AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. UIT f»E FW7AAL. Woensdag. Oegstgeett (Irene): Openb. verg. N.C.G.O.V. aid. Oegstgeest. 8 uur nam. Oegstpeest (Terweeweg 1): Evan, gel isa tie bijeenkomst te 8 uur nam. Donderdag. Hooglandscbe Kerk: Jubileumconcert Chr. Zangver. „Zang zij onze leus". 8 uur nam. Volkshuis: Cursussen Tropische cultures en ziekenverpleging. 8.15 uur nam. Avond-, nacht, en Zondagdienst der apo theken van Maandag 13 tot en met Zonaas 19 Jan. a s. Apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. DE A.S. DIëSVIERING DER LEIDSCHE HOOGESCHOOL. De rectorale oratie. De in de laatste jaren in stijgende mate gebleken onmogelijkheid om bij de rectorale oratie op 8 Februari in het Groot Auditorium der Leidsche Universiteit aan alle belang stellenden plaats te geven, heeft den Aca- demischen Senaat ook dit jaar genoodzaakt een regeling le treffen, waarbij slechts zij, die voorzien zijn van een persoonlijke toe gangskaart, zullen worden toegelaten. De uitnoodigingen aan hen, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen, zijn verzonden. Het spreekt vanzelf, dat met bij den prosecrelaris van den Senaat (prof. dr. N. J. Krom, Witle-Singel 18) inkomende aanvrage om een toegangskaart voor niet- genoodigden, zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden, maar de geringe Tuimte in het Groot Auditorium verbiedt ten deze al te optimistisch le zijp. Wat de studenten betreft, zijn maatre gelen getroffen, opdat de leden van de V. V. S. Lvan het Leidsch Studentencorps, van den Bond L. S, en van Sanctus Augusti- nus bij de besturen dier corporaties kaarten kunnen verkrijgen, voorzoover de voorraad strekt. Niet bij een dier corporalioe aangesloten studenten kunnen op vertoon van' hun in- schrijvingsbewijs een toegangskaart ver krijgen bij den heer Van der Veen in het Academiegebouw (afd. Inlichtingen), even eens voorzoover de voorraad strekt. o NED. HERVORMD KERKGENOOTSCHAP. Heft college van collectanten jnbileeit. Vrgdag 17 dezer herdenkt het college van collectanten bij het Nede:duit?ch Hervormd Kerkgenootschap zijn 120-jar;g bestaan, welk feit Dinsdagavond door de léden met hunne dames op feestelijke wijze in intiem en kring zal worden gevierd. Als een bijzonderheid kunnen wij nog ver melder ,dat de tegenwoordige voorzitter van het college, de heer W. M. Oppelaar, het voorrecht genoot ook reeds het feest ter ge legenheid van het SO-jarig bestaan mede te maken. Het bestuur wordt momenteel gevormd door de heeren W. M. Oppelaar ,voorz.P. van Lienden, Jr., secretaris; F. J. de Ridder, penningmeester; A. Bernard Sr., 2de voorz. en H. M. Pont, 2de secretaris. CHR. ORATORIUMVEREEN. „CON AMORE" Uitvoering „Die Jahreszeiten" De Chr. Oraloriumvereen. ,,Con Amore" alhier zal Vrijdag 21 Januari in de Stads gehoorzaal een uitvoering geven van Haydn's ,,Die Jahreszeiten", het oratorium dat elk koor met liefde zingt een werk. waaraan iedere solist gaarne medewerkt, dat elk orkesl graag speelt en dat iedere mu ziekliefhebber met veel genoegen hoort. „Die Jahreszeiten" is een werk van onver gankelijke schoonheid, dat tot ieder spreekt en over de geheele beschaafde wereld zijn triumfen heeft gpvierd en nog viert. De Lente. Zomer, Herfst en Winter worden ons voorgetooverd in bekoorlijke melodieën en reine, verheffende zangen van solisten t-, koor De inhoud mogen wij als bekend veronderstellen. o Mej. I. Eversen uit Groningen is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot assis tente aan de Openbare Leeszaal alhier. Geslaagd is voor bet examen Ier ver krijging van het Telegraafradicaal, de heer W. F. K'.oots, ambtenaar