KLENE's KAUWGOM Het Koloniaal Congres der S.D.A.P. UIT DE OMSTREKEN. Van de onbezorgde jeugd lol den bezadigden ouderdom KBMHHHH is iedereen in verrukking over pepermunl VRAGENRUBRIEK. Beginselprogramma na eenige wijzigingen aangenomen. Ka dc openingsrede van den heer Oude geest heeft het Koloniaal Congres der S.D.A.P. te Utrecht een uitvoerige resolutie aangenomen, waarin het Congres met ver ontwaardiging kennis neemt van de ge pleegde inbreuk op de staatkundige vrijheid van de Indonesische volksbeweging en de persoonlijke vrijheid van handelen harer leiders en leden en uitspreekt, dat een ruim opgevatte toepassing van het recht van ver- eeniging en vergadering noodzakelijk is als eerste voorwaarde voor den strijd voor na tionale onafhankelijkheid, welke resolutie voorts het jongste optreden van de Indische regeering veroordeelt en van de regeering onmiddellijke vrijlating eischt van allen, die om politieke redenen in voorloopige hechte nis zijn gesteld, terwijl voorts geëischt wordt amnestie voor alle politieke gevangenen en verbannenen. Ten slotte wordt verklaard, dat de Partij het als een harer voornaam ste plichten beschouwt de Indonesische volksbeweging op doelmatige wijze te steu nen in den strijd voor onafhankelijkheid. Vervolgens hield de heer Stokvis een uit voerige inleiding ter toelichting van het door het Partijbestuur voorgestelde koloniale beginsel-programma, terwijl het Tweede Kamerlid Ir. C. Cramer een inlei ding hield over de nationalistische volksbe weging in Indië. Daarna kreeg de heer P. J Schmidt het woord teneinde het standpunt der minder heid in de S D A P. ten aanzien van het koloniale vraagstuk uiteen te zetten. Te halftien gistermorgen werd het con gres heropend. De heer J. Oudegeest. De voorzitter, de heer J. Oudegeesl, deed roorlezing van een gedeelte van een brief der Indische Sociaal-Democratische Partij, waarin het amendement der oppositie op stelling 10 van het program-ontwerp werd bestreden. Ook de heeren Westerveld, na mens de Indische Sociaal-Democratische Club en J. L. Vleming uit Amsterdam be streden het standpunt van den linkervleu gel. vooral inzake de erkenning van het recht op onmiddellijke nationale onafhan kelijkheid van Indië, inzake het eventueel steunen van een opstand in Indië en inzake de bereidheid van een onafhankelijk Indo nesië tot deelneming aan het internationaal ruilverkeer. Het standpunt van den linker vleugel werd verdedigd door den heer Gies (Zutphen) en den heer Jef Last uit Rotter dam. De middagzitting begon met het verslag van de Congrescommissie, die als rappor teur had aangewzen Ir. Cramer. Het onder zoek der ingediende amendementen door de Congrescommissie heeft tot resultaat gehad, dat thans de commissie een aantal wijzi gingen in sommige stellingen van het ont- werp-program voorstelde, welke wijzigin gen door den heer Cdamer werden toege licht. Nadat het partijbestuur verschillende toezeggingen had gedaan werden door ver schillende afdeel ingen ingediende amende menten ingetrokken en werd tot stemming over de stellingen overgegaan. De verschillende stellingen werden voor een deel op onderdeelen gewijzigd en z.h.s. of met slechts enkele stemmen tegen aan genomen. Het belangrijkste punt was onge twijfeld stelling 10, waarover de discussies grootendeels hadden geloopen en waarbij door de oppositie een geheel afwijken^ amendement was ingediend. De congres-commissie had een nieuwe