, om dezen niet langer te verantwoorden toestand niet te laten voort duren, zoo veroorlooft de Kamer zich uw College te verzoeken, al datgene te doen. wat in samenwerking met de gemeente Alphen en eventueel met het Rijk tot een snelle op lossing kan leiden. Een afschrift van dit schrijven werd ge zonden aan Z.E. den Minister van Water staat. terwijl in gelijken geest ook werd ge adresseerd aan het gemeentebestuur van Alphen-aan-den-Rijn. TUBILEUMCONCERT. WEDEROM TE LAAT RICHTINGAANWIJZER UITGESTOKEN. Hedenmiddag tegen 1 uur werd op den hoek RijnsburgerwegLijsterstraat vrachtauto van de fa. Vroom en Dreesmann ingehaald door een auto G 25003, toen de vrachtauto op hot laatste oogenblik de pijl uitstak en snel het stuur omwierp met het gevolg dat de auto tegen een boom werd geduwd. Van de auto werden het linker- achterspatbord en de bumpers beschadigd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats LUSTRUMVIERING V. V. S. L. Koninklijke belangstelling voor de opvoering van „Week-end" H. M. de Koningin, H.M. de Koningin- Moeder en Z.K.H. Prins Hendrik koesteren het voornemen tegenwoordig te zijn bij de gala-tooneelvoor9telling van „Week-end" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag op Maandag 27 dezer ter gelegenheid van de lustrumviering der V.V.S.L. Prinses Juliana woont deze voor stelling als lid der vereeniging bij. EEN ONFRISCH BAD. Gistermiddag te 4 uur i9 de 16-jarige bak. k rsknecht H. G. nabij de Garenmarkt met zijn bakfiets in het Levendaal gereden Do jongen ging kopje op.der maar kon door handreiking weer op het droge getrokken worden, waarna hij bij omwonenden van droge kleeren werd voorzien Ook de bak fiets werd spoedig op den wal gehaald. Chx. Zangver. „Zang zij onze lens". Velen waren opgekomen naar de Hoog- landsche Kerk ter gelgen-head van het 10- jarig bestaan van bovengenoemde zangver- i eeniging- De bijeenkomst werd met het zingen van psalm 195. le vers, geopend, waarna ds. Punselie in gebed voorging. In zijn openingsrede wenschte deze predikant de j jubileerende zangvt-reeniging geluk met haar jubileum, waarvan de leden blijken van pit, durf en toewijding geven. Hij iioopte, dat de ver. nog vele jaren zou mogen bestaan en steeds meer een glan zende ster aan de muzikale wereld van onze gemeente zal worden. Spr. toonde er zich dankbaar voor, dat de ver. „Zang zij onze leus" al zingende de Marekerk wil restaureeren: immers, de helft van de op brengst der enlreé's was voor dit doel be- stenva. Ds. Meeter sprak dan ook in de z.g. i „pauze" van deze uilvoering een woord over oeze Marekerk. Hij gaf er in korte woorden een beschrij ving van: ihoe zij was en worden zal. Er komt een prachtige groote consistorie, in oud-Hollandschen stijl, er is reeds centrale verwarming, die een aangename tempera tuur schenkt. De kerk krijgt een gansch ander; gezelliger en opgewekter aspect. Ook het orgel zal voller en rijker van klank zijn can voorheen. Hetgeen maar bedacht kón worden, is bedacht: de restauratie wordt tot in de puntjes verzorgd 1 Zij zal volgens spr. stellig de meest gebruikte kerk der stad worden Tenslotte wees hij op de Bazar, die binnenkort ten bate van de lichtkronen dezer kerk zal gehouden worden. Ook hij bracht de jubileerende Zangver- eeniging zijn dank voor het feit, dal zij zich heeft willen geven voor de Marekerk, de oudste Protestantsohe koepelkerk van Ne derland. Deze toespraken waren omgeven door een schoone krans van muzieknummers. De lubileerende vereeniging heelt zich op een waarlijk zeer schoone- wijze doen hooren. Ontroerend klonk de pure en ijle, losse en uiterst zuivere zang in het „Wij zingen Uwen lof" van Schulz- De inzet leverde reed9 onmiddellijk het bewijs, dat deze1 zang op een hoog plan staat. Ook in het tweede k capella koor „Gij herder jL.ads" beluisterden wij dezelfde teedere en devote klanken, waarin wij hel mate riaal der zangeressen toch wel het hoogst aanslaan. Tot 9lot werd met geestdrift Pijlman's „Soli Deo Gloria" vertolkt: bijzonder fraai was het wonder9choone dorisohe koraal, melodie van L. Bourgeois (1551). Men slaagde er volkomen in een groote innig heid te openbaren. De' heer Teljeur mag tevreden zijn over zijn discipelen. Een woord van hulde past hier zeer zeker voor zijn voortreffelijke leidingl Voorzeker een koortje, waarnaar men met genoegen en groote dankbaarheid luis tert. Het zingt technisch zeer gemakkelijk I De organist der Hooglandse he Kerk, de heer L. Kooien bracht een zeer te waar- deeren interpretatie van Bach's Preludium (Es dur) en Mendelssohn's wel wat lange zesde sonate. Tenslotte zij nog te vermelden de prij zenswaardige medewerking van de heeren Rameau, Veldhuyzen en Haverkamp, die in trio's van