uiduiislag AGENDA. BÖRGERL. STAND v. LEIDEN SCHEEPSTIJDINGEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Maandag. Haven 18b: Cursusvergadering ,,De Da- redaad". 8 uur nam. Nuts zaalNed. Chr. Vrouwenbond. Spr. mej. de Witte van Utrecht; 8 uur nam. Predikesr: Spr. ds. J. Having van Bent huizen. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal)Leidsche Kunst kring voor Allen. 8.15 <uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur naau. Prediker. Ned. Geref. Evangelisatie. Spr. ds- De Groot van Delft. 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Bij bellezing te 8 uur nara. Avond-, nacht, en Zondagdien9t der apo theken van Maandag 13 tot en met Zonoa& 19 Jan. a.s. Apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. RECLAME. 'Wasch de aangedane plaatsen met warnT| 'water en Purolzeep; droog dan voor- I zichtig af on doe er wat Purol op. Herhaal I dit eiken dag, zoo lang het noodig is. J 1359 INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Gistermorgen hield de Leidsche afdeeling haar eerste Zondagmorgenbijeenkomst in dit jaar in het Volksgebouw aan dè Heeren gracht. De heer Hessing, voorzitter der afdeeling, opende de vergadering met een welkomst woord tot do aanwezigen. Hij gaf een over zicht van de gehouden bijeenkomsten in de laatste maanden van het vorige jaar. Over de belangstelling van de leden, blijkende uit de opkomst, kon het bestuur over het alge meen zeer tevreden zijn. Slechts een enkele cursus was onvoldoende bezocht. Met aandrang wekte de voorzitter de le den tot trouw cursusbezoek op en deelde ten slotte nog mede, dat in het vervolg de bijeenkomsten van het Instituut alleen toe gankelijk zullen zijn voor leden en dona teurs. Hierna was het woord aan den heer Jan de Voogd te Den Haag, die in een uitvoerig en duidelijk betoog vertelde van Goethe ?n diens groote tragedische werk ..Faust". Het is den heer De Voogd volkomen gelukt de hoofdgedachte van hel werk: den strijd tusschen het goede en het kwade, tusschen ons beler-ik en de naar omlaag trekkende machten, den 9trijd tusschen Faust en Mephisto voor zijn hoorders duidelijk ie maken. Figuren als Wagner, de zelfgenoegzame geleerde, en Martha en Gretchen werden ook scherp geteekend. Bij het einde van het eer ste deel, de Grelchen-episode, stond de spre ker uitvoerig stil en declameerde enkele fragmenten. Na een korte pauze volgde een korte be schouwing van hel tweede gedeelte van het meesterwerk De heer De Voogd eindigde met het schetsen van de overwinning van Faust op Mephisto. Faust had onder vallen en opstaan toch steeds volhardend gestreefd naar het goede en daarom kon hij bevrijd worden uil de9 duivels handen. Het is zeker een leerzame ochtend ge weest al schoot de heer De Voogd, waar hij zijn personen sprekende invoerde, in uitbeel dende kracht te kort. De heer Hessing sloot de bijeenkomst met een dankwoord aan den spreker en maakte de aanwezigen op de volgende vergadering atlent. Op 20 Januari a.s zal nl. het Tweede Kamerlid. dS. A. v. d. Heide te Voorburg, komen spreken over: Arbeidersbeweging en drankbestrijding. HET BEVOLKINGSREGISTER. Maatregelen in verband met den stadhuisbrand. Een wetsontwerp is ingediend, houdende maatregelen met het oog op het verloren en verminkt zijn van registers van den burger lijken stand te Leiden als gevolg van den stadhuisbrand. De toelichting zegt o.m.: Bij den stadhuisbrand te Leiden in Febr. 