formuleering van stelling 10 voorgesteld, luidende: lste. De sociaal-democratie erkent on voorwaardelijk haar rechten op nationale onafhankelijkheid 2de. haar koloniale arbeid zal zich dus in de eerste plaats richten op een verwe zenlijking van dit recht door het overbodig maken van het vreemde gezag. Alle hervormingen behooren de koloniale verhoudingen te verzwakken en waar mo gelijk aan te sluiten bij de eischen der in- heemschen. Die koloniale arbeid moet dus de mogelijkheid scheppen tot vestiging van een inheemsch bestuur, dat in staat zal zijn het land zelfstandig aan het internationale ruilverkeer te doen deelnemen. Deze stellingen werden met 24 stemmen tegen aangenomen, terwijl vervolgens onder applaus het geheele koloniale beginselpro gramma werd goedgekeurd. Na een slotwoord van den voorzitter, den heer Oudegeest, ging het congres onder het zingen van de „Internationale" uiteen. HILLEGOM. Voorzitters Raadscommissies. Als voorzitters en plaatsvervangende voor zitters der verschillende raadscommissies zijn dezelfde heeren benoemd, 'die in het afgeloopen jaar deze functies vervulden. Herplaatsing muziektent. Door de Hillegoraiche Harmonie Kapel is een brief aan B. en W. geschreven met het verzoek om de door storm verwoeste mu ziektent, in den Hoftuin te mogen herbouwen. De gemeenteraad zal hierover een be sluit moeten nemen. Naar wij hoorden, wordt er gedacht aan een andere plaats voor de tent. Huldiging van den heer F. J. Smit als afgetreden opperbrandmeester. De Hillegomsche Brandweer heeft een buitengewone vergadering gehouden ter ge legenheid van het aftreden van den heer F. J. Smit, wegens zijn bedanken als opper, brandmeester, en van de installatie van den heer C. G. van de Poll al> opvolger. De vergadering werd geopend door den heer S. Bossen, adjunct, die het woord gaf aan Burgemeester Pont» die mede ter ver gadering aanwezig was. Op waardeerende wjjze sprak de Burge meester den ver.rrickendon functonaris toe. De heer Smit heeft in zjjn veertigjarige loop baan als hrandweerman veel voor de ge meentenaren gedaan. Namens het Gemeen tebestuur bood Eurgemeest r Pont h'?m een gouden vulpotlood aan, en namens dm Kon. Brandweer Bond het kruis van verdienste met geep voor den 40-jarigen trouwen dienst, benevens het diploma. Tevens sprak de heer Bossen den afge treden opperbrandmeester to?, om hom te danker., voor de aangename leiding, terwijl namens het corps eenige blijvende herinne ringen werden aangeboden. De he.r Smit is bovendien benoemd tot eere-lid van de Brandweer. Vervolgens installeerde Burgemeester Pont den heer C. G. van de Poll als opperbrand meester, waarna de heer Bossen hem namens het corps welkom heette. In de rondvraag dm vergadering zijn nog eenige huishoudelijke zaken behandeld. Het terugplaatsen van nog -enkele hek ken aan den Stationsweg voo.* het '.eggen van een trottoir ,is door B. en W opgedragen aan den aannemer C. J. Jam en alhier. RECLAME. BAL-MASQUé 25 JANUARI 1930. Costumier ERATO - Oude Singel 14, Tel. 889 - Wil ten spoedigste nw costnum bespreken. 