70ste Jaargang DONDERDAG 9 JANUARI 1930 No. 21416 OFFICIEELE KENNISGEVING F (9) STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel voor adverlentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Adverlentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. yo.i8 „0.18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 13 JANUARI 1930, des namiddag? te twee nui. IN HET STEDEL. MUSEUM (LAKENHAL). De vergadering zal. zoo noodig, 's avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: j le. Benoeming: a. van een lid der Commissie voor de Huishoudelijke verordeningen, (vacature: K. Sijtsma); b. van een Voorzitter udit de leden van de sub a genoemde Commissie (vacature: K. Sijtsma). 'i 2e. Benoeming van een lid, tevens Voor zitter der Commissie van Advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, pegelende den rechtstoestand van de ambtenaren der ge meente Leiden (vacature: K. Sijtsma). 3e. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad (vacature K. Sijtsma). 4e. Benoeming van een gedelegeerd .id - van het Bestuur der Vereeniging „Kennis is Macht" (vacature K. Sijtsma). 5e Benoeming van een lid van het Be stuur der Vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekcorps (vacature K. Sijtsma). 6e. Benoeming van 5 leden der Commis sie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3^ der verordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van hot personeel in dienst van de gemeente Leiden. (Aftredend: de Heeren F. Elkerbout en .T. Wilbrink,, yacaturq. K. Sijtsma, aftredend: M. Cr. Verweij, en Th. M.,W. Bergers). 7e. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissie. (Aftredend: de Hee ren H. ParmentieT, J. A van der Reijden, Mr A J Romijn en J. J. Vallentgoed, vaca ture Th. M. W Bergers). 8e. Benoeming van een lid der Plaatse lijke Schoolcommissie. (1) 9e. Praeadvies op het verzoek van A. Bisschop, om eervol ontslag als lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting. (2) 'v 10e. Begrooling. dienst 1930. van het Geref. Minne- of Anne Oude Mannen- en Vrouwe nhuis. (3) lie. Be groot ing, dienst 1930. van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (3) 12e. Voorstel tot verhuring van het bene dengedeelte van het perceel Hartesteeg No. 5. aan de Commanditaire Vennootschap J--„Eiga" te Leiden. (4) 13e. Voorstel tot verhuring van een lokaal van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerk gracht No 9, aan de R.-K. Muziek vereeniging „Perosi" te Leiden. (5) 14e Voorstel: a. tot overneming in eigendom bij de gemeente van de openbare stoepen behoo- rende tot de perceelen aan den Stations weg, Sectie A Nis 1220. 867, 1286 en 1086; b. tot aanvaarding om niet van den af stand van het recht van opstal, bestaande in be tuining en beplanting, enz., gevestigd op het perceel aan den Stationsweg, Sectie A No. 870. v6) 15e. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond met open stoepen aan het Utrechtsche Jaagpad en van de op ge meentegrond gelegen open stoepen vóór ie perceelen Utrechtsche Jaagpad Nis 20, 36 •rj .en 37; (7) 16e. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van: a. eenige strookjes grond, gelegen aan dó •X Seringenstraat, Sectie M, Nis 4635, 4636 c-n P 4638. ged.; b. het strookje grond, gelegen aan de Morschkade, Sectie P. No. 1567. (8) 17e. Voorstel tot aankoop van het win- keihuis met woning en erf aan de Kapel- Rsleeg No 5 en tot beschikbaarstelling van .tó-de voor dien aankoop benoodigde geiden. 