Bizet en Beethoven een goe den dunk van hun muzikale' kundigheden gaven De vriendelijke sopraan van Mej. Dini Erkens die de kerk niet geheel vulde, kwam vooral in de hoogte lot ontplooiing. Mej. Carolina de Bhiyn vormde aan den vleugel een passende ondersteuning voor het koor. Aan het einde van den avond sprak Ds. Punselie nog een woord van dank tot alle medewerkenden, waarna door alle aanwe zigen de „Avondzang" gezongen werd. Summa summarum: een jubileumsuit- voering, die vooral voor het koor een groot succes geweest is. Wij hopen, dat ook de- Marekerk er wel bij heeft gevaren 1 TENTOONSTELLING P. C. DE MOOR. In een der zalen van het Stedelijk Museum „de Lakenhal" is gistermiddag in tegen woordigheid van een aantal genoodigden de tentoonstelling van schilderijen en teeke- ningen door P. Cornelis de Moor geopend. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den voorzitter en secretaris der gemeente commissie, mr. van de Sande Bakhuijzen en mr. O vervoorde den vice-voorzit ter, dea heer Reimeringer. den adjunct-directeur van „de Lakenhal", den heer Coert en ver der de heeren mr. dr. Verburgt, dr. Hol- werda, de hoogleeraren Knappert en Muller benevens den voorzitter van de Leidsche Kunstvereeniging. mr. Slagter. Ook de heer de Moor was aanwezig. Bij de opening der tentoonstelling, welke 84 werken omvat, werd niet gesproken. BINNENLAND. Vliegende winkels vallen onder het Werk tijdenbesluit (Binnenland, le Blad). De voortgezette strafzaak tegen Salomon Liebermann (Rechtzaken, 3e Blad). De plechtige opening van het nienwe Raadhuis te Sassenheim, (3e Blad). BUITENLAND. Rondom de Haagsche conferentie (Buiten land en Tel., le Blad). De 58e zitting van den Volkenbondsraad is gesloten (Buitenl., le Blad). De Dnitsche soc.-dem. Rijksdagfiactie tegen dr. Schacht (Buitenl le Blad). STICHTING TER BEVORDERING VAN DE STUDIE IN HET CHINEESCH. In het leven is geroepen een stichting ter bevordering van de studie in het Chineesch aan de Rijksuniversiteit alhier. Doel der stichting is de bevordering van de studie aan de Rijksuniversiteit alhier der 1 Chineesche taal- en letterkunde en van de i kennis betreffende de Chineesche Geschie- denis en beschaving. Het bestuur der Stichting wordt benoemd door Curatoren der Universiteit. Het ligt in het voornemen van de Stich- 1 ting haar medewerking te verleenen tot het inrichten van een Chineesch instituut, dat hier ter stede, waarschijnlijk voorloopig in het binnenkort te ontruimen Prentenkabinet zal worden gevestigd. DE TERUGGAVE VAN OP SUIKER BETAALDEN ACCITNS. Mededeeling van de Kamer van Koophandel. Ten vervolge op eene \r^egere mededee ling, betrekking hebbende op de teruggave van op suiker betaa.den accijns, Kan de Kamer van Koophandel en Faorieken voor Rijnland aan de belanghebbenden in haar district nader medcMeelen, dat de teruggaaf kan worden uitgestrekt tot alle in het vrije verkeer aanwezige suikerhoudende goederen, behalve die we.ke van die teruggaal zqn uit gefloten, n.l. meiado, melasse en stroop, uit gezonderd Limonadesiroop. Het is onverschillig of de goederen waar voor de teruggaaf wordt verzocht, uit het buitenland zijn ingevoerd of niet; de terug gaaf blijft echter beperkt tot de saccharose die de goederen bevatten. InverL-uiker en an dere suikers blijven ten deze buiten beschou wing. Er wordt nogmaals nadrukkelijk op ge wezen, dat ook de v00 raden voorhanden bij fabrikanten van suikerhoudende goederen, die crediet gemeten, in aanmerking komen voor de teruggaaf. Dit geldt ook voor halffabri katen en voor in bewerking zijnde goederen, vcor zoover die onder verzegeling kunnen worden gebracht. Indien het ter vereenvoudiging van het het werk der mon-tememing gewenscht is een zoogenaamde mervgmon«ter te nemen, dan kan hiertoe worden overgegaan. De senaat der Leidsche Universiteit heefl benoemd tot curator van de hibliotheca Thvsiana, al9 opvolger van wijlen prof P. J. Blok. prof. dr. L. Knappert, hoogleeraar aan de Universiteit alhier. Kapitein A G. van der Hout. van het Ode R. V. A. alhier, wordt binnenkort be noemd tot adjudant van dat korps. Kapitein A. J. van der Blom van hst 4de R. I. en een beroeps-onderofficier van dat regiment zullen van 20 dezer tot en met 1 Febr. bij de normaal-schietschool te 's-Gravenhage en van 3 tot en mei 8 Febr. in de legerplaats bij Harskamp een cursus volgen in de behandeling van den mortier van 8. Op uitnoodiging van de afdeeling Lei den der Ned. Ver van Huisvrouwen zal a.s. Maandagavond de bekende paedagoog, dr. C. P. Gunn'ng rector van het Lyceum te Amsterdam, in een der zalen van hotel „Den Burcht" een lezing houden over „Het veranderde gezinsleven".

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1