1402 Oogmaskers 15 ct. KATWITK. Toestand Gemeentebedrijven. Gunstige rapporten over 1928. In de laatste Raadsvergadering van het vorige jaar werden de verslagen der ver schillende gemeentebedrijven over het jaar 1928 door den Raad goedgekeurd. Zij /er- dienen bjjiondere aandacht en zijn ook zeer leerzaam. Gaarne zouden we ver chi,lende statistieken die er in vermeid zijn, in haar gehee overnemen. Doch dit is met het oog op de plaatsruimte niet mogelijk. Maar iets ervan willen we toch aanstippen. En dan mag wel a.lereerst met ingenomen heid geoonstateerd worden, dat alle 3 de be drijven. zoowel gas-, water-as eiec ric.teits- bedrijf. zioh in bloeienden toe. tind bevindvti. Dit is voor geen gering deel toe te schrij ven aan de door den bekwamen directeur, den heer Van Daalen, steeds gehu.digde po.i- tisk, om slechts in de uiterste noodzakelijk heid leeningen te sluiten, en de telkens nood zakelijke uitbreiding van een bedriji, zooveel mogelijk uit de gewone inkomsten te bestrij den. Daardoor wordt de schuld en de te betalen rente steeds minder, waardoor de exploitatie op dsn duur aa.tmerke.jjk goed- kooper kan worden. Maar ook het toenemend gebruik van gas en electriciteit is van groote beteekenis. Het jaar 1928 gaf voor belde producten een belangrijke stijging van het gebruik, evenals 1927 gedaan had. Voor gas zijn de cijfers als volgt: in 1926 1 102 620 M3.in 1927 1.206.400 M3.; in 1928 1.340.900 113. Voor eleotriciteltin 1926, zoo 834 K.W U. in 1927 234.570 K.W.U.; in 1928 302.337 K.W.U. De llnantieële uitkom ten waren a'.lesrins bevredigend. Het gas leverde in 1928 een netto winst op van: f. 12.563,12V2; het water f. 718.81 en de e'.etcriciteit .f7.036,06. Eovendien ontving de gemeente nog aan vergoed ng van de verschillende bedrijven voor het bezitten van pijpen en kabels in den grond van het gasbedrijf: f.2449,50; van het waterbedrijf f. 3024.94; en voor het electriciteitsbedrjjf f. 3171,15. Terwijl ein delijk gereserveerd werd voor het gasbedrijf f. 24.986,66; voor het water f. 2164,63 en voor het electricitectsbedrgf f. 8152.95. De schulden die op de verschillende bedrijven rusten, verminderden door afbetaling met f. 10.718,451/2. Ailes te samen genomen, is er alle reden tot tevredenheid over den toestand onzer be drijven. Een woord van waardeering voor den directeur en de commissie d r bedrijven, die geheel belangloos haar werkzaamheden ve richt. is zeker ten volle op zijn plaats. Zonder deze gunstige uitkomst der be drijven zou de gemeentelijke inkomstenbe lasting die toch reeds zwaar te dragen is, nog drukkender zijn. RECLAME. 1378 KATWITK AAN DEN RIJN. Bouwfonds Geief. Kerk- Do laatst gehouden collecte voor het Bouwfonds der Getref. Kerk bracht op dc som van f. 66.83. o KATWITK-AAN-ZEE. Zekere J. v. V., alhier, zat gistermorgen in een „niet-rooken"-afdeeling der N. Z. II. T. M. Trots de waarschuwing van den con ducteur om niet te rooken. stoorde hij er zich niet aan. De tram stopte voor 't bureau van politie en V. werd daar binnengeleid. Proces-verbaal volgt. Op de as van den tweewieligen melk wagen van den heer G H aan de Bestevaer straat, welke kar op diens erf stond, zat heel rustig een kip in den dommel. Het paard werd voorgespannen, waarvoor de boomen der kar dienden opgetild en de kar verplaatst de kip bleef rustig zitten. Men reed naar Katwijk-Binnen en het hoen bleef zitten. Plotseling verschijnt daar om een hoek een auto. Paard en kar stonden met een ruk stil, waardoor de kip uit den dut kwam en van de as viel. Opgevangen, werd hij weer huis toe gebracht. Zaterdag werd een nieuw projectiel voor het vuurpijl toestel der N. Z. H. Red dingmaatschappij beproefd. Werd door andere vroegere projec tielen een dunne lijn tot op 300 meter af stand meegedragen, dit nieuwe bracht een