Inaugureele Rede van Prof. Dr. J. H. Boeke 70ste Jaargang WOENSDAG 15 JANUARI 1930 No. 21421 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ01» ..018 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BENOEMING RAADSCCMMISSIËN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat door den Gemeente raad, in zijne vergadering van 13 Januari j.l., uit zijn midden zijn benoemd de vol gende leden, als: Voor de Commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen: de heer Mr D. A. van Eek, Voorzitter. Mr. A. J. Romijn, lid. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. REDE OVER DUALISTISCHE ECONOMIE. Hedenmiddag heeft prof. dr. J. H. Boeke. benoemd hoogleeraar in de tropisch-kolo- niale staathuishoudkunde aan onze Univer siteit onder groote belangstelling in het groot-auditorium zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede over „Dualisti sche economie". Leiden. 14 Januari 1930. 1584 HUDEHWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. Maatschappij tot Detailverkoop van Petro leum „De Automaat", om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsehe af- lapinrichting in en op de Papenslraat vóór het perceel Papenstraat No. 7b. Sectie G. No. 1828 en een ondergrondsche bewaar plaats voor petroleum in de Papenstraat vóór met bovengrondsehe aftapinrichting in genoemd perceel, is verdaagd. 1535 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Januari 1930. JAN G. STRIENING. Bijna een halve eonw Mnziekschoolleeraar. Men schrijft ons: A s. Zondag 19 Januari 1930 bereikt onze stadgenoot de heer Striening den leeftijd van 70 jaar. Laat, gelukkig niet tè laat, heeft een schrandere leerlinge van hem dit geheim ontdekt, waarvoor wij haar onze oprechte hulde betuigen 1 Een 70ste verjaardag is. wel is waar tegenwoordig, waar de leeflijds- grens sterk is vooruitgeschoven, in hel alge meen niet meer zulk een zeldzame gebeur tenis, maar in dit geval toch wèl! De heoi Striening is toch gedurende 48 lange jaren, haast een halve eeuw dus. als leeraar aan de muziekschool werkzaam geweest. Tot onzen grooten spijt werd ons niet de moge lijkheid geboden, de honderden leerlingen en oud-leerlingen, die wijd en zijd verspreid zijn. in enkele dagen te bereiken Wij ver trouwen echter, dat de Leidsche Burgerij van harte met ons zal instemmen, wanneer wij de hoop en verwachting uitsprekep, dat niet slechts de ouder9, leerlingen en\ oud- leerlingen, clubs en vereenigingen. wier orchesljes hij gedirigeerd heeft, aan de wei- verdiende hulde van den jubilaris zullen deel nemen, echter ook en vooral de Di rectie der Leidsche Muziekschool zelf en ons Gemeentebestuur, beseffende, dat de 70- jarige niet slechts een groote scnare Leid sche kinderen van alle standen zoo vele jaren heeft onderwezen, maar zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt door zijn uitvoe ringen op de Volk9bijeenkomsten van welke breede kringen onzer medeburgers hebben genoten. Wij hopen en vertrouwen dan ook. dat zich allen gedrongen zullen gevoelen, er toe mede te werken, dat onze jubilaris, die nu de muziekschool weldra zal moeten verlaten, een zorgenvrije ouderdom zij be schoren 1 Sympathiebetuigingen neemt eerstonder- geteekende in ontvangst. S A. C VAN NES—VAN DER POL, Vreewijkstraat 8. Tel 2152. Dr A A M STARCK—LOEBER. Dr M. NIEUWENHUISBsse Uexkull Güldenband. Prof. dr. J. H. Boeke Na de grenzen te hebben aangegeven, waarbinnen prof. Boeke de tropisch-kolo- niale staathuishoudkunde denkt te doceeren, betoogde hij. dat Westersche theoretische economen de begrenzing hunner leeringeji in twee richtingen hebben gesteld, n.l. een historische en territoriale. De belijders van een historische begrenzing van de econo mische theorie beperken de geldigheid hun ner beschouwingen tot de moderne, in ruil verkeer levende maatschappij, terwijl de belijders van een territoriale