AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Hoogiandeche Kerk: Jubileumconcert Chr. Zangver. ,,Zang zij onze leus". 8 uur nam. Volkshuis: Cursussen Tropische cultures en ziekenverpleging. 8.15 uur nam. Vrijdag. Stads zaal (groote zaal)Liederenavond Eva Liebenbe.g; 8 uur nam. K a t w ij k-a a n Z e e (Gemeentezaal) Spr. de. Bakker van Benschop. Halfacht nam. Avond-, nacbl. en Zondagdienst der apo theken van Maandag 13 tot en met Zonaas 19 Jan. a.s Apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. BELASTING-VOORSTEL. Door de heeren B. J. Huurman Dzn., H. W. Spendel en H. M. de Reede, leden van de Commissie van Financiën is het vol gende voorstel bij den gemeenteraad inge diend: Ondergclcekenden stellen vocrr de op brengst van den post Inkomstenbelasting op de begrooting naar een zoodanig bedrag te berekenen, dat de vermenigvuldigingsfactor Van 0.9 op 0.7 zal kunnen gebracht worden. Op uilnoodiging van de Ned. Chr. Radio Vereen, zal d9. H. C van den Brink, predikant bij de Gerei- Kerk in H. V., alhier, a.s Maandag te 4 uur een ziekenuur houden voor de microloon van „Huizen'' (Golflengte 298 M Ds. van den Brink zal spreken over „Hoogheid der menschen en ootmoed der engelen". Muzikale medewer king verleent de heer H. N-. Mastenbroek te Hilversum, kerkorgel. Dinsdagavond 19 ook de tweede ont snapte verpleegde uit het Psychopathen- asyi alhier te Losser aangehouden Hij is gisteren in het Huis van Bewaring te Utrecht ingesloten. Gisteravond te halfacht is de 12-jarige R. II op den hoek van de Wielmakerssteeg gevallen, tengevolge waarvan zij haar lin ker dijbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Op 15 Januari '30 slonden 782 werk- zookenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 1030 op 15 Januari '29. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuws van drie conferenties. in te stellen als Hof van Beroep voor'de be slissingen der scheidsgerechten. De Itaiaaiteche journa.is(eii, die gewoon lijk de zittingen van den Volkenbond bij wonen, hebben betloten weer toe to treden tot de Internationale ver eniging van bjj den Volkenbond g.accredits.rde journai ten, uit welke zij eenige jaren geleden in verband met zekere incidenten waren getreden. In Hotel des Bergnes te Genève werd gis- term.ddag een bespreking genouden lussenen de Ministers van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk en Italië, Briand en Grandi. De gedachtewisselingen hadden in hoo'uLaak be trekking op met de a.s. Vlootconlerentie te Londen verband houdende vraagstukken, waai" be.de landen bij- geïnteresseerd zijn. Voor het vertrek van Henderson heelt Briand ook met den Engeischen Minister van Bui- ten^ndsche Zaken een onderhoud gehad over de V iootconle-rentie en een aantal andere kwesties. Van Engelschc zijde wordt nog eens uit eengezet, wat de vlootconlerentie beoogt Zij zegt o.m.: De Engelsche regeering meent, dat de gevaarlijke neiging van de laatste jaren, om de maritieme bewapening uit te breiden, zou leiden tol een wedstrijd in bewapening, indien zij niet gestuit wordt. Het probleem van de ontwapening ter zee kan op dne wijzen worden ui [gewerkt: ten eerste door verkleining van de be staande vloten; ten tweede door verminde- ritjg van de bouwprogramma'9; ten derde door de bestaande schepen langer in dienst te houden. Het Verdrag van Washington heeft den leeftijd van slagschepen op 20 jaar gesteld. Op de a s. conferentie moet gepoogd worden den leeftijd lot 25 jaar uit (e breiden. Het kruiserprobleem is voor een groot deel een kwestie van verdeeling der ton nage in categorieën en van de vraag, wat ten evenwicht tusschen twee