KLENE's KAUWGOM BALANS OPRUIMING Prima LEIDSCHE WOLLEN DEKEN HALVEN PRIJS? KINADRUPPELS UIT DE OMSTREKEN. Nog eenige extra groote maten voorhanden HOLLANDIA SPECERIJEN GEVECHTEN BIT EEN FILM VOORSTELLING. In het museum van natuurgeschiedenis te New-York had Woensdagavond de ver tooning van een film plaats in welke de theorie van Einstein wordt verklaard. De toegang tot deze film wis vrij. Niet minder dan ongeveer 4500 personen wilden de vertooning bijwonen, waardoor een geweldig gedrang ontstond. Tusschen de suppoosten en de menigte kwam het tot botsingen. Acht suppoosten werden omver- geloopen. Ten slotte moest de politie ingrij pen. Vele pqrsonen werden licht gewond. Van velen werden de kleeren afgescheurd HONGERSNOOD EN KOUDE IN CHINA. Een bericht uil Hankow maakt melding van een hevige koudegolf, die in de om geving der stad (alrijke slachtoffers maakl; o.a. moeien tachtig koelies door de koude zijn omgekomen. De al lang heerschende hongersnood neemt eer toe dan af en herhaaldelijk komt het voor, dal vaders, om tij-del ijk althans hun gezin van hongerdood Ie redden, voor 'n paar pond sterling een hunner kinderen ver- koopen. RECLAME. Nederlandsch fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents. G99 HANDGRANAAT TUSSCHEN KINDEREN ONTPLOFT. I Te Schönau in Tsjecho-Slowakije werd door een groep kinderen bij het spelen een handgranaat gevonden. Op een gegeven oogenblik ontplofte het projectiel, met het gevolg, dat twee der kinderen op slag wer den gedood, terwijl twee anderen zwaar letsel bekwamen. De gendarmerie stelt een onderzoek in naar de herkomst der granaat. DE VREES VOOR DE PAPEGAAIENZIEKTE. Bij de aankomst van eeü stoomschip uit Zuid-Amerika te Hamburg hebben volgens het „Acht Uhr Abendblatt'1, verschillende personen, voor wie reizigers en matrozen een papegaai hadden meegebracht, deze dieren op staanden voet den nek omge draaid, andere papegaaien werden naar de diergaarde gebracht, weder andere werden voor een appel en een ei aan straathande laar verkocht. Dit houd natuurlijk verband niet de vrees voor de papegaaienzielrte. Het? blad dringt aan op verplichte quarantaine voor papegaaien. Inlus9chen hebben zich een tiental nieuwe gevallen voorgedaan. TREINBOTSING IN CHILI. Bi] een treinbutsing bij Quilecn, in Chili, werden vier personen gedood. Zes perso nen liepen zware verwondingen op. SNEEUWSTORM IN AMERIKA. Versoheidenc Staten in bet Westen der V. S. worden geteisterd door sneeuwstor men. In tal van straten zakt men tot do knieën in de sneeuw. Het vervoer met vliegtuigen en op de spoorwegen is ont redderd. In het' dal van de Beneden Missis sippi zijn de wegpn onbegaanbaar ten ge volge van oversttoomingen. SENSATIONEEL GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN MISDADIGERS. In Serbigal bij Riga heeft zich Woensdag een sensationeel gevecht afgespeeld tus schen politie en misdadigers. Hel was de politie ter oore gekomen, dat verscheidene inbrekers bezig waren de op de plaatselijke begraafplaats opgestelde doodkisten van de baronnenfamilie Wollf open te breken. De politie begaf zieh onmiddellijk naar de ka pel, waar zij inderdaad een aantal inbre kers bezig vond, met hun sinister werjt, blijkbaar in de hoop goud en sieraden te vinden Toen de misdadigers zich ontdekt zagen, openden zij hel vuur. Het gelukte de politie dekking te vinden. Hierop ontspon zich tusschen beide partijen een regelma tig vuurgevecht, dat den geheelen nacht duurde. De inbrekers schijnen een groote voorraad munitie te hebben gehad De poli tie had versterking gekregen De kapél kon worden omsingeld, waarna de politie ver scheidene handgranaten in den kelder, waar de bandieten zich verschanst