begrenzing wijzen op de axiomatische praemisse van de gevoeligheid van het economisch motief, die aan hun redeneeringen ten grondslag ligt. Laatstgenoemde theoretici sluiten welbe wust en uitdrukkelijk de Oostersche volke ren van de toepasselijkheid hunner econo mische theorieën uit. Van een combinatie van deze heide begrenzingen noemt spr. N. G. Pierson als voorbeeld. Beide richtin gen echter nemen een algemeene praemisse stilzwijgend aan die van de eenheid der maatschappij, waarin zich de economische verschijnselen afspelen. Die eenheid ver toont zich in den samenhang van de niveaux van welstand en ontwikkeling van de maat schappij-leden en in het organisch, evolu- tionnair karakter van de economie dier maatschappij. Waar deze eenheid ontbreekt, waar deze samenhang niet is aan te wijzen, verliezen Westersche economische theorieën hun verband met de werkelijkheid en daar mede hun waarde Men kan deze maatr schappij dualistisch noemen en men kan op grond daarvan ook spreken over dualistische staathuishoudkunde. Wanneer wij in de Oostersche maat schappij hel ontbreken van genoemde een heid constateeren, worden wij herinnerd aan de vaak gemaakte vergelijking tusschen de inlandsche dorpssamenleving en de mid- deteeuwsche maatschappij in West-Europa. Zeker er zijn verschillen. De voorboden van de opheffing van het feodale dualisme in de Westersche samenlevingen ontwikke ling van de sleden, opkomst van de burgerij ontbreken nog in hel middeleeuwsche Indië. Maar er moet dan toch een sterkere kracht zijn geweest, die in de Westersche landen samensmeltend heeft gewerkt en in de Oostersche landen heeft ontbroken. Deze kracht is het kapitalisme, dat in Europa unificeerend op de maatschappij inwerkt De Oostersche maatschappijen ondervinden echter niet een gelijksooriigen invloed, het geen spr. nader aantoont, om daarna te wij zen op het ontstaan van randvestigingen. die zich als een krans om Zuid- en Oost- Azië heenvlechten. het ..koloniale" element in de Oosterche economie brengen en een nieuw dualisme van cconomischen huize imporleeren. Deze import kan verschillende graden van intimiteit bereiken, naar gelang de eigen Oostersche bevolking het Wester sche kapitaal in zijn eigen aspiraties en eischen van bekwaamheid, karakter en or ganisatorisch talent tegemoet kwam. Dit vooral acht spr. van belang. Immers de bo venste laag der bevolking wordt door h^t Weslersche element aangetrokken. Zij ver stedelijkt en raakt los van de samenleving. Zij zal het meest geneigd zijn om nationaal te voelen, met een gevoel van vijandschap cn concurrentie tegen de Weslersche ele menten, met wie zij op één plan staat of wil komen, niet uit een gevoel van eenheid met de massa, die haar vreemd is (gewor den), zooals de massa vreemd is aan de Westersche kolonisten. In dit opzicht laten zich allerlei gradaties onderscheiden. Voor de wetenschap, die de economische vraag stukken van deze samenlevingen bestu deert. past dan ook niet de naam „kolo niale" in den ruimsten economischen zin, los van eenige staatsrechtelijke bete»- kenis staathuishoudkunde en ook de bij voeging „tropisch" mogen wij lalen vallen. Spr koint dan tot de eigenaardigheid deï dualistische economie voor de economische theorie en de economische politiek. Het vraagpunt dus, hoe de dualistische econo men onze koloniale en de Britsch Indi sche zich tegenover de Westersche theo rie stellen. Men heeft, meenen zij. uit te gaan van een algemeene theorie, dat voor de bijzondere verschijnselen slechts toet sing, aanvulling en uitwerking behoeft. Er wordt dus een verschil in nuance, in graad, in klemtoon aanvaard: niet in wezen, in uit gangspunt. Dit standpunt deelt 9pr. niet, ook zonder de Westersche theorie alle waarde te ontzeggen voor de dualistische economie Spr. zet dit uitvoerig uiteen, daarbij VQoral wijzend op de sociaal-economische verschijnselen