1.1. zijn de meeste registers van den burger lijken stand aldaar verloren gegaan. Dank zij het wettelijke stelsel, dat de voornaam ste registers in dubbel moeien worden ge houden en dat een exemplaar der dubbelen telken jare ter bewaring moet worden over gebracht naar de griffie der rechtbank, is het mogelijk uit de ter griffie der rechtbank btwaarde exemplaren een nieuw stel voor den dienst te Leiden samen te stellen, welk nieuwe stel dan kan treden in de plaats van de verloren gegane registers. Hierbij rijzen drie vragen: le. Is het noodig alle verloren registers te vervangen of kan worden volstaan met ver vanging van die uit b.v. de laatste 60 jaar? 2e. Hoe zullen de nieuwe exemplaren worden verkregen, door afschrijving van de zich ter griffie van de rechtbank bevinden de exemplaren of langs photografischen weg? 3e. Te wiens laste komen de kosten? Voor wat ad le. betreft, meent de mi nister, dat de zekerste weg is te kiezen Art. 1 van het ontwerp luidt dan ook: „Ter ver vanging van de in den bij deze wet gevoeg- den staat vermeide duhbelen van de registers van den burgerlijken stand, die bij den stad huisbrand te Leiden in Febr. 1929'verloren of verminkt zijn. wordt van de andere dub belen een afschrift gemaakt door de zorg van den griffier bij de arr.-rechtbank te 's Gravenhage, overeenkomstig regelen, te stellen door onzen minister van justitie Op die afschriften is art. 15 van het B.W. van toepassing. Onder afschrift is begrepen: photografische reproductie. De bedoeling is zegt de toelichting ver der dat de keuze wordt gelaten ai naar blijkt welke reproductie-methode de beste is. Ad 3e merkt de minister op, dat de ver nieuwing noodig is geworden doordat de re gisters, berustende in de archieven der ge meente Leiden verloren zijn gegaan Dit, alsmede de omstandigheid, dat de kosten van den burgerlijken stand volgens de ge meentewet ten laste van de gemeente-be grooting komen, zou moeten leiden tot be taling van het geheel der kosten door die gemeente. Echter mag het rijk zich, ter te gemoetkoming aan de getroffen- gemeente, wel een offer getroosten. Voorgesteld wordt de kosten te deelen- Staat en gemeente dra gen ieder de helft. Hoeveel de kosten zullen bedragen, is niet precies aan te geven, om dat het een aanzienlijk verschil zou kunnen maken of wordt afgeschreven dan wel ge- photografeerd. Eenige bijzondere bepalingen zijn ge troffen met het oog op de akten waarvan nog geen dubbelen naar de griffie der recht bank zijn overgebracht. RIT WIELDIEVEN AANGEHOUDEN. De politie te Voorburg heeft naar hier overgebracht zekere J. W. V, uit Veur en E. van I. uit Leidschendam als verdacht van heling en diefstal van tal van rijwielen waaronder een tweetal uit Leiden De ove rige fietsen zijn in de omgeving van Veur en Stompwijk ontvreemd. De beide arieo- tanten zullen morgen in het Huis van Be waring te Den Haag worden ingesloten. o Geslaagd i9 voor Costumière bijde vereeniging voor Mode-Vakscholen in Ne derland Mej. S. Voorbrood, alhier. Bij beschikking van den minister van onderwijs is voor het jaar 1930 benoemd tot conservator bij de pharmacologic aan de rijksuniversiteit alhier dc heer J. van Nie- kerk. fn de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw pers. Kinderen. Totaal Maandag 6 Jan. 36 1 37 Dinsdag 7 Jan. 35 2 37 Woensdag 8 Jan. 30 1 31 Donderdag 9 Jan. 36 2 38 Vrijdag 10 Jan. 35 2 37 Zaterdag 11 Jan. 35 1 36 ONDERTROUWD