naties vormt. Indien zonder in gevaar brengen van de veiligheid op dit punt een overeenkomst kan bereikt worden, zai de kracht van do verdragen tegen den oorlog vergroot worden en de kans op verdere vermindering bij een volgende herziening vergroot worden. Zelfs indien de resultaten van de "con ferentie niet mochten worden, wat zij, die haar organiseeren er van verwachten, is de Engclsc-he regeering van plan alles te doen, wat in haar macht is om de wereld te1 loo- nen, dat zij gestadig voorwaarts gaat naar de ontwapening. Alles hangt echter af van een internatio nale overeenkomst. Engeland zal geen stappen tot ontwape ning doen, uitsluitend als gebaar. Alles, wat in dien zin redelijkerwijs kon gedaan wor den, is gedaan. Engeland kan alleen iets doen, wanneer de andere landen ook tot daden komen en een overeenkomst, die het gevolg is van deze conferentie, moet wer kelijk de internationale politiek vertegen woordigen. Een internationale overeenkomst tot ver lenging van den levensduur van slagsche pen, vermindering van de draagwijdte der kanonnen, zou reeds een groote stap voor uit zijn. Een overeenkomst voor de kruisers ien aanzien van aantal, afmetingen en ver- dulingen zou ook van groot Oelang zijn Ten aanzien van de onderzo., booten wenscht de Engelsche regeering algeheelc afschaffing, maar als dit niet kan, vermin dering tot het minimum. Hier treedt opnieuw de kwestie naar voren van een evenwicht tusschen de ver schillende landen en dit punt zal op de conferentie van groot belang zijn. Het is duidelijk, dat wanneer de opvat tingen der verschillende landen te sterk naar voren gebracht worden, de kans op goede resultaten van de conferentie in ge vaar komt- De Éng-lsche regeering gaat ter confe rentie met den wensch om voorstellen te steunen, die niet alleen haar eigen opvat ting vertegenwoordigen, maar die ook een nuttige basis vormen voor een algemeene overeenkomst. 0 DE HAAGSCHE CONFERENTIE De kweatis der sancties geregeld. in de zitting van de zes uitnoodigende mogendheden over de Duilscbe herstel- vraagstukken heelt men gisteren eerst de aangelegenheid van de deelneming van de Rijksbank aan het kapitaal van de Int Her- stelbank behandeld. Men had de keuze tusschen opneming in het slotprotocol van Den Haag van de ver plichting van de Rijksbank om deel te ne men of wel om dit te regelen door wijziging van de Rijksbankwet. De Duitschers gaven aan deze laatste methode de voorkeur, aangezien dat hun aangenamer was dan de andere oplossing, die met zich mede zou brengen, dat alleen voor Duitschland zulk een speciale bepa ling in het slotprotocol zou worden opge nomen. in de Rijksbankwet zullen ook in het bij zonder worden vastgelegd de verplichtingen, die uit hoofde van het Young-plan en van het statuut der Internationale Bank op den persoon van den president der Rijksbank komen te rusten, zulks op verzoek van dr. Schacht. Allen gingen met het Duitsche voorstel accoord. Slechts wat de uitwerking betreft, n.l. de formuleering van de aan te brengen wijzigingen in de Rijksbankwet, wenschte één der crediteurstaten nog een beraadsla ging met de juristen. Vervolgens hebben de Duitsche en de Fransche delegatie aan de vergadering de teksten medegedeeld waarover zij het eens waren geworden, voor het geval dat het Young plan door de Duitsche regeering mocht worden vernietigd. Deze teksten zijn twee in getal De eerste vormt een artikel IV van het slotprotocol en luidt als volgt: „Zoodra het nieuwe plan in werking zal zijn gesteld, zullen het bureau voor de her stelbetalingen en de daarmede samenhan gende organismen te Berlijn worden opge heven en nemen de betrekkingen