I i Uitgewogerr Blikgroenten GRATIS HANDWERKEN VERKOOPSTER WAALS J. VRIJENHOEK AANK. BEDIENDE STENO TYPIST(E) H.H. KAPPERS !HET IS UW PLAN Gem. Suite en Serre M. DE VRIES OPRUIMING RESTANTEN Heerengracht 63, E. J. SCHOONDERGANG-SPEET, Telef. 601 BANKETBAKKER 2de C0IFFEUSE MEISJE PONT OPENBARE AANBESTEDING. ZIT-SLAAPKAMER E. S. OFFRINGA Plantsoen 51, Leiden. LEEREN JEKKERS Fa. J.J.V. LEEUWEN Huish. Luxe Artikelen UITSLUITEND BREESTR. 159 1 Millioen Gulden RIJNSBURG RITNSBURG. De bloemenhandel. De prijzen zijn iels dalende Dit neemt niet weg, dat ze nog zeer goed genoemd kunnen worden. Betaald werd per 100 1ste soort: William Copland f. 8.5016. Gele Prins f.7 80—10.20. Brillant Star f. 5.60— 6.80. Thomas Moore f. 7.309.80 Witle dux Maximus f 3.10£.20. Cramoisie Brillant 3.204.50. Victoir d'Olivierre f 13.50 13.70. Crimson Queen f. 88.30. Hyacin then f. 1215.70. Er is flinke aanvoer. De storm. De storm, in den nacht van Zondag op Maandag, heeft ook alhier aanmerkelijke schade aangericht Bij de vele broeikassen-in deze gemeente is vooral de aan het glas geleden schade buitengewoon groot. Sommige kassen werden vrijwel geheel vernield. Bij den heer de M. alhier woeien een vier tal zinkplaten van het dak en een plaat werd geworpen door een lantaarn bij den heer P. v. D. Op de kweekerij van de firma V. en v. D. is een schoorsteen, van ongeveer 3 A 3lh M. omgewaaid en op een kas terechtgekomen. Op den Leiderweg was iemand in een sloot gewaaid, doch kon door den heer de M. alhier op het droge gebracht worden. Overige persoonijke ongevallen schijnen niet te zijn voorgekomen. SASSENHEIM. Rede van Mr P. J. Oud over „De iinancieele verhouding tnsschen rijk en gemeente". Voor de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging al hier trad op mr. P. J. Oud, die als onderwerp had gekozen: „De financieele verhouding tusschen rijk en gemeente". De vergadering was goed bezocht. O.a. was zoo goed als de geheele raad der gemeente Lisse en de secretaris, uit onze gemeente het geheele ambtenarencorps en de burge meester aanwezig. Mr. Oud ving zijn rede aan, met een in zicht te schenken van de thans geldende financieele verhouding, die 1 Mei 1931 ver vangen wordt door de nieuwe, die zeer be langrijke veranderingen zal brengen. Tot 1865 werden door de gemeente accijn zen geheven. Toen deze door den wetgever werden afgeschaft, moest voor dit verlies van inkomsten, iets anders in de plaats ge steld worden. Er werd toen door hel Rijk aan de gemeenten betaald 4/5 van de op brengst der Personeele Belasting. Dit was het begin van de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeente, doch er kleefden fouten aan. Indien de gemeente zich uit breidde dan werd er meer gebouwd, dan werd de uitkeering automatisch hooger. Dit duurde tot 1885. Toen werd bepaald, dat het bedrag voor het vervolg steeds hetzelfde zou zijn, dit veroorzaakte groote moeilijkheden. De gemeenten, die zich uitbreidden, en zich dus grooter kosten moesten getroosten, kwa men in moeilijkheden. In 1897 werd een nieuwe regeling ingevoerd, men kreeg toen een uitkeering per inwoner. Voor deze uit keering werd een formule gevonden, waar door de gemeenten, die het toen het meest noodig hadden, geholpen werden. Maar do omstandigheden veranderden. Men kreeg de z.g. forenzen, die door de lage belastingen verlokt, naar een andere plaats trokken. Waar ze weg gingen, werd de belasting na tuurlijk hooger. Toen kregen we de forenzen- belasting, die een groote misère is geworden. In 1920 werd deze herzien, wat nog groo ter moeilijkheden veroorzaakte, wat door spr. met voorbeelden werd aangetoond. Om het vraagstuk te onderzoeken zijn er verschillende Staatscommissies geweest, die in 1903 kwam met niet