70ste Jaargang DINSDAG 14 JANUARI 1930 No. 21420 STADSNIEUWS. OP DEN DAG VAN HEDEN... Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weetƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE NIEUWE HERVORMDE PREDIKANT. Ds. J. G. van Apeldoorn. Zooals wij reeds eerder berichtten, heeft ds. J. C. van Apeldoorn uit Bennekom het op hem uitgebrachte beroep naar Leiden aangenomen en is dus eindelijk in de vaca ture ontstaan door het overlijden van ds. Beekenkamp voorzien. De nieuwe predikant werd 8 Februari 1884 te Enter in Overijsel geboren, vol tooide de studie te Utrecht in 1912 en nam in datzelfde jaar een beroep aan naar Sebaldeburen in Groningen. Vandaar ver trok ds. van Apeldoorn in 1916 naar Wou- terswoude, in 1918 naar Hoogeveen, in 1920 naar Voorthuizen en in 1925 naar Benne kom. TUBILEUM G. HENDRIKS. Zooals wij Zaterdag hebben aangekon digd, was het gisteren veertig jaren geleden, dat de heer G. Hendriks hier ter stede werd aangesteld als agent der Levensverzekering maatschappij „Utrecht" te Utrecht. Al vroeg kwamen gistermorgen de heeren J Maaswinkel, F. Hottes en A. J. Dirks na mens de directie hun gelukwenschen aan bieden en overhandigden hem met een har telijk toespraakje een verguld-zilveren her- inncrings-medaille benevens een geschenk onder couvert. Namens de Leidsche collega's werd hem een schemerlamp geoffreerd, terwijl hem vanwege het Algemeen Ziekenfonds voor Leiden een vulpenhouder werd geschonken. Verder mocht de jubilaris nog van vele zijden blijken van belangstelling in den vorm van bloemstukken en schriftelijke en telegrafische gelukwenschen ontvangen. WALLIS EN HET BERNER OBERLAND. Nederl. Reis-Ver., afd. Leiden. oor een groot aantal toehoorders de mooie Burchtzaal van hotel „Den Burcht" vvas eivol gaf de heer J. A. Christiaansc gisteravond zijn reisverhaal over deze twee Awitsersche kantons, waarvan de bekroning jas het beklimmen van de Jungfrau. Op de hem eigen, bijzondere wijze, voerde spr. zijn gehoor naar Meilingen, Spiez en Ober- aten; wees op de groote tegenstellingen, JL de groote bloemenweelde, omkronsd door besneeuwde bergtoppen; bracht ons verder naar Lauterbrunnen, de kleine en de groole Scheidegg en de Rozenham, door jet Eugtligendal naar Adelsboden en over den Gemmipas, welke als een wenteltrap naar beneden voerde naar Leukerbad. Ten slotte een tocht naar de Jungfrau, naar het hoogst gelegen berghótel van Europa, met veel comfort ingericht, aan de Jungfrau- joch. Dit reisverhaal werd toegelicht en aange vuld met een groote collectie schitterende plaatjes, welke een schoon beeld geven van flora en fauna in dat gebenedijde land. Met een opwekking, dat velen der toe hoorders zelf Zwitserland zouden gaan zien, besloot spr zijn prachtig reisverhaal. ,uid en langdurig applaus bewees sPr .dat hij zijn gehoor ten voile had geboeid en bevredigd. De waarn voorzitter deed in zijn dank- joord uitkomen, dat velen den heer nristiaanse nogmaals gaarne zullen hooren rnpJ1Ca e€n weerz*ens toe- ^aar- mede «e aanwezigen opnieuw instemden. LEIDSCHE VER. TOT BEV. VAN DE KENNIS IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Hoe de Leidsche typografen anno 1930 Koppermaandag vierden. Door het ijverige bestuur van bovenge noemde vereeniging was gisteravond in de Jacabazaal van ,,Den Burcht" een praat- avond met lichtbeelden belegd, waarin de voorzitter van het Hoofdbestuur der Fede ratie van Boekdrukkerspatroons, de heei S. Korthuis uit Den Haag een causerie hield over „Koppermaandag". Na een kort inleidend woord van den voorzitter, den heer N. de Bink, waarin hij allen welkom heette en in het bijzonder den heer Korthuis dank zegde voor zijn bereid