70sle Jaargang VRIJDAG 10 JANUARI 1930 No. 21417 STADSNIEUWS. RADELOOS-RADIO-RAAD- RAADSEL. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per weet0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18 Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. LEZING A.C.O.P. De grondslagen Tan bet G. O. Gisteravond' heeft de voorzitter van het centraal AC. O. P.. de heer F. van Meum dit Amsterdam, in het Nutsgebouw, alhier, een lezing gehouden over de grondslagen van het georganiseerd overleg. Nadat de voorzitter van de afdeeling Lei den de aanwezigen, waaronder wij o.a. de gemeenteraadsleden, de heeren Van Eek, Schatter, Verwey. De Mey, dr. Van Es op merkten, had welkom geheeten, gaf hij het woord aan den heer Van Meurs. Spreker zeide allereerst dat het doel van zijn lezing tweeledig was. n.m.l. het verdui delijken van het begrip georganiseerd over leg en hel wijzen op den foutieven toestand, welke in Leiden heerscht, tengevolge van het benoemen van een commissie ad hoe door den gemeenteraad in Augustus j.t. Spreker vond het echter een gelukkig leu ken, dat de sociaal democratische raads fractie in de eerstvolgende raadsvergadering een voorstel zal indienen om het artikel op grond waarvan deze commissie in het leven geroepen is. op te heffen. Het bestaan van deze commissie, welke eventueele ver anderingen in de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel voor den gemeente raad moet voorbereiden, wijst op niet-erken- ning van de bestaande organisaties van dat personeel en is zoodoende in strijd met do grondbeginselen van het georganiseerd over leg. Spreker memoreerde dat pas in 1913 door de regeering de organisaties van parti culiere werknemers waren erkend, en dat dan ook in dat jaar het eerste collectieve ar beidscontract met de regeering werd geslo ten n.m.l. voor de typogTafen en sigaren makers. Met voorbeelden toonde de heer van M. voorts aan. dat dergelijke conlrac- ten evengoed voor overheidspersoneel kun nen worden afgesloten als voor particuliere werknemers. Spreker herinnerde hierbij o.a. aan de Amsterdamsche electrische central», welke eerst een gemeentelijk bedrijf is ge weest, daarna omgezet werd in een N.V., om tenslotte eenigen tijd geleden weer in haar oorspronkelijken vorm terug te keeren. Als de juiste werkwijze van een commissie van georganiseerd overleg noemde de heer van M. die. welke thans te Amsterdam ge volgd wordt. Spreker eindigde met den wenseh uit te spreken, dat binnenkort do toestand welke hier heerscht n.m.l. geen commissie van georganiseerd overleg doch van advies aan B en W. en welke op een uit 1921 dateerende verordening berust, zat veranderen in d»n Amsterdamschen, welke reeds in tientallen gemeenten in ons land wordt nagevolgd. Na den spreker voor zijn causerie bedankt te hebben, sloot de voorzitter, de heer van der Hoeven de matig bezochte vergadering. Onze waterstaats-minister Weet op 't oogenblik geen raad, Want zijn draadloos radioraadje Kwam met raad niet voor den draad. Deze Raad kon hem niet raden, 't Werd een radelooze Raad, Raadloos ging het draadloos Raadje Zonder raad naar Waterstaat, 't Draadloos vraagstuk wordt langdradig, Goede raad schijnt niet goedkoop. Niemand haalt de dradelooze Uit zijn golvenlengteknoop. 't Wordt een raadselachtig raadsel, 'n Politiek evenement Want door 't draadloos radiovraagstuk Loopt een draad.maar zonder end. LEON. H. Rijndijk 8. Mevr. J. HarteveltChris- tiaanse, Breestraat 58; Mevr. W. F. Huur manPlanjer, Terweepark 4Mevr. H. A. KoningVan Wermesk erken, Cronestein- kade 4; Mevr. E- K. F. KuilmanVan Haren Rijn- en Sohiekade 45, Mevr. H. J. van Lc-'euwenHofman, Oude Rijn 190; Mevr. J. LieseBuys, Jan v. G-oyenkade 33; Mevr. G. de Lind van WijngaardenOosthoek, Zoeterw. Singel 63; Mevr. M. L- Locher Johner, Schelpenkade 50; Mevr. G. van der MarkVan der Holst, Julianastraat 41; Mejuffr. J. C. Meerburg, Lijsterstraat 16; Mevr. G. MeeterRoest, IT. Rijndijk 19 c; Mejuffr. L- C. Mulder, Rijnsburgerweg 62 b; Mevr. G. M. den OlderVan de Grift. Rijn en Sohiekade 115; Mejuffr. M. P. Planjer, Geverstraat 43, Oegstge'est; Mevr. A. L. Rie- mens Coolsma, Zoeterw. Singel 93; Mevr. C E. SchutterBergman, Rijn- cn Schie- kade 98; Mevr. J. G. van der SteenVan Went. Oude Rijn 6; Mevr. N. C. Wiggers Groenendijk, Gobetstraat 38. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Haarlemsche Bankvereeniging. Leiden, Breestraat 8 Hoofdzetel: Zijls'raat 76 le Haarlem. Nieuwe Directeur bijkantoor Leiden: TI. J. Peper, Zandvoort. BAZAR VOOR DE VERLICHTING MAREKERK. Men schrijft ons: Zooals velen zullen weten, wordt het inte rieur der Marekerk gerestaureerd. In ver band hiermede is een Comité gevormd, dat een bazar wil houden op 18. 19, 20 en 21 Maart e.k. De opbrengst daarvan zal aan de Gemeente-Commissie1 worden aange boden voor bijpassende lichtkronen in diei kerk. Mogen wij allen, die voor dit idéé voe len. vriendelijk verzoeken ons te willen steunen door iets te willen inzenden, 't zij ge'ld of anderszins aan één der adressen van onderstaand Damescomité. In den loop dezer week zullen de circulaires worden verzon den en heel, heel vriendelijk wordt u ge vraagd uw antwoord klaar te hebben, als dit later zal worden gehaald- Dit zal de taak van het Comité zeer vergemakkelijken. Mochten enkelen «ioor vergissing geen cir culaire ontvangen, mag dan dit schrijven hiervoor dienst doen? Rekenend op veler sympathie: Het Dagelijkseh Bestuur: Mevr. F. S. Spaargarenv. Pijpen Presidente Apothekersdijk 5; Mevr. J. J- WilbrinkEg- gink. Vice Presid., Utreohtsche veer 33 a; Mevr. A. E. FonteinMorks, le Secretaresse, H Rijndijk 10; Mevr- A. C. M. Punselie Blommendaal 2e Secr., Rijnsburgerweg 110; Mevr. A M. Mulderv. d. Most v. Spijk, le Penn.esse, Bree-straat 70; Mevr. E. Filippo Meter. 2e Penningm esse. Rijn- en Schie- kade 20: Mevr. M. C. PeraVroom. Algem. Adjunct. Morschstraat 4. Het Damescomité: Mevr. A. M. DonkersMeiners, Aloëlaan 7; Mejuffr. C. W. Fontein, Heerengracht 12 a, Mevr L. de GeusDe Graaf, Rijn- en Schiekade 53; Mevr. Z. HakkenbergMens, Kapitein J. J. Vethake, van het 4e regi ment infanterie en gedetacheerd ten bureeie van den hoofdinlendant te 's-Gravenhage, is werkzaam gesteld op het bureel van den intendant der IVe divisie te Amersfoort. De opperrabbijn van het synagogaal ressort 's-Gravenhage. zal a.s. Zondag bi; den namiddagdlenst om 3.30 in den syna goge aan het Levendaal alhier, een predi katie houden. Op uitnoodiging van den Leidschen Armenraad zal op Woensdag 22 dezer onze oud-stadgenoot, dr. Meuleman uit Heerlen een voordracht houden over ,,De ongehuwde moeder in verband met de nieuwe Ziekte wet". Door de directie van het „Casino theater" zullen op 26, 27 en 28 Maart in do Stadsgehoorzaal uitvoeringen gegeven wor den van de groole film ..Lulher". 'Hedenmorgen omstreeks 10 uur is de 22-jarige drukker J. van V. in de drukkerij van de Ned- Rotogravurenmij. door eigen onvoorzichtigheid met zijn rechterhand be kneld geraakt tussohen een diepdrukmachine' waardoor hij aan de pols en duim tamelijk ernstig verwond werd. De Eerste Hulpdienst verbond den man ter plaatse en bracht hem vervolgens ter verdere behandeling over naar het Diaconessenhuis. De brandweer is hedenmiddag om 12 uur met een motorspuit uitgerukt voor een schoorsteenbrandje in het perceel Lust hoflaan 45, doch behoefde geen dienst te doen, daar het gevaar reeds geweken was. Hedenmiddag werd een autobus op Alphen bij de de Gijselaarsbank alhier, door dat hij plotseling stopte aangereden dooi een andere auto, die er achter reed. De bus werd beschadigd en het verkeer ondervond eenige stagnatie. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de waker, die Woensdagavond aan de Bree straat een deur open vond staan, niel be hoorde bij den Gecontroleerden Particulieren Nachtveiligheidsdienst, doch tot de N.V. Leidsche Nachlveiligheidsdienst en Controle, Heerengracht 18. DE VOOROEFENINGEN IN HET LEGER. Een commissie van onderzoek ingesteld. Ten einde den Minister een volledig oor deel te geven nopens de maatregelen, welke zouden kunnen worden getroffen om de vooroefeningen in het leger zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn. heeft de Minister van Defensie een onderzoek laten instellen door een commissie, bestaande uit: J. H. Borel, generaal-majoor. adjudant in buitengewonen dienst van II. M. de Koningin, inspecteur van den vrijwiMigen landstorm, lid#en voor zitter; Jhr. W. RöeR, generaal-majoor, comman dant van de Ie divisie, lid en onder-voor zitter; H. v. Loghem, reserve-majoor van het 4e reg. infanterie; J. Nijdam, majoor der infanterie, com mandant van het landstorm verband Amster dam-Haarlem-, T. Beets, majoor van het 3de reg infan terie; Cr. H. Vürtheim, majoor-titulair van den staf der infanterie, werkzaam bij het Depar tement van Defensie-, D. v Voorst Evekink, kapitein van den Generalen Staf, werkzaam bij het Depar tement van Defensie; A. A. Schilleman, res.-kapitein van het 11de reg. infanterie; G.A.P. Kools, bureelambtenaar, werkzaam ton bureeie van den inspecteur der infan terie allen leden; terwijl als adviseerende leden deel uit maken van de commissie: .T. A. J. M. Schotman, majoor van den staf der infanterie, toegevoegd aan den inspec teur van den Vrijwilligen Landstorm; TI D. v. d. Kou we, res. eerste luitenant van het 19de reg. inf.; rhr, O. Verdoorn, reserve eerste luitenant van het 15de reg. inf. Als secretarissen, tevens advi9Perende le den. worden aan de commissie toegevoegd: A. L. Schlingemann, kapitein van den staf der infanterie, toegevoegd aan den in specteur van den vrijwilligen landstorm; M. A. Smeenk. eërste-luitenant van den staf der infanterie, werkzaam bij het Departement van Defensie. Aan de opdracht voor de Commissie wordt ontleend: le. na te gaan, welke maatregelen zouden kunnen worden getroffen om de vooroefe ningen bij het Vooroefeningsinstituut van den vrijwilligen landstorm daaronder be grepen de kaderopleiding bij dat instituut zoo doeltreffend mogelijk te doen plaats vinden, daarbij rekening houdende, zoowel met de eischen, welke de geoefendheid van liet leger stelt, als met de belangen van de betrokken jongelieden; 2c. aangezien eenig verband kan worden gezien lu9schen de opleiding tot reserve-ser geant bij het vooroefeningsinstituut en de opleiding als vrijwilliger voor het reserve kader bij de scholen voor reserve-officieren, ware, voor zooveel noodig. ook laatstbedoeld instituut in het onderzoek te betrekken; 3e. ter zake van het onder le. en 2e. ge stelde aan den minister van Defensie ver slag uit te brengen en de noodige voorstel len le doen. in het onderhavig tijdperk. In het rapport is dan ook de invloed dier beide factoren mede in aanmerking genomen; aldus werd voor de inkomens hier te lande sinds 1915 een werkelijke stijging van ruim 7 pCt. ge vonden. terwijl andersinds bleek dat de om vang van het volksvermogen in dezelfde periode een daling van 3 pCt. heeft onder gaan Mogen er in de gevolgde berekenin gen al onzekere elementen voorkomen, zoo kan mitsdien niettemin worden aangenomen dat de vermogensvorming hier te lande is achtergebleven bij den groei van het in komen. Overigens worden in het kort de wijzi gingen opgespoord, welke plaats hebben gegrepen in de verdeeling van inkomen en vermogen onder de bevolking Daarulr blijkt, e^n gestadige toeneming van het aandeel, dat de lagere inkomens en vermogens van dc totalen tot zich trekken Dit proces van toenemende gelijkmatigheid in de verdeeling voltrekt zich bij het inkomen in sneller tempo dan bij het vermogen. DE HARING- EN BEUGVISSCHERIT. Het conflict opgelost. De organisaties in het zeevisscherijbedrijf te Vlaardingen hebben met de leden