minder dan 5 plan nen. En het is te begrijpen, dat de regeering de zaak maar liet rusten. In de oorlogsjaren werd de toestand voor de gemeenten nog kritieker. door de waardevermindering van het geld was de uitkeering ook niet meer toe reikend. Er werden toen 2 stelsels voorgesteld, die beiden zeer onbillijk waren. Het voorstel van de commissie Van Lijnden van Sanden- burg stelde voor een vergoeding te geven van de helft van het salaris van den burge meester en secretaris, en in ko9len van de secretarie hetgeen neerkwam voor de groote gemeenten op f. 2.25 en voor kleine gemeen ten op f. 1.50 per inwoner. De onbillijkheid 9pringt direct in het oog. als men een ge meente als Den Haag met 400.000 inwoners vergelijkt met Sassenheim met zijn 5000 in woners. Wat een kapitaal zou de een ont vangen in vergelijking met de ander.'Voor de politie waren deze vergoedingen resp. 40 pet. en 25 pet. der kosten. Men voelt hier direct de onbillijkheid. Minister De Geer is er volgens de gedachte van den spreker in geslaagd een regeling te treffen, die aan billijke verlangens voldoet. Hij is er in geslaagd de groote verschillen in de belastingdruk in de gemeenten weg te nemen. De Rijksbelastingen gelden voor iedere gemeente, doch de gemeente-belastin- gen verschillen nog al. In Wassenaar bijv. betaalt iemand met f. 2000 inkomen f. 12.21, terwijl dezelfde per soon, als hij in den Helder woonde f. 113.05 zou moeten betalen Bij f.5000 inkomen zijn deze bedragen f. 52.91 en f. 473.88. ter wijl bij f 10.000 inkomen het verschil nog grooter is, nl. f. 132.41 en f. 1243,55. Dit zijn nu wel de uitersten doch het typeert we! de verschillen in de heffing. De minister zei dus, de gemeente-inkorTf- stenbelasting moet weg en in plaats daar van komt de gemeentefondsbelnsting. In 1931 vindt u het op uw belastingbiljet. De heffing geschiedt op dezelfde wijze als de Rijks- inkomstenbelasling,deze brengt op 80 mil- lioen. de fondsbelasting een even groot be drag Evenwel mag de heffing van de fonds belasting niet hooger gaan dan 6 pet. Deze 80 millioen zullen over ruim 1000 gemeenten verdeeld worden volgt: De tegemoetkoming in het salaris van den burgemeester en secretaris bedraagt 75 pet. tot een minimum van f. 3000. Verder is er een uitkeeringsformule, die rekening houdt met de lasten en inkomsten der gemeente. Hoe hooger de lasten, hoe hooger de uitkeering; daar tegenover slaat, hoe grooter de inkomsten, hoe lager de uit keering De gemeenten zullen moeien opge ven de uitgaven van lager onderwijs, politie en armenzorg, kosten van werkloozen inbe grepen De kosten worden voor het geheele rijk opgeteld en dan gedeeld door het aan tal inwoners van het Rijk, zoodat men een gemiddelde krijgt. Bedraagt dit gemiddelde bijv. f. 4 dan ontvangt de gemeente, die voor boven^enoeme posten f. 3 per inwoner uitgeeft, 3/4 van f. 4 en een gemeente die daarvoor f. 5 uitgeeft 5/4. Ook het belastbaar inkomen wordt volgens deze methode berekend-, evenals de uitkee ring. De vergoeding wordt telkens voor vijf jaar vastgesteld, zoodat men een vrij vaste basis voor het gemeentelijk budget heeft. Et is evenwel eeD overgangsbepaling. In- dieD een gemeente veel minder zou krijgen» dan is er een garantiebepaling, die iets meer kan toekennen De middelen hiervour wordeD uit de Rijksschatkist verstrekt. Voor gemeente, die er een voordeel mee zoudeai verkrijgen is een limiet opgesteld. Er zijn ook andere bepalingen. Het rijk doet afstand van de opbrengst der Perso neele Belasting, deze komt geheel ten goede aan de gemeente. De gemeenten krijgen ieder een veel groot ere vrijheid in de wijze van heffing. In Amsterdam en Den Haag beteekent een huur van f. 400 heel wat anders dan in een afgelegen dorp, waar