aan het Rjjkstele- graafkantoor alhier. Bij de in den afgeloopen zomer gehou den internationale conference te Den Hacg, hebben wij vermeld, dat door den beeldhou wer en modelleur E. Anchu-Hend-:chuch al hier een plaquette was vervaardigd met de beeltenissen der kopstukken op deze confe rentie, welke h(j aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken Briand had aan geboden. Thans heeft onze stadgenoot van den heer Briand een nitvoirlge dankte niging ontvan gen voor deze aardige attentie. Gistermiddag te 1 nur en halfvier on dervond het verkeer over den Haagweg ge- ruimen tijd vertraging, doordat de brug na bij de spoorhaven tengevolge van een defect niet meer dichtgedraaid kon worden. Eerst na lang wachten kon het verkeer worden voort gezet. Gistermiddag ongeveer 3 uur, toen de 11-jarige bakkersleerling H B de deur van het perceel de Genestetstraat 51 wuae openen, schoot zijn linkerhand uit, en kwam in een ruil terecht De ruit brak en de jongen werd zeer ernstig aan zijn linker pols verwond daar zijn slagader werd door gesneden. Na door den Eersle Hulpdienst, die spoedig ter plaatse was, voorloopig te zijn verbonden werd de jongen per auto naar het Ziekenhuis gebracht AFSCHAFFING VERDEDIGINGS BELASTING II EN OPCENTEN SUIKERACCIJNS. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Aan de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp houdende afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcen ten op den suikeraccijns, heffing van op centen op de Inkomstenbelasting ten be hoeve van het Leeningsfonds 1914 en wijzi ging van het tarief dier belasting en van het tarief van invoerrechten, is het vol gende ontleend: Afschaffing van den vleeschaccijns zou een gat in den gewonen dienst hebben ge slagen. Dit gat ware slechte te vullen ge weest met ,,door crisisheffingen opgebrach te gelden". Laatstgenoemde gelden zouden dus zijn .gebruikt om uitgaven van den gewonen dienst te dekken", iets wat ook volgens de leden, die in het V. V. aan af schaffing van den vleeschaccijns dc voor keur geve-D boven afschaffing van de Ver dedigingsbelasting II, niet geoorloofd ware. Het bezwaar van andere leden, dat de conversie van het blijvend gedeelte der Ver dedigingsbelasting II in opcenten op dc inkomstenbelasting, gelijk het ontwerp die tot stand brengt, evenzeer beteekent ,.het bezigen van de opbrengst van crisisheffin gen tot verlaging van sommige gewone hef fingen", berust op een misverstand. Im mers er worden geen gewone heffingen ver- la-agd. De opbrengst der inkomstenbelas ting blijft dezelfde ak tevoren. De minister betoogt vervolgens dat laatst genoemde afschaffing vereenvoudigingen in kohier en aanslagbiljet veroorzaakt. Boven dien wi.ist de minister op het voordeel, dat de Verdedigingsbelasting II nu finaal ver dwijnt en dat slechts zullen overblijven opcenten, die in zich zelf het kenmerk dragen van hun tijdelijkheid. Anders ge zegd: deze crisisheffing wordt nu op dood loopend spoor gezpt. Hoezeer dit nuttig is, is weer gebleken uit sommiee uitlatingen in het debat in de Tweede Kamer. Va<n op centen scheidt men gemakkelijker dan van een zelfstandige, aan velen geliefd gewor den belasting. Op de vraag, of bij stiiging van de op brengst. der inkomstenbelasting het aan tal opcenten zal kunnen worden vermin derd. wordt geantwoord dat or» een jaar- lüksch accres van drié ton van de gezamen lijke crisisheffingen gerekend wordt. Gaat het accres daarboven uit, dan zal eerlang oen verdere verlaging der crisisheffingen kunnen worden overwogen. Afschaffing van de opcenten-op de grond belasting scheen niet in die mate. urgent als de in het ontwerp