18e. Voorstel tot aankoop van het per- el tje grond, kad bekend gemeente Val kenburg, No 1304 ged., ten behoeve van de svoorziening van die gemeente. (10) 19e. Voorstel: a- om ter beschikking te stellen van de Electriciteitsfabriek een terrein aan de «Cobetstraat. groot 1925 M2 ten behoeve van de vestiging van een onderslalion c.a.; b om goed te keuren, dat door die fabriek ten behoeve van de vestiging van het sub a 'bedoeld onderstation c.a. een bedrag van f. 266000.wordt besteed, een en ander met wijziging van het raadsbesluit van 24 Juni 1929. (11) 20e. Voorstel tot verhooging van de voor 1929 uitgetrokken subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur met ten hoogste f. 7000 - en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaaL (12) 21e. Voorstel tot toekenning van een bij drage in de kosten van een aan de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten aan te bieden aankleeding van de bestuurs kamer, ter 'gelegenheid van de slichting van een eigen gebouw door dtie vereeni ging. (13) 22e. Voorstel om te bepalen, dat in de desbetreffende verordeningen, besluiten of instructies inplaats van „Gemeentelijke Geneeskundige dienst" wordt gelezen: „Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst". (14) 23e. Praeadvies op de voorstellen van den heer Manders, inzake afschaffing van hel liggeld en van het havengeld. (15) SENAATSKAMER DER RIJKS-UNIVERSITEIT. In overeenstemming met het advies van den Directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg zal de restauratie van den Senaatskamer der Rijks-Universiteit alhier ter hand worden genomen. Met de daartoe benoodigde werkzaam heden, we'lke worden uitgevoerd onder lei ding van den Chef van het Bureau Onder houd van den Rijksgebouwendienst, den heer L. Bok. is thans een aanvang ge maakt. Een indirecte verlichting wordt aange bracht, waardoor de niet in de'n stijl pas sende lichtkroon kan worden weggenomen en de stoffeering van de kamer wordt ver beterd. Overwogen wordt voorts de centrale ver warming, welke thans den schouw ontsiert, te verplaatsen. NEUTRALE BESTUURDERSBOND. JUBILEUM T. A. LAMBRECHTS. Heden werd aan het Rijks-Zuivelstation in intiemen kring het feit herdacht dat de heer J A. Lambrechls 25 jaar geleden als boekhouder in dienst van dit station trad. Op zijn met bloemen versierd kantoor werd de heer L. door den directeur toegesproken, die hem dankte voor zijn groote toewijding bij de vervulling van zijn betrekking en bovenal zijn eerlijkheid prees. Namens het geheele personeel werd den jubilaris een blijvend aandenken aan dezen dag geschon ken. De jubilaris ondervond veel belangstel ling, o.a ook van handelszijde uit Amster dam en Rotterdam, die daarbij uiting gaf van tevredenheid over de buitengewoon coulante behandeling van zaken. HET DRAMA IN HET WOONWAGENKAMP. Den 22sten Januari zal in hooger beroep voor het Ilaagsehe Gerechtshof worden be handeld de strafzaak tegen den kermisrei ziger II. B., beschuldigd van moord op den 39-jarigen kermisreiziger K., op 2 October j.l. in het woonwagenkamp aan den Morsch- weg alhier. B. werd door de rechtbank lot 2l/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zoowel het O. M. als de verdachte, die verdedigd werd door mr. J. E. W. Duys, tee- kende tegen het vonnis der rechtbank hooger beroep aan. Bij de behandeling voor de rechtbank wa ren de geluigen-verklaringen over de revol ver. die het slachtoffer gehad zou hebben, zéér vaag. De meeste getuigen spraken el kaar daarover tegen. Men heeft echter na de vorige zitting een inval gedaan in het woonwagenkamp. Daar bij werd in den woonwagen van den ver- sfagene een jachtgeweer gevonden, maar géén revolver. De politie echter, die de vrouw van den verslagene op den man af vroeg: „En waar is de revolver?" kreeg daarop het volgende verrassende antwoord: „Die heb ik twee dagen na cfen moord weg gegeven!" Behalve deze belangrijke verklaring zal door den verdediger, mr Duys, voor het Hof nog een nieuwe getuige k décharge naar vo ren worden gebracht, wiens verklaringen van zeer grooten invloed op het verder ver loop dezer zaak zullen zijn. aldus de „H. Crt." Causerie over de Ziektewei. De Neutrale Bestuurdersbond t* Leiden had gisteravond een vergadering belegd n gebouw „Prediker" voor de leden van de aangesloten organisaties. De voorzitter do heer van der Broek opende»deze bijeen komst, sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst en uitte