hadden, wierp. Tegen den ochtend deden dezen een po ging door de omsingeling heen te breken. Hierbij werden twee hunner neergeschoten, terwijl het den overigen gelukte in het duister te ontkomen. De vervolging werd onmiddellijk opgenomen. Na een kort vuur gevecht werd toen nog een derde misdadi ger neergeschoten, die de leider bleek te zijn van een sedert lang bekende dieven bende, die de geheele bevolking van de omgeving geterroriseerd had. Verder bleek, dat de bandieten den kel der van de kapel reeds eenigen tijd als wo ning hadden ingericht en daar, behalve meubels een groot aantal inhrekerswerktui- gen en wapenen hadden opgeslagen. Met ijver wordt thans de bende nagezet. RECLAME. Dr. h.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. 1163 AALSMEER. i Verkoopingen. Dcor waarn. notaris H. J. van Veen werd Woensdagavond in hotel „Het Wapen van Aalsmeer" publiek verkocht: 1. Een kwe6kcrjj, bastaande in woning, rozenkaseen en grond, gelegen in den Zwar ten Folder, groot 97 A„ 40 c.A., eig. de heer J. M, H. ten Kate, Gekocht door den heer P. Ravesteln voor f. 19.000 met uitzonde ring van een strook grond, behoorend tot voorn, kweekerq, welke door den beer P. Kuite werd gekocht voor f. 1309. De kwee- kerij bracht dus gezamenlijk op f. 20.300. 2. Een kweekerq, bestaande in woning met diverse kassen, bakken en teelland, be nevens rietland en water, deels bjj bet huis- perceel, deels aan den Poel, achter den Uiter- weg (het z.gn.. „Maarten Baard.e.and"), te zamen groot 1.37.29 H.A„ edg. mej. de wed. Jb. Heeren. Het „Maarten Baard.e.and" weg-d gekocht door den heer P. Rave.tsin voor i. 12.310; de woning en het overige deel der kweekerjj werden opgehouden op 1.13.900,—. De heecen Jb. Ga!erin, H. de Gorjer en L. Kazemier, werden als bestuursleden Der- kozen van de Wilhelmina vrreeulg ng te Aals- meer-Oost en namen hun herbenoeming aan. HAARLEMMERMEER. Antobotzing. Op den Aalsmeerderweg alhier stond een auto stil, geheel reohts van den weg. Plotse.lng werd dit motorr.jtuig aangere den door een achterop komende vrachtauto, waarvan de bestuurder niet voldoende uit week. De schok was zoo hevig, dat van de aangereden auto het achtersts gedeelte na- i genoeg geheel werd vernield. De ba.tuu.-der van de vrachtauto was I doorgereden. De politie werd met het ge beurde in kennis gestold. Belangrijke Partijdag. Door den Ruig van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen, die in het Boaz-lokaai te Hoofddorp onder voorzitterschap van j den heer A. Colijn uit Nieuwer-Amstel eon I vergadering hield, zal dit jaar weder in de Beurs alhier een giroote Partijdag met middag- en avondvergadering wor den gehouden en wel op Woensdag 12 fe bruari a.s. Een drietal sprekers zal worden uitgenoodigd en wel prof Van der Schuit, Chr. Geref.prof. dr. H. Visscher, Ned - Herv. en de partijleider H. Colijn voor de avondvergadering. Als plaatsvervangers werden genoemd de heeren dr. Beuaner en prof. mr. P. A. Diepenhorst. HILLEGOM. Uitvoering „Halleluja". Door het Chr. DubbeJ Gemengd Kwartet „Halleluja" is onder teiding van dm heer C. J. de Koning J.C.zm. em uitvoering ge geven in de zaal van het Nut. Er is heel gosd gezongen. Het is een ge noegen te lui-teren naar dit dubbel kwartet, de aanwezigen in da zaal toonden zioh dan ook zeer voldaan over het gebodene. Het uitvoerige programma werd afgewis seld door orgelspel van den heer De Koning en door twee so'.o-liederen van de sopraan- zangeres van het kwartet. Uitvoering „Hito". De tooneeivereeniging Hito heeft de „Film maniakken" opgevoerd, een blijspel in vier bedrijven van H. Bakker. De rollen van Slok en Zwjntje weiden goed vertolkt, de cos- tuüms waren best, wat ook