van de dualistische maat schappij: loon- en prijsvorming, grondrente, marktverschijnselen, arbeidsvraagstukken enz. enz. De bouwsteenen van de Wester sche theoretische economie mogen bruik baar zijn, het daaruit opgetrokken gebouw is roor de Oostersche onbewoonbaar. Een maal de kenmerken van den dualistischen grondslag onderkend kan echter de Ooster sche evengoed als de Westersche economie in een theoretisch betoog de gevolgtrekkin gen uit dien grondslag maken. Met nadruk wijst spr. er daarbij op. dat de dualistische economie niet het gevaar mag loopen zich te verliezen in economische geografie en ethnologie. Wil men de dualistische samen leving vruchtdragend bestudeeren .dan moet men de wrijvingsvlakken opzoeken, de tegen-stellingen tusschen beide partijen be lichten en ieders verhouding daarin objec tief bepalen. Ts men hierin geslaagd, dan eerst heeft men tevens den grondslag ge legd voor een welbewuste politiek om de geheele gecompliceerde samenstelling in haar samenstellende deelen met gepaste middelen ontwikkelend te beïnvloeden. Spr. noemt vervolgens enkele kenmer kende tegenstellingen van de dualistische samenleving: de meerdere of mindere be- I wegelijkheid der productiefactoren, waarbij de onbewegelijkheid van de onderste laag, de agrarische massa der inheemsche bevol- I king, zich zoowel bij vergelijking naar den lijd als naar de plaats vertoont; de scherpe scheiding tusschen stad en land, samenval lend met de Westersche en de Oostersche; geldhuishouding tegenover productenhuis houding. Uitvoerig belicht spr. de tegenstelling- centralisatie en localisatie. In de feodale Oostersche maatschappij richtte het vorsten gezag zich naar de dorpshuishouding, be- heerschte het dorp sociaal en economisch den toestand. Met de intrede van het kapita listische dualisme in de Oostersche maat schappij, dat de dorpsnijverheid vernietigt, keeren echter ook de verdere verhoudingen om. Het gouvernement gaat de. dorpshuis- houding beheerschen en als gevolg daarvan zien wij een verzwakking van het commer- ciaal verband en een averechtsche uitwer king van goed bedoelde overheidspolitiek. Spr. geeft daarvan enkele voorbeelden waar aan hij vastknoopt een beschouwing over de politiek van Ghandi. die het dualisme, in zijn invloed op het dorp wil opheffen, door alle inwerking van het gouvernement en van de met dat gouvernement verbonden gecentraliseerde belangen, af te snijden en de algeheelê zelfgenoegzaamheid van het dorp daarvoor in de plaats te stellen. Voor het Westersch verstand is dit program on begrijpelijk. Een vierde Tegenstelling, di? de dualis tische maatscïiapp;j kenmeTkt. laat zich uitdrukken in de termen mechanisch en organisch. Het Westersche leven wordt in zijn tempo en beginselen beheerscht door de machine, het Oostersche leven door natuur krachten, door de zon voornamelijk en door het water- En te scherper wordt deze tegen stelling, naarmate de massa van de bevol king eenzijdiger op den landbouw als uit sluitend bestaansmiddel wordt teruggewor pen. Spr. treedt daarbij in een beschouwing over de periodieke werkloosheid, waarbij hij lot de conclusie komt, dat het werkloos heidsvraagstuk in het Oosten moeilijker is te' bestrijden dan in het Westen De overbe volking speelt daarbij een rol en industria lisatie is de Westersche oplossing voor dit vraagstuk aanbevolen. Huisnijverheid zou hier in 'n primaire behoefte voorzien en in dat opzicht acht spr. de apostolische propa ganda van G-handi voor het spinnewiel van belang Als laatste tegenstelling die de dua- hstischp samenleving kenmerkt noemt spr. nog het naast elkaar bestaan van produ centen en een consumenteneconomie, welke tegenstelling spr. uitvoerig belicht. Uit de hierboven genoemde tegenstellin gen. die zeker nog met eenige te vermeer deren zouden zijn, meent spr te hebben aangetoond dat bij het doceeren van