daarbij den wensch, dat de belangstelling, ook in de toekomst, zoo zou mogen blijven. Hij memoreerde .n het kort de tot stand gekomen concentratie in de neutrale vakbeweging en als gevolg daarvan de oprichting van de Nederland- sche Vakcentrale en deed een beroep op de aanwezigen om steeds het neutrale begin sel in de vakbeweging hoog te houden. Na deze korte inleiding gaf de voorzitter het woord aan den heer Valkenburgh. den secretaris van -den Neutralen Bestuurders- bond, lot het houden van zijn aangekondigde causerie over de nieuwe Ziektewet. De heer Valkenburgh begon zijn causerie met te zeggen, dat de Ziektewet, nadat er vele jaren van voorbereiding voor noodig zijn geweest eindelijk het vorig jaar in hel Staatsblad is opgenomen en nu met 1 Maart van dit jaar in werking treedt. Hij herinner de aan den arbeid te dezer zake door Minis ter Ta'lma verricht en aan Minis'er Slotc- maker de Bruijne onder wiens bewind de wet tot stand gekomen is. Hierna volgde een heldere uiteenzetting van de voornaamste bepalingen der wet. Uit den aard der zaak werd het meest uitvoerig stilgestaan bij het geen voor den werknemer van het meeste belang is. Uit het gesprokene bleek duidelijk, dat de heer Valkenburgh de wet grondig in studie had genomen Zijn causerie werd dan ook van begin tot eind met groote belang stelling gevolgd. Na afloop der causerie werden door ver schillende personen vragen ges'eld en enkele opmerkingen gemaakt. Hieruit bleek dat m n over het algemeen ten zeerste is inge nomen met het tot stand komen der wet. waarvan men een zegenrijke werking ver wacht. maar cok. dat men nog niet gerust is over enkele punten, zooals het bedrag van de premie, dat eventueel van de arbei ders zal kunnen worden gevraagd en waar van thans nog niets bekend is. Ook vreesde men. dat de administratiekosten, ofschoon van de bedrijfsverenigingen misschien la ger dan van de Raden van Arbeid, zeer hoog zouden I oenen. wat dan weer op de premie zou drukken. De gestelde vragen en opmerkingen wer den door den heer «Valkenburgh naar genoe gen .beantwoord, waarna de vrorziflcr te ruiru hal fel f deze uitnemend geslaagde ver gadering sloot. De nu reeds sedert elf jaren alhier ge vestigde firma van Berge Henegouwen heeft zich in dien tijd heel wat tevreden klanten verworven en waar tevreden klanten de allerbeste reclame beteekenen. kan 't niet anders of de zaken namen steeds grooteren omvang aan en dit was dan ook de reden, dat 't bedrijf in 't oude minder practisch ingerichte perceel aan de Oude Rijn zich wat bekrompen begon te gevoelen. Dus werd uitgezien naar 'n nieuw pand en dit gevonden in 't gunstig gelegen perceel Aalmarkt 12. Maanden werd er gewerkt om 't geheel i in alle opzichten naar de eischen in te richten. Wij moeten dan ook bekennen, dat 't re sultaat onze verwachtingen heeft over troffen. De ruime winkel met zijn groote uitge breidheid van diverse soorten verlichtings- ornamenten, schemerlampen, electrische i verwarmingsapparaten, ketels, theelichtjes, enz. enz. ziet er inderdaad keurig uit. Op j de eerste verdieping bevindt zich een spe- ciale toonkamer voor sanitaire artikelen: baden, geisers, vaste waschtafels en voorts gasfornuizen, als de nieuwe radiatorkachels Tevens doet deze fraaie en gezellig inge richte toonkamer, voor welker aankleeding de firma Pander haar medewerking ver leende en waarin 'n selectie van fraai orna- mentwerk een aangename diffuse lichtzee schept, ook leent als radio-gehoorzaal. Hier doet zich onze nationale trots gel den, waarvan trouwens de Philips neon verlichting op 'l dak al doet blijken. Van Philips-radio-artikelen ontbreekt dan ook nagenoeg geen onderdeel. Kortom een mooie zaak, die e'en bezoek verdient. NED. CHR. VROUWENBOND. Maandagavond 13 Januari hoopt ~mej. C. de Witte uit Utrecht eene lezing te houden over het Armeensche volk en zijn lijdens geschiedenis. Veei is reeds over dit volk gesproken en £?schr<Aren- over de verdrukking en het lijden, dal