veel dikkere lijn op meer rustige wijze bijna honderd meter verder. We willen hopen, dat deze „torpedo's" in de practijk alhier nimmer noodig zullen zijn, maar verheugen er ong toch in, dat de N. Z. H. Reddingmij. steeds actief is en im mer zorg draagt voor meerdere en betere materialen. Dat waardeeren wij ten volle. OEGSTGEEST. Loop der bevolking over 1929. Vermeerdering. M. Vr. Totaal. Geboren 56 43 99 Gevestigd: 449 702 1151 505 745 1250 Verminder ing. 107 Overleden: 43 64 Vertrokken: 314 511 825 357 575 932 B&v. op 31 Deo.'28: 2928 3410 6338 Totale vermeerd.rng over 1929: 148 170 313 Tot. op 31 Deo. '29 3076 3580 6656 Huwelijken 45 6n 1 buitenslands gesloten. 2 Echtscheidingen en 3 levenl. kinderen «Nagegeven. Onze gemeente is dus vooruit gegaan met 318 personen. Gift van H.M. de Koningin. In den ochlcndkerkdienst deelde ds. G. Henneman mede, dat van H. M. de Koningin een gift is ingekojnen voor de tweede Ned. Herv. Kerk, als bewijs van H. M.'s belang stelling in dezen kerkbouw. Tijdens de ccrslc bijeenkomsten van do Herstelconferenlie tc Den Haag werd de heer F. Westrik, thans beheerder van het postkantoor, alhier, belast met de postzaken. Bij de tweede bijeenkomst is de heer We9trik opnieuw met dezen taak belast. Voorwaar een hooge eer, welke blijk geeft van erkende bekwaamheid. Toen ten slotte d© politie weer terugkwam werd deze met de toedracht in kennis ge steld. De achtervolging bleek dus noodeloos geweest te zijn 1 Indien de man aan het verzoek van den agent voldaan had, zouden hem al deze hevige emotie's bespaard gebleven zijn. Hij was zoodanig onder den indruk, dat hij door zijn zwager naar huis gebracht moest wor den. Hem vergezelden da wenschen van 8 families, die noodeloos in hun nachtrust wa ren gestoord! De agent komt voor zijn optreden even wel een woord van lof toel Ds. W. G. Krijkimp heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente la Krabhendijke. RIINSBURG. Alhier is opgericht een afdeeling Rijns burg van den Christelijken Middenstands bond- LISSE. Jaarvergadering Chr. Geref. Jongelingsver. Dezer dagen hield bovengenoemde Ver. haar 14e jaarfeest. $s. v. d. Molen had als ecre-voorzitler de leiding van deze samen komst. Na de gebruikelijke opening werd door secr. en penningm. een overzicht gege ven van het afgeloopen jaar, waaruit ble^k dat de Vereeniging er met dankbaarheid op 1 terug mag zien. P Nieuwenhuis Jr. leidde in een onder werp over Joh 3: 921. Enkele vragen wer den gesteld. Een onderwerp over „Het Ma- 1 teriaiismc en Darwinisme" werd geleverd door vr. E. van 't Voort. Als derde onderwerp gaf vr J. Noort (en be9te een inleiding over kerkgesch.: „Phi- lippus Melanchton". De avond werd afgewisseld door mooie voordrachten. De voorzitter dankle aan het slot voor de belangstelling en ging voor in dankgebed nadat gezongen was Ps. 145: 6. NOORDWIJKERHOUT. Jaarvergadering „St. Barbara". Eet R.K. Begrafenisfonds „St. Barbara" Iiiehï hare jaarvergadering in café ,,Do Zwaan". De penningmeester, de heer J. /an Gjjlswtjk, deed rekening en verantwoording weikc sloot met een nadeelig saldo van f. 503,51, wat toe te schrijven is aan den aankoop van verschillende benoodigdheden by de begrafenis van kinderen. Toch be schikt de kas nog over een bedrag van f. 301,43. De vereeniging telde op 1 Jan. 1930 3S0 leden. In 1929 wecden 18 personen door de ver eeniging grafwaarts gedragen. Bg de bestuursverkiezing werden twee nieuwe leden gekozen uit d* St. Victor-pa- rochie. Het bestuur bestaat nu uit 9 ledeo. Besloten werd in eene volgende vergade ring over te gaan tot oprichting van eene kinder-klasse. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodoras Laurentius Cornelis Kaptein, z.v. Leonardus Bartholomews Kap- tein en Maria Heemskerk Jacobus, z.v. Antbonie Christiaan Flipphi en Geertruida van den Berg Johannes, z.v. Gerardus Geerlings en Petronella Kortekaas Lam- bertus Antoniua, z.v. Johannes de Jong en Maria Cornelia Pi eters Sophia Margaretha Maria, d.v. Johannes Franciscus van de-n Eosch en Elisabeth Maria van den Berg Petrus Johannes, z.v. Laurentius Johan Jo seph Meijer en Johanna Cornelia van den Burg Bartel Willem, z.v. Maarten Daniël Berrevoets en Maria Hendrika Pors Pe tras Nicolaas Adrianus. z.v. Leonardus Adria ns Duivenvoorde en Geertruida Maria van Eeden Johannes Wilhelmus, z.v. Antoniu3 van Roode en Cornelia Wijnands. Ondertrouwd: Wilhelmus Johannes Adria nus Sejjsener 30 j. en Maria Wilhelmine Bar- tels 21 j. Petrus Cornelis van den Burg 27 j. en Petronella Agatha Sejjsener 26 j. Het is thans zeker, dat n i e t de voor malige ,,Hanze-Bank" tot Hulppostkantoor zaï worden ingericht. Echter bestaat het plan, om een geheel nieuw postkantoor te bouwen op een groot terrein aan de Haven straat SASSENHEIM. Bezichtiging Raadhuis. Het nieuwe gemeentehuis zal a.s. Zater dag van des namiddags 1 uur tot 's avonds 7 uur voor het publiek ter bezichtiging zijn opengesteld. Er wordt een ontrée geheven van 25 ct. per persoon. Van de opbrengst zal een kunst- voor werp aangekocht worden, dat een eere- plaals in het raadhuis zal krijgen. Naar men weet, vindt de officiecle opening plaats door den Commissaris der Koningin, in tegen woordigheid van talrijke auloriteilen op Vrij dagmiddag a.s. te kwart over twee. DE POLITIE WAAKT. Een spannende doch noodelooze achtervolging. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich hier een tragisch comische ge schiedenis afgespeeld, die evenwei getuige nis aflegt van de activiteit van onze politie. Iemand, die nog niet lang in onze ge meente woont. wa9 bij zijn familie op be zoek geweest. Onder het kaartspel werden de lugubere moord- en spookgeschiedenissen van den laatsten lijd opgehaald. Omstreeks 1 uur girig men uiteen, en de man reed op de fiets het steegje uit en den weg op. Bij het verlaten van het steegje verzocht iemand in burgerkleeren (onzo nieuwe agent van politie) hem. even af te slappen. Inplaais van aan dit verzoek tc voldoen, reed hij full- speed weg en ging de Kerklaan in, achter volgd door den agent. Halverwege deze laan bedacht de man. dat zijn achtervolger hem in het donkere gedeelte zou kunnen aanvallen. Hij keerde dus terug De agent, die in de meening verkeerde, dat hier een rijwieldief aan de gang was wierp zijn fiets voor die van den vluchteling. Doch deze wist toch te ontkomen. Bij een poging om den man te grijpen, viel de agent over zijn fiels en beschadigde leelijk zijn kleeren. De moed werd echter niet opgegeven! Nabij de Klapbrug verdween de man weer in een steegje en was plotseling spoorloos verdwenen. Hij wa9 bij het huis van zijn zwager gekomen en riep angstig: „Ze zitten mc- achterna, doe open en gauw het licht uit". Zoo gebeurde het. Toen de agent aankwam was dan ook al les in duisternis gehuld. Hij informeerde overal, of er soms een fiets vermist werd. Van vele kanten kwam men