willigheid, gaf hij een overzicht van de in het afgeloopen jaar verrichtte werkzaamhe den, waarna hij het woord verleende aan den heer Korthuis. Deze ving aan met op te merken, dat hem in de laatste weken ge bleken is. dat er volslagen onbekendheid heerscfyt ten aanzien der hislorischen oor sprong en de be teekenis van den Kopper maandag; vanouds een bij uitstek typogra- fenfeest, dat gevierd werd op den eersten Maandag na Driekoningen. Omtrent den oorsprong doen vele verhalen de ronde; het zijn meestal veronderstellingen, die geen van alle op reëele feiten zijn gebaseerd. Volgens sommigen stamt het woord af van Flora, de dochter van den Romeinschen keizer Nero en Pompeja, wier naamdag door 't volk met grooten luister werd gevierd. Het woord Flora's naamdag verbasterde via „verloren Maandag" op den duur tot Koppel maandag. Aolgens anderen is het een verbastering van Coster's naamdag, den uitvinder van de boekdrukkunst. Volgens Bilderdijk hau- den de koppers en kopsters (dit waren de mannen en vrouwen, die zich belasten met het aderlaten) vanaf Nieuwjaar tot op den eersten Maandag na Driekoningen vrijaf en vvierden dan feest Volgens een andere lezing kregen op de zen dag de leprozen in Amsterdam vergun ning om aalmoezen in te zamelen. Weer anderen leiden het woord af van „kopper- kens", d.z. drinknappen, die, op dien dag bij dc gilden meer dan anders de ronde deden. Weer anderen zijn van meening, dat het woord afgeleid is van koppelen in de be- teekenis van paren Immers op dien dag gingen de gezellen* in gezelschap van meis jes feestvieren. Algemeen is men het er evenwel over eens, dat deze feesten zich in. vroeger eeu wen niet bepaalden tot de drukkersgezellen, doch tot meerdere of zelfs alle gilden. De feestviering kenmerkte zich steeds door een groote luidruchtigheid en ging maar al te vaak "gepaard met drinkgelagen. Toen de gilden in hun oorspronkelijken vorm niet meer bestonden, werden er vak- vereenigingen opgericht, ook in de typogra fische kringen. Spr. ging dan na hoe de koppermaandag in het midden der P9e eeuw gevierd werd en las over dit onderwerp verschillende oude. vaak humoristisch ge stelde verslagen voor. almede eenige gedieh. ten waarvan de gezwollen taal typeerend is voor den tijd waarin ze ontstonden, (re derijkerskamers) Tenslotte haalde 9pr„ die in zijn jeugd lid is geweest van een gezellcnorganisatie eenige persoonlijke herinneringen op. In dit verband schetste spr. hoe vroeger de ge zellen, in tegenstelling met nu. weinig ge legenheid tot ontspanning vonden en om die reden in den Koppermaandag het cul minatiepunt hunner privé-genoegens zagen. Aan het slot van zijn met groote aan dacht gevolgde lezing stelde spr. de vraag of het wenschelijk zou zijn de kopperfeesten in eere te herstellen en dan is spr. daarvan een voorstander, mits in veredelden vorm. Nadat nog een aantal plaatjes was vertoond van oude Kopperprenlen, vervaardigd door de Ned. Rotogravure Mij. en eigendom van het Gerrif Jan Thieme-Fonds. waarvan de heer Korthuis er een groot aantal op de tafels en langs de wanden had tentoonge spreid. werd deze leerzame avond met een woord van dank door den voorzitter gesloten. AANBESTEDING. Hedenmorgen i9 door B. en W. dezer ge meente aanbesteed de levering van riool buizen en rioolstukken van beton en gewa pend beton (in 2 perceelen). Er was als volgt ingeschreven: X.V. Betondek le Arkel perc. 1 f. 3.772; N.V. Duiker en Verruyts te Alphen perc. 2 f 789. N.V. Enkhuizer Belonnmij. v.h. Last en Co. te Enkhuizen perc. 1 f. 3.790.40; NV. Oosthoek en Zn.. Den Haag perc. 1 f.