vervatte voorstellen. HET VERTREK VAN Hr. Ms. TORPEDOBOOTTAGER „KORTEN AER". Gisteren is de Kortenaer uit Den Helder naar Oost-Indië vertrokken Vice-admiraal L. J. Quant, commandant van de marine, begat zich plm. 11 uur aan boord, waar hij in een toespraak afscheid nam van de offi cieren en de bemanning. Plm. half 12 maakle de „Assistent" vasl. om hel schip uit den wal le sleepen, en lang zaam stoomde de jager de haven uit, onder muziek van de Marinekapel. o ONTSLAG BIJ PHILIPS. Naar de „Mrgn." uit goede bron verneemt zijn er de vorige week bij de Philips-onder- nemingen weer diverse honderden arbei ders en arbeidsters) ontslagen wegens slapte in den afzet van radio-artikelen, lampen en Röntgen-apparalen, De magazij nen moeten boordevol zijn met voorraden. Het ontslag betreft bijna uitsluitend perso neel van builen de stad, ongehuwden. maar ook gehuwden. Voorts verneemt het blad, dat zeer bin nenkort in coördinatie met een te Londen gevestigde fabriek, de fabricage van Rönt gen-apparalen zal worden begonnen, in dier voege, zooals reeds geschiedde o.a. in licen tie met „Müller" te Hamburg. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Maart a.s. is aan den heer H. v Aller, stationschef le Vlaar- dingen, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. De heer v. Aller heeft dan een dienst tijd van 45 jaar, waarvan sinds 1 Februari 1917 als chef van het hoofdstation te Vlaar- dingen. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Th. v. Bemmel, onder-slationschef 1ste klasse te Feijenoord. De loden der Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeen geroepen op Woensdag 22 Januari a.s. des avonds te 8V5 uur. Naar gemeld wordt is besloten tot li quidatie van de N.V. Oliefabriek „De Kroon" v.h. Claas Honig en Zoon te Koog aan de Zaan, een onderneming welke gedu rende bijna drie eeuwen in de Zaanstreek gevestigd is. o UIT NED. OOST-INDIE. KWAADWILLIGE NEERGELEGD. BANDOENG, 14 Jan (Aneta) Het leger bestuur zond een telegram uil Atjeh, blij kens hetwelk op 11 Januari jl. door een brigade marechaussee's onder commando van den majoor Hofstede in Boven Tripa de kwaadwillige Teunakoe Pire werd neer gelegd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Conferentie-nieuws. Te Den Haag wordt Schacht verslagen. Men zie hierachter. In Duitschland zelf is het laatste woord echter nog niet ge sproken! De ochtendzitting van den Raad van den Volkenbond begon met het in ontvangst nen\en van een rapport van den Italiaan- schen afgevaardigde Grandi over het in stellen van een juridische commissie vour de aanpassing van het Volkenbondspact aan het Kelloggpact. De voorsteller vau dit plan in de Volkenbondsvergadering, de Britsche Minister van Buitenlandsche Za ken Henderson, lichtte zijn voorstel toe in een lange rede, waarin hij er op wees, dav de staten, die het Kelloggpact reeds ge- teekend hebben, alle lid van den Volken bond zijn. Henderson protesteerde tegen de voorstelling, als zou de Engelsche re geering door haar voorstel het Volken bondspact of de werkkracht vaD den Vol kenbond willen verzwakken. Integendeel hoopte zij door aanpassing van het Vol kenbondsverdrag aan het Kelloggverdrag den Volkenbond te versterken. Briand ver klaarde het eveneens noodzakelijk, het Vol kenbondspact met het Kelloggpact te ver binden. Hij wees op de plaats van het Volkenbondspact, dat volgens hem de voor keur verdiende en eveneens reeds herhaal delijk oorlogen voorkomen had. doch hy noemde het Kelloggpact, dat den oorlog als een misdaad beschouwt, een nieuwe zedelijke bracht, welke de Volkenbond zich eveneens eigen moest maken. De üuilaene staatssecretaris