van de leiding gezegd moet worden. De tle.schentrekk.r Van Swieteren had een typisch Haagsch ac cent, verder waren ui tb. inkers Van Pande- ren, Aagje en Jan, terwijl Miss Be.la Black head beweging in de brouwerij en de lach spieren braoht. Als nu nog Palm en zijn vrouw en de pen. iongasten genoemd zijn als gcede spelers, dan blijkt dat het geheel uitstekend geslaagd is. De eerste uitvoering van Hito was een succes-avond. Geslaagd voor het diploma machinis ten-examen, de heer J. P. C. Veel™turf, alhier. KATWITK. Inschrijving Militie. Belanghebberden wordso er op attent ge maakt dat er deze week speciaal gelegen heid gegeven wordt ter secretarie voor in schrijving voor de Nationale Militie. De genen, die m 1911 geboren zijn, rijn hier toe verpliohk Door een auto zjjn bij het „De Ridder- plantsoen" enkele boompjes omgereden. De politie zoekt naar dea dader. Door de politie is aangehouden P. S. uit de M. A. de Ruyterriraat, die nog wat op zijn strafregister had staan. Hjj zal dit eerst moeten uitdienen. KATWITK-AAN-ZEE. Een belangrijke demonstralie. In „Casa Cara" werd gielermiddag voor een groot'aanlal dames, een demonstratie gehouden- van: het koken en bakken en bradentop gas enzonder water! Mevr. Schokking, als voorzitster der aid v. d. Ned Chr. Vrouwenbond sprak een kort openingswoord waarin zij allen een harte lijk welkom toeriep. Al wil onze Bond, aldus spr., de meer geestelijke belangen der vrou wen behartigen, toch is zulks niet van de practijk gescheiden. Wij zullen van mid dag vele nuttige lessen voor de praktijk van het leven, het huisgezin en de keuken te hooren en Ie zien krijgen. Hierna gaf zij het woord aan den organi sator den heer J. Uiterwijk. Allereerst werden twee tarbotjes in den oven gezet, Moo droog als meel. Na een kwartiertje kwamen deze er uit, zoo heer lijk gekookt, dat de verschillende dames de meest ondubbelzinnige blijken van bewon dering uitlen. Zij smaaklen voortreffelijkI Aardappelen gingen in de pan zonder waieri en was een lust deze gaar te zienl Zoo ging hel met cake-deeg en vieesch. Noch vet. noch boter was er voor gebruikt en het resullaat was verrassend. Brussels lof werd ook weer zoo droog als turl in de oven geschoven en een ieder was vol lof. Intusschen was er een diner van 6 per sonen „gekookt". Het meest opmerkelijke was. dat men absoluut geen „wasem" uil de potten en pannen zag komen, alleen bij het bereiden van de sju zag men damp opstijgen toen de noedzakeijke hoeveelheid water werd bijgelengd. De geheele demonslratie, die onder aarige- naam discours, zoowel van de zijde der da mes als van de instructeur verliep, duurde vijf kwarlier. Voor al dit koken, bakken, braden en ste- riliseeren was de enorme som van 12 centen gas gebruikt! Dit bleek wel de klap op de vuurpijl. Deze demonstratie geschiedde door de Mij. „Dordrecht." Jaarvergadering „Helpt Elkander". De Coöperatieve Vertr. Verem, ..Helpt Elkander" G. A. te Katwijk aan Zee, hield gisterenavond in de Gemcentezaa'. haar 10a jaarvergadering. De hear J. van Duyn. voorz., opende da i vergadering met een korte inleiding, waar- ia hjj de '.eden er op weei, dit zjj zelf, door propaganda voor hun zaak te maken, kou den mede werken tot opbloei hunner Coöpe ratie; dat in andere plaatsen door de mo derne vakbeweging een zeer -r';e propa ganda voor de Coöperatie v. gevoerd, waarvan htm bekend was, dal .loor velen als lid eener Coöperatie toetraden; bH ver zocht, dat ook hier allen dit voorbeeld zou den navolgen. De rek. en verantw. van het bestuur ovgr het boekjaar 1928-'29, sluitend met een voordee'jg saldo van f. 10919.34, werd goed gekeurd. Be-loten werd hiervan 5 pet, div. oveir het verbruik aan de leden