voor de Commissie voor het herstel met Duitsch land een einde. Onder de werking van het nieuwe plan, zullen van de functies dezer organismen slechts die in stand blijven welker handha ving door het plan noodzakelijk wordt ge maakt; deze functies zullen worden over gedragen aan de Internationale Bank door tusschenkomst van het beperkte bijzondere comité; de Internationale Bank zal ze uit oefenen onder de voorwaarden en binnen de grenzen van het nieuwe plan, overeenkom stig de bepalingen van zijn statuten. De bevoegdheden der crediteur-mogend- heden tegenover Duitschland onder de wer king van het nieuwe plan zullen bepaald I zijn volgens dit plan. Hieromtrent hebben de vertegenwoordigers van de Engelsche, Belgische, Fransche, Italiaansche en Japan- sche regeeringen en de vertegenwoordigers van de Duitsche regeering de verklaring uitgewisseld welke het onderwerp vormen van de bijlage". Blijkens dit artikel zullen, zoolang het plan blijft gelden derhalve de organen in het plan voorzien werken, tw. het consul tatieve comité, het scheidsgerecht enz. Dit artikel bevat dus het régime zoolang het plan in werking blijtt. De tweede tekst houdt in de gelijkluiden de verklaring van de Belgische. Engelsche, Fransche, Italiaansche en Japansche regee ringen en een verklaring van de Duitsche regecring en betreft hel geval dat het plan door Duitschland mocht worden vernietigd, de z.g. kwestie van de sancties, welke term echler daarom minder juist is, daar men slechts heeft willen regelen den nieuwen locstand die in het bedoelde geval zou ont staan. Deze verklaringen vormen een bijlage bij het ontwerp-slotprotocol. Zij luiden: De vertegenwoordigers van de Belgische, Engelsche, Fransche, Italiaansche en Ja- panscho regecring leggen do volgende ver klaring af: Het nieuwe plan berust op het beginsel, dat do volledige en definitieve regeling van het herstelvraagstuk van gemeenschappe lijk belang is voor alle hierbij betrokken landen en dat dil plan de medewerking van al dóe landen eischt Zonder weder- zijdsche goeden wil en vertrouwen zou het doel van dit plan niet bereikt worden. Hét is in dien zin, dat de crediteurstaten in het slotprotocol de plechtige verbintenis van de Duitsche regeering om de annuïtei ten die vaslgestold zijn overeenkomstig de bepalingen van het nieuwe plan le betalen, hebben aangenomen als de waarborg voor de nakoming harer verplichtingen. Zij zijn overtuigd, dat, voor 't geval dat de uitvoe ring van het nieuwe plan meeningsver- schillen of moeilijkheden zou doen ont slaan, de in het plan zelf voorziene proce dures voldoende zouden zijn om die mec- ningsverschillen en moeilijkheden op le lossen. Om deze reden beoaalt het slotprotocol dat onder het regime van Jiet nieuwe plan de bevoegdheden der crediteurslalen zich bepalen tol de bepalingen die het plan in houdt. Intusschen blijft er een mogelijk ge val denkbaar, dat builen het raam van de heden onderleckende overeenkomsten valt. De credóleuirelafen zien zich gedwongen daarmee rekening te houden, zonder daar mee de bedoelingen der Duilsche regeering in twijfel te willen trekken. Zij achten het onontbeerlijk rekening lo houden met do mogelijkheid dat. in de toekomst, een Dori sche regeering, tegen de plechtige verbin tenis, in, vervat in hel slotprotocol van he den. zou overgaan tot handelingen waaruit haar wil om het nieuwe plan te vernie tigen, zou blijken. De crediteuren- regeeringen hebben den plicht de Duitsche regeering te verklaren dat, indien een dergelijk geval zich mocht voordoen waardoor het gemeenschappelijk nagestreefde werk in zijn grondslagen Ziu worden gelroflen, een nieuwe