de dualistische 9taathuiskunde angstvallige be perking tot wat al9 leerstelling als het ter rein der staathuishoudkunde wordt aange merkt. niet altijd mogelijk zal zijn. En dat naar sprekers overtuiging, gegrond op eigen ervaring, aan de dualistische economie een eigen plaats toekomt, waarvan zij zelf de grenzen naar eigen behoeften zal hebben te bepalen. Spr. besloot zijn rede met de gebruike lijke toespraken tot curatoren, hoogleeraren en studenten. DE N.Z.H.T.M. EN DE N.V. NED. BROCKWAY-BUS-Mii. AMBTSAANVAARDING PROF. Dr. G. HOLST. Dr G Holst uit Eindhoven, vanwege het Leidsch Universiteitsfonds benoemd lot bij zonder hoogleeraar in de natuurkunde aan de Leidsche Universiteit, zal zijn lessen aanvangen met het uitspreken eener inaugu. reele rede op Woensdag 5 Februari des namiddags te 2 uur in het groot-auditorium van het Academi-gebouw. ELECTFAFICAT7E VAN DE LIJN LEIEEN—HAARLEM. Waarschijnlijk binnen 3 jaar tc verwachten. Naar wij vernemen zijn ongegrond ver klaard de beroepen van de gemeente Lisse, de N.Z.H T.M en de N.V. Ned Brockway- hus-Maatschappij tegen de beschikkingen van Ged. Staten van Noord-Holland en van Zuid-Holland, waarbij aan de Haarlemscho Brockvvay bus Mij. te Heemslede voor den tijd van drie jaren vergunning is verleeno voor het in werking houden van een auto- busdienst tusschen Haarlem en Leiden Zooals men weet, had de NZ.HT.M be roep aangeteekend tegen de concessie, daar zij deze te lang achtte, de N.V. Ned. Brock- way-bus Mij deed zulks op grond van den volgens haar te korten duur Pro forma komt het dus hierop neer. dat de concessie nog drie jaar van kracht blijf* nadat de beslissing van de Kroon die nu spoedig is te verwachten gevallen is Naar ons door de Hoofddirectie van de N Z H T M werd medegedeeld, zal door haar binnen deze drie jaar met de eletrificalie van de lijn begonnen worden. AMBACHTSSCHOOL. In deze maand is men weder in de gele genheid zijn zoon of pupil te doen inschrij ven voor de Ambachtsschool. Zooals bekend wordt onderwijs gegeven in de vakken: tim nieren, smeden bankwerken, electrolech- niek-inslrumentmaken, meubelmaken en schilderen De cursus duurt drie jaar en er wordt dagelijks gewerkt van 812 uur en van l1/;5 uur. Alleen de Zaterdagmiddag is vrij. Voor de praktische leervakken ontvangen alle ieerlingen de gereedschappen van de school. Het lesgeld wordt bepaald naar de draagkracht der ouders en is van f.3 tot f 60 per jaar Voor geheel onvermogendon geschiedt de plaatsing kosteloos Uit gege vens. welke van oud-leerlingen van de school binnenkwamen, blijkt, dat zij. die in hun jeugd een systematische vakopleiding op een Ambachtsschool genoten en hierbij de zoo noodige Ibeorelische kennis verwier ven. hel in hun vak verder brengen en betere nosities innemen dan zij. die dit onderwijs moesten missen Wij kunnen dan ook niet anders dan een ieder, die belang kan hebben bij het onderwijs aan deze school, aanraden zich in verbinding te stel len met den directeur der school, die steeds gaarne bereid is alle gewenschte inlichtin gen te geven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving- N. C. van der Zalm en Zonen (Beperkende Bepalingen). Boeren- burgerweg 16. Noordwijkerhout. Bloembol- lenbedrijf. Vennoolen: W A van der Zalm. Noordwijkerhout, C. A. van der Zalm. idem; Th. A. van der Zalm, idem. Wijziging: A. van den Ouweelen, Hooi gracht 4 .Koppenhinksteeg 9, Leiden. Koper slagerij annex magazijn van huishoudelijke artikelen Tevens wordt als handelsnaam gevoerd: „Het Haardenadres". 