terug te be talen. De altredende be tuurs'edro, de hee ren C. van Dujjveubode, W. Groan en C. v. d. Bent werden herkozen. In de plaats van de heer G. van Rijn, die zich niet herkies baar stolde als commissaris, werd gekozen do heer C. Jonker. Zij namen de benoeming aan. Vervolgens werd de vergadering ge sloten. werken kan het geestelijke op den voor grond treden. Training van de korfbalsport brengt het geheele lichaam in beweging en leidt tot ontwikkeling. De Voorzitter dankte den heer v. d. Meene voor zijn rede en hoopte op een gunstig re sultaat daarvan. Het verdere gedeelte van den avond is in gepaste vroolijkheid doorgebracht. De ver loting zonder nieten, voordracht, muziek en tot slot een tooneelstukje ..Wie ben ik" door een 6-tal leden uitgevoerd, oogssten veel bijval. Aan het einde dankte de voorzitter allen die hardden medegewerkt, waarna de heer v. d. Mecne den avond 9loot met dank gebed- Heden slaagde voor hst L.I T.E.H.-di- ploraa Eageteche handelscorrespondentie de heer J. J. Bekooy alhier. In opdracht van de directie vam liet rusthuis „Zonnewee'.de", is door de Jongh's Woningbureau alhier aangekocht er bouw terrein, gel6gen aan den Hjjngee t rutraat- weg, hoek OraDjelaan, ten behoeve voor den bouw van een nieuw en aan de modernste eiscben beantwoordend Rusthuis. WARMOND. VER. VOOR VREEMDELINGENVERKEER. LISSE. Aanbesteding. B. em W. hebben openbaar aanbesteed het ombouwen van de bestaande brug in de Zwar te laan. De fa Schoorl te Haarlem schreef in voor f. 9P e.1 de fa. Vergunst te Lisse vcor f. 1250. liet werk is aan de fa. Sohoorl opgedragen. OEGSTGEEST. Feestavond Korfbalclub „Fiks". Dézer dagen is in de Rehobothkapel de tweede propaganda-teestavond gehouden. De belangstelling voor dezen avond was groot. Jammer dat niet meer ouders op zulk een avond tegenwoordig zijn, hoewei hun aan tal weer grooter was dan bij de eerste avond. De Voorzitter, de heer P. Boekkooi ver zocht bij den aanvang té zingen Psalm 68 vers 10 en ging daarna voor in gebed. Spr. riep daarna allen hartelijk welkom toe, in 't bijzonder den heer v. d. Meene, Eerelid van de vereeniging, en hoopt dat ailen zullen medewerken om dezen avond in gepaste vroolijkheid door to brengen. Wederom zeide spr. zijn wij tot een mijl paal gekomen Het afgeloopen jaar heeft vele teleurstellingen medegebracht, maar ge lukkig is door eendrachtig samenwerken weer veel bereikt. Korten tijd was het, of het onderling verband was zoek geraakt, maar bij het plotseling verliezen van één der leden is wel duidelijk gebleken dat de een maal gevloohten band hecht en Sterk was. Bij d'e langzaam, maar zeker behaalde over winningen werden de blijde juichtoonen krachtiger en zijn wij in de eerste klasse behouden gebleven. Het jaar 1930 zal echter nog een zorgvol jaar voor ons zijn. Met een groot tekort gaan wij de toekomst in. Spr. doet een beroep op de ouders en andere ingezettrien om met de werkende ledén de vereeniging in stand te doen hou den. Daarop werd door een 5-tal damesleden het „Fikslied" gezongen, dat met een dave rend applaus werd beloond, hierna volgde een voordracht „M'n broers en ik" door W. van Leeuwen. Dé heer v. d. Meene het woord verkrij gende zeide, met veel genoegen altijd in dezen kring van jonge menschen te ver keert® Moed en durf is onder hen te be merken 't Woord ..Fiks" beteekenl volgens hel woordenboek „vast". Op religieus terrein komende, zegt spr. moet het Christelijke niet een bijkomende zaak zijn, maar in het eensgezind samen- Woorden van Rnlde aan den heer Scholvinck Gisteren hield 'het Gemeentelijk Bureau voor Vreemdelingenverkeer alhier, een Alge- meene Jaarlijksche Vergadering in Holel de Slad Rome. Om te ruim