toestand zou geschapen worden met het oog waarop de genoemde crediteur-regeeringen reeds lhan3 alle voorbehoud in rechten moeten maken. Inlus9chen zijn de credileur-regeeringen zelfs in deze uitersto onderstelling in het belang van den algemcenen vrede bereid om, alvorens eenige actie te ondernemen, een beroep te doen, voor de constateering en de waardeering der feiten op een inter nationale rechtspraak van onbetwist ge zag. De crediteur-mogendheid of do credi- teur-mogendhodon die zich hierbij belang hebbend mochten achten, zouden dus aan het Permanente Hof van Internationale Justitie de vraag voorleggen of de Duit sche regeering daden heelt verricht welKe haar opzetlelijken wil doen blijken om hei nieuwe plan te vernietigen. Duitschland zou reeds nu moeien ver klaren dat, ingeval het Hof in Bevestigen den zin besiist, hel als wettig erkent dat ten einde dc uitvoering van de verplich tingen der debileur-mogendheid te verze keren, zooals deze voortvloeien uit het nieuwo plan, dc crediteur-mogendheid ot de crediteur-mogendheden hun geheele vrijheid van handelen terugkrijgen. De crediteur-regceringen zijn overtuigd dat, het bedoelde onderstelde geval zich nimmer zal voordoen Zij zijn er zeker van dat de Duitsche regcering deze overtui ging deelt Maar zij meenen dat het voor hen een verplichting van oprechtheid is en een plicht tegenover hun betrokken lan den om voor het geval dal dit hypotheti sche geval zich mocht voordoen de vooraf gaande verklaring te formuleeren. Dc vertegenwoordiger» van de Duilsche rt-geering verklaren hunnerzijds: De Duitsche regeering neemt akte van de verklaring welke vooraf gaat van de cre diteur-regeeringen, krachtens welke in het geval dat naar aanleiding van de uilvoe ring van het nieuwe plan zich meenings- verschillen of moeilijkheden mochten voor doen, de procedures voorzien in het plan voldoende zouden zijn om deze op te los sen. Zij neemt bijgevolg er van akte dat on der de werking van het nieuwe plan de be voegdheden van de crediteur-mogendheden zullen worden bepaald volgens de bepalin gen van genoemd plan. Waf het tweede gedeelte van bedoelde verklaring betreft en de onderstelling die er in wordt geformuleerd betreurt de Duit sche regecring dat men een dergelijke eventualiteit op het oog heeft, welke zij wat haar betreft voor onmogelijk houdt Intusschen, indien een of meer credi- tcur-mogendheden bij het Permanente Hol van Internationale Justitie de vraag aan hangig maken of daden, uitgaande van de Duitsche regeering. en wil doen blijken om het nieuwe plan te vernietigen, is de Duit- scho regecring het eens mei de crediteur- mogendheden om te aanvaarden dat het Permancnle Hof hierover beslist en ver klaart zij het als wetlig le bescnouwen in geval van een bevestigende beslissing van het Hof. dat teneinde de uitvoering te ver zekeren van de financieele verplichtingen der itebi'tc-UT-mogendheid zooals deze voort- vfoaien uid he-t nieuwe plan, de crcrlf teur- mogendheid of de crediteur-mogendheden hun volledige vrijheid van handelen terur. kriigen. Deze verklaringen zijn opgemaakt in het Iransch, Engelsch en Duitsch Al deze teksten worden als authentiek aangemprkd De vergadering heeft zich met deze teksten vereenigd. De mobiiisafievraag is uitgesteld tol he den, wanneer men eveneens met de kwestie der liquidatie van het verleden hoopt ge reed te komen. De Auslralisch-Duitsche overeenkomst is nog niet onderfeekend. De plenaire slotzitting der Duitsche com missie zal Vrijdagmiddag plaats hebber. DUITSCHLAND. Bloedige botsingen, GisteTen, op den verjaardag van den moord op Karl Liebkoecht en Rosa Luxera. burg, was voor