T. A. P. Duijvesteijn, jm. en J .M. Snik, jd. N. v- Loef, jm. en 28 j. en G. Looman jr. 21 j. G. Vlasveld, jm. 27 j. en A. C. Raamsveld, jd 34 j. J. G. Laterveer, jin- 40 j. en J. Wijfje, jd. 16 j. J. J. v. d. Lelie jm. 47 j. em A. den Hertog, jd. 49 j. P. Verver, jm. 28 j. en L. Bernard, jd. 26 j. A- Loeber, jm. 20 j. en E. 7. Brugman, jd. 18 j P. C. v. d. Visch, jm. 23 j. en M. v. Leeuwen, jd. 22 j G. v Pulten, weJr. 36 j. en H. Huntelman, jd. 35 j. P. C. Rob bers, jm. en 27 j. en 7- Geenjaar, jd.2ü j. 7 de Rooij, wedr. 39 j. en M. G. v. d. Ende, jd. 47 j. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". JAN Pz. COEN, uitreis, 14 Jan. te Sabang verwacht SALABANGKA, 11 Jan. van Amst. n. Java. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. GANYMEDES. 11 Jan. van Amst. naar W.- Indië. AMSTERDAM, thuisreis, 9 Jan. v. Tocopilla FAUNA, arr. 9 Jan. te Kingston (J.) COMMEWIJNE, 10 Jan. van Paramaribo n. Port of Spain. N1CKERIE, 10 Jan. van Madeira n. Para maribo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MAASDAM. 11 an. van Havana n. R.dam GROOTENDIJK. 10 Jan. van Pacific Kust te Hamburg. NIEUW AMSTERDAM, 14 Jan. van New York le Rotterdam verwacht. HOLLAND—AUSTRALIË-L1JN. ALDEBARAN. thuisreis, 10 Jan. v. Brisbane ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE, uitreis, pass. 12 Jan. Perim. TJERTMA1. uitreis. 14 Jan. te Tanger verw. VLIELAND, thuisreis, 14 Jan. te Mar5eille verwacht. INDRAPOERA, 11 Jan. van Rotterdam te Batavia. KOTA RADJA, thuisreis, pass. 10 Jan Point de Galle. TAMBORA, thuisreis, 15 Jan. bij Perim verwacht. HOLLAND—AFRIKA-LIJN KLIPFONTEIN, uitreis. 11 Jan. te Kaapstad. RANDFONTEIN, uitreis, 20 Jan. te Mom- ba 9sa KILSTROOM, uitreis. 13 Jan. te Teneriffe verwacht. HALCYON-LIJN STAD ARNHEM, 10 Jan. van Hamburg le La Plata. DIVERSE STOOMVAARTBERICBTEN. SOESTERBERG. 8 Jan. v. Amst. te Shields. DE ALGEMEENE TOESTAND. C enteren tie-nieu ws- Heden wordt te Geneve de zitting van den Volkenbondsraad geopend onder voorzitter schap van Zaleski, den- Poolscheh minister van buitenl. zaken. Briand had gistermorgen te Parijs met den Engelsohen staatssecretaris Henderson, die op doorreis naar Genève te Parijs was, een onderhoud. Na afloop van dit onderhoud is Henderson naar Genève vertrokken. Het gesprek tusschen de beide ministers had, behalve op de agenda van de raad-szit- tingu betrekking op de a.s. vlootconferentie'. Briand is gisteravond naar Genève ver trokken. De kplenconferentie heeft het voorstel van het Internationaal Arbeidsbureau aan genomen om den arbeidsdag in de mijnen te berekenen vanaf het oogenblik, waarop de mijnwerker de liftkooi van de schacht be treedt tot op het oogenblik, waarop hij ze weer verlaat. o DE HAAGSCHE CONFERENTIE Over de bijeenkomst van Zaterdag der vertegenwoordigers der zes uitnoodigende mogendheden wordt gemeld Minister Snowden heeft verklaard, dai het ondulbaar was, zoo weinig als men was opgeschoten, en hoezeer hij het ook be- t-reude, het. was absoluut noodzakelijk, de Duitsehers iets onaangeuaams te zeggen, en daar de anderen het niet de-den, zou hij het maar doen; men was nu een week hier en feitelijk was men nog niets opge schoten. Hij had geen lust, zijn heele leven in Den Haag door te brengen, en men moest ua tot een beslissing komen. Wanneer men als gevolmachtigd gedelegeerde optreedt, a«n moet men zelf ook zijn beslissingen nemen en niet weer bij anderen te