70** Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Januari 1930 Tweede Blad No. 21419 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. DE VLIEGTOCHT NAAR WEST-INDIE. De geldmiddelen ontoereikend. Naar Aneta verneemt, kwam het comité voor den vliegtocht naar West-Indië dezer dagen bijeen ter beraadslaging over den stand van zaken en den te volgen weg, ter verwezenlijking van het plan voor een vlieg tocht naar Suriname en Curacao. De wijze van uitvoering van het plan, zoo als deze door'het comité was ontworpen vóór het vertrek naar Oost-Indië van den voorzitter, generaal b. d. C. J. Snijders, was tijdens zijn afwezigheid nader uitgelegd, doch het bleek, dat de beschikbare gelde lijke middelen voor de verwezenlijking er van ontoereikend zouden zijn. Gedurende de afwezigheid van den voor zitter waren daarom de tijdelijke voorzitter ir. J. F. de Vogel de voorziller van de ver. „Oost en West" de heer R. Zuyderhoff, de directeur der K. L. M .,de heer A. Plesman en de secr. van het comité, kol. H. Wal- laardt Sacré, reeds in October 1929 met de regeering in verbinding getreden tot het ver krijgen van een grooteren geldelijken steun. Ben beslissing in dit verzoek werd nog niet ontvangen. Het comité besloot voor het oogenblik een afwachtende houding aan te nemen, hopen de. dat zijn geldmiddelen alsnog de voor het welslagen van het plan onmisbare verster king zullen verkrijgen. o DE GOLFLENGTEVERDEELING Het gebruik van de 1071 M. golf vcor den omroep. Gemeld wordt- De voorloopige verlengde duur voor het gebruik van de 1071 m golf voor den alge- roeenen omroep vereischt eenige toelichting. De golflengte 1071 m toch ligt in den band, welke bij internationale overeenkomst ook door Nederland onderteekend voor andere doeleinden dan den algemeenen om roep is beschikbaar gesteld. Onder de tegenwoordige omstandigheden echter, waarbij de uitzending op de 25 m golf niet in alle deelen van het land op alle uren van den dag behoorlijk kan worden ont vangen, zou het ontberen van de 1071 -m golf voor de luisteraars een groot ongerief beteekenen. De minister van Waterstaat heeft daarom beslist dat de 1071 m golf. van Nederland voor de radiolelefonische uitzending van mededpelingen van zakelijken aard. ook wel. doch minder iuist, zakelijke omroep ge naamd. is toegegeven, nog tijdelijk na 18 uur ter beschikking van het station Hilversum blijft. De bevoegdheid daartoe steunt op art. 5 van het bij het Internationaal Radiotelegra- graafverdrag van Washington behoorende Algemeen Reglement, dat de Administratiën een willekeurige frequenLie en golf type kun nen toekennen van elk radiostation onder haar gezag, mils daaruit geen storingen met eenigen dienst van een ander land voort vloeien. Mochten tengevolge van de thans getroffen regeling voor andere landen of voor andere diensten in Nederland, die zich terecht bevinden in den golfband, waartoe de 1071 m behoort, onverhoopt storingen ontstaan, dan zal het gebruik van die golf moeten worden gestaakt en zullen nadere maatregelen worden overwogen In elk geval zal deze tijdelijke maatregel slechts van kracht blijven totdat door het aan dc orde stellen van maatregelen voor voor verbeterde zend- en antenneapparaat het gebruik daarvan algemeen een be hoorlijke ontvangst van uitzendingen op de korte golf verzekert. o GENERAAL BOREL. Uittreding uit den militairen dienst. Naar de ..Haagsche Courant" verneemt, zal generaal-majoor J. H. Borel, inspecteur van het wapen der infanterie en plaatsver vangend gouverneur der residentie, den militairen dienst met 1 Mei verlaten. Ook zullen de commandant van de Gr^n^diers en Jagers. Kolonel Jhr E W van Hollhe en Kolonel IT. S Rambonnet, commandant van de le artillerie-brigade eveneens den dfenst verlaten. o DE OPVOLGER van Mr. SANNES. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de benoeming van leden van ie Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr G. W. Sannes. benoemd verklaard tot !id dier Kamer den heer H. de Boer. te Leeuwarden. De heer De Boer werd 30 Juni 1887 le Warga (Fr.) geboren en opgeleid voor onder wijzer Van 100R tot 1918 was hij als zoo danig werkzaam het iaatste le Leeuwarden. In de laatste jaren vervulde hij naast hot onderwijzersambt ooit dat van gewestelijk propagandist der S. D, A. P. en hij is dit nog Van 19181919 was hij lid van den raad van Leeuwarden, waar hij in 1923 terug keerde om in 1925 in de vacature Scheltema tot wethouder te worden benoemd. Hij werd belast met de portefeuille voor onderwijs. In 1927 werd hij als raadslid en als wet houder herkozen. Tn 1923 werd de heer De Boer tevens ge kozen tot lid der Provinciale Staten van Friesland. Voorts was hij voorziltei der Federatie der S. D. A. P. te Leeuwarden. OPLEIDING BEiROEPS-ONDER- OFFICIEREN VOOR HOOGEREN RANG. De minister van Defensie heeft bepaald, dat het in zijn voornemen ligt om in 1930 en voor zooveel noodig in de eerste maanden van 1931, de sergeanten (wachtmeesters) en fouriers. aangesteld in het jaar 1918 of eer der en die overigens daartoe in de termen vallen, in de gelegenheid te stellen een op leiding te volgen voor den rang van ser geant-majoor (opperwachtmeester-instruc teur. Vcor wat betreft de onderoffic ieren der re gimenten infanterie en wielrijders zal deze opleiding niet kunnen aanvangen vóór 1 October 1930 en moeten eindigen vóór 15 Februari 1931, zoodat de in opleiding geno men onderofficieren weder voor den dienst bij hun regiment beschikbaar zijn bij den aanvang der eerste oefening van de eerste ploeg der lichting 1931. Voor wat de artillerie betreft zullen de cursussen worden gehouden, S'oor de onbe- redenen bij het 2e regiment onbereden ar tillerie te Naarden en vnor de beredenen bij het 3e regiment veld-artillerie. DE NIEUWE LEIDERS VAN CURASAO. Naar gemeld wordt is het vertrek van den nieuwbenoemden gouverneur van Curasao, den heer Van Slobbe, eenigen tijd ver vroegd. Dit vertrek zal niet zijn op 14 Februari, maar op 31 Januari. De heer Slobbe zal met de ..Venezuela" naar Curacao vertrek ken. In verband hiermede komt er eveneens een verandering in de aangekondigde audiënties. De data waarop deze thans zul len verleend worden, zullen nader bekend worden gemaakt. Naar verluidt, is de kapitein der militaire politietroepen W. Antheunissen, die bij de troepen op Curagao gedetacheerd is. be stemd om op te treden als troepencomman dant daar ter plaatse. DE BRUG BIJ KATERVEER. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis heeft den minister van Waterstaat de volgende vraag gesteld: Is het den minister bekend, dat de toe gangswegen tot de nieuwe IJselbrug bij Zwolle zeer gebrekkig zijn? Kan de minister mededeelen. wat daarvan de oorzaak is? Kan de minister mededeelen of er plannen zijn voor een definitieve oplossing, en. zoo ja, welke? o— DE KETEL-ONTPLOFFING TE GRONINGEN. Het Tweede Kamerlid de heer Brautigam heeft den minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de vergunning, bedoeld in art. 4 der Stoomwet, verleend aan de sleep boot, waarvan de stoomketel 20 Dec. jl. in de gemeente Groningen explodeerde in ver band met den minder gunstigen toestand van dezen ketel. 31 Dec. jl. zou zijn be ëindigd. Is het juist, dat de bij den ramp omgeko men machinist iemand van jeugdigen leef tijd was. weinig ervaring met machines zou hebben gehad en bijv. vóór de vervulling van 'deze betrekking als dekknecht voer? Is het onderzoek, bedoeld in art. 26 der Stoomwet reeds afgeloopen? Is de minister bereid, nu. of zoodra d't onderzoek zal zijn beëindigd, het betreffende rapport le doen publiceeren? o DE POSTVLUCHTEN. Het zesde retourvliegtuig is Zaterdag middag op Schiphol aangekomen. Er was veel belangstelling. Er was 245 K.G. post aan boord. VERZAKKING VAN EEN SPOORDIJK. OP HET TRAJECT ROTTERDAM—GOUDA. Het baan-niveau eenige meters gedaald. Zaterdagavond is een verzakking van den spoordijk geconstateerd lusschen Nieuwer- kerk a. d. IJssel en Moordrecht (het traject RotterdamGouda). Gistermorgen werden twee zandtreinen aangevoerd en gedurende den geheelen Zondag werd doorgewerkt aan bet ophoogen van den dijk door ploegen uit Rotterdam en uit Nieuwerkcrk. Het trein verkeer werd omgelegd. Reizigers komend van Utrecht, moeten te Gouda overstappen om via Den Haag de reis naar Rotterdam voort te zetten en om gekeerd. Wij hadden, aldus het ,,U. D."t gister avond