Berlijn afgekondigd een be. toogingsverbod. De communisten hebben getracht dit verbod te ontduiken, waardoor het op meerdere plaatsen tot botsingen met de politie kwam. Er werd flink op log. geslagen. Een 20 arrestaties hadden plaats, lo Köpenick is oen 16-jarige knaap door een revolverschot, gelost door een commu nist, ernstig gewond. In het Saksische Hartmansdorf vielen bij een botsing tusschen arbeiders en politie 4 dooden. De arbeiders wilden protesteeren tegen een zitting der arbeidsrechtbank in zake een conflict aan de fabriek Reeenia en gingen over tot een aanval op de fa briek. DE VLOOTCONFERENTIE. LONDEN, 16 Jan. (V.D.) De Japansche Admiraliteit heeft aan de Japansche des kundigen, die zullen deelnemen aan de Lon. densche Vlootconferentie, een instructie doen toekomen om zich voorloopig te ont houden van het behandelen van kwesties betreffende groote slagschepen en vlieg» tuig-moederschepen, aangezien op deze beide punten nog geen overeenstemming tusschen Engeland en Japan is bereikt.' In Japansche marineknngen verbergt men zijn teleurstelling niet over het verloop der voorbesprekingen met de Britsche regee ring. Men klaagt er vooral over, dat Japan niet zonder meer bij de quoten verdeeling kan toestemmen in een verhouding 7 10 met de Vereenigde Staten. o HET TIENJARIG BESTAAN VAN DEN VOLKENBOND. GENEVE, 16 Jan. CV.D.) Bij den aan vang van de zitting van heden van den Raad van den Volkenbond had een kleine herdenking plaats van het tienjarig bestaan van den Volkenbond. Do voorzitter van den Raad Zaleski hield eon rede, waarin hij, na een terugblik op het reeds tot stand gebrachte werk, zeide, dat men de toekomst met zelfvertrouwen tegemoet kan zien en men mag hopen» dat in de komende tien jaren de werkzaam heden van den Volkenbond nog vruchtdra- gender zullen zijn. ö- HINDENBURG EEREBURGER VAN MüNCHEN. MUNGHEN, 16 Jan. (V. D.). In opdracht van den gemeenteraad van München heb ben de beide burgemeesters van München heden te Berlijn aan Rijkspresident Von Hindenburg zijn benoeming tot sereburse: van München overhandigd. o DE NOORSCHE VROUWEN. KOPENHAGEN, 16 Jan. (V.D.). Naar ui Oa'.o gemeld wordt, werd in de troonrede bj de opening van het Noorsche Parlement een wetsontwerp aangekondigd om de vrou wen toe te staan ahe openbare ambten ts bekleeden. Reeds thans worden de vrouwen in Noorwegen tot de meeste openbare amb ten toegelaten. Volgens de nieuwe wet tul len de vrouwen aile functies mogen beklee den, d.w.z. zp rullen geeL-telvjke, diplomaat- en theoretisch ook officier kunnen wórden- Van verschillende kanten komen ©venwf' protesten tegen het feit, dat de vrouwen oos geestelijke zuilen kunnen worden. Eenige:) tjjd geleden heeft de rege r ng de kerke.jjk' autoriteiten uitgenoodigd harr meening ovt-' deze kwestie kenbaar te maken, de mesrJtf* heid van hen heeft zich thans tegen be: toelaten van de vrouw tot het ambt van ge-®' telfcke uitge-prokener wordt op g?wew^ dat de vrouwen reeds het recht hebben be! doctoraa' examen in de theologie af te leg* gen en dit moet voldoende zijn. 2-1 PROPAGANDA VOOR TYROL. Een Tyroler avond bij de N. R. V. Heden is een gezelschap van 16 Tiroler- «ludenlen (6 dames en 11 Ten) uit Kuf- slein in Tirol als gasten dc: Ned. Reisver- ecniging in Den Haag aanictuineo. Deze jonge menschen willen, gedreven door liefde voor bun prachtig vaderland, hier daarvoor belangstelling opwekken en zullen dal doen op de wijze, die huu het bfcSt past. Zij zullen iets vertellen en laten zien van hun land en verder zullen zij van hun land zingen en vervolgens iets van het nationale karakter op plastische wijze de- monslreeren. Zij