rade gaan. Als de Duitsehers geen zin in het plan- Young hadden en de Dawes-regeling prefe reerden, clan moesten zij dat maar ineen-s zeggen. Cheron sloot zich aan bij de klacht, dat men zoo weinig opschoot. Curtius ant woordde, dat dit niet de schuld is van Duitschland dat de moeilijkheden steeds werden opgeworpen door de crediteursta- ten, waarbij hij als voorbeelden noemde de waagstukken betreffende de spoorwegen, het depot bij de Internationale Bank, het negatieve pandrecht, waaromtrent te Pa rijs eenstemmigheid heerschte, terwijl va^ de zijde dei crediteurstaten thans wtcr wijzigingen zijn voorgesteld. Te Parijs fa de kwestie der mobiliseering van de Duit sche obligaties nie* behandeld, van Fran- sche zijde echter is Vrijdagavond laat daar over eön nota aan de Duitsche delegatie gezonden. Daarop is gevolgd het doen van voorstel len door de Duitsehp delegatie, eerst mon deling daarna schriftelijk. Na- de bespreking van 's middags zijn ei van de 8 punten 3 overgebleven, n.l. betref* fende de betalingstermijn, de betalingen na een ra oratorium en de mobiliseering van do Duitsche obligaties. De besprekingen worden hedenmiddag om 3 uur voortgezet. De indruk bestaat, dat de verscherping van den toestand, die Zaterdagmorgen ge constateerd werd, tot het verleden behoort. Hedenochtend zullen de vijf crediteur sta ten over de te sluiten overeenkomst tus schen de Bank en de Trustees beraadslagen Van Fransohe zijde wordt de toestand aldus gekenschetst: De Duitsche delegatie heeft omtrent de kwestie van den datum der stortingen en de mobilisatie van het plan-Young een nieuw uitstel verzocht, om deskundigen uit Berlijn te hooren onder voorbehoud van den datum, waarop de zaak opnieuw zou worden behandeld. Hier mede heeft men zich vereenigd Vervolerens is de kwestie van het nega tief pandrecht aldus geregeld, dat, indien Duitschland de crediteurstaten voldoening geeft op het mint van den betalingsdatum, deze Duitschland voldoening zullen geven t.a.v. het negatief pandrecht. Wat het moratorium betreft, is een tekst dooT de deskundigen overoreleffd. Heden middag zal deze worden besnroken. Omtrent de Duitsch-Amerikaansche over eenkomst is overeenstemming bereikt. Ook is men het eens geworden over de kwestie der sooorwesrtarieven, waaromtrent een uitwisseling van interpretatieve nota'? zal plaats hebben. Inzake de kwestie van de liquidatie van het verleden zal de voorgestelde tekst wor den aangenomen, maar deze dient eerst redactioneel nader te worden bezien. Omtrent de kwestie van het speciale de pot is men het niet eens geworden: deze kwestie is naar de experts verwezen. Aangaande de kwestie der mobilisatie van het plan-Young is een uitvoerige dis cussie gevoerd, waar bi i Cheron in herinne ring heeft gebracht, het gesprek dat hil reeds met Moldenhauer had gevoerd en waarin hij had betoogd dat- Duitschland geen buitenlandsche schuld zou mogen uit geven, waardoor de plaatsing van de obli gaties van het Young-plan zou worden belemmerd. Moldenhauer herhaalde daartegenover, wat hij Vrijdag reeds gezegd had, n.l. dat het plan-Young te doen aanzien geenerloi verplichting aan Duitschland oplegde. Duitschland was trouwens reeds eenigon tijd ld onderhandeling met Krueger over de plaatsing van buitenlandsche leeningen. Overigens moest de Duitsche regeering de Rijksbank consulteeren over de plaatsing van buitenlandsche uitgiften Hij had ex perts uit Berlijn