het vroeger en ook in den tegen- woordigen lijd heeft doorstaan. Ondanks verdrukking en vervolging is men er niet in geslaagd het Christendom uit te roeien en het kleine aantal Christenen te verstrooien. Allen, die belangstellen in de hulp. die van uit Nederland en andere landen dit moedig volk geboden wordt, worden dringend uitge- noodigd deze lezing bij te wonen, die door een aantal lichtbeelden zal worden verdui delijkt. Voor verdere mededeel ing zie men de advertentie van den Ned. Chr. Vrouwen bond in dit Blad. EEN DER ONTVLUCHTE PSYCHOPATHEN AANGEHOUDEN. De 25-jarige F. G. uit Duivendrecht. die eergisteren uit het Psychopathenasyl alhier wist te ontsnappen, is gisteren te Amster dam aangehouden. De man is door den Gem. Geneeskundigen Dienst naar 't Wil helm inagasthui9 vervoerd, waar hij den nacht heeft doorgebracht. Heden is hij op transport naar Leiden gesteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma Mathot. Schoolstraat 10 B. Voor scholen. Kruideniershedrijf. Eigenaar: L. P. J Mathot, Voorschoten. Wijzigingen: Firma A. Taselaar (de Haagschc Koffie bar:!). Nieuwe Rijn 4748, Leiden. Klein- j handel in kruidenierswaren en aanver wante artikelen Het hoofdkantoor van deze zaak te Leiden, Nieuwe Rijn 4748, i? met ingang van 1 Januari 1930 opgeheven Het filiaal te Rotterdam onder den naam ..De Landbouw" fa. A Tasetaar. aan de Maas- kade 24 blijft échter als zelfstandige zaak beslaan. Datum van Inschrijving 8 Jan. Leidsche Fabriek van Lampepit en Breigaren v.h. firma van 't Hooft Co., Oude Rijn 29. Lei den. Uittredende Procuratiehouder: C. P. Hoekman. 's-Gravenhage. Nieuwe Directeur: G P. Hoekman, 's-Gravenhage Warmondsche Houthandel, Veerpolder. Warmond. Uittredende Commissaris; J. van Stuyvenberg. fVn Maag Nieuwe Gommis- san* II. Visser Den Haag. Haarlemsche Bankvereeniging. Breeslraat 81. Leiden Hoofdkantoor Zijlstraat 76, Haarlem. Uittredende Directeur bijkantoor Leiden: Mr. II. I. J. M. van Wensen, Leiden. Een bewaker van den Gecontroleer den Particulieren Nachtveiligheidsdienst vond in den afgeloopen nacht van een per ceel aan de Breestraat de deur geopend. Bij onderzoek bleek, dat niets vermist werd; men had verzuimd de deur af te sluiten. RESIDENTIE-ORKEST. In de muziekgeschiedenis is de jongste van Bachs zonen Johann Christian een be kende figuur. We weten van hem dat zijn vader, bij wien hij tot zijn 15de jaar in de school van het strenge contrapunt werd op gevoed, hooge verwachtingen van hem koesterde. Na vaders dood nam zijn oudere broeder Philip Emanuel het onderricht over. Al spoedig vertrekt hij naar Milaan, waar destijds de galante stijl der nieuw-Napoli- taansche opera het muziekleven beheerschte. Ook Joh. Christian, de zeer begaafde, is aan dien stijl (zooals Albert Schweitzer zich een9 uitdrukte) ten offer gevallen. Dat hij cr in op is gegaan brengt nog niet mee, dat hij er in onder ging Bon sang ne peut mentir: er was te veel Bach en te veel Deutschtum in hem om niets anders te worden dan een componist k la mode. Maar zijn succes was volkomen. Parijs en Londen vragen operas van hem. En de Engelsche hoofdstad eischt den persoon ook op. Spreken we thans van den Londenschen Bach, des tijds was hij de beroemde Bach, die zijn broeders, zelfs zijn vader, in de schaduw stelde. Nadat de historie ten deze de noo- dige correctie had aangebracht kwam Joh. Chr. in de publieke appreciatie op een meer verwijderd plan zoo zelfs dat hij in het praktische muziekleven vrijwel niet meer meetelde. Daarin is nu in den laatsten tijd, dank zij de onderzoekingen van de musi cologen Schwarz en Slein, verandering ge komen. Door nieuwe uitgave zijn enkele van zijn tallooze werken onder het bereik van den orkestdirigent gekomen en zoo is ook Dr. Van Anrooy er op gevallen. Met een symphonia in Bes, in een driedeeligen ouverturevorm, heeft het Residentieorkest ons in kennis gebracht met den Londen schen Bach. En daar zijn we Dr. v. A. ten hoogste dankbaar