Von Schubert «-erklaarde, dat (ie Duitsche regeering bijzonder belang bij dit voorstel heeft en dat hij zich aan sloot bij wat Briand gezegd had. De dis cussies moeten echter op den breedsten grondslag plaats vinden. Zonder verders discussies werd tenslotte besloten tot het instellen der genoemde commissie. Zij zal op 25 Febr. a.s. bijeenkomen. De Raad behandelde vervolgens verschil lende economische kwesties, waarover de Duitsche gedelegeerde Von Schubert refe reerde. Ondersteund door den Bvitschcn minister van buitenlandsche zaken Henderj, son trachtte hij Polen en Tsjecho-Slciwari:e ev toe te bewegen de conventie inzake de opheffing van uitvoer- en invoer-vevbodon en -beperkingen nog vóór 21 Mei 193C te ratificneren. Nadat Vou Schubert rapport had uitge bracht. over het bijeenroepen van een con ferentie ter voorbereiding van een tarieven- bestand, besloot de Raad met algemeen stemmen om deze conferentie op 17 Febr. a.s. bijeen te doen komen Von Schubert wees er op dat het van belang was, dat zoo mogelijk de verantwoordelijke mi nisters van handel zelf ter conferentie aan wezig zouden zijn en wees voorts er op, dat reeds 26 Europeesche mogendheden zich bereid hadden verklaard om aan de confe reren! ie deel te nemen, zoodat nog slechts Albanië en Lithauen ontbreken. Verder besloot de Raad een kleine juridische cotu. missie te benoemen, die moet onderzoeken of het Internationale Hof te Den Haag kan optreden als hof van revisie voor be slissingen van een internationaal scheids gerecht. Tenslotte is met aigemeene steramen op één onthouding na, een resolutie aange nomen, waardoor een commissie van drie niet-Engelsche leden wordt aangewezen door de mandaatmogendhedon (onder rle leden moet zich minstens één jurist bevin den) om de maatregelen te bestudeeren, welke genomen moeten worden om elk in cident bii den Klaaemuur te voorkomen. Hot Hongaarse,h-Roemeensch optanten- geschil is weer uitgesteld. Heden vertrekt Honderpon, morgen Briand. Misschien morgen reeds de slot zitting De delegatie van de Vereenigde Staten voor de a.s. Londensche maritieme con ferentie zal Vrijdagmorgen ip Engeland aankomen De Fraosche en ltaliaansche delegaties worden Zaterdag verwacht. Mac Donald, de Engelsche premier, zal den. Amerikaanschen minister van buiten landsche zaken Stimson en diens collega'9 kort na hun aankomst te Londen ontmoe ten, terwijl de leden der verschillende de legaties waarschijnlijk kennis met elkaar zullen maken gedurende het week-end. Maandagmorgen zal in dc ambtswoning van den premier, Downing6treet 10, een bijeenkomst zijn van de leiders der ver schillende delegaties, ten einde de bijzon derheden vast te 6tellen van de te onder nemen werkzaamheden. In den namiddag zal de Koning dan op Buckingham Palace do gezamelijke gede legeerden ontvangen. Des avonds zal te hunner eore door cc Engelsche regeering een banquet worden aangericht. Naar verluidt, hebben 77 Engelsche par lementsleden. op één liberaal na behooren- de tot dc arbeiderspartij, een verklaring onderteekend. waarin ze van de vlootcon- ferentie de afschaffing van de kruisers en schepen boven 10.000 ton vragen. Zij willen dat Engeland zich aan het hoofd van de beweging stelt en zal verklaren, dat hel geen schepen boven 10.000 ton meer op stapel zal zetten. o VEREENIGDE STATEN. Smnts op het Witte Huis. Smuts heeft een bezoek gebracht op hot Witte Huis, waar hij buitengewoon harte lijk werd ontvangen door Hoover. Alle for. maliteiten werden weggelaten en de twee oude vrienden praatten eenigen tijd samen. Vroegen* op deü dag had Smuts een krans gelegd op het graf van Wilson. DE HAAGSCHE CONFERENTIE