laten komen en moest dezen over de kwestie hooren. Hierop heeft Tardieu geantwoord, dat omdat de Fransohe regeerng op de hoogte was van de voornemens om bij Krueger een leening te plaatsen, zij daarover reeds op 5 November j.L de Duitsche regeering door bemiddeling van den gezant te kennen heeft gegeven, dat zij vernomen had, dat Duitschland die leening wilde uitgeven on middellijk na de ratificatie van het plan- Young en dat zij daartegen bezwaar moest maken. Ook verklaarde hij het argument van Moldenhauer, dat een Duitsche buiten landsche leening eerst ter kennis moet wor den gebracht van de Rijksbank, voordat zij kan worden uitgegeven, niet te begrij pen. Dit verhinderde immers niet, dat Duitschland zich kon verbinden, door de leening niet uit te geven. Tardieu legde er den nadruk op, dat het hier een hoofdpunt betrof. Wanneer de crediteurstaten niet de grootste mogelijk heid hebben, om de betalingen van het plan-Young te mobiliseeren, kunnen zij het plan niet aannemen. Moldenhauer heeft hierop geantwoord, dat de leening wel geen bezwaar kan op leveren, daar deze op termijnen van 16 maanden zou worden geplaatst. De mede werking van de Rijksbank had Duitschland noodig voor het plaatsen van buitenland sche leeningen. Tardieu heeft gerepliceerd, dat reeds op 5 November Duitschland kennis had ge kregen van de bezwaren van Frankrijk te- geD het plautsen van bedoelde leenrag. Maar bovendien was het hem bekend, dat er onder den tegen wooTdigen minister van financiën voortdurend pogingen worden ge daan om leeningen te plaatsen; o.a. was een leening gevraagd aan Morgan en een andere aan Dillon Read Op verzoek dezer zijds hadden dezen daarvan afgezien. Tar dieu meende dus, dat er redenen waren om zich bezorgd te maken. Zoolang do eerste tranche van de leeuing uit het plan- Young niet was geplaatst, mocht Duitsch land geen Iceningen uitgeven. Snowden heeft daarop gezegd, dat men ongetwijfeld Duitschland niet ten eeuwigen dage mocht verhinderen, leeningen te plaatsen, maar wel was hij het er mee eens, dat Duitschland niet kan leenen, zoolang dc eerste tranche niet was gemobiliseerd. Cheron heeft er daarop nog op gew<^ zen, dat in het plan een artikel is, n.l. art. 165, dat zeer uitdrukkelijk in dit op zicht is en waarin wordt gelegd, dat de annuïteit, welke strekt om de vorderingen te voldoen, welke de crediteurstaten heb ben uithoofde van den last, welke op hen rust van een groot gedeelte der uitgaven door hen gedaan tot herstel van de scha den door den oorlog geleden, dient te wot den betaald in een vorm, welke zich leent tot mobilisatie. Cheron was ook van mee- ning, dat er geen bezwaar tegen kon zijn, tc bepalen, dat Duitschland geen buiten landsche leeniug zou uitgeven, die de plaat sing van de eerste tranche zou kunnen be moeilijken. Gisteren heeft Tardieu. die hedenavond naar Parijs gaat, om Woensdag terug te keeren, met de Duitsehers lange bespre kingen e-ehouden, die nog wel niet de ot> lossincr hebben gebracht, doch toch in die richting eaan. Er arrive er en intusscheo nog steeds des kundigen, Schacht wordt heden venvacht. De commissie voor de nïet-Duitsche her stelvraagstukken heeft een bijeenkomst ge had van de mogendheden der kleine enten te met. Groot Britannië, Frankrijk en Tta- lië. Zii waren het eens geworden over den grondslag voor eer bijeenkomst, die gis termorgen is gehoudPTi en 's middags is voortgezet. Vooral de Hongaarsche