ver gaderd. Besloten werd de voorwaarden door de reeders aangeboden, n.l. 1.6 pet. van de bruto besomming ter haringvis- scherij met een garantieloon van f. 14 per week en voor de beugvisscherij f. 12 per week en 3/4 pet. der bruto besomming, te aanvaarden Verder is besloten de beman ningen te laten monsteren mits er in de monsterrol een clausule wordt opgenomen, waarbij wordt bedongen, dat wat verder nog met de arbeidersorganisaties wordt overeen gekomen, ook voor deze schepen van kracht zal zijn. UIT DE METAAL-INDUSTRIE. Ook de werkgevers aanvaarden het collectief contract. In de gistermiddag to Utrecht gehouden vergadering van den Metaalbond (werk- geversbond in de metaalindustrie) is de col lectieve arbeidsovereenkomst met den Alge- t meenen, den R.K. en den Chr. Metaalbewer- i kersbond aangenomen. INKOMENS EN VERMOGENS IN'NEDERLAND. Een interessante statistiek. Als No. 10 van den jaargang 1929 der Verslagen en Mededeelingen van de Afd. Handel en Nijverheid van het Departemen*, van Arbeid. Handel en Nijrerheid, is ver schenen een studie over bovengenoemd on derwerp, samengesteld door het Secretariaat der Sub-Commissie voor de Economische Politiek, waarin een beknopt overzicht ge geven wordt van den loop der inkomens en vermogens in Nederland vanaf de eerste jaren van den wereldoorlog tot aan het jaar 1928. t)e statistieke gegevens over de Inkom sten- en Vermogensbelastingen hebben daartoe als basis gediend, tevens is ge poogd ook den omvang van de verdere sa menstellende deelen van het totale parti culiere volksinkomen en volksvermogen zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen Hierbij zijn met name de totalen der onbe laste inkomens en vermogens berekend. Aldus ontstond voor het Nederlandsche volksinkomen van het jaar 1915-1916 de som van 2380 millioen gulden, welke toen in het jaar 1927-1928 was opgeloopen tot 5043 millioen. Volgens de berekeningen van het rapport steeg het volksvermogen in dil tijdsverloop van 11.190 millioen tot 21.714 millioen gulden. Inlusschen kunnen de aldu9 gevonden vermeerderingen geen reëele worden ge noemd, aangezien daarbij geen rekening l» gehouden met de gedaalde koopkracht van den gulden en de toeneming der bevolking DE K. L. M. IN HET AFGELOOPEN TAAR. Het luchtverkeer der K.L.M. in 1929 is zeer voorspoedig geweest. Er is geen enkele tegenslag ondervonden; de averij, welke vliegtuigen hebben beloopen, is niet noe menswaard geweest; de regelmaat van den dienst bedroeg 96.6 pCt. Het vervoer van passagiers is met 13 pCt. vermeerderd, dat van goederen met 29 pCt. dat van briefpost met 87 pCt. en dat van pakketpost met 54 pCt. DE POSTVLUCHTEN. Het zesde vliegtuig van de retourvlucht is gisteren om 6 uur 30 uit Aleppo vertrok ken en om 12 u. in Constantinopel aange komen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan mr. H C. F. Rits, op zijn verzoek, met ingang van 13 Januari 1930, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te 's-Hertogen- bosch. De audiëntie van den minister van Waterstaat zal a.s. Woensdag 15 dezer niet plaats hebben. Het groote Diessel-stoomgemaal ten Zuiden van Wieringen en bestemd voor de droogmaling v. d. Wieringermeerpolder is thans geheel voltooid en heeft reeds 3 uur achtereen proefgemalen. De machines werk. ten perfect. Enorme massa's water werden verplaatst. Binnenkort zal met de gToote bemaling worden begonnen Steeds kwamen bij de Directie der Ned. Spoorwegen en bij N.V. Maatschappij tot Exploitatie van automaten „Nexaut" klachten in over de 9lechte werking der chocolade-automaten in de rijtuigen oei Electrische treinen. Bovendien waren dezt automaten dikwijls defect of werden nog door de slechte bevestiging dikwijls uit de rijtuigen ontvreemd. Al deze automaten zullen nu uit de rij tuigen verwijderd worden, en door doel matiger en solider instrumenten vervangen worden. BINNENLAND. Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. (3e Blad). Ingesteld is een commissie van onderzoek naar de doeltreffendheid van vooroefeningen in het leger. (Binnenland, le Blad). In den Volksraad is een regeeringsverkla- ring afgelegd ovei de actie tegen de Partij National Indonesia. (Uit Ned. Oost-Indië, le Blad). Het reorganisatie-rapport door de Synode der Ned. Herv. Kerk verworpen (4e Blad). Statistiek van verkeersongevallen tns- scLen Den Haag en Leiden. (Gemengd, 2e Blad). Plechtige opening van het Oranjepark te Ocgrlgeest, (4e Blad). Van der Scheer (Nederland) werd heden te Davos vcor de Academische winterspelen winnaar op de 500 M. schaatsenrijden. (Sport le Blad). De minister van Waterstaat heeft besloten inzake de toewijzing der golflengten voor den omroep dat Hilversum en Hnizen vanaf 18 Jannari weer voor drie maanden wis- relen (Laatste Berichten, 1ste Blad). Te Tilburg is een elevator van de gas fabriek omlaag gestort; twee personen zijn gedood (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Rondom de Haagsche conferentie. (Bui tenl- en Tel. le Blad). De Engelsche delegatie ter vlootconfe- rentie. (Buitenl. le Blad). De feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van prins Umberto en prinses Marie José zijn geëindigd. (Buitenl. le1 Blad). UIT NED. OOST-INDIE. DE ACTIE TEGEN DE PARTIJ NATIONAL INDONESIA. Een regeeringsverklaring afgelegd. BATAVIA, 10 Jan. (AneUi). In de heden morgen geopende tweede gewone zitting van het zittingsjaar 1929/1930 van den Volksraad heelt de Regeeringsgemachtigdo voor algemeene zaken bij den Volksraad mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge namens de Regee ring eene verklaring afgelegd inzake de ac tie tegen de Partij National Indonesia. De Regeeringsverklaring is drie-ledig. Ten eerste bevat zij de motieven die de Regeering aanleiding hebben gegeven op dracht te geven tot het instellen van de huiszoekingen. Ten tweede worden in de verklaring ie voorloopige resultaten van het onderzoek openbaar gemaakt. Ten derde behandelt de verklaring het beleid van de Regeering jegens de volksbe weging. Wat het eerste gedeelte van de verklaring betreft, wordt uiteengezet dat de tegenwoor dige Regeering reeds herhaaldelijk waar schuwingen heeft doen hooren tegen het entromistisch drijven. Het hoofdparket heeft medio December verschillende berichten ontvangen, welke berichten op steeds duidelijker wijze con vergeerden na bepaalde tijdstippen, gelegen op of omstreeks Nieuwjaar 1930. Men had hier niet meer te maken met ge ruchten maar met behoorlijk gedocumenteer de berichten. In enkele weken tijds ontving het hoofdparket alleen uit West-Java een vijftig tal van de meest los tot elkaar staande be richten die alle wezen in de richting van de Partij National Indonesia en die alle drei gende waarschuwingen inhielden over on geregeldheden waarschuwingen die dik wijls in dier mate gepreciseerd waren, dat zij wel van ingewijden afkomstig moesten zijn. Onder deze omstandigheden zou het kortweg gezegd, onverantwoord zijn geweest indien de Regeering verder in hare houding van waakzaam afwachten zou hebben vol hard. Wat het tweede punt van de verklaring betreft, wordt vastgesteld dat ofschoon we gens het korte tijdsbestek pas een deel van hel verzamelde materiaal geschift en ver werkt werd. en in verband met het feit, dat het hier een justitiezaak geldt, aangaande de voorloopige resultaten slechts kan wor den medegedeeld, dat in diverse opzichten het bestaande vermoeden reeds bevestiging heeft gevonden, het vermoeden dus dat aan leiding hpeft gegeven tot het optreden en dat inhield- samenspanning, opstand als mede deelneming aan eene vereeniging mot het oogmerk misdrijven le plegen, welk laatste delict reeds gepleegd is. De Regee ring spreekt hare waardeering uit voor den arbeid, die gepresteerd is door de beide be-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1