men voor dit bedrag een hee renhuis huurt. De gemeente stelt zelf de klasseverdeeling vast, alsmede de tarie ven. Van de grondbelasting wordt 75 pCt. uitgekeerd aan de gemeente. Heeft men dan nog meer geld noodig dan kan men opcenten heffen op de fondsbelasting, ech ter niet hooger dan in totaal 80 en bij uitzondering ÏOO. Deze opcenten komen geheel ten goede van de gemeente, die ze heft. Op de Vermogensbelasting kunnen maxi maal 100 opcenten gelegd worden. Deze opbrengst wordt gedeeld door 2, steeds 50 voor het fonds en het. meerdere ten bate van de gemeente. De forenzenbelasting vervalt. Op 1 Jan 1931 komt de Pers. Belasting reeds aan de gemeente, evenzoo 75 pCt. van de grondbelasting Spr. verwacht van deze wet een groote verbetering voor ons belastingstelsel, al zullen er fouten te ver beteren zijn- D* inkomsten van rijke ge meenten gaat men overhevelen naar de air- meren Van de gelegenheid hot het wagen van inlichtingen werd eer ruim gebruik ge maakt; de heer Verduyn van Lisse vroeg, of, als werkloozen een nieuwe weg aan leggen of rioleeringswerken uitvoeren, dit ook onder armenzorg gerekend werd. De heer Segers eveneens uit Lisse, merkte op, dat gemeenten die ruw geleefd hadden er voordeel bij hebben. Hij neemt ata voorbeeld Lisse waar tén opzichte van het onderwijs en politie een zeer zuinig beheer is. Een aJidere gemeente, die niet zoo zuinig geweest is, krijgt een hoogere uitkeering. Voorts vraagt hij of de maxi mum vergoedinv van t 3000 vootr Burg. oti Secretaris voor iedere gemeente geldt. De heer Sobels beschouwt het rijk als een mild en vader, die ieder wat toestopt, en vreest aat er nu wat extra zal geheven worden. Spreker beantwoordt de wagers. De heeT Verduyn is niet gemakkelijk te beant woorden. Z.i is productief werk moeilvk te brengen onder armenzorg. Dit zal don- de regeering moeten worden uitgemaakt. Opvallend is het, dat niemand in de Kamer aan deze moeilijkheid gedacht heeft. Wat de heer Segers betreft moet hij toeste ii- men, dat het kan voorkomen, dat een ge meente er van profiteert. Voor het onder wijs kunnen alleen de verplichte uitgaven in rekening worden gebracht. De vergoe ding voor B. cn W bedraaet samen ma ci mum f 3000. Wat de opmerking van den heer Sobels betreft. Het kost het Rijk on geveer f. 25 millioen, plus drie vierde van de grondbelasting. Het onzekere ia de ga ranties. die geheel te>n laste van het riik komt. Een positief antwoord of belastinc verhooging al dan niet noodig is, is niet mogelijk. Miü De Geer gelooft dit niet. Deze stelt zidb voot als het normaal loopt, dat de onbrenqst der belastingen ook hoo ger worden. Door bezuiniging op de uit gaven heeft hij nu een overschot van f. 9 millioen, voor 1931 rekent hii op eenzelfde bedrag, en als het in 1932 ook zoo is, heeft hij het bedrag dat noo-dig is. En nu mege men wijzen op de beurScrisis. de ervaring leert, dat de invloed zich slecht? één jaar doet gelden. Wanneer het echter tegenloopt, vreest hij, dat er zal komen een weeJdever- lenngsbelasling, belasting op verlering in ea.fé's en hotels. Hierna sprak de heer Goeverneur, burge meester van Sassenheim. nog een enkel woord. Hij wijst er op, dat het percentage gebracht kan worden op 6 pCt.. en als het belastingbiljet voor de Sassemers Jiet vol gend jaar een veel hooger bedrag'zal aan wijzen dan nu. dit dan niet zijn oorzaak vindt in het nieuwe Raadhuis Dat aan 100 knappe mannen toch nog iets kan ontgaan, bewijst de vraag van den heer Yerduijn en hij vertrouwt, dat de spreker de billijkheid van deze werken zal inzien. Het zijn wer ken. die anders niet uitgevoerd zouden wor den of aanmerkelijk goedkooper. Mocht deze zaak dus een? in beroep worden be handeld, dan wenscht hij dat mr. Oud, in