voor. Niet zoozeer omdat het toch wel interessant is eens een werk van een vergeten grootheid te hooren. maar vooral om den schat van fijne muzikale distinctie die in deze partituur is neerge legd. Dat Mozart in zijn jonge jaren aan Joh. Christian, met wien hij gedurende meer dan een jaar in dagelijkseh verkser stond, een voorbeeld heeft genomen, i? ons gisteravond duidelijk geworden. Bouw en melodievorming zijn ons bekend uit Mozarts eerste symphonieën. Maar bij een ..precies Mozart!" bedenke men wie er het eerst was. Van Anrooy heeft het werk met zijn be kende nauwgezetheid ingestudeerd en in sterk boeiende voordracht uitgevoerd. De musici hadden voelbaar genoegen in dit be vallige stuk. En de toehoorders niet minder Hetgeen zij in een warm applaus demon streerde. Stotijn moet afzonderlijk worden genoemd voor zijn sublieme voordracht van dat allerbekoorlijkste hobosolotje in het Andante. BINNENLAND. Briand door Nederlandsche vereerders gehuldigd (Binnenland, 1ste Blad). Cijfers en conclusies betreffende het radio, telefonisch verkeer met Indië (Binnenland, lste Blad). Dc tweede zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk (3de Blad). Te Osdorp bij Amsterdam is een anto te water gereden; twee menschen zijn ver drenken (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Rondom de Haagsche Conferentie. (Bui tenland en Tol., lste Blad). Besluiten ter kolenconfereniie (Buitenland en Tel., lste Blad). De exterritoriale rechten in China (Bui tenland, lste Blad). Overleden is de bekende Hollander-Ameri kaan Edward Bok (Tel., lste Blad). Verwant met de „symphonia", schoon dieper en inniger van sentiment, is ook Haydns violoncelconcert in D, dat door de jonge Russische violoncelliste Raya Garbousova is voorgedragen. Twee jaar geleden heeft ze hier werken van kleiner factuur gespeeld en toen reeds getoond een celliste te zijn van zeer groote begaafdheid. Haar spel in Haydn was phenomenaal. Verbluffend wat haar technische vaardigheid betreft. De Rayya Garbonsova. moeilijkheden, die in het concert liggen op gestapeld, gevolg van de omstandigheid dat Haydn zich een vijfsnarig instrument heeft gedacht, zijn door haar volmaakt overwon nen Zij heeft zich dan ook geheel van de weerbarstige materie kunnen losmaken en geeft het werk in den vollen luister van zijn muzikale schoonheid, die zij zuiver en zeer persoonlijk aanvoelt. Steeds boeit haar spel omdat ze met elke frase, met elk figuurtje iets uitdrukt dat haar zóó uit 't hart komt. Daardoor krijgen al de muzi kale elementen der compositie zoo'n spre kende physionomie, daardoor is haar voor dracht zoo levendig en indrukwekkend. Zel den hoorden we dit concert zoo gaaf en zoo bezield als van dit jeugdige cellogenie. Dat de tot in het kleinste détail verzorgde bege leiding van Van Anrooy. wiens visie op het werk die der soliste geheel dekte, deel had in deze verwonderlijk schoone prestatie, be hoeft dankbare erkenning. Beefhovens Eroica. de verheerlijking van het heldendom, besloot den prachtigen muziekavond. Ze is. niet minder dan de vijfde, een wonder van muzikalen vloed, ook van architectonische constructie. Ze is, in alle vier deelen. de triomf van het son- soneerende accoord. Waat Beethoven hier uit zijn eenvoudig drieklankthema deed groeien kunnen we dankbaar aanvaarden, maar doorgronden kunnen we het niet. Van Anrooy heeft dit monument van den men- schelijken geest in een gouden licht ge plaatst De groote lijn in het werk strak en gespannen gehouden, met de soepelheid tevens in de directie die het componeerende detail als integreerende groothpid stelt, heeft Van Anrooy ons momenten geschonken van volmaakt geluk, van geestelijke verrukking. De volle zaal was uitermate dankbaar ge stemd Madlle Garbousova werd geesldriftig toegejuicht, terwijl haar een fraaie bouquet werd aangeboden Het applaus voor Van Anrooy en het orkest i3, na Beethoven, een ovatie gelijk geworden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1