Schacht wordt gedwongen Zaterdag het einde? Dr. Schacht heeft over de zitting der bank- experts van Maandag aan Duitsche journa listen verklaard, dat het in het minst niet zijn bedoeling was, om door zijn houding, welke men na zijn brief had moeten ver wachten. eenige sabotage van de tol nu toe bereikte politieke resultaten der Iiaagscnc conferentie te plegen. Hij is in Den Haag slechts als deskundige en heeft met de politieke vraagstukken niets uit te staan. Zijn brief, waarvan de Duitsche delegatie voorloopig geweien heeft, is niet met haar besproken geworden. Over dien brief kan hij geen gedetailleerde opmerkin gen maken. Hel is intusschen juist, dal de brief drie vragen' bevatte, aangaande: le de lotaalbelasting, 2e de moreelc waar borgen van de Duitsche particuliere eige naars, 3e de moreele behandeling op gelij ken voet van de Duilschers, zonder eenigo nieuwe bevestiging van het sanctierecht. Wanneer het aanroeren van deze vragen reeds politiek genoemd wordt, dan kan hij er zich slechts over verheugen, dal zij ten minste eenmaal ter gelegenheid van de Haagsche conferentie ter sprake zijn ge bracht. Zijn standpunt bij de beraadslagingen der commissie werd uilsluitend bepaald door de overweging, dat het hier slechts gaat om een zaak. waarbij moei worden vastgesteld, of de moreele grondslag vaststaat. Aan een zaak, welker moreele grondslagen niet als draag krachtig beschouwd kunnen worden, kunnen r.óch hij nóch de Rijksbank deelnemen, ten minste niet vrijwillig. De deelneming van andere Duitsche ban- Ken dan de Rijksbank zal geheel afhangen van het verlrouwen. dat deze firma's geme- len. Daarentegen zal hij in geen enkel op zicht sabotage plegen, zooals van hem ver ondersteld is, want hij was te zeer over tuigd van zijn plichten als staatsburger. Op een vraag, of hij zijn onlslag zou ne men, wanneer zijn eischen niet werden in gewilligd, verklaarde hij: Logisch gesproken treed ik slechts af. wanneer ik het stellige gevoel heb, onjuist te hebben gehandeld, maar ik zal niet aftre den, als dat eenigen heeren past. De leiding der Rijksbank en de verantwoordelijkheid voor haar houding is mij door de Duitsche rijkswet en internationale afspraken opge legd, zonder dat ik daar iets aan doen kan. Ik zal deze verantwoordelijkheid niet af wijzen en mij daaraan niet door de vlucht onttrekken. Het vertrouwen in de finan ciën, het crediet en de muntpoliliek van de Rijksbank kan, naar mijn inzicht sle:hls verhoogd worden, als men ziet, dat de Rijks bank aan een zaak, welker moreelen grond slag zij niet juist acht, niet meewerkt. In de Fransche, Engelsche en de Duits'be regeeringspers wordt tegen Schacht nog al scherp geopponeerd. De Duitsche rechtsche pers schaart zich natuurlijk achter hem. Naar verluidt, is doot de Rijksregeering reeds onderzocht, op welke wijze de be voegdheden van den president van de Rijks bank in de toekomst zouden kunnen worden beperkt. De mogelijkheid zou overwogen worden om een artikel in het statuut van de Rijks bank te doen opnemen, zeggend dat de pre sident van de Rijksbank uit zijn functie kan worden ontslagen, indien hij het statuut niet eerbiedigt. Voorts zou men het in re- gecringskringen gewenscht achten, dat de leden van den Algemeenen Raad van de Rijksbank zouden worden benoemd door de Rijksregeering In het ontwerpstatuut wordt zooals bekend bepaald, dat ze ge coöpteerd worden. Krijgt de Rijksregeering in deze voldoening, dan zal zij in de toe komst een veel groolercn invloed op de Rijksbank kunnen uitoefenen en op de heele financieele politiek. De waarschijnlijkheid, dat deze wenschen zullen worden vervuld, is intusschen voorloopig