-1003; N.V. Werninks Betonmij. Leiden perc. 1 f.3583 60. perc 2 f. 880.45 in massa f. 4.464 05. W. Splinter. Leiden perc. 2 f 1017; F P. Bo« en Zn Alphen perc. 1 f.3470; perc 2 f 91140 van Dijk Tr.. Al phen perc. 1 f 3560.30 perc. 2 f. 760.41 N.V. Betonmij De Peel te Deuringa perc. 1 en 2 in massa f 4352 20; N.V .van Waning, Den Haag perc 1 f. 3514.20; perc 2 f. 787.54. De gunning is aangehouden. NEDERL. CHRISTEN VROUWENBOND. De Lijdensgeschiedenis van het Armeensche Volk. Gisteravond heeft in de groote Nutszaal Mej. C. de Witte uit Utrecht een lezing ge houden voor den Ned. Chr. Vrouwenbond over bovengenoemd onderwerp. De vergadering werd geopend op de ge bruikelijke wijze door de presidente. Mej. v. Loo, die vervolgens in een kort openings woord allen welkom heette, speciaal de spreekster. Mej. de Witte begon met te vertellen van de eenzaamheid en de verlatenheid van het Armeensche volk. Dit volk werd in den loop van de geschiedenis op velerlei wijzen be proefd. Hun land is een inval-gebied. Hel is door vele andere volken geplunderd en ge brandschat. Telkens echter werkte het volk zich er weer bovenop door een geweldige energie en werklust. Het Armeensehe volk heeft eeuwen lang de lamp van het Evangelie brandende ge houden. ondanks het feit, dat het leeft lemiddeh van de Mohammedanen- Daardoor waren ze altijd rechtloos. Wel schreeuwden ze om recht, maar het he'eft hun niet gehol pen. De geschiedenis leert dat duidelijk ge noeg. In het laatste van de negentiende eeuw hc-'erschte er een vreeselijke vervolging, maar de Armeniërs wilden liever sterven dan hun geloof opgeven en als niet Ameri kanen en Europeanen zich het lot van de kinderen hadden aangetrokken, was het volk misschien van den aardbodem verdwenen. Tegen den wereldoorlog leek het wel alsof het Armec-nsche volk zijn recht zou krijgen, dat er voor hen gewetensvrijheid zou komen.. Zij zouden gelijke rechten ontvangen als de andere burgers. Spr. vertelt hoe echter deze glimp van hoop op gruwelijke wijze werd teniet ge daan toen de wereldoorlog kwam. Het volk werd veroordeeld tot deportatie. Eer9t werden de leiders stelselmatig ver moord. de wapenen afgenomen en verzet was niet mogelijk. Het was de bedoeling van Turkije om het volk te laten verdwijnen. Ze werden ver bannen naar de steppen van Arabië en Mesopotamië, waar hun een vreeselijk lot wachtte. De vrouwen werden weggesleept naaj de harems van de onderdrukkers- De sterven den in de woestijn bleven achter, alleen, zonder bijstand. Hun familieleden moesten voorttrekken. Honderden werden op gruwe lijke wijze vermoord. Ze werden bij groepen verbrand, van de rotsen gestooten. Het is allemaal onbeschrijfelijk. Toen de vrede van 1918 kwam. kwam er weer een vleugje van hoop. Er kwamen treinen van gedeporteerden terug uit de woestijnen. En ze begonnen in Silicië weer te trachten op te bouwen, wat verwoest was. Zoo leven dan bhans in verschillende plaatsen van Klein-Azië, met name in Aleppo eenige duizenden Armeniërs in hun ellendige kampen als een stervend volk, dat echter een schoon bewijs levert van het woord; Zoo het tarwegraan in de aarde niet valt en sterft, zoo blijft het alleen, maar zoo het sterft, zoo draagt het veel vrucht. Mej. Witte vertelde verder aan de hand van een aantal lichtbeelden, waardoor aller eerst duidelijk werd de macht van den Islam in de steden van Klem-Azië. Daar tegenover staat dan de groote ellende van de tenslotte een eentonige reeks van beelden, die lieten zien hoe grauw eiken dag de zon opgaat over den Armeniër. Elk beeld hamerde het in de harten van de aanwezi gen, dat er vanuit het Oosten een roep komt cm hulp. De spreekster bond het de aanwezigen op ihet hart om zich het lot van deze' ongeluk- kigen aan te trekken door te doen wat hun