de commissie van beroep zal zitten Voorts geelt hij aan op welke manier deze posten geboekt kunnen worden. De heer De Haan, secretaris der gemeente Lisse, vult dit nog eenigszin? aan Hierna sloot de vöorz. onder dankzegging voor de zeer leerrijke fede. die door de aanwezigen aandachtig gevolgd werd, deze goed geslaagde bijeenkomst.. Tot volontairs ter gemeente-secretarie zijn aangesteld de heeren M. L. J. Romp van IJ muiden en N. J. Grotenhuis van Leiden. De storm heeft in onze gemeente niet rel schade veroorzaakt. Tusschen Sassen- :im en Lisse is evenwel een groot gedeelte van de telefoonleiding vernield. Een paal js omgewaaid en verschillende andere zijn scheef getrokken, terwijl zoo goed als alle draden gebroken zijn. In de electrische straatverlichting, ontstond kortsluiting. Uil een lantaarn van de z.g. nachtbranders sloegen de vlammen. Men heeft deze toen uitgeschakeld en de andere lantaarns ontstoken, zoodat ons dorp niet in duisternis gehuld was. Getrouwd: M. L. Spangier en M. G. Bekker J. C. Ruvs en V. M Sluyter. Overleden: M. Langelaan V. 42 j. C. M. van Wavcren V. 61 j. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Lijda, d. van N. v. Rij en H. Botermans. Morgenavond van 6—9 uur is er gelegenheid tot stemming van 3 gemachtig den voor het Kiescollege in de Hen* Kerk. Aan de beurt van aftreding zijn: J. P. v. d. Zwart en Joh. v. d. Zwart, terwijl er een vacature is. Er zijn vier candidaten gesteld n.1. de heer D. Bol Az., .T Gravekamp. J. P v. d. Zwart en Joh. v. d. Zwart. VEUR. GEMEENTERAAD STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. van Schie geb. v. d. Salm, Z. A. P. van Haasier geb. Van Bemmelen. D. C. B. van Veen, D. A. M. van Eyk geb. Hakket, D. M. P. van Leeuwen geb. van Meur?, Z. M. C. de Winter geb. Van Dijk, D. A. H. Polderman geb. Draayer, D. E M. Bolleboom geb. Van Loghem. D. Installatie van den heer J. P. Hendriks Nieuwjaarsrede van den burgemeester. De raad dezer gemeente kwam dezcT dagen onder voorzitterschap van den burge meester in openbare zitting bijeen. Het nieuwbenoemde lid de heer J. P. Hen driks legt na door den heer Raaphorst te zijn binnengeleid de vereischte eed af en neemt daarna zitting. De voorzitter houdt hierna de gebruikelijke nieuwjaarsrede en richt zich speciaal tot den heer Hendriks van wien hij hoopt dat deze de voetsporen van zijn voorganger de heer P- Schilperoorl. welke een zeer ijverig lid was zal drukken. Verder brengt hij dank aan allen, die bij de intrede van het nieuwe jaar hun gt'luk- wenschen aanboden en wenscht hun weder kerig een gelukkig nieuwjaar. Met groote dankbaarheid kan worden teruggezien op hel werk in 1929 verricht. De lasten waren ook in 193(i zwaar, doch er waren ook zaken welker toestand voor 1930 het beste doet hopen en wel de gasfabriek welker toestand steeds vooruit gaat en het Elektriciteitsbe drijf. waarvan de resultaten zoodanig waren dat de stroomprijs kan worden teruggebracht van 40 op 35 cent. De tuinbouw opent groote perspectieven en de tuinders hebben bewezen met hun tijd mede te- willen gaan, gezien' het feit, dat in het afgeloopen jaar 21 warenhuizen zijn bijgebouw»!, moge de arbeid dezer groep voldoende worden be loond De bevolking nam niet to€' zooals wel gewenscht was, de vermeerdering is hoofd zakelijk te danken aan geboorte overschot De notulen der vorige zitting worden hierna gocf'gekeurd. Ingekomen zijn.