kwestie is behandeld. DE VATICAANSCHE STAAT. Encycliek over de christelijke opvoeding. Zaterdag is een pauselijke encycliek over dc christelijke opvoeding gepubliceerd. De belangrijkste passus behandelt de vraag: „Aan wien komt de opvoeding van de jeugd toe?" De Paus stelt vast dat: het gezin, de burgerlijke maatschappij en de kerk er toe moeten medewerken. De kerk heeft het recht zich met de opvoeding bezig te houden in volle onafhankelijkheid, zonder in botsing te komen met de burgerlijke macht. Men komt in conflict met het gezond verstand, wanneer men beweert, dat het kind aan den Staat toebehoort. Het gezinsrecht wordt geëerbiedigd door de naties, die hel natuurrecht eerbiedigen in de politieke instellingen, zooals het geval is in de tegenwoordige wetgeving van de Vereenigde Staten Geen enkel monopolie mag de gezinnen dwingen om hun kinderen naar de scholen van den Staat te zenden, waar 't onderwijs in strijd zou zijn met hun geweten. De Staat heeft nochtans het recht zich de oprichting van scholen ter opleiding voor zijn eigen diensten voor te behouden, speci aal de militie, op voorwaarde niet de1 rech ten van de kerk en het gezin te schenden- Deze waarschuwing is niet overbodig ten aanzien van het overdreven nationalisme en den valschen vijand van den waren voor spoed, dat zich in onze dagen uitbreidt en gewoonlijk een neiging heeft om de juiste grenzen te overschrijden, door de lichame lijke opvoeding der jongelieden en zelfs der meisjes militair tc organiseeren zoo zelfs, dat er inbreuk gemaakt wordt op den tijd. die tot nog toe gewijd was aan den Zondag, aan .de godsdienstige oefeningen en het gezin. RUSLANP. De Chineesche cofiiprentie. De Russisch-Chineesche conferentie tot definitieve bijlegging van het conflict tus schen China en Rusland is een maand op geschort. De conferentie, die te Moskou wordt gehouden, zal 20 Februari plaats hebben in plaats van 20 Januari, gelijk oorspronkelijk in de bedoeling lag. De conferentie is uitgesteld om de Chineesche gedelegeerden in staat te stellen, eerst poolshoogte te nemen van den toestand m Mandsjoerije. DUITSCHLAND. De Evangelische Kerk. Volgens een der bladen zijn de onderhan delingen over een staatsverdrag tussohen Pruisen en de evangelische kerk zoover ge vorderd, dat over de meeste punten over eenstemming i9 bereikt en hef kabinet op 21 7anuari daarover zal beraadslagen. o EGYPTE. Het parlement geopend. Koning Foead heeft de zitting van het nieuwe Egyptische parlement in tegenwoor digheid van den Britschen hoogen commis saris geopend. In de troonrede, die door Nahas pasja den nieuwen premier van de Wafd-parlij, werd voorgelezen, werd o.a. gewag gemaakt van den hartelijken aard der betrekkingen met Engeland en van het ontworpen traclaal van bondgenootschap. Deze passus werd luide toegejuicht. De troonrede, die buitengewoon lang was, gaf uiting aan de hoop, dat de onderhande lingen met Engeland in een vriendschappe lijke atmosfeer gevoerd zullen worden Wan neer het tractaat tot stand i9 gekomen, zal het aan het parlement ter ratificatie voor gelegd en in denzelfden vriendschappelijken geest, die nu heerscht, ten uitvoer gelegd worden. o BRAZILIË. Complot ontdekt. Uit San Paolo wordt gemeld, dat de politie aldaar een complot tegen de federale regee ring van Brazilië op het spoor is gekomen. Verscheidene samenzweerders, onder wio zich ook vele oud-officieren bevonden, zijn na een hardnekkig gevecht gearresteerd. Drie polilie-agenten werden daarbij gewond. In een der voorsteden van San Paolo ont plofte een bom, wat men evenpens als het werk der samenzweerders beschouwt. Door de ontploffing werd groote materieele schade aangericht. DE HAAGSCHE CONFERENTIE PARUS. 