naar be neden, doch het antwoord luidde ontken nend. Er werd zelfs een auto gerequireerd en men zocht in de richting Lisse. Inlusschen was de vermeende snoodaard weder eenigszins lot kalmte gekomen. Hij ging vergezeld van zijn zwager, naar de bu ren. waar de geschiedenis eindelijk opgehel derd werd. Intussrhen waren zoo goed als alle buren door de drukte naar buiten ge komen en hadden allen hun rijwielen ge teld. VALKENBURG. Loop der bevolking over 1929. Bevolking op 31 Decemher 1928 470 m., 448 v. Totaal 918. Vermeerdering door geboorte 13 m., 11 v. Tot. 24. Vestiging 65 m.. 66 v. Tot. 131. Totale vermeerdering 78 m., 77 v. Tot. 155. Vermindering door overlijden 3 m., 1 v. Tot. 4- Vertrek 55 m., 66 v. Tot. 121. Totaio vermindering 58 m., 67 v. Tot. 125. Verschil tu9schen de geheele vermeerde ring en de geheele vermindering20 m. 10 v. Tot. 30. Bevolking op 31 December 1929 490 m. 458 v. Totaal 948. VOORSCHOTEN. De Storm. Voor zoover hedenmorgen reed9 bekend t wa9. heeft de 9(orm van hedennacht op ver schillende plaatsen in deze gemeente schado aangericht van kleinen aard. Van de toren van do R. K. Kerk brak een hardsteenen pilaar van groot gewicht van zijn voetstuk. Deze werd in het dak geslin gerd. Een gedeelte viel naar beneden, even als een groote hoeveelheid leien, maar het grootste gedeelte bleef, nadat op een vijftal plaatsen in het houten schotwerk gaten wa ren gemaakt, daar hangen. Do schade is vrij aanzienlijk. Het inwendige kerkgedeelte kreeg geluk kig geen schade. Bij den tuinder v. V. werd door den wind omstreeks 1 uur een groote bloemenkast in elkaar gedrukt. Voor den tuinder beteekent dit een enorme schade! Wisselprija Bloemententoonstelling New-York. Do Ned. Bond van Bloembolle® handelaren stelt een wisselprgs beschikbaar voor de Internationale Flower Show te New-York. Deze wisaelpr\js, een zoogenaamde trophy, bestaat uit een rjjk versierde gedreven mas sief gouden plaat met geëmailleerde wapens op een gebeeldhouwden houten achtergrond. De geëmailleerde wapens zgn van Ame rika, Nederland, New-York, Haarlem, Sas- senbeim, Lisse, Noordwgkerhout, Heemste- de, Hillegom, \foorhout, Wassenaar, Bloe- rnendaal, Heiloo, Naaldwijk, Warmond en Heemstede. De gedreven voorstelling toont In hoog- re'iief een tulp en op den achtergrond in weeke behandeling een zeegezicht met 17-eeuwsche koopvaarders, a.g.®. haLVe- maanschepen. Het stuk, dat in de Ateliers voor Edel- smeed en Penningkunst v.h. Kon. Begeer alhier is vervaardigd, naar ontwerp van C. J. van der Hoef, is te zien in Den Haag in het magazijn van Begeei, v. Kempen en V03 van Woensdag 15 tot en met Zaterdag 18 Januari a.s. RECLAME. gÜ£££L /F M a a q z u err Spljsvertoringsstorinqen Is sinds 100 jaar onovertroffen het beste middel Bullrich-Zout Tabletten fl.0,25 en (1. 1,20. Slechts echt in blauwe verpakking met het porlrct van den uitvinder. Monsters gratis en franco d. vertegenwoordiger R 'Je Bfalo. Amsteröem CotMlanaeas^arKweu 16 5218 II. M. v. S tc N. Wegens overcom pleet zal er voorloopig geen examen voor Kommies worden gehouden. Voor zoover wij kunnen nagaan is van de geslaagden in 1928 nog niemand benoemd. J W K te L. De Rijksink bel. bedraagt f 8.5G, Verd bel. f. 2.20 en Gem bel. f 44 97 Uw tweede vraag i9 nog niet te beantwoorden. RECLAME. Nederlandsch fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 centf. 699 3—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7