hand zal vinden om te doen. Tenslotte vertelde spr. nog iets van den stervensmoed van den Armeniër. De presidente dankte de spreekster met enkele woorden. Daarna werd de vergadering door Mej. de Witte gesloten met dankgebed. Een collecte die bij den uilgang werd ge houden bracht f. 73.10 op. is het 425 jaar geleden (1505) dat Filips de Sehoone zich en zijn gemalin te Brussel tot Koning en Koningin van Kastilië uitroepen liet. Zooals men weet was Filips I, bijgenaamd' „de Sehoone". de zoon van Keizer Maximi- liaan van Oostenrijk en Maria van Bour- gondië. Zijn gemalin Johanna was de dochter van Koning Ferdinand van Arragon en Koningin Isabella van Kastilië en Leon. I 25 jaar geleden overleed de groote Deut sche sterrekundige en natuurkundige Ernst Abbe te Jena- Abbe heeft vele verhandelingen over de leer van het licht en over optische instru menten geschreven. Zeer bekend is zijn Iheorie over de totstandkoming van het op- tisehe beeld door middel van de buiging van I het licht, waardoor hij den grond legde voor een nieuwe verbeterde constructie van I optische instrumenten, o.a. den microscoop. Ook het vervaardigen van lenzen voor astro nomische instrumenten en voor phologra- phietoestellen onderging door zijn leer een heele verandering. Verder loste hij het belangrijke vraagstuk der homogene immersio op. gaf methoden om proefondervindelijk den brandpuntsaf stand van lenzen te bepalen, construeerde den naar hem genoemden spectrometer, den refractometer, den totaal-reflectomc-'ter, den aperlometer. den dilatometer. enz. Sinds 1875 was Abbe deelgenoot in de fabriek van optische instrumenten van Carl Zeiss; in 1889 werd hij alleen-bezitter. Ten einde nu zijn sociaal-politieke ideeën te kunnen verwezenlijken, zette hij in 1896 de fabriek om in de „Carl Zeiss-Stiflung". Het was het streven van Abbe aan den werkgever een grootere verplichting op lo leggen tegenover de arbeiders en deze 1 aal- sten zooveel mogelijk onafhankelijk te maken. De fabriek mocht niet dienen tot opcen- hooping van kapitaal; daarom moest de ge maakte winst na aftrek der noodigc-' reser ves, ten deele worden uitgekeerd aan het personeel, voor een ander deel dienen tot bevordering van wetenschap en techniek. Van zijn wetenschappelijke werken noe men wij; „Neue Apparate zur Bestimmung des Brechungs- und Zerstreuungsvermögens fester und flüsiger Körper" Op politiek gebied is bekend zijn geschrift: „Welche soziale Forderungen solf die freisinnige Volkspartei in ihr Programm aufnehmen?" ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heeren P. A. Cornet (Leiden) en G. H. Dekker (iHillegom). LUSTRUMVIERING V. V. S. L. ARCHAEOLOGISCHE LEZINGEN IN HET MUSEUM VAN OUDHEDEN. Het voorjaarsprogramma van het Museum van Oudheden bevat de volgende archaeo- logische lezingen: 28 Januari; prof. dr. A. Scharff (Kustos der Aegypt. Abteil. d. Neuen Museums, Ber lin): Die alliste Kulturenentwicklung Aegyptens; 30 Januari: Die Privatgraber der Pyramidenzeit; 18 Februari: dr. J. H. Holwerda: Ro- meinsch Kunsthandwerk (onderwerp nader aan te duiden).; 4 Maart: mej. J. P. J. Brants, Etrurische kunst; 18 Maart: prof. dr. G. A. S. Snijder, Am sterdam, Het portret in de Romeinsche kunst; 1 April: mevr. M. J. J. Irish Stephenson- 1 Hagen: Het zien van Egyptische kunst. De museum-rondgangen zullen niet meer op vastgestelde tijden plaats hebben. Zoo- dra meer dan 6 personen den wensch ken baar maken aan een over 4 uren verdeel den rondgang door een bepaalde afdeeling deel te nemen, zullen, in overleg met hen, door de directie dag en uur nader worden vastgesteld. Voorts zal een tentoonstelling van pla ten gehouden worden, betrekking hebbende