12 Jan. (Belg. Tel- Ag.) De Haag- scjie bijzondere correspondent vandelnlran- sigeant meldt, dat bij de beraadslagingen over de organisatie der Internationale Bank is gebleken, dat de vestiging der bank te Bazel op verschillende moeilijkheden stuit. Voor een vestiging van langer dan vijftien jaar zou een referendum noodig zijn van do bevolking der stad. Bovendien kan Zwitser land niet garandeeren dat de socialistische gemeenteraad der stad Bazel en de even eens socialistische raad van het Kanton do ongestoorde belastingvrijheid der Bank zal toestaan, PARIJS, 13 Jan. {Havas). De bladen mel den: Reynolds, de voorzitter van de organi satie-commissie van de Bank voor Inter nationale Herstelbetalingen heeft de delega ties der crediteur-mogendheden in Den Haag bezocht en aan de'ze officieel mede gedeeld, dat de Amerikaansche bankiers zullen inschrijven voor het aan de Ver eenigde Staten toegestane deel van 56 mil- lioen dollar voor het oprichtingskapitaal van de bank. De crediteurstaten zijn hedenochtend bijeengekomen ter bespreking van de Trust, overeenkomst inzake de internationale Bank. Uitgezonderd enkele kleine veranderin gen is de tekst in zijn geheel vastgëstld hedenmiddag ia de tekst door de bankex- perts onderzocht en vastgesteld. Morgen, wordt het den gedelegeerden voorgelegd. Voorts is ter sprake gekomen de kwes tie der schuld var Daotzig aan Duitscii- land, welke in Parijs ook aan de orde is geweest. Mrozowski (Polen) besprak den juridischen kant van het vraagstuk en verdedigde het stajidpum, dat Dantzig moet worden Vrij gesteld van all ebetalingen aan Duitsch land, uit hoofde van de gecedeerde goede ren en van het aandeel in de voor-oorlog- sche schulden van Duitschland. t# Hedenochtend met den Duitsdben treiu van 10.3 uur, die met eenige vertraging kwam, is de directeur van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, aan het Staats spoorstation te Den Haag gearriveerd. Hij werd ontvangen door eenige financieöle deskundigen van de Duitsche delegatie. DE A.S. VLOOTCONFERENTIE. LONDEN, 13 JaD. (Reuter). Het Britsche antwoord op het Fransche vlootmemoran- dam van 20 Dec. 1.1. is gepubliceerd, liet wijst er op, dat ofschoon geen volledige machinerie van dwangmaatregelen de ue- staande vredesovereenkomsten kracht bij zet, er toch reeds zeer veel is tot stand ge komen. Genoemd worden het Kelloggpact, het VolkenbondscoveDant, de Locarnover- dragen enz. Indien niet thans wordt be gonnen met vermindering van bewapening ter zee, wat wordt gerechtvaardigd door de reeds bestaande veiligheidsmaatregelen, zullen de naties er niet toe komeD ook hun 'bewapening te land in te krimpen en zal men steeds blijven hechten aaD militaire voorbereidingen. Het Britsche voorstel houdt in een aanzienlijke vermindering van alle soorteD van Britsche gevecht&eenheden van de grootste soort af tot onderzeeërs toe. Terwijl het de voorkeur geeft aan de beperking van alle typen wat tonnenmaat en bewapening betreft is de Britsche re geering gaarne beieid tot besprekingen oan op eeD andeo-e wijze het doel te bereiken. 3—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2