6e R. V. A. Kapitein P C. Taconis. adjuaant van het 6e regiment veldartillerie wordt binnenkort eervol uit die funciie ontfipven en belast rnet het bevel over een schoolbalterij van het corps Eerste-luitenant P G C A van der Speck Obreen van het 6e regiment veld artillerie. is gedetacheerd bij het 4e reg van het wappn te Ede tot het volgen van een rijcur9U9. BINNENLAND. Inaugureele rede van den Leidschen hoog leeraar prof. dr- J. H. Boeke. (Stadsnieuws, le Blad). Waarschijnlijk is electriücatie van de tramlijn LeidenHaarlem binnen drie jaar te verwachten. (Stadsnieuws, le Blad). Verschenen is de memorie van antwoord j aan de Eerste Kamer betreffende de afschaf fing verdedirirrsbelasting en opcenten sui keraccijns. (Binnenland, le Blad). Voortgezette behandeling van de zaak- Liebeimann. (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. Rondom de Haagsche conferentie. (Bui tenland en Tel., lu Blad). Verdere beslniten van den Volkenbonds raad. (Buitenl-, le Blad). Lord Grey neemt scherp positie tegen Lloyd George. (Buitenl. le Blad). ZANGAVOND CHR. ZANGVEREENIGINGEN. De Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereemgmgen gaf gisteren een en thousiaste zangersavond in besloten kring: d.w.z. deze uitvoering was slechts toegan kelijk voor de leden van bij de Ring aan- j gesloten Zangvereenigingen MeD zong dus voor elkaar en heeft heel wat van elkaar kunnen leeren. Van vele kanten waren de zanglustigen opgekomen: uit de Rijn- en Bollenstreek, terwijl ook „Halleluja" uit onze stad zich deed hooren. Er was een programma van groote veelzijdigheid, met wijs beleid had den de directeuren een keuze gedaan en de volgorde der optredende koren getuigde van een juist inzicht der organisatoren. Lisse was 't eerst aan de beurt: „Looft den Heer" onder leiding van den heer v. d. Keur, trof onmiddellijk door de glashel dere klank der sopranen en de verzorgde uitspraak. Het steramenmateriaal is vèr- dragend en men voelt onmiddellijk, dat do directeur een juiste studie van de stem- techniek gemaakt heeft, terwijl van zijn onopvallende wijze van dirigeeren toch pen sterke suggestie uitgaat. Dit is een mau, die gaarne de puntjes op de i zet. Ook „Hosanna' uit Boskoop, kleiner in aantal, ontwikkelt een sehoone klank, zonder eenig forceeren. Bijzonder genuanceerd klonken de diverse crescendi en decrescendi en menigmaal beluisterden wij een zeer fijn en zuiver zwevend pianissimo. „Excelsior" uit Warmond bezit minder stralend materiaal doch zingt met een prij zenswaardig vuur er zit gang in, terwijl ook muzikaal veel te waardeeren viel. Zoo kwam de klokkenimitatie in Pijlman's „Klokkenlied" voortreffelijk tot haar recht. Ondanks de zeer goede bedoelingen van den heer Van Wouw, die zich veel moeite getroost zijn koortje „Halleluja" uit Oegst- geest zoo goed mogelijk voor den dag te komen (het zong zelfs een extra nummer), konden wij ook ditmaal de resultaten niet bijzonder waardeeren. Met de zuiverheid had men welhaast voortdurend te kampen, het was te slap, de uitspraak bleek ook matie Wn hopen pen volgend keer betert De heer Smittenaar uit Sasscnheim deed goed werk met zijn koortje ..De Lofstem". o.a. in de mooie compositie „Niet een zaam" van Wegerif Als steeds was ook nu weer de energieke leiding van mej. Till.v Leening opmerkelijk - de Kersteantate door „Halleluja" uit Leiden, werd met distinc tie en zeer rhythmiseh gezongen: de leden zijn bii deze vrouwelijke dirigent in uitste kende handen. Het was weder een avond, waar over 't algemeen goede konrprestaties zijn gele verd Wii verheugden ons over de blijk baar grondige en opgewekte Rtudie. waar van deze resultaten getuigenis aflegden. Een zeer volle zaal klapte na elk num mer op uitbundige wijze dikwijls te lang en te uitbundig Do jeued had zmh wel wat rustiger kunnen houden. De groote uit voering, waartussehen de pauze te lang duurde, werd met gebed en ppn openings- woord van voorzitter Goedhart geopend Het tiverige Ringbestuur heeft met het bijeenbrengen van deze serie koren weer een bewijs van activiteit gelpverd die niet genopg gewaardeerd kan worden Het za! onze koorzang slechts ten goede kunnen komen!

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1