geven in nationaal cos- tuum en met inheemsche muziekinstrumen ten nationale liederen en natioale dansen waaronder natuurlijk de beroemde Shuh- plattler. Dil lofwaardig streven van deze jonge men- schen wordt gesteund door de Nederl- Reis- vereeniging en wel door inkwartiering bij de verschillende leden. Slechts in een zestal plaatsen zullen zij hun voorstellingen geven; ook Leiden valt daaronder en hier komen zij op Zondag 19 Januari. Het afdeelins^De- sluur heeft voor deze gelegenheid beslag gelegd op de groote zaal der Stadsgehoor zaal en verwacht dat vele harer leden uit Leiden en omliggende gemeenten, maar ook vele niet-leden tegenwoordig zullen zijn op den bijzonder mooien en interessanten avond. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dil blad. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen; Th. J. B. Haan Zoon, Oudo Heeren gracht 9, Leiden, handel in aardappelen. Uittredende eigenaar: Th. J. B. Haan, Leiden. Uittredende mede-eigenaar: H. P. Haan, Leiden. De roede-eigenaar: Th. H. J. Haan, Leiden, is thans eenig eigenaar van bovengenoemde zaak. Wijziging han delsnaam thans: Th. H. J. Haan. W. Piek, Hoorn 128, Alphen a. d. Rijn. Steenfabriek. Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Januari 1930 in liqui datie getreden. Vereffenaar; W. Piek, Al- phon a. d. Rijn. Naamlooze Vennootschap Bloembollen- kweekcrij en Handel v.h. Van Zonneveld on Co., Hoofdstraat 99, Sassenheim. Uit tredende onder-directeur: W. van Zonne veld, Sassenheim. L. A. Prins en Zonen. (Beperkende Be palingen), Prinsenweg Wijk II 22, Voor hout. Exporthandel in bloembollen. Uit tredende vennoot: L. A. Prins, Voorhout, dd. 1 Januari 1930. Firma Jac. Krol, Kerkstraat 3, Noord- wijk. Schoenen, importeeren van schoen werk en aanverwante artikelen. De mede vennoot* J. M. Krol, Leiden, is d d. 1 Ja nuari 1930 uitgetreden. Het filiaal te Lei den, Brcestraat 136, wordt met ingang van dien datum door J. M. Krol, voor eigen rekening voortgezet. Opheffing: L. A. Prins, Zandsloot 147, Wijk II, Voor hout. Rinnen- en buitenlandsche bloembol- lenhandel. o Dr. H. E. Enlhoven, toegelaten als privaat docent aan de Rijks-Universiteit alhier, om onderwijs te geven in de diplo matieke geschiedenis, zal zijn onderwijs aanvangen met het houden eener openbare les op Woensdag 12 Februari a.s. in de Academie. Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Staatkunde te Leiden, zal prof. dr. G. A. van Poelje op Vrijdag 24 Januari a.s., dc9 avonds ten 8 ure, in de sociëteit „Mi nerva" een voordracht houden over: „Het probleem der reuzenslad" (metropolitan community). Op uitnoodiging van de besluren dei afdeelmgen Leiden van den Vrijzinnig- Christelijken Studenten-Bond en van de Nederlandsche Christen Studenten Vereeni ging. zal op Woensdag 5 Februari 1930. des avonds tpn 8 ure in het Klein Auditorium der Academie, door prof dr. S Frank, hoog leeraar aan nel Russische Instituut te Ber lijn. een voordracht worden gehouden over: Die gegenwarlige Lage und Probleme der Oestlich orthodoxen Kirche". Te Den Haag loopt de regeling met Duitschland ten einde. Men is het gisteren eens geworden over de z.g. sanctie-kwes tie. Veel meer dan een leeg gebaar is het niet, maar de Franschen oordeelden het toch nuttig en de Duitschers hebben toege geven. Het Young-plan za l voortaan hee- tenhet nieuwe plan! Hoe leeg het gebaar der sancties is, be wijst volgende mededeeling der Engelsche persconferentie: Tardicu verklaarde, dat een informcele discussie heeft plaats gehad tusschen de Fransche en do Duitsche dele gaties, welke tot resultaat had, dat over eenstemming is bereikt in dier voege, dat