op de Egyptische tempels, gedurende de maand April 1930. De Conservator dr. W. D van Wijngaarden zal op Woensdag 2 en 16 April, 's nam te 2 uur aanwezig zijn tot het verstrekken van inlichtingen. BINNENLAND. Verschenen is het antwoord van den mi nister van binnenlandsche zaken op de vragen van dr. Vos inzake de werkloosheid (Binnenland, 3e Blad). Door den storm zijn tal van schepen op binnenwateren gezonken (Gemengd, 2e BI.) Het hooger beroep van Salomon Lieber- mann (Rechtzaken, 3e en 1ste Blad). BUITENLAND. Schacht veroorzaakte een incident ter Haagsche Conferentie, dat echter is opgelost (Buitenl. en Tel., le Blad). De zitting van den Volkenbondsraad (Bui tenland, le Blad). Over de Londensche vlootconferentie (Bui tenland, le Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma „Vander Eist en Van Rijssel" (Beperkende Bepalingen), Wijk G. 49a, Hazerswoude, boom-., plant en bloemkweokerij en den handel in hoo rnen. planten en gewassen. Vennooten: J. van der Eist, Hazerswoude en K. van Rijs sel, Hazerswoude. Wijzigingen - J. P. van Berge Henegouwen. Aalmarkt 12, Leiden. Electro Technisch Bureau. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: Ra- diohandel. Veekoekenfabriek de Leerhoeve, Hooft- straat 114, Alphen a. d. Rijn. Bovengenoem de naamlooze vennootschap is met ingang van 17 April 1929 in liquidatie gelreden. Vereffenaars: G. Verburg Cz., Leimuiden en R. Dorrepaal, Koudekerk a. d. Rijn. De heer A. Hoorweg, gepensioneerd Oo9t Indisch hoofdambtenaar, laatstelijk in specteur van politie, hoofd van de afdeeling politie van het Departement van Binnen- landsch Bestuur in Ned.-Indië, door den mi nister van Koloniën belast met het geven van een cursus op politioneel gebied voor do daarvoor in aanmerking komende candidaat- Indische ambtenaren aan de Universiteit alhier, 7^1 zijn coleges aanvangen Dinsdag 28 dezer des namiddags te 4 uur in een van de lokalen der voormalige Kweekschool voor i Zeevaart. De heer T. S. Goslinga, wethouder van financiën, is verhinderd morgen spreekuur te houden. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Robert Casadesus. Opvoering van het blijspel „Week-end"- De tooneelclub van de Ver. voor Vrouwe lijke Studenten te Leiden heeft onder regie van den heer Louis van Gasteren en met medewerking van het Leidsch Studenten toneel in studie genomen Week-End", een blijspel van Noel Coward in eigen vertaling. De eerstp opvoering hiervan zal plaats hebben op 27 Januari a.s ter gelegenheid van het zesde lustrum der V. V. S. L. in het gebouw van K. en W. in Den Haag uitslui tend voor genoodigden, réuni9ten en leden. De tweede opvoering zal 4 Februari u\ den Leidschen Schouwburg plaats vinden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijn wijk- kantoor werd in den loop der maand December op spaarbankboekjes ingelegd f. 97.566 57 en terugbetaald f. 74.348.55. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 23.218.02. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 93. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 3200 en afgeschreven f 50. Derhalve meer in- dan afgeschreven f. 3150. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 2. Er is maar weinig voor noodig om den mensch die trouwens van nature tot het sehoone geneigd is, al lijkt het in de wereld der verschijnselen ook anders - m een gedachten- of gevoelsspheer te bren gen, waarin alle lichamelijke en stoffelij ke gebondenheid is opgeheven, hem voor een oogenblik het leven als iets volmaakts te doen ondergaan, hem de schoonheid te doen vinden waarnaar hij bewust of on bewust zoekt Er behoeft maar een pianist

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1