nog zeer gering. Intusschen heeft de Duitsche delegatie nog eens overwogen, of h<^t niet mogelijk was de Rijksbank door een wet tot deelne ming te dwingen en zij heeft dr. Schacht gevraagd, wat hij in dat geval doen zou. Deze heeft daarop geantwoord, dat hij de wet loyaal zou naleven. Heden zal de Duitsche delegatie voorstel len deze verplichling der Rijksbank in het slotprotoeol op te nemen. Bij aanneming van het Youngplan door den Duitschen Rijks dag wordt zij dan zonder meer wet. Het des betreffende stuk zon reeds hedenavond aan den voorzitter, den heer Jaspar, worden toe gezonden. De onderhandelingen' met de beide ban ken. die de Rijksbank zouden vervangen, zijn hierdoor voorloopig overbodig geworden. Men laat echler de beide directeuren toch overkomen, om hen als deskundigen te raad plegen en ook om wanneer nieuwe moeilijk heden mocht rijzen, onmiddellijk met hen le kunnen spreken. Tardieu heeft te Parijs. Jaspar te Brussel ^de gevoerde molitiek door zijn kabinet doen goedkeuren Hetzelfde deed de Duitsche delegatie. Men gelooft overigens, nadat Gheron en Mold rhauer gisteren langdurig hebben ge confereerd, dat hedenavond het Youngplan lol stand zal zijn gebracht en dat Zaterdag de slotzitting kan plaats hebben. Ook over de Internationale Bank le Ba zel zou heden definitief worden beslist. Bel gië zou de laatste tegenstand hebben op gegeven. Inzake de Oostelijke vraagstukken schiet men niet zoo hard op. Van Oostenrijkschc zijde wordt meege deeld, dat de reliefsehuldovereenkomst tus- schen Oostenrijk en Italië zoo goed als ge reed is. Verwacht wordt, dat nog in Den Haag de overeenkomst door Schober en Mos- coni za! worden onderteekend. Met de Belgische delegatie zijn gisteren besprekingen gevoerd over den afloop d^r commercieels schulden van voor den oorlog en over de liquidatie der Oostenrijksche eigendommen in België. De onderhandelin gen beloven een bevredigend resultaat. Hetzelfde geldi voor de besprekingen van Oostenrijk met Polen. Een slecht begin. De eerste raadszitting in het nieuwe jaar werd op de gebruikelijke wijze ingezet niet een Nieuwjaarsrede van den burgemees ter, die werd beantwoord door den heer Huurman, die het raadslid is met de lang ste ononderbroken zittingsperiode. Direct daarop begon het mis te worden! De ver kiezingen hielden uiterst lang op; bij en kele weinig beteekenende punten, die ten slotte toch z.h.st werden aanvaard, wor den losse opmerkingen gemaakt en over het voorstel f. 175 bij le dragen voor de inrichting van een bestuurskamer der Nederl. Vereen, van Gemeenten staakten zelfs de stemmen, nadat de heer Van Eek bezwaren naar voren had gpbracht, .dat gehandeld werd in strijd met de geëischte soberheid, voor publieke lichamen voorge schreven. Droevig was echter het slot! ly2 uur is gedebatteerd over het voorstel Mandors om dc havengelden af te schaffen; daarop werd het ingetrokken evenals een zelfde voorstel betreffende de liggelden. De heer Manders verloor zich weer eens in de oud heid, hetgeen nog al hilariteit verwekte Het debat was. toen het was teruggc keerd in meer overzichteli-ke hanen, niet van belang ontbloot en inderdaad lijkt de rechtsgrond voor deze belasting zwak. Wet tigt. dat echter een afschaffing? Dan zou den heel wat belastingen feitelijk moeten verdwijnen denk b.v. eens aan de rech ten op sommige levensmiddelen etc! Als Leiden nu nog zwom in het geld... 