- Mededeeling van Ged. Staten betreffende het besluit van de Pro vinciale Staten betreffende de bijdrage in de kosten van het geneeskundig schooltoe zicht. Begrooling over 1930 van den keurings dienst van waren benevens een overzicht over 1928 van dien dienst Goedkeuring van Ged. Stalen wijziging van de bouwverordening. Op voorstel van den voorzitter, Vorden alle ingekomen stukken aangenomen voor ken nisgeving. Verder is nog ingekomen een adres van de oudercommissie van de openbare school, om die school te voorzien van electrisch licht t.ti van een radiotoestel. Dit adre9 wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Bij de beslissing over de verhooging der jaarwedde van wethouders en ambtenaren, welk voorstel bij de begrooting is aangehou den. deelt de heer Blonk namens de com missie ad hoe mede. dat deze bereid is. de gtvraagde verhooging voor de wethouders toe te slaan, doch de verhoogingen voor de ambtenaren moet afwijzen, verder vraagt spreker waarom voor den ambtenaar van Herpen f 400 is uitgetrokken, terwijl diens roorganger belangrijk minder genoot, f. 200 ware voldoende. De voorzitter kan zich met het advies van <j€ commissie niet vereenigen, de heer van Herpen is aangenomen op een salaris van f. 1000, waarvan f- 600 komt ten laste van Stompwijk, blijft dus vopr Veur 1- 400. De heer de Koning deelt het optimisme van den voorzitter niet. de tuinbouw zal zeker iri dit jaar niet beter zijn, vandaar dan ook dat de gemeente zal blijven waar ze is d. i. in den pul, op dien grond kunnen wij ondanks alle waardeering voor hun werk den ambtenaren geen verhooging toestaan. In stemming komt thans het voorste! om de wethouderssalarissen te verhoogen met 10 pCt is f. 30 en dit voor eiken wethouder te brengen op f. 330. welk voorstel met alg. stemmen wordt aangenomen Hierna komt in stemming het voorstel van de commissie ad hoe om voor de ambte naren te handhaven het salaris van 1929. waarop de heer de Koning een arnenderri-nt indient, om in elk geval het salaris var» den ambtenaar van Herpen te bepalen op f 400, het aldus geamendeerde voorstel wordl aan- g'. nomen. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting 1929 wordt aangenomen. Yoorale! oer» te voldoen aan de verzoeken van de Holl Maatschappij van Landbouw tov beschikbaarstelling van een lokaal voor haar winlercursus en van den R K Land en Tuinbouwbon-d om een subsidie van t. 138 ten behoeve van zijn cursussen Beide verzoeken worden met alg- stemmen inge willigd. Voorstel van B en W om het raadsbesluit waarbij den naam van het R A is gewijzigd in Gem.Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon, weder in te trekken, daar het B. A. tegen deze naamsverandering overwegende bezwaren heeft. Aangenomen met algem. stemmen. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Tielemans geb van Kampen, D. G. M. Teunissen geb. v d. Meer, D. M. C. Weerdenburg geb. Hoogeveen. Z J. C. de Jongh, geb Vleugel?. D. E J. van Heiningen geb. Waayer, D. J. M H. Blonk geb. de Vreede, D. C. F. Pijnacker geb. Van Hagen. D. Ondertrouwd: J. Oostwouder en M P Driesen. Getrouwd: P. J. v. d. Horst en A. Ewijk. Overleden; J. M. Knijnenburg 1 j. Loop der Bevolking. Geboren- 54 mannen en 53 vrouwen. Gevestigd: 210 mannen en 222 vrouwen. Overleden: 14 mannen en 14 vrouwen. Vertrokken: 207 mannen en 103 vrouwen. Vermeerdering: .43 mannen en 68 vrou wen. i Totaal der bevolking op 31 Dec.jJ929: 1725 mannen en 1783 vrouwen. o VEUR—LEIDSCHENDAM. Jubilenm-dr. P. Huyser. 22 Januari a.s zal het 40 jaar geleden zijn dat dr. P Huyser zich ter plaatse als ge neesheer vestigde. Op 18 October 1889 slaag de hij als arts en reeds 17 Dcc. d.a.v. werd hij med doctor. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op 22 dezer een receptie worden gehouden van 124 uur in hotel „De Zwaan". Wij twijfelen er niet aan. of het zal den in alle kringen en onder alle gezindten zeer gezienen jubilaris dien dag niet aan be- langstcllmgsontbreken. In verband met de gunstige bedrijfs resultaten van het gemeenschappelijk elec- triciteitsbedrijf. hebben B. en W. en de commissie van beheer besloten den eleclrici- teitsprijs te verlagen met 5 ct per K.W en deze te brengen op 35 cent per K M., in gaande met de e.v. meteropeneming. WASSENAAR. Sta in den weg verdwijnt. Van gemeentewege wordt thans de wo ning, staande in de onmiddellijke nabijheid van het kruispunt (tram) 3 Papegaaien en staande op het smalle rijwielpad, afgebro ken. De bedoeling is orp hel thans bestaan- de smalle rijwielpad aanmerkelijk te doen verbreeden en wel vanaf de Schouwbrug tot aan het kruispunL-(tram) 3 Papegaaien. Deze verbreeding is zeer toe te juichen. Tragische dood. Toen gisteren een groentekoopman uit I Den Haag op het buiten Groenendaal een i zijner klanten bediende, werd hij ongesteld en kreeg een bloedspuwing Per politie-auto werd hij naar Leiden vervoerd om in het Acad. Ziekenhuis te worden opgenomen. Tijdens het vervoer is hij overleden. gevraagd, geheel zelfstandig kunnende werken. Bekend met modern werk. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5736a. Gevraagd op Fabriekskan- toor te dezer stede een CM oi Vr.), leeftijd 16 17 j. Brieven mei uitvoerige in lichtingen aan het Bur. van dit Blad onder No. 1117. Volledige opleiding,, typen en stenografie AANVANG 17 JAN. Duur 6 mnd f. 5.50 p. m. inschr. dagel. 11-12, 2-3. 7-8 Ook voor BOEKHOUDEN TALEN en C0RRESP. Biedt zich aan: kan direct in dienst treden Brieven Bur. van düt Blad onder No. 5698a. Een Det ontwikkeld uit den beschaafden stand zag zich gaarne geplaatst als jnffr. in d. huishouding of bij kinderen Brieven Bureau van dit blad onder No. 5762a. Wij vragen onze afdeeling een 1ste 1458 11-12, 2-3. 7-8 OEN ral van der Werfstraat 3-9 Het Bestuur der Woning- bouwvereeniging „Alkemade" te Rcelolarendsveen, is voor nemens om op Dinsdag 28 Ja nuari e.k., des voormiddags om 10 uur in het Raadhuis te Rcelcfarendsveen openbaar aan te besteden Het bouwen van 12 arbei derswoningen aan den Langenweg te Roelof- arendsveen. 1454 Bestek en teekening zijn vanaf Donderdag 16 Januari a.s. verkrijgbaar ten kantore van het Architectenbureau, Fa. W. ROBBERS, Leeghwater straat 19. te Haarlem, tegen betaling van f. 5.per stel. In-lichtingen enz. volgens bestek. 1454 Het Bestuur voornoemd, D DOBBE, Voorzitter. B PAAUW. Secretaris. Gevraagd: een Inzeeper. STATIONS-KAPPER. 5743a zoo noodig met eenige slaap kamers met 1 Februari dis ponibel. Zeer geschikt voor Familie met of zonder pension. Adres Print Hendriklaan 11, OegstgeesL 1459 Jongedame zoekt p. 3 Pebr. a.t. met pension voor 5 dagen per week (van Maandag 12 uur tot en met Zaterdag 12 uur) Geen beroepspension. Omtrek Rapenburg. Brieven met prijsopgaaf Bur. v. d. Blad onder No. 5737a. Thans lessen te bespreken, voor een volgend practijk examen I boekhouden of moderne talen). U doet wél. eens met mij tc komen spreken; ik kan tot Uw dienst stellen: Mijn veeljarige ervaring als boroogd looraar, met talrijke geslaagden voor alle examens; 14-16 De langdurige ondervinding in de practijk van den Handel, als Hoofdboekhouder, Chel-Correspoadsnt, ook in bet Buitenland. het beste en goedkoopste adres voor zwarte en bruine leeren Jekkers, is en bljjft 205 Haarl.straat 205 naast bet Blauwe Bnis 1450 Nieuwe Rijn 20 Thee-, Ontbijt-, Eetserviezen. Heden 5766a Staat gelijk aart 1 flacon Zenuwdruppels - uit krui den bereid. Tegen slape loosheid en zenuwpijnen a f.0.60 p. flac. ALLEEN VERKRIJGBAAR DROGISTERIJ 117 HAARL.STR. 1,7 lJ- 7 Te koop een WOONHUIS met gnioten schuur en achter- uilgang. aan de Baron v. Wis- senaerstr No. 8 Direct te aan vaarden. Koopsom f. 8200 Desgewenscht op gemakkelijke voorwaarden Te bevr Stationsweg 18, Leiden, Tel. 1649. 141li 3—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7