acht uur werd deze bijeen komst door den heer Alb. Oudshoorn, Loco- Burgemeester. geopend, die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzon der den heer A. .1. Schölvinck, Oud-Burge- meesler, wiens tegenwoordigheid spreker zeer op prijs slelde. Ook heette spreker van harte welkom den heer L. A. Roozen te "s-Gravenhage. die. zuiver uit sympathie voor deze gemeente bereid was, deze1 ver gadering hij te wonen, waarvoor hij hem hartelijk dank bracht. Spreker verzocht den heer Roozen. als man van ervaring te dezer zake de vergadering te willen leiden. De heer Boozen verklaarde zich bereid, gaarne aan dit verzoek te willen voldoen en ook hij bracht een woord van dank aan de aanwe zigen, dal zij aan de uilnoodiging om deze vergadering bij te wonen, hadden gevolg ge geven. Groeten dank aldus spreker, zijn wij verschuldigd aan oud-Burgemeester Schöl vinck. wijl hij de man is geweest op wiens initiatief dit Bureau is tot stand gekomen, weshalve hij de vergadering voorstelde den heer A. J. Schölvinck te benoemen tot eere voorzitter van het Bureau. Een krachtig applaus bewees, dat de vergadering geheel met het voorstel instemde en deze welver diende onderscheiding ten zeerste op prijs stelde. Ook de heer Schölvinck zeide deze benoeming gaarne té zullen aanvaarden, waarbij hij nog eens wees op het groote be lang dat deze gemeente had bij een goedge organiseerd Vreemdelingenverkeer. Hierna weed door den heer J. A. M. Luijten het jaar verslag over het afgeloopen jaar voorgelezen. Nadat in dit verslag allereerst was vermeld de wijze waarop het Gemeente Bureau voor Vreemdelingenverkeer tot stand was geko men, werd een uitvoerige mededeeling gedaan van de werkzaamheden door de Commissie over het afgeloopen jaar verricht. Hieruit bleek dat behalve een krachtig ge voerde reclame door middel van aanplak biljetten aan de diverse stations, hotels en andere hiervoor in aanmerking komende ge legenheden, ook veel aandacht wa9 geschon ken aan een duidelijke aanwijzing van de toegangswegen tot deze Gemeente, waartoe zoovyel in de gemeente Oegstgeest als de gemeente Sassenhelm op verschillende plaatsen borden waren geplaatst. Uit dit ver slag bleek mede, dat over het afgeloopen seizoen aanmerkelijk meer vreemdelingen deze1 gemeente hadden bezocht, dan gedu rende het seizoen 1928' Teneinde te dezer zake over officieele cijfers te kunnen be schikken had het Bureau zich gewend tot de Directie der Nederlaridsche Spoorwegen. Volgens mededeeling dezer Maatschappij waren gedurende het derde kwartaal 1928 voor Warmond afgegeven 22.468 plaatsbe wijzen en gedurende het derde kwartaal 1929, dus na de gevoerde reclame 28.769, zoodat 6.311 meer vreemdelingen per trein Warmond haddein bezocht, om nog niet te spreken van het toenemend autoverkeer het geen ook bijna verdubbeld is. Waar hier mede is bewezen, dat een Bureau voor Vreemdelingen Verkeer in deze gemeente niet alleen gewettigd maar zelfs zeer nood zakelijk was, werd een ieder verzocht tot versterking van dit Bureau mede te werken. Nadat de Voorzitter den heer Luijten een woord van dank had gebracht voor 't verslag werd in bespreking genomen het door B. en W. in overleg met de Commissie samenge stelde werkprogram over 1930. Over dit pro gramma ontspon zich een zeer geanimeerde discussie, en kwamon van uit den boezen der vergadering verschillende voorstellen naar voren- Uitvoerig werd behandeld het plaatsen van nog meer richtingwijzers, het maken van lijsten vermeldende de aange slotenen bij het Bureau, zoomede hun zake branche, hel laten drukken van een gids, met of zonder advertenties, het eventueel plaat sen van een kiosk waar alle inlichtingen voor vreemdelingen te