zoolang het plan in werking is er van sanc ties geen sprake kan zijn. Indien de kwes tie werd opgeworpen als een gevolg van het verscheuren van het plan door Duitscn- land kan zij voor het Haagsche Hof wor den gebracht en als het Hof oen bevesti gende uitspraak doet zullen de crediteur staten huu vrijheid van handelen herkrij gen. Wirth bevestigde, dat Duitschland de verklaring heeft aanvaard, hoewel hij meent dat het geval, daarin voorzien, niet overwogen behoeft te worden. Snowden zeide. dat de onderhandelin gen gevoerd zijn tusschen de Fransche en Duitsche delegaties pn dat de Engelsche daaraan niet hefift deelgenomen. Zijn eigen opyatting was, dat bet zeer jammer was dat de kwestieis opgeworpen, maar nu dat eenmaal was cresehied meende hij de beide partijen te kunnen jmlukwensohen dat zij overeenstemming hebben bereikt op een tekst, die .voor beide aannemelijk is. Hij was dan ook bereid do verklaring te aanvaarden voor wat Groot-Britannië bo- treft. Er was slecht» een punt waarover hij nog gaarne klaarheid zou willen hebben. De verklaring spreekt van een of meer cre diteurstaten. die zich tot het Haag^hc Hof kunnen wenden. Als zulk een geval de verscheuring door Duitschland van bet plan zou betreffen, zou het alle crediteurstaten aangaan on zij zullen alle partij zijn in het beroep op het Hof. De tekst schijnt rekening te houden met een verschil tusschen de crediteurstaten en hij nam aan. dat er geen sprake kon zijn van onafhankelijk optrede nin andere om sta ndivheden Tardicu zette uiteen, dat de bedoeling was elk der crediteurstaten het recht laten een kwestie ?°ot bet Hof te brengon, maar het was alti'd mogcli'k dat, wat ook het Hof bosliste, de verschillende crediteur staten hun positie verschillend konden bo schouwen van hun politieke standmint en daarom waren cleze woorden opgenomen in dpn tekst. Wirth bevestigde dit. Snowden zeide dat hii slechts dezé uit leg pewenscht had en hij kon volkomen tevreden de verklaring aanvaarden op dc basis vaD de gogoven uiteenzetting. Dp Voikeubondscommissie, die tot taak heeit het in oveuieemnevnimng Brengen van hei v'o.keiiBondove.orug mei het vermag van Kellogg, ia uit de vo.geade lOjen samenge steld: adaisji (Japan), Yon Bu.ow (Uuitóch- laod), Lord Leoil (tngeland), Looien (Spanje) Ouratro (Peru), Lot (Franiu'ijk), Scia- loja (itajê), SoKal (fo.en), Titu,&,cu (Roe menië), Unden (Zweden) en Woe Kai Seng (Lhina). In tegensteling tot wat men mve.e k.i„gen gelooide, n.l. dat de oommissie iut juristen nou worden samengeste.d, bestaat ajj dus uit bekende staatsmannen en dip.o- maten. De Raad heeft gisteren een gehee.o ut- üng gewijd aan de bespreking van het ver slag van Adalsji (Japan) over de minderue- denkweot.es en een geschikte rege.ing goed gekeurd voor eik van deze. Vijf petities waren afkomstig van de minderheden in Si'.ezië, een zeode van personen van Rnssi- schen oorsprong, die in Lithauen wonen. A.les werd besproken en geregeld zonder het minste incident in een uitmuntende atmosfeer. De voorzitter Zaie ki betuigde den dank "'an den Raad aan Adatsji. Voora'. do gewjjzigde houding van Lithauen viel op. De voigende en laatste zitting van den Raad z3l heden gehouden worden en gewijd zijn aan de herdenking van den tienden ver jaardag van den Vo.kenbond. In een gehouden geheime zitting van den Raad is den juritlisehen adviseurs van de vertegenwoordigingen van Duit chiand. Fin iand. Frankrijk, Italië en Polen opgedragen een vooronderzoek in te stellen naar het voorste! van de Finsche regeering om hel Internationaal G.rechtshoi te 's-Gravenhage

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2