't Was bij elkaar genomen echter een slechte inzet van het jaar, dat zoo'n agen da tot over vijf uur bezig moest houden. Maandag begint de behandeling der begrooting, het is te hopen, dat de zake lijkheid dan hoogtij zal vieren FRANKRIJK. Het parlement weer bijeen. Gisteren is het parlement weer bijeen gekomen. Met 336 van de 531 stemmen werd tot voorzitter der Kamer Bouisson her kozen. De link6-republikelnsche afgevaardigde Sibylle heeft in de Kamer een voorstel ver dedigd tot wijziging van het reglement van orde, wat de bepalingen betreffende de stemmingen betreft. Volgens dit voorstel zou de kwestie van vertrouwen in naam der regeering enkel mogen gesteld worden na een interpellatie over haar aigemeene politiek, niet echter in verband met een vraag aan een enkelen minister, die be trekking heeft op besluiten, die genomen zün zonder dat het Kabinet ze uitdrukke lijk heeft goedgekeurd. Door deze wijziging van het reglement van orde, zouden de ministers meer vrijen tijd krijgen voor hun admiD-Istrafcieven arbeid. o ENGELAND. Grey tegen Lloyd George. Gisteren is de jaarlijksche vergadering van den Liberalen Raad gehouden en als eerste punt op de agenda stond de verkie zing van een voorzitter Graaf Grey of Fal- lodon werd met aigemeene stemmen herko zen, waarna hij een rede hield om de po sitie van den Raad tegenover Lloyd George te bepalen. Hij zcide, dat de Raad indet tijd samengesteld was uit mannen die-hnu vertrouwen gesteld hadden in Lord Oxford, toen nog Asquith en dit vertrouwen kon dc Raad niet zoo maar on Lloyd George doen overgaan. Om een eind to maken aan de conservatieve regeering, dus louter uit op portunisme. spr. erkende dit volmondig had de Raad in het begin des jaars zijD toestemming verleend aan Lloyd George's veTkiezingspolitiek, maar het liberale hoofd kwartier had daarna gedaan, of de Raad niet meer bestond en de partijleider was zoo mogelijk nog een 6chredo verder ge gaan en had in de praotiik gehandeld, of bij en de partij één waren. Het was noodig, vervolgde Lord Grey, dat in een land met de politieke conste*.^- tie van Engeland een part.jleider een ze kere qiate van vrijheid had om over dc verkiezingsfondsen te beschikken, maar dit mocht niet zoo ver gaan als ditmaal in Mei, toen Lloyd George de districtskiesvcr- eenigingen eenvoudig voor het dilemma stelde: óf den candidait accepteeren dien ik wensch. óf geen fondsen uit de partijkas Ongetwijfeld had Lloyd George als leider groote gaven, maar spr. geloofde toch dat het veel te geringe succes der liberale partij voor een goed deel op rekening is gekomen van Lloyd George's apodictische wijze van optreden, die duizenden liberalen op de arbeiderscandidaten had doen stem men, waar ze oprechte democratische be ginselen meenden te zullen aantreffen. Spr. waarschuwde voor verderen afval in die richting, want ondanks de successen in d*> buitenlandsche politiek en vooral van Snowden en Henderson in Den Haag en van den premier in het biieenroepen van at- vlootconferentie stonden daar de onop geloste vraagstukken in het binnenland te genover en de hervatting der diplomatieke betrekkingen met Rusland zou ongetwijfeld op den duur ook een misrekening blijken. Spr. wenschte dat de iberale partij ver der haar voordeel zou doen met de ..onder- aardsche rommelingen", die in het conser vatieve kamp meer en meer gehoord wer den, en in elk geval nog eenmaal als et i eensgezinde partij aan de volgende verkie zing zou deelnemen. In de eerste plaats was daar echter bij noodig, dat een einde gemaakt werd aan Lloyd George's positie als financieel al- leenheerscher en daarom moest de Raad reeds nu berinnen met het vormen van eei verkiezingsfonds voor een verkiezing, du* misschien dichter bij was dan de teekenen op het oogenblik nog schenen aan te dui den- De rede werd langdurig toegejuicht. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2