verkrijgen zouden zijn enz. enz. Van dit alles werd door het Bureau goede nota genomen en nadat de plannen te dezor zake zullen zij® uitge werkt, zullen zij aan de aangeslotenen wor den medegedeeld. Nadat nog een rondvraag wa9 gehouden, waarbij diverse leden nog verschillende RECLAME. Wenscht li nog een met kleine vlekjes, of licht beschadigd, voor U weet, dat als WIJ dit zeggen, het ook waar is SPOED U VOOR ZE UIT VERKOCHT ZIJN! 1220 HaarLstra&t hoek Donkersteeg 2-4-6 Opgericht 1875 KM# - denkbeelden opperden, werd op verzoek van den heer Roozen de vergadering door den Eeren Voorzitter den heer A- J. Schölvinck gesloten, niet. dan nadat deze nogmaals de aanwezigen had aangespoord hun beste krachten te geven tot een goede ontwikke ling en ontplooiing van dit Bureau waar mede niets anders, dan het Gemeente-belang in casu hun eigen belang gediend was. WASSENAAR. Plnimveeientoonstelling. Woensdagavond werd in het Centraal Theater alhier de vijfde jaarlijksche pluim veetentoonstelling. uitgaande van de Pluim- vee-vereeniging „Wassenaar", geopend. Ter eere van het 5-jarig beslaan dezer vereeniging was voor deze maal een natio nale tentoonstelling georganiseerd. De voorzitter, de heer Rijnbende, heette alle aanwezigen welkom. Hij dankte ver schillende personen, die aan het welslagen dezer tentoonstelling hadden medegewerkt en eveneens de vele milde geefsters en gevers van fraaie en kostbare prijzen. Daarna gaf hij het woord aan den secre taris-penningmeester. den heer Van Houten. Deze merkte op, dat het voor een veree niging onmogelijk is om een tentoonstelling le organiseeren indien zij niet daadwerke lijk wordt gesteund door de meergegoede in gezetenen. Hij durft beweren, dat deze ten toonstelling in alle opzichten geslaagd is wat het aantal en het gehalte van de inzendin gen betreft. Het oordeel van de juryleden, de keur meesters Mantel (voor pluimvee en water hoenders) en Hammacher (voor konijnen), was, dat zij niet hadden verwacht een zoo groot aantal hoenders zoowel van binnen- als böilenlandsche rassen en ander pluim vee aanwezig te zien van zoo uitstekend ge halte. Zij hadden zich dan ook genoodzaakt gezien een 100-tal 1ste klas prijzen en een groot aantal eere-prijzen le moeten toeken nen. Voor de inzenders is dit ongetwijfeld verblijdend, maar voor de kas der vereeni ging niet erg voordeelig Niet minder dan 78 inzendingen konijnen vielen te bewonderen. Hij moest ,tot zijn spijt mededèelen, dat Burgemeester! Wiegman die uitgenoodigd was deze tentoonstelling te openen zich had moeten verontschuldigen, daar hij deze® dag een raadsvergadering had geleid en dienten gevolge zeer vermoeid was. Ook de hoofden van 9cholen waren uit genoodigd om met de kinderen de tentoon stelling gratis te bezoeken om hen een idee té geven van een pluimveetentoonstelling en bij hen de liefde voor dieren op te wekken en aan te kweeken. Met negatief resultaat evenwel. Hij be treurde die houding, temeer omdal de pluim veeteelt een groot landbouwbelang is. Na deze mededeelingen werden de aan wezigen uitgenoodigd de tentoonstelling te gaan bezichtigen. Het geheel maakt een uitstekende indruk en is alleszins een bezoek ten volle waard. De tentoonstelling duurt tot en met heden. ZOETERWOUDE. Het a.s. jubileum van veldwachter Deegenaars. Naar w(j vernemen is er door bewoners van den Hoogen Rijndijk een commissie ge vormd voor het aanbieden van een huldeblijk aan den veldwachter Deegenaars ter gelegen heid van zjjn zilveren jubileum op 15 Ja nuari a.s. RECLAME. 9723 Goed- zuirug -goedkoop OVERAL VERKRIJGBAAR IN HALFONS BUSJES EN IN GOEDGEVULDE 10 CTS WITTE STRÜOIBUSJES 2 3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6