een onderhoud met den hoofdinge nieur van Weg en Werken der Nederland - sche Spoorwegen die gisteren ter plaatse van bodem-verschuiving de werkzaamheden leidde, die ondernomen zijn om aan de ver zakking een eind te maken Het is bekend zoo deelde de hoer Maas Geesteranus ons mede dat de spoorbaan GoudaRotterdam loopt over zoogenaamd slappeD bodem; de grond is daar ter plaatse zéér veenachtig. Toen indertijd die spoor baan is aangelegd, heeft men door het aan brengen van grqote hoeveelheden zand, ge tracht in dien bodem stabiliteit te brengen. En jaren lang is dan ook die baan zonder eenig bezwaar bereden. De laatste weken was evenwel gebleken, dat de conditio van de lijn weer niet zoo was als wel noodig is en daarom was er geregeld vanwege den Dienst van Weg en Werken den laalstcn tijd aan dit baanvak gewerkt. In den loop van Zondag bleek er evenwel opnieuw, sterke ondergrondsche beweging in de baan te zijn gekomen, in verband waarmede de Spoor wegen zandtreinen hebben laten rijden, om zooveel mogelijk zand naar het bedreigde punt aan te voeren. De zwakke plek bevindt zich tusschen de stations Moordrecht en Nieuwerkerk; de ondergrondsche bodem werking vertoonde de merkwaardigheid, dat zij zich slechts voordeed onder één spoor van de baan. De bodem-werking ontwikkelde zich in den loop van den dag zóó sterk, dat het baan-niveau een daling aangaf, eerst van ongeveer één meter 20. later toegenomen tot de hoogte van een geheelen zandwagen. Blijkbaar is bij den -aanleg van den spoor weg het veen niet algeheel verwijderd kun nen worden of heeft zich wederom een veen-laag gevormd. Gewoonlijk wordt bij 't zandstorten bij het aanleggen eener nieuwe baan het veen algeheel weggeperst. wanneer zich dat in den bodem bevindt. De veenlaag die zich hier nu bij Moordrecht vertoond heeft, is onder den zwaren druk van het in tense trein-verkeer gaan werken en heeft een uitweg gezocht; die uitweg heeft zij ge vonden naar den slootkant, ter zijde van de spoorbaan gelegen. In die sloot heeft zich zóóveel brei verzameld door deze onder grondsche grondverechuiving, dat deze sloot gistermiddag vrijwel geheel droog kwam te staan Door het wegslippen van deze veen achtige grondmassa is de spoorbaan ver zakt; twee merkwaardige feiten deden zich daarbij voor: de verzakking strekt zich slechts uit over den kleinen afstand van on geveer 50 meter en heeft zich slecht? bewo gen onder één spoor. Het andere spoor is ge heel op het gewone niveau blijven liggen. De toestand was gistermiddag zóó, dat naast het spoor, hetwelk in z'n gewone stand bleef liggen en geen verzakking vertoonde, de baan opeens, een sterke helling vertoonde, naar het gat, hetwelk de grond-verschui ving veroorzaakt had. Die positie maakte het onmogelijk het spoor, dat goed wa? ge bleven. te doen berijden, en daamm ge lastte de directie der Spoorwegen, met het oog op de veiligheid, den geheelen dienst lusschen Gouda en Rotterdam slop le zeiten. Het reizigersverkeer naar en van Rotterdam (richting Utrecht") werd over «-Gravenhage geleid. Hoe lang zal deze onderbreking duren? De heer Maas Geesteranus kon onc op die vraag geenerlei definitief antwoord geven; het kan wezen, dat de grond-verschuiving heden reeds is uilgewerkt. het kan even goed zijn. dat er pas over eenige dhgen mis schien pas over een week, stilstand intreedt WTLLLLM LINK, een van de opzichters van Clissold Park in Londen, oefent het ongewone vak van voge laar in aille Londensche parken uit. ZATERDAG zijn te Rotterdam met het s .s. ..Kerkplein' eenige leden van de ge redde bemanning van het vergane s.s. „H ofplein" binnengekomen. De geredden bij hun behoud en thuiskomst. DE AMSTERDAMSCIJE ATHLETIEKCLUB heeft gisteren nationale veldloopen gehouden op het sportterrein aan de van Hallstraat te Amsterdam. De nieuwelingen nemen een hindernis. OP 14 JANUARI viert de heer J. B. Westerdijk te Uithuizer- meeden, lid van de Eerste Kamer,* zijn 70sten verjaardag. L'E SANEERING VAN OUD-AMSTERDAM. Tusschen de Peperstraat en de Nieuwe Uilea- burgerslraat in de Hoofdstad* wordt een nieu we brug gebouwd. Zaterdag is de balans daarin gehangen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5